Jump to content

Recommended Posts

Τα πες όλα! Μπορεί ο πατέρας του propapias να έχει κατσαβίδια από το Leroy Merlin (πολύ καλά κατσαβίδια παρεπιπτόντως) με 10 € αλλά να έχει π.χ. πνευματικό πιστολέτο ή κατσαβιδιέρα που να κοστίζει όσο ένας μισθός τσιπροσαμαρικός! 

Αρε fasaria, πες μου ποιος σε είπε κανίβαλο να καθαρίσω!

παμ-παμ-παμ

WP_20160127_20_39_06_Pro_zpsl4llrqge.jpg

WP_20160127_20_38_15_Pro_zpsliwd0t7c.jpg

WP_20160127_20_37_51_Pro_zpsv6xxtg65.jpg

Εσυ κατσε καλα γιατι βλεπω τα γαλλικα να μπαινουν στο e-bay το βραδυ για πουλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε γ@μω την τρελα μου,τωρα εγω γιατι εχω σκαλωσει τοσο και θελω να παω να παρω το σετ με τα κατσαβιδια της wera?

Με τρωει η τσεπη μου μαλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικιο εχεις, πραγαμτικα ομως δεν ξερω τι μαρκα ειναι τα τωρινα του, παλια ειχε κατι force αν δεν κανωλαθος αλλα τα μετετρεψαι σε κοπιδια....

Γενικα απο εργαλεια force συλλογες και απο κλειδια pastorino 83 που δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι αυτη η μαρκα.

Θελω να πω πως ολα αυτα τα εργαλεια μεσεας κατηγοριας που εχουμε αντεξαν 15 χρονια επειτα απο βαρια μεταχειριση.

Εμεις πιστευουμε πως πρεπει να ειναι τιποτα gedore και hazet για να αντεξουν την δυναμη που θα βαλυομε για να ξεβιδωσουμε την ταπα του καρτερ :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικιο εχεις, πραγαμτικα ομως δεν ξερω τι μαρκα ειναι τα τωρινα του, παλια ειχε κατι force αν δεν κανωλαθος αλλα τα μετετρεψαι σε κοπιδια....

Γενικα απο εργαλεια force συλλογες και απο κλειδια pastorino 83 που δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι αυτη η μαρκα.

Θελω να πω πως ολα αυτα τα εργαλεια μεσεας κατηγοριας που εχουμε αντεξαν 15 χρονια επειτα απο βαρια μεταχειριση.

Εμεις πιστευουμε πως πρεπει να ειναι τιποτα gedore και hazet για να αντεξουν την δυναμη που θα βαλυομε για να ξεβιδωσουμε την ταπα του καρτερ :tongue:

Τα Pastorino ήταν made in Italy και πολύ καλά εργαλεία, σαν τα Beta. Δε τα λες και φθηνά! Είδες που σου είπα ότι οι παλιοί είχαν καλά εργαλεία γιατί δεν υπήρχε η Κίνα τότε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε γ@μω την τρελα μου,τωρα εγω γιατι εχω σκαλωσει τοσο και θελω να παω να παρω το σετ με τα κατσαβιδια της wera?

Με τρωει η τσεπη μου μαλλον.

Μιχάλη για δες εδώ γιαυτό που λέγαμε : Εργαλείο ακινητοποίησης καμπάνας με 26,60.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιχάλη για δες εδώ γιαυτό που λέγαμε : Εργαλείο ακινητοποίησης καμπάνας με 26,60.

ναι πρεπει να κανει σαββα αλλα το βλεπω λιγο ξεφτιλισμενο απο ποιοτητα και κατασκευη και πολυ φοβαμαι οτι στα ζορια θα το παρω παραμασχαλα.

εχει και αυτο εδω που ειναι για την ιδια δουλεια. http://www.scootershop.gr/product_info.php?products_id=3887

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι πρεπει να κανει σαββα αλλα το βλεπω λιγο ξεφτιλισμενο απο ποιοτητα και κατασκευη και πολυ φοβαμαι οτι στα ζορια θα το παρω παραμασχαλα.

εχει και αυτο εδω που ειναι για την ιδια δουλεια. http://www.scootershop.gr/product_info.php?products_id=3887

Α γειά σου, αυτό εννοούσα να φτιάξεις μόνος σου και όπως το θες και ενισχυμένο κλπ κλπ, το δικό μου σπάει και σίδερα άμα λάχει με μασίφ κατασκευή αλλά το κάθε ένα θέλει μετρήσεις κλπ όπως είπαμε προφορικά. Επίσης έτσι είναι η σωστή δουλειά να πατάει και να κοντράρει στο έδαφος ούτως ώστε να μπορείς να δώσεις δύναμη και να το χειρίζεται ένας αν και ίσως ένας δεύτερο ζευγάρι χέρια χρειάζεται γιατί οι τρύπες στον συμπλέκτη είναι <<ρηχές>> και πρέπει να το πατάει κάποιος να μένει μέσα σταθερά, αλλά και με το αριστερό γίνεται πάτημα και με το δεξί δέσιμο, λύσιμο, λίγο χταπόδι αλλά γίνεται.

Το άλλο με τον ιμάντα κάνει και για άλλες δουλειές σε παντός είδους μοτό όπως είπαμε πάλι προφορικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α γειά σου, αυτό εννοούσα να φτιάξεις μόνος σου και όπως το θες και ενισχυμένο κλπ κλπ, το δικό μου σπάει και σίδερα άμα λάχει με μασίφ κατασκευή αλλά το κάθε ένα θέλει μετρήσεις κλπ όπως είπαμε προφορικά.

A μπραβο Σαββα με προλαβες. Εφτιαξα ενα τετοιο για να ακινητοποιω το βολαν της εξωλεσβιας γιατι ειχε σφιξιμο (συμφωνα με το service-manual) 54kg :blink: και η yamaha το πουλουσε κανα δυο κατοσταρικα. Ειναι εργαλειο (σαν κατασκευη εννοω) της πλακας για καποιον που πιανουν στοιχειωδως τα χερια του. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

A μπραβο Σαββα με προλαβες. Εφτιαξα ενα τετοιο για να ακινητοποιω το βολαν της εξωλεσβιας γιατι ειχε σφιξιμο (συμφωνα με το service-manual) 54kg :blink: και η yamaha το πουλουσε κανα δυο κατοσταρικα. Ειναι εργαλειο (σαν κατασκευη εννοω) της πλακας για καποιον που πιανουν στοιχειωδως τα χερια του. 

Α χα χα χα και γιαυτό αλλά δεν ηθελα να το γράψω γιατί είπα άμα γράψω και για εξωλέμβιες θα με πάρουνε με τις πέτρες....ναι ναι και γιαυτό κάνει άριστα ! 

Υ.Γ. Γιαμάχα και εγώ αλλά μη το ακούσει ο Γιαμαχάκιας....σσσστ σιγά σιγά τα λέμε αυτά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

54 κιλά;;; Δηλαδή περίπου 540 Nm;

Τροποποιήθηκε από τον Miskin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελω ενα πιστολι θερμου αερα για τα μαυρα πλαστικα της ινοβας μου! 

Το πολυ μεχρι 30 ε...

Θα κανει δουλεια? Λεω να μη τα βαψω το καλοκαιρι αλλανα τα κανω με πιστολι θερμου...τι λετε?

http://www.skroutz.gr/c/1422/hot_air_gun.html?keyphrase=Πιστόλι+Θερμου+Αέρα&price_min=&price_max=30 Υπαρχει και ενα black&decker στα 27 τι λετε?

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα εμπιστευομαι τα einhell...

ξεχασα να πω μαι με μεταφορικα το πολυ 30-31 ευρω αρα το πιστολι εως 28-29

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα προτιμούσα τα Skil και τα Einhell από τα B&D. Ιδίως τα Skil που είναι θυγατρική της Bosch.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα b&d νομιζα ηταν τα καλυτερα εργαλεια...

Αν μπορεις βαλε μου 5-6 πιστολια με σειρα προτεραιοτητας αο το λινκ που εβαλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάποτε, που ήταν made in England. Μετά τα πήρε η Stanley και έριξε πολύ τη ποιότητα. Τα επώνυμα κινέζικα είναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου. 

Σαν μάρκες θα πήγαινα πρώτα σε Skil μετά σε Bulle. Και αυτό γιατί έχω δουλέψει άλλα εργαλεία αυτών των εταιρειών και είναι τίμια. Τις υπόλοιπες δεν... 

Το δικό μου είναι Steinel, αλλά υποθέτω ότι και με το Skil θα την έκανα τη δουλειά μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα παραγγειλω λοιπον αυτο το einhell https://www.cheap-tools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1670&virtuemart_category_id=76 στα 21-22 ευρω.

Θα επερνα το σκιλ αλλα εχει καπου στα 29 ευρω και συνολικα θα ερθει γυρω στα 35... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτησω και γω μερικα πραγματα για καποια εργαλεια ρε παιδες.

θελω να αγορασω δυο μεγγενες μια μεγαλη και μια μικρη και εχω βρει αυτες τις 2:

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2504

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2505

τι λετε αξιζουν?

μετα σε δραπανο κρουστικο ρευματος τα maktek της makita αξιζουν?

http://www.skroutz.gr/s/380713/Maktec-MT815K.html

η θα ταν καλυτερο να παω απευθειας σε κατι τετοιο που ειναι makita-makita:

http://www.skroutz.gr/s/346405/Makita-HP1640.html

και μετα οσο αφορα ζεσταμα καρτερ τι θα ηταν καλυτερο φλογιστρο η πιστολι θερμου αερα ας πουμε για μια τοποθετηση ρουλεμαν  πχ.

Ολα θα εχουν χρηση  για  παπακι η μηχανη(οπου μπορει να χρειαστουν) και το δραπανο εκτος αυτης της χρησης αντε και καμια τρυπα σε τοιχο για τιποτα ταμπλο εργαλειων η κρεμασμα εργαλειων-ντουλαπιων κτλ δηλαδη ερασιτεχνικη χρηση και οχι επαγγελματικη και φυσικα οχι καθημερινη.

σας ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτησω και γω μερικα πραγματα για καποια εργαλεια ρε παιδες.

θελω να αγορασω δυο μεγγενες μια μεγαλη και μια μικρη και εχω βρει αυτες τις 2:

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2504

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2505

τι λετε αξιζουν?

μετα σε δραπανο κρουστικο ρευματος τα maktek της makita αξιζουν?

http://www.skroutz.gr/s/380713/Maktec-MT815K.html

η θα ταν καλυτερο να παω απευθειας σε κατι τετοιο που ειναι makita-makita:

http://www.skroutz.gr/s/346405/Makita-HP1640.html

και μετα οσο αφορα ζεσταμα καρτερ τι θα ηταν καλυτερο φλογιστρο η πιστολι θερμου αερα ας πουμε για μια τοποθετηση ρουλεμαν  πχ.

Ολα θα εχουν χρηση  για  παπακι η μηχανη(οπου μπορει να χρειαστουν) και το δραπανο εκτος αυτης της χρησης αντε και καμια τρυπα σε τοιχο για τιποτα ταμπλο εργαλειων η κρεμασμα εργαλειων-ντουλαπιων κτλ δηλαδη ερασιτεχνικη χρηση και οχι επαγγελματικη και φυσικα οχι καθημερινη.

σας ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση.

Γιατί δυο μέγγενες; Και γιατί τόσο μικρές; Και η δεύτερη μικρή είναι. Αν θες να πιάσεις κάτι μεγαλύτερο και βαρύτερο;  Αν θες να πιάσεις κάτι και να το κοπανήσεις με το σφυρί; Δες σε ένα μέτρο πόσο είναι τα 100 mm (για αυτή για τις βαριές εργασίες). Είναι λίγο κατά τη γνώμη μου και για τα δικά μου θέλω. Εγώ έχω μια 100 άρα και δε μου κάνει, έχω βάλει στο μάτι αυτή.

Για δράπανο καλό το μακιτα αλλά νομίζω ότι αυτό στα ίδια λεφτά είναι καλύτερο.

ΟΧΙ ΦΛΟΓΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ! Ούτε και θερμοπίστολο κανονικά. Βάλε τα ρουλεμάν στη κατάψυξη και τοποθέτησέ τα με χτυπητά ελαφρά, θα μπούν σα χαζά. Εγώ το θερμοπίστολο το χρησιμοποίησα μόνο στους τροχούς και στη γραναζιέρα και σε αυτά για λίγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δυο μέγγενες; Και γιατί τόσο μικρές; Και η δεύτερη μικρή είναι. Αν θες να πιάσεις κάτι μεγαλύτερο και βαρύτερο;  Αν θες να πιάσεις κάτι και να το κοπανήσεις με το σφυρί; Δες σε ένα μέτρο πόσο είναι τα 100 mm (για αυτή για τις βαριές εργασίες). Είναι λίγο κατά τη γνώμη μου και για τα δικά μου θέλω. Εγώ έχω μια 100 άρα και δε μου κάνει, έχω βάλει στο μάτι αυτή.

Για δράπανο καλό το μακιτα αλλά νομίζω ότι αυτό στα ίδια λεφτά είναι καλύτερο.

ΟΧΙ ΦΛΟΓΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ! Ούτε και θερμοπίστολο κανονικά. Βάλε τα ρουλεμάν στη κατάψυξη και τοποθέτησέ τα με χτυπητά ελαφρά, θα μπούν σα χαζά. Εγώ το θερμοπίστολο το χρησιμοποίησα μόνο στους τροχούς και στη γραναζιέρα και σε αυτά για λίγο.

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου,
Οντως εχεις δικιο για την μεγγενη,κοιταζω καποια οχι και τοσο ακριβη στα 150μμ που πιστευω να ειναι αρκετα.(btw αποφευγω να χρησιμοποιω το σφυρι και ειδικα σε εργασιες που αφορα τη μηχανη γιατι το θεωρω ως πολυ μπακαλιστικη να το πω?τσαπατσουλικη?δουλεια(+εσχατη λυση).Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν χρειαζεται το σφυρι για αλλες εργασιες, απλα
οσο αφορα  τη μηχανη,παπι κτλ παντα που απευθυνονται εκει κυριως τα εργαλεια μου θα το χρησιμοποιουσα μονο για πολυ δυσκολες καταστασεις που δεν μου χουν τυχει εμενα προσωπικα και ακομα και αν μου τυχαιναν θα κανα οτι γινοταν για να μη το χρησιμοποιησω ,) (ματσολα the way its meant to be done αχχαχααχχα)

http://e-metallon.gr/ergaleia-synergeioy/3663-meggenes-atsalines-pagou-peristrefomenes-ingco-hbv046-150mm-6.html

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2507

η καποια φθηνοτερη οπως αυτη

https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=91_108&product_id=1117

οσο αφορα το δραπανο επειδη ειμαι τελειως ασχετος,τι παραπανω εχει αυτο το bosch απο το μακιτα και το maktec ?

Γιατι οχι στο ζεσταμα του καρτερ?(εφοσον απο μονο του με τη λειτουργια του μοτερ ανεβαζει θερμοκρασιες).Πολλοι το κανουν, απλα επειδη βλεπω οτι εισαι αρνητικος σε αυτο θελω να μου πεις το λογο.
Σε ευχαριστω και παλι.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς αποκατασταση της αληθειας, γιατι για καποιο μαγικο λογο δε τα θυμομουν και πολυ καλα, η ροπη συσφιξης που θελει το παξιμαδι του βολαν ειναι 27Kgf*m κι ειχα στο νου μου τα 54kgf*m που ειχε καταγραψει το εργαλειο κατα το λυσιμο του παξιμαδιου. (δεν ειχε λυθει ποτε, ηταν εργοστασιακο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς αποκατασταση της αληθειας, γιατι για καποιο μαγικο λογο δε τα θυμομουν και πολυ καλα, η ροπη συσφιξης που θελει το παξιμαδι του βολαν ειναι 27Kgf*m κι ειχα στο νου μου τα 54kgf*m που ειχε καταγραψει το εργαλειο κατα το λυσιμο του παξιμαδιου. (δεν ειχε λυθει ποτε, ηταν εργοστασιακο)

Καλά δεν έγινε και τιποτα. Αυτό που με εντυπωσίαζε προσωπικά πάντα είναι το γιατί όταν λύνεις οτιδήποτε σε οτιδήποτε κούτα για πρώτη φορά διαπιστώνεις ότι τόχουνε σφιγμένο τέζα και μετά μας ψυχοπλακώνουνε με τις ροπές κλπ. Και όχι μόνο βίδες παξιμάδια κλπ αλλά μπουζί ? Πού το βάζεις αυτό που κάνει <<κρακ>> όταν λύσεις για πρώτη φορά και πάει η ψυχή σου στην κούλουρη.

Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό και μάλλον ποτέ δεν θα το καταλάβω. Στις γραμμές παραγωγής στα βίντεο πούχω δει πάντως πάει το αερόκλειδο σύννεφο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε κατάφερα να σβήσω αυττη παράθεση από το Windows κινητό μου. Πάμε παρακάτω...

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βάλεις φλόγα στο καρτερ και να ρισκάρεις πιτσικάρισμα. Όπως επίσης υπάρχει σοβαρός λόγος να χρησιμοποιήσεις σφυρί για να βγάλεις π.χ. το δαχτυλίδι του ρουλεμάν από τον άξονα του σταυρού του τιμονιού. Εν ολίγοις να ακολουθείς πιστά το manual όσο μπορείς.

Σχετικά με τα δράπανα, το Bosch και το Makita υπερέχουν το Maktec σε πάρα πολλά με το πιο σημαντικό αυτό της εγγύησης. Έχουν 3 χρόνια γιατί είναι επαγγελματικά. Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου.

Είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι να ανοίξω λινκ, το πιο σημαντικό στις μέγγενες είναι να είναι ατσάλινη σφυρήλατη και όχι από χυτοσίδηρο (μαντέμι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι για αναποδο μυτοτσιμπηδο κ θα ηθελα να ακουσω γνωμες-προταςεις μαγαζιων κ τιμες. Η χρηση αρχικα θα ειναι για να αφαιρεθει η (πολυ σφιχτη) ασφαλεια που κουμπωνει σε αξονα. Επομενως θα χρειαστω κατι αξιοπιστο. Ευχαριστω πολυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι για αναποδο μυτοτσιμπηδο κ θα ηθελα να ακουσω γνωμες-προταςεις μαγαζιων κ τιμες. Η χρηση αρχικα θα ειναι για να αφαιρεθει η (πολυ σφιχτη) ασφαλεια που κουμπωνει σε αξονα. Επομενως θα χρειαστω κατι αξιοπιστο. Ευχαριστω πολυ

Αν εννοείς ασφαλειοτσίμπιδο για εξωτερικές ασφάλειες μέτρα τη διάμετρο της ασφάλειας. Λογικά ένα από 10 ως 30 mm θα σου κάνει. Εγώ έχω ένα Knipex και είναι κορυφή, το είχα πάρει από Σπ. Πάτση, από τον Γκιόκα-Μπεθάνη. Λογικά θα βρεις και πιο φθηνό, όπως Unior. Κάνε μια βόλτα και θα βρεις αυτό που ζητάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα