Jump to content
mitsoschios

Γνωμες για καλοκαιρινο μπουφαν (Colori)

Recommended Posts

Επειδη οι ζέστες εχουν πιασει για τα καλα και με το υπάρχον μπουφαν (Bouncer Air Bag Cordura της αξιολογης Ελληνικης Colori) δε παει αλλο,αποφάσισα να προβω στην αγορα ενος καλοκαιρινου (με νουμερο 1 προτεραιότητα τη Colori μιας και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο τα πριοντα της).Εχω βρει 5 μπουφαν καλοκαιρινα και θα ηθελα τις γνωμες οσων τα γνωριζουν (MORRISON JEAN (summer line),EOLOS TACTEL (summer line),MORRISON JEAN (summer line),BORA (summer line),ASSOS (summer line)).

Ευχαριστω προκαταβοληκα για καθε γνωμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ φαν της Colori είμαι, έχω το Avatar και είμαι σούπερ ευχαριστημένος,δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσα να την παλέψω με μπουφάν το καλοκαίρι (έστω και καλοκαιρινό). Όλα όσα είπες μου αρέσουν (εκτός από το Assos ίσως), επειδή όμως και το χρώμα παίζει μεγάλο ρόλο το καλοκαίρι εγώ θα πήγαινα σε ένα εκ των Βora ή Εolos tactel (σε άσπρο φυσικά)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, εγω εδώ κι ένα χρόνο έχω το EOLOS TACTEL. Είμαι υπερευχαριστημένος γιατί είναι άκρως καλοκαιρινό και αναπνέει από παντού. Έχει στάνταρ προστασίες σε αγκώνες, ώμους και πλάτη και πολύ καλή κατασκευή γενικότερα. 100 ευρώ το έιχα πάρει και το συνιστώ μια που η colori δίνει και εγγύηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, εγω εδώ κι ένα χρόνο έχω το EOLOS TACTEL. Είμαι υπερευχαριστημένος γιατί είναι άκρως καλοκαιρινό και αναπνέει από παντού. Έχει στάνταρ προστασίες σε αγκώνες, ώμους και πλάτη και πολύ καλή κατασκευή γενικότερα. 100 ευρώ το έιχα πάρει και το συνιστώ μια που η colori δίνει και εγγύηση.

Μία από τα ίδια. Άκρως καλοκαιρινό μπουφανάκι, εντελώς διάτρητο, δεν θα καταλάβεις ζέστη παρά μόνο όταν είσαι σταματημένος σε φανάρι. Το έχω 3 χρόνια και δεν την έχει ακούσει στο παραμικρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...Κοίτα να δεις τώρα που θ'αρχίσω να ψήνομαι κι εγώ για το Eolos (ελπίζω όχι στην κυριολεξία...)..... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φτηνό και καλό. Δεν σου δίδει σε καμία περίτπωση την αίσθηση ότι ένα πιο ακριβό θα έκανε καλύτερη δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη Colori μιας που περα απο τη ποιοτητα ειναι και Ελληνικη εταιρια (που επιθυμω να τη βοηθήσω επιλεγοντας προιοντα της που με καλυπτουν).Οπως προανεφερα,εχω στη κατοχη μου εδω και 4 χρονια το BOUNCER AIR BAG CORDURA απο το οποιο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος (ελπιζω να μη χρειαστει ποτε να δω στη πραξη πως λειτουργει και ο αεροσακος... :unsure:).Με βλεπω λοιπον προς το EOLOS TACTEL,το ασπρο φυσικα(μη γινω σαν ηλιακος θερμοσιφωνας με το μαυρο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eχω το Eolos Tactel το λευκο. Ειμαι απολυτως ικανοποιημενος απ'το μπουφανακι αυτο. Το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι οτι με μυγακια και διαφορα αλλα εντομα λερωνεται πολυ ευκολα. Σε προσφατο ταξιδακι Αθηνα-Ευβοια,γυρισα και ηταν για πλυσιμο κατευθειαν :spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eχω το Eolos Tactel το λευκο. Ειμαι απολυτως ικανοποιημενος απ'το μπουφανακι αυτο. Το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι οτι με μυγακια και διαφορα αλλα εντομα λερωνεται πολυ ευκολα. Σε προσφατο ταξιδακι Αθηνα-Ευβοια,γυρισα και ηταν για πλυσιμο κατευθειαν :spiteful:

Κι εγω ξεχασα να πω σε λευκο το εχω.Αυτο δυστυχως ειναι το κακαο των λευκων μπουφαν.Σκεψου να φορουσες μαυρο.Σαουνα στη κυριολεξια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι τετοιο το υφασμα που με ενα σφουγγαρακι εισαι κομπλε...μιλαω για το λευκο μερος του μπουφαν,το υπολοιπο που ειναι μαυρο ειναι διατρητο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω το Eolos το μαυρο.. Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος, αν και νταλα μεσημερι και ειδικα σε φαναρια ή πυκνή κινηση, ότι και να φορεσεις δν θα την παλεψεις... Παντως ειναι ελαφρυ, βολικο και οι προστασιες του ικανοποιητικες... (αν και εγω εχω αλλαξει την πλατη της colori με αυτην της dainese απο το χειμερινο μου μπουφαν)

Οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι, καλυτερα να ΜΗΝ το παρεις σε μαυρο.. Μοναδικο ισως παραπονο , ειναι στα σφουγγαρια που εχουν απο μεσα οι προστασιες του. Δν αναπνεουν καθολου και οταν βγαζω το μπουφαν, στα συγκεκριμενα σημεια (ωμους και αγκωνες) ειμαι ιδρωμενος μεχρι εκει που δν παει..

Νομιζω εχει βγαλει και η Dainese ενα το οποιο εχει απο μεσα και αφαιρουμενο αντιανεμικο, οποτε μπορεις να το φορας και τις νυχτες που εχει ψυχρουλα! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EOLOS TACTEL. Είμαι υπερευχαριστημένος γιατί είναι άκρως καλοκαιρινό και αναπνέει από παντού. Έχει στάνταρ προστασίες σε αγκώνες, ώμους και πλάτη και πολύ καλή κατασκευή γενικότερα. 100 ευρώ το έιχα πάρει και το συνιστώ μια που η colori δίνει και εγγύηση.

και εγω αυτο εχω.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα που εδωσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με χαροποιεί ειδιαίτερα το γεγονος οτι το συγκεκριμενο μπουφαν το εχουν αρκετα ατομα με θετικες γνωμες.Για το χρωμα ειχα στην αρχη ενστασεις μιας και το ασπρο ενω ειναι το καταλληλοτερο,βρωμιζει γρηγορα.Δε με πειραζει ομως.Ας ειναι δροσερο και τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες.Στο θεμα του καθαρισμου ειναι ευκολο?Ρωταω γιατι αυτο με τον αεροσακο που εχω,αναγκαζομαι να το πλενω τοπικα με υγρο σφουγκαρακι,γιατι φοβαμαι μη κανω καμια βλακεια με την αμπουλα (που εχει το αεριο μεσα) καθως και τους επιμερους αεροσακους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ colori fan, εδώ και 2 χρόνια έχω το άσπρο aeolos.

βασικά το πήρα στενό (Μ), εφαρμόζει αρκετά καλά αλλά στα κλεισίματα του φερμουάρ στον καρπό, μου αφήνει σημάδι από την στενότητα (και αν φοράω πουκάμισο από μέσα τότε έχω και τσαλακωμένα μανίκια).

από προστασίες είναι full αν και η πλάτη του δεν μου γεμίζει εμπιστοσύνη.

όταν κυκλοφορώ με αυτό είναι σαν air condition αφού ο αέρας στροβιλίζεται στο διάτρυτο ύφασμα και δροσίζει.

λίγο μεγαλύτερα "χράτσα χρούτσα" στην λαιμοκοπή να είχε, σίγουρα θα το έκανε πιο αποτελεσματικό (δεν κλείνουν καλά και όταν ανεβαίνουν οι ταχύτητες χτυπάνε σπαστικά στο λαιμό).

επίσης επειδή κυκλοφορώ με τσάντα πλάτης πάντα (μα πάντα) είμαι ιδρωμένος στο σημείο που ακουμπά στο σώμα μου. :thumbsdown:

τέλος αν θα ξαναέπαιρνα καλοκαιρινό θα αγόραζα ΜΑΥΡΟ χρώμα. το άσπρο λερώνει πολύ εύκολα (καυσαέρια, μυγάκια κτλ) και χρειάζεται συνεχώς πλύσιμο (η colori προτείνει πλύσιμο στο χέρι αλλά εγώ το έχω πλύνει ήδη 3 φορές στο πλυντήριο χωρίς να έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα).

:D

Τροποποιήθηκε από τον xourafis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@xourafis, οταν το ξανααγορασεις στο μαυρο σου συστηνω να το παρεις μεγαλυτερο νουμερο ωστε να κυκλοφορει καλυτερα ο αερας μεσα.

Επισης, επειδη εχω μαυρο, να σου πω οτι παλι μαυρο θα αγοραζα. Ειναι μια χαρα (εν κινησει).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ colori fan, εδώ και 2 χρόνια έχω το άσπρο aeolos.

βασικά το πήρα στενό (Μ), εφαρμόζει αρκετά καλά αλλά στα κλεισίματα του φερμουάρ στον καρπό, μου αφήνει σημάδι από την στενότητα (και αν φοράω πουκάμισο από μέσα τότε έχω και τσαλακωμένα μανίκια).

από προστασίες είναι full αν και η πλάτη του δεν μου γεμίζει εμπιστοσύνη.

όταν κυκλοφορώ με αυτό είναι σαν air condition αφού ο αέρας στροβιλίζεται στο διάτρυτο ύφασμα και δροσίζει.

λίγο μεγαλύτερα "χράτσα χρούτσα" στην λαιμοκοπή να είχε, σίγουρα θα το έκανε πιο αποτελεσματικό (δεν κλείνουν καλά και όταν ανεβαίνουν οι ταχύτητες χτυπάνε σπαστικά στο λαιμό).

επίσης επειδή κυκλοφορώ με τσάντα πλάτης πάντα (μα πάντα) είμαι ιδρωμένος στο σημείο που ακουμπά στο σώμα μου. :thumbsdown:

τέλος αν θα ξαναέπαιρνα καλοκαιρινό θα αγόραζα ΜΑΥΡΟ χρώμα. το άσπρο λερώνει πολύ εύκολα (καυσαέρια, μυγάκια κτλ) και χρειάζεται συνεχώς πλύσιμο (η colori προτείνει πλύσιμο στο χέρι αλλά εγώ το έχω πλύνει ήδη 3 φορές στο πλυντήριο χωρίς να έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα).

:D

Φιλε μου τι σωματοτυπο εχεις (υψος-βαρος)?Ρωταω γιατι εμενα το medium που εχω παρει το BOUNCER AIR BAG CORDURA, μου ειναι μια χαρα.Μηπως το aeolos εχει πιο στενη γραμμη?Αυτο το θεμα με το χρωμα εχει αρχισει να με προβληματιζει.Απο τη μια με το μαυρο,θα τραβαει τον ηλιο σαν ηλιακος θερμοσιφωνας.Απο την άλλη το ασπρο θα λερωνει πολυ ευκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου τι σωματοτυπο εχεις (υψος-βαρος)?Ρωταω γιατι εμενα το medium που εχω παρει το BOUNCER AIR BAG CORDURA, μου ειναι μια χαρα.Μηπως το aeolos εχει πιο στενη γραμμη?Αυτο το θεμα με το χρωμα εχει αρχισει να με προβληματιζει.Απο τη μια με το μαυρο,θα τραβαει τον ηλιο σαν ηλιακος θερμοσιφωνας.Απο την άλλη το ασπρο θα λερωνει πολυ ευκολα.

Εγώ που ειμαι 1.80 και 82 κιλα το εχω σε large. Στο λαιμό στο βελκρο και στους πήχεις όντως ειναι αρκετα στενό σε εμενα, ενω στην κοιλια ειναι πολυ φαρδυ με αποτελεσμα να φαινεται καπως πιο μεγαλο... Αλλα μη σε προβληματιζει στην κοιλια, καλυτερα να ειναι φαρδυ εκει για να κυκλοφορει πιο ανετα ο αερας. Και επιπλεον δν εχεις φοβο να πεταριζει στις μεγαλες ταχυτητες, καθως ο αερας περναει απο μεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ που ειμαι 1.80 και 82 κιλα το εχω σε large. Στο λαιμό στο βελκρο και στους πήχεις όντως ειναι αρκετα στενό σε εμενα, ενω στην κοιλια ειναι πολυ φαρδυ με αποτελεσμα να φαινεται καπως πιο μεγαλο... Αλλα μη σε προβληματιζει στην κοιλια, καλυτερα να ειναι φαρδυ εκει για να κυκλοφορει πιο ανετα ο αερας. Και επιπλεον δν εχεις φοβο να πεταριζει στις μεγαλες ταχυτητες, καθως ο αερας περναει απο μεσα.

Ok φιλε μου.Ε μαλλον θα το παρω κι εγω large για να ειμαι σιγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα στο κατάστημα μου είχαν προτείνει το μαύρο λόγω των εντόμων και είχαν δίκιο! Νομίζω ότι και η πλάτη στο λευκό που είναι διάτρητη είναι μαύρη οπότε δεν κερδίζεις κάτι. Το μαύρο όταν κινείσαι δεν έχει θέμα και δεν θέλει σχεδόν ποτε καθάρισμα. Ό,τι κολλήσει πάνω του το αφήνεις να ξεραθεί και πέφτει έυκολα με το χέρι. Μαύρο απο μένα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω το Eolos Jean όχι το Eolos Tactel, σε μαύρο. Το Jean έχει λίγο διαφορετικό υλικό (αυτό το από πάνω που διαλέγεις χρώμα) και είναι 15 ευρώ φθηνότερο από το tactel (όταν το πήρα τουλάχιστον).

Στα φανάρια με θερμοκρασίες 34-35C και ήλιο, ζεσταίνεσαι κάπως αλλά πολύ λιγότερο από όσο θα περίμενα από ένα μπουφάν.

Είναι πολύ δροσερό γενικά, όταν κινούμε ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες ξεχνάω ότι το φοράω (δροσερό σαν φανελάκι) :P

Δεν παρατήρησα καθόλου βρώμα. Βγάζεις προστασίες και το πλένεις στο χέρι χωρίς κανένα πρόβλημα (στο πλυντήριο δε νομίζω να πάθει τίποτα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

Πολύ ευχαριστημένος γενικά, ευχάριστη αγορά :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα