Jump to content
μάθο...

Εμφανής Πινακιδα Κυκλοφοριας στις φωτο...

Οτα φαινεται η πινακιδα μας στις φωτο...  

100 ψήφοι

1. 1. Τι πιστευεις καλυτερα να μην φαινεται;

• Ναι να μην φαινεται γιατι πολλα μπορει να συμβουν!
      53
    • Φαινεται δε φαινεται αμα θελει ο αλλος να την κανει...
      15
    • Δεν με πειραζει να φαινεται,αλλωστε ελαχιστο εως καθολου το ρισκο...
      24

Recommended Posts

254_MOTO_PARKING_408X307.jpg

Πολλες φορες συζηταμε για τις φωτο που ποσταρονται κατα καιρους στα Φορουμ...και για τις πινακιδες κυκλοφοριες που πρεπει ή οχι να φαινονται...Τι πιστευεις υπαρχει ενδεχομενος κινδυνος ή ρισκο αν βλεπει ο αλλος πινακιδα ή δεν τρεχει και τιποτα στην τελικη;...

Πιστευεις ας πουμε οτι προσθετει ποντους σε ανασφαλεια αν ποσταρεις δημοσια την πινακιδα σε ενα Φορουμ ή αλλου στο διαδικτυο;Ποιοι κινδυνοι υπαρχουν;Ποιες στραβες μπορει να συνδιαστουν με την εμφανη πινακιδα;ή μηπως αμα θελει να στην κανει ο αλλος δεν θα κατσει να ασχοληθει καν με Φορουμ;.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω την βλεπει οποιος θελει καθε μερα στον δρομο και ειδικα αν εισαι στην Αθηνα σε μια αποσταση 5 λεπτων στο κεντρο μιλαμε για μερικες χιλιαδες ανθρωπους...

Τι εννοεις ομως με το ρισκο? για κλοπη? για κανενα ουρανοκατεβατο αυτογραφο λογο υπερβολικης ταχυτητας?

Για κλοπη μου φαινεται πιο απλο για τον οποιοδηποτε απλα να ερχοτανε σε μια συναντηση απο το φορουμ, να ''τσεκαρει'' το μηχανακι και μετα να πραξει αναλογος παρα να περιμενει ΑΝ θα μπει φωτογραφια απο το μηχανακι που ''ψαχνει'' και ΑΝ φαινεται η πινακιδα για να σε βρει μετα.

Οσο για το δευτερο, αν ειμασταν σε καμια πιο οργανομενη χωρα θα ελεγα πως εχει καποιο νοημα, αλλα στην Ελλαδα? μπααα...

Τωρα αν κανενας αλλος εχει καποιο αλλο λογο ξερω γω, ας τον πει να το συζητησουμε. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει νοημα να μην φαινεται...αυτος που θελει να την κανει με το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να

βρει την διευθυνση σου μεσω τροχαιας, μεσω ασφαλιστικων εταιριων ή ακομη και μεσω υπουργειου...

εξαρταται που εχει τα ''κονε'' του...φυσικα κανοντας μια βολτα σε μια μεγαλη πολη θα βρει πολλα μηχανακια

του συγκεκριμενου μοντελου που θελει, αλλα θα πρεπει να μπει σε μια διαδικασια παρακολουθησης για να

δει τα μερη που συχναζεις και ποσο αφηνεις το μηχανακι μονο του...αν ξερει την διευθυνση σου και την στησει

εκει, οταν σε δει να το κλειδωνεις βραδυ, ε δεν θελει και πολυ σκεψη οτι το μηχανακι θα ειναι εκει ολη νυκτα...

ο κλεφτης φυσικα εχει κι αλλους τροπους...κανει βολτες και βρισκει τα μηχανακια που θελει και απο την πινακιδα

τους βρισκει και παλι την διευθυνση με τα κονε του...αλλα αν ησουν στην θεση του τι θα εκανες? βολτες στους

δρομους ή πλοηγηση στα forums πινοντας καφε? κατα πολυ ειναι και θεμα τυχης, βοηθεια μας :wallbash:

οσο για αυτογραφα υπερβολικης ταχυτητας κλπ, δεν εχει ουσια γιατι ξερουν ηδη την διευθυνση σου

αλλα και να μην σε βρουν χεστ#καν κιολας...θα δικαστεις ερημην και θα την φας ετσι κι αλλιως...

Τροποποιήθηκε από τον ghostkon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικα και να μην φαινεται.

1. Γινεται ευκολος στοχος (οπως ορθως ειπαν επανω)

2. Ενδεχομενως καποιος μπορει να σε ενοχοποιησει σε καποια παρανομη πραξη (εχω ενα ΧΤ κλεμμενο και θελω να κανω ληστεια σε τραπεζα.Βλεπω την πινακιδα σου και σε συνδιασμο με το χρωμα την κανω ολοιδια. Κανω την ληστεια και παραταω καπου την μηχανη ωστε να την βρουν οι αστυνομικοι. Μεσα απο την πινακιδα βρισκουν εσενα. Πας φυλακη την στιγμη που εγω ειμαι καθοδον για τα Καναρια Νησια οπου απολαμβανω τα κλεμενα)

3. Μπορει λογω επαγγελματος να εχει μια πινακιδα ως εταιρια. Τι εννοω? Εταιρια κουριερ με 30 μηχανακια GLX ειδεκευεται στην μεταφορα πιτσας πχ. Και επειδη ο ενας απο αυτους τους 30 εχει κλεμενο τοποθετει την ιδια με την δικια σου πινακιδα. Γινεται τροχαιο και καλεισαι σε δικαστηριο να πεις τι ακριβως εγινε. Τοτε?

4, Μπορει καποιος που να γνωριζει ολα τα στοιχεια της μοτο απο την πινακιδα και μεσω διευθυνσης να παρακολουθει εσενα, την οικογενεια σου κτλ. Οποτε κανεις και ευκολο στοχο οχι μονο την μηχανη αλλα και αλλα ατομα τριγυρω σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok μπορεί κάποιος να το βρίσκει υπερβολικό άλλος όχι, αλλά εφόσον πλεόν είναι τόσο εύκολο, γιατί να μην το κάνουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να φαινεται φυσικα, το θεωρω ψιλοαρρωστο να κρυβουμε την πινακιδα στις φωτο, ειλικρινα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φατσες-πινακιδες-προσωπικα στοιχεια ,μακρυα...

Εχει γεμισει το ιντερνετ ψυχακιδες και κλεφτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζουμε σε τετοιο κοσμο που πραγματικα θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι

πινακιδες και τα σχετικα ΔΕΝ πρεπει να φαινονται,απορω με ορισμενους γονεις που βγαζουν ακομα και τα παιδια τους στο διαδυκτιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζουμε σε τετοιο κοσμο που πραγματικα θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι

πινακιδες και τα σχετικα ΔΕΝ πρεπει να φαινονται,απορω με ορισμενους γονεις που βγαζουν ακομα και τα παιδια τους στο διαδυκτιο.

Σε αυτό έχεις πολύ δίκιο φίλε μου,πρέπει να είσαι πολύ βλάκας να βάζεις τα παιδιά σου σε φωτό στο ίντερνετ και ας παρεξηγηθούν πολλοί από εδώ μέσα που τους λέω βλάκες αν έχουν βάλει τα αγγελούδια τους φάτσα κάρτα στο ίντερνετ,κυκλοφορεί πολύ ανώμαλος κόσμος στα ιντερνετικά κανάλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πινακίδες να μη φαίνονται.

Φατσες πολλοι εχουμε βαλει,η φατσα δε με νοιαζει,εδω είμαι ας ερθουν να μου τα κλ@σουν.

Εξάλου και το facebook στο οποίο έχουμε τις φατσες μας δεν το θεωρω λιγότερο επικινδυνο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω ειμαι κατα στο να φαινεται η πινακιδα. Η φατσα μου (αμα εμπεριεχει και αλλους η φωτο, θα ρωτησω αν θελουν εννοειται) δεν με νοιαζει. Εξαλλου υπαρχει και το φατσοβιβλιο οπως λεει και ο Μπιλης οπου ειναι χειροτερο. Αν και σε αυτο το μηχανακι αλλη διευθυνση εχουν ολοι και αλλου μενω εγω :lipssealed::afro::shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά, η πινακίδα φαίνεται έξω, τι πειράζει αν φαίνεται στη φωτογραφία; Δηλαδή αν δει ένα τούμπανο 1000άρι SS ένας κλέφτης στο δρόμο, πάρει την πινακίδα και μάθει στοιχεία κλπ, δεν μπορεί να το κλέψει; Πρέπει να μπει στο φόρουμ; Καλύτερο είναι να μην έχεις καθόλου πινακίδα πάνω με αυτή τη λογική. Όσο για αυτό με την κλοπή, ντάξει έλεος. Με την ίδια λογική, βρίσκω ένα XT 600 ίδιο, παίρνω την αυθεντική πινακίδα κάνω τη ληστεία και πάνε εσένα μέσα. Ούτε να φτιάξεις ούτε τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά Ζμπούτζαμ !!!

Αν και το βρίσκω υπερβολικό το να την κρύβεις στις φωτογραφίες δεν παρεξηγώ αυτούς που δεν θέλουν να τους φαίνεται.........την πινακίδα λέω ρε άρρωστοιιιι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ την βγάζω ακόμα και όταν παρκάρω το μηχανάκι και την παίρνω μαζί μου.Μέσα σε ένα τσαντάκι όμως,να μην φαίνεται. :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα έχει δύο όψεις.

Η μία είναι το ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει γενικά να δημοσιέυει πολλές προσωπικές πληροφορίες στο internet καθαρά από άποψη, και η άλλη είναι η πιθανή στοχοποίηση που μπορεί να γίνει άπο κάποιο κλεφτρόνι.

Για το πρώτο είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Και εγώ προσωπικά ας πούμε δεν πολυγουστάρω να υπάρχουν στο internet πολλές πληροφορίες που με αφορούν.

Όσον αφορά τo δεύτερο νομίζω πως το πρόβλημα προκύπτει κατά βάση από τις πρόσθετες πληροφορίες που κατά καιρούς ποστάρει κάποιος σε ένα forum και όχι τόσο από την πινακίδα.

π.χ.

Αναφορές στα μέτρα ασφαλείας που τηρούμε, τα οποία πολλές φορές περιέχουν αναλύτικές πληροφορίες όπως για παράδειγμα τύπος/συνδεσμολογία συναγερμού, ύπαρξη γκαράζ/καμερών κλπ κλπ

Άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι κατά καιρούς γράφονται posts του στυλ "εγώ αφήνω στη μπαγαζιέρα κράνος,γάντια,πορτοφόλι, χρυσαφικά, λίρες κλπ και δεν μου τα έχουν κλέψει ποτέ"

Αυτά σε συνδυασμό με γενικές πληροφορίες όπως περιοχή διαμονής, επάγγελμα κλπ μπορούν να καταστήσουν κάποιον πιο εύκολο στόχο.

Επειδή λοιπόν κατά καιρούς όλοι ποστάρουμε πληροφορίες χρήσιμες σε επίδοξα κλεφτρόνια (π.χ. κάποιος μπορεί να ανοίξει ένα thread για βλάβη στον συναγερμό του) καλό θα ήταν να μην συνδυάζεται με άλλες φαινομένικά άσχετες πληροφορίες όπως π.χ. ο αριθμός κυκλοφορίας.

Άλλωστε ας μη ξεχνάμε ότι τα κλεφτρόνια έχουν εξελιχθεί και εκτός από εξελιγμένους τρόπους να "σηκώσουν" μία μηχανή έχουν και εξελιγμένους τρόπους να εντοπίσουν το εύκολο θύμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ έχω το όνομα μου για nickname σε όλα τα φορουμ, την πινακιδα θα κρύψω :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά, η πινακίδα φαίνεται έξω, τι πειράζει αν φαίνεται στη φωτογραφία; Δηλαδή αν δει ένα τούμπανο 1000άρι SS ένας κλέφτης στο δρόμο, πάρει την πινακίδα και μάθει στοιχεία κλπ, δεν μπορεί να το κλέψει; Πρέπει να μπει στο φόρουμ; Καλύτερο είναι να μην έχεις καθόλου πινακίδα πάνω με αυτή τη λογική. Όσο για αυτό με την κλοπή, ντάξει έλεος. Με την ίδια λογική, βρίσκω ένα XT 600 ίδιο, παίρνω την αυθεντική πινακίδα κάνω τη ληστεία και πάνε εσένα μέσα. Ούτε να φτιάξεις ούτε τίποτα.

Και γιατί ο καημένος ο κλέφτης να βγει έξω βόλτα και να κάθεται να ιδρώνει και να παρακολουθεί με τις ώρες χιλιάδες μηχανές για να βρει μια συγκεκριμένη???

:biker8zj:MyBike.gr is here for you!!!

Αυτό το φόρουμ μόνο και μόνον είναι το ιδανικό εργαλείο αναζήτησης εύκολου θύματος από επίδοξους του είδους...

Έχει και garage πανάθεμα το!

Που σημαίνει πως είμαι ο κλέφτης και στην κατοχή μου έχω και οδηγό αναζήτησης μοτοσυκλέτας!

Ψάχνω monsterάκι να τσιμπήσω... Βρίσκω όσους έχουν τέτοιο... Και έπειτα απλά λιώνω λίγο στο ψάξιμο τους προφίλ, ποστς κτλ... Μαζεμένα απ όλα τα πόστς βρίσκεις ΤΙΣ πληροφορίες σχετικά με το πού συχνάζει ένα μηχανάκι...

Ε, το να δημοσιεύεις και φώτο της πινακίδας απλά κάνει ευκολότερη τη ζωή του επίδοξου κλέφτη και δεν χρειάζεται να διαβάσει και ολόκληρα σεντόνια! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φατσες-πινακιδες-προσωπικα στοιχεια ,μακρυα...

+2

Δεν ειναι αναγκη να βγαζουμε φατσα φορα πολλες λεπτομεριες και στοιχεια σε δημοσια φορουμ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οκ ρε παιδες,πινακίδα και το που είναι αραγμένη η μηχανη μας το δέχομαι οτι μπορεί να ναι επικυνδυνο να τα δημοσιεύουμε.

Τις φατσες μας γιατι?εμένα ας πουμε η φατσα μου υπαρχει σε φωτογραφίες που εχουμε ανεβασει απο βόλτες του mybike,τι έχω να φοβηθω?το facebook δηλαδη είναι λιγότερο επικίνδυνο?

Τροποποιήθηκε από τον bill_daytona

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει νοημα να μην φαινεται...αυτος που θελει να την κανει με το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να

βρει την διευθυνση σου μεσω τροχαιας, μεσω ασφαλιστικων εταιριων ή ακομη και μεσω υπουργειου...

εξαρταται που εχει τα ''κονε'' του...φυσικα κανοντας μια βολτα σε μια μεγαλη πολη θα βρει πολλα μηχανακια

του συγκεκριμενου μοντελου που θελει, αλλα θα πρεπει να μπει σε μια διαδικασια παρακολουθησης για να

δει τα μερη που συχναζεις και ποσο αφηνεις το μηχανακι μονο του...αν ξερει την διευθυνση σου και την στησει

εκει, οταν σε δει να το κλειδωνεις βραδυ, ε δεν θελει και πολυ σκεψη οτι το μηχανακι θα ειναι εκει ολη νυκτα...

ο κλεφτης φυσικα εχει κι αλλους τροπους...κανει βολτες και βρισκει τα μηχανακια που θελει και απο την πινακιδα

τους βρισκει και παλι την διευθυνση με τα κονε του...αλλα αν ησουν στην θεση του τι θα εκανες? βολτες στους

δρομους ή πλοηγηση στα forums πινοντας καφε? κατα πολυ ειναι και θεμα τυχης, βοηθεια μας :wallbash:

οσο για αυτογραφα υπερβολικης ταχυτητας κλπ, δεν εχει ουσια γιατι ξερουν ηδη την διευθυνση σου

αλλα και να μην σε βρουν χεστ#καν κιολας...θα δικαστεις ερημην και θα την φας ετσι κι αλλιως...

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό του Κώστα (αν θυμάμαι καλά το όνομά σου...), αν και είμαι από εκείνους που επέλεξαν την τρίτη απάντηση, μιας και δεν έχω κάποια μηχανή που αξίζει κάποιος να βάλει τέτοια μέσα ώστε να την κλέψει.

Εάν είχα κάτι πιο πολύτιμο....τότε θα επέλεγα την πρώτη απάντηση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και το να μην φαινεται σε ανοικτα φορουμ μειωνεις τις πιθανοτητες στοχευμενης κλοπης.Στο δρομο δεν μπορεις να την κρυψεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προχθες κατεβηκε ενα UFO για να παρει το μηχανακι μου, βρηκαν τη διευθυνση μου μεσω πινακιδας αλλα μολις καταλαβαν οτι το εχω και κλειδωμενο με αλυσιδα εφυγαν...

Κατι αναλογα διαβασα και πιο πανω.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα