Jump to content
evilnanouk

125 cc και μεγάλες ηλίκιες... ισχύει ;;;

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε απιστευτα μπερδεμενη κατασταση.... !!! ( και γνωριζω οτι σας εχω κουρασει με τις ερωτησεις μου, αλλα πιθανολογω πως ολοι βρεθηκατε σε παρομοια θεση με τη δικη μου )

Για να σας θυμισω καπως το ιστορικο μου:

- ειμαι 33 ετων και αναζητω την πρωτη μου μηχανη για να την χρησιμποιησω εντος πολης / στη κινηση κ.λ.π

- εχω 1.80 υψος και 67 κιλα

- μπορω να διαθεσω μεχρι 2000 ευρω

- δεν θελω παπι - ουτε scooter

- θελω χαμηλη καταναλωση

- και αντε και κανενα δικαβαλο σε κοντινες αποστασεις ( η κοπελα μου ειναι 50 κιλα )

εχτες εφαγα τρελη ηττα δοκιμαζοντας ενα ninja 250 / μου φανηκε too much.... πολυ περισσοτερο απο αυτο που θα ηθελα και σε μια βολτα που το πηρα λιγο αρκετα ασταθες για την απειρια μου + το οτι αυτη η ντεποζιταρα φανταζε τεραστια !! Μα καλα δεν θα μπορουσαν να βγαλουν ενα 250αρι ποιο μαζεμενοο ??????

Διαβαζω λοιπον γνωμες για 125αρια που "βολεψαν" πολυ κοσμο... κυριως για το cfb 125 η ακομα και το cbr 125... και εχω την εξης απορια: Αυτες οι "μηχανες" φτιαχτηκαν μονο για ανθρωπους ηλικιας 16 - 20 ετων ? Και ερωτω διοτι εχω διαβασει αρκετα σχολια του τυπου... " ρε φιλε ξερεις πως θα φενεσαι επανω σε αυτο " .. κλπ

Φυσικα σκεφτομαι ακομα και τη λυση ενος 250 οπως το cbf250 η ακομα και το ybr 250...αλλα ειμαι υπο σκεψη...

Θα ηθελα ομως την πολυτιμη συμβουλη σας

Σας ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

cbr 125, yzf 125(λιγο εκτος χρηματων 200 ευρω πανω κατω) Dr 125,sm

Τροποποιήθηκε από τον panos1995

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην κόλλας στα 250 κυβικά. Θα τα συνηθίσεις.

Κοίτα τα 250, υπάρχουν πολλά πολλά αξιόλογα μοντέλα.

Τα 125 τα παίρνουμε κατά κύριο λόγο εμεισ που έχουμε και περισσότερο κυβικά.

Εφόσον θα είναι το μοναδικό όχημα (σε μοτοσυκλέτα) πάρε 250

σόρρυ για τυχών λάθη

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντος το νιτζα δεν ειναι κατι τρομερο.

σου φανηκε ετσι,σε 1 βδομαδα 8α εισαι κομπλε..

σου φανηκε του ματσ,αλλα το 125 σε κανα μηνα 8α σου φαινεται του λιτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 2 χιλιάρικα και κάτι ψιλά παίρνεις το Wolf 125 καινούργιο.

Έτσι όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου θεωρώ σου ταιριάζει γάντι.

Έχει όγκο για τα κυβικά του, η οδήγηση του είναι πολύ ουδέτερη, καλή θέση οδήγησης, οικονομικό μέχρι αηδίας και για μικρές αποστάσεις δεν έχει πρόβλημα στο δικάβαλο.

Το ότι το παίρνεις καινούργιο είναι πολύ σημαντικό αφού το θες σαν εργαλείο μετακίνησης.

Με τα κυβικά και ηλικίες μην κολλάς, το θέμα είναι τι κάνει αυτό που ζητάς. Για μετακίνηση μέσα στην πόλη σε χαλαρούς ρυθμούς (αφού ζητάς και οικονομία) τα 125 κυβικά είναι καλά.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε απιστευτα μπερδεμενη κατασταση.... !!! ( και γνωριζω οτι σας εχω κουρασει με τις ερωτησεις μου, αλλα πιθανολογω πως ολοι βρεθηκατε σε παρομοια θεση με τη δικη μου )

Για να σας θυμισω καπως το ιστορικο μου:

- ειμαι 33 ετων και αναζητω την πρωτη μου μηχανη για να την χρησιμποιησω εντος πολης / στη κινηση κ.λ.π

- εχω 1.80 υψος και 67 κιλα

- μπορω να διαθεσω μεχρι 2000 ευρω

- δεν θελω παπι - ουτε scooter

- θελω χαμηλη καταναλωση

- και αντε και κανενα δικαβαλο σε κοντινες αποστασεις ( η κοπελα μου ειναι 50 κιλα )

εχτες εφαγα τρελη ηττα δοκιμαζοντας ενα ninja 250 / μου φανηκε too much.... πολυ περισσοτερο απο αυτο που θα ηθελα και σε μια βολτα που το πηρα λιγο αρκετα ασταθες για την απειρια μου + το οτι αυτη η ντεποζιταρα φανταζε τεραστια !! Μα καλα δεν θα μπορουσαν να βγαλουν ενα 250αρι ποιο μαζεμενοο ??????

Διαβαζω λοιπον γνωμες για 125αρια που "βολεψαν" πολυ κοσμο... κυριως για το cfb 125 η ακομα και το cbr 125... και εχω την εξης απορια: Αυτες οι "μηχανες" φτιαχτηκαν μονο για ανθρωπους ηλικιας 16 - 20 ετων ? Και ερωτω διοτι εχω διαβασει αρκετα σχολια του τυπου... " ρε φιλε ξερεις πως θα φενεσαι επανω σε αυτο " .. κλπ

Φυσικα σκεφτομαι ακομα και τη λυση ενος 250 οπως το cbf250 η ακομα και το ybr 250...αλλα ειμαι υπο σκεψη...

Θα ηθελα ομως την πολυτιμη συμβουλη σας

Σας ευχαριστω

Το cbf ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ninja.

Αν και εγω απειρος ειμαι,μου φανηκε σχετικα ευκολο το ninja [ασχετος απο μηχανες ,ουτε παπι δεν εχω οδηγησει].Τι διπλωμα εχεις?Γιατι αν εκανες στο διπλωμα σου με 125 ,λογικο ειναι να σου φανει το 250 too mutch.

Αν θες κατι πολυ ελαφρυ ,παρε ενα cbr 125.Παπακι σε στυλ μηχανης.

Και το cbf 250 μια χαρα και πολυ ελαφρυ επισης[140 κιλα νομιζω],αλλα πολυ ψοφιο για αυτα τα κιβικα,μετα απο λιγο καιρο θα το βαρεθεις.Παρτου φιλου σου λιγο ακομα,δωστου λιγο χρονο και θα το συνηθησεις,δεν ειναι τιποτα.Εδω το κουμανταρουν για πλακα κοπελες 50 κιλων.

Παντως γνωμη μου παντα,αν θες 125 παρε κατι σε παπακι,να κανεις τις δουλεις σου ευκολα μεσα στην πολυ,το ιδιο γκαζι εχει με το cbr 125 κτλ.

Τροποποιήθηκε από τον socratis13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φίλος? πας καλά?!?!?!

:uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

διαβάζω στον τίτλο "μεγάλες ηλικίες" και σκέφτομαι... κάνας 50άρης θα'ναι...

"μπαίνω μέσα"... και... ήμαστε συνομήλικοι!!!!!!

καλά 5 πάνω 5 κάτω δεν θα τα χαλάσουμε εκεί

δεν σε πήραν και τα χρόνια άραξε!!! :vv:

μια χαρά θα είσαι και στα 125cc (και όποιος αναρωτιέται αν... "ξέρεις πως θα μοιάζεις εκεί πάνω?" να ξέρεις το λέει γιατί ζηλεύει!!!)

αλλά 125cc ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ!!!!

σε 2-3 μήνες που θα ξεψαρώσεις και θα θες να κάνεις και καμιά εκδρομούλα με την συμβία σου θα με θυμηθείς!!!

δίπλωμα έχεις???

αν δεν έχεις και είναι να βγάλεις τώρα στρώσε τον κώλο σου κάτω -με το μπαρδόν- μάθε σωστά και βγάλε Α κανονικό, κάνε και παραπάνω μαθήματα στην ανάγκη και δεν θα το μετανιώσεις (οι πολλές επιλογές δεν έβλαψαν κανέναν!)

Honda CBR250

SYM Wolf250

και

Suzuki GW250

είναι 3 εξαιρετικές επιλογές που οφείλεις να εξετάσεις!!!

μπάι δε γουέη

αν φοράς κράνος-μπουφάν από που ακριβώς φαίνεται η ηλικία σου?!?!?!

έτσι απο απορία ρωτάω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παει αυτο ητανε,ηρθε η ωρα να δωσω ενα τελος στην ματαιη τουτη ζωη ειμαι ενας τελειωμενος ανω των 30 και οδηγαω 125 σκουτερακι γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????????????????????

+125 στο μικρο wolf γιατι μ`αρεσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φίλος? πας καλά?!?!?!

:uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

διαβάζω στον τίτλο "μεγάλες ηλικίες" και σκέφτομαι... κάνας 50άρης θα'ναι...

"μπαίνω μέσα"... και... ήμαστε συνομήλικοι!!!!!!

καλά 5 πάνω 5 κάτω δεν θα τα χαλάσουμε εκεί

δεν σε πήραν και τα χρόνια άραξε!!! :vv:

μια χαρά θα είσαι και στα 125cc (και όποιος αναρωτιέται αν... "ξέρεις πως θα μοιάζεις εκεί πάνω?" να ξέρεις το λέει γιατί ζηλεύει!!!)

αλλά 125cc ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ!!!!

σε 2-3 μήνες που θα ξεψαρώσεις και θα θες να κάνεις και καμιά εκδρομούλα με την συμβία σου θα με θυμηθείς!!!

δίπλωμα έχεις???

αν δεν έχεις και είναι να βγάλεις τώρα στρώσε τον κώλο σου κάτω -με το μπαρδόν- μάθε σωστά και βγάλε Α κανονικό, κάνε και παραπάνω μαθήματα στην ανάγκη και δεν θα το μετανιώσεις (οι πολλές επιλογές δεν έβλαψαν κανέναν!)

Honda CBR250

SYM Wolf250

και

Suzuki GW250

είναι 3 εξαιρετικές επιλογές που οφείλεις να εξετάσεις!!!

μπάι δε γουέη

αν φοράς κράνος-μπουφάν από που ακριβώς φαίνεται η ηλικία σου?!?!?!

έτσι απο απορία ρωτάω...

Φαιντονται τα γεροντοπαχα :crazy: :crazy: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίνεις τα 1500 για ενα μικρο-μεγαλο varaderaki ,και σου μένουν τα υπόλοιπα για κράνος και μπουφάν. 15 ημερες πριν 1000 χλμ σε 2 μέρες,ξεκουραστα με 55 ευρώ ....φορτωμένη και μέση ταχύτητα τα 100-110 χλμ .....κιχ δεν έκανε .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε ενα 250 και θα το κρατησεις για πολλα χρονια....δεν ειναι εποχες για αλλαγες μηχανων καθε χρονο,καθως πιστευω το 125 γρηγορα θα σου φανει "λιγο",ειδικα αν εχεις και συνεπιβατη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

125 και δικαβαλες βολτες ξεχνα το. Θα σας κουραζει πολυ.

250αρι χτυπα. wolf, ybr, cbf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίνεις τα 1500 για ενα μικρο-μεγαλο varaderaki ,και σου μένουν τα υπόλοιπα για κράνος και μπουφάν. 15 ημερες πριν 1000 χλμ σε 2 μέρες,ξεκουραστα με 55 ευρώ ....φορτωμένη και μέση ταχύτητα τα 100-110 χλμ .....κιχ δεν έκανε .

Sorry που θα επεμβω αλλά, κάλο χρυσό το βαραντερακι αλλά δεν είναι λίγο... Λίγο; Δλδ, ποσά κιλά ειναι και πόσα αλογατα; και μιλάμε για ενα άτομο 180... Μετα και το άλλο, η συντήρηση του βαρα είναι τσιμπημενη... Μονο λάστιχα να πεις να αλλαξεις θέλει 200 ευρώ. Τα λέω όχι για να τον αποτρέψω άλλα οτάν θέλουμε οικονομικό, κοιτάμε όλες τις πλευρές. Πραγματικά όμως αν ηταν 250 και με κινητήρα τύπου vtr 250, τώρα θα κλαίγαν πόλλα αλλά μηχανάκια στις πωλησεις...

Απο μένα πάντως cbf ybr 250, wolf 250 άλλα πας για καινούργιο και το ninjakι αρκεί να του δώσεις χρονο οτι και να πάρεις. (Σορρυ στον φιλο με το βαρα αν "ακουστικα" απολυτος, γνώμες λεμε!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Sorry που θα επεμβω αλλά, κάλο χρυσό το βαραντερακι αλλά δεν είναι λίγο... Λίγο; Δλδ, ποσά κιλά ειναι και πόσα αλογατα; και μιλάμε για ενα άτομο 180... Μετα και το άλλο, η συντήρηση του βαρα είναι τσιμπημενη... Μονο λάστιχα να πεις να αλλαξεις θέλει 200 ευρώ. Τα λέω όχι για να τον αποτρέψω άλλα οτάν θέλουμε οικονομικό, κοιτάμε όλες τις πλευρές. Πραγματικά όμως αν ηταν 250 και με κινητήρα τύπου vtr 250, τώρα θα κλαίγαν πόλλα αλλά μηχανάκια στις πωλησεις...

Απο μένα πάντως cbf ybr 250, wolf 250 άλλα πας για καινούργιο και το ninjakι αρκεί να του δώσεις χρονο οτι και να πάρεις. (Σορρυ στην φιλη με το βαρα αν "ακουστικα" απολυτος, γνώμες λεμε!)

fixed :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο μένα πάντως cbf ybr 250, wolf 250 άλλα πας για καινούργιο και το ninjakι αρκεί να του δώσεις χρονο οτι και να πάρεις. (Σορρυ στον φιλο με το βαρα αν "ακουστικα" απολυτος, γνώμες λεμε!)

Συντηρηση ..... 1 λίτρο λάδι ...αλυσιδογραναζο "μαμάς"-δεκαετιας χωρίς καν "δόντι " ακομη, λαστιχα μετα απο 12000 χλμ...160 ευρα danlop .... Δεν σπάει, δεν χαλάει.... Με υγρά 175 κιλά ,και ναι ψοφια 16 αλογακια με τελική 130 χλμ/ωρα....άλλα με το συμπαθειο ....πιο ξεκουραστα μεγαλο ταξίδι δεν έχω κάνει ως συνεπιβάτης... Τη μικρή την έχω 1,5 χρόνο και οδηγησα 16000 χλμ ... Είμαι 45 κιλά αλλά το ybr, το cbf και το wolf στα 125 μοιάζουν φτηνά παπιά δίπλα της. Δεν είμαι γνώστρια μοτοσυκλετών στο επίπεδο σας,αλλά αυτό που προτείνω, το ξέρω καλά.... Το πληρώνω όσο ενα παπί (2,6λιτρα/100χλμ) και δεν θα το έδινα ακόμη κι αν αγοράσω μεγαλύτερου κυβισμού για να απολαυσω λίγη ταχύτητα , την όποια στερουμαι ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα :) ... εχω το Α2 διπλωμα και "εμαθα" με ενα super four 400cc ... αν και πανε μηνες απο τοτε..Με το ninja δε ξερω ισως να με προβληματισε και λιγο η μασκα που κρυβει το τιμονι..τι να πω...το ybr 250 σε μαυρο μου αρεσει αρκετα ( πολυ περισσοτερο απο το cbf 250 εμφανησιακα ) --- ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ?? 2, 3 διαθεσιμα και αυτα πανακριβα !!! καθως και το νεο Suzuki GW250....αλλα και σε αυτην την περιπτωση δεν εχω τοσα χρηματα να διαθεσω...δυστηχως..ΜΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ NAKED ΣΤΑ 250 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ??? :wallbash:

Ισως ξαναδωσω μια ευκαιρια στο ninja... απλα γενικα με το συγκεκριμενο που ειδα με χαλασαν αρκετα πραγματα μεχρι και η συμπεριφορα το πωλητη...οποτε θεωρησα πως δεν ηταν καλη επιλογη, anyway

Aπο την αλλη απλα σκεφτομαι πως η επιλογη μιας naked μηχανης θα ηταν πιο ωριμη επιλογη καθως σε μια τυχαια πτωση απο οσο ξερω... θα την πληρωσω ακριβα ( στην περιπτωση του ninja πχ )

btw..η παρεα σας ειναι η καλυτερη και βοηθατε πραγματικα και αμεσα !!

Σας ευχαριστω :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τα πιο γρηγορα μηχανακια ειναι στα 250 κυβικα.Εγω νεουδη ειμαι,τωρα το πηρα ,εκανα με ενα 500αρη οταν εδινα,δεν βλεπω διαφορες μεταξυ τους,ισα ισα το ninjaki μου φιανετε πιο κομπλε.Cbr 250 ειναι η καλυτερη λυση και το wolf 250.Δεν ειναι τοσο γρηγορα οσο το ninja ,αλλα εχουν abs που για νεο οδηγο ειναι φοβερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω :) Ισως εχω ξεσυνηθησει... + ο φοβος της πρωτης μηχανης :/

κανένας φόβος... λίγο άγχος, ίσως δικαιολογείται...

και το Α2 ένα σωρό επιλογές σου δίνει, αυτό που σε περιορίζει πιο πολύ είναι το budget σου, αν είχες την ευχέρεια για παράδειγμα να ανέβεις στα €3000 (έστω βάζοντας δόσεις ή γραμμάτια) τότε θα ήσουν πολύ πιο άνετα από άποψη επιλογών

αλλά naked στα 250 είναι λίγα και μάλλον ακριβά

εδώ είναι ένα πολύ κοντά στο budget σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

sym wolf 250.

Τροποποιήθηκε από τον joekeim

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και σε περίπτωση που δεν σε ελκύει η αντίκα παραπάνω εδώ είναι ένα CBF

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ωραιο το gs... δεν το ειχα ξαναδει !

Να ρωτησω - και κατι αλλο - απο την εμπειρια σας.. ( καθως σημερα καποιος φιλος με ρωτησε.... " γιατι δεν παιρνεις κανενα ΧΤ " ? ) ... για μεσα στην πολη μηχανες αυτης της κατηγοριας βολευουν ? Ειναι πιο "Ασφαλης" απο τις street ? Tι θα προτεινατε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα