Jump to content
MentalRay

Θα φεύγατε στο εξωτερικό αν είχατε την ευκαιρία;

Recommended Posts

Τόσα χρόνια βλέπαμε, ξέραμε και είτε ψηφίζαμε είτε αδιαφορούσαμε. Τώρα που είναι ώρα ευθύνης, τα ρίχνουμε όλα στους άλλους και ψαχνόμαστε να την κάνουμε.

Θέλει κόπο και υπομονή η ζωή στο εξωτερικό, δεν είναι εύκολη.

Ωρα ευθύνης; Γιατί πρεπει να είμαι υπεύθυνος για όλα τα λαμόγια; Για τους ψηφοφόρους που φέρνανε μέχρι και την γιαγια τους απο το τάφο για να ψηφίσουν τα ρεμάλια που μας κυβερνουν; Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω για να μην φέρω αυτη την ευθύνη; Να πλάκωνα στις σφαλιάρες κάθε "καλοπερασάκια" που έφερνε την γιαγιά 110 χρονών να ψηφίσει για το μέλλον μου; Λες να μου άρεσε αυτό;

Και ναί. Θα τα ρίξω στους άλλους. Με έχουνε φέρει σε αυτή την θέση χωρίς να φταίω.

Παιδί του φραπέ δεν είμαι και συγνώμη που το παίρνω προσωπικά, αλλά δεν γίνεται να ξεσκίζομαι στην δουλειά και το διάβασμα, όταν όλοι οι άλλοι γύρω μου τον κάνανε λάστιχο (όποιος θέλει εξηγηση τότε δεν είναι αρκετά μεγάλος για να μάθει :D) χρόνια τώρα, και τώρα που απαιτώ να ανταμειφθώ για τον κόπο μου, να μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που ψάχνονται να βγούνε έξω αφού τα ματώσανε τόσα χρόνια μέσα.

Δεν σου κάνω προσωπική επίθεση, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτή την γενίκευση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ωρα ευθύνης; Γιατί πρεπει να είμαι υπεύθυνος για όλα τα λαμόγια; Για τους ψηφοφόρους που φέρνανε μέχρι και την γιαγια τους απο το τάφο για να ψηφίσουν τα ρεμάλια που μας κυβερνουν; Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω για να μην φέρω αυτη την ευθύνη; Να πλάκωνα στις σφαλιάρες κάθε "καλοπερασάκια" που έφερνε την γιαγιά 110 χρονών να ψηφίσει για το μέλλον μου; Λες να μου άρεσε αυτό;

Και ναί. Θα τα ρίξω στους άλλους. Με έχουνε φέρει σε αυτή την θέση χωρίς να φταίω.

Παιδί του φραπέ δεν είμαι και συγνώμη που το παίρνω προσωπικά, αλλά δεν γίνεται να ξεσκίζομαι στην δουλειά και το διάβασμα, όταν όλοι οι άλλοι γύρω μου τον κάνανε λάστιχο (όποιος θέλει εξηγηση τότε δεν είναι αρκετά μεγάλος για να μάθει :D) χρόνια τώρα, και τώρα που απαιτώ να ανταμειφθώ για τον κόπο μου, να μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που ψάχνονται να βγούνε έξω αφού τα ματώσανε τόσα χρόνια μέσα.

Δεν σου κάνω προσωπική επίθεση, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτή την γενίκευση.

Ακριβως. Εγω ημουν 3ο ετος μηχανολογιας οταν εφυγα. Και να τελειωνα δεν υπηρχε περιπτωση να εβρισκα δουλεια.Ποιος ο λογος για καποιον στη ηλικια μου να σπουδασει αυτες τις μερες?? Και δεν ειναι οτι θελω ντε και καλα δουλεια γραφειου και χοντρο μισθο. Δουλευα σε πρακτορειο με φορτηγα διανομης και νταλικες,η κουτα πηγαινε καπνος! Μπορω να ζησω χωρις μηχανες,καλοπεραση κτλπ τουλαχιστον θελω να ζω με αξιοπρεπεια και οχι μηνας μπαινει μηνας βγαινει να ειμαι με το μαχαιρι στο λαιμο απο 20χρονων! Ουτε να ειμαι 40χρονων και να μενω με τους γονεις μου. Στην Ελλαδα αυτα πλεον ειναι δυσκολα ως ακατορθωτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και δεν μπορείς να δεχτείς την γενίκευση γιατί βγάζεις την ουρά σου απ'έξω και θεωρείς ότι εφόσον είσαι αμέτοχος, ότι δεν έχεις και ευθύνη.

Κανείς δεν σου είπε να πιάσεις στο ξύλο αυτούς που φέρνουν τις γιαγιάδες, αυτοί που θέλουν ξύλο είναι αυτοί που δεν πάνε να ψηφίσουν.

Αυτοί που τα ματώνουν και τον κάνουν λάστιχο, σε ένα πράγμα είναι καλύτεροι από αυτούς που δουλεύουν και παλεύουν. Διεκδικούν τα κεκτημένα τους και προσπαθουν να τα διατηρήσουν πηγαίνοντας με ευλάβεια να ψηφίσουν αυτούς που τους βολεύουν και τους δίνουν ψωμί. Και ποια είναι η απάντηση από αυτους που μοχθουν και ξεσκίζονται στη δουλειά? Η ΑΠΟΧΗ και η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ όταν έρχονται οι εκλογές. Και όταν το αποτελέσμα είναι το αναμενόμενο, όλοι αυτοί που δεν ψηφίζουν, που απέχουν, που είναι αμέτοχοι, τα ρίχνουν όλα σε αυτούς που κάνουν το αυτονόητο για τα διατηρήσουν τα κεκτημένα τους ή και για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Το έχω πει πολλές φορές και θα το πώ και πάλι. Αυτό το 40% που απέχει από τις εκλογές κάθε φορά, είναι ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που την ψάχνουν να φύγουν γιατί δεν έχουν δουλειά, που λένε ότι έχει γίνει ανυπόφορη η ζωή στην Ελλάδα, που μιλάει για κλέφτες πολιτικούς και πολλά άλλα.

Είχα την ευκαιρία να γυρίσω στην Αγγλία τον χειμώνα και δεν το έκανα γιατί έχω ζήσει εκεί και ξέρω πως είναι η ζωή και τα πράγματα και δεν θέλω να ζω με τον τρόπο που ζουν ΟΛΟΙ οι βορειοευρωπαίοι. Γιατί όπως και να το κάνουμε, όσα στραβά και αν έχει η Ελλάδα σαν κράτος, σαν τόπος είναι ευλογημένος και είναι στο χέρι μας να το καταλάβουμε και να το εκτιμήσουμε.

Έχεις άγχος, έχεις σκοτούρες, έχεις έννοιες, έχεις τις μαύρες σου? Πας μια βολτούλα στην παραλία, πίνεις έναν καφέ με θέα την Ακρόπολη ή το Αιγαίο, σε λούζει ο ήλιος και ηρεμείς, παίρνεις δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσεις τον αγώνα. Κανείς δεν είπε ότι η ζωή είναι εύκολη και δίκαιη και φυσικά, δεν είναι η ζωή δύσκολη και άδικη ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι είναι ΛΑΘΟΣ να ωραιοποιούμε το εξωτερικό και τις συνθήκες εκεί, ειδικά όταν δεν έχουμε γνώση των συνθηκών εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρώ ότι είναι ΛΑΘΟΣ να ωραιοποιούμε το εξωτερικό και τις συνθήκες εκεί, ειδικά όταν δεν έχουμε γνώση των συνθηκών εκεί.

Δεν ωραιοποιούμε. Στην παρούσα κατάσταση της Ελλάδας αλλα και πιο πρίν τα πράγματα ήταν ΟΝΤΩΣ καλύτερα σε πολλούς τομείς. Είπαμε δεν μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις.

Μιλάμε για αξιοπερπή διαβιωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και δεν μπορείς να δεχτείς την γενίκευση γιατί βγάζεις την ουρά σου απ'έξω και θεωρείς ότι εφόσον είσαι αμέτοχος, ότι δεν έχεις και ευθύνη.

Κανείς δεν σου είπε να πιάσεις στο ξύλο αυτούς που φέρνουν τις γιαγιάδες, αυτοί που θέλουν ξύλο είναι αυτοί που δεν πάνε να ψηφίσουν.

Αυτοί που τα ματώνουν και τον κάνουν λάστιχο, σε ένα πράγμα είναι καλύτεροι από αυτούς που δουλεύουν και παλεύουν. Διεκδικούν τα κεκτημένα τους και προσπαθουν να τα διατηρήσουν πηγαίνοντας με ευλάβεια να ψηφίσουν αυτούς που τους βολεύουν και τους δίνουν ψωμί. Και ποια είναι η απάντηση από αυτους που μοχθουν και ξεσκίζονται στη δουλειά? Η ΑΠΟΧΗ και η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ όταν έρχονται οι εκλογές. Και όταν το αποτελέσμα είναι το αναμενόμενο, όλοι αυτοί που δεν ψηφίζουν, που απέχουν, που είναι αμέτοχοι, τα ρίχνουν όλα σε αυτούς που κάνουν το αυτονόητο για τα διατηρήσουν τα κεκτημένα τους ή και για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Το έχω πει πολλές φορές και θα το πώ και πάλι. Αυτό το 40% που απέχει από τις εκλογές κάθε φορά, είναι ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που την ψάχνουν να φύγουν γιατί δεν έχουν δουλειά, που λένε ότι έχει γίνει ανυπόφορη η ζωή στην Ελλάδα, που μιλάει για κλέφτες πολιτικούς και πολλά άλλα.

Είχα την ευκαιρία να γυρίσω στην Αγγλία τον χειμώνα και δεν το έκανα γιατί έχω ζήσει εκεί και ξέρω πως είναι η ζωή και τα πράγματα και δεν θέλω να ζω με τον τρόπο που ζουν ΟΛΟΙ οι βορειοευρωπαίοι. Γιατί όπως και να το κάνουμε, όσα στραβά και αν έχει η Ελλάδα σαν κράτος, σαν τόπος είναι ευλογημένος και είναι στο χέρι μας να το καταλάβουμε και να το εκτιμήσουμε.

Έχεις άγχος, έχεις σκοτούρες, έχεις έννοιες, έχεις τις μαύρες σου? Πας μια βολτούλα στην παραλία, πίνεις έναν καφέ με θέα την Ακρόπολη ή το Αιγαίο, σε λούζει ο ήλιος και ηρεμείς, παίρνεις δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσεις τον αγώνα. Κανείς δεν είπε ότι η ζωή είναι εύκολη και δίκαιη και φυσικά, δεν είναι η ζωή δύσκολη και άδικη ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι είναι ΛΑΘΟΣ να ωραιοποιούμε το εξωτερικό και τις συνθήκες εκεί, ειδικά όταν δεν έχουμε γνώση των συνθηκών εκεί.

Βγάζω την ουρά μου απ'έξω; γιατί; Τι σε κάνει να το ξέρεις αυτό που λές;

Όσο για τον τόπο τον ευλογημένο να σου πω κάτι και εσένα και τους υπόλοιπους ρομαντικούς.

Ειλικρινα στα @@ μου αν μπορώ να κάνω μια βόλτα σε μια παραλία για να ξεφύγω απο τις σκοτούρες μου.

Μόλις τελειώσει η βόλτα, θα πρεπει να γυρίσω στην πραγματικότητα, και να δω τους συνταξιούχους γονείς μου να τους τρώει το άγχος και η αγωνία τι θα κάνουνε με τα δάνεια όταν δουλεύανε τόσα χρόνια για να βλεπουνε την σύνταξη τους να συρρικνώνεται, εμένα να μην ξέρω τι θα κάνω σε 2 χρόνια απο τώρα σε αυτή την χώρα, αν θα μπορώ να κάνω οικογένεια, την ανεξέλεγκτη πλέον εγκληματικότητα, το ζώο Ελληνάριους Μαλάκιους που συναντάται κατα μεγάλες ομάδες εδω πέρα, τους πολιτικούς που ότι και να ψηφίσω θα ενώσουνε 5 κομματα και 8 ιδεολογίες μαζί για να με "σώσουνε", την ελλιπή παιδεία, την έλλειψη κουλτούρας, τους υπέροχους δρόμους με τις φυσικές πλεόν λακούβες τους, τις υπέροχες δημόσιες υπηρεσίες που πριν πας πρεπει να πάρεις ναρκωτικα και πολλά ακόμα.

Ναι ειναι συγκλονιστικές οι παραλίες μας. Κάνεις βόλτα και όλα τα κακά φεύγουνε. Συγνώμη φίλε μου που θα στο πώ σε προσωπικό επίπεδο τώρα, αλλά αυτός ο τρόπος σκέψης είναι που μας έφτασε εδω πέρα. Παρακολουθώ τις συζητήσεις αρκετό καιρό και εδω και αλλού σε παρόμοια θέματα, και η μονη διακιολογία που υπάρχει πάντα, είναι έλα μωρε κάνεις μια βόλτα στο ηλιοβασίλεμα και problem solved. Μάλλον άλλος είναι ο αμέτοχος και αυτός που πιστεύει οτι ο ρομαντισμός και ο χρόνος θα φέρουν αποτέλεσμα.

Όχι εγώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@objecto:

Είναι αξιοπρεπής διαβίωση αν παίρνεις 2 χιλιάρικα καθαρά και έχεις ενοίκιο 900 και έξοδα μετακίνησης με το μετρό 80ε την εβδομάδα? Γιατί κάτι τέτοιο θα συμβεί αν πας ας πούμε στο Λονδίνο να δουλέψεις ως προγραμματιστής. Θα μιλήσω γενικότερα για την Αγγλία, που ξέρω από πρώτο χέρι. Ένα ζευγάρι για να ζήσει αξιοπρεπώς στην Αγγλία θέλει να εργάζονται και οι δύο και να έχουν καθαρά ένα μισθό γύρω στα 1,500 ο καθένας. Ο ένας ο μισθός θα φεύγει στο ενοίκιο, το ρεύμα, το council tax, το νερό και το τηλέφωνο και ο άλλος ο μισθός για όλα τα άλλα. Πες μου λοιπόν, είναι αξιοπρεπής διαβίωση να ζει 4μελής οικογένεια με 1,500 λίρες το μήνα?

@MentalRay: όταν μάθεις να διαβάζεις τι σου γράφει ο άλλος, τότε θα μπορέσουμε να ξανασυζητήσουμε.

Εγώ σου γράφω:

Έχεις άγχος, έχεις σκοτούρες, έχεις έννοιες, έχεις τις μαύρες σου? Πας μια βολτούλα στην παραλία, πίνεις έναν καφέ με θέα την Ακρόπολη ή το Αιγαίο, σε λούζει ο ήλιος και ηρεμείς, παίρνεις δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσεις τον αγώνα.

και απαντάς:

έλα μωρε κάνεις μια βόλτα στο ηλιοβασίλεμα και problem solved.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μίλησα έγραψα για λυμένα προβλήματα, μίλησα για δύναμη και κουράγιο. Και θα ξαναπώ, προβλήματα και σκοτούρες υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ, σε όλες τις χώρες, δεν είναι τόσο απλό, άντε τα μαζέψαμε και φύγαμε

Τροποποιήθηκε από τον zb00p

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αξιοπρεπής διαβίωση αν παίρνεις 2 χιλιάρικα καθαρά και έχεις ενοίκιο 900 και έξοδα μετακίνησης με το μετρό 80ε την εβδομάδα? Γιατί κάτι τέτοιο θα συμβεί αν πας ας πούμε στο Λονδίνο να δουλέψεις ως προγραμματιστής. Θα μιλήσω γενικότερα για την Αγγλία, που ξέρω από πρώτο χέρι. Ένα ζευγάρι για να ζήσει αξιοπρεπώς στην Αγγλία θέλει να εργάζονται και οι δύο και να έχουν καθαρά ένα μισθό γύρω στα 1,500 ο καθένας. Ο ένας ο μισθός θα φεύγει στο ενοίκιο, το ρεύμα, το council tax, το νερό και το τηλέφωνο και ο άλλος ο μισθός για όλα τα άλλα. Πες μου λοιπόν, είναι αξιοπρεπής διαβίωση να ζει 4μελής οικογένεια με 1,500 λίρες το μήνα?

Είναι όμως να παίρνες 600 ευρώ με νοικι τα 400 και ΔΕΗ 200 ευρώ. Τα άλλα δεν στα βάζω καν μέσα. Μπορούμε πάντα να κάνουμε μια βόλτα στο ηλιοβασιλεμα όμως......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@objecto:

Δεν μιλάω σε αυτο το επίπεδο μισθών. Η τελευταία προσφορά που είχα ήταν 5000€ Γαλλία, 7000 Ολλανδία. Δεν ειμαι αρχάριος και λίγα μου δωσαν (γι αυτο δεν ειπα ναι αμεσως). Οπως και εδω θα πρέπει να δουλευουμε και εγω και η γυνάικα μου.

Αρα για να εχω το ιδιο επιπεδο διαβιωσης πρεπει σαν οικογένεια να βγάζουμε απο 10Κ+. Το θέμα είναι τι άλλο πέρνω απο προοπτική καριέρας, κράτους, εκπαιδευσης και επιμέλειας παιδιών. Επίσης το επαγγελμά μου ειναι χρήσιμο μονο σε ανεπτυγμένες οικονομίες. Εμείς ειμαστε πλέον στις υπο-αναπτυξη και οδευουμε προς τις υποανάπτυκτες.

Τι να κάνω το "μην είναι τα όρη μην είναι τα βουνα..... ", το λιγο κρασι λιγο θαλασσα και το αγορι μου, δεν με καλύπτει.

Είναι όμως να παίρνες 600 ευρώ με νοικι τα 400 και ΔΕΗ 200 ευρώ. Τα άλλα δεν στα βάζω καν μέσα. Μπορούμε πάντα να κάνουμε μια βόλτα στο ηλιοβασιλεμα όμως......

Μου αρέσεις.

Τροποποιήθηκε από τον objecto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@MentalRay: όταν μάθεις να διαβάζεις τι σου γράφει ο άλλος, τότε θα μπορέσουμε να ξανασυζητήσουμε.

Φίλε μου, απο αυτό και μόνο, καταλαβαίνω οτι ήταν χαμένος χρόνος να σου απαντήσω και να κάνω διάλογο μαζί σου. Δεν το αξίζεις.

Συμβουλευτικά και φιλικά, ακόμα και να δεν ξέρει να διαβάζει κάποιος ή δεν καταλαβαίνει αυτο που γράφεις, τότε του δείχνεις πως. Του εξηγείς και του μιλάς. Αυτός ειναι διάλογος και πολιτισμός. Δεν μπορείς να μου μιλάς μετά για προσπάθεις και πράσινα άλογα, όταν δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@objecto

Δεν είσαι ο κανόνας, είσαι η εξαίρεση και έχεις το πλεονέκτημα, όσον αφορά το μισθό που μπορείς να διεκδικήσεις στο εξωτερικό γιατί έχεις και τα προσόντα και την εμπειρία.

Όλοι οι άλλοι όμως που είναι πιτσιρικάδες και νομίζουν ότι θα βρούν τη γαμάτη δουλειά στο εξωτερικό με το καλημέρα και θα κερδίζουν ΤΑ λεφτά και θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από εδώ, θα ζοριστούν.

Η διαφορά είναι ότι στο εξωτερικό θα υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες από ότι στην Ελλάδα. Ανεξάρτητα από την κρίση όμως, ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος με την ανεργία στους νέους έχει να κάνει με το γεγονός ότι πολλά επαγγέλματα είναι υπέρκορα και δεν μπορούν να απορροφήσουν άλλους στο χώρο. Πόσους γιατρούς, αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικούς και δικηγόρους μπορεί να έχει μια χώρα σαν την Ελλάδα? Αργά ή γρήγορα, η ανεργία στους πτυχιούχους θα ανέβαινε, όχι στο ίδιο επίπεδο με τώρα, αλλά σίγουρα θα ήταν ψηλό.

@MentalRay

Γράφω ότι δεν είναι αξιοπρεπής μισθός στην Αγγλία τα 1500 με ενοίκιο 800 και άλλα 250 το ρεύμα και το council tax και μου λες για την Ελλάδα. Δεν είπα ότι στην Ελλάδα είναι αξιοπρεπής οι μισθοί, αλλά σπίτι με λιγότερα από 400ε μπορείς να βρείς, στην αγγλία με 400ε μόνο δωμάτιο ενοικιάζεις και αυτό πάλι σχετικό είναι. Και εσύ μπορεί να χλευάζεις την ατάκα που είπα για τον ήλιο και την παραλία, αλλά μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει για αυτούς που δεν έχουν το ήλιο και τη θαλασσα γιατί δεν έχεις δεί πως κάνουν όταν βλέπουν ήλιο. Έλα λίγο στη Ρόδο να διδαχθείς πολιτισμό από τους υποδειγματικούς Ευρωπαίους, που τα έχουν όλα τέλεια στις χώρες τους και τους έχουμε κάνει θεούς και πρότυπα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να αντιστρέψω λίγο την ερώτηση;

Όσοι λέτε ότι μένετε για να αλλάξει η κατάσταση

...για να μην αφησετε τη χώρα

...γιατί το λετε;

ΥΓ: Εξαιρώ όσους θελουν να μεινουν για να ειναι με την οικογένεια τους, προφανως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω κατι ως νεος που δεν ειχε την ευκαιρια να ταξιδεψει στο εξωτερικο: Αλλες μεσογειακες χωρες, Ιταλια, Ισπανια, νοτια Γαλλια δεν ειναι ανεκτοι προορισμοι διαμονης και κοντα απο αποψη ομορφιας / κλιματος ενδεχομενως και νοοτροπιας σε σχεση με Ελλαδα;

Επειδη ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται, ξεκαθαριζω οτι δεν υπαρχει ειρωνια στα λογια μου, μονο περιεργεια :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω κατι ως νεος που δεν ειχε την ευκαιρια να ταξιδεψει στο εξωτερικο: Αλλες μεσογειακες χωρες, Ιταλια, Ισπανια, νοτια Γαλλια δεν ειναι ανεκτοι προορισμοι διαμονης και κοντα απο αποψη ομορφιας / κλιματος ενδεχομενως και νοοτροπιας σε σχεση με Ελλαδα;

Επειδη ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται, ξεκαθαριζω οτι δεν υπαρχει ειρωνια στα λογια μου, μονο περιεργεια :)

Ισπανία ειναι καμμένη σαν και εμας, Ιταλια βαδίζει προς τα εκεί, Γαλλία εχει ελπίδες. Παντως για τις 1ες 2 , αδικος κοπος. Σε λιγο Ελλάδα θα ειναι και εκει. (Αν δεν διασπαστει σε Νοτιο,Βορειο Ιταλια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@objecto

....

Όλοι οι άλλοι όμως που είναι πιτσιρικάδες και νομίζουν ότι θα βρούν τη γαμάτη δουλειά στο εξωτερικό με το καλημέρα και θα κερδίζουν ΤΑ λεφτά και θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από εδώ, θα ζοριστούν.

Σωστά εδώ. Δεν περιμένουν σε καμία χώρα, με ταμπέλες στο αεροδρόμιο οι εργοδότες. Αν υπάρχουν 50πλασιες προσφορές εργασίας έχεις και 50πλάσιο ανταγωνισμό λόγω κόσμου.

Απλά η ανεργία είναι απο 6-10% οποτε καλύτερες οι πιθανότητες. Ειναι καλυτερα ελαφρώς απο την Ελλάδα προ κρίσης.

ΑΛΛΑ! ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.

Μπορεί το ποσοστό ανεργίας να είναι μικρό όμως:

1) Η ανεργια στην Ευρωπη αυξανεται με μικροτερους ρυθμους αλλά αυξάνεται

2) Χειρωνακτικα επαγγέλματα είναι καλυμένα απο Πακισταν, Ινδιες, και οτι βαλει ο νους σας.

3) Βιομηχανικα συγκροτηματα εχουν την γραμμη παραγωγης Κινα,Ταιλανδη,Ινδονησία

4) Η ανάγκη για την τοπική γλώσσα κλείνει πόρτες

(εδω τρωω πικρες, τελευταια αγγελία ζηταγε Ολλανδικα,Γαλλικα,Αγγλικα σε απταιστο επιπεδο. Ενω τεχνικά ηταν σαν να ζηταγαν συγκεκριμενα εμενα, φυσικα μου ειπαν οχι)

5) Ακουνε Ελληνα και ριχνουν τις τιμες ορισμενοι. Οχι τρομερα αλλα αισθητα. Οχι ολοι.

6) Μπορει να μην βρειτε σπιτι (ενω σας εχουν προσλαβει) γιατι δεν υπάρχουν πολλα και επίσης μερικοι ιδιοκτητεςαν δεν μιλας την γλωσσα τους δεν μπορουν να συννενοηθουν και δεν το νοικιαζουν. Συνηθως τα πρακτορεια (παιρνουν 2-3 νοικια μπροστα) γραφουν αν δεχεται ο ιδιοκτητης αγγλοφωνους.

7) Η στατιστική (γενικα) ειναι 20 βιογραφικα 1 συνεντευξη. 10 συνεντευξεις μια πρόσληψη.

8) Υπαρχει 6μηνη δοκιμη. Αλλα αν τα καταφερεις και ειναι καλη εταιρια φτιαχτηκες. Γενικα δεν θελει τρόπο, θελει κοπο. Αμα σε δουν οτι δουλευεις συγχωρουν πολλα. (Εξαιρειται μερικως η Ιταλια)

9) Οι απειροι... δουλεψτε interns, δοκιμαζομενοι/μαθητευομενοι. Δεν παιρνεται μια (νομιζω) αλλα ειναι η μονη αρχη.

10) Αν πατε μονοι προετοιμαστειτε για μοναξια. Οσο ανοιγεστε σε ενα αλλοδαπο εδω αλλο τοσο ανοιγονται και αυτοι. Αυτό ισχύει και για καποια καλοπαιδα εδω που ειναι βέροι Ελληνες, φατε τα τωρα.

Αντε καλη μας τύχη. Η τυχη βοηθα τους επιμονους.

P.S. Αν θέλετε την συνταγη της σιγουρης αποτυχίας, συμπεριφερθείτε οπου πατε σαν Ελληναραδες.

Συνταγη επιτυχίας: Οταν την βρείτε πείτε μου.

Τροποποιήθηκε από τον objecto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβασα που καποιοι λενε οτι εαν φυγουν,θα προτιμησουν την Ευρωπη, μα οσοι εχετε φιλους σε Ευρωπαικες χωρες,θα σας εχουν πει οτι και εκει αρχιζουν τα κράτη να "μαζευονται" οικονομικα,εχουν δεχθει παρα πολλους μεταναστες και εχουν αρχισει να μειωνονται κατα πολυ οι δουλειες.

Εγω εαν καποτε εφευγα απο την Ελλαδα θα επελεγα η Αμερική, η αυστραλια,και οχι Ευρωπη που οσο πανε τα πραγματα και γινονται χειροτερα.

Πριν λιγο καιρο και εγω ελεγα οτι δεν παιζει να φυγω ποτε απο εδω,αλλα δεν ξερω παιδια, εαν συνεχιστει αυτο το παραμυθι με το ΔΝΤ (που ειναι ολα στημένα και προσχεδιασμένα),δεν ξερω να μπορει καποιος να επιβιωνει στην Ελλαδα πλεον με μισθο 400-500 ευρω, ολοι θελουν κατι καλυτερο στην ζωη τους,στην Αμερικη φιλος μου παιρνει 3.000 δολλαρια τον μηνα και εδω δουλευε στα jumbo για 400 ευρω πριν 3 χρονια...

Εαν ανακαμψει η Ελλαδα σε 2-3-4 χρονια θα σας ελεγα να μην φυγετε καντε υπομονη οσοι αντεχετε οικονομικα, εαν η Ελλαδα για τα επομενα 10 χρονια παραμεινει με μισθους 350 ευρω,θα μας ελεγα οτι για ενα καλυτερο μελλον και μια καλυτερη ζωη να φευγαμε...

Τροποποιήθηκε από τον OrEsTiS82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άνετα , εύκολα , κατευθείαν , τρέχοντας .... Είναι μερικές εκφράσεις απαντήσεων που έχω ήδη διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες .Πόσοι από σας το έχετε πραγματικά σκεφτεί όμως ? Σαν κάτοικος του εξωτερικού (Ολλανδία) θα σας πω πως τα πράγματα δεν είναι ούτε τόσο καλά ούτε τόσο εύκολα όσο μερικοί τα παρουσιάζουν ή τα φαντάζονται . Ειδικά για τον Έλληνα η ζωή είναι δύσκολη κυρίως στις βόρειες χώρες λόγω συνθηκών καιρού αλλά και τρόπου ζωής των βόρειων λαών που δεν μοιάζει σε τίποτα με τον δικό μας.Είναι απόμακροι στις προσωπικές τους σχέσεις και υπάρχει πλήρης απουσία αυθορμητισμού. Το "είμαι κοντά στο σπίτι σου να ρθω για καφέ?" δεν υπάρχει στην Ολλανδία αλλά πρέπει να το έχουμε κανονίσει μέρες νωρίτερα για συγκεκριμένη ώρα και όταν φτάσει η στιγμή του φαγητού θα μου ζητηθεί να φύγω γιατί πρέπει ο οικοδεσπότης να φάει με την οικογένειά του. Που αυτό στην Ελλάδα ??? Ο Ολλανδός μπορεί να κλαίει ,να γελάει μαζί σου,να στα λέει όλα ΑΛΛΑ αν δεν σε καλέσει σπίτι του δεν σε θεωρεί φίλο και αυτό μπορεί να συμβαίνει ακόμα και για 10 χρόνια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαίρεσεις αλλά κατά βάση είναι όπως περιγράφω . Βέβαια έχουν και τα καλά τους, όπως ότι είναι χαμογελαστοί και ευγενικοί (το 90%) αν ζητήσεις ευγενικά με ένα χαμόγελο για κάτι θα σε βοηθήσουν όσο δεν πάει ακόμα και ένας άγνωστος κλπ κλπ Αυτά τα πολύ λίγα για τη καθημερινή ζωή εδώ !

Από εκεί και πέρα , κρίση βιώνουν όλες οι χώρες της Ευρώπης και ειδικά εδώ στην Ολλαδία έχουν σημειωθεί ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μεταβολές μέσα σε 6 μήνες που τα κανάλια στην Ελλάδα δεν τα λένε παρά μόνο τα καλά παρουσιάζουν. Το ποσοστό ανεργίας έχει διπλασιαστεί από πέρσυ (το 6,5% που λένε δεν υπάρχει γίνονται και εδώ αυτά. Το πραγματικό ποσοστό πλησιάζει το 9% όταν τον Ιούλιο του 2012 είναι 4,8%) και συνεχίζει να αυξάνεται ενώ κάθε μήνα 150 εταιρείες κατά μέσο όρο πτωχεύουν. Έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες που έρχονται τον τελευταίο καιρό ψάχνοντας την τύχη τους νομίζοντας πως οι δουλειές στα γραφεία τους περιμένουν πως και πως. Λίγοι βρήκαν μια άκρη μέσω της Ελληνικής κοινότητας κυρίως και στάθηκαν τυχεροί, οι περισσότεροι όμως επέστρεψαν Ελλάδα μετανιωμένοι για την προσπάθειά τους και τα χρήματα που έχασαν. Από θέμα εμπειρίας & επειδή μεγάλωσα στην Ολλανδία και ξαναβρέθηκα εδώ αφού έχασα την δουλειά μου και έχοντας τελειώσει σχολείο & πανεπιστήμιο στην Ελλάδα , θέλω να σας πω πως όσοι σκέφτεστε να φύγετε να το σκεφτείτε 1000 φορές και να μην επιρεάζεστε από γνωστούς που στάθηκαν τυχεροί και κοκορεύονται οδηγώντας μια κανούργια Mercedes ή τα φουσκώνουν για να δείξουν πως έγιναν "ΟΙ" !Δυστυχώς το κόμπλεξ και η μανία να δείξουν πως τα κατάφεραν τόσα χρόνια στο εξωτερικό καλά κρατεί ! Οι μισθοί είναι μεγάλοι όπως επίσης και τα πάγεια έξοδα . ΠΧ ένα σπίτι all included (φως,νερό,θέρμανση μέχρι ένα συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης) είναι γύρω στα 600 e στο Rotterdam ,ενώ παράλληα πρέπει να πληρώνεις μόνος σου την ασφάλεια υγείας σε ιδιωτική εταιρεία καθώς δεν υπάρχει σύστημα δημόσιας υγείας. Μια μέση βασική τιμή για ασφάλεια είναι στα 100 e το μήνα . Στη συνέχεια η μετακίνηση με μετρό είναι από 1 έως 3,5ε ανάλογα την απόσταση που θα καλύψεις ενώ αν οδηγείς αυτοκίνητο δεν υπάρχει δωρεάν στάθμευση πουθενά. Ακόμα και κάτω από το σπίτι σου πρέπει να πληρώνεις ετήσια άδεια στο δήμο και όπουδήποτε αλλού παρκόμετρο με μέση τιμή 0,50ε τα 15΄ ενώμετά τις 22.00 μέχρι τις 07.00 είναι δωρεάν.Η τιμή της ετήσιας κάρτας είναι ανάλογα το αυτοκίνητο και τη περιοχή. Μια τιμή για ένα aygo πχ είναι 120ε το χρόνο για το parking στη γειτονιά . Κινητό 20ε το μήνα σύνδεση πολύ καλή και internet γύρω στα 30 μαζί με σταθερό . Αν τα βάλετε αυτά λίγα κάτω θα δείτε πως χρειάζεται κανείς 760ε το μήνα χωρις μετρό και στάθμευση αλλού και τέλη κυκλοφορίας που είναι ακριβότερα από την Ελλάδα και είναι ανάλογα με το βάρος το καύσιμο και αν είναι ΙΧ ή επαγγελματικό , σε γενικές γραμμές όμως έιναι ακριβότερα από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Ο βασικός μισθός είναι 1240 ευρώ άρα μένουν 480ευρώ για super market,προσωπικά έξοδα και καμμιά βόλτα.Αν και αγγλικά μιλούν ακόμα και οι 80χρονοι από τα χρήματα αυτά (480 ευρώ) πρέπει κανείς να αφαίρεσει τουλάχιστον άλλα 100 ευρώ μιας και πρέπει οπωσδήποτε να μάθει Ολλανδικά και τα μαθήματα κοστίζουν! Σαν βασικός μισθός ατόμου με απολυτήριο λυκείου τα 1240 ευρώ φαίνονται πολλά αλλά δεν μένουν πολλά στο τέλος!

Η μετανάστευση είναι κάτι που δεν χαρακτηρίζεται και ο στίχος "το ψωμί της ξενυτιάς είναι πικρό" τα λέει όλα όσο καλή εργασία και να έχει κανείς αν αγαπά την Ελλάδα και όσα έχει ζήσει σε αυτήν. Ένας μετανάστης είναι τελείος γυμνός , άγνωστος μεταξύ αγνώστων , κανείς δεν ενδιαφέρεται γι αυτόν και έχει μόνο το τομάρι του. Έχω δει πολλά νέα παιδιά να κλαίνε με μαύρο δάκρυ που έφυγαν από την Ελλάδα και δεν έχουν καταφέρει να βρουν εργασία . Άσχετα με όσα λένε στην Ελλάδα οι εκπομπές και οι ειδήσεις θα σας πως εγώ τι πραγματικά συμβαίνει σε Ολλανδία-Αγγλια-Γερμανία-Βέλγιο που ζω και βρίσκομαι τακτικά λόγω εργασίας. Η κρίση και η κακή πολιτική που είχαν αυτά τα κράτη αλλά και οι ανοιχτές πόρτες που είχαν για χρόνια στους μετανάστες (ειδικά Αγγλία -Ολλανδία) εκτός Ευρώπης τους έχει κάνει μεγάλη ζημιά τώρα.Όπως προείπα σε λιγότερο από 1 χρόνο η ανεργία στην Ολλανδία έχει διπλασιαστεί και πλέον πρώτα έρχεται ο ΟΛΛΑΝΔΟΣ και μετά ο μετανάστης ενώ μέχρι πρότινος ίσχυει πως είναι ίσοι . Αν αυτό φυσικά γινόταν στην Ελλάδα θα φώναζαν μερικοί για φασισμό κλπ όμως είναι ένας τρόπος προστασίας του πολίτης ενός κράτους. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να βρει δουλειά ένας Έλληνας ΠΧ και ας έχει 300 πτυχία & προυπηρεσία ! Όλες οι εταιρείες ακόμα και αυτές που εργάζονται χρησιμοποιώντας Αγγλικά προτιμούν τους πολίτες του κράτους και ας πληρούν ίσα ίσα τη θέση . Τα πράγματα έχουν αλλάξει και μην σκέφτεστε επιφανειακά και γρήγορα! Το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος !

Σε μερικούς μπορεί να φαίνομαι απαισιόδοξος αλλά έχω ζήσει πολύ την στεναχώρια όσως έχουν έρθει εδώ τα τελευταία 2 χρόνια και σας λέω την για κατάσταση για να σας διαφωτήσω και όχι για να χαλάσω τα όνειρα και τις ελπίδες μερικών.

Φιλικά πάντα ...

Χάρης

Τροποποιήθηκε από τον Harry

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε μερικούς μπορεί να φαίνομαι απαισιόδοξος αλλά έχω ζήσει πολύ την στεναχώρια όσως έχουν έρθει εδώ τα τελευταία 2 χρόνια και σας λέω την για κατάσταση για να σας διαφωτήσω και όχι για να χαλάσω τα όνειρα και τις ελπίδες μερικών.

Φιλικά πάντα ...

Χάρης

Φιλε Χάρη κανεις δεν ειπε για παραδεισο. Αλλα εδω τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οσο περιγραφεις τα εκει. Με αναλογα μικροτερους μισθους και δυσαναλογα μεγαλο κοστος ζωης.

Αλήθεια τι επαγγελμα είσαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Harry, πολύ αναλυτικό, διαφωτιστικό και βγαλμένο από καρδιάς κείμενο. Μπράβο για τον κόπο σου :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άνετα , εύκολα , κατευθείαν , τρέχοντας .... Είναι μερικές εκφράσεις απαντήσεων που έχω ήδη διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες .Πόσοι από σας το έχετε πραγματικά σκεφτεί όμως ? Σαν κάτοικος του εξωτερικού (Ολλανδία) θα σας πω πως τα πράγματα δεν είναι ούτε τόσο καλά ούτε τόσο εύκολα όσο μερικοί τα παρουσιάζουν ή τα φαντάζονται . Ειδικά για τον Έλληνα η ζωή είναι δύσκολη κυρίως στις βόρειες χώρες λόγω συνθηκών καιρού αλλά και τρόπου ζωής των βόρειων λαών που δεν μοιάζει σε τίποτα με τον δικό μας.Είναι απόμακροι στις προσωπικές τους σχέσεις και υπάρχει πλήρης απουσία αυθορμητισμού. Το "είμαι κοντά στο σπίτι σου να ρθω για καφέ?" δεν υπάρχει στην Ολλανδία αλλά πρέπει να το έχουμε κανονίσει μέρες νωρίτερα για συγκεκριμένη ώρα και όταν φτάσει η στιγμή του φαγητού θα μου ζητηθεί να φύγω γιατί πρέπει ο οικοδεσπότης να φάει με την οικογένειά του. Που αυτό στην Ελλάδα ??? Ο Ολλανδός μπορεί να κλαίει ,να γελάει μαζί σου,να στα λέει όλα ΑΛΛΑ αν δεν σε καλέσει σπίτι του δεν σε θεωρεί φίλο και αυτό μπορεί να συμβαίνει ακόμα και για 10 χρόνια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαίρεσεις αλλά κατά βάση είναι όπως περιγράφω . Βέβαια έχουν και τα καλά τους, όπως ότι είναι χαμογελαστοί και ευγενικοί (το 90%) αν ζητήσεις ευγενικά με ένα χαμόγελο για κάτι θα σε βοηθήσουν όσο δεν πάει ακόμα και ένας άγνωστος κλπ κλπ Αυτά τα πολύ λίγα για τη καθημερινή ζωή εδώ !

Από εκεί και πέρα , κρίση βιώνουν όλες οι χώρες της Ευρώπης και ειδικά εδώ στην Ολλαδία έχουν σημειωθεί ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μεταβολές μέσα σε 6 μήνες που τα κανάλια στην Ελλάδα δεν τα λένε παρά μόνο τα καλά παρουσιάζουν. Το ποσοστό ανεργίας έχει διπλασιαστεί από πέρσυ (το 6,5% που λένε δεν υπάρχει γίνονται και εδώ αυτά. Το πραγματικό ποσοστό πλησιάζει το 9% όταν τον Ιούλιο του 2012 είναι 4,8%) και συνεχίζει να αυξάνεται ενώ κάθε μήνα 150 εταιρείες κατά μέσο όρο πτωχεύουν. Έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες που έρχονται τον τελευταίο καιρό ψάχνοντας την τύχη τους νομίζοντας πως οι δουλειές στα γραφεία τους περιμένουν πως και πως. Λίγοι βρήκαν μια άκρη μέσω της Ελληνικής κοινότητας κυρίως και στάθηκαν τυχεροί, οι περισσότεροι όμως επέστρεψαν Ελλάδα μετανιωμένοι για την προσπάθειά τους και τα χρήματα που έχασαν. Από θέμα εμπειρίας & επειδή μεγάλωσα στην Ολλανδία και ξαναβρέθηκα εδώ αφού έχασα την δουλειά μου και έχοντας τελειώσει σχολείο & πανεπιστήμιο στην Ελλάδα , θέλω να σας πω πως όσοι σκέφτεστε να φύγετε να το σκεφτείτε 1000 φορές και να μην επιρεάζεστε από γνωστούς που στάθηκαν τυχεροί και κοκορεύονται οδηγώντας μια κανούργια Mercedes ή τα φουσκώνουν για να δείξουν πως έγιναν "ΟΙ" !Δυστυχώς το κόμπλεξ και η μανία να δείξουν πως τα κατάφεραν τόσα χρόνια στο εξωτερικό καλά κρατεί ! Οι μισθοί είναι μεγάλοι όπως επίσης και τα πάγεια έξοδα . ΠΧ ένα σπίτι all included (φως,νερό,θέρμανση μέχρι ένα συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης) είναι γύρω στα 600 e στο Rotterdam ,ενώ παράλληα πρέπει να πληρώνεις μόνος σου την ασφάλεια υγείας σε ιδιωτική εταιρεία καθώς δεν υπάρχει σύστημα δημόσιας υγείας. Μια μέση βασική τιμή για ασφάλεια είναι στα 100 e το μήνα . Στη συνέχεια η μετακίνηση με μετρό είναι από 1 έως 3,5ε ανάλογα την απόσταση που θα καλύψεις ενώ αν οδηγείς αυτοκίνητο δεν υπάρχει δωρεάν στάθμευση πουθενά. Ακόμα και κάτω από το σπίτι σου πρέπει να πληρώνεις ετήσια άδεια στο δήμο και όπουδήποτε αλλού παρκόμετρο με μέση τιμή 0,50ε τα 15΄ ενώμετά τις 22.00 μέχρι τις 07.00 είναι δωρεάν.Η τιμή της ετήσιας κάρτας είναι ανάλογα το αυτοκίνητο και τη περιοχή. Μια τιμή για ένα aygo πχ είναι 120ε το χρόνο για το parking στη γειτονιά . Κινητό 20ε το μήνα σύνδεση πολύ καλή και internet γύρω στα 30 μαζί με σταθερό . Αν τα βάλετε αυτά λίγα κάτω θα δείτε πως χρειάζεται κανείς 760ε το μήνα χωρις μετρό και στάθμευση αλλού και τέλη κυκλοφορίας που είναι ακριβότερα από την Ελλάδα και είναι ανάλογα με το βάρος το καύσιμο και αν είναι ΙΧ ή επαγγελματικό , σε γενικές γραμμές όμως έιναι ακριβότερα από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Ο βασικός μισθός είναι 1240 ευρώ άρα μένουν 480ευρώ για super market,προσωπικά έξοδα και καμμιά βόλτα.Αν και αγγλικά μιλούν ακόμα και οι 80χρονοι από τα χρήματα αυτά (480 ευρώ) πρέπει κανείς να αφαίρεσει τουλάχιστον άλλα 100 ευρώ μιας και πρέπει οπωσδήποτε να μάθει Ολλανδικά και τα μαθήματα κοστίζουν! Σαν βασικός μισθός ατόμου με απολυτήριο λυκείου τα 1240 ευρώ φαίνονται πολλά αλλά δεν μένουν πολλά στο τέλος!

Η μετανάστευση είναι κάτι που δεν χαρακτηρίζεται και ο στίχος "το ψωμί της ξενυτιάς είναι πικρό" τα λέει όλα όσο καλή εργασία και να έχει κανείς αν αγαπά την Ελλάδα και όσα έχει ζήσει σε αυτήν. Ένας μετανάστης είναι τελείος γυμνός , άγνωστος μεταξύ αγνώστων , κανείς δεν ενδιαφέρεται γι αυτόν και έχει μόνο το τομάρι του. Έχω δει πολλά νέα παιδιά να κλαίνε με μαύρο δάκρυ που έφυγαν από την Ελλάδα και δεν έχουν καταφέρει να βρουν εργασία . Άσχετα με όσα λένε στην Ελλάδα οι εκπομπές και οι ειδήσεις θα σας πως εγώ τι πραγματικά συμβαίνει σε Ολλανδία-Αγγλια-Γερμανία-Βέλγιο που ζω και βρίσκομαι τακτικά λόγω εργασίας. Η κρίση και η κακή πολιτική που είχαν αυτά τα κράτη αλλά και οι ανοιχτές πόρτες που είχαν για χρόνια στους μετανάστες (ειδικά Αγγλία -Ολλανδία) εκτός Ευρώπης τους έχει κάνει μεγάλη ζημιά τώρα.Όπως προείπα σε λιγότερο από 1 χρόνο η ανεργία στην Ολλανδία έχει διπλασιαστεί και πλέον πρώτα έρχεται ο ΟΛΛΑΝΔΟΣ και μετά ο μετανάστης ενώ μέχρι πρότινος ίσχυει πως είναι ίσοι . Αν αυτό φυσικά γινόταν στην Ελλάδα θα φώναζαν μερικοί για φασισμό κλπ όμως είναι ένας τρόπος προστασίας του πολίτης ενός κράτους. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να βρει δουλειά ένας Έλληνας ΠΧ και ας έχει 300 πτυχία & προυπηρεσία ! Όλες οι εταιρείες ακόμα και αυτές που εργάζονται χρησιμοποιώντας Αγγλικά προτιμούν τους πολίτες του κράτους και ας πληρούν ίσα ίσα τη θέση . Τα πράγματα έχουν αλλάξει και μην σκέφτεστε επιφανειακά και γρήγορα! Το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος !

Φιλικά πάντα ...

Χάρης

Φιλε Χαρη συμφωνω σε ολα, και στην Αγγλια εχουν αρχισει να εχουν μεγαλο προβλημα με τις δουλειες,δεν ειναι πλεον ευκολο να βρεις, οπως ειπες και εσυ πρωτα δινουν δουλεια στον Αγγλο,και μετα στον μετανάστη,οπως ακριβως γινεται και σε εσενα στην Ολλανδια.

Νομιζω οτι το να φυγει καποιος μεταναστης ειναι πολυ δυσκολο.γιατι παντου τα ενοικια ειναι πολυ ακριβα,το ιδανικο για καποιον ειναι να παει καπου και να εχει καποιον φιλο,καποιον συγγενη,που πραγματικα θα τον βοηθησει εστω να μεινει λιγο διαστημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλικά πάντα ...

Χάρης

Φίλε Χάρη.Κακώς που σε γνωρισα τωρα μιας και θα πίναμε ενα καφεδακι γιατι ολο το χειμώνα ημουνα στο voorburg αλλα πέρασα κι αρκετες φορες απο rotterdam.

Αυτα που λες πως πρώτα πάει ο Ολλανδός,ο αγγλος κτλ και μετα ο μετανάστης τα ελεγα κι εγω και δεν με πιστευαν.Κι ας κατέχω και τη γλώσσα μιας και η μητέρα είναι ολλανδεζα.Τωρα για την ανεργία κτλ όντος ανεβαίνει σταθερα.

Παντος το μόνο συμπερασμα που εβγαλα εγω φέτος στις βορειες χώρες που ταξίδεψα ήταν πως η ελλαδα,ισπανία,πορτογαλία και η ιταλία μπήκαμε (μας δεχτηκαν να το πω καλήτερα) στην ευρωπαική ένωση μόνο και μόνο για να βρουν φταίχτη οι βορειες οικονομικες δυναμεις για να δικαιολογησουν τις μαλακίες τους.

Κατα τ'αλλα κι εκει ο απλός λαός σκατά περνάει και η εκάστοτε κυβέρνηση του λέει το ανάλογο παραμύθι πως κάποιος άλλος φταιει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε Χαρη συμφωνω σε ολα, και στην Αγγλια εχουν αρχισει να εχουν μεγαλο προβλημα με τις δουλειες,δεν ειναι πλεον ευκολο να βρεις, οπως ειπες και εσυ πρωτα δινουν δουλεια στον Αγγλο,και μετα στον μετανάστη,οπως ακριβως γινεται και σε εσενα στην Ολλανδια.

Νομιζω οτι το να φυγει καποιος μεταναστης ειναι πολυ δυσκολο.γιατι παντου τα ενοικια ειναι πολυ ακριβα,το ιδανικο για καποιον ειναι να παει καπου και να εχει καποιον φιλο,καποιον συγγενη,που πραγματικα θα τον βοηθησει εστω να μεινει λιγο διαστημα.

Πλέον αδύνατο γιατί πρέπει να κάνεις τα χαρτιά άδειας παραμονής. Αυτά γίνονται στο δήμο της πόλης που ζεις και εκτός από πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο, διαβατήριο & ταυτότητα πρέπει να πας συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού και μία υπέυθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη πως σου επιτρέπει να μείνεις σπίτι σου. Μόλις τα πας αυτά (με ραντεβού παρακαλώ σαν κύριος) κατευθείαν παίρνεις την άδεια μαζί με το BSN το οποίο είναι κάτι σαν το ΑΦΜ στην Ελλάδα. Με αυτόν τον αριθμό &το συμβόλαιο του σπιτιού πάλι ανοίγεις λογαριασμό στην τράπεζα και τέλος. Επίσης είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αμέσως ασφάλεια υγείας που θέλουν πάλι BSN & συμβόλαιο σπιτιού μαζί πάντα με ταυτότητα και διαβατήριο.Όλα αυτά ισχύουν αν είσαι πολίτης κράτους Ε.Ε. αλλιώς είναι πιο δύσκολα τα πράγματα . Κοινώς θέλω να καταλείξω πως δεν είναι δυνατό νόμιμα να μείνεις σε ένα φίλο ένα διάστημα μέχρι να βρεις δουλειά.Στη ζούλα μπορεί αλλά αν σε πιάσουν .....Θα θυμήσω ότι ο Big Brother βγήκε στην Ολλανδία και πως αν θέλουν βρίσκους τους πάντες και τα πάντα . :peep: Ένα δέιγμα είναι πως έχει βγει νόμος εδώ που λέει πως όποιον πιάσουν να ζει και να εργάζεται παράνομα το κράτος του κατασχέτει τα πάντα ενώ είναι υποχρεωμένος να πληρώσει πρόστιμο 3.000 ευρώ και άμεση απέλαση ( φυσικά όλοι ξέρουμε από που λένε ότι ήρθαν :wallbash: ) ενώ ο ιδιοκτήτης του σπιτιού πληρώνει 6000 ευρώ για παράνομη ενοικίαση & αυτός που του έδωσε δουλειά όλους τους μισθούς που του είχε δώσει ενώ σε μερικές περιπτώσεις χάνει την άδεια λειτουργίας . Όπως καταλαβαίνεις κανείς σχεδόν δεν δίνει δουλειά αν δεν είσαι νόμιμα στο κράτος !

Στην Ελλάδα δεν τα λένε αυτά γιατί έχουμε κάποιους έξυπνους τα δικαιώματα των παράνομων μεταναστών τα θεωρούν ισχυτότερα από αυτά των πολιτών του κράτους . Τα παραπάνω δεν τα λένε στην Ελλάδα γιατί είναι φασιστικά ! :wallbash:

Φίλε Χάρη.Κακώς που σε γνωρισα τωρα μιας και θα πίναμε ενα καφεδακι γιατι ολο το χειμώνα ημουνα στο voorburg αλλα πέρασα κι αρκετες φορες απο rotterdam.

Αυτα που λες πως πρώτα πάει ο Ολλανδός,ο αγγλος κτλ και μετα ο μετανάστης τα ελεγα κι εγω και δεν με πιστευαν.Κι ας κατέχω και τη γλώσσα μιας και η μητέρα είναι ολλανδεζα.Τωρα για την ανεργία κτλ όντος ανεβαίνει σταθερα.

Παντος το μόνο συμπερασμα που εβγαλα εγω φέτος στις βορειες χώρες που ταξίδεψα ήταν πως η ελλαδα,ισπανία,πορτογαλία και η ιταλία μπήκαμε (μας δεχτηκαν να το πω καλήτερα) στην ευρωπαική ένωση μόνο και μόνο για να βρουν φταίχτη οι βορειες οικονομικες δυναμεις για να δικαιολογησουν τις μαλακίες τους.

Κατα τ'αλλα κι εκει ο απλός λαός σκατά περνάει και η εκάστοτε κυβέρνηση του λέει το ανάλογο παραμύθι πως κάποιος άλλος φταιει

Κρίμα όντως , άλλη γεύση έχει ο καφές όταν τον πίνεις με Έλληνα λέει ένας μπάρμπας εδώ και χει και δίκιο! Στην Ολλανδία μπορώ να πω πως έχουν σταματήσει τα αστεία για την Ελλάδα και ο κόσμος έχει καταλάβει πως ο Έλληνας δεν είναι τεμπέλης και σε καμμιά περίπτωση δεν φταίει για την κρίση.Έχω ένα γείτονα που είναι καθηγητής πανεπιστημίου και από την αρχή κάθε φορά που περπατούσαμε παρέα στο πάρκο μου έλεγε από το 2010 "Δεν φταίνε οι Έλληνες το σύστημα είναι ελλατωματικό !! Μα γιατί δεν το βλέπουν ?". Φυσικά ξεκίνησαν να το καταλαβαίνουν μαζικά όταν χτύπησε η κρίση και εδώ αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ ! Ας δούμε τι θα κάνουν τώρα με τους Τούρκους οι Ολλανδοί που χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο και με το πρόβλημα ρευστότητας που υπάρχει !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε Χάρη κανεις δεν ειπε για παραδεισο. Αλλα εδω τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οσο περιγραφεις τα εκει. Με αναλογα μικροτερους μισθους και δυσαναλογα μεγαλο κοστος ζωης.

Αλήθεια τι επαγγελμα είσαι?

Το κόστος ζωής είναι πολύ μεγαλύτερο εδώ . Αν θεωρεί κανείς πως μετά τα όσα περιέγραψα και τα 480 ευρω που του μένουν μπορεί να αποταμιεύσει για να έρθει στην Ελλάδα,να τραφει από το super market και να πιει και το ποτό του τότε ας κάτσει στην Ελλάδα γιατί τα ίδια θα πάρει απλά θα μένει με τους γονείς του. Εγώ ζω μόνος και κάτω από 80ε (για βασικά πράγματα) δεν δίνω στο super market κάθε βδομάδα. Βάλτα λοιπόν κάτω και θα δεις πόσα θα μείνουν σε όσους θα πάρουν το βασικό 480-320=160 . Τι θα τα κάνεις τα 160?Θα τα βάλεις στην άκρη? Θα πάρεις κάποιο παλτό ή θα πας για ποτό --καφέ για ένα μήνα?Μην ξεχνάμε πως κάθε χρόνο θα χεις και την εφορεία !! Σε αυτό δεν υπάρχει εξαθλίωση? Πλέον αν έχεις πτυχίο αντί για 1240ε θα πάρεις 1350ε σαν πρώτο μισθό δλδ 110ε παραπάνω . Το 2010 ο μισθός μου ήταν 1745 ευρώ και καθαρά έπαιρνα 1450ε ,σχεδόν 300ε κράτηση για τη σύνταξη .Όσο ο μισθός ανεβαίνει μεγαλώνουν πάαρα πολύ οι κρατήσεις . Στα 2500ε θα πάρεις 1850 περίπου. Όσοι λένε για 3000 & 5000 & 7000 ευρώ μισθούς τους λένε πάντα το Gross δηλαδή μεικτό , το Netto (καθαρά) πόσα είναι έχουν ρωτήσει? Οι δουλειές που δίνουν πολλά χρήματα πλέον είναι λίγες και πολύ λίγοι είναι και οι τυχεροί που τις παίρνουν. Η αλήθεια είναι πως στην Ολλανδία εύκολα θα βρουν δουλειά προγραματιστές και χημικοί-γεωλόγοι λόγω των εξορύξεων που κάνουν. Αυτοί θα πάρουν καλά λεφτά για πρώτο μισθό με την προυπόθεση πως ειδικά οι 2οι θα ξέρουν Ολλανδικά .Όσοι είναι του οικονομικού κλπ όπως εγώ ,αφήστε το παιδιά....Κοιτάξτε για αλλού!

Απλά θα σου πω πως από το 2010 ψάχνω για καλύτερη δουλειά και δεν έχω βρει που ξέρω Ολλανδικά και έχω ήδη και 3 χρόνια προυπηρεσία εδώ και 9 στο σύνολο γιατί εργαζόμουν από τα 18 σε εταιρείες. Έρχομαι τακτικά στην Ελλάδα και πίστεψε με πως αν ακόμα αντέχει ο Έλληνας καλύτερα να κάτσει στον τόπο του. Αυτό το λένε όλοι αλλά αν έβρισκα και γω τότε μια δουλειά των 700 ευρώ (τόσα έδιναν το 2010) δεν θα έφευγα , έκατσε όμως πρώτα αυτό . Το χω μετανιώσει ενώ εδώ μεγάλωσα, κάθε μέρα το καταπίνω και περιμένω τη μέρα που θα ρθω για ένα διάστημα . Είμαι πωλητής σε εταιρεία που κάνει τροφοδοσίες πλοίων με αφορολόγητα αγαθα δηλαδή pc,tv κλπ . Η δουλειά δεν πάει καλά και είναι ίσως η μεγαλύτερη εταιρεία στο λιμάνι . Μετά τα Χριστούγεννα απολύθηκαν 100 άτομα περίπου .

ΌΧΙ

??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλαβαίνω οτι τα επαγγελματα που δεν εχουν υψηλη ειδίκευση εχουν πατωσει γενικα στην Ευρώπη.

Προσωπικά ελπίζω οτι θα εχω πιθανοτητες λογω εξιδεικευσης. Αυτο που θα με πατωσει ειναι η ελλειψη γλωσσας περα Αγγλικων και η 40+ ηλικια (42).

Με την ηλικια παρατηρώ μεγάααλο κολλημα. Ψαχνουν πιτσιρικαρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλαβαίνω οτι τα επαγγελματα που δεν εχουν υψηλη ειδίκευση εχουν πατωσει γενικα στην Ευρώπη.

Προσωπικά ελπίζω οτι θα εχω πιθανοτητες λογω εξιδεικευσης. Αυτο που θα με πατωσει ειναι η ελλειψη γλωσσας περα Αγγλικων και η 40+ ηλικια (42).

Με την ηλικια παρατηρώ μεγάααλο κολλημα. Ψαχνουν πιτσιρικαρία.

Ηλικιακά δεν μπορώ να πώ οτι είδα κάποιο πρόβλημα απέναντι μου, και πιτσιρικά δεν με λές πλεόν. Ίσως η 10ετία που μας χωρίζει, να παίζει σημαντικό ρόλο. Απο εκει και πέρα επειδή προσωπικά δεν κοιτάζω για ευρωπαΪκές χώρες, το μόνο πρόβλημα που συνάντησα με την γλώσσα ήταν για εργασία στην Ιαπωνία, και είναι και ο λόγος που ξεκίνησα μαθήματα. Αν και όπως τα βλέπω τα πράγματα μάλλον θα χρειαστούν ταχύρυθμα Γερμανικά ή Γαλλικα.

Γενικά πάντως δυσκολεύουν τα κριτηρια για εργασία στο εξωτερικό μέρα με την μέρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα