Jump to content
alekoundas

Μετανιωσε ο αγοραστης μετα την μεταβιβαση

Recommended Posts

Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ ειχα ενα dayang dv 50cc και το ανεβασα αγγελια να το πουλησω.Στην αγγελια το εβαλα ομως ως daytona dayang 50cc (δεν ημουν και σιγουρος τι μαρκα ηταν γιατι δεν θα το κραταγα πολυ).Βρεθηκε αγοραστης απο μια σχολη οδηγων,εγινε η μεταβιβαση στα 600 ευρο,αλλα μετα απο κανα δυο μερες με περνει τηλεφωνο ο αγοραστης και μου λεει εχει γινει λαθος στο ονομα,και οτι μαρκα δεν ειναι daytona αλλα dayang.Με τα πολλα πολλα μου λεει οτι θελει να το παρω πισω το μηχανακι και να παρει τα λευτα του πισω,αλλιως θα παει δικαστικως που ο δικηγορος του του ειπε οτι θα δικαιωθει αυτος και εγω θα αναγκαστώ να πάρω πίσω το παπί και να δόσω τα λευτά πίσω.Επιπλεων το έκοψε και σε τιμολόγιο που γράφει daytona dayang επάνω

η ερώτηση μου ειναι οτι αν πάω δικαστικός όντως θα κερδίσει την δίκη αυτός η όχι?

και επιπλέων τι μπορώ να κάνω για να αποφυγω δικαστηριο

Να συμπληρώσω οτι τα λευτα και να θελω να τα δοσω τωρα δεν τα εχω :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Στην αγγελια το εβαλα ομως ως daytona dayang 50cc

[...]και μου λεει εχει γινει λαθος στο ονομα,και οτι μαρκα δεν ειναι daytona αλλα dayang.[...].Επιπλεων το έκοψε και σε τιμολόγιο που γράφει daytona dayang επάνω

Δεν ξέρω από δικαστικά, αλλά με όσα γράφεις, δεν βλέπω πού τον παραπλάνησες τον κύριο. Ειδικά και ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άνθρωπο του χώρου, που έχει Σχολή και αρα 5 πράγματα γύρω από μηχανές όχι μόνο τα ξέρει, αλλά σε θέματα εμπορίου, ίσως να τα ξέρει καλύτερα και από εσένα...

Και όχι, να μην του δώσεις τα λεφτά πίσω. Ας πρόσεχε τι διάβαζε, τι συμφωνούσε και υπέγραφε στην τελική.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μην απελπίζεσαι....πρώτα απο όλα προσπάθησε να βρεις μια λύση με τον άνθρωπο.

μην πλέκετε με δικηγόρους.

εξήγησέ του την κατάσταση και βλέπεις.

λες "Επιπλεων το έκοψε και σε τιμολόγιο που γράφει daytona dayang επάνω"

τι εννοείς γράφει και τα δύο ονόματα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι θα πει δεν ξέρεις τι μάρκα είναι?

Η άδεια επάνω τι μάρκα και μοντέλο αναγράφει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά ο δικηγόρος προκειμένου να κάνει τη δίκη και να πάρει τα λεφτά, φυσικά και θα του πεί ότι έχει δίκιο...

Τι έγραφες στην αγγελία φίλε μου, αλλά και τι μάρκα έγραφε η άδεια κυκλοφορίας...???

Και στην τελική, προτού το πάρει δεν το τσέκαρε...???

Τι σκατά σχολή οδηγών είναι...??? Γουρούνι στο σακί πήρε...???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μην απελπίζεσαι....πρώτα απο όλα προσπάθησε να βρεις μια λύση με τον άνθρωπο.

μην πλέκετε με δικηγόρους.

εξήγησέ του την κατάσταση και βλέπεις.

λες "Επιπλεων το έκοψε και σε τιμολόγιο που γράφει daytona dayang επάνω"

τι εννοείς γράφει και τα δύο ονόματα?

και εμεις τι θα κάνουμε??? :devil: :devil:

Λοιπόν αστον να σε παέι δικαστικός (δεν θα το κάνει τα δικαστικά έξοδα είναι πάνω απο 600Ε )

πόσο χρονών είσαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!!! Το μηχανάκι το είδε την άδεια την είδε και αντιγραφή να ήταν θα μπορούσε να το καταλάβει πολύ εύκολα! Ο συνάδελφος εννοείται πως θα του είπε ότι θα κερδίσει ειδικά αν είναι της παλιάς σχόλης………

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά και συ όταν το αγόρασες,αλλά και αυτός πρίν γίνει η μεταβίβαση δε μπήκατε στο κόπο να κοιτάξετε τι γράφει η άδεια κυκλοφορίας;; :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες συμβουλές ρε....Μπροστά θα πάτε όλοι σας!

Απλά δώσε τα λεφτά πίσω, πάρε το μηχανάκι και τέλος. Το ξαναβάζεις αγγελία με σωστό όνομα και με το καλό το ξαναπουλάς. Είναι πιο έντιμο μπορείς να κάνεις.

Απλά τα ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΙΚΑ θα σου κλάσει κτλ ρε παιδιά. Τι να πω...

Ο άλλος λογικά δεν ήξερε τι πηρε. Το κατάλαβε μετά. Έκανε λάθος. Πρέπει να την πληρώσει κιόλλας? Μήπως να του γ@@@@@ και τη γυναίκα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Έκανε λάθος. Πρέπει να την πληρώσει κιόλλας?

Παραδοσιακά έτσι πάει, όποιος κάνει το λάθος το πληρώνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίσταζα να το πώ,αλλά και εγώ το ίδιο με τον g.papas σκεφτόμουν.Το οτι έχει σχολή οδήγησης δεν σημαίνει οτι είναι υποχρεωμένος να ξέρει απ'έξω τι μάρκα και μοντέλο είναι ο,τι βλέπει.Βεβαίως και έκανε λάθος που δεν κοίταξε την άδεια,αλλά λάθη γίνονται.Μακριά απο δικαστήρια,εγώ πιστεύω πως θα μπορούσες να το πάρεις πίσω,να βάλεις σωστά την αγγελία πάλι και τέλος.Δεν είσαι υποχρεώμενος,αλλά ηθικά αυτό είναι το σωστό

Θυμάστε που μπήκε ενα παλικάρι εδω μέσα,νόμιζε οτι είχε πάρει CRF250R και απο λάθος πήρε ένα κορεάτικο/κινέζικο αντίγραφο; Δεν νομίζω να του είπατε τότε "παρτα τέτοια μου τώρα για να μάθεις" κλπ. Γιατί αλλάζει η αντιμετώπιση τώρα που είμαστε στην άλλη πλευρά;

Τροποποιήθηκε από τον Nippon Denso

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες συμβουλές ρε....Μπροστά θα πάτε όλοι σας!

Απλά δώσε τα λεφτά πίσω, πάρε το μηχανάκι και τέλος. Το ξαναβάζεις αγγελία με σωστό όνομα και με το καλό το ξαναπουλάς. Είναι πιο έντιμο μπορείς να κάνεις.

Απλά τα ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΙΚΑ θα σου κλάσει κτλ ρε παιδιά. Τι να πω...

Ο άλλος λογικά δεν ήξερε τι πηρε. Το κατάλαβε μετά. Έκανε λάθος. Πρέπει να την πληρώσει κιόλλας? Μήπως να του γ@@@@@ και τη γυναίκα;

Συγνώμη αλλα΄στο εμπόριο και ειδικά στις πράξεις μεταξύ ιδιωτών πρέπει να επικρατεί ΄΄η αντίληψη του μέσου ανθρώπου΄΄ αν εγώ βάλω αγγελία το hornet και γράψω cbr 600 είναι απάτη δεν τα ξεχωρίζεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω λεω οτι θα το εχει πεταξει και 2-3 φορες κατω και μετα ξαφνικα δεν του εκανε. ''Δεν ειδα,δεν ηξερα,φερε πισω το παραδακι...''

Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται....Αφου ειχες βαλει και το ονομα της εταιριας,εισαι καλυμενος.

Ασε που λεει εδω διπλα ο μεγας Dant3 οτι ειναι ιδια μαρκα,οπως του ειχε πει ο Γκοργκολης. :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω λεω οτι θα το εχει πεταξει και 2-3 φορες κατω και μετα ξαφνικα δεν του εκανε. ''Δεν ειδα,δεν ηξερα,φερε πισω το παραδακι...''

Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται....Αφου ειχες βαλει και το ονομα της εταιριας,εισαι καλυμενος.

Ασε που λεει εδω διπλα ο μεγας Dant3 οτι ειναι ιδια μαρκα,οπως του ειχε πει ο Γκοργκολης. :yes:

Μετά από δυο ερωτησούλες που έκανα,είναι η ίδια μάρκα όντως.το daytona μόνο daytona δεν είναι dayang είναι κανονικά το μηχανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίδια μάρκα δε ξέρω αν είναι πάντως αυτά τα 2 μηχανάκια ειναι ΟΛΟΪΔΙΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τότε ουδέν πρόβλημα.Παρ'τον τηλέφωνο και πες του αν θέλει αποδείξεις να ρωτήσει στην αντιπροσωπεία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμάστε που μπήκε ενα παλικάρι εδω μέσα,νόμιζε οτι είχε πάρει CRF250R και απο λάθος πήρε ένα κορεάτικο/κινέζικο αντίγραφο; Δεν νομίζω να του είπατε τότε "παρτα τέτοια μου τώρα για να μάθεις" κλπ. Γιατί αλλάζει η αντιμετώπιση τώρα που είμαστε στην άλλη πλευρά;

..ενα λινκ ρε παιδια!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το μετάνιωσε, ας το βάλει ο ίδιος αγγελία και τελειώνει το θέμα...

Εσύ αφού έπεσαν οι υπογραφές που εμπλέκεσαι πλέον...???

Και δηλαδή, αν τον έπαιρνε 2 μήνες μετά και του έλεγε μετάνιωσα, πάλι τα ίδια θα του λέγατε...???

Δώστου τα λεφτά μετά από 2 μήνες γιατί το μετάνιωσε...???

Λες και του έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό για να το πάρει...

Μετά την απομάκρυνση μεγάλε... κλπ κλπ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν σου κανει τπτ.. μην ανχωνεσε .. δλδ αν του ελεγες οτι το toyota ειναι φερραρι και το επερνε... δεν μπορει να σου κανει τπτ. και να μπορουσε στο κατω κατω ποιος θα κατσει να χαλασει πανω απο 1000 ευρο εξοδα δικαστηκα για 600 ευρο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίσταζα να το πώ,αλλά και εγώ το ίδιο με τον g.papas σκεφτόμουν.Το οτι έχει σχολή οδήγησης δεν σημαίνει οτι είναι υποχρεωμένος να ξέρει απ'έξω τι μάρκα και μοντέλο είναι ο,τι βλέπει.Βεβαίως και έκανε λάθος που δεν κοίταξε την άδεια,αλλά λάθη γίνονται.Μακριά απο δικαστήρια,εγώ πιστεύω πως θα μπορούσες να το πάρεις πίσω,να βάλεις σωστά την αγγελία πάλι και τέλος.Δεν είσαι υποχρεώμενος,αλλά ηθικά αυτό είναι το σωστό

Και εκείνο ήταν περίεργη περίπτωση...Έγραφε η αγγελία ότι είναι replica, αλλά δεν έγραφε την κινέζικη μαρκα. Απλά το παλικάρι δεν ασχολήθηκε απ'ότι κατάλαβα να το δώσει πίσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα