Jump to content
evilnanouk

125 cc και μεγάλες ηλίκιες... ισχύει ;;;

Recommended Posts

Να ρωτησω - και κατι αλλο - απο την εμπειρια σας.. ( καθως σημερα καποιος φιλος με ρωτησε.... " γιατι δεν παιρνεις κανενα ΧΤ " ? ) ... για μεσα στην πολη μηχανες αυτης της κατηγοριας βολευουν ? Ειναι πιο "Ασφαλης" απο τις street ? Tι θα προτεινατε ?

δεν κατέχω να πω την αλήθεια αλλά σκέψου όμως...

το XT σχεδιάστηκε ή προορίζεται για χρήση δρόμου/πόλης?

όχι και τόσο θα έλεγα...

βέβαια απ'όσο ξέρω έχεις την επιλογή να του βάλεις λάστιχα δρόμου οπότε ναι, κάτι γίνεται

ασφαλές είναι γιατί είναι ψιλό και σου δίνει καλή ορατότητα (που το ninja πχ... δεν σου προσφέρει!)

Μπορεις να δεις και το gs 500.Ιδια κιλα ειναι με το ninja.

ρε το σουτζούκι... πολύ σενιέ δείχνει!!!

και 2κύλινδρο.... χμμμμμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 125 τα παίρνουμε κατά κύριο λόγο εμεισ που έχουμε και περισσότερο κυβικά.

...δλδ σαν να λεμε ειναι ενα αρκετα διαδεδομενο μηχανακι ακομα και για τους πιο εμπειρους..και απο οτι διαβαζω με απιστευτη αυτονομια με ενα ντεποζιτο και πολυ καλο για την μετακινηση στην πολη....μηπως τελικα αυτο χρειαζομαι ??? Απο οτι ειδα το βρισκω περιπου 1400 ευρω με λιγα χιλιομετρα....αξιζει τα χρηματα του πιστευετε ?

Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

cbf 125

τα λεφτά του τα αξίζει ναι, €1400 είπες? καλά είναι ναι...

αλλά ξαναρωτάω είσαι σίγουρος ότι θα σου αρκέσουν 125cc???

φοβάμαι θα ταλαιπωρηθείς με τόσο λίγα άλογα και σου ξαναλέω για 2κάβαλο ξέχνα το... δεν θα πάει μια να το ξέρεις!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

....και τα παπια πως τα καταφερνουν στο 2καβαλο? :blush2:

μετά βίας!!!

2κάβαλο και σε 50αράκι παίρνεις δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά το φορτίο είναι μεγάλο

125cc και 2κάβαλο=80Km/h τελική (και ΑΝ!) και από επιτάχυνση βράστα... με τόσα Km εθνική δεν βγαίνεις!

(εδώ εγώ με 300cc και με επιβάτη+αποσκευές ένα ζόρι το'χω!)

μόνο εντός πόλης ΑΥΣΤΗΡΑ σε αυτά τα cc (125 δλδ) γι'αυτό επιμένω και ρωτάω αν είσαι σίγουρος!

Τροποποιήθηκε από τον Derek_

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από προσωπικές εμπειρίες: Ο πατέρας μου (57 χρονων) Έχει εδώ και 4-5 χρόνια ένα cbr 125. Είναι σκυλί, αρκετά οικονομικό, και το έχει φτάσει μέχρι Έδεσσα (από Αθήνα). Στο δικάβαλο είναι λίγο άβολο, και δεν με ενθουσιάζουν οι αναρτήσεις και γενικότερα τα κρατήματά του. Είναι ένα μηχανάκι που αντέχει πολύ ξύλο, καθώς ο πατέρας μου τρακάρει κάθε 1η και 15η του μηνός. Έχει περισσότερα κιλά από εσένα.

Ανακεφαλαίωση για το cbr:

Τα συν του: Οικονομία και τρελή αξιοπιστία. Φτάνει τα 120 χμ.

Τα μείον του: Κρατήματα και δύναμη (για να φτάσει τα 120 ξεκινάς από Αθήνα και κοντέυεις Κόρινθο με τέρμα το γκάζι)

Όσο για το xt, Είχα το dt 125 Οπότε δεν θα μιλήσω για κινητήρα. Θα μιλήσω για την συμπεριφορά που για την πόλη την βρήκα άψογη. Αρκετά πιο ευέλικτο από το cbr, το τιμόνι περνάει πάνω από τους καθρέπτες των περισσότερων (αν όχι όλων) ΙΧ, και δεν ανυσηχείς για λακούβες και γενικότερα κακοτεχνίες όσο με το cbr η οποιοδήποτε ss ή γυμνό. Ήταν πραγματικά βάλσαμο στην οποιαδήποτε κίνηση!!! Επίσης δεν ανησυχείς καθόλου για πλαστικά καθώς είναι πολύ ελαστικά αι δεν σπάνε... απλά λυγίζουν. Δεν φοβάσαι για το ύψος, είμαι μόνο 1.65.

Τα συν Των honda έναντι των yamaha είναι η αξιοπιστία, τα συν των Yamaha εναντι των honda είναι τα οικονομικά ανταλακτικά και γενικά η άριστη αντιπροσωπία.

Όλα αυτά από προσωπικές εμπειρίες, δεν θα κρίνω τα wolf, αν και ακούω ότι βγήκαν πολυ καλά, γιατί απλά δεν έχω εμπειρίες από αυτά.

Τροποποιήθηκε από τον spider0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε το λιγότερο ένα 250. Ακόμα και το νιντζάκι θα'χει θέμα με το δικάβαλο για μεγαλύτερες αποστάσεις, και δεν είναι και ότι πιο βολικό. Μην ανησυχείς για το too much, σε μια βδομάδα θα'χεις ξεψαρώσει και θα ζητάς και παραπάνω. Εγώ στο 500άρι σε μερικές μέρες ήθελα παραπάνω. Τα 125άρια τα βρίσκω εντελώς ανούσια αν η μοτοσυκλέτα είναι το μόνο μέσο που έχεις, και κάποια στιγμή σίγουρα θα θες να πας κάπου παραέξω και θα τα βρείς μπαστούνια. Αν ειδικά κάνεις πάνω από 50% των διαδρομών σου δικάβαλος για μένα μην το σκέφτεσαι καν το 125άρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε spider προφανως αναφερεσαι στο cbf κ οχι στο cbr :) ... απο την αλλη οι διαδρομες που θα κανω ( εστω κ δικαβαλες καποιες ) θα ειναι εντος πολης και μονο σε αποστασεις που δεν ξεπερνανε τα 10 klm....

για μεγαλυτερες αποστασεις υπαρχει αυτοκινητο αλλωστε ****

επιπλεον τιθεται οικονομικο θεμα !! τι καιει ενα 250 κ τι ενα 125 ! Ειμαι ανεργος κ απειρος...κ φιλοδοξω να μαθω τα βασικα της μηχανης με κατι που θα ειναι κσαλλυτερο απο παπι κ οταν βρω δουλεια να παρω κατι μεγαλυτερο..

μηπως να παρω ενα ποδηλατο ??? :P

Τροποποιήθηκε από τον evilnanouk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε spider προφανως αναφερεσαι στο cbf κ οχι στο cbr

Όχι αναφέρομαι στο cbr 125 του '03! Ο μόνος πονοκέφαλος είναι τα πλαστικά του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για μεγαλυτερες αποστασεις υπαρχει αυτοκινητο αλλωστε ****

αν υπάρχει και τουτού τότε δεν είναι τόσο θέμα....

όσο για το τι καίνε η απάντηση είναι απλή

τα 250-300 δεν καίνε τπτ

τα 125-150 καίνε κάτι λιγότερο από τπτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε innova η crypton x βαζεις και μια εξατμιση για να σου δωσει κατι παραπανω.

εχουν χαμηλη καταναλωση και ειναι σκυλια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να σας θυμισω καπως το ιστορικο μου:

- ειμαι 33 ετων και αναζητω την πρωτη μου μηχανη για να την χρησιμποιησω εντος πολης / στη κινηση κ.λ.π

Κι εγω που ειμαι 39 να μου αναβετε κανενα κερακι που και που.μην με ξεχνατε :crazy:

Εαν φιλε προκειται να να πηαγαινεις δικαβαλο οπως ειπε ο φιλος gkourmoul1 ξεχασε τα 125cc. Θα αγκομαχησεις και δεν θα ευχαριστηθεις τη βολτα σου (εαν θελεις να πας εκτος λεκανοπεδιου εθνικες κλπ.) Για μενα ενα CBRακι 250 θα ειναι μια χαρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν μιλάμε για αποστάσεις μέχρι 10 χλμ. τότε πάρε ποδήλατο. Εγγύηση οικονομίας και γυμναστικής. Δεν αξίζει ούτε παπάκι να πάρεις.

Τώρα αν μιλάμε για δικάβαλα ταξίδια τότε πάμε στα 250 κ.εκ. γιατί τα 125 κ.εκ. (αντίθετα με τα όσα λέει η φίλτατη Isis) τα δικάβαλα με αποσκευές δε θα τα αντέξεις.

Παθών, αν και σε μεγαλύτερα κυβικά. Από ΤΑ700 (1η μηχανή) πήγα σε Sprint ST γιατί δε μου έφταναν τα γκάζια του πρώτου (όχι ότι είναι λίγα). Βέβαια, μπορεί να μην είσαι σαν και μένα αλλά όταν ξεψαρώσεις, σίγουρα θα σκεφτείς μια μεγαλύτερη :)

Τέλος, η συντήρηση 125 με 250 δεν έχουν τρελές διαφορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαφορές έχουν μόνο στην κατανάλωση. Οτιδήποτε πέραν του cbf125 καίει παραπάνω. Αλλά η χαμηλή κατανάλωση δεν φέρνει πάντα την άνοιξη....

Τα 125 δικάβαλο φορτωμένο με δύο γυναίκες των 45 κιλών είναι μια χαρά. Κινούνται με 80-100 χαω στην εθνική σχετικά αξιοπρεπώς. Φυσικά το γκάζι θα είναι σχετικά τσίτα και η μηχανή θα κουράζεται στις μεγάλες αποστάσεις (πλέον των 100χμ). Για δικάβαλα με άντρες ούτε συζήτηση. Θα ψοφήσουν ο κινητήρας και οι αναρτήσεις πριν την ώρα τους...

Με τα 250 υπάρχει πάλι πρόβλημα αλλά είναι σε μικρότερη έκταση. Όπως λέει βέβαια και ο Κώστας, και με τα 700 κυβικά υπάρχει πρόβλημα, αλλά και πάλι είναι ακόμα μικρότερο σε έκταση.

Και να θυμάσαι ότι ανεβαίνοντας στα κυβικά, ανεβαίνεις σε άνεση σέλας, χώρων, και ποιότητας αναρτήσεων, πράγμα ζητούμενο για τη χρήση αυτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρις πλακα η λυση με το ποδηλατο ηταν μια ιδεα και την ειχα ξεκινησει πριν μηνες αλλα την αφησα...... ΔΙΟΤΙ...πιο ειναι το ζητουμενο για μενα ? Η μικρες αποστασεις με απολυτη οικονομια! Και θεωρω πως με ενα μηχανακι θα ειμαι πιο ασφαλης σε μια δυσκολη περιπτωση απο οτι με ενα ποδηλατο :)

Παιδια δεν θεωρω πως εχω το μικροβιο της μηχανης και οι διαδρομες που κανω ειναι βριλλησια - χαλανδρι - μαρουσι, αντε καμια κηφισια και κανενα κεντρο που και που και τελος. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για αυτες τις διαδρομες ομως στο αμαξι μου βαζω 10 ευρω μερα παρα μερα...συνολο 150 ευρω το μηνα!!! Για αυτο και καταληγω στο cbf που ακουβ τρελα πραγματα σε σχεση με την οικνομια και αυτονομια του. ΘΕΩΡΩ πως θα το γεμιζω μια φορα το μηνα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα και για τους γονεις μου που σαν ανεργος που ειμαι βοηθανε και αυτοι οσο μπορουν.

Απο την αλλη μιλωντας για δικαβαλο - ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ - αναφερομαι αποκλειστικα σε εμενα (67 κιλα) και την κοπελα μου (50 κιλα) και μονο..καθως κατα τα αλλα θα το χρησιμοποιω μονο εγω για τις αποστασεις μου.

Επιπλεον θεωρω πως θα ειναι και ενα καλο σχολειο για να μαθω και 5 βασικα πραγματα για αρχη.. και ποιος ξερει ισως σε κανα 6μηνο αν εχω βρει και δουλεια να την δωσω και να παρω κατι αλλο με δοσεις καθως δεν σας κρυβω πως αν ειχα χρηματα αυτη τη στιγμη θα επερνα καινουργιο το ybr 250 η το inazuma 250 ( ναι δεν εχω το μικροβιο......αλλα κατι μου εχει κανει ειδικα η 2η :P )

Τελος οταν δεν υπαρχουν χρηματα και εχεις στην ακρη καποια χρηματα.... κακα τα ψεματα παιδια τα σκεφτεσαι ολα... και ναι το 250 απο το 125 δεν εχει τρελες διαφορες.. αλλα αλλο να καιει 3 και αλλο 4.5 λιτρα... αλλο να γεμιζεις μια φορα το μηνα.. και αλλο 2 και 3.. αλλη ασφαλεια το ενα αλλη το αλλο ( εστω και για μαι διαφορα 20 ευρω)...και αλλα ανταλακτικα το 250 σε μαι ενδεχομενη ζημια και αλλο το 125 ( το συγκεκριμενο παντα μιλαω )..

Αυτα απο εμενα ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν φίλε.

Για τις αποστάσεις που μιλάς εντός Αθήνας, δε θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το cbf.

Επειδή το είχα και ανέβαινα συχνά Αθήνα με αυτό (από Κόρινθο) και έκανα διαδρομές Αμπελόκηπους - Παγκράτι - Μαρούσι - Κέντρο - Μιχαλακοπούλου - Γαλάτσι κτλ κτλ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΣ και 2κάβαλο. Μην το ψάχνεις.Το έχω κάνει και στο λέω και με ποιο βαριά άτομα (εγώ 75 λίγο πάνω λίγο κάτω και ο 2ος από τα ίδια μέχρι 85kg).

Επίσης σε ό,τι αφορά την οικονομία του συγκεκριμένου, θα σου πω το εξής.

Πέρσυ πήγα έτσι από Πάτρα Λευκάδα 2κάβαλος (2x75kg πάνω κάτω).

WP_000432.jpg

WP_000433.jpg

Με ένα ρεζερβουάρ (13λίτρα κανά 20άρικο φαντάσου) έγραψα 550χλμ (και δρόμος επιστροφής φορτωμένος και μέσα στο νησί (η μπαγκαζιέρα πάντα πάνω προφανώς και πάντα 2κάβαλος).

Ναι 550.

Καλή αγορά ό,τι και αν επιλέξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου, όπως θα υποψιαζεσαι, όσο γκάζι και να έχει κανείς θέλει και άλλο, δεν τελειώνει ποτέ αυτό. Πιστεύω οτι στην κατηγορία που ψάχνεις τα 125cc είναι ΟΚ, αλλά μήπως να δεις το ενδεχόμενο για scooter γιατί σε αυτά τα κυβικά στην κίνηση της πόλης θα είσαι συνέχεια στο ανεβοκατεβασμα ταχύτητας. Αν σε ενδιαφέρει η οικονομία και μόνο αυτή την απάντηση την ξέρεις: πάπια.

Οσον αφορά κυβικά και υπποδυναμη, εγώ 80 κιλά με ένα ταπεινό πενηνταρι εγώ γυρίσει 8 νησιά και όλο το λεκανοπέδιο χωρίς πρόβλημα. Στις διακοπές δε, το είχα φορτώσει με τρία σακ βουαγιαζ και είμασταν πάνω δυο άτομα (για μικρές αποστάσεις)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με €150 budget για βενζίνη (που λες ότι πληρώνεις το μήνα με το αμάξι) το SH300 μου, κάνει ταξίδι 1600Km+ και μένουν και ρέστα για καφέ νεράκια και σάντουιτς... μην σε αγχώνει η κατανάλωση, ακόμα και σε 250άρι αν οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι σαν καγκούρι δεν θα έχεις ζητήματα κατανάλωσης ούτε με 125 ούτε με 150 ούτε με 250 ακόμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με €150 budget για βενζίνη (που λες ότι πληρώνεις το μήνα με το αμάξι) το SH300 μου, κάνει ταξίδι 1600Km+ και μένουν και ρέστα για καφέ νεράκια και σάντουιτς... μην σε αγχώνει η κατανάλωση, ακόμα και σε 250άρι αν οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι σαν καγκούρι δεν θα έχεις ζητήματα κατανάλωσης ούτε με 125 ούτε με 150 ούτε με 250 ακόμα!

Ναι αλλά είναι... σκούτερ :baby:

Με αυτά τα κιλά ύψος κλπ πάρε το varadero 125. Ό,τι πρέπει για κίνηση μέσα στην πόλη, ανέβα κατέβα πεζοδρόμια, διηθήσεις, καλά φρένα, σταθερό, αλλά και για κοντινές και όχι μόνο εξορμήσεις μόνος ή δικάβαλος!

Πολύ φθηνή συντήριση, τεράστια αυτονομία, ανετότατο για δύο άτομα και πολύ δυνατό για 125άρι. Δεν έχει επιτάχυνση καλή αλλά ούτως ή άλλως δεν σε νοιάζει αυτή σε αυτά τα κυβικά.

Πάρτο και θα με θυμηθείς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά είναι... σκούτερ :baby:

με τον ρυθμό που καταπίνω εγώ τα Km πιο πολύ σε cruiser μου κάνει αλλά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις κακεντρέχειες σου νεαρέ!!!!

:P

όπως και νά'χει σαν μέτρο σύγκρισης το ανέφερα, αν καίει τόσο το 300άρι τι θα καίει το 125?!?!?!?!?

βέβαια να τον γλιτώσω τον άνθρωπο από το λάθος του να πάρει παπί με συμπλέκτη θέλω (ναι για το varadero λεω!) αλλά δεν τον βλέπω να βάζει μυαλό :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με τον ρυθμό που καταπίνω εγώ τα Km πιο πολύ σε cruiser μου κάνει αλλά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις κακεντρέχειες σου νεαρέ!!!!

:P

όπως και νά'χει σαν μέτρο σύγκρισης το ανέφερα, αν καίει τόσο το 300άρι τι θα καίει το 125?!?!?!?!?

βέβαια να τον γλιτώσω τον άνθρωπο από το λάθος του να πάρει παπί με συμπλέκτη θέλω (ναι για το varadero λεω!) αλλά δεν τον βλέπω να βάζει μυαλό :devil:

Νάτα νάτα... και άλλο οπαδός του Σάββα και των σκουτεροκατασκευασμάτων... :shoot:

Το varaderaki δεν είναι παπί με συμπλέκτη... αυτό είναι το cbf πχ... το varadero είναι μια μικρή μηχανή με στήσιμο μεγάλης μηχανής που μπορεί να σε πάει παντού!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα