Jump to content
zampination

Το πήρα το ρίσκο! Ταξίδι στη Λευκάδα με τη γριά!

Recommended Posts

Πάντα τέτοια φίλε μου!!!

Πρέπει σιγά σιγά να την εκπαιδεύσης πάνω στο χόρνετ όμως την κοπελιά σου... Baby steps όμως και υπό αυτήν την έννοια καλά έκανες και ξεκίνησες με το πιο άνετο 250άρι.

Να είσαι πάντα καλά να το χαίρεσαι έστω και με μικροβλάβες!!!

Η Λευκάδα δεν είναι και πολύ για μηχανή... Έχει υπερβολικά στενούς δρόμους! Πανέμορφο νησί όμως! Ένα από τα αγαπημένα μου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μπραβο zampination .. αυτο ειναι το νοημα του ταξιδιου με τη μοτο ... το αγνωστο ... εχτες διαβαζα θεμα του mathosala για τα ταξιδια χωρις τα σουπερ ντουπερ μηχανακια .... να φευγεις και να απολαμβανεις την καθε στιγμη γτ δεν ξερεις αν μετα απο λιγο θα μεινεις απο μηχ.βλαβη η οτιδηποτε ... απλα να απολαμβανεις τη διαδρομη και το καθε λεπτο .. οι φωτο που ανεβασες πολυ ομορφες ..... ΜΠΡΑΒΟ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπραβο zampination .. αυτο ειναι το νοημα του ταξιδιου με τη μοτο ... το αγνωστο ... εχτες διαβαζα θεμα του mathosala για τα ταξιδια χωρις τα σουπερ ντουπερ μηχανακια .... να φευγεις και να απολαμβανεις την καθε στιγμη γτ δεν ξερεις αν μετα απο λιγο θα μεινεις απο μηχ.βλαβη η οτιδηποτε ... απλα να απολαμβανεις τη διαδρομη και το καθε λεπτο .. οι φωτο που ανεβασες πολυ ομορφες ..... ΜΠΡΑΒΟ

Και ρώτησα πρίν ξεκινήσω και έναν κολλητό μου "μηχανόβιο" αν θα έπρεπε να πάρω τυχόν εργαλεία για επισκευές κτλ...

Και μου λέει... Ξεκόλα ρε μαλάκα δεν σ αφήνει αυτό το μηχανάκι έτσι... Μην παίρνεις τίποτα

Και έτσι έγινε! Σχεδόν δηλαδή! Πήρα ένα fast καλού κακού! :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ομορφη η Λευκαδα! Κυματαρες το πορτο κατσικι.

Κεφαλονια, τον innova, δεν τον πετυχες;

Να σε δει ο Γιαμαχακιας να σε καμαρωσει...

Ταξιδι με 2μισαρι ειναι ταλαιπωρια, αλλα εχει τη γλυκα του. Παρε και μια δικια μου, απο το τελευταιο δικο μου ταξιδακι...

2ojm.jpg

Χωραφι σε παραδρομο, λιγο πανω απο την Ελασσονα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οld hogs die hard. Και εις άλλα με υγεία!!!

Άει μαρή γεροντολάγνα εσύ..... :lol: :P

Ταξιδι με 2μισαρι ειναι ταλαιπωρια, αλλα εχει τη γλυκα του. Παρε και μια δικια μου, απο το τελευταιο δικο μου ταξιδακι...

2ojm.jpg

Χωραφι σε παραδρομο, λιγο πανω απο την Ελασσονα...

Το "αγόρασες"? :lol: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ταξιδι με 2μισαρι ειναι ταλαιπωρια, αλλα εχει τη γλυκα του.

Έλα ρε, ταλαιπωρία. Σιγά τα ωά

547944_10200471208396640_1604821427_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθόλου ταλαιπωρία το ταξίδι παίδες.. αρκεί να το διαχειριστείς σωστα!

Τι εννοώ..

Το yamahaki μου υστερεί δύναμης... Οπότε σε ανοιχτά τμήματα όπου θα κινούμε με 100-110 θα με κούραζε..

Και απλά το απέφυγα!

Βουνό και στροφιλίκι και ταχύτητες απο 50-80!

Ήταν πραγματικά θαυμάσιο το να κατανοήσω πως σε αυτές τις ταχύτητες ένα ταξίδι είναι πραγματικά απολαυστικό και δεν σε κουράζει γιατί...

Απολαμβάνεις την διαδρομή

Δεν χρειάζεται να παλεύεις στην οδήγηση λόγο μεγάλων ταχυτήτων οπότε αυτόματα δεν κουράζεσαι

Μπορείς να συνομιλείς με τον συνεπιβάτη χωρίς να φωνάζεις

Και στην τελική διακοπές είναι το κάθε ταξίδι! Δεν υπάρχει λόγος εφόσον επιλέξεις ενδιαφέρουσα διαδρομή να πας γρήγορα και να σε κουράζει ο αέρας...

Δεν σε νοιάζει το πότε θα φτάσεις και σε πόση ώρα...

Είναι λιγότερο κουραστικό ένα ταξίδι 5 ωρών με ταχύτητες κάτω των 100, παρά ένα 2ωρο ταξίδι με ταχύτητες άνω των 120-130

Αυτό παρατήρησα :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή ζούλεψα :blush2: .Σαλονίκη-Τρίκαλα-Ελάτη-Καστανιά-Περτούλι.

Φώτο από τον τούρινγκ-ταφούλη μου :mB_kalo_e: .Μήτσο, πίσω από το σταθμό είναι,ξες εσύ!

Epsiloniotakappa3CC0nualpha0050_zps12fd4ec3.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο παίκτης !

Η γριά δεν μασάει, αρκει να'χει μέσα λάδι.

Οι φωτό είναι αρκετές + μια χαρά ! :afro:

Ο φάρος στη φωτό, είναι το ακρωτήρι Δουκάτο.

υγ. Ρε όλοι, 'κουμπάνε + φευγουν! :aggressive: Δεν δαγκώνουμε ρε σεις στην Κεφαλονιά.... :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ταξιδια με τετοιες ταχυτητες ειναι το καλυτερο αγχολυτικο :ok: . βλεπεις και απομνημονευεις περισσοτερες εικονες και μυρωδιες σε συγκριση με το να πηγαινεις με την ταυτοτητα στο στομα.αξια και η γρια!

ωραιες και οι φωτο απο την Λευκαδα,το μονο κακο ειναι που θυμηθηκα οτι φετος δεν μπορεσα να παω :lol:

Ο φάρος στη φωτό, είναι το ακρωτήρι Δουκάτο.

υγ. Ρε όλοι, 'κουμπάνε + φευγουν! :aggressive: Δεν δαγκώνουμε ρε σεις στην Κεφαλονιά.... :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

ή αλλιως ακρωτηρι Λευκατας,Καβο της Κυράς,ή Νιράς ή Κάβο Δουκατο :winking:

μονο στο Φισκαρδο εχω παει με καραβακι απο Λευκαδα και εκει δαγκωνουν τα πατριωτακια σου :secret: .με τυροπιτες και μιλκο την βγαλαμε.παντως καποια στιγμη θα παω για μερες γιατι ακουω τα καλυτερα για αυτο το νησι.

Τροποποιήθηκε από τον dominatoras

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθόλου ταλαιπωρία το ταξίδι παίδες.. αρκεί να το διαχειριστείς σωστα!

σε αυτο συμφωνω!

Είναι λιγότερο κουραστικό ένα ταξίδι 5 ωρών με ταχύτητες κάτω των 100, παρά ένα 2ωρο ταξίδι με ταχύτητες άνω των 120-130

Αυτό παρατήρησα

εκανα την ιδια διαδρομη με εσενα (καρδιτσα-πρεβεζα) με gsxr 600 και δεν καταλαβα τιποτα!!!

στις στροφες μετα τα μετεωρα, ολοι μου λεγανε οτι θα κουραστω (γιατι κουραζοτανε και αυτοι) αλλα κανανε λαθος.

αν μαθεις να πας σωστα την οποια μηχανη εχεις δε θα νιωσεις κουραση. η ταχυτητα που θα κινηθεις ειναι αναλογα τη μηχανη. σκεψου οτι αλλοι κανουν ταξιδια με 125αρι παπακι και δεν κουραζοντε.

Έλα ρε, ταλαιπωρία. Σιγά τα ωά

ωραια φωτογραφια! που ειναι αυτο το μερος?

Τροποποιήθηκε από τον vaggelisK8600

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ όμορφο ταξίδι και η διαδρομή που επέλεξες ήταν μανούλα για τη γριούλα. Δεν έχει σημασία με τί πηγαίνεις αλλά με ποιόν. Και παπί να επέλεγες πάλι καλά θα πέρναγες. Ο άνθρωπος φίλος ή amore που είναι δίπλα σου μπορεί να σου κάνει τις διακοπές είτε εφιάλτη είτε όνειρο. Και εσύ πέρασες καλά άρα.... :thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον gkot

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε Βαγγελη, ειναι πανω απο το χωριο Μικροσπηλια Αρτας, στα 1600 μετρα υψομετρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα