Jump to content

Recommended Posts

Ο κοσμος διψαει? Θα τελειωσει το ποσιμο νερο?

Στο λιακοπουλο τα διαβασες αυτα? μαζι με τους νεφελιμ κ τους ελοχιμ?

Δηλαδη αν δν υπαρχει ο καπιταλισμος θα γινονται ολα χωρις κερδος? Επειδη το κερδος δν θα ειναι οικονομικο αλλα αλλης μορφης παυει να ειναι κερδος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μολις εντοπισες το βασικοτερο ψεγαδι στο σχεδιο σου...

Στο προηγουμενο ποστ σου ειπες οτι μπορει ολοι οι ανθρωποι να ειναι τελειοι με τελεια παιδεια κλπ... Οπως ομως εγω σκεφτομαι αντιθετα απο σενα κ αλλοι ποσοι επισης, ετσι δν προκειται ποτε να συμβει το να εχουν ολοι την τελεια παιδεια κ σκεψη κλπ κλπ... Εδω δν μπορει να συμβει αυτο αναμεσα στα μελη μιας απλης οικογενειας... Πως θα μπορουσε να γινει σε επιπεδο πληθυσμου εστω ενος μικρου χωριου, ποσο μαλλον σε μεγαλυτερο επιπεδο....

Περα απ αυτο λες γιατι τοσος αρνητισμος σε μια προταση η οποια θα βελτιωση τη ζωη μου.

Κατ αρχην αυτο δν ισχυει για ολους. Ενας πλουσιος εχει μονο να χασει απ αυτο. Η ζωη του ειναι ηδη τελεια.... Εχει οτι θελει κανει οτι γουσταρει... Γιατι να τα χασει για να βελτιωθει η ζωη των αλλων? Και γιατι να επιτρεψει να συμβει αυτο? Επισης οπως ειπε κ ο νιαρ. Τι θα γινει με την εξελιξη?

Επισης για την αρχικη σου ιδεα που λες οτι θα εφαρμοστει αρχικα απο μια μικρη κοινωνια, ενα μικρο χωριο πχ. Εχεις σκεφτει το πρακτικο μερος? Αντε θα αλλαζουν μεταξυ τους αυγα κρεας κλπ... ρουχα? εχει κ ραφτες στα χωρια, κ αντε πες εχει κ ραφτη. υλικα για τα ρουχα? νερο δεη κλπ τα ειπαμε... Κ αν νομιζεις οτι θα σηκωθει καποιος ο οποιος εχει τεχνικες γνωσεις να στησει συστημα ηλεκτροδοτησης κ υδρευσης να παει εκει να κανει αυτο που λες κ δν θα παει σε μια εταιρεια να παρει φραγκα εισαι γελασμενος...

Επισης ολες τις τεχνικες υποδομες που λες οτι θα κανουν τεχνιτες εθελοντικα με τι υλικα θα τις κανουν? μεταλα, πλαστικα κλπ? που θα τα βρουν? φυτρωνουν κ αυτα στο χωριο?

Κ λες οταν ξεπερασει η παραγωγη του χωριου τις αναγκες του θα τα πουλαει σε εξευτελιστικες τιμες... Το πουλαει τωρα εδω που κολαει? Να αφησει το συναλλαγμα θελει κ θα πουλαει κιολας?

Και αν παρατηρησεις λιγο την Ιστορια οτι καθεστως αλλαξε, αλλαξε με πολεμο κ αιμα... Δεν ξεκινησε κανενα χωριουδακι να αλλαξει τον τροπο ζωης κ ακολουθησαν οι υπολοιποι...

Εγω επισης απο το να με πιανει καταθλιψη κ να βασανιζομαι προσπαθωντας να βρω καποιον μαγικο ανυπαρκτο τροπο να αλλαξει ο τροπος ζωης του πλανητη κ να ειναι ολοι οι ανθρωποι χαρουμενοι κ ευτυχισμενοι, προσπαθω να περναω καλα μ αυτα που εχω (ετσι κ αλλιως μια χαρα επιβιωνουμε ολοι, τα καφε κ τα μπαρακια καθε μερα γεματα ειναι) κ κοιταω πως θα βρω τροπο να βελτιωσω τη ζωη μου μεσα στο συστημα που ζω κ οχι εξω απ αυτο.

Τα αλλα ειναι ιστοριες για να κοιμομαστε πιο καλα το βραδυ

Κοιμήσου παιδί μου εσυ...

Αφού μες το μυαλό σου έχεις εξασφαλίσει την επ αορίστου λειτουργία της οικονομίας ωστε να σε συντροφεύει ο ίδιος τρόπος ζωής εως τον θάνατό σου... Τότε έλυσες όλα τα προβλήματα του μέλλοντός σου...

Οπότε κοιμήσου ήσυχος! Όλα καλά θα πανε!

Ο κοσμος διψαει? Θα τελειωσει το ποσιμο νερο?

Στο λιακοπουλο τα διαβασες αυτα? μαζι με τους νεφελιμ κ τους ελοχιμ?

Δηλαδη αν δν υπαρχει ο καπιταλισμος θα γινονται ολα χωρις κερδος? Επειδη το κερδος δν θα ειναι οικονομικο αλλα αλλης μορφης παυει να ειναι κερδος?

Το κέρδος σε μια οικονομία βασισμένη στους πόρους του πλανήτη μετριέται σε ποιότητα ζωής για όλους.

Μην συγκρίνεις ανόμοια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού μες το μυαλό σου έχεις εξασφαλίσει την επ αορίστου λειτουργία της οικονομίας ωστε να σε συντροφεύει ο ίδιος τρόπος ζωής εως τον θάνατό σου... Τότε έλυσες όλα τα προβλήματα του μέλλοντός σου...

Εγω αυτο ειπα? Οτι ελυσα την λειτουργια της οικονομιας? Το που θα οδηγησει αυτη η κριση κανεις μας δεν το ξερει ακομα. Η ιστορια εχει δειξει βεβαια οτι τετοια προβληματα με πολεμο λυνονταν. Οποτε εχω να ανησυχω πιο πολυ μη γινει κανας πολεμος παρα για το πως θα ειναι ολοι ανθρωποι ευτυχισμενοι δουλευοντας εθελοντικα κ ανταλλαζοντας προιοντα για να ζησουν μεσα σ ενα αυτοματοποιημενο συστημα που θα τα παραγει ολα ετοιμα γ αυτους... Κοιταω να περναω οπως ειπα κ πριν καλα με οτι εχω κ προσπαθω να βελτιωσω τη ζωη μου μεσα στο συστημα το οποιο ζω.

Αυτη ειναι η ζωη... Δεν ειναι δικαιη ουτε ευκολη (για τους περισσοτερους)...

Και στο κατω κατω τωρα γιατι ειναι χαλια η ζωη? Γιατι δν εχουμε φραγκα για υλικα αγαθα οπως πριν... Οχι γιατι δν μπορουμε να επιβιωσουμε...

Το κέρδος σε μια οικονομία βασισμένη στους πόρους του πλανήτη μετριέται σε ποιότητα ζωής για όλους.

Μην συγκρίνεις ανόμοια...

Α δηλαδη αυτος που θα εξελιξει πχ στο δικο σου συστημα ενα αεροπλανο, θα το κανει διαθεσιμο για 6 δις κοσμο? Μια φεραρι πχ? Θα πανε αυριο να ζητησουν ολοι μια φεραρι κ θα την εχουν?

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω αυτο ειπα? Οτι ελυσα την λειτουργια της οικονομιας? Το που θα οδηγησει αυτη η κριση κανεις μας δεν το ξερει ακομα. Η ιστορια εχει δειξει βεβαια οτι τετοια προβληματα με πολεμο λυνονταν. Οποτε εχω να ανησυχω πιο πολυ μη γινει κανας πολεμος παρα για το πως θα ειναι ολοι ανθρωποι ευτυχισμενοι δουλευοντας εθελοντικα κ ανταλλαζοντας προιοντα για να ζησουν μεσα σ ενα αυτοματοποιημενο συστημα που θα τα παραγει ολα ετοιμα γ αυτους... Κοιταω να περναω οπως ειπα κ πριν καλα με οτι εχω κ προσπαθω να βελτιωσω τη ζωη μου μεσα στο συστημα το οποιο ζω.

Αυτη ειναι η ζωη... Δεν ειναι δικαιη ουτε ευκολη (για τους περισσοτερους)...

Και στο κατω κατω τωρα γιατι ειναι χαλια η ζωη? Γιατι δν εχουμε φραγκα για υλικα αγαθα οπως πριν... Οχι γιατι δν μπορουμε να επιβιωσουμε...

Πάντα ήταν χάλια η ζωή... Για όλους... Ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης... Το ότι ο κόσμος δεν το βλέπει αυτό είναι άξιο απορίας. Τα υλικά αγαθά δεν σε κάνουν ευτυχισμένο. Ο σεβασμός και η αγάπη που παίρνεις από τους γύρω σου σε κάνει ευτυχισμένο. Και αυτό οι περισσότεροι προσπαθούν να το εξαγοράσουν με τα χρήματα και με τον εντυπωσιασμό. Δεν το βλέπεις γύρω σου?

Και ενας ζάμπλουτος δυστυχισμένος είναι καθώς για να κρατήσει και να αυξήσει τα κέρδη του αναλώνεται καθημερινώς σε τηλέφωνα, ραντεβού, συναντήσεις κτλ και γενικότερα η αντζεντα του πάντα φούλ είναι. Με αποτέλεσμα να έχει το βράδυ πριν κοιμηθεί ενα κεφάλι καζάνι από τις σκωτούρες..

Αν εσυ θεωρείς ευτυχία το να είσαι 9-10 μήνες το χρόνο με το κεφάλι σου γεμάτο σκοτούρες και 2-3 μήνες διακοπές στη Χαβάι τότε πάω πάσο. Αυτός ο άνθρωπος αν το σκεφτείς εκτενέστερα δεν είναι ελεύθερος! Σκλάβος του συστήματος είναι!

Το ότι έχει χρήματα και 2 σουκου ελεύθερα να τα ξοδέψει είναι απλά μια αυταπάτη ευτυχίας! Και σε αυτή την αυταπάτη έχουμε πέσει θύματα όλοι μας

Α δηλαδη αυτος που θα εξελιξει πχ στο δικο σου συστημα ενα αεροπλανο, θα το κανει διαθεσιμο για 6 δις κοσμο? Μια φεραρι πχ? Θα πανε αυριο να ζητησουν ολοι μια φεραρι κ θα την εχουν?

Αν ποτέ καταφέρεις να έχεις μια σταθερή οικονομία βασισμένη στους πόρους εξελιγμένη σε τέτοιο βαθμό τότε και αυτό που λες εφικτό θα είναι.

Και η ferrari σίδερα είναι... σκάβεις τη γη τα βγάζεις σχεδιάζεις κατασκευάζεις και τέλος. Έπειτα μοιράζεις σε όποιον έχει ανάγκη..

Δεν αναμένω τέτοιο επίπεδο κοινωνίας σε καμία των περιπτώσεων στη γενιά μου. Είμαι ρεαλιστής πάνω απ όλα.

Αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ πλέον αυτό που γίνεται καθημερινά που περπατάς βράδυ σε ένα σοκάκι και ο άλλος φοβάται να σε κοιτάξει στα μάτια, και συ φοβάσαι επίσης...

Που μπαίνεις σε ασανσέρ με έναν άγνωστο και ζείς τα πιο αμήχανα 40 δευτερόλεπτα λόγω της ησυχίας που επικρατει...

Καταλάβετε το... Ζούμε όλοι μαζί και ο καθένας μόνος του σε αυτόν τον κόσμο...

Φεύγει κάποιος από την παρέα του και μόλις φύγει οι φίλοι των σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μέχρι να έρθει και η σειρά των ίδιων την επόμενη στιγμή.

(καλά καλά... δίκιο έχετε! Κυρίως στις γυναικείες παρέες συμβαίνει αυτό) :crazy:

But you get my point

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα το οτι μπαινεις σε ενα ασανσερ κ σε πιανει αμηχανια επειδη δν αλλαζεις κουβεντα μη το βλεπεις οπως το βλεπεις. Πριν απο μερικους αιωνες οι ανθρωποι κοιμοντουσαν με το ενα ματι ανοιχτο μη τους φαει κανενας στον υπνο τους...

Για τα σοκακια που λες, μερικους αιωνες πριν φοβοσουν μην συναντησεις καν ανθρωπο εξω γιατι δεν ηξερες αν θα σε σκοτωσει...

Αυτη ειναι η ζωη... δες κ στη φυση τι γινεται... Οι κινδυνοι υπαρχουν παντου...

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε υπαρχει η καλυτερη ποιοτητα ζωης που εχει υπαρξει ποτε στον πλανητη.... Απο αποψη υγειας? Ιατρικη εξελιξη συνεχης.. απο αποψη υλικων αγαθων?τεχνολογικη εξελιξη με ραγδαιους ρυθμους..

απο αποψη επικοινωνιας? Ερχεσαι σε επικοινωνια καθημερινα με ανθρωπους απο ολο τον κοσμο... τι λεμε τωρα???

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα το οτι μπαινεις σε ενα ασανσερ κ σε πιανει αμηχανια επειδη δν αλλαζεις κουβεντα μη το βλεπεις οπως το βλεπεις. Πριν απο μερικους αιωνες οι ανθρωποι κοιμοντουσαν με το ενα ματι ανοιχτο μη τους φαει κανενας στον υπνο τους...

Για τα σοκακια που λες, μερικους αιωνες πριν φοβοσουν μην συναντησεις καν ανθρωπο εξω γιατι δεν ηξερες αν θα σε σκοτωσει...

Αυτη ειναι η ζωη... δες κ στη φυση τι γινεται... Οι κινδυνοι υπαρχουν παντου...

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε υπαρχει η καλυτερη ποιοτητα ζωης που εχει υπαρξει ποτε στον πλανητη.... Απο αποψη υγειας? Ιατρικη εξελιξη συνεχης.. απο αποψη υλικων αγαθων?τεχνολογικη εξελιξη με ραγδαιους ρυθμους..

απο αποψη επικοινωνιας? Ερχεσαι σε επικοινωνια καθημερινα με ανθρωπους απο ολο τον κοσμο... τι λεμε τωρα???

Ναι... σωστά όλα αυτά που λες... αλλά σε ποιους είναι διαθέσιμα όλα αυτά??

Ζείς τόσο ποιοτικά ανάλογα με το βάθος της τσέπης σου...

Σήμερα έχεις βενζίνη για το cbr.... Αύριο δεν θα έχεις... Αυτό είναι γεγονός

Σήμερα έχεις λεφτά για καφέ... Αύριο δεν θα χεις... Και αυτό γεγονός φαίνεται να καταλήγει...

Όταν δεν θα χεις τι έχεις σκοπό να κάνεις???

Δηλαδή αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν τελειώσει το χαρτί που έχουμε δωσει αξία, τα πάντα καταρρέουν...

Τα εργοστάσια μένουν εκει να κάθονται και ενώ μπορείς απλά να τα δουλέψεις και να παράγεις δεν γίνεται επειδή δεν υπάρχει ένα χαρτί, το χρήμα...

Και θα εξηγήσω και την δικιά μου τη θέση εδω για να μην λέμε και ότι να ναι...

Εγω φίλε μου δεν έχω ανάγκη αύριο μεθαύριο και τρίτος παγκόσμιος να γίνει, και η οικονομία να καταρρεύσει. Έχω γή στο χωριό θα τη δουλέψω και θα ζήσω...

Όλοι εσείς στις πόλεις τι θα κάνετε??? Θα φάτε ο ένας τον άλλον...

Και γω καλά που δεν έχω οικογένεια και στόματα να θρέψω...

Εσείς που μεγαλώνετε παιδιά τι θα κάνετε???

Το μόνο που σας νοιάζει πλέον είναι πως θα βγάλετε το μήνα, το 6μηνο, το χρόνο... Μέχρι εκει φτάνει ο νους και μετά λέτε θα δούμε τι θα κάνουμε όταν έρθει η ώρα...

Κυνηγάτε μέχρι και το τελευταίο μεροκάματο του κώλου σαν δαιμονισμένοι...

Είναι αδιανόητο να μην σας ενδιαφέρει το μέλλον σας, το μέλλον των παιδιών σας....

Και απ ότι φαίνεται όντως δεν σας ενδιαφέρει γιατί κοιτάτε μόνο το παρόν...

Έχει μπολιάσει μέσα σας πλέον σαν κάτι δεδομένο...

Μέντιουμ δεν είστε για να ισχυρίζεστε πως αυτό το σύστημα δεν θα καταρρέυσει...

Οπότε κακώς κάθεστε με σταυρωμένα χέρια....

Θα πρεπε να σας νοιάζει αν το 2030 θα ζείτε και πως...

Θα πρεπε να νοιάζεστε αν το 2050 θα ζούνε τα παιδιά σας και πως...

Αλλιώς γιατί τα κάνατε εξαρχής???

Ας φορούσατε λάστιχο τουλάχιστον...

Πρέπει πλέον να σταματήσουν τα παιδιά να πληρώνουν τις αμαρτίες των γονιών τους...

Και αν θέλετε τα παιδιά σας να ζήσουν εξίσου καλά όπως ζήσατε και εσείς θα πρέπει να προλαμβάνετε το μέλλον τους...

Όχι αύριο...

Τώρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν γινει πολεμος ξεχνα τη γη στο χωριο... μαζι στα χαρακωματα θα ειμαστε :shoot: :shoot: :shoot:

Θα δειξει που θα παει η κατασταση με τον καιρο. Κατι αλλο δν μπορουμε να κανουμε τωρα... Ειναι σαν να λεν τα προβατα να μαζευτουν να βγουν απο το μαντρι. Δεν προκειται να βγουν ποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν γινει πολεμος ξεχνα τη γη στο χωριο... μαζι στα χαρακωματα θα ειμαστε :shoot: :shoot: :shoot:

Θα δειξει που θα παει η κατασταση με τον καιρο. Κατι αλλο δν μπορουμε να κανουμε τωρα... Ειναι σαν να λεν τα προβατα να μαζευτουν να βγουν απο το μαντρι. Δεν προκειται να βγουν ποτε...

Κάνε όπως θες και πράξε όπως επιθυμείς και γω από την μεριά μου αντίστοιχα σεβούμενος ο καθένας τις επιλογές του άλλου.

Καληνύχτα :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και αν βάλουμε το πλάνο του διαμοιρασμού προιόντων στο χωριό και το συνδυάσουμε με υπάρχουσες κλειστές παραγωγικές μονάδες και όλες αυτές μαζί πιστεύετε θα μπορέσει να έχει αποτέλεσμα???

Δηλαδή....

Πως λέει σε ενα χωριό να συνδυάσουμε τις εργασίες...

Να κάνουμε το ίδιο σε άλλη κλίμακα όμως χωρίς να περιοριστούμε στο χωριό... Ας πούμε σε έναν νομό παράδειγμα... Μπορούμε να εκμεταλευτούμε και να συνδυάσουμε μονάδες παραγωγής οι οποίες ας πούμε πάνε για κλείσιμο ή έχουν κλείσει ήδη και να τις δουλέψουμε όσοι εθελοντές μαζευτούμε και κυρίως οι ιδιοκτήτες με τις οικογένειές τους και φίλοι...

Κάνουμε τον διαμοιρασμό των προιόντων σε όλους τους συμμετέχοντες ταυτόχρονα όμως αυξάνουμε και την παραγωγή στο μάξιμουμ. Με παραγωγή φούλ θα μπορούμε να δημιουργήσουμε και ταμείο πουλώντας πάμφτηνα ώστε να κάνουμε ζημιά αλλά ταυτόχρονα να έχουμε και ένα ταμείο ώστε να συντηρήσούμε το οικοδόμημα προμηθευούμενοι τα αγαθά που χρειαζόμαστε.

Το όπλο μας θα ναι η ελάχιστη εργασία που θα παρέχει ο καθένας ατομικά αλλά ταυτόχρονα η μεγάλη και ασταμάτητη παραγωγή!

Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά ας χώσει σκέψεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και αν βάλουμε το πλάνο του διαμοιρασμού προιόντων στο χωριό και το συνδυάσουμε με υπάρχουσες κλειστές παραγωγικές μονάδες και όλες αυτές μαζί πιστεύετε θα μπορέσει να έχει αποτέλεσμα???

Δηλαδή....

Να κάνουμε το ίδιο σε άλλη κλίμακα όμως χωρίς να περιοριστούμε στο χωριό... Ας πούμε σε έναν νομό παράδειγμα... Μπορούμε να εκμεταλευτούμε και να συνδυάσουμε μονάδες παραγωγής οι οποίες ας πούμε πάνε για κλείσιμο ή έχουν κλείσει ήδη και να τις δουλέψουμε όσοι εθελοντές μαζευτούμε και κυρίως οι ιδιοκτήτες με τις οικογένειές τους και φίλοι...

Κάνουμε τον διαμοιρασμό των προιόντων σε όλους τους συμμετέχοντες ταυτόχρονα όμως αυξάνουμε και την παραγωγή στο μάξιμουμ. Με παραγωγή φούλ θα μπορούμε να δημιουργήσουμε και ταμείο πουλώντας πάμφτηνα ώστε να κάνουμε ζημιά αλλά ταυτόχρονα να έχουμε και ένα ταμείο ώστε να συντηρήσούμε το οικοδόμημα προμηθευούμενοι τα αγαθά που χρειαζόμαστε.

Το όπλο μας θα ναι η ελάχιστη εργασία που θα παρέχει ο καθένας ατομικά αλλά ταυτόχρονα η μεγάλη και ασταμάτητη παραγωγή!

Αυτες οι μοναδες για να δουλεψουν μπορει να θελουν απο μερικες εως πολλες χιλιαδες ευρω εξοδα λειτουργικα το μηνα... Ποιος θα τις καλυψει? Ρευμα, τυχον καυσιμα, νερο, αλλα πιθανα υλικα κ παει λεγοντας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτες οι μοναδες για να δουλεψουν μπορει να θελουν απο μερικες εως πολλες χιλιαδες ευρω εξοδα λειτουργικα το μηνα... Ποιος θα τις καλυψει? Ρευμα, τυχον καυσιμα, νερο, αλλα πιθανα υλικα κ παει λεγοντας...

Μην αναμένεις τα πάντα από άλλους.

Αν όντως σε ενδιαφέρει το θέμα, που από τα τόσα σου πόστ δείχνεις να σε ενδιαφέρει, κάτσε και συ και συνέβαλε με τη σκέψη σου στο πως μπορούν να λυθούν αυτά τα προβλήματα σε ένα τέτοιο σύστημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή....

Πως γινεται απο την μια να "παρεχουμε ελαχιστη εργασια" και απο την αλλη να εχουμε "μεγαλη και ασταματητη παραγωγη" .....Θα βαλουμε αλλοδαπους να δουλευουν? :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως γινεται απο την μια να "παρεχουμε ελαχιστη εργασια" και απο την αλλη να εχουμε "μεγαλη και ασταματητη παραγωγη" .....Θα βαλουμε αλλοδαπους να δουλευουν? :crazy:

Έχοντας μεγάλο αριθμό ατόμων και μικρότερο αριθμό εργατοωρών τότε απλά τους διαμοιράζεις ισόποσα και δεν χρειάζεται να βαράνε 8ωρα ο καθένας καθημερινά παρά κάποιες ώρες εβδομαδιαία...

Αν πχ σε όλο τον πλανήτη τώρα έχουμε πχ 40% ανεργία, και το υπόλοιπο που εργάζεται το κάνει με 8ωρα σε 6ημερα, φαντάσου να παίρνεις αυτό το 40% και να τους βάλεις να εργαστούν σε όλες τις υπάρχουσες εργασίες με τους υπόλοιπους. Αυτόματα μειώνεις τις εργατοώρες σε όλους αλλά ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και μια παραγωγική μονάδα εκεί που δούλευε 16ωρες την ημέρα να παράγει σε 24ωρη βάση... Έτσι αυξάνεις την παραγωγή και μειώνεις τις εργατοώρες

Τροποποιήθηκε από τον zampination

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχοντας μεγάλο αριθμό ατόμων και μικρότερο αριθμό εργατοωρών τότε απλά τους διαμοιράζεις ισόποσα και δεν χρειάζεται να βαράνε 8ωρα ο καθένας καθημερινά παρά κάποιες ώρες εβδομαδιαία...

Αν πχ σε όλο τον πλανήτη τώρα έχουμε πχ 40% ανεργία, και το υπόλοιπο που εργάζεται το κάνει με 8ωρα σε 6ημερα, φαντάσου να παίρνεις αυτό το 40% και να τους βάλεις να εργαστούν σε όλες τις υπάρχουσες εργασίες με τους υπόλοιπους. Αυτόματα μειώνεις τις εργατοώρες σε όλους αλλά ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και μια παραγωγική μονάδα εκεί που δούλευε 16ωρες την ημέρα να παράγει σε 24ωρη βάση... Έτσι αυξάνεις την παραγωγή και μειώνεις τις εργατοώρες

Και ο μισθος? Μοιραζεται αναλογα ή αυτος παραμενει στα ιδια επιπεδα για ολους?

Αν παραμεινει στα ιδια επιπεδα τοτε το κοστος ανα μοναδα προϊοντος ειναι μεγαλυτερο που σημαινει ακριβοτερο προϊον ή υπηρεσια, αρα μη ανταγωνιστικο/η, αρα ......καληνυχτα επιχειρηση. Αν μοιραστει αναλογα με τις εργατοωρες στον καθενα, τοτε το μονο που κανουμε ειναι να μοιραζουμε την φτωχια !!!

Φιλε μου αυτα τα συστηματα δοκιμαστηκαν σε ολες τις πρωην σοσιαλιστικες οικονομιες και το μονο που εκαναν ηταν να φερουν φτωχια και απελπισια στους ανθρωπους. Δυστυχως δεν εχει ανακαλυφθει ακομα το χρηματοδεντρο για να δρεπουμε οποτε θελουμε τους καρπους του Μεχρι τοτε ...........

Και για να μην ειμαστε απαισιοδοξοι, λυσεις υπαρχουν οχι ομως στην βαση της κολεκτιβας. Ειναι πολυ μεγαλη η κουβεντα για τις πραγματικες και εφαρμόσιμες λυσεις.Αν καποια μερα εχω κεφι και χρονο ισως γραψω μερικες απο αυτες.

Τροποποιήθηκε από τον ANDREASP

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ο μισθος? Μοιραζεται αναλογα ή αυτος παραμενει στα ιδια επιπεδα για ολους?

Αν παραμεινει στα ιδια επιπεδα τοτε το κοστος ανα μοναδα προϊοντος ειναι μεγαλυτερο που σημαινει ακριβοτερο προϊον ή υπηρεσια, αρα μη ανταγωνιστικο/η, αρα ......καληνυχτα επιχειρηση. Αν μοιραστει αναλογα με τις εργατοωρες στον καθενα, τοτε το μονο που κανουμε ειναι να μοιραζουμε την φτωχια !!!

Φιλε μου αυτα τα συστηματα δοκιμαστηκαν σε ολες τις πρωην σοσιαλιστικες οικονομιες και το μονο που εκαναν ηταν να φερουν φτωχια και απελπισια στους ανθρωπους. Δυστυχως δεν εχει ανακαλυφθει ακομα το χρηματοδεντρο για να δρεπουμε οποτε θελουμε τους καρπους του Μεχρι τοτε ...........

Και για να μην ειμαστε απαισιοδοξοι, λυσεις υπαρχουν οχι ομως στην βαση της κολεκτιβας. Ειναι πολυ μεγαλη η κουβεντα για τις πραγματικες και εφαρμόσιμες λυσεις.Αν καποια μερα εχω κεφι και χρονο ισως γραψω μερικες απο αυτες.

Πω.... και νόμιζα σε ενδιέφερε και πως διάβασες το Thread...

Σε μία πρόταση λοιπόν:

Εδώ μιλάμε για κοινωνία χωρίς χρήμα η οποία της οικονομία βασίζεται καθαρά στους διαθέσιμους πόρους του πλανήτη, στην συστημική εκμετάλλευσή τους η οποία βασίζεται στην διατήρηση τους, και στην ισόποση κατανομή των παραγόμενων προϊόντων σε όλους τους κατοίκους χρησιμοποιώντας κατάλληλα την τεχνολογία για όλα τα παραπάνω.

Επίσης ένα τέτοιο σύστημα δεν δοκιμάστηκε και ούτε εφαρμόστηκε ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μήτσο, αποφάσισε.

Τη μιά μιλάς για ταμείο στο χωριό, και την άλλη για κοινωνία χωρις χρήμα...

Το 2ο υπήρξε κάποτε, αλλά πολυ παλιά.

Επίσης, δεν βαζεις πουθενα τον ξενοδόχο.

Το κράτος.

Που θα ζητησει φόρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μήτσο, αποφάσισε.

Τη μιά μιλάς για ταμείο στο χωριό, και την άλλη για κοινωνία χωρις χρήμα...

Το 2ο υπήρξε κάποτε, αλλά πολυ παλιά.

Επίσης, δεν βαζεις πουθενα τον ξενοδόχο.

Το κράτος.

Που θα ζητησει φόρο.

Μιλάω για την μετάβαση από ένα σύστημα που χρησιμοποιεί το χρήμα, σε ένα σύστημα που δεν το χρησιμοποιεί.. Και εσύ όπως και άλλοι παραβλέψατε σημαντικά σημεία του τόπικ τα οποία ΔΕΝ διαβάσατε (συγκεκριμένα δεν είδες καν το βίντεο του Michael Tellinger)... Απλά δεν γίνεται να το κάνεις από τη μια στιγμη στην άλλη και έτσι θα πρέπει κάπως να ξεκινήσεις! Εξού και το πως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το τωρινό οικονομικό σύστημα(ΚΑΙ τα χρηματά του) συγχρόνως έως ότου το αποβάλεις από το σύστημα...

Ξαναδές το Thread γιατί το πέρασες στο ντούκου ασυναίσθητα πιθανόν. Ο στόχος είναι να απαλλαγούμε από το χρήμα διότι είναι η κύρια αιτία ΟΛΩΝ των προβλημάτων στον πλανήτη!

Είτε κοινωνικα

Είτε προσωπικά

Είτε παγκόσμια

Είτε πολεμικά

Είτε είτε είτε...

Απ όπου και αν το πιάσεις το θέμα η αιτία συνήθως καταλήγει σε ένα πράγμα, το χρήμα, για όλα τα προβλήματα του τωρινού πολιτισμού αλλά κυρίως για τον πλανήτη και τους πολύτιμους για τον άνθρωπο πόρους του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρις χρημα ? Νομιζα οτι μιλουσαμε σοβαρα!!!

Καλη συνεχεια στο "ταξιδι" σου :bye:

Και γω το ίδιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η καλυτερη φραση που ειχα διαβασει (δε θυμαμαι ομως ποιος την ειπε) ειναι:

το ανθρωπινο ον, ειναι το μονο που πληρωνει για να ζει σε εναν απο τους πιο ομορφους πλανητες...

εκει μας ηθελαν, εκει μας φερανε.

Να εξαρτώμαστε απο το χρημα, να μην μπορουμε να απολαυσουμε αυτα που μας δινονται δωρεαν απο τη φυση και να χανουμε το νοημα της ζωης με ολα αυτα τα υλικα που δημιουργησαμε.

(το ολα ειναι σχετικο, καποια δημιουργηθηκαν με σκοπο την πραγματικη εξυπηρετηση μας, ενω καποια λογω τεχνητων αναγκων.)

τα zeitgheist βιντεο λενε πολλες αληθειες για οποιον ενδιαφερεται να δει τον κοσμο μας με αλλο ματι.

[δε ξερω κατα ποσο βγαινω off-topic αν βγαινω, αλλα καπου ηθελα να τα πω κ γω ο ανθρωπος!!]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα