Jump to content
javaneze

Θερμαινόμενα γκριπς. Το νου σας!

Recommended Posts

Σε πολλά μηχανάκια (τουλάχιστον η Honda που γνωρίζω) δίνει σαν αξεσουάρ, θερμαινόμενα γκριπς.

Αυτά μάλιστα για να λειτουργήσουν (δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα, αλλά σε κάποια ισχύει), λειτουργούν μόνο όταν η μοτοσυκλέτα πάρει εμπρός.

Όσο για το ρετάρισμα που έκανε η μοτοσυκλέτα, είναι φυσιολογικό αν η μπαταρία είναι τόσο ψώφια. Αυτά που γράφτηκαν για δυναμό, έπαιζαν παλαιά, που τα μηχανάκια δούλευαν με πλατίνες, ή στις πρώτες εκδόσεις με ηλεκτρονική. Τα μηχανάκια που έχουν εγκεφάλους, θέλουν σωστό ρεύμα για να δουλέψουν. Μάλιστα, στα μηχανάκια που έχουν immobilizer στο κλειδί, πρέπει να υπάρχει ελάχιστο ρεύμα για να ξεκλειδώσει το immobilizer, αλλιώς δεν παίρνει εμπρός ΟΥΤΕ σπρωχτή η μηχανή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ετσι εκαναν πριν μερικα χρονια οι Γιαπωνεζοφιλοι για το ABS της BMW οταν δεν υπηρχε μηχανακι Γιαπωνεζικο με ABS ουτε για δειγμα

Για του λόγου το αληθές, πρέπει να αναφέρουμε ότι τι FJ1200 της Yamaha, είχε ABS από το 82, νομίζω κάπου εκεί έβαλε και η BMW το δικό της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Nai ela na mou peis giati egw den kserw pws ginetai!!!Mono eseis exete taksidepsei me tetoies sin8ikes... :_stinker:

τελος παντων φιλε μου δεν θα κατσω να σκασω αν εχεις αντιθετη αποψη .......αλλα με τον τροπο που απαντησες ...."ποια θερμαινομενα και ιστοριες ρε παιδια?"..........εισαι παλαιων αρχων φαινεται και δικαιωμα σου .

και θα συνφωνησω με τον φιλο που ειπε....... "οτι καλο βγαινει εχουμε την ταση να το υποβαθμιζουμε"......

στο 2006 ειμαστε ,οι μηχανες ειναι ακριβες και απαιτω να εχουν και θερμαινομενα και abs και της παναγιας τα ματια.........φτανει πια η ξεραιλα και οι εποχες ....ροδα τσαντα και κοπανα.......ΕΛΕΟΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μαλλον ηταν μαλακας ο ηλεκτρολογος που τα εβαλε.

+1

Σιγουρα αφτερ.Υπαρχει μαμα θερμαινομενο σε Japan μηχανακι?

μερικά ναι. τα περισσότερα όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για του λόγου το αληθές, πρέπει να αναφέρουμε ότι τι FJ1200 της Yamaha, είχε ABS από το 82, νομίζω κάπου εκεί έβαλε και η BMW το δικό της.

Γιατι εχω την εντυπωση πως τα FJ 1100 αρχισαν να βγαινουν το 84 κι οχι το 82 :think::rolleyes:

Kαι ειχαν και ABS με το που πρωτοβγηκαν στην αγορα? :2funny:

Mηπως μπερδευεσαι με το FJ 1200 του '92? :rolleyes: γιατι τοτε εγω νομιζω ειχε πρωτοφορεσει ABS Γιαπωνεζικο μηχανακι και μαλιστα το μοναδικο μεχρι καπου στο 2000 που αρχισαν δειλα δειλα να βαζουν και σε αλλα μηχανακια :rolleyes:

Θυμαμαι που ειχε γινει θεμα συζητησης τοτε που απολυομουνα απο φανταρος (το '92) :_innocent:

Η ΒΜW ηταν ηδη στην δευτερη γεννια ABS τοτε :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Όσο για το ρετάρισμα που έκανε η μοτοσυκλέτα, είναι φυσιολογικό αν η μπαταρία είναι τόσο ψώφια. Αυτά που γράφτηκαν για δυναμό, έπαιζαν παλαιά, που τα μηχανάκια δούλευαν με πλατίνες, ή στις πρώτες εκδόσεις με ηλεκτρονική. Τα μηχανάκια που έχουν εγκεφάλους, θέλουν σωστό ρεύμα για να δουλέψουν. Μάλιστα, στα μηχανάκια που έχουν immobilizer στο κλειδί, πρέπει να υπάρχει ελάχιστο ρεύμα για να ξεκλειδώσει το immobilizer, αλλιώς δεν παίρνει εμπρός ΟΥΤΕ σπρωχτή η μηχανή!

+1

Εχω βαρεθει να με προλαβαινεις ...μου εχεις φαει ολη την δοξα :sorry::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1

Εχω βαρεθει να με προλαβαινεις ...μου εχεις φαει ολη την δοξα :sorry::crazy:

:_thumbsup: Συμφωνω απολυτα ...τα σημερινα μηχανακια εχουν τοσα ηλεκτρονικα που χωρις ρευμα δεν γινετε τιποτα ....αυτα τα ...του "το βαλα σκαστο" κτλ ειναι πλεον παρελθον(δυστηχως)..οσο για τα γκριπακια πιστευω οτι ο Γερμανος τα εβαλε μονος του ...οπως δε και σχεδον ολοι που βαζουν γκριπακια και για την ευκολια του εβαλε κατευθειαν μαυρο σωμα και κοκκινο πανω στη μπαταρια .... :meeting: πανε να στο βαλουν μεσω διακοπτη γιατι ....δυστηχως θα το ξαναπαθεις!!! :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τουλαχιστον Νικόλα αν μπορεσει καποιος να σου βαλει καποιο led-άκι

στον πινακα οργανων ή κοντα...ωστε να βλεπεις καποια ενδειξη όταν ειναι αναμμενα...;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΓΚΑΝΤΕΜΗΔΕΣ οσοι μελετησαν οτι θα το ξαναπαθω .... :P

:( Εχτες το βραδυ κιολας, στον καφε του mybike... Το παρκαρα μαζι με ολα τα παιδια και καθως πιναμε τον καφε μας, θυμηθηκα ως αναλαμπη οτι δεν τα εκλεισα ...

Να ναι καλα οι blk spdphoto και bikersonly που με βοηθησαν να την βαλω μπροστα ... :sorry:

Tην δευτερα παω τρεχοντας να το φτιαξω ... :/

Παναγιωτη αυτο με το ledακι που προτεινεις, πως φανταζεσαι οτι μπορει να γινει;

Να συνδεθει στον διακοπτη των γκριπ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Παναγιωτη αυτο με το ledακι που προτεινεις, πως φανταζεσαι οτι μπορει να γινει;

Να συνδεθει στον διακοπτη των γκριπ;

Πανεύκολο είναι ρε....

αν και η λύση να πάνε και να πέρνουν ρεύμα με το γύρισμα της φύσας του διακόπτη είναι ποιο φρόνημη λύση αφού θες να επέμβεις έτσι και αλλιώς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικολα πηγαινε και φτιαχτο.Θα το ξαναξεχασεις :devil:

Δεν ειναι δυσκολο.Αν ο Γερμανος δεν εχει βαλει καποιο ρελε πανω,πρεπει να σου βαλουν.

Ετσι μπορεις να παρεις ρευμα απο οποιοδηποτε καλωδιο 12V που διακοπτει την παροχη του οταν κλεινει ο διακοπτης.Ακομα κι απο των φωτων χωρις να επιβαρυνθει η γραμμη.(πριν το ρελε των φωτων ομως γιατι μετα θα εχεις θερμαινομενα γκριπ μονο οταν εχει αναμμενα φωτα :P )

Αυτο γινεται γιατι τα ρελε που υπαρχουν γι αυτες τις δουλειες εχουν αρκετες επαφες που η καθε μια κανει καποια δουλεια.

Υπαρχει η επαφη του ισχυρου ρευματος που μεταφερει το ρευμα στα γκριπ.

Υπαρχει ομως και μια επαφη η οποια διεγειρει το ρελε για να λειτουργησει.Σ αυτην την επαφη λοιπον δινεις εσυ ενα ρευμα 12V απ οπου θελεις αρκει να ειναι διακοπτομενο απο τον διακοπτη.

Οταν λοιπον θα υπαρχει αυτη η ταση στην επαφη διεγερσης του ρελε θα μπορεις να αναβεις τα γκριπ.

Οταν κλεισεις τον κεντρικο διακοπτη (κλειδι) και χανεται η ταση των 12V στην επαφη διεγερσης,ακομα κι αν εχεις αναμμενο τον διακοπτη των γκριπ αυτα δεν θα μπορουν να δουλεψουν. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρηκα εναν ηλεκτρολογο μοτο μεσω γνωστου και πηγα.

Κοστισε 30 ευρω :stunned: αλλα τελικα μου αλλαξε την καλωδιωση μεσω του κεντρικου διακοπτη.

Ελπιζω να δουλευει κιολας, γιατι δεν βιαζομαι να το τεσταρω. Θα δουμε την επομενη φορα που θα το ξεχασω αναμενο αν θα με σπρωχνουν μετα για να το βαλω μπροστα :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικολα, θα μου δωσεις να κανω μια βολτα με το CBF με τα grip αναμενα για να δω την διαφορα;;;;;;

Εεε φανταστικε Νικολα;;;; :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

javaneze το μόνο που μένει τώρα, είναι να θυμάσαι να κλείνεις το διακόπτη.

Φρόντισε να το θυμάσαι αυτό, γιατί μάλλον για ερωτευμένο μου κάνεις! ;) :blush2::blush::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε Alx λες να ειχα διαθεση να τα σκασω;;;

Αφου δεν ειχα το αυτο το μανιουαλ που χρειαζομασταν :/

Ασε που στον αλλο που πηγα, ηταν και καλα κουμπαρος του φιλου ... και "ελα μωρε, κουμπαρος σου λεω, τι να σου παρει; " :kaaaala::blow:

Νικολα, θα μου δωσεις να κανω μια βολτα με το CBF με τα grip αναμενα για να δω την διαφορα;;;;;;

Εεε φανταστικε Νικολα;;;; :lol: :lol:

Τι εννοεις Μακη; Προτιθεσαι να μου δωσεις το μπουσα και να σε ακολουθω ενω τα τεσταρεις; :devil:

:D :D :D

javaneze το μόνο που μένει τώρα, είναι να θυμάσαι να κλείνεις το διακόπτη.

Φρόντισε να το θυμάσαι αυτό, γιατί μάλλον για ερωτευμένο μου κάνεις! ;) :blush2:

Μετα το 30αρι δεν νομιζω να το ξαναξεχασω :D

οσο για το 2ο .... σσσσσσσσ :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικολα, εσενα να σου δωσω το BUSA δεν το φοβαμαι γιατι ξερω πως το φοβασαι και θα σεβαστεις το γκαζι της. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως δουλευει .... το τεσταρα ... (και καλα :D )

χαχα

οχι που δεν θα το ξαναξεχναγα ....

Ολη την νυχτα εχθες, το πρωι πηρε μια χαρα μπροστα... ειχα μπαταρια ακομα! :vv:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα