Jump to content
Ο φυσικός

Πόσα κλικ έχει και πόσα "αντέχει" η DSLR σας

Recommended Posts

Ελπίζω να μην έχει ανέβει κάτι αντίστοιχο.

Στις DSLR φωτογραφικές μηχανές ο φωτοφράκτης εκτελεί μια σκληρή δουλειά και βέβαια δεν αντέχει για πάντα.

Στο παρακάτω site μπορείτε να βρείτε στατιστικές βάσει αναφορών ιδιοκτητών διάφορων μοντέλων σχετικά με το πόσες λήψεις έχουν πραγματοποιήσει και το αν δουλεύει ακόμα ο φωτοφράκτης τους. Εννοείται ότι είναι ενδεικτικό.

http://olegkikin.com/shutterlife/

Ένα μάλλον πιο ενδιαφέρον site είναι το http://www.camerashuttercount.com/ στο οποίο ανεβάζετε την πιο πρόσφατη και μη επεξεργασμένη φωτογραφία της DSLR σας και σας ενημερώνει για το πόσα κλικ έχει ο φωτοφράκτης σας. Δεν δουλεύει με όλα τα μοντέλα.

Την ίδια δουλειά κάνει και το http://eoscount.com/ (μόνο για CANON EOS). Πρέπει να έχετε συνδεδεμένη τη μηχανή στο PC και να της ανεβάσετε ένα σχετικό πρόγραμμα. Συνεργάζεται μόνο με τον Internet Exporer.

Καλές (μηχανο-λογικές) εξερευνήσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

για τις νικον υπαρχει αυτο εδω

http://www.nikonshuttercount.com/

και γενικοτερα το γνωστο opanda!

Η δικια μου μετα απο σχεδον 5 χρονια εχει σχεδον 28000 κλικς! ...ο μεσος ορος του κλειστρου τα 40-50κ

Ειναι σχεδον 5000 φωτο το χρονο αν και σιγουρα τα πρωτα χρονια τραβαγα οτι εβλεπα ...πλεον τα τελευταια 3-4 χρονια "ωριμασαμε" φωτογραφικα και τραβαμε πολυ επιλεκτικα :grin:

...ααα και μην με ρωτησεις ποσες απο αυτες θεωρω πως ειναι καλες!! -_-

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως και να μη παραδωσει πνευμα σιγουρα οσο πιο πολλα κλικ ειναι φοτωμενο τοσο λιγότερη ακριβεια εχει στην ταχυτητα με αποτελεσμα να σου δημιουργεί μικρες εως μεγαλες αποκλισεις απο αυτο που περιμενες απο πλευρας εκθεσης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ηξερα οτι μεσα σε μια φωτο καταγράφονται και τετοια στατιστικά . το λοιπον 10115 κλικ σε 2 χρονια ... με αυτο το ρυθμο σε 18 χρονια θα βγει στη συνταξη!!!!...

...χεχε!..μια χαρα ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περίπου στης 45000 κλικ από το 2008 και το κλείστρο παρέδωσε πνεύμα ....

Ρε Μητσε, εσενα δεν παρεδωσε πνευμα το κλειστρο αλλα το κουμπακι αν θυμαμαι καλα.

Παντως βλεπω πως για μια φωτογραφικη περιπου οπως αυτη που εχω εγω (με βαση το σαιτ) ειναι περιπου 50.000 φωτογραφιες.

Τα μισα απο οσα αναφερει η Κανον οτι ¨"μπορει" να βγαλει.

Οπως και να εχει, αν βγαλεις 50.000 φωτογραφιες πιστευω πως ειναι ενα αρκετα καλο νουμερο για μια μετρια φωτογραφικη.

Τωρα αν η φωτογραφικη μας χτυπαει 10 καρε και δεν μπορουμε να βγαλουμε το δαχτυλο απο πανω, οι χιλιαδες μαζευονται γρηγορα.

Η δικη μου ερωτηση ειναι τι γινεται με τις κομπακτ ψηφιακες , οπου πλεον αρκετες βαρανε 10-15 καρε. Να φανταστω πως δεν εχουν το κλασικο αναλογικο κλειστρο ετσι ?

ΥΓ. εχω πολυ καιρο να βγαλω φωτογραφιες :shock:

Τροποποιήθηκε από τον Alarm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν τολμαω να ρισκαρω...διοτι αν παω να τσεκαρω τη δικη μου,με τη γνωστη μουρλια για φωτο πού εχω δυο ενδεχομενα παιζουν:

• Να δω με οριο τα 50.000 κλικ οτι ειμαι ΜΟΝΟ κανα 200.000 παραπανω.Κοινως πεθανε η μηχανη και δεν το ξερω...πάπαλα... :banned:
  • Να δω τόσα κλικ που αν το μαρτυρησω στην Olympus να μού τη ζητησει να την βαλει στο Μουσειο mAthosalομηχανων και να μού την ανταλλαξει με το νεο μονΔελο...αρα εδω με συμφερει :secret:

...ας μην το ρισκαρω... :crazy:

Αϊ λοβ my Olympus :) γαμW τσι αφραγκιες μεσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικη μου ερωτηση ειναι τι γινεται με τις κομπακτ ψηφιακες , οπου πλεον αρκετες βαρανε 10-15 καρε. Να φανταστω πως δεν εχουν το κλασικο αναλογικο κλειστρο ετσι ?

Δεν έχουν κλείστρο εστιακού επιπέδου όπως η DSLR αλλά διαφραγματικό (μέσα στον φακό). Και τα δύο υπήρχαν παλιότερα σε αναλογικές μηχανές. Και αυτά χαλάνε, ίσως όχι τόσο εύκολα, αλλά υποτίθεται ότι μια compact camera δεν προορίζεται για 100.000 λήψεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικια μου 550d εχει γυρω στις 20000 clicks και αντεχει γυρω στα 70000 συμφωνα με ερευνα στο διαδικτυο. Βεβαια αυτο ποτε δεν ειναι στανταρ.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειμαι ουτε καν ερασιτεχνης φωτογραφος, ηθελα μια σχετικα καλη μηχανη, την οποια δεν εχω ψαξει ακομα, και στον περιπου ενα χρονο που την εχω τραβηξα 1812 φωτογραφιες μεχρι σημερα, εχει πολυ μελλον μπροστα της η D5100 της Nikon!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και όταν παραδώσει πνεύμα το κλείστρο, τί γίνεται?

Είναι επισκευάσιμο-αντικαταστάσιμο ή στα σκουπίδια όλη?

:_unsure:

Η δικιά μου είναι πολύ καινούργια για να έχω τέτοιες ανησυχίες. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αντικαταστάσιμο νομίζω, αλλά είναι κάτι σαν να αλλάζεις μοτέρ στη μοτοσυκλέτα. Δεν αξίζει νομίζω για τις ερασιτεχνικές που έχουμε εμείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αντικαταστάσιμο νομίζω, αλλά είναι κάτι σαν να αλλάζεις μοτέρ στη μοτοσυκλέτα. Δεν αξίζει νομίζω για τις ερασιτεχνικές που έχουμε εμείς.

Eυτυχως που δεν βγαζει και η BMW μηχανες φωτογραφικες δηλαδη... :crazy::mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στεφ ....αυτό που λες είναι το πρώτο πρόβλημα και μετά από λίγο καιρό ήρθε και το κλείστρο :wallbash: :wallbash: :wallbash:

ΥΓ. εχω πολυ καιρο να βγαλω φωτογραφιες :shock:

Mee too :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα