Jump to content
StratisKas

Καλοκαιρινη ανακατασκευη :)

Recommended Posts

Παιδια σε δυο βδομαδες ξεκιναμε την ανακατασκευη της μηχανης του κολλητου μου ..η οποια θα εχει πολυ δουλειαμγια την οποια δουλεια θα ενημερωνεστε και εσεις απο εδω..την ανακατασκευη θα την αναλαβουμε εμεις απειροι και οι δυο οποτε θα θελαμε τα φωτα σας σε μερικα θεματα.. :) λοιπον για παμε ..οριστε μερικες φωτο απο το εν λογω Suzuki Dr250s

1010725_10201441189890266_427618875_n.jpg

1013900_10201441190050270_297088966_n.jpg

Και παμε στην πρωτη ερωτηση η μηχανη εχει αυτο το κοντερ

1000057_10201441189730262_2006714870_n.jpg

Σκεφτομαστε να το αλλαξουμε βλεποντας στο ιντερνετ βρηκαμε αυτο:

http://dx.com/p/ak-my-063-motorcycle-speed-pointer-odometer-instrument-panel-for-titan-2000-black-171916

θα ηθελα να ρωτησω θα ταιριαζει στην μηχανη ή τσαμπα τα 20ευρω..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Συνηθως αυτα ειναι universal οποτε αν και το δικο σου εχει καποιες ιδιες ενδειξεις θα λειτουργεισου και σ'αυτο , σιγουρα εχουν να πεσουν πολλες δοκιμες αλλα λογικα θα λειτουργησει .

Εγω θα ρωταγα τον πωλητη για αρχη .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μμμ κοιτα αυτο που δεν γνωριζουμε ειναι εαν λειτουργουν λειτουργιες οπως ο δικτης βενζινης και η ενδειξη φλας,νεκρας κλπ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέχρι να έρθει από το deal extreme θα έχει περάσει το καλοκαίρι! (υπερβάλλω, ένα μήνα κάνει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μμμ κοιτα αυτο που δεν γνωριζουμε ειναι εαν λειτουργουν λειτουργιες οπως ο δικτης βενζινης και η ενδειξη φλας,νεκρας κλπ...

δείκτη βενζίνης δεν έχει η μηχανή σας οπότε καλύτερα στρέψου σε άλλο universal όργανο

επίσης ψαχτείτε ίσως και μέσο suzuki και s/n για τα δικά του όργανα και εάν δεν βρίσκετε μεταχειρισμένα(ebay) δείτε με πια άλλα νεότερα μοντέλα της suzuki θα ταίριαζαν (οι ντίζες και ατέρμονας κυρίως ειναι το θέμα), οι ενδείξεις φώτα φλάς νεκρά θα παίξουν γιατί είναι απλά 12v λαμπάκια

επίσης γιατι δεν ανοίγεται να επισκευάσετε το υπάρχον όργανο?

μάσκα μπροστινό φτερό δεν είναι απο το φερόμενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την μασκα και το νου σας.

Είναι από KLR!

Αληθεια?Βρε τι μαθαινει κανεις... :P

Τη κασέλα πίσω την αγοράζω!

Δεν πωλειται ... :P

Μέχρι να έρθει από το deal extreme θα έχει περάσει το καλοκαίρι! (υπερβάλλω, ένα μήνα κάνει)

Πω τοσο πολυ αφου λεει 10 μερες αυτο .. :P

το τελαρο κ τα ματια σου...αναμενουμε φιλε καλη δυναμη!

χαχαα θα το προσεχουμε ...θα ειναι η ψυχη της ανακατασκευης ... :P και ευχασριστω για το καλη δυναμη..θα την χρειαστουμε...:P

μονο εγω θεωρω πεταμενα λευτα να δωσετε για να φτιαξετε αυτο???????

ναι :)

δείκτη βενζίνης δεν έχει η μηχανή σας οπότε καλύτερα στρέψου σε άλλο universal όργανο

επίσης ψαχτείτε ίσως και μέσο suzuki και s/n για τα δικά του όργανα και εάν δεν βρίσκετε μεταχειρισμένα(ebay) δείτε με πια άλλα νεότερα μοντέλα της suzuki θα ταίριαζαν (οι ντίζες και ατέρμονας κυρίως ειναι το θέμα), οι ενδείξεις φώτα φλάς νεκρά θα παίξουν γιατί είναι απλά 12v λαμπάκια

επίσης γιατι δεν ανοίγεται να επισκευάσετε το υπάρχον όργανο?

μάσκα μπροστινό φτερό δεν είναι απο το φερόμενο.

μμμ καταλαβα δλδ ψαχνουμε οργανα με στροφομετρο ταχυμετρο και λυχνιες για βενζινη,νεκρα και φλας.. ωραια ευχαριστω επιση το υπαρχον οραγανο πως θα καθαρισουμε το γυαλι να φαινεται σαν καινουργιο?πως θα βαλουμε δεικτες αφου οι δικοι του ειναι σπασμενη και πως θα αλλαξουμε μερικα λαμπακια που ειναι καμμενα?

Τροποποιήθηκε από τον StratisKas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στρατή είμαι πρόθυμος να συνεισφέρω οικονομικά στην προσπάθεια σας για την ανακατασκευή του DR.

Η αρωγή μου θα είναι ένα μπλε σπρέι της cosmolac.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στρατή είμαι πρόθυμος να συνεισφέρω οικονομικά στην προσπάθεια σας για την ανακατασκευή του DR.

Η αρωγή μου θα είναι ένα μπλε σπρέι της cosmolac.

ποσο κακια μεσα σου πια ??ποσο :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι ρε φίλε και κακία, αν ήταν yamaha θα ήταν χειρότερα πχ ασετιλίνη-ΤΝΤ-σκαπτικό για τον λάκκο κλπ κλπ :crazy: :crazy: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχα καλα καλα θα το δεις σε κανενα μηνα περιπου οταν θα ειναι ετοιμο τοτε θα εισαι εδω και θα λες πωωω ρε φιλε τι φτιαξατε τωρα ?:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι ρε φίλε και κακία, αν ήταν yamaha θα ήταν χειρότερα πχ ασετιλίνη-ΤΝΤ-σκαπτικό για τον λάκκο κλπ κλπ :crazy: :crazy: :crazy:

:bruce_h4h: :bruce_h4h: :bruce_h4h: :bruce_h4h:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νάτη η τσουτσού παραμόνευε πότε θα πω μαλακία αχαχαχχαχααχ

Καλημέρα Χρηστάρα :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλάμε για μηχανή 30+ ετών,μην την πειράζετε βάζοντας πάνω πράγματα απο διάφορα μοντέλα! Το κοντέρ επισκευάζεται,απλά θέλει λίγη τέχνη,γιατί το να αλλάξεις το γυαλί και τους δείκτες απαιτεί κάποια κολπάκια και λίγο ψάξιμο.Αν δεν πιστεύετε οτι "το'χετε",ψάξτε για μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση,που να μην χρειάζεται διάφορα.Σύγχρονο εγώ δεν θα έβαζα πάντως!

Κατα τη γνώμη μου,αξίζει να το φέρετε σε όσο το δυνατόν πιο κοντινή στην εργοστασική κατάσταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρτε και μια φωτογραφία σε εργοστασιακή μορφή.Θα ψάξω μήπως το βρώ σε πράσινο όπως το δικό σας :think:

8500397B4009082400400.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλάμε για μηχανή 30+ ετών,μην την πειράζετε βάζοντας πάνω πράγματα απο διάφορα μοντέλα! Το κοντέρ επισκευάζεται,απλά θέλει λίγη τέχνη,γιατί το να αλλάξεις το γυαλί και τους δείκτες απαιτεί κάποια κολπάκια και λίγο ψάξιμο.Αν δεν πιστεύετε οτι "το'χετε",ψάξτε για μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση,που να μην χρειάζεται διάφορα.Σύγχρονο εγώ δεν θα έβαζα πάντως!

Κατα τη γνώμη μου,αξίζει να το φέρετε σε όσο το δυνατόν πιο κοντινή στην εργοστασική κατάσταση

Το αυτό.

Αν το ανακατασκευάσετε για να το κάνετε και λίγο "μοντέρνο"¨πραγματικά θα πετάξετε τα λεφτά σας. Το κοντέρ πχ που έδειξες είναι too much για μηχανάκι σαν και αυτό.

Ένα βαψιματάκι θέλει, βρείτε και τη μαμά μάσκα, λίγο συμμάζεμα, καθαρίστε το από σκουριές κτλ και voila!

Το μοτέρ σε τη κατάσταση είναι; Γιατί στη πρώτη φώτο φαίνονται κηλίδες από λάδι στο πάτωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ ενα τετοιο ενας καλος φιλος την 10ετια του 80 ξεκινησε απο το Αιγαλεω και τριγυρνουσε για 20 μερες την Πινδο....Καλη επιτυχια στο προτζεκτ και καντε την οσο πιο εργοστασιακη μπορειτε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα καπω ετσι θα ειναι απλως δεν θα εχει αυτη τη μασκα τα φλας κλπ θα ειναι κατα βασην ετσι οπως ηταν παλια απλως πιο "μοντερνο" δλδ καινουργια φλας,φωτα, βαψιματακι, τα οργανα συμμάζεμα, λαστιχα και ενα καλο σερβις το μοτερ ...ο αδρφος του παιδιου που το εχει ειναι μηχανικος αυτοκινητων οποτε θα μας βοηθησει και αυτος αν καπου κολλησουμε επισης αν δεν δοκιμασουμε δε θα μαθουμε ποτε..και μεταχειρο δεν το σκεπτομαστε μιας και το κοστος θα κρατηθει χαμηλα...

Το αυτό.

Αν το ανακατασκευάσετε για να το κάνετε και λίγο "μοντέρνο"¨πραγματικά θα πετάξετε τα λεφτά σας. Το κοντέρ πχ που έδειξες είναι too much για μηχανάκι σαν και αυτό.

Ένα βαψιματάκι θέλει, βρείτε και τη μαμά μάσκα, λίγο συμμάζεμα, καθαρίστε το από σκουριές κτλ και voila!

Το μοτέρ σε τη κατάσταση είναι; Γιατί στη πρώτη φώτο φαίνονται κηλίδες από λάδι στο πάτωμα.

οπως ειπα παραπανω δεν θα γινει μοντερνο ολο απλως καποια πραγματα θα εκσυχρονιστουν οπως πρεπει με σεβασμο στο χαρακτηρα της μοτο..

να σ ρωτησω το μοτερ πρεπει να ειναι μια χαρα αλλα να θελει το συμμαζεμα του ...μιας και η μοτο κινειται καθημερινα κανοντας τουλαχιστον 15-20 χλμ την μερα..

Μ ενα τετοιο ενας καλος φιλος την 10ετια του 80 ξεκινησε απο το Αιγαλεω και τριγυρνουσε για 20 μερες την Πινδο....Καλη επιτυχια στο προτζεκτ και καντε την οσο πιο εργοστασιακη μπορειτε!

Χαχα απο Αιγαλεω Πινδο..μωρε μπραβο...ευχαριστουμε πολυ παντως για το καλη επιτυχια :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1)Θα χρειαστείτε κοπτοραπτική στα ηλεκτρικά.Αν θέλετε να είστε εντάξει,θα γίνει σωστά με καινούργια bullet connectors,φίσες,θερμοσυστελόμενα κλπ,όχι μονωτική παντού

2)Θα πρέπει να βρείτε ένα τρόπο να τα στηρίξετε,που δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση

3)Η ντίζα και ο ατέρμονας,όπως προαναφέρθηκε,συνεργάζονται με τα καινούργια όργανα; Αν όχι,έχετε βρεί τρόπο να τα κάνετε να συνεργαστούν;

4)Ο δείκτης βενζίνης των νέων οργάνων θα σας είναι άχρηστος,αφού το DR σας δεν έχει δείκτη βενζίνης εργοστασιακά.Εκτός αν σκοπεύετε να κάνετε γερή πατέντα με ολόκληρο μηχανισμό στο ρεζερβουάρ

Εγώ το λέω γιατί ίσως ταλαιπωρηθείτε περισσότερο απ'όσο νομίζετε.Το να βάψετε το κάλλυμα,να αλλάξετε τα λαμπάκια και το γυαλί θέλουν απλά λίγη δουλειά (για τους δείκτες δεν ξέρω να σας πώ,μπορώ να ρωτήσω),δεν είναι τρελά τα χρήματα.Ενδεικτικά,μεταχειρισμένο:

http://www.car.gr/parts/view/3280970/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1)Θα χρειαστείτε κοπτοραπτική στα ηλεκτρικά.Αν θέλετε να είστε εντάξει,θα γίνει σωστά με καινούργια bullet connectors,φίσες,θερμοσυστελόμενα κλπ,όχι μονωτική παντού

2)Θα πρέπει να βρείτε ένα τρόπο να τα στηρίξετε,που δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση

3)Η ντίζα και ο ατέρμονας,όπως προαναφέρθηκε,συνεργάζονται με τα καινούργια όργανα; Αν όχι,έχετε βρεί τρόπο να τα κάνετε να συνεργαστούν;

4)Ο δείκτης βενζίνης των νέων οργάνων θα σας είναι άχρηστος,αφού το DR σας δεν έχει δείκτη βενζίνης εργοστασιακά.Εκτός αν σκοπεύετε να κάνετε γερή πατέντα με ολόκληρο μηχανισμό στο ρεζερβουάρ

Εγώ το λέω γιατί ίσως ταλαιπωρηθείτε περισσότερο απ'όσο νομίζετε.Το να βάψετε το κάλλυμα,να αλλάξετε τα λαμπάκια και το γυαλί θέλουν απλά λίγη δουλειά (για τους δείκτες δεν ξέρω να σας πώ,μπορώ να ρωτήσω),δεν είναι τρελά τα χρήματα.Ενδεικτικά,μεταχειρισμένο:

http://www.car.gr/parts/view/3280970/

μμμ ρε φιλε εσυ το εχεις ρε :P περα απο πλακα τωρα...το κοντερ τελικα δεν θα το αλλαξουμε μιας και με πεισατε για vintage μορφη..οποτε οσο αφορα αυτο το προβλημα μας ειναι μονο οι δεικτες...να βαλουμε αλλους και να βαλουμε λαμπακια για να φωτιζουν ολες οι ενδειξεις :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μμμ ρε φιλε εσυ το εχεις ρε :P περα απο πλακα τωρα...το κοντερ τελικα δεν θα το αλλαξουμε μιας και με πεισατε για vintage μορφη..οποτε οσο αφορα αυτο το προβλημα μας ειναι μονο οι δεικτες...να βαλουμε αλλους και να βαλουμε λαμπακια για να φωτιζουν ολες οι ενδειξεις :)

:thumbsup1: Ό,τι χρειαστείτε,ρωτήστε! Το γυαλί είναι σίγουρα γυαλί και όχι ακρυλικό πλαστικό έτσι; Αν και δεν το νομίζω για πλαστικό,ήρθαν αργότερα.Ψάξτε στο διαδίκτυο μήπως υπάρχει τρόπος να το επαναφέρετε.Αλλιώς,μπορείτε να αφαιρέσετε το παλιό,και να πάτε σε μαγαζί που πουλάει οπτικά και να ζητήσετε να σας κόψει καινούργιο.Το γυαλί αν θυμάμαι καλά (θα το σιγουρέψω) θέλει ζέσταμα στα σημεία επαφής για να μαλακώσει η κόλλα,και μετά το αφαιρείτε.Ξαναμπαίνει με κόλλα.Για τους δείκτες του κοντέρ θα ψάξω λίγο περισσότερο να δώ πως αφαιρούνται.Αν οι "πλάκες" με τις ενδείξεις έχουν χαλάσει,γίνεται να φτιάξετε καινούργιες,με εκτύπωση σε plexiglass.

Εδώ θα βρείτε χρήσιμα διαγράμματα...και ανταλλακτικά αλλά οι τιμές τσούζουν :blush2:

http://www.cmsnl.com/suzuki-dr250-1983-sd_model13168/partslist/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα