Jump to content
themata

MotoGP 2013 - Gran Premi Aperol de Catalunya, Spain

Gran Premi Aperol de Cataluny  

56 ψήφοι

1. 1. 1η θέση

2. 2. 2η θέση

3. 3. 3η θέση

Recommended Posts

Ειμουν ετοιμος να τη βαλω εγω τη φωτο αλλα με προλαβες.....Πραγματικα ΑΝΘΡΩΠΟΣ ...

...έστω και για πρώτη φορά στη ζωή του.

Σιγα σιγά δείχνει να ωριμάζει και ασχολήθηκε με κάτι(εκτός από την πάρτη του).

Οσο για την οδηγικη του ικανότητα...απλά τέλειος.

ΜΠΡΑΒΟ του και για τα δυο του σημερινά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εισαι υπερβολικος...

Ειχα διαβασει καπου πως εκανε πολυ καλυτερη τιμη και στα μελη του φαν κλαμπ του που πηγαν να παρακολουθησουν τον αγωνα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο αγωνας τελειωσε με την κινηση ματ του 99 στην εκκινιση. Ο 26 δεν καταλαβε απο που του ρθε!

Διστυχως το πουλεν μου ο Καλ την εφαγε την σαβουριτσα του, αλλα δεν πειραζει, ας παρει και ο 46 καμια καλη θεσουλα :P

Ο μπαουτιστα θα βλεπει εφιαλτες οτι ριχνει τον ροσσι!!! Αν τον σκουπιζε σε 2ο σερι αγωνα, θα ειχαμε σοου!

ο μικρος εκει που γυρνουσε 1 σεκ πισω πηγε 1ος το θεμα ειναι πηρε παλι τις ρυθμισεις του Πεντροσα?

FYI

Marc Marquez was also asked about accusations that he and his team had been copying set up data from Dani Pedrosa, and that this had helped them at Mugello. Marquez denied using set up data, saying it was useless to him because of their differing riding styles, but admitted that he checked Pedrosa's data after every session. "About checking and comparing the data, I compare every practice," Marquez told the media. "When I finish the practice I compare with him, because I know that for example he is much faster, so I would like to compare. But about the set up, we didn't compare, because you know, in the end, we have such a different riding style. In the preseason in Jerez and Malaysia I tried his set up, but I was not able to ride with his set up. So we just compare the speed in the middle of the corner on data, but about the set up, we never compared that."

Marquez had started out basing his set up on Casey Stoner's, and he was still close to that in terms of electronics, Marquez explained. Asked if he was still using a set up similar to Stoner's, Marquez was frank: "About the electronics side? Yes. About the bike? It's different, because we have a different chassis, different swingarm, so we are using a different set up." Marquez said. This data sharing is common to all factories: in Honda, Yamaha and Ducati, all riders can see each other's data, to check speed, acceleration and braking points. If a rider does not understand where he is losing time, looking at the data of another rider can be very instructive. A quick glance at corner speeds, braking points or throttle traces can tell a rider exactly where they are going wrong.

http://www.motomatters.com/analysis/2013/06/14/2013_barcelona_motogp_friday_round_up_ro.html

το αρθρο λεει και για τις διαφορες στα σεταπ αναμεσα στα γιαμαχα σε περιπτωση που ενδιαφερεται καποιος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...έστω και για πρώτη φορά στη ζωή του.

Σιγα σιγά δείχνει να ωριμάζει και ασχολήθηκε με κάτι(εκτός από την πάρτη του).

Οσο για την οδηγικη του ικανότητα...απλά τέλειος.

ΜΠΡΑΒΟ του και για τα δυο του σημερινά.

Ο χορχε παντα ετσι ηταν...μην κοιτας που τα εβαλε με τον αγαπημενο των παντων και του ριξανε μαυρο απο την πρωτη του χρονια. Και περυσι που ειχα την ευκαιρια και στο hospitality και μετα τον αγωνα, και μιλουσε σε φαν και πληρως ακομπλεξαριστο/χαμογελαστο τυπακι μου φανηκε. Θυμαμαι που περιμενα μαζι με μια κοπελιτσα σε καροτσακι να του κανω κατι ερωτησεις μετα τα δοκιμαστικα κ δεν ειχε κανενα προβλημα.

Γενικα εχε υπ' οψιν σου οτι ειχε μπλεξει με εναν οτι να ναι μανατζερ στο ξεκινημα του, που του βγαλε και το ονομα. Ειδικα με τα παιχνιδια ψυχολογιας τον πρωτο καιρο με τον Ροσσι.

Τροποποιήθηκε από τον gilles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο χορχε παντα ετσι ηταν...μην κοιτας που τα εβαλε με τον αγαπημενο των παντων και του ριξανε μαυρο απο την πρωτη του χρονια. Και περυσι που ειχα την ευκαιρια και στο hospitality και μετα τον αγωνα, και μιλουσε σε φαν και πληρως ακομπλεξαριστο/χαμογελαστο τυπακι μου φανηκε. Θυμαμαι που περιμενα μαζι με μια κοπελιτσα σε καροτσακι να του κανω κατι ερωτησεις μετα τα δοκιμαστικα κ δεν ειχε κανενα προβλημα.

Γενικα εχε υπ' οψιν σου οτι ειχε μπλεξει με εναν οτι να ναι μανατζερ στο ξεκινημα του, που του βγαλε και το ονομα. Ειδικα με τα παιχνιδια ψυχολογιας τον πρωτο καιρο με τον Ροσσι.

Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.Ειχε την ατυχία σαν ταλενταρα όταν πρώτο ανέβηκε στην μεγάλη κατηγορία να ειναι ομοσταυλος με τον απόλυτο άρχοντα και σταρ του σπορ.Εαν έτρωγε τσάι και έκανε και την κότα γενικότερα ολα καλά,έλα όμως που με το ταλέντο και το τσαγανο του τα κατάφερε απέναντι στον απόλυτο σταρ και πήρε νίκες και πρωταθλήματα και ανάγκασε την Γιαμαχα όταν δέχθηκε απο τον ομοσταυλο του το δίλημμα η αυτός η εγω να κρατήσει αυτόν φυσικα και έτσι και με την μετέπειτα περιπέτεια του Ροσσι στην Ντουκατι να του χρεώνουν οι απανταχού ροσσικοι την αρχή του τέλους της παντοκρατοριας του γιατρού.Αυτα ειναι γνωστά και χιλιοειπωμενα απο πολλούς ξένους σχολιαστές,εδώ βέβαια δεν θα βρεις εύκολα ροσσικο να το παραδεχθεί,στο γυρίζει στο αχωνευτος-ξινομουρης-βαθμόθηρας κι δεν συμμαζευεται.δεν βλέπουν ότι εδώ και χρόνια το παιδί καθαρά με τα αρ@ιδια του πολεμάει με το Γιαμαχα απέναντι στην πανίσχυρη ΧΟΝΤΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε δηλώσεις που πραγματοποίησε μετά από το GP στην Καταλονία, ο αναβάτης της Yamaha μίλησε για το συμβάν στο Μουτζέλο και τόνισε ότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση.

"Στο Μουτζέλο έκανε ένα λάθος και μου γ@@@σε τον εντός έδρας αγώνα μου και θα μπορούσαμε να πονάμε και οι δύο. Αλλά ένα λάθος μπορεί να συμβεί. Μου είπε ότι δεν με είδε. Αλλά το να κάνει το ίδιο και στον επόμενο αγώνα, πάλι με εμένα, νομίζω ότι είναι πολύ ηλίθιο. Επιχείρησε ένα αδύνατο φρενάρισμα. Ευτυχώς, άφησα τα φρένα μου και έφυγα πλάγια, αλλιώς θα συγκρούμασταν ξανά. Ήταν ένα άχρηστο προσπέρασμα, επειδή ήμουν πολύ γρηγορότερος από εκείνον και βρισκόμασταν στην ίδια θέση".

"Για μένα, όταν ο Μπαουτίστα βλέπει εμένα, τον Λορένθο και τους άλλους κορυφαίους αναβάτες, τρελαίνεται λίγο. Πέρυσι με τον Λορένθο (σ.σ. στο Άσεν), στη Βαλένθια το 2011 με εμένα και στο Μουτζέλο με εμένα. Είναι σαν να πρέπει να επιδείξει ότι είναι γρηγορότερος από εμάς. Αυτό που συνέβη στην Καταλονία, μπορεί να συμβεί στους αγώνες. Αλλά δύο φορές στη σειρά και πάλι με εμένα νομίζω ότι δεν είναι πολύ έξυπνο".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν δεν αποχωρίσει ο γιατρός δεν θα σταματήσετε επιτέλους ν'ασχολείστε; Ανήκει σε μια άλλη εποχή που μας χάρισε πολύ συγκίνηση με ανάποδα τιμόνια στα φρένα. Μετά ήρθαν τα ηλεκτρονικά και μάθαμε οτι πρέπει να κάνουμε οικονομία ελαστικών και γι αυτό ο αγώνας κρεμάει πάντα και περιμένουμε τους 4 τελευταίους γύρους να δούμε καμια προσπέραση. Άντε να έρθουν και τα ηλεκτρικά να σταματήσει κι αυτή η ηχορύπανση. Καλά είπε ο στόνερ... "έπρεπε να είχα γενηθεί 20 χρόνια πριν" και όχι μόνο για τους αγώνες λέω γω.

Την άλλη παροδία που βλέπουμε τα 2 τελευταία χρόνια με τα σρτ δεν τη σχολιάζει κανείς; Ο Ιανόνε έφαγε γύρο στον 8ο και αν δεν εγκατέλειπε θα έτρωγε άλλους δύο. Τα ζτιπι είναι σε μεταβατική φάση. Οι αυτοκρατορίες χόντα και γιαμάχα δεν θέλουν πιο φθηνούς αγώνες γιατί εκεί στηρίζουν τη δυναμή τους και τη διαφήμισή τους και δεν τους κατηγορώ. Ας βάλουν 4 εργοστασιακά η καθε μια όμως να πάρει κανα μηχανάκι κι ο εσπάργκαρο και ο κάλ.

Και μια που τον ανέφερα, ο Καλ είναι η επιβεβαίωση του κανόνα. Οι οδηγοί απο το WSBK δεν τα καταφέρνουν στα προτότυπα.Όλη η διαφορά σ'αυτό το επίπεδο είναι η σταθερότητα. Όλοι ξέρουν την τέχνη της πίστας και να γράψουν μερικούς καλούς γύρους.

Ασχολήθηκα κι εγώ με το gp που το είχα ξεχασμένο. Να ναι καλά ο Μάρκεζ που τον χάρηκα στη μοτο2...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τη μαλακια ειναι αυτη :shock:

οσο για τον αγωνα :yawn: ,αθηνα-θεσσαλονικη το τραινο εχει καλυτερα τοπια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα λιγη φαντασια και καλαισθησια εκει στη σουζουκι δεν εχουν; Ευελπιστω να μη βαλαν σκετα βελκρο σε πολλα σημεια της :P

Ιαμαχακια, μεσα στην ασχημια του, εχει κωλαρα την οποια η Μ1 θα βλεπει συχνα πυκνα!!! :yahoo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουν 2 χρονια μπροστα τους να το φτιάξουν...

Η σουζουκι θα μπει στο motogp το '15.... :kaaaala:

Tο εργαλειο παντως, σιγουρα θελει κι αλλη δουλεια.

Much of the interest was around the Suzuki garage, where Randy de Puniet made his debut on the bike, after it had been given a shakedown by Nobu Aoki. So far, and some 15 laps in, De Puniet has lapped at 1:44.089, which is some 1.8 seconds off the time of Bradl. In comparison, De Puniet did a 1'43.186 during qualifying on the Aprilia ART machine he has been riding so far this year.

http://motomatters.c...times_2pm_.html

Τροποποιήθηκε από τον sakis_the_fraud

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια ακομα χωρις χορηγους ειναι για αυτο ειναι ετσι. εμενα μ αρεσει παντως

Γιατι αμα εχει χορηγους θα αλλαξει το σχημα της? :P

Ιαμαχακια, μεσα στην ασχημια του, εχει κωλαρα την οποια η Μ1 θα βλεπει συχνα πυκνα!!! :yahoo:

H M1 δεν εβλεπε τον κωλο της Σουζουκι ουτε το 2002-3 που ηταν υπερταφος....Τωρα θα τον βλεπει??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως τα Ριζλα Σουζουκι, όταν έτρεχαν, ήταν απ τα πιο όμορφα!

Αυτή η ψυχή τι κάνει???

lemans090519030.jpg

Ακόμα SBK με την Kawa?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

5723_10151504168018785_14686510_n.jpg

d2fa26aa-f7c8-4d18-96d5-2e4180979282_original.jpg

05_suzukimotogp_s5d0525_original.jpg

Ta daaaa!!!

χαιρομαι για την επιστροφη της suzuki στα moto gp αλλα η μηχανη αυτη ειναι απαισια... :puke: :puke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε όλους λοιπόν τους άπιστους, ένας από τους σημαντικότερους λόγους που υποστήριζα και θα συνεχίσω να υποστηρίζω το Rossi (πέρα από το ότι είναι το μεγαλύτερο ταλέντο που πέρασε ποτέ από το grid), είναι αυτός:

"I was on outside of Alvaro, and I think Alvaro opened the throttle a bit to close the line so he didn't lose position, but I was already in front so he just came to me," Rossi explained.

"He says he didn't see me - that's possible.

"It's a pity because it's Mugello. We [could have done] a good race because we have a good pace, [and the] morning [warm-up] was not so bad.

"I could have fought for a good result but it's like this, its racing."

Σε αντίθεση με:

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! Για αυτό ο Stoner δεν έγινε ποτέ αγαπητός από το ευρύ κοινό. Ας πιάσει τώρα καμιά σαρδέλα εκεί που βρίσκεται και για πάρτη μας.

Τώρα πια με τις παρακάτω δηλώσεις του Ροσι θα συνεχίσεις να τον υποστηρίζεις?????

Όπως βλέπεις οι δηλώσεις του άλλαξαν ....

http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=14489

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν αλλαξαν, μιλαει για καινουριο (δευτερο) συμβαν. Αμα αλλαζε αυτα που ειπε για το Μουτζελο θα ευσταθουσε αυτο που λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα ελεγα πως με αφορμη το συμβαν του προηγουμενου αγωνα του τα χωνει τωρα που ουτε καν επαφη δεν ειχαν..και αν πηγε διπλα του και φρεναρε ο Μπαουτιστα καλα εκανε..αγωνας ειναι..πρεπει να βρει τρυπα και να περασει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα ελεγα πως με αφορμη το συμβαν του προηγουμενου αγωνα του τα χωνει τωρα που ουτε καν επαφη δεν ειχαν..και αν πηγε διπλα του και φρεναρε ο Μπαουτιστα καλα εκανε..αγωνας ειναι..πρεπει να βρει τρυπα και να περασει..

Ενταξει δεκτον, αλλα νομιζω οτι ο καθενας μας θα νιωθε καπως αν γινοτανε στμβαν με καποιον δυο αγωνες σερι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιο μικρό κι απ' το Honda φαίνεται...

BM9O018CcAAPtdv.jpg

Ήδη αρχίσαν παπαροθεωρίες οτι θα υπογράψει ο Rossi το 2015. :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα