Jump to content
GeorStrat

HJC RPHA 10 plus

Recommended Posts

Μιας και δεν βρηκα κατι αντιστοιχο για αυτο το κρανακι και αφου το παρελαβα,ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε να τοποθετουμε τις αποψεις μας οι κατοχοι αλλα και να ενημερωνονται οι μελοντικοι αγοραστες.

Η παραγγελια εγινε πριν απο περιπου 10 μερες απο γνωστο ιντερνετομαγαζο και το πακετο εφτασε στην πορτα μου.

h09c.jpg

Απο τα πρωτα πραγματα που καταλαβαινεις πριν ακομα ανοιξεις το κουτι ειναι το μικρο βαρος του ....1200 γραμμαρια λοιπον ισως λογω του μικρου νουμερου (xs).

4sqq.jpg

Η ποιοτητα του κρανους φαινεται απο αρκετες λεπτομεριες οπως το συστημα ασφαλισης της ζελατινας,το συστημα ανοιγματος των πανω αλλα και του κεντρικου αεραγωγου καθως επισης και απο την αθορυβη και τοσο smooth κινηση της ζελατινας.

x3o8.jpg

tvit.jpg

Το εσωτερικο του ειναι πληρως αφαιρουμενο και πλενομενο και ειναι κατασκευαμενο απο ποιοτικο υλικο, μαλακο στο δερμα,το silver cool plus.

8ju5.jpg

Δεν το εχω βορεσει καθολου εξω απο το σπιτι καθως βρεχει :crazy: ....με την πρωτη ευκαιρια θα βγω να το δοκιμασω και να γραψω τις εντυπωσεις μου.....

Και μια τελευταια.....με την φιμε (δωρο) ζελατινα που νομιζω το κολακευει ακομα περισσοτερο......

n3us.jpg

Αντε με γεια μου....... :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με γεια κι από μένα. Το R-PHA 10plus φοράμε εγώ κι η γυναίκα μου στα ταξίδια μας. Απλά άψογα κράνη. Αθόρυβα, ελαφριά και ποιοτικά. Καλά χιλιόμετρα να 'χεις.

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας.....

gregoKLE .....το κρανος αγοραστηκε απο εδω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η διαφορά του RPHA 10 Plus και RPHA 10... ποια είναι; Το ενα Ευρωπαϊκών και το αλλο Αμερικάνικων προδιαγραφών;

http://www.hjc-europe.eu/en/helmets/full-face-helmets/rpha10-plus/lorenzo/

http://hjchelmets.com/hjca/rpha10_lorenzo

Τροποποιήθηκε από τον Mike10

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η διαφορά του RPHA 10 Plus και RPHA 10... ποια είναι; Το ενα Ευρωπαϊκών και το αλλο Αμερικάνικων προδιαγραφών;

Καινούριους αεραγωγούς (νομίζω μόνο ο μπροστά αλλάζει), καλύτερο εσωτερικό, και μεγαλύτερο pinlock. Επίσης αντί για την ελαφρά φιμέ ζελατίνα το plus δίνει δώρο την εντελώς φιμέ.

Εγώ έχω το "απλό" αγορασμένο από το ίδιο μαγαζί σε απίστευτη τιμή και έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένος. Πανάλαφρο (Μ), πολύ καλή αεροδυναμική χωρίς στροβιλισμούς αντίστοιχη πανάκριβων Shoei και Arai, πολύ καλή ποιότητα φινιρίσματος και καλό εξαερισμό και αρκετά ήσυχο.

Σε σχέση με το XR 1100 που έχω είναι πολύ καλύτερο σε όλα εκτός ίσως από τον αερισμό που στο Shoei είναι ένα κλικ καλύτερος. Κατά τα άλλα είναι πιο σταθερό και πολύ λιγότερο κουραστικό στα πολλά και πολύ πιο ήσυχο χωρίς τα ενοχλητικά σφυρίγματα που έχει το Shoei.

Είχα δοκιμάσει στο δρόμο και τα Arai Quantum και RX7 GP (για πολύ λίγο όμως αυτό) και μου φάνηκε εφάμιλλο του δεύτερου με μια χαωτική όμως διαφορά τιμής.

Καλοφόρετο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπερδεύτηκα λιγο επειδή στο ευρωπαϊκό σαιτ το εχει ως πλας και στο αμερικανικο "σκετο"... :0 :0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοφορετο.

Μια ερωτηση μονο, δεν ηταν "ρισκο" το να παρεις κρανος απο ιντερνετ?

Εννοω, το ειχες δοκιμασει καπου αλλου πρωτα, ηξερες αν σου ειναι οκ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοφορετο.

Ναι φιλε μου το ειχα δοκιμασει σε ενα καταστημα και ημουν σιγουρος οσον αφορα το νουμερο του.

Η διαφορα τιμης ηταν τεραστια....γι αυτο και εκανα την παραγγελια απ'εξω.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοφορετο.

εκτός του οτι μπορείς να το δοκιμάσεις απο πριν... υπάρχουν και σαιτ που κάνουν αλλαγη μεγέθους χωρίς επιβάρυνση... ιδικά οταν η τιμή τουλάχιστον ειναι 100+ ευρώ πιο φθηνά στο ιντερνετ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω απολυτα, και επειδη και εγω ειμαι στην φαση ψαξιματος για κρανος, το σκεφτομαι ιδιαιτερα να το παρω απεξω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοφορετο, το εχω σχεδον 2 μηνες και πραγματικα το κρανος ΔΕΝ παιζεται. Μπορεις να το φορας ωρες ατελειωτες και να μη νιωθεις το βαρος του. Ησυχο για την κατηγορια του, δεν παιζει καθολου το κεφαλι σου τουλαχιστον μεχρι τα 200km/h που το εχω δοκιμασει και με καλο εξαερισμο. Σου ευχομαι να το χαρεις οσο περισσοτερο μπορεις. Για τα χρηματα του, ΑΞΙΖΕΙ! Βαλε σπρευ σιλικονης σε ενα πανακι και περασε το στη ζελατινα. Αυτο θα σε βοηθησει σε μια βροχερη μερα, να μη μενουν σταγονες πανω στη ζελατινα αλλα και θα καθαριζονται ευκολοτερα διαφορα εντομα που θα πεφτουν πανω της. Προσωπικα, βαζω σε ολο το κρανος χωρις κανενα προβλημα.

Τροποποιήθηκε από τον stakhs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετα απο καμποσα χιλιομετρακια με το νεο κρανος να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.....

1) ΠΟΛΥ ελαφρυ ,οχι αστεια...ξεχνας οτι φορας κρανος....

2) Σταθερο χωρις να παιζει καθολου το κεφαλι σε ταχυτητες μεχρι 120km/h....(παιπι εχουμε ακομα ντε)

3) Μου φανηκε πολυ ησυχο...εχοντας μονο ενα μικρο αλλα οχι ενοχλητικο βουητο

4) Πολυ καλος εξαερισμος....ακομα και στο κεντρο της Αθηνας δεν ιδρωσα

5) Ποιοτικο.....Το καταλαβαινεις απο την κινηση της ζελατινας και των αεραγωγων.....

Χαρηκα πολυ για την επιλογη μου αυτη..... :grin:

Για οτι νεοτετρο θα ενημερωνεται το παρον θεμα....

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επιβεβαιώνω τη σταθερότητά του και στα 280+ :afro:

Σημ. Στην Ευρώπη πουλιώταν ως RPHA-10 και στην Αμερική ως RPS-10.

Το φετινό μοντέλο για Ευρώπη έγινε RPHA-10 Plus και για Αμερική RPHA-10.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2) Σταθερο χωρις να παιζει καθολου το κεφαλι σε ταχυτητες μεχρι 120km/h....(παιπι εχουμε ακομα ντε)

Και στα 184 που πιάνει το Transalp, "τρένο" είναι. Πολύ σταθερό κράνος (στο λέω έχοντας κάνει 4.000 ταξιδιωτικά χιλιόμετρα φέτος το καλοκαίρι στα Βαλκάνια). Επίσης είναι και πολύ ελαφρύ ενώ ο ενδοιασμός που είχα για τις δύο μικρές τρυπούλες στο πίσω/πάνω μέρος μήπως βάζουν νερό, καταρρίφθηκε μετά από τους τρελούς κουβάδες με νερό που φάγαμε (κάπου 700 χλμ. υπό βροχή, ενίοτε και καταρρακτώδη) και δεν υπήρχε κανένα θέμα. Σαφώς και δεν είναι στο επίπεδο ενός SHOEI XR 1100 αλλά δεν απέχει και πολύ, κατά τη δική μου γνώμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αιγαιοπλοε, ειναι πιο ελαφρυ και ησυχο σε σχεση με το XR 1100. Σχετικα με την ποιοτητα του, οταν κατι το προσεχεις, θα σου κρατησει!

Σταθεροτατο στα 230... για εμενα κραναρα για τα χρηματα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κραναρα......οχι μονο για τα χρηματα του αλλα και για παραπανω πιστευω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάγκες, μια ερώτηση μόνο : Απο μέγεθος καλουπιού τι λένε ? Σε πόσα βγαίνει ? Ρωτάω προφανώς γιατί στα πιο "budget" κράνη γλιτώνουν κάποια φράγκα οι εταιρίες και απο αυτό (βλέπε: μεγέθη/αριθμός καλουπιών)...

Ενδιαφέρομαι, αλλά εμα βγαίνε σε 2 μεγέθη μόνο, ναι...Ούτε σαν αστροναύτης θέλω να δείχνω - αλλά το σημαντικότερο - ουτε μπουφλες θέλω να τρώω λόγω αυξημένης αντίστασης (βλέπε: λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας)...

Απο εφαρμογή επίσης τι λέει ? Eιμα Μ σε ολα (Shoei/Arai/AGV/Suomy).

Τις ευχαριστίες μου τέκνα :)

Αμήν

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στελιε, ενα απο τα θετικα του κρανους, ειανι το ποσο μικροσκοπικο φαινεται.. Ειναι πανω κατω στο καλουπι του RX-7 GP της Arai...

Εγω το εχω καταβολετυει και καταερωτευτει.. Ωραια εφαρμογη στο κεφαλι μου, δεν κουραζει, παναλαφρο, σταθεροτατο, πολυ πιο αθορυβο απο το FG-15 Που ειχα πριν (δεν ξερω ομως αν χαρακτηριζεται ως αθορυβο κρανος!), και ο,τι πρεπει για γυμνο...

@Αιγαιοπλοος: Επειδη στην παρεα εχουμε 2 XR1100 και ειχαμε και 2 XR1000 (το ενα αντικατασταθηκε απο R-PHA 10) ειναι τουλαχιστον ενα σκαλι μπροστα το HJC... Για να μην πω αρκετα σκαλια.. Κατ' εμε, κοντραρει ανετα κρανη που κοστιζουν τα διπλα του λεφτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στελιε, ενα απο τα θετικα του κρανους, ειανι το ποσο μικροσκοπικο φαινεται.. Ειναι πανω κατω στο καλουπι του RX-7 GP της Arai...

Εγω το εχω καταβολετυει και καταερωτευτει.. Ωραια εφαρμογη στο κεφαλι μου, δεν κουραζει, παναλαφρο, σταθεροτατο, πολυ πιο αθορυβο απο το FG-15 Που ειχα πριν (δεν ξερω ομως αν χαρακτηριζεται ως αθορυβο κρανος!), και ο,τι πρεπει για γυμνο...

@Αιγαιοπλοος: Επειδη στην παρεα εχουμε 2 XR1100 και ειχαμε και 2 XR1000 (το ενα αντικατασταθηκε απο R-PHA 10) ειναι τουλαχιστον ενα σκαλι μπροστα το HJC... Για να μην πω αρκετα σκαλια.. Κατ' εμε, κοντραρει ανετα κρανη που κοστιζουν τα διπλα του λεφτα!

Πλάκα κάνεις Πάνοβιτς ! Έεεελα ! Δεν θυμάμαι ρε φίλε που το είχα πετύχει, αλλά κάτι ειχε πάρει το μάτι μου οτι με το RPHA παίζει "bobble-head" κατάσταση...μπορεί να ηταν και μλκιες στην τελική, δεν ξέρω...

Γενικά, απο τα μεγαλύτερα μείον κάποιον κρανών και εταιριών είναι ο αριθμός/μεγεθος των καλουπιών για ευνοήτους πάντα λόγους...

Σε'ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες, να'σαι καλα΄ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως ειχες δει αλλο HJC? Το παλιο μου HJC (FG-15) Οπως και αλλα της εταιριας που ειχε τυχει να δω, ειναι απλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ.. αν δεις φωτογραφιες μου απο βολτες με το κρανος, θα νομιζεις οτι μου εχουν βαλει στο φωτοσοπ ενα κεφαλι με ενα κρανος!! :lol:

407582_4223482178843_924167431_n.jpg

Εδω νομιζω φαινεται αρκετα η διαφορα μεταξυ των 2 κρανων.. Υπ'οψην οτι ειναι και τα 2 στο νουμερο που μου κανουν (και τα 2 XS).

Και για να εχεις κ ενα μετρο συγκρισης, επειδη ειναι μακρινη ληψη, δεν ειμαι κανα καχιεκτικο, ειμαι 1.84 και 75kg...

Τροποποιήθηκε από τον r3negade

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάγκες, μια ερώτηση μόνο : Απο μέγεθος καλουπιού τι λένε ? Σε πόσα βγαίνει ? Ρωτάω προφανώς γιατί στα πιο "budget" κράνη γλιτώνουν κάποια φράγκα οι εταιρίες και απο αυτό (βλέπε: μεγέθη/αριθμός καλουπιών)...

Ενδιαφέρομαι, αλλά εμα βγαίνε σε 2 μεγέθη μόνο, ναι...Ούτε σαν αστροναύτης θέλω να δείχνω - αλλά το σημαντικότερο - ουτε μπουφλες θέλω να τρώω λόγω αυξημένης αντίστασης (βλέπε: λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας)...

Απο εφαρμογή επίσης τι λέει ? Eιμα Μ σε ολα (Shoei/Arai/AGV/Suomy).

Τις ευχαριστίες μου τέκνα :)

Αμήν

shell_RPHA-10Plus.png

http://www.hjc-europe.eu/en/helmets/full-face-helmets/rpha10-plus/carbon-lorenzo/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα