Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Εμένα μου φαίνεται οτι θέλει λίγο ρύθιμιση το συρματόσχοινο του συμπλέκτη γιατί έχει χαλαρώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ο μίσος συμπλέκτης είναι "αδειος" αρχίζει η κίνηση του κάπου στην μισή διαδρομη...το διάβασα ότι ίσως φταίει και αυτό 

Το κύριος θέμα είναι μην πάρω μηχανάκι και το πάω για κάποια επισκευή ακόμα δεν το πήρα χωρίς καν να το χαρώ 😕

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελεις πρώτα να κάτσεις μα ρυθμίσεις ένα συρματόσχοινο , να κάνεις και μια βόλτα να δείς, και μετά να του κάνεις τα κόλλυβα;😄

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι φίλε σίγουρα θα κάνω αυτό και ευχαριστώ για την συμβουλη! 😊

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω πάνω σε αυτό το θέμα πιστεύετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου @costikos ειχες απολυτο δικιο ρυθμισα λιγο την ντιζα του συμπλεκτη και πλεον το νεκρο μπαινει με πολυ μεγαλη ευκολια!

Σημερα αγορασα και το μηχανακι , ειναι φοβερο και μου φαινεται να εχει αρκετο γκαζι αφου προερχομαι απο παπι, ωστοσο δεν βρηκα κανενα πρόβλημα στο να το οδηγήσω!

Μια ερωτηση παιδια οταν η μηχανη λειτουργει ακουγεται ενας μονιμος ηχος απο το κοντερ ο ιδιος ακριβως που ακουγεται και οταν γυρνας το κλειδι και φορτιζει ο εγκεφαλος αλλα δεν σταματαει καθολου, ειναι φυσιολογικο η πρεπει να το κοιταξω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι απ το κοντέρ, απο το τεπόζιτο από κάτω είναι. Λέγε με αντλία βενζίνης.

Τώρα, αν πρέπει να δουλεύει συνέχεια ή όχι, ας πει κανας άλλος, ούτε που έχω ανέβει ποτέ σε τέτοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λογικό δεν είναι να δουλεύει η αντλία συνέχεια? πώς θα λειτουργεί ο κινητήρας

τώρα αν ακούγεται έντονα η αντλία καλό θα ήταν να το κοιτάξει ο μηχανικός σου, μπορεί να έχει μαζέψει βρώμα και να ζορίζεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχεις πρόβλημα με μείγματα τις περισσότερες φορές έχει μαζέψει αρκετή βρομιά από το καύσιμο/σκουριά από ντεπόζιτο στο φίλτρο της αντλίας. Καλό είναι να αλλάζετε και προληπτικά γιατί ζοριζεται η αντλία με αποτέλεσμα να μείνεις εντελώς απο αντλία ( παθών γνωστός μου που δεν αλλάζε φίλτρο με 15ευρώ και έφαγε μανίκι τώρα )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο  service manual  δεν υπαρχει αναφορα για  φιλτρο βενζινης, επίσης αποκλείεται να κοστιζει η αλλαγή του μονο 15 ευρώ, τοσο θα κανει μόνο η φλαντζα της αντλιας βενζίνης για το μπασε βγάλε, οποτε μάλλον  τον δουλευουν τον φίλο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντός ο μάστορας μου που ρώτησα μου λέει δεν είναι κάτι αν ακούσεις λέει vstrom πως κάνει θα πεις αυτό δεν είναι τίποτα.

Επίσης είπε πως ίσως να χρειαζόταν αλλαγή αν είχε 60-70 χιλιάδες χλμ αλλά στις 20 αποκλείεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαλησπερα παιδες.Αρχισα να μπαινω σε ενα διλημα.Θα αρχισω με τα βασικα!

Εχω ενα cb 500x του 16.
Κυκλοφορω 95% δικαβαλος 135kg together και 20% 3 βαλιτσες tankbag ktlp.
Ειμαι υπερευχαριστημενος απο αποψη δυναμης και ταχυτητας.δλδ τα 140 που πιανει σε ευθεια μου ειναι αρκετα😄
αλλα το μηχανακη λόγω ανάρτησης πλεει σα το τιτανικο πανω στις στροφες με κυμα 8 μποφορ.
Με αποτέλεσμα,να μη μου εμπνεει καμια εμπιστοσυνη.Το πορισμα αυτο το εβγαλα γιατι οδηγησα μια αλλη μηχανη προχθες και πηγαινε βεντουζα πανω σε στροφες.
Δε φοβοσουν να δωσεις γκαζι,η να στριψεις παραπανω κτλπ.
Λαστιχα ειναι αρκετα καινουργια,πιεσεις μπροστα 32 πισω 38-με 42 εκει αναμεσα ειμαι.preload στο μαξ

Και επειδή μια φορά έγινε το κακο και ειχα ατυχημα, και ίιιιιιιιιισως επαιξε και αυτο το ρολο του,λεω να αλλαξω αναρτηση.Τη πισω σαν πρωτη φάση.
Το διλημα μου ειναι το εξης.Να δωσω μαξ 300€ να παρω ενα ελατηριο να το βαλω και το μηχανακι θα γίνει οπως πρεπει σε αυτο το τομεα?Η μηπως πάλι δε θα ανταπεξελθει λόγω
ξερω γω στησιματος ολης της μηχανης?
ή ενναλακτικη να το δωσω το cb και παω να βγαλω ενα διπλωμα και να παρω ενα transalp του 10 και θα ειμαι κουκλος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος -TRANE- έγραψε:

Εχω ενα cb 500x του 16.
Ειμαι υπερευχαριστημενος απο αποψη δυναμης και ταχυτητας.δλδ τα 140 που πιανει σε ευθεια μου ειναι αρκετα😄
αλλα το μηχανακη λόγω ανάρτησης πλεει σα το τιτανικο πανω στις στροφες με κυμα 8 μποφορ.
Με αποτέλεσμα,να μη μου εμπνεει καμια εμπιστοσυνη.Το πορισμα αυτο το εβγαλα γιατι οδηγησα μια αλλη μηχανη προχθες και πηγαινε βεντουζα πανω σε στροφες.
Λαστιχα ειναι αρκετα καινουργια,πιεσεις μπροστα 32 πισω 38-με 42 εκει αναμεσα ειμαι.preload στο μαξ

Και επειδή μια φορά έγινε το κακο και ειχα ατυχημα, και ίιιιιιιιιισως επαιξε και αυτο το ρολο του,λεω να αλλαξω αναρτηση.Τη πισω σαν πρωτη φάση.
Το διλημα μου ειναι το εξης.Να δωσω μαξ 300€ να παρω ενα ελατηριο να το βαλω και το μηχανακι θα γίνει οπως πρεπει σε αυτο το τομεα?Η μηπως πάλι δε θα ανταπεξελθει λόγω
ή ενναλακτικη να το δωσω το cb και παω να βγαλω ενα διπλωμα και να παρω ενα transalp του 10 και θα ειμαι κουκλος?

Εφόσον δεν σε ικανοποιεί τ μηχανάκι σημαίνει ότι πλέον θες κάτι άλλο ..το ότι ορισμένοι δίνουν 500 για φρένα 1000 για αναρτήσεις 1000 για εξατμίσεις κ 2000 στ μοτέρ εγώ δεν τ καταλαβαίνω πούλησε το και βάλε τα επιπλέον χρήματα ν πάρεις κάτι που θα κάνει εργοστασιακά αυτό που θες...Η παραπάνω τοποθέτηση είναι γενική αν νομίζεις ότι με 300 ευρώ λύνεις το πρόβλημα σου εννοείτε προχωράς κ μόνο αν δε σε ικανοποιήσει τ αποτέλεσμα σκφτεσαι για παρακάτω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λαθος σκεπτικό. Αν εισαι ικανοποιημένος απο το μηχανάκι συνολικά βελτιώνεις τα σημεία.

Το να το αλλαξεις με μεταχειρισμένο του '10 χωρις  να ξερεις το ιστορικό συντηρήσεων και ιδιοκτητών μπορει να ζητήσει περισσότερα απο αυτο που εχεις.

Το να το αλλαξεις επειδη το βαρεθηκες κανει νόημα.

Τώρα σε περιπτωση που θελεις να το βελτιώσεις καταρχας πρεπει να σου ρυθμίσει καποιος το δυναμικο sag με δυο αναβατες. Αν δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "προφόρτιση" πιθανον  να ειναι και η λυση του προβλήματος σου.

Αν όντως τον "ήπιε" το αμορτισερ πας σε αναρτισαδικο και κανεις συντήρηση αμορτισερ και πιρούνι.

Αν μετρησεις τα ελατήρια βαση μανιουαλ και βρεθουν εκτός προδιαγραφων(δεν πονταρω εκτος και αν εχεις 150k χλμ) τοτε μπορεις να αλλαξεις τα υπάρχον ελατηρια με αφτερ μαρκετ.

Αν θελεις να επενδύσεις πανω στο μηχανάκι γιατι θελεις να το κρατήσεις για χρονια, τοτε αγοραζεις εξολοκλήρου νεο αμορτισερ και ελατηρια πιρουνιου αφτερμαρκετ με κατι επώνυμό το οποιο θα πρεπει να υπολογίζεις 700ευρω. Αλλα θα εχεις πολυ αναβαθμισμένη ποιοτητα κύλισης και θα σου κρατησει για χρονια.

Οπως βλεπεις εχει σταδια που πρεπει να ψαξεις για το τι θελεις και τι χρειάζεται να κάνεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος -TRANE- έγραψε:

Εχω ενα cb 500x του 16.

τι ηταν η αλλη μηχανη που οδηγησες?

επισης την οδηγησες και εκεινη δικαβαλο με μπαγκαζια?

επισης μη νομιζεις οτι με μια αναρτηση ξαφνικα θα εχεις αλλο μηχανακι.

τις περισσοτερες φορες ακριβες αφτερμαρκετ κακορυθμισμενες συμπεριφερονται χειροτερα απο εργοστασιακες.

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Λαθος σκεπτικό. Αν εισαι ικανοποιημένος απο το μηχανάκι συνολικά βελτιώνεις τα σημεία.

Το να το αλλαξεις με μεταχειρισμένο του '10 χωρις  να ξερεις το ιστορικό συντηρήσεων και ιδιοκτητών μπορει να ζητήσει περισσότερα απο αυτο που εχεις.

Το να το αλλαξεις επειδη το βαρεθηκες κανει νόημα.

Τώρα σε περιπτωση που θελεις να το βελτιώσεις καταρχας πρεπει να σου ρυθμίσει καποιος το δυναμικο sag με δυο αναβατες. Αν δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "προφόρτιση" πιθανον  να ειναι και η λυση του προβλήματος σου.

Αν όντως τον "ήπιε" το αμορτισερ πας σε αναρτισαδικο και κανεις συντήρηση αμορτισερ και πιρούνι.

Αν μετρησεις τα ελατήρια βαση μανιουαλ και βρεθουν εκτός προδιαγραφων(δεν πονταρω εκτος και αν εχεις 150k χλμ) τοτε μπορεις να αλλαξεις τα υπάρχον ελατηρια με αφτερ μαρκετ.

Αν θελεις να επενδύσεις πανω στο μηχανάκι γιατι θελεις να το κρατήσεις για χρονια, τοτε αγοραζεις εξολοκλήρου νεο αμορτισερ και ελατηρια πιρουνιου αφτερμαρκετ με κατι επώνυμό το οποιο θα πρεπει να υπολογίζεις 700ευρω. Αλλα θα εχεις πολυ αναβαθμισμένη ποιοτητα κύλισης και θα σου κρατησει για χρονια.

Οπως βλεπεις εχει σταδια που πρεπει να ψαξεις για το τι θελεις και τι χρειάζεται να κάνεις. 

Κατατοπιστικοτατη απαντηση.Ευχαριστω.

πριν 49 λεπτά, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

τι ηταν η αλλη μηχανη που οδηγησες?

επισης την οδηγησες και εκεινη δικαβαλο με μπαγκαζια?

επισης μη νομιζεις οτι με μια αναρτηση ξαφνικα θα εχεις αλλο μηχανακι.

τις περισσοτερες φορες ακριβες αφτερμαρκετ κακορυθμισμενες συμπεριφερονται χειροτερα απο εργοστασιακες.

Οχι δε τη δοκιμασα δικαβαλη,γιατι δεν ηθελα χωρις να ξερω τη μηχανη να ανεβασω και 2ο ατομο.Αλλα και μονος ενιωσα μεγαλες διαφορες με σχεση το δικο μου.Ενα κλε του 98 ηταν το ενα και ενα β στρομ.Ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα,

Δυστυχώς το πίσω αμορτισερ κλατάρει στην απόσβεση επαναφοράς και το μηχανάκι πλεει,  ιδιως στο δικαβαλο.

Τώρα που η OHLINS καταλαβε οτι το CB500Χ  φοράει διαφορετικό αμορτισερ από το CBR500 μπορείς να πάρεις ενα τετοιο και να ξεμπερδευεις.

Θα σε βοηθήσουν και στην αντιπροσωπεια στον Τασουλη για το σωστό ελατήριο.

Αλλη λύση που εβαλα εγώ και φτηνοτερη (όταν η OHLINS δεν ειχε αμορτισερ για το CB500X σε παραγωγή) εινα τα Wilbers (wilbers.de) μπαινεις παραγγελνεις με τα στοιχεια που ζητανε και ερχετε στην πορτα σου, τα ελατηρια μπροστινου που δινει τα progressive χρειαζονται παραπάνω προφορτιση για το βαρος μου (83 kg) και πρεπει να μπουν ροδελες για το μοντελο του 13 που εχω (χωρις ρυθμιση προφορτισης).

Αν δεν εχεις εμπειρια από ρυθμιση αναρτήσεων προτιμησε τα Ohlins, στην αντιπροσωπεια θα σου ρυθμισουν τη μηχανή σωστα.

Μετα τις αλλαγες φυσικά και εχεις αλλη μηχανή ειδικά στο δικάβαλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα στην ομάδα. Πριν λίγο καιρό έδωσα την μηχανή σε έμπορο. Προ ημερών ανακάλυψα ότι μου έχουν μείνει οι χειρολαβές λόγω του ότι είχα βάλει την γνησια μπαγκαζιερα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας ενημέρωσή. Τις δίνω στα 100 ευρώ. Μοντέλο 16.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα. αν ενδιαφέρεται κάποιος , δίνω τη μηχανή.  Η αγγελία στο car είναι εδώ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33386024-honda-cb-500 

Η αγγελία στο forum είναι εδώ αν και έχει κάποιο θέμα και δεν ανοίγουν οι αγγελίες.: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα