Jump to content
IlliGoS

Θερμοκρασία κινητήρα / λειτουργία βεντιλατέρ. Πρόβλημα?

Recommended Posts

Εδω κανεις ενα μεγαλο λαθος... Η φωτια ζεσταινει τα μεταλλικα μερη του μοτερ. σε συνδυασμο με την τριβη. Τα μεταλλικα μερη ζεσταινουν το λαδι κ το νερο προσπαθει να αποβαλει αυτη τη θερμοτητα.... Το νερο παντα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο ολα τα υπολοιπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πηγα με ενα vfr 800 στην πρεβεζα το καλοκαιρι,ακουστε τι εγινε

καποια στιγμη οταν εμπλεξα στην κινηση το οργανο εδειξε 116 βαθμους με αναμενο το βεντιλατερ.

κατω απο 101-102 δεν πηγε ποτε εκτος απο την κινηση του στην εθνικη ή σε ανοιχτους δρομους

και ρωτω, δεν ειναι αρκετα υψηλες αυτες οι θερμοκρασιες?? το μηχανακι δουλευε σε μεγαλες θερμοκρασιες για παρα πολυ ωρα μη μπορωντας να την ριξει σε χαμηλα επιπεδα,να σας πω ομως οτι αυτο το πραγμα εχει 2 ψυγεια στο πλαι κατι το οποιο ποτε δεν καταλαβα πως μπορει να αεριστουν σωστα εκει,αρα? εχουμε λαθος απο τους σχιστοματηδες?? οι 2 κυλινδροι οπου ειναι πισω δεν δουλευουν ποτε σε κανονικη θερμοκρασια?? τι γινεται?

Σχετικά με το vfr όλα μια χαρά ήταν.

Έμενα το cbr600f ανάβει το βεντιλατερ στους 107-108.

Και στο TRANSALP 700 σε ένα φίλο μου στους 102-103.

Κάτι θα ξέρουν οι κατασκευαστές περισσότερο από εμάς.

Γενικά στα Honda έχω δει ότι το βεντιλατερ ανάβει σχετικά ψιλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο δικο μου (cbr 1000) δεν εχω δει ποτε τετοιες θερμοκρασιες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο δικο μου (cbr 1000) δεν εχω δει ποτε τετοιες θερμοκρασιες

σταματημενος σε φαναρια κ κινηση καλοκαιρι δν ειδες 110?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κάνω λάθος.

Θα τα πω μια τελευταία φορά και αν θέλεις τα ασπάζεσαι.

Σε συνθήκες πίστας ή γρήγορης οδήγησης (μιας και δεν πάμε όλοι πίστα), το μοτέρ δίνει ότι έχει.

Τέρμα γκάζι στην ευθεία, φρένα, πλάγιασμα και τέρμα γκάζι πάλι. To λάδι μπορεί να φτάσει και 150 βαθμούς αλλά το νερό είναι στους 90-100 (ανάλογα με το μηχανάκι άλλες φορές και παρακάτω). Έχουμε μεγάλη παραγωγή θερμότητος αλλά το μοτέρ μπορεί και την περνά αυτή τη θερμότητα στο σύστημα ψύξης πάρα πολύ γρήγορα. Το ότι το λάδι είναι στους 150 δεν σημαίνει ότι διάφορα άλλα μεταλλικά μέρη έχουν την ίδια θερμοκρασία. Πιστόνια, βαλβίδες κτλ μπορεί να φτάσουν τους 200, 250+ βαθμούς.

Στην κίνηση, το μοτέρ δουλεύει ρελαντί. Μικρή παραγωγή θερμότητος - αλόγων η οποία περνά στο σύστημα ψύξης. Νερό και λάδι ανεβάζουν θερμοκρασία μαζί.

Η αύξηση αυτή δεν επηρεάζει το λάδι, γιατί η θερμοκρασία λειτουργίας του είναι οι 100 βαθμοί (το 50 στο 10W/50 αναφέρεται στους 100 βαθμούς κελσίου). Θα πάει 105, μετά 110 και θα αναγκαστείς μετά στους 120 πχ να σβήσεις το μηχανάκι σου επειδή το νερό στο σύστημα ψύξης ανέβηκε λίγο παραπάνω από όσο αντέχει ο σχεδιασμός του.

Το λάδι όμως δεν θα έχει φτάσει τόσο ψηλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρα αφου το νερο ειναι πιο ζεστο απο μοτερ κ λαδι οπως λες στην ουσια ζεσταινει το μοτερ αντι να το ψυχει? Εκτος κ αν στα μοτερ δν ισχυουν οι νομοι της φυσης....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρα αφου το νερο ειναι πιο ζεστο απο μοτερ κ λαδι οπως λες στην ουσια ζεσταινει το μοτερ αντι να το ψυχει? Εκτος κ αν στα μοτερ δν ισχυουν οι νομοι της φυσης....

Αυτά που γράφεις, τα γνωρίζεις, τα έχεις μάθει κάπου ή κάνεις υποθέσεις με το μυαλό σου;

Επίσης αν διάβαζες καλύτερα το προηγούμενό μου ποστ και το κατανοούσες δεν θα έκανες την παραπάνω ερώτηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτέρ δεν είναι ένα μονοκόμματο κομμάτι το οποίο έχει και μια θερμοκρασία παντού. Το κάθε εξάρτημα έχει την δική του θερμοκρασία. Όπως το νερό, οι κύλινδροι, τα πιστόνια, το λάδι κτλπ. Όλα αυτά μεταφέρουν θερμότητα από το ένα στο άλλο. Ακόμη η κύρια πηγή θερμότητας είναι στον θάλαμο καύσης. Τα εξαρτήματα που μεταφέρουν πρώτα την θερμότητα αυτή είναι τα χιτώνια των κυλίνδρων, η κεφαλή και τα πιστόνια, τα δύο πρώτα ψύχονται συνήθως από το υγρόψυκτο σύστημα, αλλά τα πιστόνια ψύχονται άμεσα από το λάδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και έχουμε να κάνουμε με θερμικούς κινητήρες απο ελαφρά κράματα ώστε να ζεσταίνονται γρήγορα αλλά και να κρυώνουν γρήγορα, μην έχεις καμία αμφιβολία οτι κάθε φορά που παιρνει μπροστα το βεντιλατερ το μοτερ υποφέρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και έχουμε να κάνουμε με θερμικούς κινητήρες απο ελαφρά κράματα ώστε να ζεσταίνονται γρήγορα αλλά και να κρυώνουν γρήγορα, μην έχεις καμία αμφιβολία οτι κάθε φορά που παιρνει μπροστα το βεντιλατερ το μοτερ υποφέρει.

Το θέμα αυτό το ξεκίνησα για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Έχω πολλές αμφιβολίες ότι το μοτέρ "υποφέρει" όταν ανάβει το βεντιλατέρ και οι οποίες βασίζονται στο σκεπτικό που ανέπτυξα στην αρχική δημοσίευση του θέματος.

Αν έχεις την καλοσύνη θα μπορούσες να αναπτύξεις και εσύ γιατί πιστεύεις ότι το μοτέρ "υποφέρει", ώστε να βρω και εγώ που είναι το πρόβλημα στο σκεπτικό όπου έχω βασίσει τα συμπεράσματα μου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά και εγώ όμως άλλο λέω...στην πόλη το λάδι δεν θα πιάσει ποτέ την θερμοκρασία του νερού και μη σου πω δεν θα περάσει ποτέ τους 100.

Εκτός αν από φανάρι σε φανάρι πας τάπα ή κάνεις κόντρες...

Στην εθνική όμως για παράδειγμα που πας με 150, το νερό σου μπορεί να είναι στους 70, το λάδι σου όμως μπορεί να είναί στους 120!

Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις, το λάδι τραβάει περισσότερο ζόρι;

Στην πόλη που δεν περνά τους 100 αλλά τα βεντιλατέρια βαράνε κόκκινο ή στην εθνική με το νερό στους 70;

Είναι ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, για πες..

Το έχεις παρατηρήσει και με κάποιο όργανο στην πράξη με το ΚΤΜ ή θεωρητικά το έχεις ψάξει μόνο? Έχεις όργανο θερμοκρασίας ψυκτικού και λαδιού ξεχωριστές ενδείξεις?

γιατί αν όντως ισχύει αυτό, τα εσωτέρικά κινούμενα μέρη στο μοτέρ ακόμα και σε καύσωνα δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα απο τη φάση εφοσον το λάδι παίζει τόσο χαμηλά..

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, για πες..

Το έχεις παρατηρήσει και με κάποιο όργανο στην πράξη με το ΚΤΜ ή θεωρητικά το έχεις ψάξει μόνο? Έχεις όργανο θερμοκρασίας ψυκτικού και λαδιού ξεχωριστές ενδείξεις?

γιατί αν όντως ισχύει αυτό, τα εσωτέρικά κινούμενα μέρη στο μοτέρ ακόμα και σε καύσωνα δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα απο τη φάση εφοσον το λάδι παίζει τόσο χαμηλά..

Στο RC όχι δεν έχω γιατί είναι δύσκολο να βάλεις, δεν βολεύει εκεί που είναι η τάπα λαδιού, είχα σε παλιότερα μηχανάκια.

Το ακόμα και σε καύσωνα είναι σχετικό, όλα έχουν να κάνουν με τα όρια του συστήματος ψύξης.

Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι για το λάδι που μας ενδιαφέρει, δεν "μασάει" στην κίνηση, αλλά στο σκίσιμο...αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ, για την πίστα και την κίνηση στην πόλη.

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μετρηση θερμοκρασιας νερου ειναι οταν αυτο βγαινει απο τον κινητηρα.... Οταν εισαι σε κινηση η σε φαναρια κ ανεβαινει η θερμοκρασια νερου, σου δειχνει τι επικρατει μεσα στον κινητηρα. Οταν πχ ταξιδευεις κ βλεπεις τη θερμορκασια στους 80, σημαινει οτι μεσα στον κινητηρα επικρατουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οταν εισαι σταματημενος κ το νερο βγαινει 110 βαθμους απο το μοτερ...

οπως επισης αλλη η θερμοκρασια του λαδιου που την μετρας στην ταπα κ αλλη η θερμοκρασια του λαδιου οταν βρισκεται αναμεσα σε πιστονι κ κυλινδρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι όπως το θέτεις Γιώργο ακόμα και 2 ώρες να δουλευει το βεντιλατέρ και το ψυκτικό να είναι κοντά στο σημείο βρασμού άμα η μηχανή δουλευει ρελαντί δεν τρέχει κάστανο, το ΄λάδι θα παίζει στους 90-100 βαθμούς χαλαρά..

Μου είναι δύσκολο να το αντιληφθώ και να το αποδεχτώ αυτό και θα σου εξηγήσω γιατί.

Μπορεί το θερμικό έργο που παράγεται στο ρελαντί ή σε χαμηλές στροφές να είναι λίγο αλλά η αποβολή της θερμότητας είναι επίσης μικρή.

Η θερμική ενέργεια παράγεται απο την κάυση αλλά αντίστοιχα κάπως αποβάλλεται απο το μοτέρ.

Μπορεί στην εθνική να παράγεται 3πλάσια θερμική ενέργεια στο εσωτερικό του μοτέρ αλλά το κύκλωμα ψύξης είναι 3 φορές πιο αποδοτικό καθότι απο την ροή του αέρα ψύχεται πολύ καλά το ψυκτικό υγρό.

Είμαστε λοιπόν στην κίνηση με χαμηλες στροφές, το βεντιλατέρ δουλεύει υπερωρίες γιατί παλευει να κρατήσει την θερμοκρασία χαμηλά. και παρόλα αυτά το λάδι παίζει στους 70 βαθμούς κελσίου??

Και επίσης:Η θερμοκρασία παράγεται στον χώρο καύσης. Το λάδι είναι το πρώτο που δέχεται τα ΠΡΩΤΑ θερμικά κύματα , στην συνέχεια το μέταλλο του μπλόκ και μετά μπαίνει στο παιχνίδι στο παραφλού?

Πώς γίνεται αφού το λάδι βρίσκεται ανάμεσα στην πηγή της θερμότητας και το παραφλού να διατήρει θερμοκρασία μικρότερη απο το παραφλού?

Η θερμική ενέργεια υπερπήδησε το λάδι, ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΫ, πέρασε στο μπλόκ και απο εκεί στο παραφλού και παρόλα αυτά το λάδι παρέμεινε 40 ολόκληρους βαθμούς κάτω απο το παραφλού??

Πώς γίνεται αυτό βρε Γιώργη μου? Δυσκολευομαι να το αντιληφθώ. Υπάρχει καποια μελέτη ή κάποια στοιχεία που δείχνουν πως το λάδι έχει τόσο αυξημένη θερμοχωρητικότητα απο το νερό και αποβάλλει την θερμότητα πιο γρήγορα? (όπως για παράδειγμα αλουμίνιο σίδηρος?)

Βοηθησε με λίγο απο που έχεις βρει αυτά τα στοιχεία γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Ακόμη: Πράγματι η μοριακή δομή του λαδιού και σε συνδιασμό με τα σύγχρονα συνθετικά πρόσθετα του επιτρέπει να έχει σημείο βρασμού πολύ υψηλότερο απο του νερού (ή του παραφλού). Αλλα΄αυτό αφορά το όριο μετατροπής του υγρού σε αέριο. Σαν ποσό ενέργεια που χρειάζεται για να φτάσουν τα 2 υγρά στην ίδια θερμοκρασία υπάρχουν διαφορές?¨Οπως επίσης και στην ταχύτητα απαγωγής της θερμότητας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μετρηση θερμοκρασιας νερου ειναι οταν αυτο βγαινει απο τον κινητηρα.... Οταν εισαι σε κινηση η σε φαναρια κ ανεβαινει η θερμοκρασια νερου, σου δειχνει τι επικρατει μεσα στον κινητηρα. Οταν πχ ταξιδευεις κ βλεπεις τη θερμορκασια στους 80, σημαινει οτι μεσα στον κινητηρα επικρατουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οταν εισαι σταματημενος κ το νερο βγαινει 110 βαθμους απο το μοτερ...

οπως επισης αλλη η θερμοκρασια του λαδιου που την μετρας στην ταπα κ αλλη η θερμοκρασια του λαδιου οταν βρισκεται αναμεσα σε πιστονι κ κυλινδρο

Εντάξει έχεις δίκιο.

Ακόμη όμως δεν μου έχεις πει, πως τεκμηριώνεις την άποψή σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μολις στο ειπα. Η θερμοκρασια νερου μετριεται μολις βγει απο το μοτερ. Οσο μεγαλυτερη τοσο μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεσα στο μοτερ. Απλα τα πραγματα...

κ ξανα λεω αλλο να μετρησεις θερμοκρασια λαδιου στην ταπα κ αλλο οταν το λαδι ειναι αναμεσα σε πιστονι κ κυλινδρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κάνω λάθος.

Θα τα πω μια τελευταία φορά και αν θέλεις τα ασπάζεσαι.

Σε συνθήκες πίστας ή γρήγορης οδήγησης (μιας και δεν πάμε όλοι πίστα), το μοτέρ δίνει ότι έχει.

Τέρμα γκάζι στην ευθεία, φρένα, πλάγιασμα και τέρμα γκάζι πάλι. To λάδι μπορεί να φτάσει και 150 βαθμούς αλλά το νερό είναι στους 90-100 (ανάλογα με το μηχανάκι άλλες φορές και παρακάτω). Έχουμε μεγάλη παραγωγή θερμότητος αλλά το μοτέρ μπορεί και την περνά αυτή τη θερμότητα στο σύστημα ψύξης πάρα πολύ γρήγορα. Το ότι το λάδι είναι στους 150 δεν σημαίνει ότι διάφορα άλλα μεταλλικά μέρη έχουν την ίδια θερμοκρασία. Πιστόνια, βαλβίδες κτλ μπορεί να φτάσουν τους 200, 250+ βαθμούς.

Στην κίνηση, το μοτέρ δουλεύει ρελαντί. Μικρή παραγωγή θερμότητος - αλόγων η οποία περνά στο σύστημα ψύξης. Νερό και λάδι ανεβάζουν θερμοκρασία μαζί.

Η αύξηση αυτή δεν επηρεάζει το λάδι, γιατί η θερμοκρασία λειτουργίας του είναι οι 100 βαθμοί (το 50 στο 10W/50 αναφέρεται στους 100 βαθμούς κελσίου). Θα πάει 105, μετά 110 και θα αναγκαστείς μετά στους 120 πχ να σβήσεις το μηχανάκι σου επειδή το νερό στο σύστημα ψύξης ανέβηκε λίγο παραπάνω από όσο αντέχει ο σχεδιασμός του.

Το λάδι όμως δεν θα έχει φτάσει τόσο ψηλά...

Έτσι όπως το θέτεις Γιώργο ακόμα και 2 ώρες να δουλευει το βεντιλατέρ και το ψυκτικό να είναι κοντά στο σημείο βρασμού άμα η μηχανή δουλευει ρελαντί δεν τρέχει κάστανο, το ΄λάδι θα παίζει στους 90-100 βαθμούς χαλαρά..

Δεν είπα κάτι για τον χρόνο λειτουργίας, βλέπε παραπάνω με τα κόκκινα. Ναι το λάδι θα παίζει σε χαμηλές τιμές σε σχέση με τη νορμάλ θερμοκρασία λειτουργίας του. Τα bold αναφέρονται στην θερμοκρασία του νερού, δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό.

Μου είναι δύσκολο να το αντιληφθώ και να το αποδεχτώ αυτό και θα σου εξηγήσω γιατί.

Μπορεί το θερμικό έργο που παράγεται στο ρελαντί ή σε χαμηλές στροφές να είναι λίγο αλλά η αποβολή της θερμότητας είναι επίσης μικρή. Ναι συμφωνώ, αφού η παραγωγή και η αποβολή είναι εξίσου μικρά, γιατί να ανέβει η θερμοκρασία του λαδιού;

Η θερμική ενέργεια παράγεται απο την κάυση αλλά αντίστοιχα κάπως αποβάλλεται απο το μοτέρ.

Μπορεί στην εθνική να παράγεται 3πλάσια θερμική ενέργεια στο εσωτερικό του μοτέρ αλλά το κύκλωμα ψύξης είναι 3 φορές πιο αποδοτικό καθότι απο την ροή του αέρα ψύχεται πολύ καλά το ψυκτικό υγρό.

Είμαστε λοιπόν στην κίνηση με χαμηλες στροφές, το βεντιλατέρ δουλεύει υπερωρίες γιατί παλευει να κρατήσει την θερμοκρασία χαμηλά. και παρόλα αυτά το λάδι παίζει στους 70 βαθμούς κελσίου?? Δεν είπα για 70, εντάξει είπαμε. Είπα ότι το λάδι δεν θα ανέβει τόσο πολύ όσο το νερό (ψυκτικό), πάλι πάνω στα κόκκινα.

Και επίσης:Η θερμοκρασία παράγεται στον χώρο καύσης. Το λάδι είναι το πρώτο που δέχεται τα ΠΡΩΤΑ θερμικά κύματα , στην συνέχεια το μέταλλο του μπλόκ και μετά μπαίνει στο παιχνίδι στο παραφλού?

Πώς γίνεται αφού το λάδι βρίσκεται ανάμεσα στην πηγή της θερμότητας και το παραφλού να διατήρει θερμοκρασία μικρότερη απο το παραφλού? Τι ποσότητα έρχεται σε απαφή με τα μέταλλα βρε συ Βαγγέλη σε σχέση με την συνολική ποσότητα;

Η θερμική ενέργεια υπερπήδησε το λάδι, ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΫ, πέρασε στο μπλόκ και απο εκεί στο παραφλού και παρόλα αυτά το λάδι παρέμεινε 40 ολόκληρους βαθμούς κάτω απο το παραφλού?? Ξαναλέω δεν μιλάω για 40 βαθμούς διαφορά.

Πώς γίνεται αυτό βρε Γιώργη μου? Δυσκολευομαι να το αντιληφθώ. Υπάρχει καποια μελέτη ή κάποια στοιχεία που δείχνουν πως το λάδι έχει τόσο αυξημένη θερμοχωρητικότητα απο το νερό και αποβάλλει την θερμότητα πιο γρήγορα? (όπως για παράδειγμα αλουμίνιο σίδηρος?)

Βοηθησε με λίγο απο που έχεις βρει αυτά τα στοιχεία γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μολις στο ειπα. Η θερμοκρασια νερου μετριεται μολις βγει απο το μοτερ. Οσο μεγαλυτερη τοσο μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεσα στο μοτερ. Απλα τα πραγματα... Μιλάμε για το λάδι, μην μπλεκεις το μοτέρ το οποίο είναι ένα σύνολο εξαρτημάτων...με διαφορετικές θερμοκρασίες το καθένα. Οι θερμοκρασίες "μέσα στο μοτέρ" είναι κάτι αυθαίρετο, που σημαίνει ότι δεν έχεις καταλάβει αυτό που προσπαθώ να περάσω.

κ ξανα λεω αλλο να μετρησεις θερμοκρασια λαδιου στην ταπα κ αλλο οταν το λαδι ειναι αναμεσα σε πιστονι κ κυλινδρο Σαφώς αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Το λάδι που "λούζει" το πιστόνι, που έρχεται σε επαφή με το πιστόνι και το ψύχει, θα πέσει μέσα στο κάρτερ στον επόμενο κύκλο και ούτω καθεξής...

Τι θες να πεις με αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο, όλη η ουσία αυτών που στηρίζεις καταλήγει σε αυτό..

Αν βάλουμε σε μια κατσαρολα παραφλού και σε μία αλλη λάδι μηχανής και τα βάλουμε στο μάτι της κουζίνας και τα 2 ποιό θα φτάσει γρηγορότερα στους 100 βαθμούς κελσίου?

Αν έχεις τεκμηριωμένη απάντηση σε αυτό τότε θα συμφωνήσω με αυτά που λες.Γιατί εγώ εκεί έχω κολλήσει.

Έχουμε 2 ζουμιά πάνω στο ίδιο ματι (καύση στο πιστόνι-πηγη θερμότητας) και εσύ υποστηρίζεις εδώ πως το ένα ζουμί διατηρεί χαμηλότερη θερμοκρασία απ το άλλο.

Αυτό μπορει να οφειλεται μονάχα στις ιδιοτητες των ζουμιών και όχι στο μοτέρ. Και τα 2 κυκλοφοράνε μέσα στο μοτέρ και κατα τη γμώμη μου το λάδι είναι πιο επιρεπές στις θερμοκρασίες καθότι έρχεται πιο ΄΄κοντά΄΄΄στη πηγή θερμότητας.

Στο λάδι, ένα μέρος είναι πάντα στο καρτερ, έτσι και στο όμως παραφλου ενα μερος ειναι εκτος μοτερ(ψυγειο-σωληνωσεις) και μάλιστα το παραφλού ψύχτεαι κιόλας ΑΜΕΣΑ ενώ το λάδι ΕΜΜΕΣΑ, άλλο ένα πλην στη μάχη του λαδιου με τις θερμοκρασιες, οποτε αυτό δεν είναι επιχείρημα ως προς την ΄΄έκθεση΄΄ τους στην πηγή της θερμότητας 'ωστε να δικαιολογήσει κατι.

Σημείωση:Οι κατασκευαστές έχουν προβλέψει στα μοτέρ κόλπα ωστε να βοηθάνε το νερό να πιάσει θερμοκρασία (θερμοστάτης-παράλληλα κυκλώματα) ενώ το λάδι έχει ένα κύκλωμα. ΑΡΑ δεν μας δείχει κάτι το οτι το νερό φτάνει πιο γρήγορα σε θερμοκρασία αφού αυτό γίνεται τεχνητά.

Στην πράξη,, έχει κάποιος σε κάποιο άμάξι ή μηχανη και απο τα 2 όργανα να μας πει ΄τι έχει παρατηρησει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Ravendark εχει δικιο.

Το λαδι ειναι για τη λιπανση εκει και δεν ανεβαζει τοσο ευκολα θερμοκρασια γιατι ειναι ελαχιστη η ποσοτητα του στο κυλινδρο σε σχεση με το συνολο του ενω το ψυκτικο ειναι για να απαγει θερμοτητα και περναει αβερτα μεσα απο το κυλινδρο.

Το οτι αναβει το βεντιλατερ δε σημαινει οτι υποφερει το μοτερ.

Απλα δεν ειναι επαρκης η ψυξη του ψυγειου και εχει ανεβει η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου.

Μπορει καλλιστα το βεντιλατερ να αναψει χωρις το λαδι να εχει φτασει καν στη κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του!

και οντως στο σκισιμο ειναι που τραβαει το ζορι το λαδι γιατι εχει να λιπανει σασμαν κτλ κτλ που οι τριβες οταν εχεις 10000 στροφες στο μοτερ ειναι πολυ μεγαλες και το ιδιο και η θερμοτητα που παραγεται απο τις τριβες.

Ενω στη κινηση αυτες ελαχιστοποιουνται και μενει μονο οτι παραγει η καυση.που το μεγαλυτερο μερος της το παιρνει το ψυκτικο υγρο.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Ravendark εχει δικιο.

Το λαδι ειναι για τη λιπανση εκει και δεν ανεβαζει τοσο ευκολα θερμοκρασια γιατι ειναι ελαχιστη η ποσοτητα του στο κυλινδρο σε σχεση με το συνολο του ενω το ψυκτικο ειναι για να απαγει θερμοτητα και περναει αβερτα μεσα απο το κυλινδρο.

Το οτι αναβει το βεντιλατερ δε σημαινει οτι υποφερει το μοτερ.

Απλα δεν ειναι επαρκης η ψυξη του ψυγειου και εχει ανεβει η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου.

Μπορει καλλιστα το βεντιλατερ να αναψει χωρις το λαδι να εχει φτασει καν στη κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του!

και οντως στο σκισιμο ειναι που τραβαει το ζορι το λαδι γιατι εχει να λιπανει σασμαν κτλ κτλ που οι τριβες οταν εχεις 10000 στροφες στο μοτερ ειναι πολυ μεγαλες και το ιδιο και η θερμοτητα που παραγεται απο τις τριβες.

Ενω στη κινηση αυτες ελαχιστοποιουνται και μενει μονο οτι παραγει η καυση.που το μεγαλυτερο μερος της το παιρνει το ψυκτικο υγρο.

Στοιχεία δε βλέπω ρε boy να στηρίζουν τα παραπάνω. Πόσα λίτρα την ώρα πρεσσάρει μια αντλία λαδιού και πόσα μια αντλία νερού?

Δεν μιλάμε για τα πρώτα 10 λετπα λειτουργίας. Μετά απο μισή ώρα στην κίνηση πού θα παίζει το λάδι?τ ο νερό εκεί θα βράζει και το λάδι ατάραχο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχει σημασια ποσα λιτρα πρεσσαρουν.

Για να το δεις αυτο πρεπει να εχεις ενδειξη θερμοκρασιας και για τα δυο.

Παντως θυμαμαι απο το Rafos που εχει ducati 620 που εχει θερμοκρασια λαδιου οτι μου ειχε πει,οτι στην εθνικη το λαδι του ηταν στους 120.Για κινηση δε μου ειχε αναφερει κατι οποτε υποθετω οτι ηταν χαμηλοτερα.

Αρα εαν ισχυει επιβεβαιωνει αυτο που λεει και ο Γιωργος

Στη κινηση εχεις χαμηλη θερμοκρασια λαδιου-υψηλη ψυκτικου και στο σκισιμο το αντιθετο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο, όλη η ουσία αυτών που στηρίζεις καταλήγει σε αυτό..

Αν βάλουμε σε μια κατσαρολα παραφλού και σε μία αλλη λάδι μηχανής και τα βάλουμε στο μάτι της κουζίνας και τα 2 ποιό θα φτάσει γρηγορότερα στους 100 βαθμούς κελσίου?

Αν έχεις τεκμηριωμένη απάντηση σε αυτό τότε θα συμφωνήσω με αυτά που λες.Γιατί εγώ εκεί έχω κολλήσει.

Έχουμε 2 ζουμιά πάνω στο ίδιο ματι (καύση στο πιστόνι-πηγη θερμότητας) και εσύ υποστηρίζεις εδώ πως το ένα ζουμί διατηρεί χαμηλότερη θερμοκρασία απ το άλλο.

Αυτό μπορει να οφειλεται μονάχα στις ιδιοτητες των ζουμιών και όχι στο μοτέρ. Και τα 2 κυκλοφοράνε μέσα στο μοτέρ και κατα τη γμώμη μου το λάδι είναι πιο επιρεπές στις θερμοκρασίες καθότι έρχεται πιο ΄΄κοντά΄΄΄στη πηγή θερμότητας.

Στο λάδι, ένα μέρος είναι πάντα στο καρτερ, έτσι και στο όμως παραφλου ενα μερος ειναι εκτος μοτερ(ψυγειο-σωληνωσεις) και μάλιστα το παραφλού ψύχτεαι κιόλας ΑΜΕΣΑ ενώ το λάδι ΕΜΜΕΣΑ, άλλο ένα πλην στη μάχη του λαδιου με τις θερμοκρασιες, οποτε αυτό δεν είναι επιχείρημα ως προς την ΄΄έκθεση΄΄ τους στην πηγή της θερμότητας 'ωστε να δικαιολογήσει κατι.

Σημείωση:Οι κατασκευαστές έχουν προβλέψει στα μοτέρ κόλπα ωστε να βοηθάνε το νερό να πιάσει θερμοκρασία (θερμοστάτης-παράλληλα κυκλώματα) ενώ το λάδι έχει ένα κύκλωμα. ΑΡΑ δεν μας δείχει κάτι το οτι το νερό φτάνει πιο γρήγορα σε θερμοκρασία αφού αυτό γίνεται τεχνητά.

Στην πράξη,, έχει κάποιος σε κάποιο άμάξι ή μηχανη και απο τα 2 όργανα να μας πει ΄τι έχει παρατηρησει?

συγνώμη ρε βαγγέλη...

μετά από όσα έχω πει, μου τα παρομοιάζεις με 2 κατσαρόλες πάνω στο πετρογκάζ;

τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; άλλη δουλειά κάνει το ένα, άλλη δουλειά κάνει το άλλο.

Βάσει λειτουργίας ενός υγρόψυκτου τετράχρονου κινητήρα σου λέω ότι συμβαίνει το εξής. Δεν προσπαθώ να σε πείσω αλλά έτσι είναι.

Θέλεις να μιλήσεις με κανα μηχανολόγο, μίλα θα σου εξηγήσει.

Και για να ξανααναλύσω τα λεγόμενά σου, η δουλειά του νερού είναι να αποβάλει θερμότητα στο περιβάλλον, η δουλειά του λαδιού είναι να λιπαίνει και να αποβάλει θερμότητα από κινούμενα μέρη. Και αν έχεις και ψυγείο λαδιού όπως πολλά σύγχρονα μηχανάκια, το λάδι συμβάλει και αυτό στο να αποβάλει θερμότητα στο περιβάλλον.

Όταν πας ρελαντί, το πιστόνι το οποίο ψύχεται από το λάδι και όχι από το νερό, δεν φτάνει 300 βαθμούς, πως να το κάνουμε. Έτσι είναι.

Και επίσης όταν η θερμοκρασία του νερού ανεβαίνει δεν σημαίνει ότι δεν αποβάλεται θερμότητα, αλλά το ότι αποβάλεται με μικρότερο ρυθμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέλεις να μιλήσεις με κανα μηχανολόγο, μίλα θα σου εξηγήσει.

Και που του τα λεω δε καταλαβαινει :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα