Jump to content
Stratos 650

Νέο KTM 790 Adventure (?)

Recommended Posts

Γαλλία φαίνεται η φτηνότερη όλων με τιμές 12.500€ και 13.500€ αντίστοιχα για απλό και R.

Παράδοξο μου φαίνεται ότι η Αυστρία έχει αισθητά υψηλότερες τιμές(14.000 - 15.200€), αν και ακόμα δεν είναι 100% φιξαρισμένες, αν κρίνω από το δημοσίευμα.

Στα 11.900€ τα smc 690 2019.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μέσο όρο κυμαίνεται νομίζω, απέναντι σε Tiger 800 XCx και F850GS.. 

Πάντως στα σάιτ Γαλλίας και Γερμανίας το 1090 υπάρχει ακόμα, αλλά συγκρούονται τιμολογιακά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τα ελληνικά δεδομένα δεν το λες και φθηνό αλλά κάπου εκεί το περιμέναμε βλέποντας την τιμολόγησή του στας Ευρώπας!Έχω την αίσθηση πως οι περισσότεροι από τους 50(τυχαίο το νούμερο) Έλληνες που θα το αγοράσουν μέσα στο 2019, αυτό θα επέλεγαν ακόμα και αν είχε 1-2 χιλιάρικα πιο πάνω ή πιο κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Έχω την αίσθηση πως οι περισσότεροι από τους 50(τυχαίο το νούμερο) Έλληνες που θα το αγοράσουν μέσα στο 2019, αυτό θα επέλεγαν ακόμα και αν είχε 1-2 χιλιάρικα πιο πάνω ή πιο κάτω.

Αυτο ακριβως. Εδω δινει κοσμος ενα σωρο λεφτα για μεταχειρισμενα 990 SMT ακομα.
Καποια μηχανακια ειναι μοναδικα και αν τα γουσταρεις και καλυπτουν επ' ακριβως τις αναγκες σου τα παιρνεις ο,τι και να γινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Αυτο ακριβως. Εδω δινει κοσμος ενα σωρο λεφτα για μεταχειρισμενα 990 SMT ακομα.
Καποια μηχανακια ειναι μοναδικα και αν τα γουσταρεις και καλυπτουν επ' ακριβως τις αναγκες σου τα παιρνεις ο,τι και να γινει.

...αρκεί να έχεις ζεστά 15 χιλιαρικάκια :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Μονο εγω το θεωρω ακριβο; 

Κι εγώ ακριβό το βρίσκω, όπως και τα άλλα της κατηγορίας του. Η τιμή όμως ήταν σχετικά αναμενόμενη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρόβλημα τροφοδοσίας στη δοκιμή του 790 Adventure από το Motomag.
...Μόλις η στάθμη στο ρεζερβουάρ έπεφτε στην μέση, το 790 ξεκινούσε να παρουσιάζει διακοπές τροφοδοσίας. Σαν να έμενε από βενζίνη. Το πρόβλημα ξεκινούσε από τα 120 διανυθέντα χιλιόμετρα με γεμάτο ρεζερβουάρ και εμφανιζόταν τότε μόνο στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού, όταν δηλαδή εξαντλούσαμε την περιστροφή της γκαζιέρας. Όπως επίσης και στις σούζες που ήταν αδύνατο να παραμείνεις στον αέρα και μετά από λίγο ακόμη και να σηκωθεί σούζα. Γιατί στα 150 περίπου χιλιόμετρα, με συν πλην έως και δέκα, ανάλογα δηλαδή με τον ρυθμό οδήγησης, οι διακοπές αυτές ήταν συνεχείς και μόνιμες σαν να σου τελείωνε η βενζίνη ενώ είχες ακόμη μισό ρεζερβουάρ. Μόλις γέμιζες, ακριβώς από εκείνη την στιγμή από την πρώτη μιζιά δηλαδή, το πρόβλημα εξαφανιζόταν...

Και η απάντηση της αντιπροσωπείας: Το πρόβλημα που εντοπίσατε το έχει ήδη εντοπίσει το εργοστάσιο και μας έχει στείλει σχετική ενημέρωση. Οφείλεται στη διαδικασία κατασκευής του ρεζερβουάρ. Σε μια παρτίδα ρεζερβουάρ, δεν έχει ολοκληρωθεί σωστά ο καθαρισμός και παρατηρήθηκε συγκέντρωση σκόνης (από το πλαστικό) μέσα στο ρεζερβουάρ. Η σκόνη αυτή μπλοκάρει το φίλτρο της βενζίνης και στη συνέχεια το πρόβλημα εμφανίζεται στην αντλία της βενζίνης. Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα που οδήγησε στην συμπεριφορά που περιγράφετε. Δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε ενημέρωση για το πώς θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, ούτε για το πόσες μοτοσικλέτες αφορά, από αυτές που έχουμε εισάγει στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι τις επόμενες ημέρες θα έχουμε πληρέστερη ενημέρωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καποιος εκει στην ktm εχει ειδοποιηθει να περασει απο το λογιστηριο......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άντε τώρα με τέτοια ζητήματα "με το καλημέρα" να μην νιώθεις ανασφάλειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά οι παιδικές ασθένειες δεν εξαλειφονται σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο νομιζουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το καταλαβαινω αυτο με τις παιδικες ασθενειες... Εισαι η ktm και οχι η σκορδοπουτσογλου μοτορς τελος παντων και μου ζητας σχεδον 14000. Οταν το παρω δεν θα κανει κιχ κι ας ειναι το 1ο που βγαινει απο την μοναδα. Λιωστο και μετα βγαλτο (2-3 χρονια μας ζαλιζαν με τα 790 και 390 adv...) Αλλο η ανακληση για κατι που που ΙΣΩΣ προκαλεσει ατυχημα αν ο Αρης στραβοπηδηχτει με τον ωροσκοπο της τριτης στροφης αριστερα κι αλλο αυτο που διαβασαμε...

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω καμιά διάθεση να κάνω τον δικηγόρο της ΚΤΜ αλλά αν κατάλαβα καλά, μιλάμε για ένα πρόβλημα το οποίο στην ουσία δεν είναι υπαρκτό. Εννοώ πως αν πχ μετά από μια αλλαγή λαδιών ο μάστορας δεν σφίξει καλά το φίλτρο και χυθούν όλα κάτω τότε δεν φταίει το Χ εργοστάσιο αλλά ο συγκεκριμένος τύπος που δεν έκανε καλά την δουλειά του. Δηλαδή οκ, κάποιος στην γραμμή παραγωγής μαλακίστηκε κάπου και κάποια παρτίδα από τα ντεπόζιτα δεν καθαρίστηκαν καλά. Έχουμε δει νομίζω τα τρις χειρότερα από Ιαπωνικά και Ευρωπαϊκά εργοστάσια όλα αυτά τα χρόνια με το πιο πρόσφατο παράδειγμα μάλιστα να προέρχεται από τον Γερμανικό ανταγωνισμό στην κατηγορία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εννοώ πως αν πχ μετά από μια αλλαγή λαδιών ο μάστορας δεν σφίξει καλά το φίλτρο και χυθούν όλα κάτω τότε δεν φταίει το Χ εργοστάσιο αλλά ο συγκεκριμένος τύπος που δεν έκανε καλά την δουλειά του. 

Ξερεις κι αλλα τετοια ωραια για τα λαδια ειμαι σιγουρος... :laugh:

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

με το πιο πρόσφατο παράδειγμα μάλιστα να προέρχεται από τον Γερμανικό ανταγωνισμό στην κατηγορία. 

Επικο thread

Γενικα δεν διαφωνω σε ο,τι λες. Σαν αγοραστης ομως θα πω "δεν με νοιαζει." Δεν δικαιολογειται το καποιος μαλακιστηκε. Φαντασου να μαλακιστει με τιποτα αλλο... Στο μυαλο μου το φτωχο (αναλογο της τσεπης βεβαιως) εχω οτι καποιος καθαριζει το ντεποζιτο και αλλοι 2 μετα το ελεγχουν αν καθαρισε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σορρυ,  αλλα,  αλλα λεει το περιοδικο,  αλλα η κτμ. 

Το περιοδικο λεει οτι αν φτασει στην μεση το τεποζιτο,  το μηχανακι στεγνωνει απο παροχη καυσιμου,  η οποια ξαναερχεται αμα φουλαρεις

η μαμα εταιρια λεει για σκουπιδια στο τεποζιτο και φίλτρο. 

Δεν ν κολλανε οι δυο ιστοριες. 

Η μια δειχνει λαθος σχεδιασμο δοχειου καυσιμων,  ισως απλα να μην παιρνει αερα λεω εγω,  ή αλλη δειχνει οτι απλα με ενα φιλτρο καθαρισες. 

Με βουλωμενο φιλτρο ομως,  ειτε εισαι αδειος ειτε φουλαρισμενος,  την ιδια απόδοση  εχεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα δεν το δοκιμασαν ποτε τοσο ωστε να πεσει η σταθμη του τεποζιτου κατω απο το 50%?

Βολτες το τετραγωνο εκαναν?

Η απαντηση της εταιριας με του βουλωμενο φιλτρο μου φαινεται ακυρη....γιατι μολις γεμισει παλι ολα ειναι οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις δικιο Γιωργο

Γενικά είναι  ακυρη η απαντηση.  Δεν εχει νοημα καν. 

Δηλαδη για να βουλωσει ενα φιλτρο πρεπει να του ρίξεις  μισο κιλο "σκονη"  για να φρακαρει. 

Επιπλεον,  το ντεποζιτο λογικα ειναι πλαστικο.   Στην κατασκευη του δεν υπαρχουν σκονες κλπ. 

Καλουπομηχανη τα φτιάχνει. 

Χυνεται το λιωμενο πλαστικο σε καλουπι,  πρεσσαρεται με αερα και βγαινει. 1 λεπτο κραταει αυτο.

Δεν το τροχιζει ενας καημενος εκει,  μεχρι να παρει την τελικη μορφη. 

Λυση θα βρεθει,  δεν το συζηταμε αυτο,  αλλα ειναι μλκια τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τζάμπα συζήτηση κάνετε, κάποιος έχει κάνει κάποια σαχλαμαρούλα τύπου δεν έβαλε σωστά το τάδε σωληνάκι υποπίεσης στο φίλτρο άνθρακα, και κάνει το ντεπόζιτο υποπίεση από ένα όριο και κάτω, στην μοτοσυκλέτα για τεστ περιοδικού.

Δεν είναι βλάβη αυτό. Μωρουδιακή ασθένεια του μοντέλου, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα είναι εκτός κεντρικής παραγωγής.

Μην κάνετε λες και έκοψε στροφαλοφόρο με το καλημέρα στον δημοσιογράφο.

Κι εγώ έχω πάθει ανάλογο σε μοτοσυκλέτα μου, που κάποια εργασία συντήρησης έκανα, και μετά βρήκα ότι τσάκιζε πολύ το καινούριο σωληνάκι βενζίνης όταν το ντεπόζιτο έπαιρνε την θέση του και ήθελε 1.5 πόντο πιο κοντό να μην τσακίζει. Ε δεν το λες και καταδίκη πια αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ειναι σκονη,ειναι κατι σαν λαδι που υπαρχει στα τοιχωματα του ρεζερβουαρ απο την κατασκευη του.πχ απο τα καλουπια ακομα.

και αυτο με τη βενζινη ξεπλενεται και δημιουργει κατι σαν γλιτσα στο κατω μερος των τεποζητων.

κανονικα ειναι ετοιμο πλυμενο η πλενεται τεσπα με δυο τρια γεμισματα-ξεπλυματα.

δεν ειναι κατι το σοβαρο.

μαλακισμενο ομως και εκνευριστικο.

για μενα σοβαροτερο κατα πολυ ειναι οι σκονες που παρατηρηθηκαν σε καποια κομματια,στο φιλτροκουτι.

θεμα που εχει παρουσιαστει και σε 990,αλλα και 690

και αυτο βεβαια λενε πως λυνεται με aftermarket επιλογες.

αντε να δουμε και το Τ700 τι θα εχει να πει.

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;

Μοτοσυκλέτα 14.000 ευρώ και σβήνει άμα φτάσει το ρεζερβουάρ στο μισό της στάθμης του;

Και η αντιπροσωπεία... παραδέχεται το πρόβλημα αλλά δεν ξέρει τι να κάνει;

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΜΕ ΤΗ ZONTES ΚΑΙ ΤΗ DAYTONA!!!!!!

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΤΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕ ΑΥΤΟ... ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΦΑΝΕ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ.

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο το συμπτωμα (κατω απο το μισο τεποζιτο να ρεταρει) το ειχα οταν ειχα παρει καποια στιγμη νερα απο κακη βενζινη μεσα στο τεποζιτο στο vstrom. Η αντλια ειναι προς τον πατο του τεποζιτου, και μολις κατεβαινε η σταθμη (το νερο επιπλεει) αρχιζαν τα μπουκωματα. Τα τεποζιτα βεβαια τελευταια εχουν περιεργα σχηματα και το να καθαρισεις το τεποζιτο με βενζινη δε θα ειναι ιδιαιτερα ευκολο. Αλλα αν ειναι οντως σωματιδια απο την πλαστικοποιηση, ετσι μονο θα λυθει. Και το μπουκωμα της αντλιας δεν ειναι οτι καλυτερο, μπορει να ζοριστει το μοτερακι και να τα παιξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το νερο ΔΕΝ επιπλεει στη βενζινη,ουτε στο λαδι.

παει στο κατω μερος.

παντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειδικό βάρος νερού 1000gr/lt, ειδικό βάρος βενζίνης περίπου 730gr/lt. Άρα επιπλέει η βενζίνη στο νερό και το νερό πάει κάτω, και μάλιστα κατά πολύ.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα