Jump to content
Mi_ka

Η Κυρά μου, μου τα έκοψε ... τα Μηχανάκια

Recommended Posts

Η Κυρά μου, μου τα έκοψε ... τα Μηχανάκια

A4940D1E-5BE0-4EC5-9C30-253C8BB1819C-4407-00000345921ED95D_zps1f2d4fd0.jpg

Όχι, δεν απεικονίζει την Κυρά μου...

Κάποτε βοήθησα τον προϊστάμενο μου να αγοράσει μηχανάκι τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά και αποφάσισε να ξανακαβαλήσει -

οποία συγκυρία, το F650 που πήρε το πούλαγε άλλος που θα γινόταν μπαμπάς και αποφάσισε να το παίζει "πιο ασφαλής"εντεύθεν.

Για να γράφουν οι πικραμένοι που το πέρασαν ή τράβηξαν ότι δείχνει η φωτό και έχασαν ή κέρδισαν τη μάχη!

(...όσο για μένα, καβαλάω μόνο σόλο και πήρα και κουτί ένεκα θεών τις υγείας που δεν χαρίστηκαν στην Κυρά μου...)

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Αλλαγή τίτλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αμα δε θέλει να ανέβει ας παει να τα φτιάξει με κουτακια,δεν θα αλλαζα μεταφορικο μέσο επειδή δεν το γουσταρει μια γκόμενα,τωρα τουλαχιστον στην ιλικία που ειμαι και δεν υπαρχουν παιδια κτλ. . .γαμος,παιδια κτλ ειναι αλλο θέμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα ανοιξω ενα θεμα

η πεθερα μου αγορασε μηχανη ενω δεν ηθελα ... γιατι ? :mB_kalo_e:

sory για το ασχετο κανω λιγο πλακα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλο η γυναίκα να σου "κόψει" τη μηχανή (μαζί με τα @@ σου) και άλλο να αποφασίσεις μόνος να ξεκαβαλήσεις λόγω παιδιού.

Η δεύτερη περίπτωση είναι καθόλα αποδεκτή ενώ η πρώτη για λύπηση.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστός αλλά ας μη διαχωρίσουμε τις περιπτώσεις για να έχουν οι πικραμένοι κάπου να καταθέσουν τον παρελθόντα πόνο τους άσχετα από αιτία και πρόθεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοί που ανάλογα με τα οικογενειακά τους και τον περίγυρο τους αλλάζουν συνήθειες είτε αυτο λέγετε μοτοσυκλέτα, είτε γήπεδο, είτε μπύρες κπλ, μάλλον δεν ανήκουν σε αυτό το σπάνιο και υπό εξαφάνιση είδος του πλανήτη που προσδιορίζετε από το ανδρικό μόριο. :tooth:

Πως λες σε αυτόν πούλα την μοτοσυκλέτα :whistling: (πιστεύω όλοι τον ξέρετε)

kaltsased.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλο η γυναίκα να σου "κόψει" τη μηχανή (μαζί με τα @@ σου) και άλλο να αποφασίσεις μόνος να ξεκαβαλήσεις λόγω παιδιού.

Η δεύτερη περίπτωση είναι καθόλα αποδεκτή ενώ η πρώτη για λύπηση.

Eίναι το ίδιο ακριβώς πράγμα, απλά στην δεύτερη περίπτωση είναι έμμεση η προπαγάνδα και δεν την πήρες καν χαμπάρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα δεν υπαρχει περιπτωση με την καμια.για μενα ηταν ειναι και θα ειναι τροπος ζωης.ναι και στο κουτι για περιπτωσεις αλλα μεχρι εκει.

η δικια μου τωρα που περιμενουμε και baby απλα μου λεει ενα προσεχε παραπανω.(δεκτο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι ενα κομματι του χαρακτηρα μας, αν δεν μπορουν να το αποδεχτουν ειναι σαν να μην αποδεχονται εμας τους ιδιους.(σε σχεση με το αλλο φυλλο)

τωρα λογω παιδιου ειναι αλλη κατασταση(παλι θα καβαλουσα ομως)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοί που ανάλογα με τα οικογενειακά τους και τον περίγυρο τους αλλάζουν συνήθειες είτε αυτο λέγετε μοτοσυκλέτα, είτε γήπεδο, είτε μπύρες κπλ, μάλλον δεν ανήκουν σε αυτό το σπάνιο και υπό εξαφάνιση είδος του πλανήτη που προσδιορίζετε από το ανδρικό μόριο. :tooth:

Πως λες σε αυτόν πούλα την μοτοσυκλέτα :whistling: (πιστεύω όλοι τον ξέρετε)

kaltsased.png

Αλίμονο, τον ...τιτανοτεράστιο "Κάλτσα" δεν θα ξέραμε? :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eίναι το ίδιο ακριβώς πράγμα, απλά στην δεύτερη περίπτωση είναι έμμεση η προπαγάνδα και δεν την πήρες καν χαμπάρι.

Μέσα στο σπίτι του καθενός δεν είμαι για να ξέρω πως και τι.

Αλλά θεωρώ πως αν κάποιος πάρει συνειδητά την απόφαση ότι για το παιδί του θα κόψει κάτι που αγαπάει τότε είναι Άντρας με Α κεφαλαίο.

Προσωπικά δεν νιώθω τόσο ανασφαλής πάνω στη μηχανή ώστε να την κόψω αν κάνω παιδί. Αλλά από την άλλη δεν μου έχει τύχει καμία χοντρή στραβή για να δω και την άλλη πλευρά του νομίσματος.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνειδητα δεν νομιζω να παρει καποιος τετοια αποφαση στο 100%.λιγος ευνουχισμος κρυβεται...!!!

και το θεμα παιδι δεν το καταλαβαινω.για νοικογενειακες μετακινησεις παιρνεις το αμαξακι και κανεις τη δουλεια σου.αλλα για τα γουστα σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνειδητα δεν νομιζω να παρει καποιος τετοια αποφαση στο 100%.λιγος ευνουχισμος κρυβεται...!!!

και το θεμα παιδι δεν το καταλαβαινω.για νοικογενειακες μετακινησεις παιρνεις το αμαξακι και κανεις τη δουλεια σου.αλλα για τα γουστα σου?

πουλας τη πολυθρονα και περνεις husaberg. :crazy::spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω μετα απο τεσσερα παιδια αυριο κανω την μεταβιβαση (στο ονομα της κυρας για αλλους λογους) με τις ευλογιες τις και γινομαι κατοχος μιας YAMAHA R6 TOY 2006.. :burn: Λετε να με βαρεθηκε και να θελει να με στειλει :think: :think: :think: :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, μην ρίχνουμε στους άλλους την ευθύνη των πράξεων μας!

Όσες πιέσεις και αν δεχόμαστε από τους άλλους, όσες προσδοκίες και αν έχουν από εμάς, σε όποιο θέμα και αν αναφερόμαστε, η απόφαση μας, η πράξη μας είναι δική μας και κανενός άλλου.

Δηλαδή πραγματικά, είναι δυνατόν να σε αφήσει μία γυναίκα επειδή έχεις μηχανή;

Εμένα δεν τρελένεται με την φάση, ενδεχομένως να περνούν σκέψεις από το μυαλό της ότι θα προτιμούσε τον χρόνο που αφιερώνω στην μηχανή να τον αφιέρωνα σε εκείνη. Θα σκέφτεται όμως μετά ότι ήδη είμαι αρκετά γκρινιάρης γεροπαράξενος και ότι αν μου έκοβε το αντικαταθλιπτικό μου η κατάσταση μου θα χειροτέρευε. Ε, τέτοιο χρόνο μαζί μου τι να τον έκανε;

ΥΓ. Περαστικά στην Κυρά σου Mi_ka!

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχα εντάξει μπορεί να παίξει λίγο περιτομή :P

Παίδες υπάρχουν και πολλοί που τη μηχανή δεν την βλέπουν έρωτα, γούστο κτλ. Πολλοί την έχουν για μέσο μετακίνησης που βολεύει, οπότε αν προκύψει παιδί αυτοί μπορεί να το σκεφτούν και χωρίς να πέσει παντόφλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να σου κόψει η γυναίκα την μηχανή για οποιονδήποτε λόγο είναι λάθος.

Όπως και να το κάνουμε η μηχανή είναι λιγότερο ασφαλή απο κάποιο αυτοκίνητο οπότε το να την σταματήσει κάποιος για να γλυτώσει απο αυτόν τον κίνδυνο του κάποτε μπορεί να γίνει κάτι οπότε σταματάω ωστε να μην γίνει ποτέ το καταλαβαίνω,σίγουρα το άλλο μισό παίζει ρόλο αλλά είναι μια απόφαση που την παίρνεις εσύ.

Επίσης για οικονομικούς ή για άλλους χ,ψ λόγους που υπάρχουν στην οικογένεια η μηχανή πρέπει να φύγει,Δεκτό.

Το να κόψεις την μοτό για οικογενειακούς λόγους είναι σωστό γιατί πρέπει να προσαρμόστεις στην καινούργια ζωή αλλά να την κόψεις επειδή σε βάζει η γυναίκα σου γιατί θέλει να κάθεται σε πολυθρόνα τότε έκανες λάθος επιλογή. :wallbash:

Υ.Γ. Πρόσφατα συνάδελφος με 4 παιδιά έπεσε με το παπί που έχει για κάθε μέρα χωρίς να χτυπήσει πολύ(γρατζουνιές στην παλάμη) και μετά το έδωσε και κινείται μόνο με το αμάξι του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω αν ειχα οικογενεια και γιο οχι μονο δε θα του το εκοβα αλλα θα του μαθαινα τα παντα για τη μηχανοκινηση οπως εκανε και σε εμενα ο πατερας μου. Ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που μπορω να σκεφτω να κανω με το παιδι μου. Ναι ισως να'νε λιγο πιο επικινδυνο απ' το να μεγαλωσω ξενερωτο παιδι που θα κυκλοφορει και θα προσεχει μη του ρθει καμια γλαστρα στο κεφαλι, αλλα διαφωνω καθετα με τη φιλοσοφια του φοβου και της συνεχους αποφυγης ολων των ρισκων ασχετα με το κοστος που εχει αυτο. Μια ζωη την εχουμε και ειναι και συντομη. Προτιμω το παιδι μου να βγει αντρας και ανθρωπος με τα ολα του και να ζει μια γεματη ζωη απ' το να βγει μπασμενο που φοβαται τα παντα. Επισης δε θα μπορουσα ποτε να στερησω απ' το ιδιο μου το παιδι αυτο το απιστευτο μικροβιο της μηχανοκινησης που δινει μερικες απο τις δυνατοτερες συγκινησεις που μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος.

Και αν ολα πανε τοσο στραβα ποια. Τραγικο θα ειναι ναι, αλλα τουλαχιστον θα ξερω(ισως να μη με παρηγορει αλλα θα το ξερω) οτι το παιδι μου εμαθε να ζει τη ζωη του στο επακρο. Χωρις υπερβολες βεβαια και παντα με συνεση(πραγμα που δεν ειναι αντιθετο με τα παραπανω οσο και αν καποιοι επιμενουν). Παρτε και μερικες φωτογραφιες ^^

r2si.jpg

4qb3.jpg

nzgs.jpg

t4u2.jpg

Και φυσικα :crazy:

2lye.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη ντουκ την πουλησα πριν 3 χρονια,οπως θα θυμοσαστε οι πιο παλιοι.μετα ηρθε και το παιδι.τρεχαματα προβληματα,το ενα το αλλο.αν και η γυναικα μου ποτε δεν ειχε θεμα ανεσης.με το δουκα πηγαιναμε γαλαξιδι και δεν εβγαζε κουβεντα κοκ.

Πλεον συζητωντας μαζι της,ενω με περνει να διαθεσω ενα μικρο ποσο να παρω ενα μηχανακι,δεν θελει.Αλλωστε το μηχανακι και πιο συγκεκριμενα αυτα που με ενδιαφερουν ειναι μονο για αναψυχη,δεν εξυπηρετει καποια αναγκη της οικογενειας.Ουσιαστικα ομως,το μονο εμποδιο ειμαι εγω.Πραγματικα δεν ξερω αν θελω να ξαναπαρω η αν θα μπορεσω να το χαρω.Ισως και να με εχει επηρεασει και εμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάποια πράγματα μπορείς να τα κόψεις, κάποια όχι. Για μερικούς η μηχανή είναι παροδικό φλέρτ, για μερικούς έρωτας, για άλλους αγάπη παντοτινή.

Για μένα προσωπικά ισχύει αυτό

1. .......
  2. .......
  3. (και ίσως το πιο σημαντικό). Για να είναι καλά οι γύρω μου, πρέπει πρώτα να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου. Αυτό χωρίς να καβαλάω μηχανή, δεν γίνεται.

Οπότε δεν κόβεται, τόσο απλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο η φάση που βρίσκεσαι. Άλλο γκόμενα, άλλο γυναίκα, και άλλο γυναίκα με παιδί μαζί. Γιατί όλοι το ξέρετε ότι πάνω στο μηχανάκι ρισκάρουμε. Όσο και να προσέχουμε κάθε μέρα ρισκάρουμε. Όταν γίνεις η κεφαλή της οικογένειας αποκτούν άλλα πράγματα προτεραιότητα. Είσαι υπεύθυνος και για άλλους και όχι μόνο για τον εαυτό σου. Φαντάζομαι πως για μένα όταν έρθει η ώρα μάλλον από μόνος μου θα περιορίσω αρκετά τα εκτός. Η δικιά μου από την αρχή ήθελε σκούτερ μεγάλο και δεν τρελαινόταν για μηχανές...Όταν το είδε της άρεσε, όταν την πήγα την πρώτη βόλτα καλοκαίρι τα είδε όλα. Από τότε ανεβαίνει μόνο αν είναι αναγκαίο κακό... Πήρε και αυτοκίνητο μικρό και οικονομικό και δεν έχω δικαιολογία... Το θέμα είναι αν αποφασίσεις να το αφήσεις το μηχανάκι να το αφήσεις γιατί κρίνεις εσύ ότι πρέπει, κι όχι επειδή θα σου το επιβάλλει ο άλλος. Άσε που αν πάει να σου επιβάλλει κάτι τέτοιο κάτι κάπου έχει γίνει λάθος, κάπου θα υπάρχει miscommunication που έλεγε και η γιαγιά μου... :crazy:

Άσε που αν σε γνώρισε με μηχανή κομματάκι δύσκολο να σου ζητήσει κάτι τέτοιο... :knuppel2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ειμαι απο τους τυχερους που δεν ακουω ουτε στο ελαχιστο γκρινια (για τη μοτοσυκλετα). Ισα ισα που η γυναικα μου θελει να αναβαθμιστουμε με την αγορα τουμπανου sport-touring.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω απλα να πω πως ειμαι 24 και οταν αποκτησω γυναικαι και παιδι δεν ξερω πως θα πραξω.. αλλα αυτο με τους περιορισμους η με την "αντριλα" θυμηθηκα ενα ανεκδοτο που λεει

-μωρη αναψες θερμοσυφωνο.

-οχι και προσεχε πως μου μιλας

-αφου μωρακι μου το ξερεις δεν μπορω να πλυνω τα πιατα με παγωμενο νερο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικη μου περιπτωση ειναι καπως διαφορετικη.. η κοπελα μου θελει να χρησημοποιουμε τη μηχανη μου για καμια βολτα, εγω ομως δεν θελω, ο πρωτος και κυριος λογος ειναι οτι, κακα τα ψεματα, στη μηχανη κινδυνευεις και θελω να ειναι ασφαλης, ενα δευτερο ειναι οτι γουσταρω να καβαλαω παντα μονος μου, και τριτων οτι η μηχανη που πηρα ειναι για ειδικη χρηση και οχι για καθε μερα, γουσταρω να τη χρησημοποιω μονο για βολτες στο βουνο με φιλους που το κανουμε για να ξεφευγουμε απο την καθημερινοτητα καθε Κυριακη...

Ειχα θεμα με το "Καθε Κυριακη" αλλα αυτο λυθηκε, η κοπελα μου γραφτηκε στον Ερυθρο Σταυρο και πλεον εχει ασχολειες καποιοες Κυριακες και δε με ζαλιζει.. Προς το παρον επειδη γουσταρω τρελα τη φαση του βουνου οτι και να μου πει δεν προκειτε να την πουλησω, αν ομως νιωσω οτι αυτο που κανω δεν μου προσφερει πλεον κατι τοτε θα παρω κανενα On/Off να την πηγαινω και αυτην καμια βολτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα