Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Ενα πιο μεγάλο ΑΧ-1 σε σουλούπι-κυβισμό-δύναμη, δυστυχώς αδικαιολόγητα πιο βαρύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ενα πιο μεγάλο ΑΧ-1 σε σουλούπι-κυβισμό-δύναμη, δυστυχώς αδικαιολόγητα πιο βαρύ.

Οι περικοπές στα ελαφρύτερα υλικά έχουν ως αντίκτυπο την αύξηση βάρους, οι τιμές όμως ανεβαίνουν παρά τη χρήση φθηνότερου υλικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος takis35 έγραψε:

Εχει κανεις εικονα απο το ποσο κ αν εχει διαφορα το φρεναρισμα στο ΜΥ22 

απο τα δικά μας? Επιπλέον  θα ηθελα να ρωτησω μιας κ δεν το ειδα καπου διαβαζοντας ολα αυτα τα μνμ με την αυξηση των εμπρος δοντιων σε 16 το μεταλλικο προστατευτικο τυπου πέταλο που υπαρχει εκει χωραει τωρα με το μεγαλυτερο γραναζι? το αφαιρεσες ή εκανες καποια πατεντα για να ξαναμπει? γιατι κ εγω σκεφτομαι να κανω την αλλαγη 

Χωραει κανονικα, δεν χρειαζεται καμια πατεντα

πριν 7 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Οταν ειναι σε ολα μεγαλυτερο, τοτε πώς ακριβως δεν δικαιολογειται το επιπλεον βαρος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν δικαιολογείται, διότι το ένα είναι 130 κιλά και το άλλο 200. 70 κιλά διαφορά, είναι σαν να πάρεις το ΑΧ1 και να το οδηγάς με μια μεγαλόσωμη παχουλή γυναίκα μόνιμα πάνω του.

Δεν είναι απλά μια διαφορά βάρους, είναι ΑΛΛΗ οδηγική εμπειρία το ένα από το άλλο.

Εκεί που το ΑΧ1 δεν το υπολογίζεις καθόλου σαν μάζα, στις στροφές, στις λακούβες, (μέχρι που το σηκώνω με τα χέρια αν βαριέμαι να το παρκάρω ακριβώς με μανούβρες) , το 500 είναι ''μεγάλη'' μηχανή και όλη αυτή η ελαφρότητα δεν υπάρχει.

Η διαφορά των 70 κιλών είναι τεράστια, δυσανάλογα μεγάλη, σε σχέση με την διαφορά ιπποδύναμης, ταχύτητας κ.ο.κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή η διαφορά στη δυνατότητα δικάβαλου + φορτωμένου ταξιδιού ανάμεσα σε ένα AX-1 και ένα 500X δεν είναι αντίστοιχα τεράστια με την διαφορά ανάμεσα στα βάρη τους; Μόνο εμένα μου φαίνεται άτοπη η σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια;

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο άτοπο, είναι το ότι ένα δικύλινδρο 500 με 45 άλογα τροχό, πάει 200 κιλά.

Κατά τα άλλα, κατάλαβε λίγο τι γράφω. Δεν κάνω καμιά σύγκριση, απλά βρίσκω ένα παράδειγμα που δείχνει δια της αναντιστοιχίας του, πόσο άκυρα βαρύ είναι το 500.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υποθέτω ότι για να το λες αυτό, έχεις υπόψιν σου κάποιο άλλο δικύλινδρο 500άρι, το οποίο φυσικά προσφέρει τις αντίστοιχες ανέσεις και δυνατότητες του CB500X, αλλά δεν έχει τα "περιττά" κιλά του. Γιατί εμένα μόνο το TRK 502 μου έρχεται στο μυαλό, το οποίο ζυγίζει 30+ περισσότερα κιλά ready-to-ride από ένα 500X.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 500ρια για δίπλωμα Α2 στην εποχή μας είναι μια μεταβατική κατηγορία για αρχαριους. Το παίρνεις και το αλλάζεις σε 2 χρόνια, όταν βγάλεις το Α. Γι αυτό είναι φτηνές κατασκευές απο χάλυβα.

Παρ όλα αυτά υπάρχει το Voge 500DS που είναι 188 κιλά. Δηλαδή αντιγραψαν το CB και το έκαναν ελαφρύτερο; Γουάο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 48 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Τα 500ρια για δίπλωμα Α2 στην εποχή μας είναι μια μεταβατική κατηγορία για αρχαριους. Το παίρνεις και το αλλάζεις σε 2 χρόνια, όταν βγάλεις το Α. Γι αυτό είναι φτηνές κατασκευές απο χάλυβα.

Παρ όλα αυτά υπάρχει το Voge 500DS που είναι 188 κιλά. Δηλαδή αντιγραψαν το CB και το έκαναν ελαφρύτερο; Γουάο.

Το Voge ζυγίζει 205 κιλά πλήρες υγρών, 188 είναι το στεγνό βάρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας κ δεν συγκρίνουμε (αλλά συγκρίνουμε....... Ινσεψιο...) :

Το αχενα έχει 9 λίτρα ντεπόζιτο...17,5 το σιμπι... Δεν έχει καταλύτες, εξατμίσεις Maltezos γιατί...1988... Δεν έχει α-μπου-σου. Είναι μονοκύλινδρος με τεχνολογία Γαρδέλης... Παίρνει 1,6 λιγότερο λάδι. Λιγότερο ψυκτικό, μικρότερη μπαταρία... Κτλ κτλ...

Αν τα παραπάνω δεν δικαιολογούν την διαφορά 63 κιλών (133/196) πάσο... Το ΜΥ2022 με τα διπλά δισκόφρενα κ το νέο πηρούνι πήρε 4-5 κιλά μόνο από αυτά...ενδεικτικό είναι πως μίκρυναν ελαφρώς το ψυγείο για να γλιτώσουν 100γρ. Οπότε αντιλαμβάνεστε...

Δια της αναντιστοιχίας κ ένα mountain bike ή ακόμα καλύτερα ένα κουνιστό αλογακι (still περισσότερα άλογα από το τσεμπε, but that' another story...) είναι ελαφρύτερο........

Αυτό με το χάλυβα πάλι...μάντεψε τι πλαίσιο έχει το νέο Άφρικα... Αλήθεια δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ποιότητα με οποιοδήποτε μοντέλο της γκάμας... Να δεχτώ ότι η ποιότητα κατασκευής παλαιότερα ήταν ανώτερη αλλά όχι ότι τα Α2 έχουν χάλυβα κ είναι σχεδιασμένα να κρατάνε λιγότερο... ποιο δεν έχει ατσάλινο πλαίσιο δλδ;;;

Προχθές πέρασα ΚΤΕΟ για δεύτερη φορά...6 χρόνια, 60.000χιλ. και 10 χώρες μετα μονο μια βαλβίδα νεκράς... μάλλον ξέχασα να την αλλάξω στα 2 την φτηνοκατασκευή...άγιο είχα που δεν σκόρπισε ακόμα...

Μιλάμε για μπεστ σελερ την τελευταία τουλάχιστον 5ετια ενώ είναι ελάχιστες οι αγγελίες μεταχειρισμένων σε σχέση με τις πωλήσεις καινούριων. Καταλαβαίνω το σκεπτικό "μεταβατικό μηχανάκι", και οντως ισχύει σε κάποιους, αλλά στην πραγματικότητα ελάχιστοι το αλλάζουν. Είναι χρυσή τομή σε όλα. Μέτρια χρυσή τομή για καποιους οκ, αλλά σε όλα.

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Χ νομίζω πως παρεξήγησες. Ότι είπα για αυτή την κατηγορία είναι από την πλευρά των κατασκευαστών, κι όχι από την πλευρά της Ελληνικής αγοράς με τα γνωστά της θέματα. Δηλαδή είπα πως το βλέπει ο κάθε κατασκευαστής ως μάρκετινγκ, σε μια Ευρωπαϊκή προοπτική (στον υπόλοιπο κόσμο δεν έχει Α2 διπλώματα). Εδώ λόγω της γνωστής μας κατάστασης ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά και πορευόμαστε με αυτά. Μαζί σου σε όλα που είπες εκτός από αυτό

πριν 22 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Είναι μονοκύλινδρος με τεχνολογία Γαρδέλης...

Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. Την εποχή που βγήκε το ΑΧ με τα αδεφάκια του (XL Degree, Dominator 250) (1991 νομίζω?) ήταν η αιχμή της τεχνολογίας, μέχρι και πειραματικό θα το έλεγα, γιατί είχε λύσεις που δεν είδαμε ούτε πριν ούτε σε επόμενα μοντέλα. Εκτός από 2ΕΕΚ και υδρόψυξη σε 250ρι μη αγωνιστικό, είχα διάφορα άλλα

• Συνδυασμένη εισαγωγή καρμπυλατέρ  με εισαγωγή νερού
  • Η εξάτμιση - μαλτέζος μέρος του υποπλαίσιου
  • Ποδια κινητηρα από συνθετικό υλικο

Και μερικά ακόμα που μου ξεφεύγουν. Το 1991 όλα αυτά. Και παρ όλα αυτά, τα βλέπεις να κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα γύρω.

Την 17/1/2022 at 11:52 ΠΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Το Voge ζυγίζει 205 κιλά πλήρες υγρών, 188 είναι το στεγνό βάρος

Makes sense....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι κατασκευαστές βγάζουν μηχανές για α2. 

Το κοινό τις αγοράζει.

Αυτό δεν σημαίνει πως οι κατασκευαστές τις κάνουν φτηνιαρικες επειδή είναι μεταβατικές. Αυτό είπες κ σε αυτό διαφώνησα. 

Επίσης είναι σε θέση να γνωρίζω πως η σειρά των σιμπι πουλάει φουλ κ εκτός Ευρώπης με κόσμο που τα επιλέγει για να γυρίσει τον πλανήτη και μάλιστα έχουν φανατικό κοινό που τα κρατάει ως μοναδική all rounder... Δεν είναι θέμα της κλασικής καραμελιτσας Έλληνας φτωχολογιά μπλα μπλα...

Τώρα όσον αφορά το άλλο που διαφωνείς, δεν μπορώ να διασταυρώσω αν ο εν λόγω κινητήρας είχε τόσο εξωτικά υλικά που το βάρος του ήταν πεπουλο...αυτό εννοούσα εγώ με το σχόλιο που παρεθεσες...εσύ το πας στο ποσό καινοτόμο ήταν γενικά...άσχετο όμως αυτό με το βάρος για το οποίο συζητάμε... Πόδια με συνθετικό υλικό τώρα...οκ γουάο αλλά ασχετο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πλαστική ποδιά πάει στη μείωση βάρους. Οπως και το ψαλίδι αλουμινίου, που μόνο σε ακριβές μηχανές το βλέπουμε πιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/1/2022 at 1:47 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Μιας κ δεν συγκρίνουμε (αλλά συγκρίνουμε....... Ινσεψιο...) :

Το αχενα έχει 9 λίτρα ντεπόζιτο...17,5 το σιμπι... Δεν έχει καταλύτες, εξατμίσεις Maltezos γιατί...1988... Δεν έχει α-μπου-σου. Είναι μονοκύλινδρος με τεχνολογία Γαρδέλης... Παίρνει 1,6 λιγότερο λάδι. Λιγότερο ψυκτικό, μικρότερη μπαταρία... Κτλ κτλ...

Αν τα παραπάνω δεν δικαιολογούν την διαφορά 63 κιλών (133/196) πάσο... Το ΜΥ2022 με τα διπλά δισκόφρενα κ το νέο πηρούνι πήρε 4-5 κιλά μόνο από αυτά...ενδεικτικό είναι πως μίκρυναν ελαφρώς το ψυγείο για να γλιτώσουν 100γρ. Οπότε αντιλαμβάνεστε...

Δια της αναντιστοιχίας κ ένα mountain bike ή ακόμα καλύτερα ένα κουνιστό αλογακι (still περισσότερα άλογα από το τσεμπε, but that' another story...) είναι ελαφρύτερο........

Αυτό με το χάλυβα πάλι...μάντεψε τι πλαίσιο έχει το νέο Άφρικα... Αλήθεια δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ποιότητα με οποιοδήποτε μοντέλο της γκάμας... Να δεχτώ ότι η ποιότητα κατασκευής παλαιότερα ήταν ανώτερη αλλά όχι ότι τα Α2 έχουν χάλυβα κ είναι σχεδιασμένα να κρατάνε λιγότερο... ποιο δεν έχει ατσάλινο πλαίσιο δλδ;;;

Προχθές πέρασα ΚΤΕΟ για δεύτερη φορά...6 χρόνια, 60.000χιλ. και 10 χώρες μετα μονο μια βαλβίδα νεκράς... μάλλον ξέχασα να την αλλάξω στα 2 την φτηνοκατασκευή...άγιο είχα που δεν σκόρπισε ακόμα...

Μιλάμε για μπεστ σελερ την τελευταία τουλάχιστον 5ετια ενώ είναι ελάχιστες οι αγγελίες μεταχειρισμένων σε σχέση με τις πωλήσεις καινούριων. Καταλαβαίνω το σκεπτικό "μεταβατικό μηχανάκι", και οντως ισχύει σε κάποιους, αλλά στην πραγματικότητα ελάχιστοι το αλλάζουν. Είναι χρυσή τομή σε όλα. Μέτρια χρυσή τομή για καποιους οκ, αλλά σε όλα.

Οχι, δεν την δικαιολογούν. Fair and square. Είναι υπερβολικά βαρύ το 500 για την δυναμική του.

Το ''τεχνολογία Γαρδέλης'' δεν μπορεί να το γράφεις στα σοβαρά. Μπας και το μπερδεύεις με τίποτα XLR του 80τοσο σαν αρχιτεκτονική μοτέρ;

Πολλά error logic ακολουθούν σε ότι γράφεις και σε αυτήν, και στην επόμενη απάντησή σου π.χ. είναι best seller, δεν το αλλάζουν, γυρνάνε τον πλανήτη με αυτό, μπλα μπλα μπλα. Η ιστορία έχει δείξει διάφορα best seller επί πολλά χρόνια, που ήταν μέτριες ή κακές μοτοσυκλέτες. Το XT600E απόλυτος κυρίαρχος πωλήσεων την δεκαετία του '90 ήταν μια κακομέτρια μοτοσυκλέτα, χειρότερο από τους ανταγωνιστές του π.χ. Dominator. Και τον πλανήτη κάποιοι τον γυρνάνε με Βέσπες που κι αυτοί δεν τις αλλάζουνε. Και;

Ντάξει μια χαρά μοτοσυκλέτα είναι, απλά λέω ότι είναι βαρύ για αυτό που είναι, δεν λέω ότι είναι κακό, και σε πορεία που το έχω δει, μια χαρά όμορφα πάει, και καλό πάτημα έχει της δυναμής του, και πρακτικό είναι, και εύκολο, και δεν ζητάει, και ταιριάζει σε όλους ΚΑΙ γενικούς ΚΑΙ μεταβατικούς του Α2, και ξέρεις ότι θα έχεις μια εταιρία να το στηρίζει και αύριο, και δεν καίει και όλα τα καλά. Θα ήταν όμως ΑΛΛΗ μηχανή αν ήταν, αντί για 200 κιλά, 165. Θα το ένοιωθες στον δρόμο κάθε ώρα και στιγμή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφήστε τα τώρα αυτά ρε σεις...  Ας μας πει καλύτερα ο ποιο hugger χρησιμοποιεί γιατί έχω και εγω επάνω αυτή την μλκια το rossocromo (το είχε πετάξει και αυτός θυμάμαι κάποτε) και έχει γίνει και σε εμένα κουδουνίστρα και είμαι για αλλαγή αλλά δεν ξέρω σε τι να στραφώ.

Έχει κανείς άποψη για το μαμά Honda αν λέει τπτ;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια, τα 500αρια του Α2 εχουν πανω-κατω το βαρος μοτοσικλετων ιδιας κατηγοριας (ον/οφ) 700+ cc, τα νουμερα μιλανε απο μονα τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα κειμενα μενουν και ειναι απο πανω

Αν βαριεστε να τα διαβασετε και να καταλαβετε τι εχω απαντησει σε ποιον, δικο σας θεματακι...

Αλλο τοσο βαριεμαι κι εγω να εξηγω 

error logic λεει 😂😂😂

πριν 2 ώρες, το μέλος Odin έγραψε:

Αφήστε τα τώρα αυτά ρε σεις...  Ας μας πει καλύτερα ο ποιο hugger χρησιμοποιεί γιατί έχω και εγω επάνω αυτή την μλκια το rossocromo (το είχε πετάξει και αυτός θυμάμαι κάποτε) και έχει γίνει και σε εμένα κουδουνίστρα και είμαι για αλλαγή αλλά δεν ξέρω σε τι να στραφώ.

Δεν ξαναεβαλα καποιο... Το μονο που δειχνει να καλυπτει πολυ καλα αλλα ειναι καπως μπολικο στην εμφανιση ειναι το powerbronze. Ολα τα υπολοιπα απ'οτι βλεπω καλυπτουν και δεν καλυπτουν. Ειδικα το honda μπα θα ελεγα... Εμφανισιακα το Barracuda ειναι πολυ ομορφο και με chain guard αλουμινιου κουκλι. Αλλα πανακριβο (βασικα ολα πανακριβα ειναι αλλα γιου νοου...μοτοσυκλετες...)

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι 200 κιλά μηχανάκι , για να καθόμαστε 240 κιλά άνθρωποι και πράγματα και να μην κάνει κιχ  😀

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Odin έγραψε:

Έχω το μαμά Honda από πριν βγει το CB500X μου από το κατάστημα αγοράς (τέλος 2017) και είναι ακόμη σαν καινούργιο και απροβλημάτιστο (~24Κ χλμ)

Τροποποιήθηκε από τον skritikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Είναι 200 κιλά μηχανάκι , για να καθόμαστε 240 κιλά άνθρωποι και πράγματα και να μην κάνει κιχ  😀

spacer.png

Κανένας δεν είπε ότι είναι κακό μηχανάκι, απλά ειπώθηκε ότι είναι βαρυ, δηλαδή θεωρείς ότι αν είχε ψαλίδι αλουμινίου δεν θα άντεχε τα 240 κιλά φορτίου?

Δεχομαι ότι σε πολλούς αρέσει η κατηγορία αυτή αλλά προσωπικά δεν θα αγόραζα 200 κιλά μηχανάκι με 50 άλογα, θα προτιμούσα ένα F700 στα ίδια σχεδόν κιλά με 25 άλογα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα