Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Για όσους θέλουν να το παραγγείλουν (το γρανάζι)  ο κωδικός  είναι JTF 1381.16

Τροποποιήθηκε από τον sam46

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια θελω συμβουλη για tankbag ή tailbag (που να πιανει κατω απο την σελα και να βγαινει μαζι της οταν βγαινει αυτη).Κατι λιγο ματζοβολο αλλα οχι και πολυ μικρο,να εχω μεσα τα μικροαπαραιτητα (πορτοφολια,κινητα...) αλλα να μπορει να παρει καιμια τσαντουλα για καποιο μπανιο ή μικρη ημερησια εκδρομη που θα παω.Λιγο καλοβλεπω τα KAPPA LH200 και 201 αλλα δεν ξερω πως καθονται οι μαγνητες τους στην μηχανη μας και πως δειχνουν σαν εμφανιση (θα προτιμουσα να μην ασχοληθω με ιμαντες ειτε σαν προαιρετικους ειτε σαν βασικους).Αν επιπλεον εχει καποιος εμπειρια απο κατι χειροπιαστα ας αναφερει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 56 λεπτά, το μέλος sotoskon έγραψε:

Παιδια θελω συμβουλη για tankbag ή tailbag (που να πιανει κατω απο την σελα και να βγαινει μαζι της οταν βγαινει αυτη).Κατι λιγο ματζοβολο αλλα οχι και πολυ μικρο,να εχω μεσα τα μικροαπαραιτητα (πορτοφολια,κινητα...) αλλα να μπορει να παρει καιμια τσαντουλα για καποιο μπανιο ή μικρη ημερησια εκδρομη που θα παω.Λιγο καλοβλεπω τα KAPPA LH200 και 201 αλλα δεν ξερω πως καθονται οι μαγνητες τους στην μηχανη μας και πως δειχνουν σαν εμφανιση (θα προτιμουσα να μην ασχοληθω με ιμαντες ειτε σαν προαιρετικους ειτε σαν βασικους).Αν επιπλεον εχει καποιος εμπειρια απο κατι χειροπιαστα ας αναφερει...

Εγώ θα επέλεγα τον Drybag180 της SW MOTECH μαζί με ένα σετ Rockstrap και θα τελείωνα. Το κόμπο αυτό θα σου προσφέρει :

-18 λίτρα χώρου, πλήρως αξιοποιήσιμα λόγω σχήματος

-Πλήρη αδιαβροχοποίηση

-Καλά επίπεδα ευκολίας ( λόγω ρόκστραπ )

-Δυνατότητα φορτώματος με βαριά αντικείμενα, κάτι το οποίο με ένα τάνκμπαγκ θα ήταν άβολο

-Δεν μπλέκεις άμεσα με το τιμόνι. Εννοώ πως πολλές φορές, αγοράζουμε ένα tankbag χωρίς να υπολογίσουμε τις μετέπειτα προσθήκες που μπορεί να χρειαστούμε, βλέπε ram mounts για κάμερα, παροχές ρεύματος κοκ. Όλα αυτά, στο 99% των περιπτώσεων, καταλήγουν στο να βρίσκουν στο tankbag κατά το κόψιμο του τιμονιού. 

-Ομοιομορφία συνόλου

Τα μόνα αρνητικά που εντοπίζω είναι η κατάληψη της πίσω θέσης καθώς και η ευκολία κλοπής αν δεν είσαι προσεκτικός. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω το Kappa Moto LH201.  ΜΕ έχει βολέψει,  εχει δυνατούς μαγνήτες, και δένει με κλιπς στο τιμόνι μπροστά, αλλά δεν είναι αδιάβροχο. Έχει αδιάβροχη θήκη, που την βάζεις σαν καπότα αν αρχίσει να βρέχει ,  που είναι λίγο άβολο, γιατί για να πάρεις κάτι , θα πρέπει να την βγάζεις πάλι.

Βγαίνει ο πάνω όροφος, και γίνεται πολύ μικρο.

Σε πλήρη έκταση, βλέπω κανονικά  τα όργανα, αλλά είμαι 1.80.

Πως δείχνει;

ΜΙα κανονική

3XVHFgo.jpg

Και μια με την καπότα, στο οδοιπορικό που γαμήθηκε να βρέχει  (αλλα δεν βράχηκε τίποτα μέσα )

Fnya7lQ.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το LH 201 ειναι στην ουσια 2 ανεξαρτητες θηκες.Μπορεις να βαλεις φωτο χωρις να ειναι σε πληρη εκταση;Μηπως το LH200 ειναι πιο ευκολοβολο;Στο τιμονι το εχεις δεμενο ή εχεις μονο τους μαγνητες και αρκουν;Ετσι οπως το βλεπω κιολας φαινεται σαν να μην πιανουν καθολου οι πλαινοι μαγνητες στο ντεποζιτο γιατι γειτνιαζουν στα πλαστικα κομματια.

Τροποποιήθηκε από τον sotoskon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω το givi EA102B 25lt

Μου κάνει τη δουλειά, αλλά δεν είναι για συχνή χρήση στο πολύ φόρτωμα το παίρνω.

Έχει τέσσερις μαγνήτες στις γωνιές και κάπως το βολεύει να πιάσουν όλοι στο τεποζιτο. Δεν είναι η βαλίτσα μου... Να εξηγιόμαστε! Τα άμεσης χρήσης πράγματα μόνο για να μην παίζουμε με τις βαλίτσες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος sam46 έγραψε:

Ήρθαν από Αγγλία. 

IMG_20180703_101245.jpg

Ποσο πηγε το ενα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

Γιατι δυο Γιωργο ??

Θα βάλω και πίσω. Είμαι λαρτζ. :laugh:

22€ το τεμάχιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφερε να το παρεις απο εξω;Εγω εδω (Ηρακλειο να φανταστεις) σε ανταλλακτικαδικο-ηλεκτρολογειο συνοικιακο που τον πηρα τηλεφωνο, ετυχε και δεν το ειχε ετοιμοπαραδοτο (αλλα το φερνει σε 2 μερες) και μου ειπε 20Ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/7/2018 at 9:49 ΜΜ, το μέλος sotoskon έγραψε:

Το LH 201 ειναι στην ουσια 2 ανεξαρτητες θηκες.Μπορεις να βαλεις φωτο χωρις να ειναι σε πληρη εκταση;Μηπως το LH200 ειναι πιο ευκολοβολο;Στο τιμονι το εχεις δεμενο ή εχεις μονο τους μαγνητες και αρκουν;Ετσι οπως το βλεπω κιολας φαινεται σαν να μην πιανουν καθολου οι πλαινοι μαγνητες στο ντεποζιτο γιατι γειτνιαζουν στα πλαστικα κομματια.

δεν είναι σε πλήρη έκταση στις φωτογραφίες, ψηλώνει και άλλο.  Πιάνουν οι μαγνήτες, απλά έχει κάτι σαν αυτιά, που είναι στον αέρα, γιατι μαζεύετε όταν το παίρνεις μαζί σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τοποθετήθηκε και το 16άρι γρανάζι εμπρός. Αυτό: JTF1381RB http://www.jtsprockets.com/catalogue/sprocket/JTF1381RB/ Απο Αγγλία με περίπου 30 ευρώ. Εδώ δεν υπήρχε ούτε αυτό, ούτε και το πίσω. Η διαφορά του από το απλό, είναι στη επένδυση με λάστιχο που έχει (όπως έχουν πολλά εργοστασιακά), έτσι ώστε να μειώνεται ο θόρυβος. Αλλάχτηκε και η αλυσίδα με χρυσή DID 110ρα. Οπτικά συνδυάζεται υπέροχα με το μαύρο πίσω γρανάζι και την μαύρη ζάντα.

https://postimg.cc/image/ye1co8mbp/

Αφήνοντας την μηχανή να ρολάρει σε κατηφόρα, με σβηστό μοτέρ, νεκρά και χωρίς κράνος (έτσι ώστε να έχω ελεύθερη ακοή), το μόνο που ακούγεται, αρχικά είναι μόνο ο θόρυβος από τα λάστιχα και μετά από τα 40χλμ και ο αέρας. Απίστευτη, αθόρυβη αίσθηση ποιότητας. Σε κανονική οδήγηση με το μοτέρ να δουλεύει (ώστε να υπάρχει τάση στην αλυσίδα), μόλις που ακούγεται. Τεράστια διαφορά από το εργοστασιακό σετ.

Στό δρόμο τώρα, η βελτίωση (σύμφωνα με τις δικές μου προτιμήσεις) είναι ακόμα μεγαλύτερη. Όπως έπρεπε να είναι από το εργοστάσιο. Ταξιδεύεις πλέον χωρίς να ψάχνεις συνέχεια γιά έβδομη σχέση. Χωρίς να ζορίζεται στις πρώτες δύο ταχύτητες (κάθε άλλο), αφού όπως βλέπουμε και στο gearingcommander η διαφορά σε αυτές είναι αμελητέα.

Συμπερασματικά: Με το 16 εμπρός (ή το 38 πίσω) έχεις την αίσθηση ενός κανονικού γραναζώματος, αλλά προς το κοντό. Με τον συνδυασμό 16 και 38 η αίσθηση νορμάλ γραναζώματος παραμένει, αλλά προς το λίγο μακρύ.

Το κοντέρ πλέον δείχνει 112 όταν η πραγματική ταχύτητα είναι 120 και 123 (δεν θυμάμαι ακριβώς) στα 140.

Κάτι τελευταίο προς το παρόν. Οι 1000 στροφές που κερδίζεις μπορεί να φαίνονται λίγες, αλλά είναι μία ολόκληρη σειρά από διάφορους παράγοντες (όπως πχ η γραμμική ταχύτητα του εμβόλου, η καμπύλη της ροπής κτλ) που τελικά καθορίζουν την αίσθηση βελτίωσης που αντιλαμβάνεται ο αναβάτης ανάλογα με το μηχανάκι που οδηγεί. Αυτό όμως είναι ένα άλλο τεράστιο (και πολύ όμορφο και ενδιαφέρον) θέμα συζήτησης και αντιπαραθέσεων. Σε κάποιο άλλο thread.

Τροποποιήθηκε από τον BOLDOR 900 F1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου εισαι ευχαριστημενος ολα καλα. Αλλωστε ειπαμε ειναι υποκειμενικο το θεμα. Παρολαυτα ενα πραγμα θα με απασχολουσε μονο.

Με το 16αρι σε μετρημενη αποσταση των 61χιλ. εδειξε 59 (ενταξει, μικρο το κακο). Τωρα στο 16-38 δεν ξερω ποση αποκλιση θα εχεις. Προφανως μεγαλυτερη. 

...και το speedohealer ειναι τσουχτερο και ψιλομπελας........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

boldor & x μαζέψτε εμπειρία σε όλες τις συνθήκες απο το μακρύτερο γρανάζωμα και μετά απο 10k κάντε ένα απντειτ να μάθουμε περισσότερα

νομίζω γκατζετάκια τύπου speedhealer ποικίλουν θα βρεις κάτι να καλιμπράρεις το όργανο    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος BOLDOR 900 F1 έγραψε:

Το κοντέρ πλέον δείχνει 112 όταν η πραγματική ταχύτητα είναι 120 και 123 (δεν θυμάμαι ακριβώς) στα 140.

να κάνω μια χαζή ερώτηση ?

Αυτό θα έχει επίπτωση και στον χιλιομετρητή ή μόνο στην ένδειξη ? Δηλαδή, εκεί που είναι παράδειγμα να γράφει 1200km θα έχει "γράψει" 1120 ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Αυτό είπα πριν.......

Ναι.

Ντάξει ντε, μη βαράς, δε το είχα διαβάσει :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος BOLDOR 900 F1 έγραψε:

Τοποθετήθηκε και το 16άρι γρανάζι εμπρός. Αυτό: JTF1381RB http://www.jtsprockets.com/catalogue/sprocket/JTF1381RB/ Απο Αγγλία με περίπου 30 ευρώ. Εδώ δεν υπήρχε ούτε αυτό, ούτε και το πίσω. Η διαφορά του από το απλό, είναι στη επένδυση με λάστιχο που έχει (όπως έχουν πολλά εργοστασιακά), έτσι ώστε να μειώνεται ο θόρυβος. Αλλάχτηκε και η αλυσίδα με χρυσή DID 110ρα. Οπτικά συνδυάζεται υπέροχα με το μαύρο πίσω γρανάζι και την μαύρη ζάντα.

https://postimg.cc/image/ye1co8mbp/

Αφήνοντας την μηχανή να ρολάρει σε κατηφόρα, με σβηστό μοτέρ, νεκρά και χωρίς κράνος (έτσι ώστε να έχω ελεύθερη ακοή), το μόνο που ακούγεται, αρχικά είναι μόνο ο θόρυβος από τα λάστιχα και μετά από τα 40χλμ και ο αέρας. Απίστευτη, αθόρυβη αίσθηση ποιότητας. Σε κανονική οδήγηση με το μοτέρ να δουλεύει (ώστε να υπάρχει τάση στην αλυσίδα), μόλις που ακούγεται. Τεράστια διαφορά από το εργοστασιακό σετ.

Στό δρόμο τώρα, η βελτίωση (σύμφωνα με τις δικές μου προτιμήσεις) είναι ακόμα μεγαλύτερη. Όπως έπρεπε να είναι από το εργοστάσιο. Ταξιδεύεις πλέον χωρίς να ψάχνεις συνέχεια γιά έβδομη σχέση. Χωρίς να ζορίζεται στις πρώτες δύο ταχύτητες (κάθε άλλο), αφού όπως βλέπουμε και στο gearingcommander η διαφορά σε αυτές είναι αμελητέα.

Συμπερασματικά: Με το 16 εμπρός (ή το 38 πίσω) έχεις την αίσθηση ενός κανονικού γραναζώματος, αλλά προς το κοντό. Με τον συνδυασμό 16 και 38 η αίσθηση νορμάλ γραναζώματος παραμένει, αλλά προς το λίγο μακρύ.

Κάτι τελευταίο προς το παρόν. Οι 1000 στροφές που κερδίζεις μπορεί να φαίνονται λίγες, αλλά είναι μία ολόκληρη σειρά από διάφορους παράγοντες (όπως πχ η γραμμική ταχύτητα του εμβόλου, η καμπύλη της ροπής κτλ) που τελικά καθορίζουν την αίσθηση βελτίωσης που αντιλαμβάνεται ο αναβάτης ανάλογα με το μηχανάκι που οδηγεί. Αυτό όμως είναι ένα άλλο τεράστιο (και πολύ όμορφο και ενδιαφέρον) θέμα συζήτησης και αντιπαραθέσεων. Σε κάποιο άλλο thread.

το πίσω που έβαλες είναι 38 της ίδιας εταιρείας? για πες και τον κωδικό της did. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα
έχω κάνει τα πρώτα 400 χλμ με τη νέα μηχανή και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.
Είναι πολύ οικονομική, εύκολη στην οδήγηση στην πόλη και ευχάριστη στην περιφερειακή και Αττική οδό.
Λόγω στρωσίματος δεν το έχω πιέσει ακόμα αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις που ήδη τις έχω δεί στο forum και παρακαλώ για τη βοήθεια σας.
Τα λάστιχα για αρχή φαίνονται καλά δεν ξέρω αργότερα η σε βρεγμένο.

Σέλα. Μετά από 15 λεπτά αρχίζει και με ενοχλεί λίγο και στο μισάωρο αρκετά. Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για να την κάνω ανατομική. από αυτά που διάβασα στο forum άλλους τους ενοχλεί και άλλους όχι. Ισως να παίζουν ρόλο και τα κιλά (100).
Το πιό ενοχλητικό είναι στις λακούβες ιδίως αν είναι συνεχόμενες, νοιώθω έντονους κραδασμούς( ας το πώ έτσι) πίο πολύ στο δεξί χέρι και αυτό δεν ξέρω αν φτιάχνει (αλλαγή ελατηριών - λαδιών στο μπροστινό) μαλλον από αναρτήσεις πάσχει ή εγώ περίμενα κάτι καλύτερο. πίσω είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.(έριξα την πίεση στα λάστιχα 33-37 και ήταν λίγο καλύτερα)αλλά είναι πολύ κουραστικό στα χέρια αυτό το κοπάνημα.
Ψάχνω όπως και άλλοι 7η ταχύτητα και είμαι ακόμα στο στρώσιμο (μέχρι 4000-4500 στροφές)
Αυτά για αρχή
φιλικά
Δημήτρης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα Μητσο. Αν εισαι και 59 ετων, ξερω την πηγη του προβληματος :wub:. Καλοριζικο,καλοταξιδο και παντα ορθιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Δημήτρη

Λογικά δεν είναι οι αναρτήσεις, αλλιώς θα ένιωθες τον κραδασμό και στα δύο χέρια, όχι μόνο στο δεξί
Αν έχεις κάγκελα ρίξε μια ματιά αν είναι οι βίδες κανονικά βιδωμένες ή υπάρχει κάποιο σπάσιμο στις ενώσεις

Αν δεν έχεις κάγκελα βλέπουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπέρα

δεν έχω βάλει κάγκελα. Και στα 2 χέρια το καταλαβαίνω αλλά στο δεξί πιο έντονα. Με χαμηλότερη πίεση στα λάστιχα είναι λίγο καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το κοπάνημα από τις αναρτήσεις είναι σχετικά υποκειμενικό
Όμως εμένα οι αναρτήσεις στο χ μου φαίνονται πιο μαλακές σε σχέση με άλλες μηχανές που είχα
οπότε αυτό που περιγράφεις δε μου φαίνεται σαν  φυσιολογική λειτουργία.
Το κοπάνημα στο τιμόνι είναι ενιαίο. Σε κάποιον μπορεί να φαίνεται έντονο σε έναν άλλο μπορεί να φαίνεται αμελητέο. Όμως το να είναι εντονότερο στο δεξί γκριπ, δείχνει σαν κάτι να μη λειτουργεί σωστά

Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσεις να οδηγήσεις κάποιο άλλο χ για να συγκρίνεις
Θα πρότεινα πάντως να απευθυνθείς σε συνεργείο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/14/2018 at 2:00 ΜΜ, το μέλος dnikou έγραψε:

καλησπέρα

δεν έχω βάλει κάγκελα. Και στα 2 χέρια το καταλαβαίνω αλλά στο δεξί πιο έντονα. Με χαμηλότερη πίεση στα λάστιχα είναι λίγο καλύτερα.

Δοκιμασε να χαλαρωσεις τα χερια σου οταν πιανεις το τιμονι! Κατα 99% σφιγγεις πολυ τα γκριπς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα