Jump to content

Recommended Posts

Εδώ που πόσταρες μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε αφορά την μοτοσυκλέτα, εφόσον είναι κάτι που μπορεί να απαντηθεί σε ένα ποστ.

Εάν έχεις κάποιο πιο πολύπλοκο πρόβλημα τότε δεν έχεις παρά να ανοίξεις νέο θέμα στην ανάλογη κατηγορία.

Καλώς ήρθες και καλά ποσταρίσματα!

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παιδια ! ? Α κ επισης ειδα οτι αυτο το καλωδιο δεν ειναι πληρως βιδωμενο στην πλατη και σκεφτηα μηπως ειναι αυτη η αιτια που δεν δουλευει το ταχυμετρο!(δεν δουλευει εδω και κανα 9 χρονια και εχει κολησει στα 68000 χιλιομετρα!) Ευχαριστω εκ των προτερων :mB_kalo_e::rolleyes: Τροποποιήθηκε από τον KwstasF27

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα, έπεσαν αρκετές απαντήσεις σε άλλα θέματα και έμεινε πίσω η απάντηση στο ερώτημα που έκανες εχθές.

Αν πας στη σελ. 427 θα δεις πως η απάντηση υπήρχε ακριβώς από κάτω, 11 λεπτά μετά την ερώτησή σου!

Στο λέω, γιατί καλό είναι να διαβάζεις το θέμα από εκεί που το άφησες, γιατί αφενός μπορεί να χάσεις πληροφορίες, αφετέρου δε χρειάζεται να ξαναρωτάς το ίδιο πράγμα και παιδεύεσαι!

Αν η ντίζα του κοντέρ (δεν είναι καλώδιο) δεν είναι πλήρως βιδωμένη, ΙΣΩΣ να ευθύνεται για τη μη λειτουργία του κοντέρ.

Δε το πιστεύω όμως, αλλά μια δοκιμή θα δώσει απαντήσεις.

Σφίξε τη βίδα και γύρνα τον τροχό.

Αν το κοντέρ (βελόνα) δουλέψει, είναι πολύ τυχερός.

Κάνε την λίπανση που σου ανέφερα, ξανασφίξε, άλλαξε και τις λάμπες και είσαι έτοιμος!

Αν όμως δε δουλεύει (πολύ πιθανό), υπάρχουν τρία σενάρια.

Είτε κομμένη ντίζα εσωτερικά (αυτή η τετράγωνης διατομής μεταλλική ντίζα που υπάρχει εκεί μέσα στο προστατευτικό σωλήνα), είτε έχει πρόβλημα το όργανο, είτε έχει πρόβλημα ο μηχανισμός στο κέντρο του τροχού!

Αν έχεις το κοντέρ στα χέρια, βάλε σε ένα ηλεκτρικό τρυπάνι ή κατσαβίδι μπαταρίας, μια κατάλληλη τετράγωνη μύτη, κάρφωσέ τη στην τετράγωνη υποδοχή της ντίζας στο κοντέρ, βάλε το κατσαβίδι να στροφάρει και δες αν η βελόνα του κοντέρ δουλέψει.

Αν δε δουλέψει, έχει πρόβλημα το κοντέρ οπότε βγαίνεις στη γύρα για μεταχειρισμένο κοντέρ (ή έστω μηχανισμό)

Αν δουλέψει, το πρόβλημα είναι χαμηλότερα.

Οπότε τραβάς έξω την τετράγωνης διατομής ντίζα να δεις αν έχει σπάσει/κοπεί.

Αν έχει κοπεί, αντικαθιστάς.

Αν δεν έχει κοπεί, πας στο συνεργείο να ελέγξετε τον ατέρμονα που υπάρχει στον τροχό και δίνει κίνηση στην ντίζα.

Αυτά!

Καλημέρα :D

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παλι μου ειχε η μπαταρια σημερα προβληματα... ενω την πηγα στο μαστορα και με πολυμετρο που μετρησε μου ειπε οτι η ανορθωση και πηνια δεν εχουν προβλημα καθως η μπαταρια φορτιζεται κανονικα.. αρα τι μπορει να φταιει... Να υπενθυμισω οτι ειχα αλλαξει μπαταρια γιατι η μαμα πεθανε απο τον συναγερμο (απερισκεψια δικια μου γιατι επρεπε να κατεβασω την ευαισθησια και βαραγε στις δυνατες βροχες ) αλλα με την δευτερη δεν ξερω εχω καταντησει να φοβαμαι να κανω βολτα μηπως και δεν ξαναπαρει τι μπορει να φταιει :online2long:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωτσε ελεγξατε τι τραβατε απο τη μπαταρια σε κατασταση ηρεμιας? οταν δλδ ειναι σβηστο το μηχανακι κι ολα κλειστα τι καταναλωση ρευματος εχετε? Μηπως υπαρχει καμια διαρροη ή ο συναγερμος ειναι ρουφηχτρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομιζω 12,8 γιατι αυτος την αφησε να φορτισει και την αφησε ενα βραδυ και ειχε ξεσυνδεσει το συναγερμο ! (ξεχασα να το αναφερω ) οποτε τι μπορει να φταιει :what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γνωριζει κανενας αν η μοτοδυναμικη YAMAHA στελνει στην επαρχια ανταλακτικα σε ιδιωτες?

και αν ναι καποιος το τηλεφωνο γιατι αυτα που βρισκω ειναι οτι να ναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί με το σωληνάκι υψηλής που πήρα χθες πήρα φυσικά και τις ροδελίτσες που χρειάζεται, σήμερα που τις κοιτάω οι 2 απο τις 4 δεν είναι τελείως επίπεδες-ίσιες, αλλά έχουν μια παραμόρφωση, μικρού βαθμού αλλά τη βλέπεις (σαν ελαφρύ τσάκισμα), λέτε να ανησυχήσω; Η άμα ττις σφίξω αυτές θα έρθουν πίσω να σφραγίσουν και όλα μέλι γάλα; :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με συγκεκριμένο τρόπο μπαίνουν, και μου τον εξήγησε ο μαγαζάτορας. Φανταστείτε είναισ αν τις κυματοειδείς που μου έστειλε ο Στέλιος αλλά σε μικρότερο βαθμό...εγώ δεν ανησύχησα και πολύ αλλά είπα να το ρωτήσω, μάλλον δε χρειάζεται να ανησυχώ δηλαδή :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η κορυφή του κύματος, μπαίνει από τη μεριά του κεφαλιού της βίδας που βιδώνουμε.

Καμία ανησυχία Τόλη :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χρειάζομαι αμεσα βοήθεια, έχω στα χέρια μου μια βαλβίδα ανακούφισης λαδιού από κάρτερ Yamaha R6 του 2003 η οποία μετρά 7cm ύψος και 2cm διάμετρο στο σημείο που έχει το στεγανωτικό ο-ρινγκ. Επειδή έχει γίνει μετατροπή σε ξηρό κάρτερ, χρειάζομαι μια πιο κοντή αλλά να ανοίγει περίπου στα ίδια bar (~5bar). Ψάχνοντας, έπεσα πάνω σε μια από CBR 600 MY2007-08 η οποία εμφανισιακά μοιάζει κοντύτερη, όμως δε μπορώ να είμαι σίγουρος. Έχει κανείς διαθέσιμη να μετρήσει (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...); Επίσης, διάβασα σε φόρουμ ότι ανοίγει στα ~5,2bar που μου κάνει, όμως δεν έχω μπορέσει να το επιβεβαιώσω. Αν γνωρίζει κανείς, θα είναι σημαντική βοήθεια :)

To link για CBR

http://www.ebay.com/...E-/280701173159

R6 2003

http://www.ebay.com/itm/03-04-05-Yamaha-YZF-R6-OEM-Engine-Motor-Oil-Pressure-Relief-Valve-/190715991728

Τροποποιήθηκε από τον FunkyBear

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρειάζομαι άμεση απάντηση, γιαυτό έλεγα μήπως έχει κανείς γνώση επί του θέματος. Μειλ έχω στείλει ήδη και ίσως αύριο περάσω από συνεργείο να ρωτήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση, έχω ένα Hornetaki με 97.000 χιλιομετρα, θέλω να αλλάξω στις 100.000 km καδενα χρονισμου με τεντωτηρες κλπ αλλα το πρόβλημα είναι οταν τα λάδια έχουν κλείσει ήδη 10.000 km, (αρα θέλω να βάλω ενα λάδι ακριβώς για 3.000 χιλιόμετρα. (δεν αλλάζω συχνά λάδια, το θεωρω πλεονασμό)

Η ερώτηση, θα ήταν σωστό να βαλώ -αφου ειναι για λιγα χιλιομετρα- λάδια αυτοκινήτου φθηνα να κάνω και λίγο οικονομία ? (λάδια απο lidl ουτε για πλάκα έτσι ?)

Ερώτηση νούμερο δύο, για κάποιο λόγο, όταν άλλαξα τα λάδια, το "κροτάλισμα" απο την καδένα χρονισμού ως δια μαγείας έφυγε εντελώς.

Τα προηγούμενα λάδια ήταν 10-40 αλλα είχαν κανει 10.000 km -όχι δεν έχει κάψει ποτέ ουτε σταγόνα το μοτερακι παρολο που δεν το λυπάμαι-.

(και ναι μερικοί θεωρείτε οτι τα 10.000 χιλιομετρα για αλλαγή ειναι πολλά, δεν θα ήθελα να αναλλωθούμε σε αυτη τη συζήτηση)

Το νέο λάδι ειναι επίσης 10-40

Τι παίζει μπορεί να καταλάβει οποιοσδήποτε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση νούμερο δύο, για κάποιο λόγο, όταν άλλαξα τα λάδια, το "κροτάλισμα" απο την καδένα χρονισμού ως δια μαγείας έφυγε εντελώς.

Τα προηγούμενα λάδια ήταν 10-40 αλλα είχαν κανει 10.000 km -όχι δεν έχει κάψει ποτέ ουτε σταγόνα το μοτερακι παρολο που δεν το λυπάμαι-.

(και ναι μερικοί θεωρείτε οτι τα 10.000 χιλιομετρα για αλλαγή ειναι πολλά, δεν θα ήθελα να αναλλωθούμε σε αυτη τη συζήτηση)

Το νέο λάδι ειναι επίσης 10-40

Τι παίζει μπορεί να καταλάβει οποιοσδήποτε ?

Πολύ πιθανόν το παλιό λάδι να είχε '' σπάσει '' από τα πολλά χιλιόμετρα και με το καινούργιο να χάθηκε ο θόρυβος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο ανεβαίνουν τα χλμ.στο μοτέρ,τόσο οι φυσιολογικές φθορές του αλλά και οι φυσιολογικοί θόρυβοι του "ακούγονται" πιο έντονα και "έρχονται" πιο συχνότερα στη επιφάνεια. Το κάθε νέο λάδι λοιπόν,εκεί που τις έπνιγε ας πούμε μέχρι τις 6000-7000 χλμ.από τώρα και στο εξής,θα στις πνίγει όλο και χαμηλότερα.

Εννοείτε,ότι δεν συνιστώ πυκνότερο λάδι για να καλύψουμε τους θορύβου του,μιας και το μοτέρ κατά τα λεγόμενα σου δουλεύει μια χαρά.

Just,my opinion. :cheers:

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλαξα πισω λαστιχο πριν 2 μερες.

Το λαστιχο ειχε αρκετα βαθουλωματα.δεν ηταν παραμορφωμενος ο σκελετος του αλλα ειχε βαθουλωματα και παλευε να το φερει για να το φουσκωσει και να το φερει κανονικα για να παρει αερα μεσα.

Το θεμα μου ειναι οτι οταν το αφηνω να τσουλαει αργα νιωθω σα να κλοτσαει ελαχιστα δεξια αριστερα.

ρουλεμαν τροχου δε νομιζω να ειναι γιατι πριν αλλαξω λαστιχο ηταν οκ και ο πισω τροχος λιγο που ελεγξα δε κουναει.

τωρα αν το αφησω λιγο και κανω και καμια βολτα να ζεσταθει καλα παιζει να στρωσει η παω για αλλαγη?

οταν κινουμαι κανονικα δεν εχω θεμα.καπου στα 5-10 χλμ οταν τσουλαω το καταλαβαινω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Της εκανε ζυγοσταθμιση και ηταν οκ.

Εδω να σημειωσω οτι αντι να βγαλει τα παλια βαρακια για να βαλει καινουργια,αφησε τα παλια ειδε ειδε οτι ηταν οκ και δεν τα αντικατεστησε.τσιγκουνια...

Οταν λεω βαθουλωματα εννοω οτι οπως ειναι το λαστιχο,σε αρκετα σημεια ηταν σα να ειχε πιεστει και ειχε βαθουλωματα,που οταν το φουσκωσε ηρθαν σωστα.

σε ενα σημειο ομως ηταν τοσο πολυ που το χτυπαγε με το χερι για να ερθει γιατι δεν εκανε καλη εφαμογη για να φουσκωσει το λαστιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κ απορώ τι σκατά ζυγοστάθμιση έκανε αφήνοντας τα παλιά βαρίδια στην ίδια θέση........

Αν οι ζάντες σου δέχονται καρφωτά, να τα προτιμάς.

Αντικατάσταση ελαστικού. Άμεσα.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...