Jump to content
vaelsod

Ιστορίες καθημερινής...πραγματικότητας!

Recommended Posts

Παω σε μια δημόσια υπηρεσία να ρυθμίσω κάποια προσωπικά μου πράγματα.

Περιμένω υπομονετικά να έρθει η σειρά μου χωρίς να κάτσω σε καρέκλα καθώς ήταν όλες γεμάτες και όσες ελευθερωνόντουσαν τις άφηνα στους πιο ηλικιωμένους.

Μετά από τα αρκετά δις-μύρια προβατάκια που μέτρησα περιμένοντας να περάσει η ώρα

φτάνει η σειρά μου και τρέχω να προλάβω γιατί βλέπω παράλληλα και μια κυρία γύρω στα 50 έτη που καθόταν πρώτη καρέκλα-πίστα να κατευθύνεται προς το ίδιο ταμείο.

Κάνω ένα σβέλτο 50άρι αναπηδώντας τα εμπόδια φτάνω στο τέρμα-ταμείο την ίδια ώρα με την κυρία (μάρτυρας το foto-finish) και αναφωνώ χαρούμενη "σειρά μου είναι"!

Ακουμπώ παραδίπλα το κράνος και κοιτάω την κυρία που κάθεται πλέον ακριβώς δίπλα μου μπροστά από το ταμείο και με κοιτάει κάπως... ψιλοαγριεμένη.

Δείχνω καθαρά το χαρτάκι και χαμογελώ σε στυλ "ε ενταξει σειρά μου είναι, καθήστε πάλι πίσω τώρα"

Στο χαμόγελο η απάντηση που έλαβα ήταν "ωραία εγώ είμαι αμέσως μετά"... πάλι ψιλοξινισμένη.

Να σημειωθεί πως προφανώς υπήρχαν και άλλα ταμεία και δεν ήταν αυτό το μοναδικό.

Κοιτάω την κοπέλα πίσω από το γκισέ και ψιλοσαστισμένη που είχα την άλλη μπάστακα από πάνω-δίπλα μου της λέω ψιθυριστά γιατί είχα πάει.

Μου λέει οκ, μου ζητάει ευγενέστατα τα χαρτιά και μια εγώ, μια αυτή να κοιτάμε την κυρία που εξακολουθούσε να κάθεται από πάνω μου...

Της λέει ευγενικά η κοπέλα "ξέρετε μπορεί να έρθει η σειρά σας σε κάποιο άλλο ταμείο πριν τελειώσω με την δεσποινίς (χιχι δεσποινίς εγώ!).

Της απαντάει "δεν πειράζει βλέπω κι από εδώ" πάαααλι ξινισμένη η "κυρία".

Πλέον το κυρία σε εισαγωγικά γιατί είχε χάσει τον τίτλο αυτόν με την συμπεριφορά της.

Ξαναδιστάζουμε εγώ και η κοπέλα...

μου ζητάει σιγά σιγά και τα υπόλοιπα προσωπικά έγγραφα, ταυτότητες και διάφορα...

ξανακοιτάω την "κυρία" πλέον ψιλοαγριεμένη εγώ...

κι αυτή τον χαβά της...εκεί, ακριβώς δίπλα μου, σχεδόν να με ακουμπάει και να κοιτάει... γκρρρρρ...

Γυρνάει η κοπέλα και της λέει ευγενικά και χαμηλόφωνα: "αν θέλετε όμως κάντε λίγο πίσω... λόγω προσωπικών δεδομένων..."

και αναφωνεί η "κυρία" εμφανώς ενοχλημένη "γιατί? ορίστε, να πάω αλλού αφού θέλετε αλλά ο τρόπος σας δεν είναι καθόλου ωραίος"

και να δυναμώνει τον τόνο της φωνής και να ακούγεται παντού να την λέει στην κοπέλα στο γκισέ, που αυτή κάθετε και περιμένει τόόοοοσην ώρα (λες και εμείς δεν περιμέναμε...) και μπλα μπλα μπλα και να της λέει ότι δεν έχει ωραίο τρόπο και που να πάει που είναι γεμάτη η αίθουσα.

Αισθάνομαι άσχημα... η κοπέλα στο γκισέ της μίλησε ευγενέστατα, της έριξε και ευγενική σπόντα νωρίτερα, την είχα κοιτάξει και γω τόσες φορές και εκείνη τίποτα, θρασύτατη παρέμενε δίπλα μου και τώρα ζητάει και τα ρέστα από πάνω.

Παρατηρώ την κοπέλα να έχει κατεβάσει το κεφάλι και να προσπαθεί να κάνει τη δουλειά της για να λήξει την κουβέντα με την τρελή "κυρία".

Γυρνάω και της απαντάω στο "που να πάει" χαμηλόφωνα: μπορείτε να ξανακάτσετε στην καρέκλα σας (ήταν άδεια) ή να πάτε πίσω να περιμένετε όπως εγώ...

Λήγει κάπου εκεί η συζήτηση, η τρελή έχει πάει και έχει γίνει μπάστακας στο διπλανό γκισέ κι εγώ με την κοπέλα κάνουμε την δουλειά μας.

Προς το τέλος όπως γυρνάω το βλέμμα μου, αρχίζει η τρελή "κυρία" και μου λέει "δεν θα μου κάνετε υποδείξεις"...

Σκέφτομαι ότι δεν θέλω να τη βρίσω, δεν θέλω να χαλάσω τη διάθεσή μου κι άλλο, αλλά δεν θέλω και να την αφήσω να μου την λέει... και έτσι άρχισε ο διάλογος:

V(aelsod): ορίστε?

Τ(ρελή): δεν θα μου κάνετε υποδείξεις που να σταθώ

V: όντως δεν θα σας μάθω εγώ που να στέκεστε σε μια δημόσια υπηρεσία (με ειρωνικό χαμόγελο)

Τ: (κουνάει το κεφάλι της εκνευρισμένη) είστε ανάγωγη

V: ανάγωγος είναι όποιος δεν ξέρει να φέρεται σε μια δημόσια υπηρεσία (ούτε καν που την κοιτώ, απλά μαζεύω τα χαρτιά μου)

Τ: αυτό να το πείτε σε αυτήν που κάθεται δίπλα σας (όντως στο μεταξύ δίπλα μου είχε έρθει μια γιαγια και καθόταν όρθια, αλλά πρώτον είχα τελειώσει τη δουλειά μου, δεύτερον δεν είχε έρθει τόσο κολλητά και δεν την είχα πάρει χαμπάρι)

V: μόνο στην Ελλάδα...

παίρνω κράνος ανα χείρας και φεύγοντας περνάω από πίσω της και της λέω: συγχαρητήρια για την αγωγή σας... ειρωνικά και πάλι

έχουν περάσει πολλές ώρες από εκείνη τη στιγμή, και τώρα που χαλάρωσα λίγο μου ξαναήρθε στο μυαλό και κατάλαβα πως τελικά με σύγχυσε...

κυρίως το γεγονός ότι δεν της είπα τίποτα πιο χοντρό της.. κάργιας!!!

Που από πάνω μας το έπαιζε και δήθεν κιουρία και καθωσπρέπει που δεν μπορούμε να της κάνουμε υποδείξεις, που όλοι της μιλούσαμε δήθεν άσχημα ενώ εκείνη από την αρχή ήταν θρασύτατη και για πολλές μπάτσες με την συμπεριφορά της,

η δήθεν βασίλισσα που δεν ήταν δυνατόν να περιμένει τόσες ώρες, λες κι εμείς είμαστε οι μ@λ@κες που περιμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας και δεν κάναμε φασαρία... και δεν πήγαμε να κλέψουμε τη σειρά κανενός...

άει στο δι@ολο μ@λ@κισμένη...

ουφφφφφ ξεθύμανα!!!

Τροποποιήθηκε από τον vaelsod

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Την ρωτας.

''Τι νούμερο έχετε? Να το δώ, μπας κι είστε πριν απο μένα ? :afro: ''

Πολυ πιθανό, να ΜΗΝ είχε, και πήγαινε να μπεί.....παραμπαστή.

Σύνηθες.

Μην χαλιέσαι.

Εχεις να δεις ακόμη......ουυυυυυ ! :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο σούπερ μάρκετ να δεις τι επικές μάχες βλέπω καθημερινά με τα αθώα και παιδικά μάτια μου και ώρες ώρες απορώ με την αυτοσυγκράτησή μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

TIP: Αν σε βοηθά να γραφείς για να εκτονώνεσαι σκέψου τν λύση του blog..

Μπααα,δεν είναι και τόσο σοφή λύση.

:idea:

Ελίνα,θες να σε παίρνω τηλέφωνο και να μου λες ότι σε απασχολεί ; Άμα θες,έχω και webcam. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

TIP: Αν σε βοηθά να γραφείς για να εκτονώνεσαι σκέψου τν λύση του blog..

τα μπλογκ (στην πλειοψηφία τους) είναι λίγο... πως να το πω... "μιλάω μόνος μου και την βρίσκω με το πόσο γ@μ@ουα είμαι" και βάζω και 2-3 φίλους να μου κάνουν λάικ όπως στο fb!

προτιμώ το φόρουμ... που θα μπει κι ο άλλος να γράψει τη δική του ιστορία και θα "συν-ομιλήσουμε" :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελινα, εισαι τυχερη και ξερεις το γιατι, τετοιες περιπτωσεις μας κανουν γενικοτερα σοφοτερους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελινα, εισαι τυχερη και ξερεις το γιατι, τετοιες περιπτωσεις μας κανουν γενικοτερα σοφοτερους!

Ακριβώς! Το θέμα είναι να μην αφήσει την ευκαιρία να φύγει.

Ελίνα,θες να σε παίρνω τηλέφωνο ; Έλα,θα μιλάω κιόλλας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πόσο σε νιώθω! Μα πόοοοοοοσο σε νιώθω!

Και κάτι τέτοιες στιγμές θέλεις ως δια μαγείας το λατρεμένο σου κράνος να στραπατσάρει την κωλόφατσά της για να της δείξεις ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να γίνεις ανάγωγη άμα θελήσεις.

Παράξενο πάντως, δεν σου είπε το κλασσικό: να σε χαίρονται οι γονείς σου???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελίνα,γιατί δεν απαντάς ; Ελίνα,ακούς ; Θα βρώ το τηλέφωνο σου και θα σε παίρνω μέχρι να το σηκώσεις!

Bonus: Θα σου πω και για την πτώση που είχα,με λεπτομέριες.

Ε,ε,ε ; Τώρα θες ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά όμως μας λένε εμάς ανάγωγους... Ενώ σου έχουν φερθεί με τρόπο που ούτε πεντάχρονο δεν θα είχε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα γραφεις ενα σεντονι για καθε τρελο που πετυχαινεις σε δημοσια υπηρεσια θα μαθεις να γραφεις με κλειστα ματια και δεμενα χερια σε λιγο....

Εγω σε αντιστοιχη περιπτωση τους λεω "γιαγια μηπως θες να μου τους πληρωσεις εσυ τους λογαριασμους ,γιατι σε βλεπω και ενδιαφερεσαι πολυ..." τελος ολα ,αυτο στην τραπεζα βεβαια ,σε αλλη υπηρεσια βρες κατι αντιστοιχο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελίνα,θες να με παίρνεις τηλέφωνο,να έρχομαι να καθαρίζω για 'σένα ; Κάνω και τον Κασιδιάρη,άμα λάχει...

Πόσα λίτρα μπετόνι θες να παίρνω μαζί ;

Τροποποιήθηκε από τον Μανώλης93

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελίνα,θες να με παίρνεις τηλέφωνο,να έρχομαι να καθαρίζω για 'σένα ; Κάνω και τον Κασιδιάρη,άμα λάχει...

Πόσα λίτρα μπετόνι θες να παίρνω μαζί ;

ασε τα μπετόνια γιατί μου χουν ανάψει φωτιές εδώ πέρα... ελαβα πριν από λίγο απειλητικό τηλεφώνημα ότι δεν λέω σε "κάποιον" τα νέα μου και κάθομαι και τα γράφω στο mybike σε "αγνώστους"... αντε να ξεμπλέξω τώρα! :peep:

Πόσο σε νιώθω! Μα πόοοοοοοσο σε νιώθω!

Και κάτι τέτοιες στιγμές θέλεις ως δια μαγείας το λατρεμένο σου κράνος να στραπατσάρει την κωλόφατσά της για να της δείξεις ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να γίνεις ανάγωγη άμα θελήσεις.

Παράξενο πάντως, δεν σου είπε το κλασσικό: να σε χαίρονται οι γονείς σου???

πόσο μα πόοοοοσο το σκέφτηκα....

το τελευταίο έχω χρόνια να το ακούσω... μήπως τελικά δείχνω μεγάλη??!! :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λέγε ποιός είναι και θα καθαρίσω... Θες να στείλω *μπόμπα ;

*βόμβα :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Μανώλης93

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άει στο δι@ολο μ@λ@κισμένη...

ουφφφφφ ξεθύμανα!!!

Την επομενη φορα φροντισε να πας με την εντουροστολη φουλ και πριν καν σε εξυπηρετησει η κυρια θα την κοιταξεις με βλεμμα βλοσυρό και θα της πεις ντομπρα και καθαρα "ακου να δεις...αν τσαντιστω θα φας κλωτσια σταρχ!δι@....." :crazy::mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πόσο μα πόοοοοσο το σκέφτηκα....

το τελευταίο έχω χρόνια να το ακούσω... μήπως τελικά δείχνω μεγάλη??!! :pinch:

χαχαχαχαχα!! Στάνταρ ατάκα γριάς προς οτιδήποτε μικρότερό της!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλη φοραα το κρανος ανα χειρας και κροσε... :crazy:

το πιο σπαστικο για εμενα στις ουρες γενικα ειναι οτι ερχονται 1002 ατομα ενω περιμενεις σα μαλακας και σε ρωτανε <<μπορω να περασω?μονο μια ερωτηση θελω να κανω>> η << μπορω να περασω , εχω πολλες δουλειες >> λες και εγω που καθομαι εκει δεν εχω δουλειες η θα παω να λυσω το κυπριακο με τον ταμια :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χριστίνα,εσύ που είσαι γυναίκα και την καταλαβαίνεις καλύτερα την Ελίνα... τι εννοεί παρακάτω ;

ασε τα μπετόνια γιατί μου χουν ανάψει φωτιές εδώ πέρα... ελαβα πριν από λίγο απειλητικό τηλεφώνημα ότι δεν λέω σε "κάποιον" τα νέα μου και κάθομαι και τα γράφω στο mybike σε "αγνώστους"... αντε να ξεμπλέξω τώρα! :peep:

Αυτός ο ''κάποιος'' είναι (προφανώς) ο δεσμός της ; Που έμαθε ότι δεν μοιράζεται τους προβληματισμούς της μαζί του ; Και αυτή τη στιγμή μιλάνε ;

Ελίνα,βρήκες άλλον ; Δεν μ'αγαπάς πιά ;

Να σε πάρω τηλέφωνο ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα