Jump to content
themata

MotoGP 2013 > Iveco TT Assen, The Netherlands

Asse, Netherlands  

56 ψήφοι

1. 1. 1η θέση

2. 2. 2η θέση

3. 3. 3η θέση

Recommended Posts

Τί αγώνα έχασα................... :wallbash:

Γιατρέ γερά, άλλον ένα τέτοιον αγώνα και αρχίσουμε τις παραθέσεις.............. :whistling:

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή πολλοί σχολιάζουν τι θα μπορούσε να κάνει ο Cal με εργοστασιακό μηχανάκι,

θέλω να ρωτήσω τα εξής...

1ον) Οι διαφορές σε εργοστασιακά και δορυφορικά δεν είναι πολύ μικρές;

2ον) Ποιες είναι αυτές;

Απ' ότι έχω καταλάβει, ο Cal τρέχει με τον περσινό κινητήρα της Yamaha,

και απλά το πλεονέκτημα της Yamaha έναντι της Tech 3, είναι ότι πρώτα αυτοί διαλέγουν περιφερειακά

και μετά η Tech 3.

Η διαφορα ειναι μονο στο πλαισιο,που η Τεκ 3 εχει το περσινο.

Επισης, εκαναν δοκιμες ΚΑΙ με το φετινο πλαισιο των εργοστασιακων,αλλα ο Crutchlow και ο μηχανικος του,αποφασισαν να μεινουν με το περσινο,επειδη υποστηριζουν οτι εχουνε τελειοποιησει το set up της μοτοσυκλετας με αυτο,και αποδιδει καλυτερα το συνολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Δημοσιογράφος: "You're a hero"

Jorge Lorenzo: "No, heroes are those who work hard just to reach the end of each month. I get paid to do these things."

(Αντιγράφω από το Twitter και τον γνωστό δημοσιογράφο Gavin Emmett.)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Valentino Rossi περιέγραψε την 80η του νίκη στο MotoGP, ως μια από τις καλύτερες που έχει πετύχει ποτέ! Ο εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά από τρία σχεδόν χρόνια, κάνοντας μια δυναμική εμφάνιση στον σημερινό αγώνα της Ολλανδίας.

Ο Vale αφού ξεμπέρδεψε με τους δυο εργοστασιακούς της Honda, δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στη συνέχεια του αγώνα, ο οποίος βρήκε τον 34χρονο οδηγό στην πρώτη θέση και 90.000 κόσμου να παραληρούν και να τον αποθεώνουν! Το τεστ στην Καταλονία ήταν κομβικής σημασίας για τον Ιταλό σούπερ-σταρ, ο οποίος είχε δηλώσει πολύ χαρούμενος με τη βελτίωσή του στο φρενάρισμα, κάτι που του επέτρεψε να επικρατήσει των Pedrosa και Marquez στην τελευταία σικέιν του Assen.

"Είμαι τόσο χαρούμενος... κέρδισα έναν αληθινό αγώνα, όπου όλοι μου οι αντίπαλοι ήταν πολύ δυνατοί και πολύ γρήγοροι, εκτός από τον τραυματία Jorge", ξεκίνησε να λέει ο Vale. "Ήταν όλα καταπληκτικά από την αρχή, είχα καλή αίσθηση, ένιωθα καλά πάνω στη μοτοσυκλέτα και μπορούσα να προσπερνάω στα φρένα. Ήταν δύσκολο, αλλά η γραμμή τερματισμού με "καλούσε" κι έπρεπε να φτάσω εκεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα! Κάναμε ένα βήμα μπροστά με τη μοτοσυκλέτα, μπορώ και οδηγάω καλύτερα κι έτσι τώρα πρέπει να προσπαθήσουμε να μένουμε με τους μπροστά κάθε Σ/Κ".

Ο Valentino συνέχισε πλέκοντας το εγκώμιο του σκληροτράχηλου ομόσταυλού του, ο οποίος παρά τους πόνους από την εγχειρισμένη του κλείδα, κατάφερε να παλέψει και να κατακτήσει την πέμπτη θέση. Jorge έκανε έναν απίστευτο αγώνα και πρέπει να του δώσουμε πάρα πολλά συγχαρητήρια, διότι αυτό που έκανε θέλει πολύ κουράγιο. Παράλληλα έκανε κι ένα σημαντικό βήμα για το Πρωτάθλημα".

Ο Jorge Lorenzo ήταν εξουθενωμένος μετά τον σημερινό αγώνα, αλλά συγχρόνως πολύ υπερήφανος, χαρακτηρίζοντας την 5η του θέση: "... καλύτερη από οποιαδήποτε νίκη της καριέρας μου!"

Ο Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής έκανε κάτι που λίγοι μπορούσαν να διανοηθούν την Πέμπτη, όταν έπεφτε με σφοδρότητα στην άσφαλτο κι έσπαγε σε τρία σημεία την κλείδα του. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, ο Jorge αποφάσισε να πετάξει αργά το βράδυ της Πέμπτης στην Βαρκελώνη, όπου και εγχειρίστηκε, ενώ το απόγευμα της Παρασκευής ήταν πίσω στην Ολλανδία και το πρωί του Σαββάτου πήρε κανονικά μέρος στο ζέσταμα!

Στη συνέχεια του δόθηκε το πράσινο φως να αγωνιστεί στον απογευματινό αγώνα, όπου ο Lorenzo με τον ηρωισμό του και την αυταπάρνησή του κέρδισε το θαυμασμό όχι μόνο των συναθλητών του, αλλά και όλων των φιλάθλων του αθλήματος. "Ήταν αδύνατο να πιστέψω, μερικά λεπτά μετά την πτώση μου, ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο σήμερα", σχολίασε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής.

"Με γενναιότητα αποφασίσαμε να κάνουμε την εγχείριση την ίδια ημέρα, διότι αν καθυστερούσαμε δεν θα μας επέτρεπαν οι γιατροί να αγωνιστούμε", αποκάλυψε στη συνέχεια. "Τα καταφέραμε στον αγώνα και ήταν πράγματι πολύ γενναίο, διότι το να προσπερνάς στα φρένα τους άλλους, με τέτοια κλείδα, είναι πολύ δύσκολο. Στην αρχή ένιωθα καλά, αλλά μετά τον έβδομο γύρο, σταδιακά χειροτέρευα. Ήταν δύσκολο να αλλάξω κατεύθυνση, να φρενάρω και να επιταχύνω, έτσι δεν μπορούσα κάτι καλύτερο από την πέμπτη θέση. Χάσαμε μόνο δυο βαθμούς από τον Dani σήμερα. Αυτή η πέμπτη θέση είναι καλύτερη από οποιαδήποτε νίκη πέτυχα στην καριέρα μου!"

Μετά τη σημερινή του εμφάνιση, ο Jorge ήταν αισιόδοξος για τις πιθανότητές του στον επόμενο αγώνα του Sachsenring: "Εύχομαι να έχω καλή ανάρρωση, αν και δεν θα είμαι 100% έτοιμος στην Γερμανία. Πάντως ελπίζω να είμαι καλύτερα απ' ότι εδώ. Η νίκη του Valentino και η τρίτη θέση του Crutchlow είναι καλό για το Πρωτάθλημα. Θα προτιμούσα ο Cal να τερμάτιζε μπροστά από τον Marc, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα! Είμαι χαρούμενος για τον Valentino... πάνω από δυο χρόνια χωρίς νίκη ήταν σκληρό για τον ίδιο και είμαι πολύ ικανοποιημένος για τον ομόσταυλό μου".

Αγκαλιες και φιλια βλεπω μεταξυ Ροσσι και Χορχε, τι γινεται??? ΑΑΑ ρε τι σου ειναι η π@τ@να η ζωη...

Και τα σχολια του Βρετανου:

Το τρίτο του βάθρο, στους τελευταίους τέσσερεις αγώνες, πέτυχε ο Cal Carutchlow, ο οποίος κατάφερε να ανέβει στο τελευταίο σκαλί του βάθρου στο Assen, αφού πέρασε στο τέλος τον Dani Pedrosa.

Ο Cal - ο οποίος την Παρασκευή είχε πάρει την pole position - έδωσε ωραία μάχη με τον Marquez για τη δεύτερη θέση, ωστόσο στην προσπάθειά του να επιτεθεί στον νεοφερμένο αναβάτη, ενδεχομένως ακούμπησε λίγο το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας του, με τον Crutchlow να χάνει τη γραμμή του και να ολοκληρώνει στην τρίτη θέση. Για μια ακόμη φορά φέτος, το γεμάτο ντεπόζιτο στα πρώτα στάδια του αγώνα προβλημάτισε τον Βρετανό της Tech 3, ο οποίος τόνισε ότι σε διαφορετική περίπτωση είχε το ρυθμό να κοντράρει και τον ίδιο τον Rossi για τη νίκη!

"Είμαι πολύ χαρούμενος που επιστρέφω στο βάθρο, μετά την απογοήτευση στην Βαρκελώνη", δήλωσε ο Crutchlow που έχει πλέον πέντε βάθρα στη μεγάλη κατηγορία. "Ήταν ωραία μάχη μέχρι το τέλος και για μια ακόμη φορά έδειξα την ταχύτητά μου και ήμουν κοντά στο να τερματίσω δεύτερος, ισοφαρίζοντας το καλύτερό μου αποτέλεσμα στην κατηγορία. Προφανώς όμως, μιας και ξεκίνησα από την pole, ήθελα τη νίκη και αν δεν δυσκολευόμουν με το γεμάτο ντεπόζιτο στους πρώτους πέντε γύρους, θεωρώ ότι μπορούσα να παλέψω μπροστά με τον Valentino".

"Δεν μπορώ να στρίψω τη μοτοσυκλέτα με γεμάτο ρεζερβουάρ και μετά με πέρασε ο Jorge, ο οποίος οδηγούσε απίστευτα δεδομένης της κατάστασής του. Μου πήρε λίγο να τον περάσω και μετά κυνήγησα τους Dani και Marc, αλλά ήταν λίγο αργά πια". Όσον αφορά στο περιστατικό στον τελευταίο γύρο: "Ήμουν κοντά με τον Marc και νομίζω ότι ακουμπήσαμε, αν δεν άνοιγε το γκάζι κι έκανε κάτι άλλο μπορεί να καταλήγαμε στο έδαφος".

Τροποποιήθηκε από τον steven_04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε συνέντευξη του Lin Jarvis που είδα στο BBC Sport, λίγο πριν τον αγώνα, είπε ξεκάθαρα πως ο Carl οδηγεί μηχανάκι ίδιο με το εργοστασιακό.

Όσοι είδατε τον αγώνα που ανέβασε στα torrentάδικα ο Regenzy (φίλος μας καλός :D :lol:) ας δείτε πάλι το τμήμα 17'17" ως 18΄12" όπου ο Jarvis αναφέρει ξεκάθαρα πως τα μηχανάκια είναι «full factory bike» & identical.

Ναι, οδηγεί πολύ πολύ καλά (έχουν άπιαστα «χέρια» όσοι οδηγούν στα motoGP) και συνήθως σπάει υπό πίεση.

Αλλά νομίζω πρέπει σιγά σιγά να βγάζουμε από το μυαλό μας το θέμα «υποδεέστερη» μοτοσυκλέτα.

Η διαφορα ειναι μονο στο πλαισιο,που η Τεκ 3 εχει το περσινο.

Επισης, εκαναν δοκιμες ΚΑΙ με το φετινο πλαισιο των εργοστασιακων,αλλα ο Crutchlow και ο μηχανικος του,αποφασισαν να μεινουν με το περσινο,επειδη υποστηριζουν οτι εχουνε τελειοποιησει το set up της μοτοσυκλετας με αυτο,και αποδιδει καλυτερα το συνολο.

Αποψη μου ειναι πως τα μηχανακια εχουν διαφορες.

Στο θεμα κινητηρα οι διαφορες μαλλον ειναι μικρες.

Herve Poncharal: In MotoGP engines are sealed and closed, so you cannot tell exactly what is inside them, but our engine specs are almost identical to the factory engines

http://www.motogp.co...+yamaha+tech3+1

Crutclow told MCN: “It is crucial for development but I am on a different bike to them so I can’t develop as such. I can give them the information I’ve got. Engine wise we are all the same but in other areas we are not.

http://www.motorcyclenews.com/MCN/sport/sportresults/MotoGP/2013/May/may0313-crutchlow-impresses-yamaha/

Οσον αφορα το πλαισιο, ο Crutclow "φοραει" εκεινο που τελειωσε το 2012 ο Lorenzo. Ο 33 δοκιμασε ενα πλαισιο του 2013, αυτο που ειχαν αποριψει απο τις προηγουμενες δοκιμες τους οι εργοστασιακοι αναβατες.

As Crutchlow competes in the current season for Monster Yamaha Tech 3, the Englishman is using a 2012-specification chassis. Two forms of 2013 chassis have been developed; earlier in the year, Factory riders Lorenzo and Rossi ran back-to-back comparisons between the pair, but at the Jerez post-race test decided to remain with the 2013 version with which they had started the season.

"We tried the chassis that the factory refused," Crutchlow told motogp.com of the second of the two 2013 chassis. "I confirm today that I can see why they refused it and now I’m back on my normal (2012) chassis. We did all day on the new chassis and tried to find some positive points, but on the last run we went back to our old chassis and that was clearly a lot better.

http://www.motogp.co...hassis+decision

Αλλη μια διαφορα ειναι το "νεο ρεζερβουαρ" που εχουν τα εργοστασιακα μηχανακια.

The Yamaha riders seemed to be having the most problem with the tires, but their issues are exacerbated by the design of the Yamaha. While Jorge Lorenzo romps away at the front, both Cal Crutchlow and Valentino Rossi struggle with the bike in the early laps, and trying to get the bike stopped with a full tank of fuel. This problem was precisely why the factory bikes now have a revised fuel tank, which carries more of its load lower and a little towards the rear. Crutchlow does not have that fuel tank, and that makes it hard for him to push in the early laps. "I can't stop the bike at the start of the race, I lost time in the first two or three laps. We shouldn't be a second behind after one lap. We know the change the factory team have made and for this reason they moved the tank to be able to stop at the start of the race," Crutchlow said.

http://motomatters.c...ound_up_of.html

Μονο στα ηλεκτρονικα εχω χασει λιγο την μπαλα, ξερω απλα οτι δεν εχουν τα ιδια.

Crutchlow told MCN it was hard to imagine how his feedback was going to be of significant use given he is on a different spec chassis and electronics package to Rossi and Lorenzo.

http://www.motorcycl...presses-yamaha/

just my 2 cents. :)

Τροποποιήθηκε από τον sakis_the_fraud

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

os6r.jpg

Μέχρι τώρα έκλεινε στόματα με την ταχύτητα τη σταθερότητα και το ήθος του...

Μετά από αυτό τον αγώνα έκλεισε ακόμα περισσότερα στόματα με το κουράγιο το πείσμα και τη θέληση του..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που είναι τα ποντίκια που λενε "δεν παλεύουν, δεν πιέζουν, αγώνες σκοπιμότητας" κ.α. τέτοια καλά......

Χόρχε ρε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο στον γιατρο που εκλεισε στοματα και εβαλε τους εμπαθεις και τα γατακια στην θεση τους!!!Ελπιζω μονο να μην ξαναπαρει 3 χρονια παλι γιατι θα βαρεθουμε να πικαρουμε τοσο καιρο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η βασικη διαφορα της τεχ τρουα με την εργοστασιακη ειναι το ντεποζιτο,ετσι ειπε και ο δ.δ. στην μεταδοση του αγωνα.η τεχ τρουα(περσινη εργοστασιακη) εχει πιο μπροστα το ντεποζιτο συγκριτικα με την φετινη που μεταφερθηκε λιγο πισω και κατω με αποτελεσμα στο πρωτο μισο του αγωνα που ειναι φουλαρισμενο το μηχανακι να μην μπορει να στριβει τοσο καλα,ο κρατσλοου με το μηχανικο του εχουν σεταρει το μηχανακι να αποδιδει καλυτερα στο δευτερο μισο γι`αυτο πιθανων βλεπουμε στους αγωνες και τον κρατσλοου να τα σπαει στους τελευταιους γυρους.αλλες διαφορες δεν γνωριζω αλλα φανταζομαι οτι ολο και καπου θα εχει εξελιχθει καλυτερα το φετινο(δες παραδειγμα τα honda περσι με φετος τι εξελιξη τραβηξαν).

η γνωμη μου καλος πολυ καλος ο κρατσλοου αλλα δεν εχει στοφα πρωταθλητη,μακαρι βεβαια να με διαψευσει και σε συνδυασμο με μαρκεζ και τον εσπαργκαρο σε μια εργοστασιακη ομαδα στο μελλον να δουμε απιστευτες μαχες και πρωταθληματα με αγωνια.

υ.γ. ο ντοβι τι εκανε και εφαγε ποινη?σε ποιον εδωσε κλωτσια?υπαρχει κανα βιντεο να το δω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βίντεο δεν βρήκα, αλλά υπήρξε μια διαμάχη μεταξύ Dovi και Barbera.

Ο Barbera είχε βγει με καινούργια λάστιχα από τα πιτ, και ήταν στην αγωνιστική γραμμή

με αποτέλεσμα να "κλείσει" τον Dovi σε 2 στροφές και αυτός να θυμώσει.

Τα "είπανε" λίγο και σε κάποια φάση έφυγε μια κλωτσιά. Μην φανταστείς τρελά πράγματα πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα