Jump to content
pavlito10

νεκρος 34χρονος απο χρυσαυγητες

Recommended Posts

ναι,δεν διαφωνω.αυτο είναι το ζητούμενο.όμως αν εξαρχής δεν δινόταν το δικαίωμα σε καθε φασιστικο "κόμμα" να συμμετέχει στις εκλογές (πραγμα λογικό για μένα αφού δεν σεβεται το θεσμό αυτό) δεν θα μπορουσε να παρει και τη δυναμη που πηρε απ τους ιλιθιους ψηφοφορους που αναλυσαμε πριν.αμα περιμενουμε ολοι αυτοι οι αστοιχειωτοι να καταλαβουν τι ψηφισαν θα περασουμε δεύτερη χουντα. . .το να παιρνει μέρος ένα φασιστικό "κόμμα" νεοναζιστων σε δημοκρατικό θεσμό μου φαινεται το ιδιο με το να κανω εντουραδα με hayabusa.

Μα Βασίλη μου , η ΧΑ υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια με την διαφορά πως το 0,5% ήταν ένα τίποτα. Με το να φύγει η ΧΑ από τον πολιτικό χάρτη δεν θα αλλάξει τίποτα. Μιλάμε πλέον για ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων που ψηφίζουν το κόμμα αυτό. Αν δεν λέγεται ΧΑ, να είσαι σίγουρος πως θα λέγεται κάπως αλλιώς και θα είναι και πάλι ακραίο. Το ζητούμενο είναι να επιστρέψουν στο 0,5% και όχι να τους εξαφανίσεις με άλλους τρόπους.

edit

sorry μπαίνω απ το κολοκινητό.έγραψα την απαντηση πανω απ την ερωτηση,δεν ξέρω πως τα καταφερα.

Τροποποιήθηκε από τον bill_daytona

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σωστος ο Viper.. Επισης για να ειναι καποιος αναρχικος πρεπει (και αυτος) να ειναι καουγκαλος γιατι απλα το λεει και η λεξη: α-ν-α-ρ-χ-ι-α . Διχως αρχες. Κανουμε ο,τι μας κατεβει, διχως αστυνομευση, διχως κανονες. Δηλαδη εγω επειδη ειμαι και πολυ γαματος θα βρω ενα οβιδοβολο, θα καμπερωθω σε μια ταρατσα, και θα βαζω σημαδι τα αμαξια απο κατω (τις Δευτερες μονο οσα ειναι ασπρα, τις Τριτες.....)

Δεν λεω οχι, αν και σε ενα μεγαλο κομματι, ειμαι συμφωνος με τις ιδεες τους. Να φυγουν οι λαθρομεταναστες. Δεν γουσταρω να βλεπω πακια στα φαναρια. Και ειδικα οταν επιμενουν να σου καθαρισουν το γαμημενο το παραθυρο θελω να κατεβω κατω, να του βαλω το κονταρι στην τρυπα του και να το κλωτσισω τοσο δυνατα που να του τρυπισει ο πνευμονας! Επισης θελω να κυκλοφορω το ΒΡΑΔΥ στο κεντρο και να βλεπω ΕΛΛΗΝΕΣ! Οχι να ακουω απο παντου ακκαλ αλ μαχτεν ας παρτουκ αλα πουνταν, ουτε να ακουω τε τσιφσα πιθι μαμα καρι μουτρι, και να εχω το νου μου δεξια αριστερα μπρος και πισω για να δω απο ΠΟΥ θα μου την πεσουν (παλι). Εκει που διαφωνω ειναι στο ξυλο, πιαστε τους, δεστε τους, πεταξτε τους σε φορτηγα, και ΕΞΩ. Τοσο απλα, χωρις στεναχωριες! (Και σε καποια αλλα πραγματακια).

....................

Αν και γενικα η Κρητη ειναι σαν να αλλαζεις χωρα αμα πας..!)

.........

πριν αρχισεις να γραφεις αυτα που γραφεις, κατσε ψαξε τι σημαινει α-ν-α-ρ-χ-ι-α και μην γραφεις πραγματα απο το μυαλο σου, ή οτι εχει πει ο καθε παππους που τελειωσε το δημοτικο.

Ψαξε να μαθεις τι ειναι πραγματικη αναρχια και οχι η μοδα που νομιζετε τωρα, και επισης ψαξε να μαθεις τι σημαινει πραγματικα ΧΑ και οχι η μοδα επισης που νομιζετε τωρα.

Να εισαι Ελληνας και φασιστας ειναι ντροπη, αν ξερεις τα βασικα της ιστοριας μας. Τα πιο απλα.

Φασκεις και αντιφασκεις. Δεν ξερεις τι σου γινεται.. Την μια θες να βαλεις το κονταρι στον κωλο του πακιστανου, και να τρυπησει ο πνευμονας ( ελεος ρε φιλε) αλλα κατα τ αλλα εισαι κατα της βιας και διαφωνεις με την ΧΑ.

Α! και για την Κρητη, μην τα λες ετσι ανετα... Γιατι αν κατεβεις στην Κρητη και πεις αυτα που γραφεις εδω μεσα δεν σε βλεπω να γυρνας πισω. Κρητη και φασισμος δεν πανε μαζι.... την επομενη φορα που θα πας Κρητη μην πας μονο στα μπιτσομπαρα...

Φιλικα μπας και.... :)

Ρε Ηλία δεν τα ήξερες; Περίμενες την πορεία να τα δεις και να τα βιώσεις;

εγω οχι, μερικοι υποστιριζουν ομως πραγματα που δεν εχουν δει καν απο κοντα.. μονο οτι λεει ο καθε πικραμενος, λενε και αυτοι

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Panag...

Συγνώμη κιολας... με ολο το θαρρος..

Εχω την υποψία.. μπορει να κανω και λαθος...

Μπορεί να νομίζω λανθασμένα...

Οτι μια στο εκατομμύριο μπορεί.. Μπορεί λεω να εισαι ΧΑτης...

Είσαι?

Lektikos...

Συγνωμη κιολας.... Με ολο το θαρρος...

Εχω την υποψια.. Μπορει να κανω και λαθος...

Μπορει να νομιζω λανθασμενα...

Οτι μια στο εκατομμυριο μπορει.. Μπορει λεω να εισαι αριστερος...

Εισαι??

Ανεκαθεν οι αριστεροι ζουσαν παρασιτικα εκμεταλλευομενοι γεγονοτα της καθημερινοτητας για μικροκομματικα οφελη. Ξεκινωντας απο το πολυτεχνειο, οπου εχουν οικειοποιηθει πληρως την εξεγερση και μαλιστα εχουν κατα καιρους απαγορεψει την καταθεση στεφανων σε μη αριστερους, και συνεχιζοντας με πολλα ακομα παραδειγματα στη διαρκεια του χρονου. Μια ζωη στην κλαψα και στην κακομοιρια "για την ταξικη παλη του εργατικου κινηματος εναντια στο κεφαλαιο". Η μαλακια παει συννεφο δηλαδη απο τη γεννηση τους.

Το γελοιοδεστερο δε ολων αυτων ειναι οτι οταν ενας δολοφονος ειναι αριστερος, του κολλανε μια ταμπελα "επναστατης" και τον προσκυνανε. (Βλεπε τσε, βελουχιωτης κλπ) οταν ενας δολοφονος ειναι δεξιος, ειναι χα, φασιστας και νεοναζι και τον αποκυρρησουμε μετα βδελυγμιας.

Εδω εχουμε φτασει ο αριςτερος να ειναι in και να καμαρωνει για την πολιτικη του ταυτοτητα και οποιος διαφωνει μαζι τους ειναι φασιστας και χα. Και να ειναι καποιος χα, σε ποιον απο ολους αυτους τους αριστεροκωθωνες οφειλει εξηγησεις?? ουυυυυστ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Lektikos...

Εισαι??

Ανεκαθεν οι αριστεροι ζουσαν παρασιτικα εκμεταλλευομενοι γεγονοτα της καθημερινοτητας για μικροκομματικα οφελη. Ξεκινωντας απο το πολυτεχνειο, οπου εχουν οικειοποιηθει πληρως την εξεγερση και μαλιστα εχουν κατα καιρους απαγορεψει την καταθεση στεφανων σε μη αριστερους, και συνεχιζοντας με πολλα ακομα παραδειγματα στη διαρκεια του χρονου. Μια ζωη στην κλαψα και στην κακομοιρια "για την ταξικη παλη του εργατικου κινηματος εναντια στο κεφαλαιο". Η μαλακια παει συννεφο δηλαδη απο τη γεννηση τους.

Το γελοιοδεστερο δε ολων αυτων ειναι οτι οταν ενας δολοφονος ειναι αριστερος, του κολλανε μια ταμπελα "επναστατης" και τον προσκυνανε. (Βλεπε τσε, βελουχιωτης κλπ) οταν ενας δολοφονος ειναι δεξιος, ειναι χα, φασιστας και νεοναζι και τον αποκυρρησουμε μετα βδελυγμιας.

Εδω εχουμε φτασει ο αριςτερος να ειναι in και να καμαρωνει για την πολιτικη του ταυτοτητα και οποιος διαφωνει μαζι τους ειναι φασιστας και χα. Και να ειναι καποιος χα, σε ποιον απο ολους αυτους τους αριστεροκωθωνες οφειλει εξηγησεις?? ουυυυυστ!

Χάρη σε κάτι δολοφόνους σαν τον Βελουχιώτη δεν μιλάς γερμανικά σήμερα ανιστοριτε!! Κάτι δολοφόνοι σαν τον Βελουχιώτη κράτησαν τη χωρά σου ελεύθερη, όταν οι παππούδες σου (πολιτικοί παππούδες) φόρεσαν κουκούλες, φόρεσαν σβαστιγκες και έδειχναν με το δάχτυλο. Ανιστοριτε!!!

Δολοφόνοι σαν αυτους, αν ζούσαν σήμερα θα προτιμούσαν να φουνταρουν, παρα να σώσουν αυτόν το λαο απο τη μιζέρια και τη κατάντια του!

Υ.Γ: Χρύση Αύγη: το μονο κομμα με ενα εκατομμύριο ψηφοφόρους, που κανένας δεν το παραδέχεται οτι τη ψήφισε! Να και ο από πάνω θα μας πει οτι συμφωνεί με τον Αλαβάνο σε λιγο

Τροποποιήθηκε από τον eftaxias
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΡΕΜΑΛΕΣ

Τροποποιήθηκε από τον KTMAKIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΡΕΜΑΛΕΣ

Μπραβο σου φιλε!!! Εισαι Τιτανας! (που ειναι και της μοδας τελευταια....)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιον Άρη ρε ση Θανάς, ούτε μέχρι το Αιγάλεω δεν πήγαμε ακόμα...

Το τι μλκς έχουν ειπωθεί, το τι χαρακτηρισμοί επίσης, ίσως δεν έχουν προηγούμενο... :kaaaala: :kaaaala: :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δακρυγονα χτες στην αμφιαλη, διωχνουν το κοσμο απο τη Λαμπρακη και???

πανε και αραζουν εξω απο μια τραπεζα

ειδαμε και την αυρα απο κοντα

Αναρχοτουρισμος ο λεγομενος

κατι τυποι μαζι με τα ματ ποιοι ηταν? (σε φωτο τους ειδα) που πεταγαν πετρες σε διαδηλωτες?

α και δεν εσπασε και ουτε ενα μαγαζι ιδιωτη...

Τροποποιήθηκε από τον Al_Bandy
  • Like 4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

406x540_f717adfa7e8e30af6265e5f82ffa7728.jpg

[...]Είναι πλέον φανερό ότι η Χρυσή Αυγή χρησιμοποιείται απ’ το σύστημα για να στηθεί ανάχωμα στην άνοδο της Αριστεράς. Κι όσοι έχουν μετέλθει έως

τώρα τη «θεωρία των δύο άκρων», όπως ο ίδιος ο κ. Πρωθυπουργός, ας αναλογιστούν το εμφυλιοπολεμικό κλίμα που έχουν διαμορφώσει κι ας κάνουν πίσω πριν να φθάσουμε στον επόμενο νεκρόν.

Εκτός κι αν αυτό θέλουν. Εναν νέο διχασμό της χώρας. Εκτός και αν έχουν κάνει τη δεξιά συγκοινωνούν δοχείο με την ακροδεξιά. Την ακροδεξιά που κατέλυσε τη δημοκρατία το 1967 και συνεργάστηκε για την κατοχή της ίδιας της πατρίδας μας με τα ναζιστικά σκυλιά το 1941-1944 [...]

[...]Ο φονιάς -αυτήν τη φορά- πιάστηκε! Υπάρχει ο ποινικός κώδικας, θα πληρώσει το έγκλημά του - ελπίζω ο πέλεκυς της Δικαιοσύνης να πέσει πάνω του βαρύς και παραδειγματικός. Αυτοί όμως που

όπλισαν το μυαλό του φονιά με το μαχαίρι του φόνου παραμένουν ασύλληπτοι.[...]

[...]Το τοπίο είναι πλέον πεντακάθαρο και μόνον όποιος εθελοτυφλεί δεν βλέπει τι γίνεται. Το κράτος χρησιμοποιεί για άλλη μια φορά το παρακράτος,

διότι ο λαός πλησιάζει επικίνδυνα τα «ιερά και τα όσια» του συστήματος, τον τρόπο που κυβερνάται η χώρα, απ’ όσους δεν έχουν πατρίδα -παίρνουν τις βιομηχανίες τους και φεύγουν- ή έχουν πατρίδα μόνον και μόνον για να την απομυζούν.[...]

http://www.enikos.gr...a_toy_Kain.html

Τροποποιήθηκε από τον funk
  • Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχαχαχα καθομαι και παρακολουθω το θεμα και σκεφτομαι πως γινεται να ειναι τοσο ευκολο να μας αποσπανε την προσοχη τοσο ευκολα.Παντα πιστευα οτι μας κυβερνανε ηλιθιοι ανθρωποι αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια εχω αλλαξει ριζικα αποψη.Τελικα μας κυβερνανε πανεξυπνοι ανθρωποι.

Ο διχασμος αποδυκνυεται ακομα και μεσα σε ενα forum.Φαντασου να εισασταν ολοι εσεις που τσακωνεστε μεταξυ σας προσωπο με προσωπο. :mellow:

Τροποποιήθηκε από τον PanagosGR
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Lektikos...

Εισαι??

Είμαι vromo ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΉΣ

Ανεκαθεν οι αριστεροι ζουσαν παρασιτικα εκμεταλλευομενοι γεγονοτα της καθημερινοτητας για μικροκομματικα οφελη. Ξεκινωντας απο το πολυτεχνειο, οπου εχουν οικειοποιηθει πληρως την εξεγερση και μαλιστα εχουν κατα καιρους απαγορεψει την καταθεση στεφανων σε μη αριστερους, και συνεχιζοντας με πολλα ακομα παραδειγματα στη διαρκεια του χρονου. Μια ζωη στην κλαψα και στην κακομοιρια "για την ταξικη παλη του εργατικου κινηματος εναντια στο κεφαλαιο". Η μαλακια παει συννεφο δηλαδη απο τη γεννηση τους. Αυτη ειναι πολιτικη ανάλυση Μπραβο!

Εδω εχουμε φτασει ο αριςτερος να ειναι in einai τρεντι ! και να καμαρωνει Καλα κανει για την πολιτικη του ταυτοτητα και οποιος διαφωνει μαζι τους ειναι φασιστας Μπορει και να ειναι δεν λεει οχι. Και να ειναι καποιος χα, σε ποιον απο ολους αυτους τους αριστεροκωθωνες οφειλει εξηγησεις?? ουυυυυστ! Α εισαι πολύ ευγενικός

Τι έγινε βρε? Νομίζεις θα ντραπώ για την άποψη μου? Σε αντίθεση με εσάς?

Εγω 6268_10201628151964211_2139750228_n.jpg

Φασίστας Number-4-200x300.jpg

Και καλο σκούπισμα απο τους πσεκασμους ! :*

Τροποποιήθηκε από τον Lektikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

από πάνω θα μας πει οτι συμφωνεί με τον Αλαβάνο σε λιγο

Ρε συ eftaxia γιατι με προσβαλεις ετσι?

Aυτο που κανεις ειναι ο "φασισμος" που υποτιθεται οτι κατακρινεις και πολεμας.

Τροποποιήθηκε από τον Panag
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που ξερεις ?

Μπορει αυριο-μεθαυριο, άλλος να ψαχνει για λεωφορείο....

Γυριστη την έκανες, απάντηση δεν εδωσες.

Φυσιολογικο και αναμενομενο απο σενα.

να στο πω παλι τοτε

μετα απο αυτη τη δολοφονια δεν ηπαρχει η δικεολογια δε ξερω τι ειναι χ.α.

ας το καταλαβει ο κοσμος κ ας τους στειλει απο εκει που ηρθαν

στα μπουντρουμια τους

κ σε εχω ξαναρωτησει πιο ειναι το θεμα σου με εμενα?αν θες απαντας

αν ηθελες διαφορετικη απαντηση λυπαμε αυτη εχω...

μπωρει να μην ειμαι ουτε ο πιο εξυπνος ουτε ο πιο μορφωμενος

ομως ειμαι ανθρωπος κ σιχαινομαι αυτα τα εκτρωματα

που ημνουν τους ταγματασφαλιτες τους χουντικους

κ νομιζουν οτι ειμαστε καποια υπερανω φιλη

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια μην λετε τους φασιστες φασιστες ειναι φασιστικο !

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

"Η έννοια της λέξης "φασισμός" σήμερα χρησιμοποιείται πολλές φορές για να χαρακτηρίσει πρόσωπα, θεσμούς ή καταστάσεις που μπορεί να μην έχουν καμιά σχέση με την αρχική έννοια του όρου. Το ουσιαστικό "φασισμός" και το επίθετο "φασίστας" χρησιμοποιούνται σήμερα πολλές φορές, εκτός από τον αρχικό ορισμό....."

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Lektikos...

Εισαι??

Το πολυτεχνείο ήταν επανάσταση κατά της φασιστικής κυβέρνησης της χούντας.

Ο Άρης ήταν ηγετικό στέλεχος του αντάρτικου αγώνα κατά του Κατακτητή, μέλος του ΕΑΜ. Θα έπρεπε να έχεις νιώσεις πως είναι να πολεμάς ρισκάροντας τα πάντα τον κατακτητή και η πατρίδα σου να στο ξεπληρώσει κυνηγώντας εσένα και την οικογένεια σου και να καταλήγεις εξορισμένος ή αμαυρωμένος. Κλάψα το λες αυτό?

Ο Τσε αγωνίστηκε για να διώξουν την φασιστική κυβέρνηση του Μπατίστα που είχε μετατρέψει την Κούβα σε μπουρδέλο των ΗΠΑ. Πέθανε στην Βολιβία αγωνιζόμενος και ονειρευομενος μια ελεύθερη από ξένα συμφέροντα και ενωμένη λατινική αμερική.

Τι ακριβώς από αυτά οικειοποιήθηκαν οι αριστεροί? Μήπως την επανάσταση την έκαναν οι συνταγματάρχες και οι απόγονοι των ταγματασφαλίτων στο πολυτεχνείο?

Αγώνας κατά μίας ολιγαρχίας = επανάσταση

Εξολοθρευση ιδεολογικών αντιπάλων=φόνος

Δεν σας αρέσει η αλήθεια.

Η ιστορία παρότι γράφηκε από τους νικητές είναι αυτή http://el.wikipedia....%AF%CE%B1%CF%82

Τροποποιήθηκε από τον cora
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο εμφυλιος αρχισε μεσα απο το φορουμ.Δεν το κλειδωνετε το θρεντ να μην λεχθουν χειροτερα ;

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φασισμός είναι όταν ασκεί βία η δεξιά, όταν ασκεί βία η αριστερά είναι αγώνας...

Η βία είναι βία βία όποιος και αν την ασκεί, ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...

Δε λέω πρόβατα γιτί θα παρεξηγηθούν οι Πατρινοί, χαχαχαχαχα...

Τροποποιήθηκε από τον Αήρ
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο εμφυλιος αρχισε μεσα απο το φορουμ.Δεν το κλειδωνετε το θρεντ να μην λεχθουν χειροτερα ;

Οχι μωρε...

Ασε να βλέπουμε γιατι είμαστε σε αυτη τη κατάσταση... Καλο θα μας κανει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πολυτεχνείο ήταν επανάσταση κατά της φασιστικής κυβέρνησης της χούντας.

Ο Άρης ήταν ηγετικό στέλεχος του αντάρτικου αγώνα κατά του Κατακτητή, μέλος του ΕΑΜ. Θα έπρεπε να έχεις νιώσεις πως είναι να πολεμάς ρισκάροντας τα πάντα τον κατακτητή και η πατρίδα σου να στο ξεπληρώσει κυνηγώντας εσένα και την οικογένεια σου και να καταλήγεις εξορισμένος ή αμαυρωμένος. Κλάψα το λες αυτό?

Ο Τσε αγωνίστηκε για να διώξουν την φασιστική κυβέρνηση του Μπατίστα που είχε μετατρέψει την Κούβα σε μπουρδέλο των ΗΠΑ. Πέθανε στην Βολιβία αγωνιζόμενος και ονειρευομενος μια ελεύθερη από ξένα συμφέροντα και ενωμένη λατινική αμερική.

Τι ακριβώς από αυτά οικειοποιήθηκαν οι αριστεροί? Μήπως την επανάσταση την έκαναν οι συνταγματάρχες και οι απόγονοι των ταγματασφαλίτων στο πολυτεχνείο?

Αγώνας κατά μίας ολιγαρχίας = επανάσταση

Εξολοθρευση ιδεολογικών αντιπάλων=φόνος

Δεν σας αρέσει η αλήθεια.

Η ιστορία παρότι γράφηκε από τους νικητές είναι αυτή http://el.wikipedia....%AF%CE%B1%CF%82

Τι σημαινουν τα αρχικα ΕΑΜ?

Αν κρινω απο τα λεγομενα σου εισαι σε αντιδιαστολη με τα λεγομενα του αλλου αριστερου φιλου , που δεν αναγνωριζει σημαια εθνος και πατριδα , οπως εγραψε πριν απο λιγες δημοσιευσεις .

απο το λινκ που παραθετεις :

Ο όρος "Τάγματα Ασφαλείας" με τη σημασία που του αποδόθηκε για τα Τάγματα Ευζώνων προήλθε κυρίως από την ελληνική προπαγάνδα που ακολούθησε της εποχής εκείνης. Για την ιστορική ακρίβεια όμως Τάγματα Ασφαλείας της ίδιας περιόδου ήταν και άλλα που δημιούργησαν οι Γερμανοί για τον αστυνομικό έλεγχο του ελληνικού χώρου. Αυτά ήταν το Ι και ΙΙΙ Αστυνομικά Τάγματα Εθελοντών που συγκροτούνταν από Ιταλούς πλαισιωμένοι από Γερμανούς και επάνδρωναν την Ειδική Υπηρεσία Ασφαλείας στην οποία υπαγόταν το περιβόητο κτίριο στην οδό Μέρλιν χαρακτηριζόμενο "ανακριτικό άντρο" και το στρατόπεδο Χαϊδαρίου. Επίσης υπήρξαν τα Τάγματα Βέρνερ (3 τάγματα) που συγκροτούνταν από Έλληνες σλαβόφωνους της Μακεδονίας (κομιτατζήδες), όπως και άλλα 19 τμήματα εθελοντών που τοποθετήθηκαν σε διάφορες πόλεις εκτός από νησιά. Τα δε Τάγματα Ευζώνων οι Γερμανοί τα αποκαλούσαν στις επίσημες αναφορές τους ευζωνικά τμήματα. Μάλιστα, τα τελευταία ήταν τα μόνα στα οποία οι Γερμανοί αναγνώρισαν σπουδαίες και αξιοσημείωτες επιτυχίες κατά του κομμουνισμού, σύμφωνα με την από 2 Νοεμβρίου 1944 έκθεση Σιμάνα, του Ανώτερου Διοικητού των Ες-Ες στην Ελλάδα.
Τροποποιήθηκε από τον Panag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαι και εγώ υπέρ του κλειδώματος,μιας και έχουν αρχίσει να μπαίνουν ταμπέλες στα μέλη του forum,και αυτό δεν είναι καθόλου καλό.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φασισμός είναι όταν ασκεί βία η δεξιά, όταν ασκεί βία η αριστερά είναι αγώνας...

Η βία είναι βία βία όποιος και αν την ασκεί, ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...

Σου εχει ασκήσει βια η ""αριστερά"" πολλές φορές ε?

(κατι μ λεει πως θα πεις για τα λιμάνια που δεν πήγες μυκονο, και θα μου στείλεις κανενα βίντεο απο γιουτιουμπ, θα αναφέρεις καταλήψεις κτλ Πράγματα δηλ που ειδες στην TV και στο Ντεγενσενετε )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...