Jump to content
evilnanouk

125 cc και μεγάλες ηλίκιες... ισχύει ;;;

Recommended Posts

Νάτα νάτα... και άλλο οπαδός του Σάββα και των σκουτεροκατασκευασμάτων... :shoot:

και τώρα που θα του βάλω την καγκούρικη την κοντή τη ζελατίνα να δεις τι έχει να γίνει!!!!

πάντως σοβαρά όσο καλή επιλογή και αν είναι το varadero είναι λίγα και δυσεύρετα και απ'αυτό και μόνο δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή επιλογή...

νομίζω το CBF που του έχει γυαλίσει κιόλας θα ήταν καλύτερο καθώς από αυτή την άποψη τουλάχιστον υπάρχουν περισσότερα (και πιο καινούργια) να διαλέξει και σε καλύτερες τιμές...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

και τώρα που θα του βάλω την καγκούρικη την κοντή τη ζελατίνα να δεις τι έχει να γίνει!!!!

πάντως σοβαρά όσο καλή επιλογή και αν είναι το varadero είναι λίγα και δυσεύρετα και απ'αυτό και μόνο δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή επιλογή...

νομίζω το CBF που του έχει γυαλίσει κιόλας θα ήταν καλύτερο καθώς από αυτή την άποψη τουλάχιστον υπάρχουν περισσότερα (και πιο καινούργια) να διαλέξει και σε καλύτερες τιμές...

5000 ευρώ είχε καινούργιο... γι'αυτό είναι τόσο δυσεύρετο. Είναι άσπαστο όμως. Το είχα και το ξέρω. Το cbf είναι πολύ υποδεέστερο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω θα προτινα κατι σε 250 με καρυφαιο το wolf αλλα για αυτο που το θελεις θα σου κατσει τελεια το cbf.Ειναι οικονομικοτατο και για μεσα στην πολη ειναι πολυ καλο και στο δικαβαλο δεν εχει θεμα.

Εγω εδωσα διπλωμα με αυτο και μου αρεσε πολυ σαν μηχανακι θκαι με τον δασκαλο πανω 80 κιλα και αλλα 70 εγω πηγαινε μια χαρα.

Μη το φοβασαι και παρτο,βαλε και ενα βαλιτσακι πισω και μεσα στηνπολη θα εισαι ανετος και θα σου βγει τζαμπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωραια. Με βοηθησατε αρκετα και σας ευχαριστω :)

Να ρωτησω κατι αλλο...επειδη εχω διαβασει διαφορα. Υπαρχει περιπτωση με καποια αλλαγη στο "γραναζι" ( ετσι το διαβασα ετσι το μεταφερω ) η καποια αλλαγη εξατμισης να επιτυχω ενδεχομενως εστω και λιγο μεγαλυτερη τελικη στο συγκεκριμενο μηχανακι ? ( cbf 125 )

Αν και εφοσον κατι τετοιο ειναι εφικτο..τι μειονεκτηματα κρυβει ? Μεγαλυτερη καταναλωση ισως ? Επιβαρυνση της μηχανης ? Κατι αλλο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με εξατμιση δεν νομιζω να δεις καποια διαφορα γιατι ειναι μονο 125 οπως και η διαφορα στην καταναλωση θα ειναι αμελητεα π.χ.2,7αντι για 2,5.Οποτε νομιζω πως ειναι τζαμπα λεφτα.

Επισης αν αλλαξεις γραναζομα για περισσοτερη τελικη θα χασεις απο ροπη και επειδη γενικα οι διαφορες θα ειναι μικρες στην τελικη η ροπη μετραει περισσοτερο στα μικρα κυβικα και μετα μπορει να χρειαστει να ξαναβαλεις καποιο μεγαλυτερο.

Καποιος με περισσοτερες γνωσεις θα στα πει καλυτερα αλλα δεν πιστευω πως θα κερδισεις ταχυτητα με αλλο γραναζωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ομορφα...και κατι τελευταιο:...απο την εμπειρια σας ως αναβατης με υψος 1.80 θα εχω προβλημα με το cbf λογω του οτι απο οτι διαβαζω ειναι λιγο χαμηλο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανενα απολυτως φιλε.... Ο αδερφος μου που ειναι 1.85 & εγω 1.83 δεν εχουμε κανενα απολυτως προβλημα. Ειναι παρα πολυ κςκη η θεση οδηγησης του και για εμας τους αψηλους :-P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Να ρωτησω κατι αλλο...επειδη εχω διαβασει διαφορα. Υπαρχει περιπτωση με καποια αλλαγη στο "γραναζι" ( ετσι το διαβασα ετσι το μεταφερω ) η καποια αλλαγη εξατμισης να επιτυχω ενδεχομενως εστω και λιγο μεγαλυτερη τελικη στο συγκεκριμενο μηχανακι ? ( cbf 125 )

τέτοιες βελτιώσεις είναι πεταμένα λεφτά σε αυτά τα cc... δεν βρίσκω τον λόγο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα ειχα 2000 και ειχα τα δικα σου δεδομενα (υψος χρηματα κτλ κτλ) θα επελεγα ΧΤ600 και οχι ενα 125

Δεν καει πολυ,δεν εχει το τρελο γκαζι να σε φοβησει και κανει τα παντα ολα.Παρε κατι που θα το ευχαριστηθεις σε ολους τους τομεις και το μηχανακι που εδεσε στην ελλαδα τοσες δεκαετιες ειναι το ΧΤ διοτι ειναι το ΑΠΛΟ μοτο που κανει τα παντα

Τροποποιήθηκε από τον ger_zoym

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα ειχα 2000 και ειχα τα δικα σου δεδομενα (υψος χρηματα κτλ κτλ) θα επελεγα ΧΤ600 και οχι ενα 125

Δεν καει πολυ,δεν εχει το τρελο γκαζι να σε φοβησει και κανει τα παντα ολα.Παρε κατι που θα το ευχαριστηθεις σε ολους τους τομεις και το μηχανακι που εδεσε στην ελλαδα τοσες δεκαετιες ειναι το ΧΤ διοτι ειναι το ΑΠΛΟ μοτο που κανει τα παντα

:_rock-on:

Πολυ σωστο. Δε βλεπω νοημα στο να παρεις καποιο 125 με τοσες πολλες λυσεις στα μεγαλυτερα κυβικα που εχουν ασημαντες(εκτος αν δε σου περισσευει ουτε ευρω) διαφορες στο κοστος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:_rock-on:

Πολυ σωστο. Δε βλεπω νοημα στο να παρεις καποιο 125 με τοσες πολλες λυσεις στα μεγαλυτερα κυβικα που εχουν ασημαντες(εκτος αν δε σου περισσευει ουτε ευρω) διαφορες στο κοστος.

Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.Δέν είναι μόνο το κόστος αγοράς αλλα και όλα τα ανταλλακτικά και περιφερειακά του χτ και των μεγαλύτερων μηχανών που βγαίνουν αρκετά πιο ακριβά.Η κατανάλωση μονο στο χτ μεσα στην πολη είναι γυρω στα 6 ενω στο σβφ στα 3.Επίσης το χτ είναι μηχανάκι 10ετίας και βάλε και όπως και να το κάνεις και στην καλύτερη κατάσταση να είναι κάτι θα ζητήσει ενω το χοντάκι θέλει μονο βενζίνη.

Επίσης η χρήση που το θελει είναι μικρες μετακινήσεις μεσα στην πολη οπότε το μικρό βαρος και διαστάσεις του χοντα θα τον βολέψουν κλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε ας παρει σκουτερ τοτε αμα ειναι για κοστος μετακινησεις και μετακινηση μεσα στην πολη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.Δέν είναι μόνο το κόστος αγοράς αλλα και όλα τα ανταλλακτικά και περιφερειακά του χτ και των μεγαλύτερων μηχανών που βγαίνουν αρκετά πιο ακριβά.Η κατανάλωση μονο στο χτ μεσα στην πολη είναι γυρω στα 6 ενω στο σβφ στα 3.Επίσης το χτ είναι μηχανάκι 10ετίας και βάλε και όπως και να το κάνεις και στην καλύτερη κατάσταση να είναι κάτι θα ζητήσει ενω το χοντάκι θέλει μονο βενζίνη.

Επίσης η χρήση που το θελει είναι μικρες μετακινήσεις μεσα στην πολη οπότε το μικρό βαρος και διαστάσεις του χοντα θα τον βολέψουν κλύτερα.

Ας παρει καποιο 250 τοτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε απιστευτα μπερδεμενη κατασταση.... !!! ( και γνωριζω οτι σας εχω κουρασει με τις ερωτησεις μου, αλλα πιθανολογω πως ολοι βρεθηκατε σε παρομοια θεση με τη δικη μου )

Για να σας θυμισω καπως το ιστορικο μου:

- ειμαι 33 ετων και αναζητω την πρωτη μου μηχανη για να την χρησιμποιησω εντος πολης / στη κινηση κ.λ.π

- εχω 1.80 υψος και 67 κιλα

- μπορω να διαθεσω μεχρι 2000 ευρω

- δεν θελω παπι - ουτε scooter

- θελω χαμηλη καταναλωση

- και αντε και κανενα δικαβαλο σε κοντινες αποστασεις ( η κοπελα μου ειναι 50 κιλα )

εχτες εφαγα τρελη ηττα δοκιμαζοντας ενα ninja 250 / μου φανηκε too much.... πολυ περισσοτερο απο αυτο που θα ηθελα και σε μια βολτα που το πηρα λιγο αρκετα ασταθες για την απειρια μου + το οτι αυτη η ντεποζιταρα φανταζε τεραστια !! Μα καλα δεν θα μπορουσαν να βγαλουν ενα 250αρι ποιο μαζεμενοο ??????

Διαβαζω λοιπον γνωμες για 125αρια που "βολεψαν" πολυ κοσμο... κυριως για το cfb 125 η ακομα και το cbr 125... και εχω την εξης απορια: Αυτες οι "μηχανες" φτιαχτηκαν μονο για ανθρωπους ηλικιας 16 - 20 ετων ? Και ερωτω διοτι εχω διαβασει αρκετα σχολια του τυπου... " ρε φιλε ξερεις πως θα φενεσαι επανω σε αυτο " .. κλπ

Φυσικα σκεφτομαι ακομα και τη λυση ενος 250 οπως το cbf250 η ακομα και το ybr 250...αλλα ειμαι υπο σκεψη...

Θα ηθελα ομως την πολυτιμη συμβουλη σας

Σας ευχαριστω

τελικα τι εγινε πηρες τιποτα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

cbf, ybr, to r125 που ήθελα εγώ γιατί δεν το προτείνει κανείς? :shoot:χαχα . Κι εμένα μου έλεγαν ότι τα 125 είναι για κάτω των 20, αλλά και τι έγινε αλλά τα παιδιά εδώ είπαν ότι θα τα βαρεθείς σχετικά εύκολα...

Τροποποιήθηκε από τον niapo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ έχω το cbf125 κανα 8μηνο, έχω τα χρονάκια μου, το έχω βαρεθεί ήδη, αλλά το χρησιμοποιώ πρωτίστως για τις δουλειές στη πόλη και όχι για διασκέδαση, οπότε στα λεφτά που έδωσα πάλι αυτό θα έπαιρνα...

δε καίει τίποτα (max 2.5lt), δε ζητάει τίποτα, χωράει παντού, στρίβει και φρενάρει αξιοπρεπώς, έχει 110 για κανα κηφισό ή κηφισίας, καλή και η θεσούλα, πήγα ήρθα Κόρινθο με μια στάση και ήμουν άνετος να ξαναφύγω...

αν βρέξει τίποτα λεφτά βλέπουμε και τη διασκέδαση χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα