Jump to content
VaggosGLX

Αθήνα - Τρίκαλα με μια πάπια

Recommended Posts

φιλε εχεις κουραγιο κ ορεξη..ωραιος κ αυτοσαρκαστικος!

την επομενη φορα ευχομαι μακρυτερα κ με λιγοτερα απροοπτα.

υγ στο μινι σερβις που εκανες δεν ειδες οτι η αλυσιδα ειχε παραδωσει πνευμα απο καιρο...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και μακαρι στο επομενο ταξιδι να κυλησουν ολα ομαλα

Την αλυσιδα την ειχα αλλαξει αλλα λογω του οτι το μηχανακι ειχε μεινει αρκετο καιρο ακινητο και ο ενοικος της πολυκατοικιας που σταθμευα το μηχανακι ειχε μια μανια με το νερο (σκεψου οποτε περνουσα εβλεπα νερα να πεφτουν απο το μπαλκονι και να μου κανουν το μηχανακι περα απο βρωμικο αλλα και μη λειτουργικο) επεφταν νερα σε πολυ κοντινη αποσταση απο το παρκινγκ που ειχα ενοικιασει και φαινοταν οτι εχει αρχισει να σκουριαζει. Την περασα λαδακι λιγο πριν φυγω αλλα τοσα χλμ εκανε και μαλιστα με τοση ζεστη ηταν λοιπον φυσικο και επομενο να καταπονηθει. Αυτο ομως που δεν καταλαβα ηταν πως λυθηκαν οι βιδες αφου τις ειχα σφιξει με ροποκλειδο στις τιμες που οριζει ο κατασκευαστης?

Τροποποιήθηκε από τον VaggosGLX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτο ειναι αξιο αποριας μα κ τυχης συναμα καθως εισαι τυχερος που δεν φρακαρε εντελως να σαβουριαστεις...

μηπως ειχες ξεχασει να σφιξεις καποιες απο αυτες κ νομισες οτι τις ειχες κανει ολες?

παντως την επομενη παρε κ ενα μπουκαλακι για κολυριο απο φαρμακειο κ γεμισε το βαλβονινη ωστε να λαδωνεις στην διαδρομη.

δεν πιανει χωρο κ βολευει..

Τροποποιήθηκε από τον George_®

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδελφε συγχαρητηρια για το θαρρος πρωτα απο ολα και μετα για το κουραγιο σου...Και εγω ειμαι ταξιδευτης χαμηλων κ.ε. αλλα οχι σαν εσενα...Εσενα και εξαντλησες..

Ωστοσο μια συμβουλη...Μην τον ρισκαρεις με ενα τετοιο οχημα..Βαζεις πραγματικα σε κινδυνο την ζωη σου σε αυτο..

Απο τα λαστιχα μεχρι να σε πατησουν κιολας..

Ξερω οτι οι παππουδες μας και οι πατεραδες μας ταξιδευαν οπως εσυ..

Ναι φιλε μου.Αλλα τοτε δεν επικρατουσε το κυκλοφοριακο χαος που επικρατει τωρα.

Καλα χιλιομετρα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπα δεν νομιζω μιας και το ροποκλειδο που εχω μολις σφιξεις την βιδα στην ροπη που θεσεις αρχιζει μετα και συμπεριφερεται σαν καστανια που σημαινει οτι εχει ηδη σφιξει στην τιμη που εβαλες.

Καλο κολπο αυτο με το μπουκαλακι δεν το ειχα σκεφτει. Αν και εχω repair kit στο παπι (οτι κλειδια χρειαζεται να το λυσεις και να το δεσεις, αφρος για σκασμενο ελαστικο και ασφαλεια αλυσιδας μαζι με κατι βιδες) θα το προσθεσω

Αδελφε συγχαρητηρια για το θαρρος πρωτα απο ολα και μετα για το κουραγιο σου...Και εγω ειμαι ταξιδευτης χαμηλων κ.ε. αλλα οχι σαν εσενα...Εσενα και εξαντλησες..

Ωστοσο μια συμβουλη...Μην τον ρισκαρεις με ενα τετοιο οχημα..Βαζεις πραγματικα σε κινδυνο την ζωη σου σε αυτο..

Απο τα λαστιχα μεχρι να σε πατησουν κιολας..

Ξερω οτι οι παππουδες μας και οι πατεραδες μας ταξιδευαν οπως εσυ..

Ναι φιλε μου.Αλλα τοτε δεν επικρατουσε το κυκλοφοριακο χαος που επικρατει τωρα.

Καλα χιλιομετρα..

Κοιτα κινηση δεν βρηκα παρα μονο σε ενα σημειο οπου γινοταν κατι εργα κατα τα αλλα ψυχη στον δρομο

Μονο εγω και ο Θεος ηταν...

Ευχαριστω παντως για την συμβουλη/παρατηρηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως σε αυτην την φωτο που εβαλες εδω

http://img189.imageshack.us/img189/9329/dsc0008dj.jpg

αν την κανεις μεγαλη φαινεται η λασκα που εχει παρει το παξιμαδι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγχαριτηρια φιλε μου ,εβγαλες εις περας εναν αθλο.Και παλι μπραβο.Προσεξα που λες για ζωνη μεσης.Ειναι καποια ειδικη ζωνη γιατι εγω ειχα παει με το crypton μεχρι Τριπολη πριν 1 μηνα και οταν εφτασα κρεβατοθηκα για 2 μερες με λουμπαγκο 19 χρονων ανθρωπος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος Βαγγελη, μια χαρα το καταφερες το ταξιδακι!! :clapping2::worshippy:

που να πας κ σε μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη... ολη την Ελλαδα σε βλεπω να γυρνας!! :tooth: :tooth:

Αυτο ομως που δεν καταλαβα ηταν πως λυθηκαν οι βιδες αφου τις ειχα σφιξει με ροποκλειδο στις τιμες που οριζει ο κατασκευαστης?

η απαντηση ισως ειναι "motorsport" που σημαινει κραδασμοι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως σε αυτην την φωτο που εβαλες εδω

http://img189.images...9/dsc0008dj.jpg

αν την κανεις μεγαλη φαινεται η λασκα που εχει παρει το παξιμαδι

Δεν το ειχα προσεξει προφανως ειχε ξεκινησει το κακο και εγινε αντιληπτο αργοτερα λογω του εντονου θορυβου που προκληθηκε.

Σε ευχαριστω παντως.

Ματια Αετου εχεις που στο καλο πηγες και το προσεξες?

Συγχαριτηρια φιλε μου ,εβγαλες εις περας εναν αθλο.Και παλι μπραβο.Προσεξα που λες για ζωνη μεσης.Ειναι καποια ειδικη ζωνη γιατι εγω ειχα παει με το crypton μεχρι Τριπολη πριν 1 μηνα και οταν εφτασα κρεβατοθηκα για 2 μερες με λουμπαγκο 19 χρονων ανθρωπος

Επειδη και εγω δανεικη την ειχα απο φιλου μου που εχει μηχανη και αναγκαζεται λογω δουλειας να πηγαινοερχεται με αυτη ειναι ζωνη που την φορας και κρατα την μεση σου σταθερη και βοηθα στην οδηγηση σου πανω σε δικυκλο (εμενα παντως με βοηθησε) Αμα ρωτησεις σε καταστηματα με εξοπλισμο αναβατη θα σου δειξουνε

Ωραιος Βαγγελη, μια χαρα το καταφερες το ταξιδακι!! :clapping2::worshippy:

που να πας κ σε μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη... ολη την Ελλαδα σε βλεπω να γυρνας!! :tooth: :tooth:

η απαντηση ισως ειναι "motorsport" που σημαινει κραδασμοι...

Εχω βαλει στο ματι ενα HONDA BROS (ποσα κυβικα ειναι δεν ξερω αλλα το δινει λογω χρεων και σ πολυ καλη κατασταση) Αμα προλαβω και το τσιμπησω (μιας και αγορασα στην αρραβωνιαστικια μου ενα ΖΧ130 καινουργιο και εχω ψιλοξεμεινει απο ρευστο) θα κανω Αθηνα - Χαλκιδα με επιστροφη

Αυτο με την εξατμιση δεν το πολυκαταλαβα (συγνωμη αλλα δεν κοβει το ρημαδι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

την επομενη φορα βαλε κ λιγο ασφαλιστικο σπειρωματων για καλυτερα αποτελεσματα,παξιμαδια ειδα οτι ειναι ασφαλειας οποτε εισαι οκ απο αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει κανεις να μου προτεινει μια καλη (και συναμα φθηνη) καμερα που να μπορει να προσαρμοστει στο κρανος με δυνατοτητα ληψης βιντεο?

Διαβασε και αυτο πολυ καλο και ενημερωτικο θεμα

http://www.mybike.gr/topic/52776-ζώνη-μέσης-αυτό-που-πολλοί-αγνοούν/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω βαλει στο ματι ενα HONDA BROS (ποσα κυβικα ειναι δεν ξερω αλλα το δινει λογω χρεων και σ πολυ καλη κατασταση) Αμα προλαβω και το τσιμπησω (μιας και αγορασα στην αρραβωνιαστικια μου ενα ΖΧ130 καινουργιο και εχω ψιλοξεμεινει απο ρευστο) θα κανω Αθηνα - Χαλκιδα με επιστροφη

Αυτο με την εξατμιση δεν το πολυκαταλαβα (συγνωμη αλλα δεν κοβει το ρημαδι)

τα honda bros ειναι 400αρια 2κυλινδρα απ' οσο ξερω.

με την εξατμιση που φορας λογικα θα ετριζε ολο το μηχανακι οσο πηγαινες. απο αυτους τους κραδασμους μπορει να χαλαρωσε σιγα σιγα μεχρι που ξεβιδωθηκε.

κατι αντιστοιχο συμβαινει κ με τα πλαστικα στα παπακια, χαλαρωνουν οι βιδες κ τριζουν, με αλλαγμενες εξατμισεις τυπου sebring,motorsport,protech κλπ.

μικρη κ φθηνη καμερα για βιντεο εγω αγορασα απο τον jimkarvo συμφορουμιτη στα 20 ευρω.

στειλ' του ενα pm.

Τροποποιήθηκε από τον zentakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπραβο φιλε πολυ καλος αλλα.............................πρεπει να κοψεις το καπνισμα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο Βάγγος !

Βλέπω βεβαια να λειπουν φλάς + καθρέφτες.... :mB_kalo_e:

Τον σάκο, δένε τον πίσω στη σέλα. Εκει στο τιμόνι, ειναι ρίσκο δεν σου αφηνει περιθωρια να στρίψεις. :afro:

Η αλυσίδα σου ειναι αλάδωτη και μαλλον θέλει αλλαγή.

Για το γρανάζι, θέλει να μπουν ΛΑΜΑΚΙΑ που συγκρατουν τα παξιμάδια. Χωρις αυτά, θα λύνονται συνεχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπραβο φιλε πολυ καλος αλλα.............................πρεπει να κοψεις το καπνισμα :crazy:

Μεχρι στιγμης ειμαι καθαρος ενα μηνα ουτε ενα δεν εχω κανει.

Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι και ο πρώτος!

Τίποτα άλλο.

Όχι μόνο για το ταξίδι σου αλλά και για το πως αντιμετώπισες τις αντιξοότητες. :cheers: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο Βάγγος !

Βλέπω βεβαια να λειπουν φλάς + καθρέφτες.... :mB_kalo_e:

Τον σάκο, δένε τον πίσω στη σέλα. Εκει στο τιμόνι, ειναι ρίσκο δεν σου αφηνει περιθωρια να στρίψεις. :afro:

Η αλυσίδα σου ειναι αλάδωτη και μαλλον θέλει αλλαγή.

Για το γρανάζι, θέλει να μπουν ΛΑΜΑΚΙΑ που συγκρατουν τα παξιμάδια. Χωρις αυτά, θα λύνονται συνεχεια.

Καθρεφτης αριστερα δεν μπορει να μπει μιας και ο προηγουμενος απο μενα εχει ριξει ενα κιλο οξυγονοκολληση μεσα και ειναι ενα με το σκριπτ (θα επισκεφτω ομως μηχανουργειο να δουμε τι μπορει να γινει), φλας τοποθετηθηκαν μολις μια ημερα μετα απο το ταξιδι οπως και η ποδια. Τον σακο τον εβαλα αναγκαστικα εκει διοτι το μπετονακι με την βενζινη δεν πολυεσφιξε η ταπα του και φοβομουν διαρροη αλλα και παλι δεν αντιμετωπισα προβλημα σε στροφες (υπηρχαν κατι αποτομες οπου δεν διαπιστωθηκε καποια αλλοιωση στο στριψιμο παρα μονο στο βαρος αλλα ελλαχιστα) παρα μονο οταν χρειαστηκε να βγαλω και να βαλω το μπετονακι (για αυτο ειναι και τοσο χοντρος) για γεμισμα. Η αλυσιδα δεν ξερω γιατι αλλα παντα μου ηταν αλαδωτη και παντα μετα απο καθε διαδρομη (ειτε μεγαλη ειτε μικρη ηταν υπερβολικα ζεστη σε σημειο που αναψοκοκκινιζε). Ειχα δοκιμασει ακομα και με σπρει γρασου αλλα τιποτα. Ελπιζω με τα καινουργια αλυσιδογραναζα (15-37 με αλυσιδα RK η προηγουμενη ηταν ψιλομουφα) να διορθωθει. Συντομα θα προστεθει και ο προφυλακτηρας της αλυσιδας μαζι με το εργοστασιακο φιλτροκουτι (αν καταφερω να βρω καποια αλλιως θα τροποποιηθουν απο αλλο μοντελο). Η εξατμιση αλλαχτηκε με μια μουφαντε απο SUPRA (αλλα ψαχνω να βρω την εργοστασιακη του GRAND μιας και ειναι σχεδον παρομοια με του C50 με την διαφορα οτι ειναι λιγο πιο μεγαλη σε διαμετρο). Οσο για τα λαμακια εαν μπορεις να μου δειξεις μια φωτο θα σου ημουν ευγνωμων μιας και δεν το εχω ξαναδει. Εχω σκεφτει ομως το ενδεχομενο να κανω την συρματινη κυκλικη ασφαλεια που συνανταται συνηθως σε μοτοσυκλετες μεγαλου κυβισμου με πισω μονο μπρατσο. Λες να πιασει ή τσαμπα ο κοπος?

Είσαι και ο πρώτος!

Τίποτα άλλο.

Όχι μόνο για το ταξίδι σου αλλά και για το πως αντιμετώπισες τις αντιξοότητες. :cheers: :cheers:

Respect ρε Βάγγο τι να σου πω!!!

Απίθανος!

:worshippy: :worshippy: :worshippy: :worshippy: :worshippy:

Σας ευχαριστω μαγκες για τα καλα σας λογια, σας ευχομαι ο Θεος να σας εχει παντα γερούς εσας, τους συγγενεις σας και τις μηχανες σας και παντα ορθιους.

Το ταξιδακι ξεκινησε ως ενα απλο πειραγμα στον χωρο εργασιας απο συναδερφους και κατεληξε σε στοιχημα με μπυρες σε γνωστο μαγαζι στα Τρικαλα εαν ολα κυλουσαν ομαλα. Σκοπευω να κανω και αλλο ταξιδι αυτη την φορα ως την μαγευτικη Κερκυρα με σταση σε Μετεωρα και Ιωαννινα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστος ο βαγγος

μπραβο για την υπομονη σου

αλλα πρεπει να μαζεψεις λιγο το μηχανακι για να ειναι πιο ασφαλες

εδω εχεις λαθος παξιμαδια

εχεις βαλει αυτοασφαλιζομενο σε κοντη βιδα

και δεν επιασε σωστα γιαυτο σου εφυγε

και το παξιμαδι του αξονα ειναι καπως

dsc0009gq.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστος ο βαγγος

μπραβο για την υπομονη σου

αλλα πρεπει να μαζεψεις λιγο το μηχανακι για να ειναι πιο ασφαλες

εδω εχεις λαθος παξιμαδια

εχεις βαλει αυτοασφαλιζομενο σε κοντη βιδα

και δεν επιασε σωστα γιαυτο σου εφυγε

και το παξιμαδι του αξονα ειναι καπως

dsc0009gq.jpg

Εχει μπει σε πορεια αναβαθμισης προς το καλυτερο και μεχρι στιγμης τα αποτελεσματα ειναι ενθαρρυντικα. Μεγαλυτερες βιδες δεν μπορουν να μπουν μιας και μετα θα βρισκουν τα παξιμαδια στο ψαλιδι.

Μαλλον εννοεις το κενο αναμεσα στην βιδα που συγκρατει τον ρεγουλατορο της αλυσιδας και στην βιδα του αξονα. Αυτο το κενο προερχεται απο την γραναζιερα και ειναι απολυτως φυσιολογικο (εχω δει και αλλα που το εχουν ετσι) Δεν το εχω κοψει για να μην κανω κακο στην γραναζιερα. Εαν μπορεις να μου πεις καμια συμβουλη πανω σε αυτα θα ειναι καλοδεχουμενη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι μεγαλυτερες βιδες απλως βαλε τα λαμακια-ασφαλιες με τα δικα τους παξιμαδια

με τον αξονα μακαρι να θυμομουνα γιατι και εγω ειχα κανει κατι λαθος στο c90 που ειχα

αλλα εχουν περασει χρονια και εχω ενα κενο :wallbash:

μηπως το παξιμαδι παει απο την αλλη πλευρα ?

το μονο που θυμαμαι σιγουρα ειναι οτι ειχα χαλασει δυο φορες το μεγαλο παξιμαδι που πιανει την γραναζιερα

αλλα να ξεσφιξε η αλυσιδα επειδη εφυγε ενα παξιμαδι ειναι λιγο περιεργο

απο σινεμπλοκ πως τα πας ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο ο Βαγγελης...το εκανες τελικα το τακιδακι που σχεδιαζες....

Μπραβο και απο μενα....

Το θεμα με την αλυσιδα σου θα επρεπε να το ειχες τσεκαρει πιο καλα....φαινεται σκουριασμενη,εισαι τυχερος που δεν εχγινε κατι χειροτερο,και τον σακο οπως πολυ σωστα ειπε και ο Θανασης να το βαζεις πισω στην σελα και να τον ασφαλιζεις με καποιο χταποδι καθως εκει ειναι αρκετα επικυνδινο να σου μπλοκαρει το τιμονι σε καποιον ελιγμο.....

Μπραβο και παλι απο μενα ρε παπιοβιε...........

ΟΛΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ............... :_thumbsup: (κεφι και σκληρο λοκω να εχεις) :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο σου πρωτα απο ολα για την ωραια σου εκθεση (εννοω τη περιγραφη). Μετα σου ευχομαι να εισαι παντα ορθιος και με υγεια για να μας ταξιδεψεις και εμας μαζι σου. Εχω αρκετα χρονια να κανω μεγαλη αποσταση με το παπι μου λογω οικογενειας - παιδιου, αλλα σιγουρα αναπολω και νοσταλγω κατι παρομοιο και ελπιζω να μπορεσω συντομα και εγω να πραγματοποιησω κατι σχετικο. Οτι σου ειπαν οι πιο πανω με τη γραναζιερα και τα λαμακια-βιδες ειναι πολυ σωστα, εγω βαζω και ασφαλειες στους αξονες των τροχων μετα το παξιμαδι. Η αλυσιδα σου ειναι τελειως στεγνη οποτε θα εχεις φθορα στα δοντια των γραναζιων. Αυτα ειναι αθανατα μηχανακια (μαζι με τα astrea grand) και αν τα συντηρεις σωστα δεν μενουν πουθενα! Προσωπικα δε μου αρεσουν οι μαμισιες εξατμισεις ουτε οι ποδιες οπως βλεπεις και στη φωτο της υπογραφης μου, Παντως οταν κανω αποστασεις εκει βαζω και εγω τη τσαντα και παντα παιρνω μαζι μου και αφρο στεγανοποιησης μη μου τυχει κανα λαστιχο. Προσεχε μην στο κλεψουν γιατι με αυτα που διαβασα στο εχουν βαλει στο ματι και ευτυχως το γλιτωσες. Ενα καλο συναγερμο και τη κουλουρα και φυσικα παντα αν μπορεις οπτικη επαφη. Τελος σου ευχομαι να κοψεις το τσιγαρο (προσωπικα δε το εχω δοκιμασει καν). Μπραβο σου για τον .....αθλο!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα