Jump to content
Sign in to follow this  
l@mpros dy

Πρόβλημα με αντλία βενζίνης σε Honda CBF 125

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι! Λοιπόν σήμερα όπως ερχόμουν από Λούτσα λόγω θερμοκρασίας το CBFακι μου έκανε τα γνωστά κολλήματα με την αντλία βενζίνης στον δρόμο "[http://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk]" . Το θέμα μου είναι το εξής...Μέχρι να τοποθετήσω καινούργια υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο θέμα στην τροφοδοσία αν το κινώ σε χαμηλές θερμοκρασιακές συνθήκες (γιατί μόνο τότε παρουσιάζεται το πρόβλημα και κολλάει) ; Εννοείται ότι αν δεν ξεκολλήσει και κάνει τα ίδια και με πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν το κουνάω ρούπι. Όμως το χρειάζομαι το μηχανάκι για μετακινήσεις και αφού διαπίστωσα άμεσα το θέμα και με το μαγαζί που το πήρα έχουμε κανονίσει τι θα κάνουμε αυτή είναι η μόνη μου έννοια.

Επίσης κάτι άλλο...Διάβασα σε ένα φόρουμ του εξωτερικού ότι και στα μεταγενέστερα μοντέλα υπάρχει αυτό το πρόβλημα μιας και όλα φοράνε την ίδια αντλία πίεσης 30psi.Λένε όμως ότι το τελευταίο μοντέλο έχει αντλία 50psi και ότι λύθηκε το πρόβλημα. Επειδή σαφώς δεν το έβγαλαν όλα τα μηχανάκια αυτό το πρόβλημα (του 9 είναι το δικό μου), σκέφτομαι την περίπτωση να μου κάτσει "λαχείο" η καινούργια αντλία και να μην βάλω την άλλη που κυκλοφορεί τώρα ώστε να γλιτώσω λίγο χρόνο γιατί πρέπει να φύγω μέσα στην εβδομάδα και δεν έχω σκοπό αν καθυστερήσει η άλλη αντλία να παρατήσω εδώ το μηχανάκι. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αυτό το θέμα ή ξέρει ας μου πει τι παίζει για να δω τι θα κάνω...Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθειά σας :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! Αν και αρκετό καιρό παρακολουθώ το forum, γράφτηκα τώρα για να καταθέσω τη δική μου εμπειρία με την αντλία βενζίνης στο συγκεκριμένο μοντέλο. Έχω το καινούργιο cbf 125 (Γενάρης '13) και τον Απρίλιο, χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο άρχισε να σβήνει εν κινήσει. Υποψιάστηκα την ποιότητα της βενζίνης, αν και από το συγκεκριμένο πρατήριο γεμίζω χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Για την ποιότητα της βενζίνης μου είπαν και στο συνεργείο. Τα κολλήματα συνέχισαν σε μικρότερο βαθμό και παρήγγειλα καινούργια αντλία (καλυπτόταν από την εγγύηση). Αφου εξάντλησα τη βενζίνη που είχα βάλει ξεκίνησα να το γεμίζω με 100αρα και δεν ξαναπαρουσιάστηκε πάλι πρόβλημα. Μετά από έξι (!!) περίπου εβδομάδες ήρθε η καινούργια αντλία και την αντικατέστησα. Στο μεσοδιάστημα αυτό γέμιζα μόνο 100αρα και δεν έσβησε καθόλου. Η χρήση που του έκανα ήταν φυσιολογική.

Το ίδιο πρόβλημα παρουσίασε και το cbf 125 φίλου ο οποίος το πήρε καινούργιο πριν ένα μήνα.

Άποψή μου είναι να το γεμίζεις με 100αρα μέχρι να αλλάξεις την αντλία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα με το cbf 1000!Μέχρι που μια ωραία πρωία απλά δεν ξαναπήρε μπρός!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ πήρα την καινούργια αντλία και από Δευτέρα θα την βάλω στο μηχανάκι. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι θέμα λαχείου για το αν θα ξανασυμβεί αυτό, οπότε στις ζέστες θα αναγκαστώ φέτος να βγαίνω με το 50αρι και από του χρόνου βλέπουμε. Δεν έχω και λεφτά για αντλία και άμα ξανασυμβεί φέτος τον ήπια :wallbash:

@Kostas_36 στο δικό σου το CBF το επισκεύασες και λειτούργησε κανονικά μετά ή σου άφησε κανένα "κουσούρι"; Αν είναι να φτάσω και σε χειρότερα προβλήματα παίρνω το 50αρι στην τελική διακοπές. Μα καλά και αυτοί οι άνθρωποι μηχανές για την Φιλανδία φτιάχνουνε; :pray:

*Το θέμα με το κουσούρι το λέω γιατί μπορεί να ξεκολλήσει η τρόμπα το βράδυ που θα πέσει η θερμοκρασία και να το πάρω για καμιά βόλτα. Αλλά αν ξανακολλήσει και μετά δεν παίρνει μπρος θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα ή με το που βάλω την αντλία θα είναι εντάξει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα πόσα χιλιόμετρα σου εμφάνισε το πρόβλημα ;

Στα 18500 και πηρα το μηχανακι την περασμενη βδομαδα με 17750

Παντως μολις γυρισα απο βολτα και τωρα το βραδυ δεν μου εκανε τιποτα κουλο.Απο Δευτερα συνεργειο παντως και βλεπουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή να αρχίσουμε να ανησυχούμε και 'μεις ; Άουτσ :online2long:

Τελικά ποιά αντλία λες να πάρεις ; :think:

Έχω ήδη στο σπίτι μια καινούργια αντλία (αυτή που είχε από την μάνα του) και από Δευτέρα θα μπει στο συνεργείο. Απλά περισσότερο είναι θέμα τύχης ποια αντλία θα σου πάει καλά και δεν θα σου ξαναεμφανίσει πρόβλημα. Ελπίζω να είμαι αρκετά τυχερός και μέσα στην εγγύηση να την έχω βρεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήρα μια απο ebay απο τρακαρισμένο μηχανάκι με 14000 χλμ και δεν μου ξαναέκανε τίποτα το τελευταίο τρίμηνο που την φοράει πάνω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθάβω το θέμα γιατί την πάτησα και 'γω. :cry:

Την Παρασκευή είχα κάνει μερικές διαδρομές (σύνολο 4-5 χιλιόμετρα να ήταν).

Σταματάω σε ένα καλό βενζινάδικο,γεμίζω,κάνω 2-3 χιλιόμετρα και αρχίζει να μου κάνει κόλπα.

Με σταθερό γκάζι δηλαδή,ήταν λες και είχε λόξυγγα.Έδινε και έκοβε συνέχεια.

Σαν το παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk

Το πάω με τα χίλια ζόρια στο συνεργείο (Honda) και το αφήνω.Τους εξηγώ τι είχε (επειδή είχαν δουλειά και δεν προλάβαιναν να το δουν 2 λεπτά :dry:).

Το ξαναλέω στην κοπέλα να το δει ενας μηχανικός,να ξέρει τι είναι,αλλά δεν... Απλά τους το περιέγραψα.

Με τα πολλά,ρωτάει ένα παιδί που έφτιαχνε εκείνη την ώρα ένα άλλο μηχανάκι και μου λέει ''μπορεί να είναι τρόμπα βενζίνης,μπορεί κάτι άλλο.Αν δεν το δω...''

Εντάξει τους λέω,το αφήνω και φεύγω.

Έκανα μια έρευνα και είδα πως αρκετά cbf 125,ειδικά τα παλιά,το έχουν αυτό το προβλημα.

Το θέμα είναι ότι αν είναι όντως αντλία βενζίνης,είδα τιμες απο καινούριες αυθεντικές και έχουν περίπου 280 ευρώ.

Και ρωτάω... Αν πάρω μια τέτοια https://www.e-moto.gr/el/?p=10042&m=0 θα έχω θέμα ; Κινέζικη μου φαίνεται.Γενικά βγάζουν προβήματα όμως ;

Μεταχειρισμένες βρίσκω στο e-πέη αλλά διάβασα ότι αν ''βραχούν'' με βενζίνη οι αντλίες και τις έχεις μετά χύμα στον αέρα,χαλάνε.Δεν ξέρω...

Για πείτε... :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Μανώλης93 έγραψε:

Ξεθάβω το θέμα γιατί την πάτησα και 'γω. :cry:

Την Παρασκευή είχα κάνει μερικές διαδρομές (σύνολο 4-5 χιλιόμετρα να ήταν).

Σταματάω σε ένα καλό βενζινάδικο,γεμίζω,κάνω 2-3 χιλιόμετρα και αρχίζει να μου κάνει κόλπα.

Με σταθερό γκάζι δηλαδή,ήταν λες και είχε λόξυγγα.Έδινε και έκοβε συνέχεια.

Σαν το παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk

Το πάω με τα χίλια ζόρια στο συνεργείο (Honda) και το αφήνω.Τους εξηγώ τι είχε (επειδή είχαν δουλειά και δεν προλάβαιναν να το δουν 2 λεπτά :dry:).

Το ξαναλέω στην κοπέλα να το δει ενας μηχανικός,να ξέρει τι είναι,αλλά δεν... Απλά τους το περιέγραψα.

Με τα πολλά,ρωτάει ένα παιδί που έφτιαχνε εκείνη την ώρα ένα άλλο μηχανάκι και μου λέει ''μπορεί να είναι τρόμπα βενζίνης,μπορεί κάτι άλλο.Αν δεν το δω...''

Εντάξει τους λέω,το αφήνω και φεύγω.

Έκανα μια έρευνα και είδα πως αρκετά cbf 125,ειδικά τα παλιά,το έχουν αυτό το προβλημα.

Το θέμα είναι ότι αν είναι όντως αντλία βενζίνης,είδα τιμες απο καινούριες αυθεντικές και έχουν περίπου 280 ευρώ.

Και ρωτάω... Αν πάρω μια τέτοια https://www.e-moto.gr/el/?p=10042&m=0 θα έχω θέμα ; Κινέζικη μου φαίνεται.Γενικά βγάζουν προβήματα όμως ;

Μεταχειρισμένες βρίσκω στο e-πέη αλλά διάβασα ότι αν ''βραχούν'' με βενζίνη οι αντλίες και τις έχεις μετά χύμα στον αέρα,χαλάνε.Δεν ξέρω...

Για πείτε... :cry:

Για μενα παρε του εμποριου...αν αυτη που εχει το cbf απο την μανα του ηταν ποιοτητας japan δεν θα ειχαν χαλασει τα μισα cbf  της αγορας...παθον κ εγω ευτυχως μεσα στην εγγυηση.Γενικα το cbf να ξερεις οτι εχει πολλα σημεια που ποναει οποτε ασε κανα φραγκο στην ακρη για οταν σου ερθουν εξατμιση, πηνια κ ρουλεμαν τιμονιου..

(Ευτυχως δεν βγαζει σοβαρα μηχανικα προβληματα, μπιελες κλπ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά με πήραν σήμερα απο το συνεργείο και μου είπαν ότι είναι όντως αντλία βενζίνης.

Το σκέφτηκα αρκετά και έβαλα την aftermarket αντλία.Μια χαρά πάει μέχρι στιγμής,φτου-φτου.

υ.γ.: Η μαμίσια ήταν keihin.Δεν το περίμενα απο τέτοια μάρκα...

Τροποποιήθηκε από τον Μανώλης93

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/9/2017 at 7:42 ΜΜ, το μέλος Μανώλης93 έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά με πήραν σήμερα απο το συνεργείο και μου είπαν ότι είναι όντως αντλία βενζίνης.

Το σκέφτηκα αρκετά και έβαλα την aftermarket αντλία.Μια χαρά πάει μέχρι στιγμής,φτου-φτου.

υ.γ.: Η μαμίσια ήταν keihin.Δεν το περίμενα απο τέτοια μάρκα...

Καλησπέρα

Ήθελα να σε ρωτήσω με την aftermarket αντλία λειτουργεί κανονικά και σήμερα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα!

Έχω κι εγώ ένα cbfακι και μου χει βγάλει τα κλασσικά προβλήματα, όπως τα περιέγραψε ακριβώς και ο φίλος εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153710&p=2900671&viewfull=1#post2900671 στα οποία φυσικά περιλαμβάνεται και το φαινόμενο "λόξυγγα" όπως περιγράφηκε και παραπάνω, λογικά λόγω αντλίας βενζίνης.

Οπότε θέλω κι εγώ να ρωτήσω:

1) @Μανώλης93 έπαιξε τελικά η αντλία που πόσταρες? https://www.e-moto.gr/el/?p=10042&m=0 Τώρα που πέρασαν και εποχές με ζέστες θα ήταν ένα πολύ ρεαλιστικό τεστ οπότε αν έπαιξε σε σένα νομίζω θα ακολουθήσωτα χνάρια σου.

2) Από άλλο φόρουμ διάβασα το εξής:

Κλησπερα στο forum για να μην εχουμε προβλημα στις αντλιες βενζινης των cbf -125 λογω ιντζεξιον περναμε φιλτρο-νεροπαγιδα αναμεσα ρεζερβουαρκαι αντλιας
Το χει δοκιμάσει κανείς αυτό? Ξέρετε τί είναι γιατί προσωπικά δεν έχω ιδέα? (κάποιο πχ λινκ με αυτό το "φιλτρο-νεροπαγιδα" θα ήταν ιδανικό)

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Κάθε πότε σου κάνει τον λοξυγγα; 

Λίγο μετά αφού φάει.  :tooth:

Η υδατοπαγίδα γενικά είναι πάντα χρήσιμη αλλά όχι για την αντλία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα