Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα συμφορουμιτες, εχω ενα θεματακι με τον λαιμο στην εξατμιση.

Ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες (φυσιολογικο αυτο), πυρωνει η εξατμιση απο το πρωτο 2λεπτο και το αποτελεσμα ειναι να καιγεται το δεξι μου ποδι σε ασχημο βαθμο και επισεις με δυσκολευει στην οδηγικη μου συμπεριφορα.

Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις μονοπατια και ζορικα σημεια στο βουνο με μια κοκκινη εξατμιση 10εκ μακρια απο το ποδι!!!

Μετα ενα αλο θεμα, με τις ελαχιστες τεχνικες γνωσεις που εχω,νομιζω οτι οι απωλειες θερμοκρασιων εχουν πτωση στη δυναμη του κινητήρα. (με επιφύλαξη αυτο)

ετσι σκευτηκα να κανω αυτο!

ckve.jpg

και αυτος ειναι ο λαιμος.

76qq.jpg

Παρακαλω την γνωμη σας ή καμια αλλη προταση.

Επισεις αν γνωριζει καποιος που θα βρω τετοια ταινια στη θεσσαλονικη!

σας ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικα εχει λεπτοτερο τοιχωμα απο το μαμα λαιμο και ζεσταινεται πιο γρηγορα, μηπως εχει θεμα με το καυσιμο (φτωχο) και να ανεβαζει θερμοκρασια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογικα εχει λεπτοτερο τοιχωμα απο το μαμα λαιμο και ζεσταινεται πιο γρηγορα, μηπως εχει θεμα με το καυσιμο (φτωχο) και να ανεβαζει θερμοκρασια?

ειναι λεπτοτερο το τοιχωμα, οπως και δεν εχει θεμα τεχνικο, το μοτερ ειναι υπερφτιαγμενο σωστα και προσεκτικα, δεν παιζει κατι τετοιο ειναι μελετημενο και σωστα χαρτογραφιμενο.

δεν ψαχνω να βρω τον λογο που πυρωνει, αυτο το κανει απο την πρωτη μερα και ειναι απολυτα φυσιολογικο, το να μην καιγομαι θελω να βελτιωσω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα συμφορουμιτες, εχω ενα θεματακι με τον λαιμο στην εξατμιση.

Ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες (φυσιολογικο αυτο), πυρωνει η εξατμιση απο το πρωτο 2λεπτο και το αποτελεσμα ειναι να καιγεται το δεξι μου ποδι σε ασχημο βαθμο και επισεις με δυσκολευει στην οδηγικη μου συμπεριφορα.

Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις μονοπατια και ζορικα σημεια στο βουνο με μια κοκκινη εξατμιση 10εκ μακρια απο το ποδι!!!

Μετα ενα αλο θεμα, με τις ελαχιστες τεχνικες γνωσεις που εχω,νομιζω οτι οι απωλειες θερμοκρασιων εχουν πτωση στη δυναμη του κινητήρα. (με επιφύλαξη αυτο)

ετσι σκευτηκα να κανω αυτο!

ckve.jpg

και αυτος ειναι ο λαιμος.

76qq.jpg

Παρακαλω την γνωμη σας ή καμια αλλη προταση.

Επισεις αν γνωριζει καποιος που θα βρω τετοια ταινια στη θεσσαλονικη!

σας ευχαριστω!

Μπορεις να κοιταξεις εδω --------> http://www.wirecare.com/products.asp?prodline=VWN αν και η συγκεκριμένη εταιρία techflex (οχι το on line μαγαζι) ειναι ακριβή - αλλα καλη -.

Μπορεις παντα να ψαξεις το εν λογω προιον και αλλου για καλυτερες τιμες - μεταφορικα.

Μπορεις επισης να ψάξεις αντιστοιχης εταιριας προιον.

Your choice. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιζει ρολο το αν ειναι φαρδια ή στενη η ταινια;

να διευκρινισω οτι η πρωτη φωτο ειναι εντελως τυχαια απο το γουγλε!

Τροποποιήθηκε από τον AdamLTR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη στενη μπορεις να τη δουλεψεις πιο ευκολα στις στροφες του σωληνα, με μια πολυ πχορειρη ψαχτικη διαβασα σε ενα φορουμ οτι βαζοντας αυτη την ταινια συγκρατει περισσοτερη θερμοκρασια εσωτερικα της ταινιας, δηλαδη δεν ψυχεται ο σωληνας και ανεβαζει παραπανω θερμοκρασια, δεν παιζει ναι βαλεις τιποτα προστατευτικο σε εκεινο το σημειο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο το thread των σύντομων (off-topic) απαντήσεων:

Υπάρχει κάτι σαν πάνινη λωρίδα που την τυλίγουν γύρω απο τον λαιμό της εξάτμισης.

Ξέρει κανείς πως λέγεται και σε τι χρησιμεύει ; Είναι ξέρω 'γω,για την πρόληψη οξείδωσης ;

Υαλοταινία στα ελληνικά,heat wrap στα αγγλικά.Δεν χρησιμεύει στην πρόληψη της οξείδωσης,ίσα ίσα που μπορεί να την επιταχύνει αφού η υγρασία παγιδεύεται στους λαιμούς και δεν μπορεί να διαφύγει.Επιπλέον οι λαιμοί φτάνουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες,ενώ αν βρομίσει απο λάσπες κλπ φαίνεται χάλια μετά.Οι περισσότεροι τις βάζουν για λόγους εμφάνισης ή για προστασία πχ των ποδιών του αναβάτη

.......και μπαίνει κυρίως στα αυτοκίνητα επειδή στο engine bay το χταπόδι δεν τρώει νερά από τροχούς άμεσα (όπως πχ συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες)

Στα αυτοκίνητα μπαίνει κυρίως για να γλυτώνουν τα ψυγεία κ intercooler το κάψιμο και να αποδίδουν καλύτερα τα μοτέρ.

Στα μηχανάκια μπαίνει κυρίως σε περιπτώσεις μοντέλων πολύ συγκεκριμένης χρήση, δηλαδή σε μηχανάκια που οι ιδιοκτήτες τους τα γλύφουν όλη μέρα κ δε τα κυκλοφορούν με βροχές κοκ

Δεν θα στο πρότεινα,Διαμαντή.Ο λαιμός θα πυρώνει περισσότερο.Εκτός και αν βάλεις μόνο στο σημείο που ''ακουμπάει'' στο πόδι.

Μήπως να έβαζες καμία επένδυση στην δεξιά μπότα,για περισσότερη θερμική μόνωση ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη στενη μπορεις να τη δουλεψεις πιο ευκολα στις στροφες του σωληνα, με μια πολυ πχορειρη ψαχτικη διαβασα σε ενα φορουμ οτι βαζοντας αυτη την ταινια συγκρατει περισσοτερη θερμοκρασια εσωτερικα της ταινιας, δηλαδη δεν ψυχεται ο σωληνας και ανεβαζει παραπανω θερμοκρασια, δεν παιζει ναι βαλεις τιποτα προστατευτικο σε εκεινο το σημειο?

το σκευτικα και αυτο και λιγο με φοβιζει να σου πω την αληθεια, οπως και τα μεταλικα προστατευτικα που εχουν και τα 2χρονα σκευτικα να βαλω, αλλα επισεις ηπα να βαλω ενα μερος της εξατμισης ταινια καμια 20-25εκ στο σημειο που ειναι κοντιτερα στο ποδι μου, δηλαδη να αφισω ολη την πρωτη κουρμπα ελευθερη και μετα να βαλω την ταινια για 20 εκ στο περιπου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κι εγώ πιστεύω καλύτερα να βαλεις ενα προστατευτικο, νομιζω θα κρατήσει και πιο πολυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κι εγώ πιστεύω καλύτερα να βαλεις ενα προστατευτικο, νομιζω θα κρατήσει και πιο πολυ

ναι συμφωνω αλλα τι;

θα μπορουσα να βαλω το μαμα προστατευτικο, αλλα πρεπει να τρυπησω την τωρινη και δεν θα το κανω με την καμια!

υπαρχει κανα (universal) προστατευτικο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο το μονωτικο με τις λασπες και τα χωματα εχεις φανταστει πως θα γινεται?

Και εγω ψηφιζω προστατευτικο like διχρονα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα μπορουσα να βαλω το μαμα προστατευτικο, αλλα πρεπει να τρυπησω την τωρινη και δεν θα το κανω με την καμια!

Δεν μπορείς να το κολλήσεις επάνω στον λαιμό ή να το πιάσεις με τίποτα σφηκτήρες ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο το μονωτικο με τις λασπες και τα χωματα εχεις φανταστει πως θα γινεται?

Και εγω ψηφιζω προστατευτικο like διχρονα :_thumbsup:

το φανταζομαι πως θα γινει το μαυρο του το χάλι, αλλα ειπα να παρω μια 5μετρη ταινια και να χρησιμοποιησω το ενα μετρο π.χ. για να το καλυψω τμηματικα και αυτο να επαναλαμβανεται καθε καλοκαιρι. Τον χειμωνα να την εχω γυμνη,εξαλου τον χειμονα δεν ενοχλει και με ζεσταινει κιολας!

με μια βολτα στο e-bay βρηκα αυτο:

http://viewitem.eim.ebay.gr/ROAD-LEGAL-QUAD-ATV-BLACK-BIKE-MOTORBIKE-EXHAUST-INSULATING-WRAP-TAPE-UK-SELLER/181176650313/item

3 φορες να το χρειαστω, θα βγει 7-8€ τον χρονο!

Δεν μπορείς να το κολλήσεις επάνω στον λαιμό ή να το πιάσεις με τίποτα σφηκτήρες ;

με την δυναμη και τους κραδασμους που εχει θα το αφησω σε κανενα μονοπατι, για να το κολλησω δεν παιζει γιατι το προστατευτικο ειναι κραμα αλουμινιου και η εξατμιση ανοξειδοτη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν εχεις τα φραγκα θα προτεινα κεραμικη επιστρωση εσωτερικα (ωστε να αποφυγεις και πιθανο κοψιμο λαιμο απο θερμοκρασιες)

Μια εταιρια που ασχολειται ειναι αυτη αλλα δεν ξερω ποσο παει. Στην αμερικη μια κεραμικη επιστρωση σε R1 ολοκληρης εξατμισης στοιχιζει $160 ενημερωτικα

Τροποποιήθηκε από τον VaggosGLX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν εχεις τα φραγκα θα προτεινα κεραμικη επιστρωση εσωτερικα (ωστε να αποφυγεις και πιθανο κοψιμο λαιμο απο θερμοκρασιες)

Μια εταιρια που ασχολειται ειναι αυτη αλλα δεν ξερω ποσο παει. Στην αμερικη μια κεραμικη επιστρωση σε R1 ολοκληρης εξατμισης στοιχιζει $160 ενημερωτικα

με εφτιαξες Βαγγελα,δεν το ηξερα αυτο, ειναι τελεια εφαρμογη. θα επικοινωνισω αυριο μαζι τους να δω τι θα μου πουν!

εξαλου μισο μετρο λαιμος ειναι ποσο πια θα με πουν, κανα 50-70αρι να εχει!νομιζω οτι αξιζει, δινουν και 3 χρονια εγγυηση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτη η ταινια που λες, δε βρισκω πουθενα να γραφει για τη θερμικη αντισταση που υποτιθεται προσφέρει. Αν με το που τη βαζεις μετα μπορεις να ακουμπας και το χερι σου πάνω τοτε δεν είναι πολύ καλό γιατι δε ξερεις σε τι θερμοκρασία μπορεί να φτάσει το σημείο που θα τυλίξεις.

σκεφτηκες να βάζεις κάτι στο πόδι σου για να σε προστατεύει απο την ακτινοβολία που σε καίει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτη η ταινια που λες, δε βρισκω πουθενα να γραφει για τη θερμικη αντισταση που υποτιθεται προσφέρει. Αν με το που τη βαζεις μετα μπορεις να ακουμπας και το χερι σου πάνω τοτε δεν είναι πολύ καλό γιατι δε ξερεις σε τι θερμοκρασία μπορεί να φτάσει το σημείο που θα τυλίξεις.

σκεφτηκες να βάζεις κάτι στο πόδι σου για να σε προστατεύει απο την ακτινοβολία που σε καίει?

το εκανα και αυτο, αλλα τωρα το καλοκαιρι δεν την παλευω με τιποτα απο την ακτινοβολια της!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για να μην ανοιγω αλλο post ,σε εξατμιση φιλου με χτ 250 , χρον. 1987 αν θυμαμαι , εχει τρυπησει στον λαιμο λογω πολυκαιριας σκουριας κλπ , κ κανει

θορυβο κλπ ,μιλαμε για μικρη τρυπουλα , υπαρχει καποιο υλικο η κολα κλπ που να μπορει να τυλιχτει γυρω απο αυτο το σημειο προχειρα μεχρι να

βρεθει ανταλ/κο μετ/νο κλπ ? εχετε χρησιμοποιησει κατι κ αν ναι πιο ?? κ με τι αποτελεσματα ?? :dribble:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως επειδη δεν θα μπορει να αποβαλει θερμοκρασια ο λαιμος, ανεβαζει θερμοκρασια πιο γρηγορα κανα κεφαλαρι; Ειδικα σε μονοπατια και τετοια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως επειδη δεν θα μπορει να αποβαλει θερμοκρασια ο λαιμος, ανεβαζει θερμοκρασια πιο γρηγορα κανα κεφαλαρι; Ειδικα σε μονοπατια και τετοια...

ναι παιζει αυτο και ειναι λιγο επικινδυνο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δε νομίζω να παίζει και τόσο αυτο, μιας και η θερμότητα αποβάλλεται με τα καυσαέρια που έχουν μεγάλη ροή και βγαίνουν στο περιβάλλον γρήγορα. Ετσι ο μόνος τρόπος να επηρεαστεί ο κινητήρας είναι να παίρνει πίσω θερμότητα απο το συστημα της εξάτμισης το οποίο θα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία σε σχέση με πριν την τοποθετηση της ταινίας μόνο μετά απο το σημειο που θα τυλίξει (λόγω λίγο αυξημένης θερμοκρασίας καυσαερίων αλλά πιστεύω πολύ λίγο λόγω της γρηγορης ροής και χαμηλής πυκνότητας) και λίγο πριν απο αυτο λόγω αγωγής απο το θερμοτερο τυλιγμένο κομμάτι στο ψυχρότερο ατυλιχτο λίγο πιο πριν.

δηλαδη πιστεύω ψίχουλα οι διαφορές. Ο λαιμός είναι να μη πάθει κάτι, αμα ζεσταθεί πολύ στο σημειο εκεινο και αμα δεχεται τασεις κραδασμους και στραβωσει η δε ξερω και γω τι αλλο

Τροποποιήθηκε από τον irakliszs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με εφτιαξες Βαγγελα,δεν το ηξερα αυτο, ειναι τελεια εφαρμογη. θα επικοινωνισω αυριο μαζι τους να δω τι θα μου πουν!

εξαλου μισο μετρο λαιμος ειναι ποσο πια θα με πουν, κανα 50-70αρι να εχει!νομιζω οτι αξιζει, δινουν και 3 χρονια εγγυηση!

Ενημερωτικα επειδη ο αδερφος μου εκανε κεραμικη επιστρωση στον Μ5 κινητηρα της BMW (μονο το συστημα εξατμισεων) βγηκε περιπου 2.300 μαζι με τα μεταφορικα απο και προς Αγγλια (τα στειλαμε εκει τοτε δεν ηξερε κανενας εδω). Την εξατμιση του R1 του ξαδερφου μου επειδη ειναι χειροποιητη και επειδη συνεπιβατης δεν καθοταν πισω με αυτη την εκανε κεραμικη επιστρωση μεσα εξω με $160 στην Αμερικη. Απο θερμοκρασιες σκεψου οτι ο ξαδερφος μπαινει μονο σε πιστα και καθε φορα την ξεσκιζει οποτε καταλαβαινεις ανεβασμενες θερμοκρασιες. Μεχρι στιγμης δεν εχει δειξει το παραμικρο απο αποψης υποχωρησης υλικου μονο εξωτερικα εχει μαυρισει λιγο λογω ρυπων απο χερια, αλλες ουσιες κτλ

Για μενα ειναι πολυ καλη εφαρμογη αν και σχετικα ακριβη για το παπι μου. Αν μπορεις καντην θα πεσουν αρκετα οι θερμοκρασιες!

Καλα ειναι να φτιαξεις και εναν "προφυλακτηρα" εκει στο σημειο εξωτερικα (δεν ξερω πως λεγεται ακριβως) οπως εχουν οι μαμισιες εξατμισεις των παπιων

Ετσι δεν θα ξαναεχεις προβληματα θερμοκρασιας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα