Jump to content
StevenGalan

Yamaha MT-09 (2014)

Recommended Posts

Ναι, τόσο λέει πήγανε δικάβαλοι ψαράκι δυο πυροβολημένα παιδιά πελάτες του φίλου μου και τους τα 'χωνε που είχαν και παράπονο που ο πίσω έχασε τα γυαλιά του... ξεκράνωτοι :blink:

Χάχα!

-------------------

Το παράξενο δεν είναι πως ένα 850 πάει σχεδόν  300 αλλά πως στο καλό αυτό είναι ακλόνητο και το δίδυμο αδερφάκι του (πλαίσιο-πιρούνι-ψαλίδι) έχει θέμα με τρέμουλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

στρογγυλοφάναροIMG_0346_1.jpg.html

mshjpi.jpg

http://s176.photobucket.com/user/cbreakin/media/IMG_0346_1.jpg.html

Τροποποιήθηκε από τον freediver73

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι-οχι, χρειάζεται μεγαλύτερο μέγεθος για να μην είναι σα φακουδάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, 

το mt φοράει λάμπα αλογόνου H4 12 V, 60.0 W/55.0 W x1. Δεν μου παίζει η κανονική σκάλα (πορείας), παίζει μόνο η μεγάλη. Τώρα κάηκε η λάμπα ή όχι? Ασφάλεια εφόσον παίζει η μεγάλη σκάλα δεν έχει νόημα να κοιτάξω.

το recall του μπροστινού φαναριού το έχω κάνει.

Αν πάμε για αλλαγή έχει βάλει κανείς καμία h4 (osram/philips) να προτείνει

Αντικατεστησα προσφατα τη λαμπα (δεν ειχε καει) με osram. Το ειχα κανει παλαιτοτερα και στο fz1 πριν βαλω xenon.

Εχει μεγαλη διαφορα, ειναι πιο φωτεινη και με πιο λευκο φως, οχι τοσο κιτρινο οσο το μαμα. Τη συστηνω τη μετατροπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

thanks. εμένα ήρθε το φως με τον καθαρισμό με σπρέι επαφών αλλά μετά ξαναέσβησε οριστικά και έβαλα μια general electric η οποία είναι ΟΚ.

Το θέμα είναι ότι οι λάμπες Η4 στη μεγάλη σκάλα δεν ανάβουν και τις δύο ακτίνες, τουλαχιστον στο μτ. Με το σινιάλο μόνο ανάβουν και οι δύο ακτίνες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε ποια κατηφορα τα επιασε; :laugh:

Από ότι φαίνεται, τα πιάνει το ρημάδι χωρίς πολλά μερεμέτια, αν έχεις διάθεση να βολτάρεις με τον Παγερό Θεριστή στο πλάι σου...

Ξέρουμε από το παλιό Κ1 ότι 100 πραγματικοί ίπποι=240 χλμ με την καλή του αεροδυναμική, άρα 110-115 με ψαράκι κάπου 250+/-κάτι σύν το σφάλμα ταχυμέτρου νάσου τα 270...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

MT Truck

11922841_982210265158537_755764626410914

Αθήνα 25 & 26 Σεπτεμβρίου, ΟΑΚΑ
Θεσσαλονίκη 27 Σεπτεμβρίου, ΔΕΘ

Το εντυπωσιακό 17μετρο ΥΑΜΑΗΑ ΜΤ TRUCK ταξιδεύει σε όλη την Ευρώπη και τώρα έρχεται στην Ελλάδα ! Προσκαλούμε τους λάτρεις της μοτοσυκλέτας να έρθουν να δοκιμάσουν όλα τα ΜΤ που φέρνουμε ειδικά για τους φίλους αναβάτες στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, με πάνω από 10 μοτοσυκλέτες διαθέσιμες για δοκιμή, δώρα και συμβουλές από ειδικούς! Oι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν όλη τη σειρά ΜΤ. Οι διαθέσιμες μοτοσυκλέτες θα είναι :
MT-125, MT-07, MT-07 Moto Cage, MT-09, MT-09 Street rally, MT-09 Sport Tracker, MT-09 Tracer. 

Το ωράριο δοκιμών θα είναι : 
ΑΘΗΝΑ, ΟΑΚΑ, Parking στη συμβολή των οδών Κύμης & Σπύρου Λούη, δίπλα στο Ποδηλατοδρόμιο
• Παρασκευή 25/9 από τις 14.00 ως τις 19.00
• Σάββατο 26/9 από τις 10.00 ως τις 16.00

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΔΕΘ, Νότια Είσοδος έναντι ΧΑΝΘ
• Κυριακή 27/9 από 10.00 ως 19.00

• Για Αθήνα : www.YamahaDNA.gr/athens
• Για Θεσσαλονίκη : www.YamahaDNA.gr/thessaloniki

Τροποποιήθηκε από τον punkabbestia
links

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από ότι φαίνεται, τα πιάνει το ρημάδι χωρίς πολλά μερεμέτια, αν έχεις διάθεση να βολτάρεις με τον Παγερό Θεριστή στο πλάι σου...

Ξέρουμε από το παλιό Κ1 ότι 100 πραγματικοί ίπποι=240 χλμ με την καλή του αεροδυναμική, άρα 110-115 με ψαράκι κάπου 250+/-κάτι σύν το σφάλμα ταχυμέτρου νάσου τα 270...

αυτα τα χλμ ειναι και χωρις τον κοφτη, και με το νεο προγραμμα χαρτογραφησεις ε;

παντως θα ηθελα να ξερω την πραγματικη τελικη στην ευθεια τερματισμενο κοφτη ποσο να ποιανει αραγε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παπαπαρι πήγε να με ρίξει. Πήγαινα δυνατά με 6 και άρχισα τα κατεβάσματα για να μπω σε στροφή. Στην ξερογκαζια από 4 σε 3 για να συγχρονίσει έσβησε, μπλόκαρε το πισινό αφού δεν ανέβασε στροφές και πήρε την 3 άγαρμπα, τέλος πάντων έστριψα με σβηστό την μισή στροφή.
Σπασμένος στα κατεβάσματα για να σταματήσω στο φανάρι αν δοκιμάσω να κουμπώσω και 1 σβήνει καμιά φορά.

Τι σκατά θέλει, συγχρονισμό στις πεταλούδες? Σκάρτη βενζίνη? Κάτι άλλο? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτα ρίξε μια ματιά στη βαλβίδα (switch off) στη βάση του πλαϊνού σταντ.

Παίζει από τους κραδασμούς του 3C να έχει χαλαρώσει και να «διαβάζει» ανοικτό σταντ.

Αν έχει χαλαρώσει, λύσε, βάλε loctite, ξαναβίδωσε και θα είσαι ΟΚ.

Άλλο σενάριο, χαμηλή στάθμη βενζίνης (έχει και μικρό ρεζερβουάρ γαμώτο) και λόγω βίαιου φρεναρίσματος «έμεινε» από καύσιμο η αντλία για λίγο.

Τέλος, ερώτηση: Υπάρχει αισθητήρας πτώσης στο μηχανάκι? Λογικά ναι. Βρες τον και δες μήπως έχει χαλαρώσει στις βίδες στήριξής του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά δουλεύει 100% καλά στα υπόλοιπα? Δηλαδή βλέπεις το θέμα να εστιάζεται σε συγκεκριμένες λεπτομέρειες όπως λέει ο Γιάννης ή παρατηρείς και άλλες λεπτομέρειες πχ πιο κούφιο (και ακουστικά ίσως και με ψιλοσκασιματάκια) δούλεμα χαμηλά που σημαίνει ανάγκη ψιλορυθμίσεων καθώς φοράς τελικό από όσο θυμάμαι και τίποτα άλλο ή έχεις και φίλτρο? (κρατιέμαι να μην πω τις γνωστές μου παπαριές :baby:).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, ρελαντί σωστό. 
Το μηχανάκι είναι τελείως μαμά.
Είχα 15 χιλιόμετρα μέσα στην ρεζέρβα όταν συνέβη, πιθανόν να έμεινε από τροφοδοσία κατά το φρενάρισμα και να μην σχετίζεται με τα υπόλοιπα ευρήματα που είδα στην βαλβίδα.
Η βαλβίδα ήταν βιδωμένη μεν αλλα γεμάτη από λάδια αλυσίδας, γεμάτη μέσα στην μάκα. Το λάστιχο από το ελατήριο του stant ήταν σχεδόν όλο επάνω και εμπόδιζε την σωστή επαναφορά. Καθάρισα την βαλβίδα και έβαλα λίγο σπρέι επαφών. Όλα καλά! Σταμάτησε τα χαζά!
Thanks!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε τόσο μπλα-μπλά για εξατμίσεις-φίλτρα-προγραμματισμούς και ακόμα είσαι μαμά???? :blink:

Γρήγορα να φορτώσεις το paypal τώρα που θα τα ανοίξουνε!!! :afro1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε τόσο μπλα-μπλά για εξατμίσεις-φίλτρα-προγραμματισμούς και ακόμα είσαι μαμά???? :blink:

Γρήγορα να φορτώσεις το paypal τώρα που θα τα ανοίξουνε!!! :afro1:

:crazy: Μια με τα δημοψηφίσματα, με τα capital, με τις εκλογές, με την έλλειψη της εξάτμισης στην ελλάδα, με δουλειές, δεν κατάφερα να βρω χρόνο να κατέβω στην Αθηνα με την μηχανή να μου την φτιάξει ο δικός σου.

-----------------------------
Έκλεισα και ένα χρόνο πλέον και θα βγάλω κοντινές φωτό τα πλαστικά, διακόπτες, βίδες ,βιδακια, αμορτισέρ, άξονες να δείτε την ποιότητα μετά από ένα χρόνο χρήσης.

--------------------------------------------------

Πέρασες καλά στην πίστα και φαίνεται! 
Πράγματι και εγώ στο STD το έχω μέσα, αλλιώς είναι αδικως απότομο και κουράζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει βεβαια λιγο θεματακι στο αποτομο ανοιγμα του γκαζιου, καθως ελαφρωνει πολυ το τιμονι και θελει προσοχη.....
οπως επισης με βολευε περισσοτερο στο standard και οχι στο Α το γκαζι για να μην κανει σκορτσαρισματα μεσα στη στροφη.

Και κατι ακομα που με εννοχλησε στη πιστα ηταν η μακρυα γκαζιερα. Εχει πολυ μεγαλη διαδρομη και ηταν δυσκολο στην ευθεια με 2 αλλαγες 2-3 και 3-4 να ανοιγεις καθε φορα ολοκληρη τη διαδρομη του γκαζιου. Αφου την 3η τη κρατουσα λιγοτερο και εμπαινα σε 4η για να μην εχω δυο τερμα ανοιγματα στη γκαζιερα.

Επισης εβγαλα και τις μπιλιες κατω απο τα μασπιε γιατι ακουμπουσαν.

Απο τα λαστιχα Dunlop D214 πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια τα επομενα πιο πιθανο να ειναι Metzeler K3 αν το βαζω πιο συχνα πιστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σου κανει εσενα κοσκινισμα σαν τα tracer στην τελικη της;

το εχουν απορια στο αλλο θεμα και ειπα να ρωτησω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο δικο μου δεν εχω θεμα με κοσκινισματα.
Σε ολες τις ταχυτητες ειναι μια χαρα με δεδομενο οτι μιλαμε για γυμνο μηχανακι που επηρεαζεται ευκολα απο τον αερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σου κανει εσενα κοσκινισμα σαν τα tracer στην τελικη της;

το εχουν απορια στο αλλο θεμα και ειπα να ρωτησω!

Όχι τα γυμνά δεν έχουν τέτοιο θέμα, το έγραψα και παραπάνω αλλα χάθηκε. Είναι ακλόνητα στην τελική τους.

Αυτό που κάνουν είναι σε κακό οδόστρωμα με τέρμα γκάζι στις αλλαγές, επειδή  ελαφρώνει το μπροστινό, είναι ψάρεμα. Αλλά γιατί θέλει να σηκωθεί και κρατιέσαι από το τιμόνι. Με σωστή θέση σώματος δεν το κάνει.
Εγώ άλλαξα τιμόνι, έχει έρθει σχεδόν 10-12cm
μπροστά και κάτω και δεν το έχω ξανά παρατηρήσει. 

Τώρα όσο αναφορά το Tracer τα παιδιά πάνε και ρυθμίζουν αναρτήσεις ανάλογα με το βάρος τους...Αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού της Yamaha στην παρουσίαση του στην ευρώπη είναι αδύνατον. Ο τύπος είχε πει ότι φοράει προοδευτικά ελατήρια, όσο συμπιέζεται δηλαδή σκληραίνει.  Τρέχα γύρευε. 
Τέτοιου τύπου ελατήρια δοκιμάστηκαν εκτενώς από το ιταλικό club MT προσπαθώντας να λύσουν το έντονο βύθισμα του μπροστινού στο δυνατό φρενάρισμα.
Εντέλει εγκαταλείφθηκαν ως λύση. Το MT έχει μεγάλη διαδρομή στην προστά ανάρτηση και αναλόγως βυθίζεται.
Τώρα αν θέλουν να μην κοσκινίζει να βάλουν ελατήρια κανονικότατα μπρός πίσω με 200 euro και ένα λαδάκι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που κάνουν είναι σε κακό οδόστρωμα με τέρμα γκάζι στις αλλαγές, επειδή  ελαφρώνει το μπροστινό, είναι ψάρεμα.
Αλλά γιατί θέλει να σηκωθεί και κρατιέσαι από το τιμόνι. Με σωστή θέση σώματος δεν το κάνει.
Εγώ άλλαξα τιμόνι, έχει έρθει σχεδόν 10-12cm
μπροστά και κάτω και δεν το έχω ξανά παρατηρήσει. 

Και σε καλο οδοστρωμα το κανει......εχθες στη πιστα σε αλλαγες απο 2α - 3η με τερμα γκαζι, επρεπε να ριχνω αρκετα το βαρος μου πανω απο το ντεποζιτο για να μειωνω το κοσκινισμα, αλλα και παλι ηθελε προσοχη. Σε κανα μηνα που θα το παω για σερβις, λεω να χαμηλωσω 5mm τη τιμονοπλακα. Το ειχα κανει και στο Fz1 και ηταν αρκετα καλυτερα τα πραγματα στο στριψιμο και στα κοσκινισματα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα