Jump to content
gkourmoul1

Έλεγχοι με δώρο ... κράνος από την τροχαία!!!

Recommended Posts

Προφανώς, αυτή η κίνηση δεν έχει αποδέκτες 60χρονους ακράνωτους, οι οποίοι δεν έχουν ενδιαφέρον για το κεφάλι τους, αλλά για πιτσιρικάδες που πολλές φορές δεν έχουν κράνος και επίσης είναι "ανοικτοί" στο να αποκτήσουν παιδεία.

Είναι κάτι το καθαρά συμβολικό.

ρε συ δεν το είπα για να θεωρήσω τη κίνηση αυτη αχρηστη,νομίζω κατάλαβες τι ενοούσα,πως είναι το ίδιο πχ με το να μου παρουν ένα κράνος δώρο ενώ εχω ηδη αλλά δεν το φοράω.

Δεν παύει να είναι μια καλή κίνηση που μπορεί και να βάλει κάποιους σε σκέψεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και έναν να κέρδισαν να το φοράει κρανος απο σημερα με την κίνηση τους αυτή ειναι σημαντικό .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να τολμήσω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που σε χαλάει με τους ροταριανούς;

Σε άλλο θέμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχουμε ξαναπεί 100 φορές, ακόμα και το πρόστιμο αν είναι 20 ευρώ, αν το έτρωγες κάθε φορά που βγαίνεις ακρανωτος δε θα το ξανά έκανες. Κοινώς απλή εφαρμογή του νόμου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ αυτό που θυμάμαι από τους ακράνοτους πιτσιρικάδες και την αστυνομία στο Ηράκλειο είναι : οι πρώτοι να βάζουν νεκρά και να μαρσάρουν ενώ έχουν εξάτμιση-μπουρί και οι δεύτεροι να μην δίνουν σημασία , μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα αλλά έχω την εντύπωση πως αυτά τα 11 κράνη θα γίνουν ,το πολύ, προστατευτικά Αγκόνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακόμα έτσι είναι, εκτός και εάν έχουν στήσει μπλόκο με σκοπό τις κλήσεις σε μηχανάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχουν πάντως ελπίδες κάποιοι να σοβαρευτούν και να το βάλουν στο κεφάλι τους,υπάρχουν και παιδιά που παρασείρονται και είναι άκρανα.

Το έχω ξαναπεί ότι και εγώ παλιά δεν ημουν τόσο τυπικός στο κράνος,κι όμως πλέον έχω πανω απο χρόνο να οδηγήσω χωρίς κράνος,και κάνω ανετα 14000χλμ το χρόνο μαζι με το παπί.το κατάλαβα απο μόνος μου,χωρίς να με γράψουν.

Χωρις βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν χρειάζεται η εφαρμογη του νόμου,κάποιοι δεν καταλαβαίνουν και η λύση για αυτούς είναι το πρόστιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ καλη και πρωτοτυπη κινηση...!

ακομη και 1 στους 10 να βαλει μυαλο και να το φοραει κερδος θα ειναι...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα προτιμουσα να πεσουν κατακορυφα οι τιμες στα κρανη για να μπορουν ολοι να εχουν ενα αξιοπρεπες κρανος.

ποσους εχετε δει με κρανη ποδηλατου η μονο με το αφρολεξ απο καποιο ξεχασμενο κρανος?? αυτοι δεν ειναι χειροτεροι??

αμα τους σταματησουν ομως δεν θα τους κανουν τιποτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια λύση θα ήταν να σε γράφουν χωρίς κράνος π.χ 300 ευρώ, κατάσχεση του μηχανακίου μέχρι να πληρώσεις το πρόστιμο (ώστε να είναι σίγουροι ότι δεν θα οδηγήσεις μέχρι να το πληρώσεις) και έπειτα αυτό το ποσό να πηγαίνει σαν voucher και να πρέπει υποχρεωτικά να πηγαίνεις σε ένα κατάστημα της περιοχής και να αγοράζεις υποχρεωτικά κράνος με αυτά τα λεφτά.

Έπειτα αν σε πιάσουν δεύρερη φορά μετά την διαδικασία αυτή, κατάσχετε και το κράνος και το όχημα μια και καλή! και βγαίνουν και τα 2 για πούλημα σε καλή τιμή απο το κράτος! άμα θές μετά μην το φοράς!

ένα στεγνό πρόστιμο που θα πάνε τα λεφτά στο κεντρικό ταμείο του κράτους και δεν θα έχουν καμία σχέση με τον λόγο που σε γράψανε καθώς και καμιά βελτίωση δεν έχει νόημα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταπληκτικη πρωτοβουλια, ενα μεγαλο μπραβο στους υπευθυνους

Δευτεροβουλια... :P

Τους προλαβε για 1-2 χρονια η Ροδος :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά κατι λιγο άσχετο: ο νομος πως ειναι διατυπωμένος; να φερει κράνος ο μοτοσυκλετιστης ή να το φοράει στην κεφάλα του; γιατι το άκουσα και αυτο.. οτι ο νόμος λεει να φέρει κράνος, ετσι εφόσον το εχω μαζί μου γιατί να με γράψει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θερμα συγχαρητηρια στους ιθυνοντες για την πρωτοβουλια τους και την ξεχωριστη κινηση! Μακαρι να βρουν μιμητες σε ολη την Ελλαδα και κυριως μακαρι να πιασει τοπο το μηνυμα που με τοσο ωραιο τροπο θελησαν να περασουν!

Γιατι καλο το κραξιμο για τα λαθη και τις παραβλεψεις αλλα ακομα καλυτερος ο επαινος οταν βλεπουμε κατι σωστο και πρωτοτυπο! ΕΥΓΕ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά κατι λιγο άσχετο: ο νομος πως ειναι διατυπωμένος; να φερει κράνος ο μοτοσυκλετιστης ή να το φοράει στην κεφάλα του; γιατι το άκουσα και αυτο.. οτι ο νόμος λεει να φέρει κράνος, ετσι εφόσον το εχω μαζί μου γιατί να με γράψει;

Δεν θυμαμαι τον νομο, αλλα ΥΠΟΘΕΤΩ οτι θα λεει να το φοραει στο κεφαλι του... Οπως αντιστοιχα, για τη ζωνη στο αμαξι θα λεει ο νομος να ειναι ασφαλισμενη ΣΩΣΤΑ, και οχι πισω απο τη πλατη και πισω απο το στηθος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να πω ότι είναι μια καταπληκτική συμβολική κίνηση. Υπάρχει σημαντική μερίδα αυτών που αρνούνται την χρήση κράνους με βασικό τους επιχείρημα ότι ο νόμος υπάρχει μόνο για να δίνει την δυνατότητα στο κράτος να μαζεύει χρήματα από τα πρόστιμα.

Όταν το κράτος μέσω της τοπικής αστυνομία της περιοχής συμμετέχει σε μία προσπάθεια να λύσει το πρόβλημα με παροχή κράνους και όχι χρηματικής τιμωρίας αυτό πιθανόν να μπορεί να δείξει στον κόσμο που ανέφερα παραπάνω ότι όντως είναι χρήσιμος εξοπλισμός ασφαλείας και όχι εισπρακτικό εργαλείο.

Υπό το παραπάνω πρίσμα δεν θεωρώ ότι είναι απλά μια κίνηση για να κερδηθούν εντυπώσεις αλλά να συμβολίσει την χρησιμότητα του.

Τα συγχαρητήρια μου σε όσους συμμετείχαν! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστή κίνηση.

Η χρήση του κράνους και γενικά τήρησης των κανόνων ασφαλείας και οδήγησης προωθείται με συνδυασμό ενεργειών.

Φυσικά δεν θα αντικαταστήσει αυτό τα πρόστιμα και τις ποινές, αλλά όταν οι αρχές κάνουν τέτοιες κινήσεις μετά έχουν και την ηθική νομιμοποίηση να σε σκίσουν λίγο αφού δεν βάζεις μυαλό με το καλό.

Έχει αναφερθεί ξανά αλλά να πω κι εγώ ότι θα πρέπει να δοθούν φορολογικά κίνητρα για φτηνό εξοπλισμό αναβάτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, καθίστε μην γεμίσουν από αύριο τα Motoforum,"πωλείται κράνος λευκό ολοκαίνουριο, λόγω λάθους μεγέθους... " και καλά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην πραγματικότητα η μη χρήση κράνους δίνει την ελευθερία στο μοτοσυκλετιστή να ρισκάρει και να παίζει με το θάνατο και την αναπηρία. Μπορούν όμως οι οικογένειες των τραυματισμένων και η κοινωνία να αντέξουν το τεράστιο οικονομικό, ψυχολογικό και ιατροκοινωνικό κόστος; Πως μπορούμε να ανακουφιστούμε από την αιμορραγία που προκαλεί η απώλεια τόσων ζωών; Από τη στιγμή του ατυχήματος η κοινωνία του παρέχει ιατρική περίθαλψη, του δίνει άδεια από την εργασία για το χρόνο αποκατάστασης της βλάβης και αν ο τραυματισμός του προκαλέσει μόνιμη αναπηρία, έχει ισόβια την ευθύνη. Είναι αδιανόητο λοιπόν να κατανοούμε κάποιον που σκέφτεται ότι ένας τέτοιος νόμος αφορά μόνο αυτόν.

Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21865#ixzz2gmiogN5G

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Είναι αδιανόητο λοιπόν να κατανοούμε κάποιον που σκέφτεται ότι ένας τέτοιος νόμος αφορά μόνο αυτόν.

Αυτό σημαίνει έλλειψη στοιχειώδους παιδείας και σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Το κλασσικό, και όχι ύστατο, πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια παρα πολυ καλη κινηση απο το κρατος ,το οποιο δειχνει και μια αλλη πλευρα την οποια δεν την ξερουμε.το ποιο σημαντικο ομως ειναι να διορθωθουμε εμεις οι ιδιοι που ως συνηθως ο ελλην ειναι ΜΑΓΚΑΣ και ουτε κρανος φοραει ουτε εμφανης πινακιδες δεν εχει ουτε διοδια δεν πληρωνει και καποιοι απο εμας ειμαστε κοροιδα.μην ξεχναμε πως το κρατος ειμαστε εμεις και οχι 300 @@.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προστιμο 1000 ευρω και αφαιρεση αδειας και πινακιδων για 2 μηνες .μετα φορας κρανος η οχι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα