Jump to content
evilnanouk

Έφτασε η ώρα να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή.....απορίες (?)

Recommended Posts

Καλημερα ! Επιτελους εφτασε η στιγμη να αγορασω το πολυποθητο ninja 250 που τοσο πολυ ηθελα αν και νεος στο χωρο των μηχανων και μεγαλος σε ηλικια ( 33 ). Αποφασισα να το παρω μεταχειρισμενο εχω ομως καποιες - 5 - αποριες σχετικα και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.

1) Πιθανολογω πως θα χρειαστει καποιου ειδους service / ελεγχος απο καποιο εξειδικευμενο ατομο σε καποιο συνεργειο πριν προβω στην αγορα της μηχανης, σωστα ? Τι κοστος εχει κατι τετοιο...? Ερωτω καθως μια ευλογη απορια μου ειναι η εξης:

2) Πηγαινω με τον εκαστοτε πωλητη της μηχανης στο συνεργειο πχ..και εστω οτι πληρωνω ( εγω ?? ) τον ελεγχο και η μηχανη εχει καποιο θεμα και δεν την αγοραζω...τι γινεται μετα ? Τα εξοδα επιβαρυνουν τον πωλητη η και πληρωνω τον ελεγχο και δεν παιρνω και την μηχανη ? :/

3) Επιπλεον περα απο τι μεταβιβαση που νομιζω μπορει να γινει σε καποιο ΚΕΠ ? υπαρχουν αλλα "γραφιοκρατικα" εξοδα κατα μια τετοια αγορα? Και με την ασφαλεια τι μπορω να κανω ... μιας και απο οτι φαινεται θα παω επαρχεια με ενα φιλο μου για να την φερω....εκεινος θα την οδηγησει δλ***δεν θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενη πριν το ταξιδι της επιστροφης μας ???

4) Και κατι τελευταιο...επειδη παει καιρος απο τοτε που πηρα το διπλωμα μου...μηπως θα ηταν καλο οταν θα παρω ρη μηχανη να μιλησω με τον δασκαλο που ειχα και να παω με τη δικη μου μηχανη να κανω λιγο εξασκηση στην πιστα η πιστευετε πως θα ηταν ασκοπο κατι τετοιο ?

5) Συνοψιζοντας θα μου μεινουν για εξοπλισμο περιπου 350 ευρω....πίστευετε πως θα ηταν συνετο ( με εξαιρεση το κρανος που θα το παρω καινουργιο ) το μπουφαν και τα γαντια να τα αγοραζα μεταχειρισμενα ?

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1+2) θα πας μαζι με τον πωλητη την μηχανη σε καποιο συνεργειο της εμπιστοσυνης σου την μηχανη για ελεγχο .

Συνηθως δεν παιρνουν χρηματα για τον ελεγχο , αλλα αν σου ζητησει θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ .

3) Πλεον μεταβιβασεις γινονται μονον απο τις κατα τοπους διευθυνσεις του υπουργειου .

Για την ευκολια σας ,εσυ μπορεις να εξοφλησεις την μηχανη στο πωλητη και να σου κανει μια εξουσιοδωτηση στο Κεπ ή την αστυνομία στην οποια θα σε εξουσιοδωτη για την

μεταβιβαση στης μηχανης στο ονομα σου , μολις επιστρεψεις στην Αθηνα.

Η μηχανη θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενη για παν ενδεχομενο .

Αν ηδη ειναι, ταξιδευεις με αυτο το ασφαλιστηριο μεχρι να κανεις την μεταβιβαση και μετα την ασφαλιζεις οπου θελεις .

4) Μπορεις να κανεις και αυτο που λες , αλλα μπορεις και μονος σου ή ακομη καλυτερα με καποιον φιλο να πας σε μια αλανα και να εξασκηθεις .

καλη αγορα !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1) Πιθανολογω πως θα χρειαστει καποιου ειδους service / ελεγχος απο καποιο εξειδικευμενο ατομο σε καποιο συνεργειο πριν προβω στην αγορα της μηχανης, σωστα ? Τι κοστος εχει κατι τετοιο...? Ερωτω καθως μια ευλογη απορια μου ειναι η εξης:

Απο 0 εως 20-30 ε.

2) Πηγαινω με τον εκαστοτε πωλητη της μηχανης στο συνεργειο πχ..και εστω οτι πληρωνω ( εγω ?? ) τον ελεγχο και η μηχανη εχει καποιο θεμα και δεν την αγοραζω...τι γινεται μετα ? Τα εξοδα επιβαρυνουν τον πωλητη η και πληρωνω τον ελεγχο και δεν παιρνω και την μηχανη ? :/

Ναι, πληρώνεις εσυ σαν αγοραστής. Ειτε την πάρεις τελικά, ειτε όχι.

3) Επιπλεον περα απο τι μεταβιβαση που νομιζω μπορει να γινει σε καποιο ΚΕΠ ? υπαρχουν αλλα "γραφιοκρατικα" εξοδα κατα μια τετοια αγορα? Και με την ασφαλεια τι μπορω να κανω ... μιας και απο οτι φαινεται θα παω επαρχεια με ενα φιλο μου για να την φερω....εκεινος θα την οδηγησει δλ***δεν θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενη πριν το ταξιδι της επιστροφης μας ???

http://www.mybike.gr/topic/65414-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b2%ce%b9%ce%b2%ce%b1%cf%83%ce%b7-%ce%b1%cf%85%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%ae%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%bf%cf%83%cf%85%ce%ba%ce%bb%ce%ad%cf%84%ce%b1%cf%82%cf%84%ce%b9-%cf%80%cf%81%ce%b5%cf%80%ce%b5/

Να ελέγξεις τα τέλη κυκλοφορίας + την άδεια κυκλοφορίας να ΜΗΝ έχει καμμιά παρακράτηση κυριότητας...

4) Και κατι τελευταιο...επειδη παει καιρος απο τοτε που πηρα το διπλωμα μου...μηπως θα ηταν καλο οταν θα παρω ρη μηχανη να μιλησω με τον δασκαλο που ειχα και να παω με τη δικη μου μηχανη να κανω λιγο εξασκηση στην πιστα η πιστευετε πως θα ηταν ασκοπο κατι τετοιο ?

5) Συνοψιζοντας θα μου μεινουν για εξοπλισμο περιπου 350 ευρω....πίστευετε πως θα ηταν συνετο ( με εξαιρεση το κρανος που θα το παρω καινουργιο ) το μπουφαν και τα γαντια να τα αγοραζα μεταχειρισμενα ?

Ξεκίνα απ' το κράνος, σήμερα.

Και γενικά απέφυγε τον Αύγουστο για τέτοια κίνηση αγοράς μοτό...

Οι δημ. υπηρεσίες ειναι στις παραλίες με άδειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα ισα ισα... εγω πιστευα πως ο αυγουστος ειναι ιδανικος δεδομενου οτι η Αθηνα ειναι αδεια για να εξασκηθω καλυτερα με λιγοτερο κινδυνο..... :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για τις πρωτες δοκιμες προτιμησε κανα αδειο παρκινγκ απο εμπορικο γιατι στους δρομους πανε σαν χαζοι

ασε που τωρα που βλεπουν οτι δεν εχει κινηση μπορει να τρεχουν και περισοτερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1+2) θα πας μαζι με τον πωλητη την μηχανη σε καποιο συνεργειο της εμπιστοσυνης σου την μηχανη για ελεγχο .

Συνηθως δεν παιρνουν χρηματα για τον ελεγχο , αλλα αν σου ζητησει θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ .

3) Πλεον μεταβιβασεις γινονται μονον απο τις κατα τοπους διευθυνσεις του υπουργειου .

Για την ευκολια σας ,εσυ μπορεις να εξοφλησεις την μηχανη στο πωλητη και να σου κανει μια εξουσιοδωτηση στο Κεπ ή την αστυνομία στην οποια θα σε εξουσιοδωτη για την

μεταβιβαση στης μηχανης στο ονομα σου , μολις επιστρεψεις στην Αθηνα.

Η μηχανη θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενη για παν ενδεχομενο .

Αν ηδη ειναι, ταξιδευεις με αυτο το ασφαλιστηριο μεχρι να κανεις την μεταβιβαση και μετα την ασφαλιζεις οπου θελεις .

4) Μπορεις να κανεις και αυτο που λες , αλλα μπορεις και μονος σου ή ακομη καλυτερα με καποιον φιλο να πας σε μια αλανα και να εξασκηθεις .

καλη αγορα !!

+ 1000 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να την ασφαλίσεις πριν φύγεις και να δώσεις την διεύθυνση του φίλου σου σαν δικιά σου στον ασφαλιστή, τα ασφάλιστρα για τους κατοίκους της επαρχίας είναι λιγότερα (πλην ορισμένων εξαιρέσεων) και οι καλύψεις δεν αλλάζουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα