Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Ρωτησα σε εξουσιοδοτημενο καταστημα για την ανακληση.. Μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν εισαγωγη τα ανταλλακτικά ακομα. Και οτι, οταν θα τα εχουν, ειναι υπευθυνη η αντιπροσωπεια που εγινε η αγορα για να μας ενημερώσει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σε εξουσιοδοτημένο -- για CB500F (το ίδιο δηλ ) -- στα 1000 χλμ 28 €  -- στα 12000 χλμ  120€.. Επίσης τακάκια για μπροστά 60€. Νομίζω είναι λίγο τσιμπημένο αλλα για όσο καιρο έχει την εργοστασιακή εγγύηση θα το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημενο, μετά βλέπουμε.

28;;; :blink:

Τα αλλα παιδια λεγανε για 70άρια!

ο Σουλτατης πάντως σήμερα που ρώτησα δεν έχει άλλο cb500x και θα φέρει από το 2016 είπε!!!!Λογικά το μηχανάκι πουλάει!!! 

Με βλέπω όταν θα έχω μαζέψει τα λεφτα να μην βρισκω το μαυρο του '13.......... :mad:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

11hfcj4.jpg

Παρτε και μια φωτο απο μενα απο τις διακοπες μου στην Τηνο! Εκανα 1000 υπεροχα χλμ!

Και ετσι που βολταρα στην Αθηνα προχτες, καθομαι στο φαναρι διπλα απο ενα κυριο με ενα μαυρο-κιτρινο cb500x του 15! Πραγματικα δεν το ειχα για τοσο ομορφο! Μεχρι να το δω απο κοντα το ειχα για κακογουστο, αλλα αντιθετα, ειναι κουκλι! Οντως πουλαει πολυ το cb μας, το βλεπω παντου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά κάποιο ταξίδι έχει κάνει κανείς για να μας πει πόσα χλμ βγάζει; Συγγνώμη που κάνω ερωτήσεις και πρήζω συνέχεια αλλά είμαι ανάμεσα στο cb500x και το xmax400...80% πόλη και 20% εκτός θα είναι η χρήση... Υπερτερεί το cb500x προς το παρόν λόγω όγκου!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά κάποιο ταξίδι έχει κάνει κανείς για να μας πει πόσα χλμ βγάζει; Συγγνώμη που κάνω ερωτήσεις και πρήζω συνέχεια αλλά είμαι ανάμεσα στο cb500x και το xmax400...80% πόλη και 20% εκτός θα είναι η χρήση... Υπερτερεί το cb500x προς το παρόν λόγω όγκου!! 

καλημερα φιλε μπαμπη.. Λοιπον στην πολη εχω βγαλει 360 με οικονομικη οδηγηση. Σε ταξιδι σε ταχυτητες 130 με 150 (με συνεχεις αυξομειωσεις ταχύτητας αναμεσα σε αυτες) βγαζω περιπου 390...

καλο θα ηταν να σου απαντήσει και καποιος πιο οικονομικός... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα Μπάμπη. Οδηγώ γενικά ήρεμα και οικονομικά. Μεταξύ 2500-5500 στροφές μέσο όρο. Το καλύτερο που έχω καταφέρει σε χιλιομετρική απόδοση είναι 430 όταν χτύπησε η ρεζέρβα. Όλα έγιναν χωρίς δεύτερο άτομο, και οδήγηση παντού (πόλη, ταξίδι σε άσφαλτο και χώμα). Μέσο όρο μου βγάζει το ντεπόζιτο 380-400 χλμ. Όταν το πιέζω περισσότερο μου βγάζει συνήθως 350-370. 

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το χέρι του καθενός.:thumbsup1: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω ότι το xmax θα σε βολέψει περισσότερο στη πόλη. Απλά με το CB θα έχεις και άλλες δυνατότητες όπως να πας και ένα ταξιδάκι κάποια στιγμή, να τρέξεις παραπάνω, επιταχύνσεις κλπ αν σε ενδιαφέρουν. Π.χ το δικό μου αύριο Κυριακή θα κάνει ένα ταξιδάκι από το Άργος στην Αίγινα... :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωλούνται λόγω αλλαγής σχεδίων οι πλαϊνές βαλίτσες GIVI EA100 μαζί με τις βάσεις για το μωρό μας. Είναι 40 λίτρα έκαστος. Είναι αχρησιμοποίητες. Μόνο οι βάσεις είναι πάνω στην μηχανή. Οι βάσεις αν είναι κάποιος μάστορας, μπορούν να τροποποιηθούν για άλλες μοτό. Στείλτε μου μήνυμα για ότι άλλο θέλετε. Τιμή 100 ευρώ.

20150905_102309.jpg

20150905_102305.jpg

20150905_102315.jpg

20150905_103746.jpg

20150905_103808.jpg

Τροποποιήθηκε από τον lithian

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά πλάκα μου κάνετε!!!! Είναι τόσο οικονομικό;;;;; Στην πόλη οι ταχύτητες μου είναι 60 έως 80 το πολύ!!!Δεν έχω βαρύ χέρι πλέον!!! Χαχαχαχαχχα!!!! Και ναι που και που το θέλω το γκαζακι!!!! Αρχίζει και απομακρυνεται το xmax.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πηγαίνεις με 60-80 όπως γράφεις, θα το λατρέψεις. Και το καλύτερο είναι ότι στρίβει σαν παπί! Για το xmax δεν ξέρω κάτι για να σου πω. Αλλά το cb μαμάει μέσα στην πόλη. Απλά πράγματα. Άντε και καλορίζικο, ότι και αν πάρεις. :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κάνεις και ένα Test Drive πρώτα. Η κατανάλωσή του είναι όντως πολύ καλή. Όταν με ρωτάνε εγώ τους λέω 4 με 4,5 μπόλικα. Παραπάνω από 4,5 δεν καίει με νορμαλ χρήση είτε εντός είτε εκτός πόλης. Θα κάψει 5-7 από τα 130 και μετά. Έχει ρεζερβουάρ 17lt/4,3=3,95 κατοστάδες χλμ δηλ. 395χιλ. Το Transalp πόσο σου καίει;

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε όταν τα είδα και τα δύο το cb500x είναι το μισό σε όγκο από το xmax!!!Άσε που ανεβαίνει και πεζοδρόμιο άνετα!!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κάνεις και ένα Test Drive πρώτα. Η κατανάλωσή του είναι όντως πολύ καλή. Όταν με ρωτάνε εγώ τους λέω 4 με 4,5 μπόλικα. Παραπάνω από 4,5 δεν καίει με νορμαλ χρήση είτε εντός είτε εκτός πόλης. Θα κάψει 5-7 από τα 130 και μετά.

εντάξει το 5.9 sec ειναι πολυ. Γυρω στο 5.5 ειναι τα 0-100. Ο Τύπος ουτε που πατησε τις 8000 στροφες και ειχε να δωσει πολυ ακομα το μηχανακι..καλα για τα 150 δεν το συζηταω στις 7500 αλλαζε ταχυτητα..

Ααα! Μπορει καποιος να μου εξηγήσει πως ανεβάζουμε φωτο εδω;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε όταν τα είδα και τα δύο το cb500x είναι το μισό σε όγκο από το xmax!!!Άσε που ανεβαίνει και πεζοδρόμιο άνετα!!!! 

Ε τι λες ότι εισαι αναμεσα σε 2;

Ετοιμος είσαι, άντε καλορίζικο βρε! :_thumbsup:

Παιδιά πλάκα μου κάνετε!!!! Είναι τόσο οικονομικό;;;;; Στην πόλη οι ταχύτητες μου είναι 60 έως 80 το πολύ!!!Δεν έχω βαρύ χέρι πλέον!!! Χαχαχαχαχχα!!!! Και ναι που και που το θέλω το γκαζακι!!!! Αρχίζει και απομακρυνεται το xmax.... 

σορυ τωρα το ειδα

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στάθη είναι τα ίδια με τα προηγούμενα που είχες ανεβάσει;

Ναί ακριβώς τα ίδια, μην τα ξανακατεβάζεις.

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ, πάντως, χωρίς να του πίνω και το αίμα, σε μικτή χρήση, πάνω απο 350 (για ένδειξη ρεζέρβας) δεν έχω δει.

Και κάτι άλλο, για χούφτες, μιας και φθινόπωριάζει, ποιά η γνώμη σας για της givi ; Τις έχει βάλει κανένας;

givi_hp1121_hand_guards_honda_cb500_x201

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω ρε παιδια...

85 γιουρια; Για χούφτες; (Εννοείται πάσο για όποιον τα διαθέτει και γουστάρει!)

Αλλά τι τόσο πια παραπάνω προσφέρουν από τις universal των 15-20€; (πχ http://www.amazon.com/PowerMadd-34210-Star-Series-Handguard/dp/B001TW5BAW/ref=pd_sim_sbs_263_2?ie=UTF8&refRID=1DXQCEP76CNGGGGKHTV8&dpSrc=sims&dpST=_AC_UL160_SR160%2C160_)

Επειδή και καλα ειναι φτιαγμένες αποκλειστικα για το CB;

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατα αρχάς οι συγκεκριμένες φίλε δεν συμπεριλαμβάνουν το απαιτούμενο mount kit το οποίο είναι έξτρα (~40$).

Κατα δεύτερον ότι είναι φτιαγμένο αποκλειστικά για την εν λόγω μοτοσυκλέτα βοηθά πέρα απο το αισθητικό κομμάτι (επιλογή ταιριαστών υλικών/αποχρώσεων) και εργονομικά σε τυχόν θέματα με ζελατίνες, καθρέπτες κ.α.

Γενικότερα, απο το λίγο που έψαξα, θεωρούνται τίμια επιλογή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις δικιο, μαζι με mount kit βγαινει συνολο 52$ (46€). 

Δεν το χω ψαξει καθόλου. Μπορει να παιζουν και φτηνοτερα σετ.

Τωρα για τα υπολοιπα δεν καταλαβαινω ποια υλικα μπορει να είναι αταιριαστα :_hrm: ή πόση χρωματική διαφορά έχει το ένα πλαστικό ματ από το άλλο.

Σίγουρα δεν περιμένεις εκπλήξεις όταν παιρνεις κάτι που εχει σχεδιαστει για το όχημα σου αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμια περίπτωση την διαφορα τιμής.

Για να μην πούμε για τα OEM...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ, πάντως, χωρίς να του πίνω και το αίμα, σε μικτή χρήση, πάνω απο 350 (για ένδειξη ρεζέρβας) δεν έχω δει.

Το γέμισα τίγκα το ρεζερβουάρ (100αρα), στην αυριανή βόλτα (σε εθνική, επαρχιακό και το γύρο της Αίγινας) θα δω πόσο θα κάψει και θα τα ξαναπούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναμένουμε!!!! Παιδιά με την ασφάλεια του οι τιμές πως πάνε; Ξεπερνάει τα 200 το χρόνο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναμένουμε!!!! Παιδιά με την ασφάλεια του οι τιμές πως πάνε; Ξεπερνάει τα 200 το χρόνο; 

Όχι, εγώ πληρώνω στην Εθνική Ασφαλιστική 81 ευρώ το εξάμηνο ήτοι 162 το χρόνο. Διάβασε όλη την σελίδα 43 έχει πολλές πληροφορίες για το cb.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα