Jump to content
gkourmoul1

Ένας...κατώτατος μισθός για σχολικά είδη

Recommended Posts

Το κόστος για την αγορά σχολικών για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.

Μέχρι και κοντά στο ύψος του ...κατώτατου μισθού μπορεί να φτάσει το κόστος των σχολικών ειδών για ένα παιδί, αν οι γονείς επιλέξουν ν' αγοράσουν τα ακριβά, τελευταίας μόδας προϊόντα, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα υποστηρίζει το Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕΠΚΑ), κατόπιν τιμοληψιών που διενήργησε στην αγορά, ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς . Αντίθετα, αν οι γονείς επιλέξουν φθηνότερα προϊόντα, ο οικογενειακός προϋπολογισμός θα επιβαρυνθεί εντυπωσιακά λιγότερο.

Αναλυτικότερα, με βάση τις τιμοληψίες του ΚΕΠΚΑ, το κόστος για την αγορά των σχολικών, για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.

Σύμφωνα με το ΚΕΠΚΑ, οι γονείς πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί, γιατί η διαφορά τιμών ανά κατηγορία προϊόντων (ακριβά-φθηνά) μπορεί να φτάσει μέχρι και στο 2.679,49% για το Δημοτικό και στο 2.493,34% για το Γυμνάσιο – Λύκειο.

Παράλληλα, τα ακριβά και εξεζητημένα σχολικά, με τα οποία οι γονείς θεωρούν ότι το παιδί τους θα προβληθεί θετικά, ενδέχεται να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να προκαλέσουν ακόμη και πρόβλημα κοινωνικής ένταξης για τον μαθητή. Τα σχολικά είδη είναι εργαλεία μάθησης και όχι επίδειξης.

Για τον υπολογισμό του συνολικού κόστους των σχολικών ειδών, το ΚΕΠΚΑ δεν έλαβε υπόψη τις ακραία υψηλές τιμές, που υπάρχουν στην αγορά, οι οποίες ωστόσο αξίζει να αναφερθούν: ένα μολύβι 14,94 ευρώ, ένα στυλό 65,01, ένας διαβήτης 45,20 ευρώ, ένα ντοσιέ 23,90, ξυλομπογιές 41,20 ευρώ, κασετίνα 39 ευρώ, τσάντα νηπιαγωγείου 108 και τσάντα δημοτικού 190 ευρώ.

"Το ΚΕ.Π.ΚΑ. συμβουλεύει τους γονείς να επιλέξουν προϊόντα, που η τιμή τους βρίσκεται, πιο κοντά στις χαμηλές τιμές. Πρέπει να περιοριστεί η ζήτηση των εξεζητημένων και πανάκριβων σχολικών. Σε μια περίοδο κρίσης, δεν είναι δυνατό να επιβραβεύουμε ακραίες πρακτικές, ίσως και πρακτικές αισχροκέρδειας (από όπου και αν προέρχεται), γιατί θέλουμε π.χ. η τσάντα του παιδιού μας να έχει τον ήρωα της φετινής κινηματογραφικής επιτυχίας», καταλήγει.

ΈΡΕΥΝΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ

ΕΙΔΗ Χαμηλή τιμή προϊόντων Υψηλή τιμή προϊόντων Ποσοστό Διαφοράς %

Μολύβι 0,06 10,30 17.067

Στυλό 0,06 47,99 79.883

Σετ διορθωτικών 0,35 2,99 754

Διαβήτης 0,50 32,50 6.400

Σετ γεωμετρικών οργάνων 0,49 3,99 714

Ντοσιέ 0,70 8,20 1.071

Φύλλα έκθεσης 0,40 1,80 350

Γόμα 0,09 3,00 3.233

Μαρκαδόροι (12 τεμ.) 0,34 8,39 2.368

Μπλοκ ζωγραφικής 0,49 4,99 918

Ξυλομπογιές (24 τεμ.) 1,40 17,98 1.184

Κασετίνα σκληρή διπλή γεμάτη 4,99 29,80 497

Παγουρίνο 0,99 11,99 1.111

Τσάντα Νηπιαγωγείου 4,99 44,90 800

Τσάντα Δημοτικού 4,99 69,00 1.283

Τσάντα Γυμν.-Λυκείου 2,99 81,88 2.638

Τετράδιο (50 φύλλα) 0,19 1,80 847

Τετράδιο (100 φύλλα) 0,99 2,49 152

Τετράδιο σπιράλ (2 θέματα) 0,99 6,90 597

Τετράδιο σπιράλ (5 θέματα) 1,99 7,25 264

Πηγή: AMΠE

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ενταξει με 550 ευρω μαλλον παιρνεις ολη τη σχολικη σειρα της burberry ετσι? ακου εκει 550...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να έχουν δίκιο, αλλά μήπως τα παραλένε ρε γαμώτο?

Δηλαδή γιατί βάζουν το πιο ακριβό στυλό της αγοράς? (48€!!!!). Τι να το κάνει το παιδί κάτι τέτοιο? Μολύβια με 10,30, ούτε στην Κηφισιά δεν παίρνουν! Θα πήγαν και θα βρήκαν τίποτα ειδικά των ειδικών για σχεδιαστές, και τα έβαλαν μέσα! Ντοσιέ 8.20? Ούτε σε εταιρίες... Και τα ακριβά τετράδια, βέβαια.. WWF, Unicef μπλα μπλα μπλα, πανάκριβες...

Πραγματικά το κείμενο απλά τα παραλέει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παλια (προ κινεζικων) ηταν πολυ ακριβα. Τωρα απο οτι μου λενε μαναδες γυρω στα 50-70 ευρω για κατι σχετικα καλο βολευονται τα παιδακια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια έρευνα μόνο και μόνο για να προκαλέσει τον εντυπωσιασμό. Όλα τα προϊόντα ανεξαρτήτος κατηγορίας ξεκινούν απο μια κατώτατη τιμή και μετά ανεβαίνουν όσο δεν φαντάζεσαι.

Ποιός ο λόγος να αγοράσει μια οικογένεια τα πιο ακριβά και μοδάτα(!!?) μολύβια;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι έβγαλα όλο το Δημοτικό με 1 ή το πολύ 2 τσάντες (δε θυμάμαι πλέον, αλλά μόνο αν σκιζότανε την αλλάζαμε). Το ίδιο φυσικά και όλα τα παιδιά. Και φυσικά παίρναμε φτηνές, όχι χλιδάτες.

Μη σας πω κιόλας ότι αν κανένα παιδί άλλαζε περισσότερες, το κοιτούσαμε περίεργα.....

Στο δε Γυμνάσιο-Λύκειο, πάλι με ένα σακίδιο πλάτης την έβγαλα. Άσε που στις τελευταίες τάξεις, τα βιβλία τα παίρναμε στο χέρι σκέτα (ναι, αυτό ήταν "μόδα απλότητας" και πολύ μας άρεσε).

Αυτή τη "νέα μόδα", να θέλουν κάθε χρόνο καινούργια τσάντα - και η περσινή να είναι τσίλικη - απλά δεν την καταλαβαίνω.

Και τα άλλα είδη δηλ. τί παθαίνουνε και θέλουνε καινούργια? Κάθε χρόνο θες διαβήτη και χάρακα? :crazy:

Όσο για το ρεπορτάζ, τά 'παν οι άλλοι μια χαρά, δεν προσθέτω τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πάρουν Paxos, που δίνει δώρο παγούρι στ'αγόρια και τούλινη φουστίτσα στα κορίτσια και έχει μέσα και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια έρευνα μόνο και μόνο για να προκαλέσει τον εντυπωσιασμό. Όλα τα προϊόντα ανεξαρτήτος κατηγορίας ξεκινούν απο μια κατώτατη τιμή και μετά ανεβαίνουν όσο δεν φαντάζεσαι.

Ποιός ο λόγος να αγοράσει μια οικογένεια τα πιο ακριβά και μοδάτα(!!?) μολύβια;;;

Το άρθρο φαντάζομαι ότι έχει στόχο να επιστήσει την προσοχή στους γονείς, αλλά και τα παιδιά, ότι "προσοχή στα ακριβά, υπάρχουν και πολύ φτηνά, κάντε έρευνα αγοράς".

Αυτός είναι και ο λόγος που το ανέβασα μιας και είναι επίκαιρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε και λέμε

Έχω δυο παιδάκια 7 – 10 ετών αν και δεν αγοράζουν κάθε χρόνο τσάντα τώρα έπρεπε λόγο του ότι είχαν καταστραφεί οι παλιές τους.

Τσάντες 40 € για την μικρή και 60 € για την μεγάλη = 100 €

10 τετράδια - 12 μολύβια - ένα set ξυλομπογιες - ένα set μαρκαδόρους - στύλους γόμες-μπλοκ ζωγραφικής-ένα μηχανικό μολυβί – ένα τετράδιο με σπιράλ κάτι σελιδοδείκτες – κολα stick =44 € δεν θυμάμαι αν ήταν και κάτι ακόμα.

Αυτά που σας είπα είναι στα 144 €.

Standar θα πάμε πάλι για αλλά 5 τετράδια + 1 σπιράλ – κόλες και χαρτόνια καλλιτεχνικών κλπ , αυτά θα είναι αλλά 20-30 € επιπλέων.

Θέλουμε ακόμα βιβλία αγγλικών κάνα 80-100 € και κάποια βοηθήματα αλλά 60 €.

Και αυτά μαζεμένα παιδιά όχι με υπερβολές , ο Σεπτέμβριος είναι ο χειρότερος μου μήνας.

χαχαχα

:pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κόστος για την αγορά σχολικών για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.

Μέχρι και κοντά στο ύψος του ...κατώτατου μισθού μπορεί να φτάσει το κόστος των σχολικών ειδών για ένα παιδί, αν οι γονείς επιλέξουν ν' αγοράσουν τα ακριβά, τελευταίας μόδας προϊόντα, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα υποστηρίζει το Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕΠΚΑ), κατόπιν τιμοληψιών που διενήργησε στην αγορά, ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς . Αντίθετα, αν οι γονείς επιλέξουν φθηνότερα προϊόντα, ο οικογενειακός προϋπολογισμός θα επιβαρυνθεί εντυπωσιακά λιγότερο.

Αναλυτικότερα, με βάση τις τιμοληψίες του ΚΕΠΚΑ, το κόστος για την αγορά των σχολικών, για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.

Σύμφωνα με το ΚΕΠΚΑ, οι γονείς πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί, γιατί η διαφορά τιμών ανά κατηγορία προϊόντων (ακριβά-φθηνά) μπορεί να φτάσει μέχρι και στο 2.679,49% για το Δημοτικό και στο 2.493,34% για το Γυμνάσιο – Λύκειο.

Παράλληλα, τα ακριβά και εξεζητημένα σχολικά, με τα οποία οι γονείς θεωρούν ότι το παιδί τους θα προβληθεί θετικά, ενδέχεται να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να προκαλέσουν ακόμη και πρόβλημα κοινωνικής ένταξης για τον μαθητή. Τα σχολικά είδη είναι εργαλεία μάθησης και όχι επίδειξης.

Για τον υπολογισμό του συνολικού κόστους των σχολικών ειδών, το ΚΕΠΚΑ δεν έλαβε υπόψη τις ακραία υψηλές τιμές, που υπάρχουν στην αγορά, οι οποίες ωστόσο αξίζει να αναφερθούν: ένα μολύβι 14,94 ευρώ, ένα στυλό 65,01, ένας διαβήτης 45,20 ευρώ, ένα ντοσιέ 23,90, ξυλομπογιές 41,20 ευρώ, κασετίνα 39 ευρώ, τσάντα νηπιαγωγείου 108 και τσάντα δημοτικού 190 ευρώ.

"Το ΚΕ.Π.ΚΑ. συμβουλεύει τους γονείς να επιλέξουν προϊόντα, που η τιμή τους βρίσκεται, πιο κοντά στις χαμηλές τιμές. Πρέπει να περιοριστεί η ζήτηση των εξεζητημένων και πανάκριβων σχολικών. Σε μια περίοδο κρίσης, δεν είναι δυνατό να επιβραβεύουμε ακραίες πρακτικές, ίσως και πρακτικές αισχροκέρδειας (από όπου και αν προέρχεται), γιατί θέλουμε π.χ. η τσάντα του παιδιού μας να έχει τον ήρωα της φετινής κινηματογραφικής επιτυχίας», καταλήγει.

ΈΡΕΥΝΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ

ΕΙΔΗ Χαμηλή τιμή προϊόντων Υψηλή τιμή προϊόντων Ποσοστό Διαφοράς %

Μολύβι 0,06 10,30 17.067

Στυλό 0,06 47,99 79.883

Σετ διορθωτικών 0,35 2,99 754

Διαβήτης 0,50 32,50 6.400

Σετ γεωμετρικών οργάνων 0,49 3,99 714

Ντοσιέ 0,70 8,20 1.071

Φύλλα έκθεσης 0,40 1,80 350

Γόμα 0,09 3,00 3.233

Μαρκαδόροι (12 τεμ.) 0,34 8,39 2.368

Μπλοκ ζωγραφικής 0,49 4,99 918

Ξυλομπογιές (24 τεμ.) 1,40 17,98 1.184

Κασετίνα σκληρή διπλή γεμάτη 4,99 29,80 497

Παγουρίνο 0,99 11,99 1.111

Τσάντα Νηπιαγωγείου 4,99 44,90 800

Τσάντα Δημοτικού 4,99 69,00 1.283

Τσάντα Γυμν.-Λυκείου 2,99 81,88 2.638

Τετράδιο (50 φύλλα) 0,19 1,80 847

Τετράδιο (100 φύλλα) 0,99 2,49 152

Τετράδιο σπιράλ (2 θέματα) 0,99 6,90 597

Τετράδιο σπιράλ (5 θέματα) 1,99 7,25 264

Πηγή: AMΠE

Να πω και εγώ τη γνώμη μου σαν άνθρωπος του κλάδου.

Οι χαμηλές τιμές της λίστας μιλάνε για είδη made in china Που τα έχει μόνο το γνωστό πολυκατάστημα.

Οι υψηλές τιμές πχ για το στυλό, είναι μαλάκας όποιος τις έβαλε γιατί υπάρχει και στυλό με κοσμήματα πάνω αν θέλει κανείς.

Φυσιολογικές τιμές με προϊόντα γνωστά όπως uhu, bic, pilot, faber castell, staedtler είναι ενδεικτικά αυτές:

Μολύβι 0,40 (staedtler)

Στυλό 0,30 bic 1.20 pilot

Σετ διορθωτικών 1,5 tip ex

Διαβήτης 3,00 rotring

Σετ γεωμετρικών οργάνων 1,00 (20 cm) 1,80 (30 cm)

Ντοσιέ 0,70

Φύλλα έκθεσης 0,80 salko

Γόμα 0,20 factis 0,50 faber 0,70 rotring

Μαρκαδόροι (12 τεμ.) 1,70 carioca λεπτοι, 2,70 carioca χοντροι

Μπλοκ ζωγραφικής 1,00 unipap, 1,70 salko

Ξυλομπογιές (24 τεμ.) 1,90 maped, 2,50 staedtler/faber

Κασετίνα σκληρή διπλή γεμάτη 12,90 paxos

Παγουρίνο 2,50 plastic 5,00 aluminium

Τσάντα Νηπιαγωγείου 10,00 paxos μικρή (φαγητού) 15,00 polo

Τσάντα Δημοτικού 20-όσο θέλετε ανάλογα με ποιότητα

Τσάντα Γυμν.-Λυκείου 20-όσο θέλετε ανάλογα με ποιότητα

Τετράδιο (50 φύλλα) 0,75 salko

Τετράδιο (100 φύλλα) 1,20 salko

Τετράδιο σπιράλ (2 θέματα) 1,90 (17X25cm) 2,40 (A4) salko/entypon/skag

Τετράδιο σπιράλ (5 θέματα) 3,90 (17X25cm) 5,40 (A4) salko/entypon/skag

Φυσικά υπάρχουν και φθηνότερα αλλά οι παραπάνω "φθηνές" τιμές είναι όπως τα μηχανάκια τα Lifan/Haogian/tsin tsan tson και τα αντίστοιχα σκούτερ της Piaggio/honda/ΥΑΜΑΗΑ

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα λόγω του ότι είμαι του επαγγέλματος.

Όποιος θέλει ας κάνει κλικ στην υπογραφή μου στο ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο δε Γυμνάσιο-Λύκειο, πάλι με ένα σακίδιο πλάτης την έβγαλα. Άσε που στις τελευταίες τάξεις, τα βιβλία τα παίρναμε στο χέρι σκέτα (ναι, αυτό ήταν "μόδα απλότητας" και πολύ μας άρεσε).

Πω τι μου θύμισες τώρα.

Λύκειο. Βιβλία για 2-3 μαθήματα που χρειαζόντουσαν, 1 τετράδιο σπιράλ και μπικ στυλό (χωρίς καπάκι) και άιντε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω και εγώ τη γνώμη μου σαν άνθρωπος του κλάδου.

Οι χαμηλές τιμές της λίστας μιλάνε για είδη made in china Που τα έχει μόνο το γνωστό πολυκατάστημα.

Οι υψηλές τιμές πχ για το στυλό, είναι μαλάκας όποιος τις έβαλε γιατί υπάρχει και στυλό με κοσμήματα πάνω αν θέλει κανείς.

Φυσιολογικές τιμές με προϊόντα γνωστά όπως uhu, bic, pilot, faber castell, staedtler είναι ενδεικτικά αυτές:

Μολύβι 0,40 (staedtler)

Στυλό 0,30 bic 1.20 pilot

Σετ διορθωτικών 1,5 tip ex

Διαβήτης 3,00 rotring

Σετ γεωμετρικών οργάνων 1,00 (20 cm) 1,80 (30 cm)

Ντοσιέ 0,70

Φύλλα έκθεσης 0,80 salko

Γόμα 0,20 factis 0,50 faber 0,70 rotring

Μαρκαδόροι (12 τεμ.) 1,70 carioca λεπτοι, 2,70 carioca χοντροι

Μπλοκ ζωγραφικής 1,00 unipap, 1,70 salko

Ξυλομπογιές (24 τεμ.) 1,90 maped, 2,50 staedtler/faber

Κασετίνα σκληρή διπλή γεμάτη 12,90 paxos

Παγουρίνο 2,50 plastic 5,00 aluminium

Τσάντα Νηπιαγωγείου 10,00 paxos μικρή (φαγητού) 15,00 polo

Τσάντα Δημοτικού 20-όσο θέλετε ανάλογα με ποιότητα

Τσάντα Γυμν.-Λυκείου 20-όσο θέλετε ανάλογα με ποιότητα

Τετράδιο (50 φύλλα) 0,75 salko

Τετράδιο (100 φύλλα) 1,20 salko

Τετράδιο σπιράλ (2 θέματα) 1,90 (17X25cm) 2,40 (A4) salko/entypon/skag

Τετράδιο σπιράλ (5 θέματα) 3,90 (17X25cm) 5,40 (A4) salko/entypon/skag

Φυσικά υπάρχουν και φθηνότερα αλλά οι παραπάνω "φθηνές" τιμές είναι όπως τα μηχανάκια τα Lifan/Haogian/tsin tsan tson και τα αντίστοιχα σκούτερ της Piaggio/honda/ΥΑΜΑΗΑ

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα λόγω του ότι είμαι του επαγγέλματος.

Όποιος θέλει ας κάνει κλικ στην υπογραφή μου στο ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ

Παρόλο που δεν είμαι του του κλάδου, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ :)

Τα έχω πει 1000 φορές ότι αυτά τα κωλομάγαζα μόνο καλό δεν κάνουν.

Έχω 3 φίλους βιβλιοπώλες και κάθε χρόνο παίρνει τη λίστα από ένας.

Ακόμα κι αν πληρώσω 20 ευρώ παραπάνω δεν με απασχολεί.

Όταν στηρίζουμε το διπλανό μας, μας στηρίζει και αυτός.

Όλα είναι αλυσίδα.

Πρέπει να το καταλάβουμε πριν είναι αργά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ' αρχάς, Μπράβο ΦΡΑΝΚΙ!

Όταν στηρίζουμε το διπλανό μας, μας στηρίζει και αυτός.

Όλα είναι αλυσίδα.

Πρέπει να το καταλάβουμε πριν είναι αργά.

Δυστυχώς, έχουμε την νοοτροπία, Να αγοράζουμε έπιπλα από ΙΚΕΑ, να πηγαίνουμε μόνο σουπερ μαρκετ, να αγοράζουμε ψάρια από την αγορά στο κέντρο, κρέατα από κεντρική αγορά μόνο, παπούτσια από μεγαλοκαταστήματα, σχολικά μόνο στα Jumbo, αλλά μετά βρίζουμε τον ξυλουργό, τον ψιλικατζί, τον χασάπη, τον μανάβη οι οποίοι δεν αγοράζουν ποτέ τίποτα από εμάς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς, έχουμε την νοοτροπία, Να αγοράζουμε έπιπλα από ΙΚΕΑ, να πηγαίνουμε μόνο σουπερ μαρκετ, να αγοράζουμε ψάρια από την αγορά στο κέντρο, κρέατα από κεντρική αγορά μόνο, παπούτσια από μεγαλοκαταστήματα, σχολικά μόνο στα Jumbo, αλλά μετά βρίζουμε τον ξυλουργό, τον ψιλικατζί, τον χασάπη, τον μανάβη οι οποίοι δεν αγοράζουν ποτέ τίποτα από εμάς!

Ναι ρε φίλος.. αλλα δεν ειναι νοοτροπία ο κόσμος παει εκει γιατι ειναι φθηνότερα και σαν αποτέλεσμα να την τρώει ο ( ξυλουργός μαναβης κτλ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νοοτροπία είναι.. Πες μου πόσες φορές έχεις πάει στο σουπερ μάρκετ να πάρεις μακαρόνια, και έχεις ΠΑΡΕΙ μόνο αυτό, και τίποτα άλλο?!

Επειδή είμαι λίγο εκτός θέματος τίτλου, αν θέλετε ας μπει διακόπτης..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά, στηρίζω τα καταστήματα του Δήμου και της γειτονιάς, ο,τι κι αν έχουν. Φούρνο, μπακάλη, κρεοπώλη - ο ψαράς δεν θα με δει ποτέ, ΚΑΙ σούπερ μάρκετ που ξέρω την κάθε γυναίκα στα ταμεία και τους διαδρόμους και τους πάγκους.

Και το τοπικό χαρτοβιβλιοπωλείο, και την όποια μοδίστρα/μεταποιήσεις/διορθώσεις "Κάτια".

Έχοντας πει αυτό, να προσθέσω οτι πολλοί επαγγελματίες πληρώνουν αμαρτίες παρελθόντος. Επίσης, πολλοί εξελίσσονται και το γυρίζουν σε παραλλαγές ή εξειδικεύσεις, και επιβιώνουν, για να μην πω οτι πάνε και καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σχολείο πλέον είναι μια ακριβή επένδυση!

Ο ένας γονιός έχει να τα δώσει, ο άλλος όχι. Το αποτέλεσμα βαραίνει το κάθε παιδί πάντως, που από πολύ μικρή ηλικία μπαίνει στο τριπάκι της "ταξικής διαφοράς".

Κανονικά θα έπρεπε η παιδεία (όπως και η υγεία και άλλοι τομείς) να είναι εντελώς δωρεάν.

Και ειδικά στην εποχή μας δεν καταλαβαίνω πως ακόμα τα βιβλία των αγγλικών τα αγοράζεις απ' την τσέπη σου??? Αν είναι δυνατόν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Off topic , θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω. ΟΧΙ στα πολυκαταστήματα. Αν δεν στηρίξουμε ο ένας τον άλλον στην καθημερινότητά μας δεν θα δούμε προκοπή. Όσοι μπορούμε ακόμα και αντέχουμε ας προτιμίσουμε κάποιο συνοικιακό μαγαζί κι ας πληρώσουμε και ένα μικρό ποσό ( αν το πληρώσουμε τελικά ) παραπάνω. Αξίζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις γύρισα από το βιβλιοπωλείο, έστειλα email με τις λίστες το πρωί και πήγα να τα παραλάβω λίγο μετά τις 21:00.

3η δημοτικού ο μεγάλος, νηπιαγωγείο ολοήμερο ο μικρός, όλα μαζί λίγο πιο κάτω από 100€.

Ομολογώ ότι περίμενα πολλά περισσότερα.

Η λίστα του μικρού πάντως ήταν φωτό από το μεγάλο πολυκατάστημα.

Ακόμη και οι δάσκαλοι είναι στο παιχνίδι, είτε από άγνοια, είτε από μαλακία.

Να πω δε, ότι πέρασα μπροστά από το πολυκατάστημα και είδα ένα χάος.

ΟΧΙ, δεν θα στηθώ στην ουρά σαν ζώο, δεν θα ψάχνω μόνος μου που είναι το κάθε τι, προτίμησα τη λύση του βιβλιοπώλη της γειτονιάς και νοιώθω μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ρε παιδια ειμαι διατεθειμενος να παρω ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ για ολα μου τα παιδια απο δικο μας μαγαζι και ακομα πιο καλα απο δικο μας παιδι.Να ας πουμε ο Φρανκι εδω μεσα.Να του πω τι θελω και να τα βαλει σε ενα ΚΤΕΛ να τα παραλαβω την ιδια μερα Πατρα.

Το θεμα μου κ ερωτημα μου ειναι το εξης:εκει που θα πληρωνα για ολα στο Jumbo 150€,θα εχω την ιδια τιμη εστω με ενα 20€ παραπανω απο ενα δικο μας μαγαζι ή θα χρειαζομαι να βαλω το χερι πιο βαθια στην ηδη εξασθενημενη κατα πολυ τσεπη;.....

να στηριξω ναι συμφωνω 100% αλλά μπορω κι εγω να μην ξηλωσω κι αλλο την ξηλωμενη αγοραστικη δυναμη σημερα;...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που λέει ο Κώστας, είναι το πρακτικό κομμάτι και το απόσταγμα του θρεντ αυτού.

Θα έπρεπε αν προτιμάμε το, σαφώς οικονομικότερο όλων, ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ή μπορούμε με λίγο παραπάνω να προμηθευτούμε τα εν λόγω αγαθά από δικά μας μαγαζιά?

Η γνώμη μου είναι ότι με λίγο ψάξιμο, μπορούμε να βρούμε κοντινές, εάν όχι ίδιες τιμές, και σε καλύτερη ποιότητα στο γωνιακό μαγαζί της γειτονιάς μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα