Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο μενα παιδια.Ειμαι αρκετα χρονια στον κοσμο της μοτοσυκλετας,αλλα πρωτη φορα γινομαι μελος μιας διαδυκτιακης παρεας.Η αφορμη που γραφω ειναι οτι σκεφτομαι να κανω τις καλοκαιρινες μου διακοπες στην λευκαδα αλλα λογω του οτι δεν εχω ξαναπαει στο νησι προβληματιζομαι αν θα με "βολεψει"η μηχανη μου η θα πρεπει να παω με αυτοκινητο κ λοιπα.Γνωριζει μηπως καποιος φιλος,τι ειδους δρομους εχει το νησι,αν οι παραλιες ειναι ερημικες κ απλησιαστες με μηχανη ss κ γενικα πληροφοριες γυρω απ το συγκεκριμενο θεμα?Δεδομενο οτι θα γυρισω ολο το νησι.Ευχαριστω εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

σε αυτες που εχω παει τις γνωστες δηδ δεν εχεις θεμα

μην πας αυγουστο πολυ κοσμο κ πολυ κυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πας, κανένα πρόβλημα με το R1 σου, οι δρόμοι είναι μια χαρά και όλες οι παραλίες, (εκτός απο τις κλασσικές απόκρυμνες...) προσβάσιμες. Πάρε χάρτη και αφέσου!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηγα περσι με αυτοκινητο ...Πολυ ανηφορα ,κατηφορα και φουρκετα ...δεν πιστευω να σε βολεψει το μηχανακι..θα το αναψεις το μοτερ ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα παλιότερα με αυτοκίνητο και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι αυτή την διαδρομή πρέπει να την πάω όταν πάρω μηχανή! Φίλε να το κάνεις θα το καταευχαριστηθείς! Ήταν τέλεια η Λευκάδα!! Και με μοτό θα είναι ακόμα πιο τέλεια!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευκαδα και γενικοτερα κοσμοπολιτικο Νησι, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ με τουριστες(και αξεστους πολλες φορες μεθυσμενους και ο,τι να'ναι...) και R1 δεν θα πηγαινα προσωπικα.Θα προτιμουσα την ανεση και ασφαλεια τού ΙΧ ή αν επιμενεις σε ενα μοτο,νοικιασε ενα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ...καλες διακοπες :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν! Λευκαδίτης ομιλεί, από το όμορφο( :puke: ) Νυδρί στην ανατολική μεριά. Η Λευκάδα, όσο την έχω γυρίσει έχει δρόμους παντού. Όλες οι γνωστές τοποθεσίες, έχουν πρόσβαση εύκολη. Βέβαια, μην φανταστείς ποιότητα ασφάλτου για τρεχάλα. Λάου λάου να πηγαίνεις. Τώρα, αν είναι να πατήσεις και flat χώμα, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Οι προλαλήσαντες για τον Αύγουστο, σωστά μίλησαν. Υπάρχει κίνηση από πολλά οχήματα (είναι η εύκολη πρόσβαση που βοηθάει) [Κυρίως Σέρβοι, Σκοπιανοί, κάποιοι Γερμανοί και Ιταλοί (αυτοί συχνά έρχονται με τις Ducati και τις Moto Guzzi)].

Επίσης, υπάρχει γενικευμένο θέμα με το παρκάρισμα. Ίσως πρέπει να βάλεις έναν αστερίσκο σ'αυτό.

Εύχομαι καλές διακοπές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ που πήγα πέρσι το γύρισα όλο το νησί με το κορίτσι με το cbf το 125. Μας βόλεψε αφάνταστα. Ούτε πάρκινγκ ούτε τίποτα. Δε θυμάμαι περίεργες οδηγικές συμπεριφορές από αμάξια ή άλλα μηχανάκια, αλλά ίσως παίζει ρόλο ότι πήγαμε πριν σκάσει ο χοντρός τουρισμός, αρχές Αυγούστου δηλαδή (φεύγοντας ερχόντουσαν τουρίστες τσούρμο).

Ήταν οι πρώτες μου διακοπές σε νησί με μηχανάκι και έκτοτε είπα ότι δεν ξαναπάω σε νησί ΧΩΡΙΣ μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H, κατ' εμε, ομορφοτερη παραλια του νησιου, οι Εγκρεμνοι, ειναι προσβασιμη απο δρομο που δεν εχει ασφαλτο, δεν ειναι χωμα, ειναι κατι σαν λευκη σκονη. Πατημενος δρομος, χωρις τρελες λακουβες, ωστοσο εσυ ισως ταλαιπωρησεις τα λαστιχα και ακομη χειροτερα την καρινα σου, ενω και η δυναμη του R1 φανταζομαι θελει προσοχη για τα γλυστριματα.

Το οδικο δικτυο ειναι οπως και στα περισσοτερα νησια, στενο και με μικρες ευθειες, χωρις καμια σπουδαια ποιοτητα ασφαλτου περα απο εναν καινουριο δρομο που φτιαχτηκε προσφατα. Πρωτες μερες του αγουστου ημουν εκει περσι και η αληθεια ειναι οτι πετυχα μπολικους Βουλγαρους να πηγαινουν οοοπως να ναι προς τα νοτια του νησιου μεσημερι.

Σαν νησι παντως, νομιζω οτι η Λευκαδα αξιζει μια επισκεψη τοσο για τις θαλασσες της οσο και για την ομορφια της συνολικα.

Προσωπικα εμεινα Αγιο Νικητα και στον συνιστω ανεπιφυλακτα, η παραλια του ειναι αψογη, ειναι κοντα στην Πολη αλλα και σε Καθισμα / Πορτο κατσικι/ Εγκρεμνους, εχει ενα ωραιο πλακοστρωτο για βολτες... αν θα πατε ζευγαρι ειναι οτι πρεπει, με παρεα οχι τοσο. Οπως και να εχει, να διαλεξετε δυτικο μερος για καταλυμα, για τις καλυτερες θαλασσες (με μεσημεριανο κυμα) και για τα ηλιοβασιλεματα στο Ιονιο. Θα με θυμηθεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου στην Λευκάδα , πάω χρόνια , είναι από τα πιό ωραία νησιά της Ελλάδας, το μηχανάκι σίγουρα θα σε βολεψει, για να πας από την μια άκρη στη άλλη δεν είναι πανω από 40 χλμ.( πόλη Λευκάδας-βασιλική ) , και έχεις προσβαση παντού.αν θέλεις μπορω να κάνω προτάσεις για να περάσεις ωραία και να αποφύγεις , τους ''τουριστικούς προορισμούς''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευκάδα for life! Κι εγώ όπως φαίνεται φέτος θα είναι η πρώτη μου φορά με μηχανή εκεί!

Οι δρόμοι έχουν βελτιωθεί, αλλά πάντα στα πλαίσια των Ελληνικών νησιών. Με προσοχή δεν θα έχεις θέμα.

Τροποποιήθηκε από τον Remali tis Fokionos Negri

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πρότασή μου είναι να μην πας με το Ρ1.

Πιο οικονομικά θα σου βγει να πας με το αμάξι σου, να το παρατήσεις στο ξενοδοχείο και να νοικιάσεις ένα 125 μηχανάκι.

Η Ρ1 θα κουραστεί, θα ανεβάσει θερμοκρασία, θα ταλαιπωρήσει με τις σκληρές αναρτήσεις, θα σου πονέσει η μέση από τις αρκετές κακοτεχνίες των δρόμων και θα τη λυπηθείς όταν θα πέφτουν πετραδάκια πάνω της από τους μπροστινούς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι οπως το κοβω η Λευκαδα θα ανεβει ραγδαια σε τουρισμο απο Ελλαδα αφου μονο τα εξοδα μεταβασης που γλυτωνεις με πλοιο για αλλο Νησι αρκουν να περασεις 5 μερες στην ομορφη Λευκαδα οπου φτανεις οδικως..μεγαλο μπονους αυτο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην πλησιάσετε Αύγουστο, ειδικά μετά την πρώτη εβδομάδα.

Θα βελάξετε από το χαμό και την κίνηση ακόμα και με μηχανή και είναι και πολύ πιο ακριβά.

Οι δρόμοι δεν είναι τόσο χάλια όσο πχ σε νησί των Κυκλάδων, αρκετά πιο φαρδιοί και με ευθείες. Αλλά είναι σκοτώστρες και θέλουν προσοχή.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α ωραία, με πρόλαβαν από ότι βλέπω...

πάλι καλά που έκανα "αναζήτηση" πρώτα και δεν σήκωσα κατευθείαν θέμα...!!!

Το λοιπόν, θα με ενδιέφεραν κι εμένα πληροφορίες για Λευκάδα από έμπειρους καθώς δεν έχω πάει ever.

Οι πληροφορίες που θα με ενδιέφεραν αφορούν κυρίως:

-μέρος για ελεύθερο κάμπινγκ, κατά το δυνατόν ήσυχο (χωρίς άλλες 500.000 σκηνές στο 1 εκατοστό από τη δική μου), με σκιά οπωσδήποτε, και ασφάλεια από πεσίματα (αστυνομίας ή κλεψοκαταστάσεις)

-μέρη must to visit που δεν τα γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί

-καλό και φθηνό φαί

-και γενικά low budget λύσεις γιατί δεν μας παίρνει διαφορετικά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές διακοπές! ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χεχεχε, εκεί μεγάλωσα οπότε ακούστε! Σε σχέση με άλλα νησιά οι δρόμοι είναι καλοί κυρίως όσον αφορά το τρίγωνο λευκάδα καρυά νυδρί, και νυδρί βασιλική. Στο υπόλοιπο νησί υπάρχει και πάλι άσφαλτος στο 90% των δρόμων. Οι στροφές είναι για γερά νεύρα και σίγουρα, μια street μηχανή θα ταλαιπωρηθεί κάπως (το έχω δεί απο φίλους μου), απο χώματα, απο πετρες που βρίσκονται μέσα στη μέση του δρόμου λόγω κατολισθίσεων απο τη δυτική μεριά με τις παραλίες. Μια ον οφ μηχανή θα είναι ότι καλύτερο. Αμάξι δε χρειάζεται σε καμια περίπτωση, είναι τόση η κίνηση που θα απογοητευτείτε στο πάρκινγκ και στην πόλη και στις παραλίες τον ιούλιο άυγουστο. Άν δε πέσετε και σε εκδηλώσεις το αμάξι πετάχτε το στη θάλασσα καλύτερα... Όσον αφορά τα αξιοθέατα, όλες οι παραλίες της δυτικής πλευράς είναι μια και μια, οι καλύτερες στην Ελλάδα αλλά και απο τις πιο άγριες και επικίνδυνες. Αν έχει κύμα μη μπείτε μέσα, έξω έξω γιατί έχει πνιγεί κόσμος που παινευόταν για τις κολυμβητικές του ικανότητες! Πρόσβαση άριστη απο την πόλη μέχρι και την παραλία κάθισμα... μετά για πιό κάτω αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα... εννοώ ότι είναι αρκετός δρόμος και ο χάρτης ξεγελά... μη νομίζετε ότι μπορείτε πχ εύκολα να το συνδυάσετε σε μια μέρα 3 παραλίες, πόρτο κατσίκι εγκρεμνοί γιαλός! Είναι σκότωμα. Ανέβα κατέβα, σκαλιά, χωματόδρομος σε γιαλό και εγκρεμνούς... Βέβαια είναι και οι καλύτερες παραλίες αυτές... τι να κάνουμε!!! Άλλα αξιοθέατα που πρέπει απαραίτητα να δείτε είναι 1. η πλατεία καρυάς, ειδικά μεσημέρι καύσωνα κάτω απο τα πλατάνια σε υψόμετρο 700+ μέτρα, ή βράδυ για φαγητό (πάρτε ζακέτα ακόμα και 15 Αύγουστο). 2 η ψηλότερη κορυφή που αξίζει για αξιοθέατο στην αεροπορία, ρωτήστε στην καρυά για να σας πούν πώς να πάτε, 3 μια φοβερή ταβέρνα στο χωριό ράχη, 3,5 το φαράγγι της μέλισσας στην ανάβαση απο την πόλη προς καρυά. 4 Μια επίσκεψη στη Βασιλική σίγουρα θα σας φτιάξει τη διάθεση 5 Η διαδρομή προς τους καταρράκτες του νυδριού είναι καλή αλλά μην περιμένετε και κάνα θαύμα στο τέλος! 6 άν θέλετε να πάτε σε ένα μέρος υπερβολικά ήσυχο που νομίζετε ότι η ανθρωπότητα οδηγείται σε αφανισμό, περάστε μια βόλτα απο τα κολυβάτα. Έχει 3 σπίτια και ένα μοναδικό αλλά καλό μαγαζί με σπιτικά προιόντα. Θα είστε μόνοι σας! 7 Μια επίσκεψη στο απώτερο άκρο του νησιού στον νότο στο ακρωτήρι είναι μάστ. 8 η παραλία της αμμούσας πρίν τη βασιλική είναι τέλεια! 9 όλα τα άλλα μέρη! Θέλετε 10 μέρες για να είστε πλήρεις απο το νησί...

Τροποποιήθηκε από τον Greekscreamer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.verdefenia.gr/gr/

Έμεινα πέρυσι με 35,00 ευρώ το δωμάτιο 20 Αυγούστου.

Το νησί ΤΑ ΣΠΑΕΙ, μην το χάσεις υπεραξίζει!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α ωραία, με πρόλαβαν από ότι βλέπω...

πάλι καλά που έκανα "αναζήτηση" πρώτα και δεν σήκωσα κατευθείαν θέμα...!!!

Το λοιπόν, θα με ενδιέφεραν κι εμένα πληροφορίες για Λευκάδα από έμπειρους καθώς δεν έχω πάει ever.

Οι πληροφορίες που θα με ενδιέφεραν αφορούν κυρίως:

-μέρος για ελεύθερο κάμπινγκ, κατά το δυνατόν ήσυχο (χωρίς άλλες 500.000 σκηνές στο 1 εκατοστό από τη δική μου), με σκιά οπωσδήποτε, και ασφάλεια από πεσίματα (αστυνομίας ή κλεψοκαταστάσεις)

-μέρη must to visit που δεν τα γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί

-καλό και φθηνό φαί

-και γενικά low budget λύσεις γιατί δεν μας παίρνει διαφορετικά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές διακοπές! ^_^

στην παραλια πρην τον αγιο νικητα εκανα ελευθερο το 2008

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χεχεχε, εκεί μεγάλωσα οπότε ακούστε! Σε σχέση με άλλα νησιά οι δρόμοι είναι καλοί κυρίως όσον αφορά το τρίγωνο λευκάδα καρυά νυδρί, και νυδρί βασιλική. Στο υπόλοιπο νησί υπάρχει και πάλι άσφαλτος στο 90% των δρόμων. Οι στροφές είναι για γερά νεύρα και σίγουρα, μια street μηχανή θα ταλαιπωρηθεί κάπως (το έχω δεί απο φίλους μου), απο χώματα, απο πετρες που βρίσκονται μέσα στη μέση του δρόμου λόγω κατολισθίσεων απο τη δυτική μεριά με τις παραλίες. Μια ον οφ μηχανή θα είναι ότι καλύτερο. Αμάξι δε χρειάζεται σε καμια περίπτωση, είναι τόση η κίνηση που θα απογοητευτείτε στο πάρκινγκ και στην πόλη και στις παραλίες τον ιούλιο άυγουστο. Άν δε πέσετε και σε εκδηλώσεις το αμάξι πετάχτε το στη θάλασσα καλύτερα... Όσον αφορά τα αξιοθέατα, όλες οι παραλίες της δυτικής πλευράς είναι μια και μια, οι καλύτερες στην Ελλάδα αλλά και απο τις πιο άγριες και επικίνδυνες. Αν έχει κύμα μη μπείτε μέσα, έξω έξω γιατί έχει πνιγεί κόσμος που παινευόταν για τις κολυμβητικές του ικανότητες! Πρόσβαση άριστη απο την πόλη μέχρι και την παραλία κάθισμα... μετά για πιό κάτω αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα... εννοώ ότι είναι αρκετός δρόμος και ο χάρτης ξεγελά... μη νομίζετε ότι μπορείτε πχ εύκολα να το συνδυάσετε σε μια μέρα 3 παραλίες, πόρτο κατσίκι εγκρεμνοί γιαλός! Είναι σκότωμα. Ανέβα κατέβα, σκαλιά, χωματόδρομος σε γιαλό και εγκρεμνούς... Βέβαια είναι και οι καλύτερες παραλίες αυτές... τι να κάνουμε!!! Άλλα αξιοθέατα που πρέπει απαραίτητα να δείτε είναι 1. η πλατεία καρυάς, ειδικά μεσημέρι καύσωνα κάτω απο τα πλατάνια σε υψόμετρο 700+ μέτρα, ή βράδυ για φαγητό (πάρτε ζακέτα ακόμα και 15 Αύγουστο). 2 η ψηλότερη κορυφή που αξίζει για αξιοθέατο στην αεροπορία, ρωτήστε στην καρυά για να σας πούν πώς να πάτε, 3 μια φοβερή ταβέρνα στο χωριό ράχη, 3,5 το φαράγγι της μέλισσας στην ανάβαση απο την πόλη προς καρυά. 4 Μια επίσκεψη στη Βασιλική σίγουρα θα σας φτιάξει τη διάθεση 5 Η διαδρομή προς τους καταρράκτες του νυδριού είναι καλή αλλά μην περιμένετε και κάνα θαύμα στο τέλος! 6 άν θέλετε να πάτε σε ένα μέρος υπερβολικά ήσυχο που νομίζετε ότι η ανθρωπότητα οδηγείται σε αφανισμό, περάστε μια βόλτα απο τα κολυβάτα. Έχει 3 σπίτια και ένα μοναδικό αλλά καλό μαγαζί με σπιτικά προιόντα. Θα είστε μόνοι σας! 7 Μια επίσκεψη στο απώτερο άκρο του νησιού στον νότο στο ακρωτήρι είναι μάστ. 8 η παραλία της αμμούσας πρίν τη βασιλική είναι τέλεια! 9 όλα τα άλλα μέρη! Θέλετε 10 μέρες για να είστε πλήρεις απο το νησί...

συμφωνω σε ολα εκτος απο το 3.μαλλον εννοεις την ταβερνα ραχη στο ορεινο χωριο Εξανθεια :) http://rachi.gr/inne...&language_id=1#

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ποτακι που τα παμε ρε παιδια? Μενουμε Νικιανα... Αλλα λογικες αποστασεις δεν μας προβληματιζουν στο να βγουμε και να γραψουμε χλμ για να φαμε ή να πιουμε :)

1η μερα και οι εντυπωσεις αρκετα θετικες...

Μικρο γυαλο μην πατε για μπανιο.. δεν...

Απο αυριο εχει δυτικη Λευκαδα καθως και οι προτασεις του ποστ 20 που ηταν ηδη στο προγραμμα

Ποτο που θα πιουμε ρε παιδια? :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα