Jump to content
μάθο...

Προστασια απο κακοβουλο λογισμικο!;Για πες...

Recommended Posts

Με αφορμη εναν "τυπικο" ελεγχο που εκανα στο Netbookακι μου, ειδα μεγαλες αποκλισεις στη δουλεια εντοπισμου και καθαρισμου σε κακοβουλο υλικο ,που πιθανον να κανουν καποια ειδικα προγραμματα ...

Κατ'αρχας δουλευω τα Win7 32bit starter.Αυτα ειχε επισημα οταν το αγορασα και αυτα εχω αφησει αφου δεν θελω κατι περισσοτερο.

Εχω εγκαταστησει τα Microsoft Security Essentials.Σε ενα σκαναρισμα που εκανα ΔΕΝ βρηκε κακοβουλο υλικο.. :online2long:

Εγκατεστησα free το Spybot search & destroy και βρηκε 5 απο "δαυτα"... :blush2:

Εγκατεστησα το malwarebytes anti-malware και δεν βρηκε τιποτα... :crazy:

Ομως εγω συνεχιζω να μπαινω πχ στο νετ και πρωτη σελιδα να πεταει ενα Qvo6.com χωρις φυσικα να εχω δωσει τετοια εντολη... :pray:

Παω λοιπον και βρισκω το Spyhunter και...βρισκει 47 τετοια διαβόλια!!! :crazy: Κοκκινισε το λαπιτοπιον!!! :banned: ...Αναμεσα στα οποια και το Qvo6. Και εκει που λεω ωραια θα τα καθαρισουμε......με βαζει στο κολπο οτι ναι μεν στα βρηκαμε αλλά για να τα καθαρισουμε....μπες εδω και πληρωσε 30euro συνδρομη και αγορα! :hunter:

Ποιο προγραμμα ειναι αξιοπιστο και freeware για να το βαζω να σκαναρει ή να κανει αυτοματα τη δουλεια του και να νοιωθω οτι δεν ειναι κρυμμενα πισω απο το θαμνο τα λιονταρια!!! :crazy: ;Γιατι οτι και να δοκιμασα τυχαια απο νετ μαλλον ασχετα ή ανικανα να κανουν σωστη δουλεια τα αξιολογησα-βασει και των αποτελεσματων τού Spyhunter φυσικα... :rtfm:

Για πειτε...:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικα απλό και ευχρηστο.

http://download.cnet...ml?tag=main;pop

Το δοκίμασα και ειναι απο τα πολυ λίγα που έμεινα ευχαριστημένος.

Εχω δει και διαφορα στην απόδοση του Η/Υ μου.

Το προτείνω με κλειστα τα μάτια, και κοιτα και στο ΓιουΤουμπ για κάτι παραπάνω ;)

Για antivirus δεν ξερω πολλά, αλλα εχω αυτό στο λαπτοπ της γυνής...

http://download.cnet.com/Avast-Free-Antivirus/3000-2239_4-10019223.html?tag=main;pop

Τροποποιήθηκε από τον Tsagos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και δεν το ξέρω το spyhunter το ότι βρίσκει κάτι ένα πρόγραμμα δεν είναι απαραίτητα και επιβλαβές.

Όπως λένε οι Αμερικάνοι if it works don't fix it, άμα δεν έχεις πρόβλημα μην ψάχνεις να δημιουργήσεις ένα με το ζόρι.

Από την άλλη κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να σου βρει τα πάντα και να σε προστατέψει από τα πάντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Avast free anti-virus, το καλυτερο αντι-virus αυτη την στιγμη με διαφορα! το εχω και δεν περναει τιποτα! http://download.cnet.com/Avast-Free-Antivirus/3000-2239_4-10019223.html?tag=main;pop

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και απο Avast και απο Avira περασανε ελευθερα τα διαβολια...Το θεμα ελυσε ο klab...πώς ουτε εγω ξερω αλλά μια επισκεψη αρκουσε...thanks bro :)

ΚΑΦΕΣ δικος κου...Κ-Α-Φ-Ε-Σ...μη μπερδευτουμε ε;... :crazy::mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω παντως χρησιμοποιω eset nod32 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος......και ελαφρια ειναι και πολυ αποτελεσματικα....... :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και απο εμένα το δίλημμα είναι AVAST ή AVG. Δωρεάν, ταχύτατα, ελαφριά και σαν απόδοση ό,τι καλύτερο στη σχέση τιμή/επίπεδο προστασίας/βάρος.

Απο εκεί και πέρα 2-3 πραγματάκια, επιγραματικά.

1. Ο καλύτερος συναγερμός είναι άχρηστος αν είναι κλειστός. Η καλύτερη κλειδαριά επίσης, αν δίνεις απο εδώ και απο εκεί το κλειδί. Ειδικά αν πάς στη μούρη του κλέφτη και του κάνεις "γκίλι γκίλι γκίλι" κάτω απο το πηγούνι τότε τον ήπιες..

2. Πάντα επιφυλακτικοί με τα antivirus που βρίσκουν "πολλά" αλλά θέλουν λεφτά για να τα καθαρίσουν. Είναι συνήθως σαν την προστασία στα bars και τα μαγαζιά.

3. Πάντα έχεις έναν ιό παραπάνω απο ότι νομίζεις. Αξίωμα.

4. Το antivirus βρίσκει σαν ιό το antispyware και τούμπαλιν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο antivirus

τα πιο καλα ειναι τα nod32 kaspersky fsecure

και για free το avast

το πολυ βασικο για να εχεις σωστη ασφαλεια ειναι το firewall

π.χ zonealarm που υπαρχει και σε δωρεαν εκδοση

αλλα για spyware κτλπ

τα διαφορα antispy souper ntouper δεν κανουν

το καλυτερο ειναι το Trojan Remover

απο την Simply Super Software

http://www.simplysup.com/tremover/index.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε συνδιασμο με τα essential microsoft μπορει να μπει avast ας πουμε;Ή κανουν την ιδια δουλειά και να καταργησω ενα εκ των δυο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Avast ειναι κορυφη αλλα χρειαζεσαι και ενα ant-malware εχω δοκιμασει διαφορα

και τελικα κατελιξα στο emsisoft anti-malware.

Ψαξε το λιγο και θα δεις οτι ειναι πολυ καλο και εχει απο τα καλυτερα "σκορ" και δεν βγαζει και fals alarm.

Το κακο ειναι οτι το free δεν εχει live guard.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να αφήσεις το essentials στη θέση του.

Και ΌΧΙ. Δεν βάζεις άλλο antivirus γιατί πρακτικά το ένα θα αναιρεί το άλλο.

Είναι σα να πας στην BMW και να απαιτήσεις πομόνα αξιόπιστη. Γίνεται? Δε γίνεται!! :lol: :tooth:

System error my friend :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι σα να πας στην BMW και να απαιτήσεις πομόνα αξιόπιστη. Γίνεται? Δε γίνεται!! :lol: :tooth:

Eνας Συντονιστης να σε κανει μπαν δεν υπαρχει;...Ενας... :hunter::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Avira! Δωρεάν και εγγυημένο! Άριστα αποτελέσματα!

Κι ομως με τον Avira ΔΕΝ μπορεσα να απεγκαταστηω αυτο το Qvo6 ...περασε κανονικα "πόρτα" και στρογγυλοκαθησε στο νετ μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να προσεχεις που τον βαζεις φιλε μου ....................... τον browser σου ................... γιατι υπαρχουν και ασθενειες.

Παρε ενα καλο antivirus να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

Εδω και μια πενταετια χρησιμοποιω kasperky και εχω σωθει.

Μπορεις να το παρεις online πολυ οικονομικοτερα απο οτι στα καταστηματα. Και το κοστος πεφτει πολυ αν θες για πανω απο 1 η/υ και πανω απο 1 χρονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ χρησιμοποιώ την Comodo. Έχει κάτι pro εκδόσεις επί-πληρωμή αλλά και free έκδοση με λιγότερα χαρακτηριστικά. Είναι λίγο βαριά αλλά δεν αφήνει ούτε παιχνίδι να τρέξεις αν δε βγάλει pop-up και να ζητήσει άδεια.

Αν μυριστώ οτι κάτι ξέφυγε όμως, κατευθείαν Malwarebytes Anti-Malware. Από εδώ στο forum το είχα δει (νομίζω ο lavazutra το είχε προτείνει κάποτε) και ως τώρα είμαι ευχαριστημένος. Εκτός από μια φορά μόνο, που χρειάστηκε να κάνω system restore για να βγάλω κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα