Jump to content
MrTzinius

Gopro Videos - Photos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

A E S T H E T I C

Ώπα, vaporwave και εσείς κυριέ μου ? Δικός μας είστε ... :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 13 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Να σε ρωτήσω MrTzinius.... τελικά την αγόρασες την gopro hero 6?

Εεε ναι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ας βάλω και γώ κάτι απο την περασμένη Κυριακή!!!

εκανες καινουργιο καναλι στο youtube?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος DIAMAPA έγραψε:

εκανες καινουργιο καναλι στο youtube?

Ναι Διαμαντή έφτιαξα ενα νεο κανάλι με σκοπό να βάζω μόνο βίντεο με οδήγηση, πιο πολύ για να τα έχω και σαν αρχείο και να μην δεσμεύω τον μικρο μου σκληρό δίσκο!

Πάρε κανένα εντούρο να γουστάρουμε παρέα..!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1η προσπαθεια να φτιαξω βιντεο. 

ρε σεις το edit θελει γνωσεις και χρονο, δεν ειναι ευκολο :laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα δύο μου τελευταία βιντεάκια, ένα από στροφιλίκι και ένα για τις πανελλήνιες στο οποίο μιλάω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά την ανάβαση στο Λιβάδι με το Niken κάναμε και μια πριβέ.

Για όποιον βαριέται ας πάει κατευθείαν στο τέλος που έχω δώσει ρεσιτάλ editing. :tongue:

https://streamable.com/hvrmw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Για όποιον βαριέται ας πάει κατευθείαν στο τέλος που έχω δώσει ρεσιτάλ editing. :tongue:

Τετυμποϋ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Test Gopro Hero 7 Black.

Το πετσοκοψε το Youtube δε ξερω γιατι φαινεται ετσι η ποιοτητα. Καμια σχεση με το αρχικο βιντεο.

Δοκιμασα τα 120 fps και πραγματικα το αποτελεσμα σε συνδυασμο με το stabilisation ειναι απιστευτο, αλλα απλα δε γινεται να τα αγγιξεις αυτα τα βιντεο ειναι πενταβαρα και με το που τα βαλεις σε οποιοδηποτε προγραμμα, ακομα και μετα απο conversions, γονατιζει το pc επιτοπου παει 100% χρηση και κολανε ολα(σε i5).

Δοκιμασα και ενα αλλο φορματ οποτε θα ανεβασω και ενα πιο τουριστικο δικαβαλο βιντεο Πεντελη-Νεα Μακρη και ενα τυπου "late for work :_devil:".

Τεσπα ξενερωσα που μετα απο τοσο κυνηγι με τα formats το χαλασε τοσο το Youtube αλλα οκ ας δει οποιος θελει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

...

Στα γρήγορα...
...όταν μοντάρεις, δούλευε πάντα με proxies (δηλαδή πολύ μικρότερης ανάλυσης video) για να βρεις τον ρυθμό του editing σου.
Μετά τα αντικαθιστάς με τα full resolution και render-άρεις.

Τα format από μόνα τους δεν λένε τίποτα.
Στην ουσία πρόκειται για containers ήχου και εικόνας.
Αυτό που έχει σημασία και στα δύο είναι τα codecs τους.

Το WEB standard αυτή τη στιγμή είναι mp4 format, Η.264 για την εικόνα και AAC για τον ήχο.
Διάβασε για αρχή εδώ.

120fps είναι overkill (υπερβολή) εκτός και αν θες να πας δείξεις κομμάτια σε slow motion.
Για σούζες, πάντες, άλματα, στούκες, πτώσεις κλπ, μπορεί και να είναι χρήσιμο αν ξέρεις να το εκμεταλλευτείς.
Για πορεία και τουριστικά θέματα, προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Καλή συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Test Gopro Hero 7 Black.

Γιατι οδηγας ετσι?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να μην δουλέψω το βίντεο κατευθείαν. Μόνο αυτα της GoPro είναι υπερβολικά βαριά. Το θέμα είναι ότι με τη συμπίεση που έφαγαν είναι παρόμοια με της hero 3 στο YouTube(ξεφτιλα).

Formats εννοώ της GoPro που ανάλογα με την αναλυση/fps τα αλλάζει. Το θέμα είναι ότι αυτά τα είχε κάνει HEVC(h265) για να μη βγαινουν τεράστια, το οποίο δεν τρέχει καν σε windows 7 και τα editing προγράμματα που δοκίμασα δεν το έβλεπαν σωστά.

Οπότε ήθελε conversion σε h 264 που τα έκανε και τεράστια και μετά απλά κολλάνε στο πρόγραμμα. Τεσπά δοκίμασα και άλλη ανάλυση στα 60 fps που είναι πιο παλεψιμη. Θα δείξει πως θα το κάνει το YouTube.

Τα 120 fps κάνουν μια διαφορά στο smoothness αλλά θα έλεγα ότι συνολικά δεν αξίζουν λόγω της δυσκολίας στο editing. Την περισσότερη δουλειά την κάνει το supersmooth που έβαλαν από 7 black και μετά. Τρομερό flow δεν το πιστευα, αλλά στο YouTube δε φαίνεται τοσο. Ίσως ανεβάσω πάλι στο Vimeo να δω αν φαίνεται καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 54 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Γιατι οδηγας ετσι?

Εγώ που είδα το βίντεο πάντως μια χαρά τον είδα να οδηγάει. Δεν εκβίασε πουθενά καμία κατάσταση, πήγαινε σβέλτα προφανώς επειδή ένιωθε άνετα με αυτό τον ρυθμό ( και φαινόταν πως είναι άνετος ) όπως επίσης εντύπωση μου έκανε πως πάντα κρατούσε και σωστές αποστάσεις από τα προπορευόμενα οχήματα. Εκεί δηλαδή που κάποιος άλλος θα κολλούσε στη ρόδα του άλλου μέχρι να κάνει στην άκρη ή μέχρι να τον ρίξει κάτω , ο Άγγελος ήταν κυριλέ. Ναι, όσοι οδηγούν έτσι δεν θα προλάβουν μάλλον να σώσουν την κακιά στιγμή η οποία όμως de facto θα προέρχεται από την αμπαλοσύνη ενός τρίτου. Γενικότερα, θα περιέγραφα την σχέση ταχύτητας / κινδύνου σαν μια διαρκή δοσοληψία. Όσο ρίχνεις την ταχύτητα, τόσο εκθέτεις τον εαυτό σου σε δυνητικά περισσότερους κινδύνους με καλύτερες βέβαια πιθανότητες να γλιτώσεις την στραβή ενώ όσο αυξάνεις ρυθμό, τόσο γρηγορότερα ξεμπερδεύεις με τους άλλους χρήστες με μειονέκτημα φυσικά πως ίσως δεν προλάβεις να σώσεις την ακραία στραβή. Εμένα πάντως μου άρεσε, μου έβγαλε ένα αίσθημα ασφάλειας και μπορώ να πω με σιγουριά πως θα προτιμούσα όλους τους οδηγούς να έχουν την συμπεριφορά του Άγγελου αντί να κοιμούνται πάνω στο τιμόνι τους. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εγώ που είδα το βίντεο πάντως μια χαρά τον είδα να οδηγάει. Δεν εκβίασε πουθενά καμία κατάσταση, πήγαινε σβέλτα προφανώς επειδή ένιωθε άνετα με αυτό τον ρυθμό ( και φαινόταν πως είναι άνετος ) όπως επίσης εντύπωση μου έκανε πως πάντα κρατούσε και σωστές αποστάσεις από τα προπορευόμενα οχήματα. Εκεί δηλαδή που κάποιος άλλος θα κολλούσε στη ρόδα του άλλου μέχρι να κάνει στην άκρη ή μέχρι να τον ρίξει κάτω , ο Άγγελος ήταν κυριλέ. Ναι, όσοι οδηγούν έτσι δεν θα προλάβουν μάλλον να σώσουν την κακιά στιγμή η οποία όμως de facto θα προέρχεται από την αμπαλοσύνη ενός τρίτου. Γενικότερα, θα περιέγραφα την σχέση ταχύτητας / κινδύνου σαν μια διαρκή δοσοληψία. Όσο ρίχνεις την ταχύτητα, τόσο εκθέτεις τον εαυτό σου σε δυνητικά περισσότερους κινδύνους με καλύτερες βέβαια πιθανότητες να γλιτώσεις την στραβή ενώ όσο αυξάνεις ρυθμό, τόσο γρηγορότερα ξεμπερδεύεις με τους άλλους χρήστες με μειονέκτημα φυσικά πως ίσως δεν προλάβεις να σώσεις την ακραία στραβή. Εμένα πάντως μου άρεσε, μου έβγαλε ένα αίσθημα ασφάλειας και μπορώ να πω με σιγουριά πως θα προτιμούσα όλους τους οδηγούς να έχουν την συμπεριφορά του Άγγελου αντί να κοιμούνται πάνω στο τιμόνι τους. 

Το να καβαλας πεζοδρόμιο το θεωρείς σωστό δηλαδή... εγώ που καβαλάω εντουρο δεν κάνω τέτοιες μαλακιες στο δρόμο, τις καυλες μου τις κρατάω για τα μονοπάτια και τους χωματόδρομους.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το να καβαλας πεζοδρόμιο το θεωρείς σωστό δηλαδή... εγώ που καβαλάω εντουρο δεν κάνω τέτοιες μαλακιες στο δρόμο, τις κατλες μου τις κρατάω για τα μονοπάτια και τους χωματόδρομους.

Ποτέ δεν είπα πως είναι σωστό ή λάθος ( που προφανώς και είναι λάθος ). Απλά εκεί που εσύ βλέπεις μια μηχανή να καβαλάει πεζοδρόμιο, εγώ βλέπω ένα γαμημένο Punto να μην ξέρει που πατάει και που βρίσκεται όπως και οι 5-6 μπροστά από αυτόν καθώς και έναν δρόμο χωρίς διαγράμμιση. Σε ένα κράτος λοιπόν όπου ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και τίποτα δεν λειτουργεί ορθολογικά, ο κάθε ένας επιλέγει αυτοβούλως το πως θα πράξει. Εμένα λοιπόν προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα το Punto και το ότι θα αναγκαστώ να κάτσω κολλημένος στην κίνηση εξαιτίας του ότι δεν έχει συναίσθηση του χώρου γύρω του παρά το πως επιλέγει ο Άγγελος να τον ξεφορτωθεί. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός στο τι θέλω να πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Ποτέ δεν είπα πως είναι σωστό ή λάθος ( που προφανώς και είναι λάθος ). Απλά εκεί που εσύ βλέπεις μια μηχανή να καβαλάει πεζοδρόμιο, εγώ βλέπω ένα γαμημένο Punto να μην ξέρει που πατάει και που βρίσκεται όπως και οι 5-6 μπροστά από αυτόν καθώς και έναν δρόμο χωρίς διαγράμμιση. Σε ένα κράτος λοιπόν όπου ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και τίποτα δεν λειτουργεί ορθολογικά, ο κάθε ένας επιλέγει αυτοβούλως το πως θα πράξει. Εμένα λοιπόν προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα το Punto και το ότι θα αναγκαστώ να κάτσω κολλημένος στην κίνηση εξαιτίας του ότι δεν έχει συναίσθηση του χώρου γύρω του παρά το πως επιλέγει ο Άγγελος να τον ξεφορτωθεί. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός στο τι θέλω να πω.

Αφού υπάρχει αυτή η λογική τότε ευτυχώς που έχετε μηχανάκια, πραγματικά τρομάζω στη σκέψη για το τι θα κάνατε αν είχατε για Ι.Χ. κανένα HUMMER. 
Αυτα από μένα, καλό βράδυ σε όλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αφού υπάρχει αυτή η λογική τότε ευτυχώς που έχετε μηχανάκια, πραγματικά τρομάζω στη σκέψη για το τι θα κάνατε αν είχατε για Ι.Χ. κανένα HUMMER. 
Αυτα από μένα, καλό βράδυ σε όλους.

Πραγματικά δεν κατάλαβες γρι από το τι εννοώ. Θέλω να πιστεύω πως φταίει ο γραπτός λόγος. Καλό βράδυ και σκατά στα hummer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α ρε Κάπταιν μου θύμισες την Αθήνα. Κάθε μέρα έτσι πήγαινα με το XLS παρακαλώ. Ναυτία μου ήρθε βλέποντας το βίντεο.Εμένα δε σφύριζαν τα τακάκια όμως γιατί είχα 2 ταμπούρα χαχα. Τι ωραία βόλτα! Πόσων ετών είσαι αν επιτρέπεται;

πριν 6 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Στα γρήγορα...
...όταν μοντάρεις, δούλευε πάντα με proxies (δηλαδή πολύ μικρότερης ανάλυσης video) για να βρεις τον ρυθμό του editing σου.
Μετά τα αντικαθιστάς με τα full resolution και render-άρεις.

Τα format από μόνα τους δεν λένε τίποτα.
Στην ουσία πρόκειται για containers ήχου και εικόνας.
Αυτό που έχει σημασία και στα δύο είναι τα codecs τους.

Μια AVID, τι την έχεις;

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα