Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να πάω μονοήμερη προς τα εκεί το Σάββατο.

Μπορείτε να μου πείτε

1) Που ΑΚΡΙΒΩΣ είναι οι καταρράκτες; Είναι στο χωριό Νέδα που βλέπω στο google maps?

2) Οι καταρράκτες είναι προσβάσιμοι με μηχανή (fazer); Αν όχι που σταματάω, πόσο περπατάω κτλ;

Δώστε ρε σύντροχοι κανένα link στο google maps που σταματάω, που είναι το κοντινότερο σημείο/χωριό που αφήνω τη μηχανή, αν δεν κατεβαίνεις με αυτή κτλ

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών + διόρθωση τίτλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ειχα περασει προσφατα,

στη Ανδριτσαινα, στη δυτικη της μερια, εχει μια διασταυρωση, αριστερα λεει καταρρακτες Νεδα. νομιζω λεει για 32.

παιρνεις αυτο το δρομο και σε ενα χωριο πιο κατω λεει Καταρρακτες Νεδα 5χιλ.

μπαινεις μες το χωριο κανει γυρω στα 2 χιλιομετρα και μετα ειναι χωματοδρομος αλλα οχι καλος.

εγω εκανα γυρω στα 2-2.5 χιλιομετρα και γυρισα πισω...

μπορει να ειχα φτασει στα 500 μετρα αλλα μου την εδωσε και γυρισα πισω.

τωρα ισως καποιος που να ξερει καλυτερα, να διαφωτισει.

ΥΓ νομιζω στη Φιγαλεια ειναι η τελευταια ταμπελα που αναφερω. (οχι στη Νεα φιγαλεια, ειναι αλλη αυτη)

Τροποποιήθηκε από τον jimbakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα πέρσυ το καλοκαιρί ήταν φανταστικά. Οι καταράκτες ειναι κάτω απο απο το χωρίο πολυ χώμα να ξερεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ένα τεταρτάκι είναι σίγουρα ο χωματόδρομος αλλά θα τρελαθείς με το fazer.Δεν το αφήνεις σε κανένα χωριό αλλά εκεί που ξεκινάει το περπάτημα για τους καταρράκτες.Δε στο κλέβουν.Ναι της Φιγαλειας ακολουθεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην τρομάζεις ρε λουκά το παίζει σιγά το χώμα. Με οποιαδήποτε μηχανάκι το πατάς άφοβα.

Το βράδυ αν είναι θα βάλω μια διαδρομή. Η οποία θα έχει και στο πήγαινε και στο ελα ωραία ,φίδισια διαδρομή!

ΤΡΈΛΑ ΣΟΥ ΛΈΩ

Αλλά για να χαρείς τον καταρράκτη πρέπει 9.30 να είσαι εκεί. Πριν πλακώσει ο λαός!

Υγ. Στεφανέλ(alarm) ποσταρε καμία ωραία φωτό να μασ φτιάξεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ.

Έκανα αναζήτηση, απλά ήθελα πληροφορίες για το πόσο προσβάσιμος είναι ο χωματόδρομος αλλά και σε ποιο χωριό/μέρος αφήνεις τη μηχανή.

Όποιος έχει προτεινόμενη διαδρομή και δε βαριέται, ας ποστάρει!

Και πάλι ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο χωματοδρομος ειναι 3,5 χιλ και ειναι δυσβατος Δεν μπορεις να πας με το faser. Η καλυτερη λυση ειναι να πας στο χωριο και να παρεις ενα αγροτικο και να σε κατεβασει Περισυ βρηκαμε εναν που μας πηγε το πρωϊ και μας γυρισε το απογευμα με τρια ευρω το ατομο.

Παντως θα σε αποζημιωσει Ειναι καταπληκτικο ποταμι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο χωματοδρομος ειναι 3,5 χιλ και ειναι δυσβατος Δεν μπορεις να πας με το faser. Η καλυτερη λυση ειναι να πας στο χωριο και να παρεις ενα αγροτικο και να σε κατεβασει Περισυ βρηκαμε εναν που μας πηγε το πρωϊ και μας γυρισε το απογευμα με τρια ευρω το ατομο.

αυτο δεν ισχυει ...πριν 2 βδομαδες ημουν εκει κ στην παρεα ηταν κ ενα cbr600 που δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα ,χαμηλες ταχυτητες και περνας μια χαρα

επισης την επομενη μερα απο εμας κατεβηκε μια παρεα με ss ολα δικαβαλο μαλιστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μωρε παντου πας!! σιγα μη σε περιορισει το μηχανακι.

το θεμα ειναι πως θα φτασεις μεχρι εκει. 1η-2α συνεχεια και με αρκετο κοπανημα θα φτασεις.

εγω παντως αν ηξερα πως ηταν δε θα το επιχειρουσα.

αλλα ειναι και στον καθενα και πως το βλεπει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μάλλον εννοούν την πρόσβαση από το γέφυρακι.

αργότερα θα βάλω την διαδρομή που κάναμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑΥΤΗ ειναι η διαδρομη ,πας στον Πλατανια το χωριο ,περνας ΜΕΣΑ απο το χωριο και οπως φευγεις για να πας προς Ανδριτσαινα εχει αμεσως μετα το χωριο ταμπελες για καταρρακτες(Β) ,εκει ξεκιναει ενας χωματοδρομος κ σε βγαζει στο σημειο D που εχω στον χαρτη ,το σημειο C ειναι απλα ενδιαμεσο στον χωματοδρομο.

ΕΔΩ η διαδρομη απο τον κεντρικο εως την εκκινηση του χωματοδρομου(Β) γιατι στο αλλο λινκ δεν την βγαζει.

Επισης μην ξεχνας οτι θα εχει κοσμο οποτε το συστημα

δουλευει αψογα Τροποποιήθηκε από τον Gee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πας, αξίζουν σίγουρα οι καταρράκτες, αλλά αυτό που αξίζει περισσότερο κατά τη γνώμη μου είναι η σπηλιά-τούνελ μέσα απ την οποία περνάει το ποτάμι για αρκετά μέτρα, και είναι φουλ σκοτάδι με νυχτερίδες κλπ. Ρώτα κάποιον εκεί και θα σου πεί πώς να κατέβεις, είναι λίγο πιο κάτω απ τους καταρράκτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με το fazer. Πήγαμε πέρυσι δύο μηχανές (BMW F650 και F800st). Να σου πω την αλήθεια τη λυπήθηκα λίγο την F800 του φίλου μου, δεν ήταν στο στοιχείο της. Παρόλα αυτά δεν κινδυνέψαμε πουθενά. Απλά θέλει λίγη υπομονή. Θα σε αποζημιώσουν οι καταρράκτες, αξίζει τον κόπο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαδρομη που ελεγα..

μετα θα κατεβεις τον χωματοδρομο που λεει ο Geegeekis και εφτασες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι θελετε ρωτατε............

Το χωριο λεγεται Πλατάνια

πιστευω το Φειζερ θα κατεβει μεχρι το γεφυρι!!!

Οτι αλλο θες πες μου να σου πω!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα