Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν το HONDA CB500X είναι καλή μηχανή η αν έχει βγάλει προβλήματα γιατί ακούγονται πολλά γενικώς με κραδασμούς και άλλα .Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί ενδιαφέρωμαι να την αγοράσω .Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν το HONDA CB500X είναι καλή μηχανή η αν έχει βγάλει προβλήματα γιατί ακούγονται πολλά γενικώς με κραδασμούς και άλλα .Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί ενδιαφέρωμαι να την αγοράσω .Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβασες τις προηγουμενες σελιδες, που σιγουρα θα απαντανε στις ερωτησεις σου; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε DimiDj μήπως θυμάσαι τιμή για το silver bag που έχεις στο ντεπόζιτο (και απο ποιο μαγαζι), με ενδιαφέρει πολύ και μένα για το CB μου.??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

CB500X τέλος!!! Δεν υπάρχουν άλλα πλην ενός μαύρου στο τελωνείο αν δεν έχει πωληθεί κάπου στην Ελλάδα... Απογοήτευση γιατί όπως μου είπε ο Κύριος Παπαγεωργίου που πήγα να ρωτήσω (το θέλω σε λευκό!!) μετά τις εκλογές και σε 1 μήνα ίσως έρθουν νέες μηχανές λόγω των capital controls.... Οπότε οπλιζομαστε με πολύ υπομονή... 

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΛΕΥΚΟ ΣTΗ HONDA ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΔΡΑΚΩΤΟΣ  !!!!!!!!

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΛΕΥΚΟ ΣTΗ HONDA ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΔΡΑΚΩΤΟΣ  !!!!!!!!

ΤΟ ΤΗΛ  210 4676610

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα!!!!

Υψος 1,70cm ,βάρος 68κιλά. Συνήθως κατανάλωση μέσου κύκλου πόλη/περιφέρεια 4,00Lt 

Σε επαρχίακο/ε.οδό ποτέ δεν ξεπερνάω τα 3,6Lt.

Βλέπω μεγάλη όρεξη για συγκρίσεις και κουβέντα, τι θα λέγατε επιτέλους οι Αθηναίοι και οι Πελοπονήσιοι κάτοχοι για ένα Κυριακάτικο ραντεβού Κόρινθο ή Λουτράκι;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι, δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Όχι, δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν τα ντανλοπ δεν εχει..μονο που κρατάνε λιγότερο απο οσο υπόσχονται(τόσο σε διάρκεια,οσο κ σε προσφυση),γερμανικά γαρ

Vw approves:rolleyes:

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω μεσα ειμαι για την βολτα,να το δουμε για κυριακη; 

Dunlop; εμενα φοραει pirelli scorpion trail απο την μανα του και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμένα ειναι το CB500F. Οπότε μπορεί ισως η HONDA να κάνει τέτοιες μικροαλλαγές στα μοντέλα της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα!

Για την βόλτα-συναντηση προτείνω την τελευταια Κυριακη του Οκτωβρίου με μια υποτηπόδη ψηφοφορία στο υπαρχον θέμα(αν μπορει κανενας σύντροχος εμπειρότερος  στα θέματα η/υ να βοηθήσει).

Βσικός λόγος για να μπορέσουμε να προετοιμαστούμε ο καθένας με τις υποχρεώσεις του και να έχουμε πληρωθεί όσοι ακόμα δουλεύουν.

Επίσης παίζει πόλο να δούμε και τον καιρό εώς 28-29/10 γιατί ίσως να κριθεί η συμμετοχή πολλών από εμάς. Προσωπικά θα ήθελα να συμμετέχουν και CB500F &CBR500.

Το δικόμου φοράει επίσης PIRELLISCORPION TRAIL ,αλλά θα ήθελα κάτι πιο χωμάτινο και το ψάχνω. Πάντως είμαι ευχαριστημένος από την συμπεριφορά τους. Δύο φορές Χιλιαδου φέτος σε διάστημα 2 ήμερων με πόλυ στροφηλίκι και την μία με βροχή στον γυρισμό δεν υπήρξε θέμα.

Ρε Στάθη πόσα χλμ. έχεις κάνει και θέλεις παπούτσια;;;

:yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορώ και εγώ αυτή την Κυριακή (αν δεν βρέχει, φυσικά). 

Όσον αφορά την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου, αν εννοείς στις 25/10, μάλλον ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαστε στα μέσα του φθινοπώρου και είναι επίκαιρο το θέμα των ελαστικών. Κατα κοινή ομολογία ελλήνων και ξένων κατόχων CB500X, τα PIRELLI SCORPION  γενικά ικανοποίησαν και δεν δημιούργησαν κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Εξαίρεση βέβαια η κίνηση σε χώμα όπου εκεί δεν ανταποκρίθηκαν θετικά και μάλλον κρίνονται ακατάλληλα. Η PIRELLI κυκλοφόρησε πρόσφατα τα SCORPION II με παρόμοια χαρακτηριστικά (βελτιωμένα κατά την εταιρία) με έμφαση στη μεγάλη διάρκεια ζωής και την κίνηση σε βρεγμένο οδόστρωμα. Όσοι ξένοι τα φόρεσαν κάνουν θετικά σχόλια. Επειδή γενικά η ποιότητα της ελληνικής ασφάλτου διαφέρει δεν εμπιστεύομαι στο θέμα αυτό τις κριτικές τους. Δοκίμασε κανείς στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα ελαστικά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαστε στα μέσα του φθινοπώρου και είναι επίκαιρο το θέμα των ελαστικών. Κατα κοινή ομολογία ελλήνων και ξένων κατόχων CB500X, τα PIRELLI SCORPION  γενικά ικανοποίησαν και δεν δημιούργησαν κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Εξαίρεση βέβαια η κίνηση σε χώμα όπου εκεί δεν ανταποκρίθηκαν θετικά και μάλλον κρίνονται ακατάλληλα. Η PIRELLI κυκλοφόρησε πρόσφατα τα SCORPION II με παρόμοια χαρακτηριστικά (βελτιωμένα κατά την εταιρία) με έμφαση στη μεγάλη διάρκεια ζωής και την κίνηση σε βρεγμένο οδόστρωμα. Όσοι ξένοι τα φόρεσαν κάνουν θετικά σχόλια. Επειδή γενικά η ποιότητα της ελληνικής ασφάλτου διαφέρει δεν εμπιστεύομαι στο θέμα αυτό τις κριτικές τους. Δοκίμασε κανείς στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα ελαστικά;

Απαντας μονος σου στην ερωτηση σου και δε χρειαζεσαι κανεναν να σου απαντησει για το αν τα δοκιμασε στην Ελληνικη ασφαλτο.Οταν υπαρχει εμφαση στη μεγαλη διαρκεια ζωης συνεπαγεται σκληροτερη γομα δηλαδη αργο ζεσταμα και γλιστρηματα στην πραξη τα οποια ειναι αναλογα του οδοστρωματος που κινεισαι.Οσο χειροτερο το οδοστρωμα τοσο περισσοτερο γλιστρας.

Αν χρειαζεσαι καλο κρατημα θα πας σε καθαρα σπορ λαστιχο με πιο μαλακη γομα.Αν δεν κανω λαθος η πιρελι βγαζει τα Rosso Corsa σε αυτην την κατηγορια,εναλλακτικα υπαρχουν τα Bridgestone S20 και τα Dunlop Sportsmart 2(και metzeler M7 νομιζω) ολα με δεικτη H φυσικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκανα 282 χλμ και έκαψα 11,5 λίτρα 100αρα της AVIN, βγαίνει χ=11,5*(100/282)=4,08lt/100Km. Μονός, Άργος-Κόρινθο από επαρχιακό, Κόρινθο-Πειραιά από Ε.Ο με 120 το πολύ 130 σχεδόν άπνοια, το γύρο της Αίγινας, και επιστροφή από Μέθανα. Μου έχουν μείνει ακόμη 2 γραμμές από τις 6 του τεπόζιτου. Θεωρητικά έχω άλλα περίπου 5,5 λίτρα  όπου αντιστοιχούν σε ακόμη 130χλμ, συνολικά 282+130=περίπου 400 χλμ.

Και το NC έχει πολύ καλή κατανάλωση λένε, μπορείς να το πάρεις και με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων αν θες, πιστεύω βολεύει στην πόλη. Το μόνο που δεν μου αρέσει στο NC είναι ο υποτετράγωνος κινητήρας του δηλ. έχει κόφτη γύρω στις 5.000 στροφές αν θυμάμαι καλά.

Μήπως ξέρει κανείς στους πόσους βαθμούς Κελσίου ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας του ψυγείου;

Η απάντηση στην ερώτησή σου δεν είναι απλή γιατι το fan το ελέγχει η CPU ή καλύτερα η ECM της μηχανής.

Ο θερμοστάτης όμως του κυκλώματος ψύξης πληροφοριακά ανοίγει 80 εως 84 C, και ο έλεγχος στο service manual για τον αισθητήρα που εμπλέκεται (ECT sensor) και είναι λίγο πάνω από τον τεντωτήρα της καδένας, γίνεται στους 40C όπου πρέπει να έχει 1 έως 1,3 ΚΩ αντίσταση και στους 100C όπου πρέπει να έχει 100 έως 200 Ω αντίσταση.

Υποθέτω λοιπόν ότι το fan πρέπει να ξεκινάει κοντά στους 100.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους !!!

Πρόταση για Κυριακή 25/10 ή 01/11 σε Κόρινθο ή Λουτράκι. Παρακαλώ επιλέξτε βάζοντας user name ,τοποθεσία, ημερομηνία.

Π.χ.:

Γιώργος Μουρατίδης  25/10/2015 , Κόρινθός(ισθμός)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα παιδια!! Πολυ ωραια η ιδεα για τη βολτα! Μολις το σιγουρεψω θα σας πω. Ωστοσο! Σημερα το πρωι μου ηρθε γραμμα απο το Σαρακακη για ανακληση του cb λογω ελλατωματικου ρελε μιζας.. Φανταζομαι συντομα θα ερθει και σε εσας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εμένα μ΄αρέσει η ιδέα της βόλτας αλλά είναι νωρίς να πω στα σίγουρα. Την επόμενη βδομάδα θα απαντήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους !!!

Πρόταση για Κυριακή 25/10 ή 01/11 σε Κόρινθο ή Λουτράκι. Παρακαλώ επιλέξτε βάζοντας user name ,τοποθεσία, ημερομηνία.

Π.χ.:

Γιώργος Μουρατίδης  25/10/2015 , Κόρινθός(ισθμός)

Green Doctor 25/10/15 , Λουτράκι.

Δεν έχω πρόβλημα και για Κόρινθο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(..)  Σημερα το πρωι μου ηρθε γραμμα απο το Σαρακακη για ανακληση του cb λογω ελλατωματικου ρελε μιζας.. Φανταζομαι συντομα θα ερθει και σε εσας. 

Δευτερώνω, σήμερα παρελήφθη η επιστολή.

Δυστυχώς όμως, λόγω ενος ταξιδιού, δεν μπορώ να πάω αυτή την εβδομάδα. Οπότε αν πάει κανεις νωρίτερα ας πει εντυπώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα,
Εχθές με κάλεσαν απο το συνεργείο μου και με ενημέρωσαν οτι έβγαλε ο Σαρακάκης ανάκληση για το μοντέλο μου (CB500F '14 ) στην τρόμπα βενζίνης.

Παρηγγείλαν το ανταλλακτικό και περίμένω να ρθει για να μου κάνουν την αλλαγή.

Όσοι έχετε το ίδιο να περιμένετε ειδοποίηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα