Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Μητσο εισ'ωραιος, ποση ωρα εψαχνα δεν βρηκα τιποτα

να είναι καλά όλα τα αλάνια εδω μέσα που φιλότιμα τρέχουν(με BT 016) :mB_kalo_e: να βοηθήσουν έξυπνα οικονομικά και με ασφάλεια !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 45 λεπτά, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Μητσο εισ'ωραιος, ποση ωρα εψαχνα δεν βρηκα τιποτα. Με προβληματιζει λιγο ο δεικτης φορτιου, η μηχανη ειναι μονη της 200 κιλα, φανταζομαι προστιθενται οι δεικτες μπρος και πισω και παμε 560 περιπου

Και τα 2 μαζί =561 μειον το βαρος της μοτό+αξεσουαρ = το ωφέλιμο για επιβατες+μπαγάζια

Ομως εχει και το μοτο μεγιστο επιτρεπόμενο βαρος συμφωνα με το μανιουαλ στην ενοτητα προδιαγραφές

http://prntscr.com/jmzsv9

Τωρα κατα πόσο αυτα ειναι εφαρμοσιμα δεν ξερω

Εγω δικαβαλος χωρις μπαγαζια πιάνω τα 170 κιλά +μπαγαζια μονο πίσω αν βαλω και τις πλαινες :blush:

Αλλά παρηγοριεμαι που βλέπω τον συντροχο Θοδωρή που εχει σκαρφαλώσει με το μοτο μας "τρικάβαλος" και με μπαγάζια φουλ

Η Μπριτζ στα τουριστικα της δινει ακομα 30 κιλα στο πισω και τα ιδια στο μπροστα επομενως σιγα τα ωά

Παντως τα βλέπω σε ενα ευρος απο 180 εως 220 ευρά +τοποθετηση κι ο λαστιχας μου εχει τα S21 245 +15

ε δεν ειναι και τρελές διαφορές

Τροποποιήθηκε από τον mitsos59

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bt16 pro και από εμεμα.

Μέχρι τώρα 4.000χλμ αποβληματιστα.

Βροχή,στεγνό,κρύο,ζέστη δεν με προβλημάτισαν καθόλου. 

Στα 175€ δε που τα έβαλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα τα ξαναβάλω. 

Και με μια αλλαγή λαδιών στο μπροστινό το μηχανακι έχει αλλάξει προς το καλύτερο από θέμα σταθερότητας και φρεναρίσματος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος sam46 έγραψε:

Bt16 pro και από εμεμα.

Μέχρι τώρα 4.000χλμ αποβληματιστα.

Βροχή,στεγνό,κρύο,ζέστη δεν με προβλημάτισαν καθόλου. 

Στα 175€ δε που τα έβαλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα τα ξαναβάλω. 

Και με μια αλλαγή λαδιών στο μπροστινό το μηχανακι έχει αλλάξει προς το καλύτερο από θέμα σταθερότητας και φρεναρίσματος. 

Τι νουμερο εβαλες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα στη βόλτα για Λουτράκι έφαγα μια ριπή από δεξιά στο υψος της Ελευσίνας στην αττική οδό που μου έφυγε η μαγκιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/5/2018 at 11:05 ΠΜ, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Καλημέρα κaι καλό σ/κ

Ανάρτηση : "λεπτό" κι ευαίσθητο θέμα και σε γενικές γραμμες ειναι όπως γραφει ο συντροχος FlyingInADream

Η ρύθμιση των αναρτήσεων είναι πάντα ένας συμβιβασμός, όπου κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις (ισχυρίζοντε γενικώς)

http://www.motomag.gr/news/tehnika-arthra/rythmisi-anartiseon

Δυστυχώς και τα δύο (το άρθρο, και το βίντεο του Θανάση) δεν εξηγούν σωστά τη ρύθμιση του sag. Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γίνονται χοντρά λάθη στη ρύθμιση της προφόρτισης.

Η προφόρτιση του ελατηρίου είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την ρύθμιση του static sag.

Δηλαδή για το πόσο θα κάτσει η ανάρτηση με το βάρος της μοτοσυκλέτας και με όλα τα τυχόν αξεσουάρ της και πρέπει να είναι τουλάχιστον 10% της διαδρομής όπως είπε και ο Θανάσης.

Το πόσο θα κάτσει η μοτοσυκλέτα με το/τους αναβάτες ΜΕΤΑ από τη ρύθμιση του static sag που γίνεται πρώτη, εξαρτάται ΜΟΝΟ από το συντελεστή σκληρότητας του ελατηρίου και ονομάζεται race sag ή dynamic sag και πρέπει να είναι περίπου το 1/4 με 1/3 της διαδρομής της ανάρτησης.

Και να το λάθος αν ακολουθηθούν οι  οδηγίες των άρθρων-βίντεο.

Ο φίλος enteprise-psi που πάει "τρικάβαλος" από θέμα βάρους αναβατών θα πρέπει να προφορτίσει πολύ το ελατήριο ώστε να μην κάθεται η πίσω ανάρτηση παραπάνω από το ένα τρίτο της πλήρως φορτωμένος, με αποτέλεσμα όταν θα κατέβουν οι αναβάτες από επάνω η μοτοσυκλέτα να έχει μηδενικό static sag, με αποτέλεσμα σε κάποια περίεργη καμπή με πολλά και ανωμαλίες να χάσει την πρόσφυση του πίσω ελαστικού.

Συνεπώς ρυθμίζουμε static sag με την προφόρτιση και αφήνουμε το τι γίνεται μετά αν δεν μας κάθεται η ρύθμιση του dynamic sag με τα κιλά μας αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε ελατήριο λόγω κόστους, κοιτάμε μόνο να φορτώνουμε τη μηχανή πιο συμμετρικά ώστε να βυθίζεται ανάλογα και το μπροστά.

( Τα παραπάνω ισχύουν για όταν έχουμε βάρος αναβάτη/αναβατών, όταν ο αναβάτης είναι πολύ ελαφρύς π.χ. κοπελίτσα solo, ισχύουν τα αντίστροφα). 

Δυστυχώς αν δεν έχουμε λεφτά να αλλάξουμε το αμορτισέρ - ελατήριο, συμβιβαζόμαστε με ότι έχουμε.

Ανακαλώ στη μνήμη μου ένα σεμινάριο ρύθμισης αναρτήσεων που (αν δεν κάνω λάθος) είχε διοργανώσει το ΜΟΤΟ στις αρχές της δεκαετίας του ενενήντα στο υπόγειο της τότε ΛΕΜΟΤ στην Καλλιρρόης. Δάσκαλος ο Χρήστος ο Τασούλης τότε αντιπρόσωπος της White Power. ( Δεν θυμάμαι αν ήταν και ο Χούντρας παρών).

Μου έχει μείνει χαραγμένη η φράση του "στη βροχή ρυθμίζουμε τις αναρτήσεις σούπα".

Συμπέρασμα, δεν θέλουν οι κατασκευαστές οι μοτοσυκλέτες τους να πετάνε τους αναβάτες κάτω γιαυτό και προσπαθώντας να καλύψουν μεγάλη γκάμα αναβατών τις ρυθμίζουν προς το πιο μαλακό, είναι ασφαλέστερο από το πιο σφικτό, συγχωρούν πιο εύκολα λάθη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το προηγουμενο σάββατο,έπεσε στα ματια μου η αγγελια το μαυρου cb ΜΥ16 απο το ναυπλιο, την οποια τη τιμη την ειχε κατεβασει  στα ~4600.
Μεχρι την δευτερα,δεν την ειχα ανοιξει καν την αγγελια γιατί έλεγα στον εαυτό μου οτι δε γουσταρω μαυρο.Οποτε μου φαινόταν αδιαφορη σαν αγγελια.

2-3 μερες έπαιζε η αγγελια και οσο την εβλέπα λέω κάτσε να παω να τη δω απο κοντα σε μαυρο εδώ σε μια αντιπροσωπεία στη Θεσσ/νικη.
Παω την βλέπω,μαρεσει πολύ το ματ εν τέλη και επειτα μετα απο μια συζητηση με τον ,τον παιρνω τηλεφωνο τη δευτερα και του λεω παρασκευή κατεβαινω να τη παρω.Κρατησε την μου,μη την δωσεις αλλου!Οποτε τώρα ξεκινάνε οι σκέψεις γύρω απτο μυάλο μου για το πως θα γινει ολο αυτό.Το ταξιδι,ο ελενχος,η επιστροφη στην αθηνα,η διαμονη μου,η ασφαλής διαμονή τα βράδυα της μηχανης στην αθηνα κτλπ.Για μενα η ολη φάση ηταν κατι το πρωτόγνορο οποτε ήμουν σε αναμμενα καρβουνα καθολη τη διαρκεια.
Οποτε φορτώνω σε ενα σακιδιο πλάτης οτιδηποτε εξοπλισμο πίστευα οτι μπορουσα να χρειαστω.Οποτε βαζω γαντια,αδιαβροχα,κατι λουκετα μερικά ρουχα,ενα κράνος ενα μπουφάν φιλου και φευγω για ναυπλιο με κτελ πεμπτη βραδυ.

Παρασκευη πρωι-πρωί έχω φτάσει ναύπλιο,τρώω μια κοτόπιτα και τον παίρνω τηλ να ερθει.Μη ξέρωντας πως θα ήταν η μηχανή από κοντα,ήμουν λίγο nervous.
Ερχέται,τσεκάρω κατι λίγα απο δω και αποκει,την κάνω βόλτα ολα κομπλε.Λεω θα τη παρω.Παμε πρώτα στο αργος για ενα checking ,βλέπουμε 2-3 χτυπηματάκια μαρσπιε κτλπ,κατεβάζουμε λίγο τη τιμή,συμφωνούμε,παμε υπουργείο για τη μεταβιβάση μπαμ μπαμ,βγάζω και μια ασφάλεια πίνω και ενα καφεδακι μέχρι να γίνει active  και ξαφνικά έχω αγοράσει μηχανή :P

IMG_20180525_145142.jpg

Στο καπάκι μου έρχεται φλασιά,οπου ένας φίλος δούλευε στη Πήλο στη πελοποννησο.Το χτυπάω στο gps,βλέπω οτι επεφτε πολύ μακρια!Τον παιρνω τηλ,του λέω Βασιλη είμαι ναύπλιο,που σε βολεύει να ερθεις?Με λεει τα κτελ πάνε μεχρι καλαματα τουλαχιστον για εκεινη την ωρα.Του λέω οκ πανε καλαματα σε κανα 2ωρο θα ερθω.
Έχωντας νεα μηχανή ανυπομονουσα να κάνω πολλά KM.Ξεκινάω για καλαμάτα απο τον επαρχιακό δρόμο,νομίζω έχει και εθνική αλλά επελεξα τον στροφάτο δρόμο.

Το GPS έγραφε 2,5 ωρες δρόμος.Διανύω καμια 20κμ προς καλαματα απο τον 'παλιό' και αποφασίζω να γυρίσω πίσω γιατί ήταν 2 η ωρα,θα έφτανα κατα τις 5 και θα εφευγα κατα τις 8 για επιστροφή αθηνα.Ολα αυτά υστερα απο ενα βραδινό ταξίδι με τα κτελ και αύπνος και νεος οδηγός για τη μοτοσυκλέτα το θεώρησα επικινδυνο,οποτε γυρνάω προς τα πίσω,και πλεον πάμε σαλαμίνα που εχουμε σπίτι και θα ειναι ασφαλες η μηχανη γιατι αθηνα,ενω εχω σπιτι για να μεινω,δεν ειχα σκεφτεί που θα αφηνα τη μηχανη.
Οποτε πλεον φτάνω πάχη,παίρνω καραβάκι πάω σπιτι και βάζω τη μηχανή στο σπίτι. Ναι,μέσα στο σπίτι! :biggrin:

IMG_20180525_171313.jpg

Κάθομαι και τη χαζευω-χαιδεύω για ώρα:wub:
Η ώρα ειχε πάει 7 το απογευμα.
Λεω οκ θα κατσω να ξεκουραστώ,να σηκωθω αυριο το πρωι για αθήνα...
Πάνω απο 2 ώρες δεν αντεξα,την βγάζω έξω και κάνω μια μικρή βραδυνή βολτα στη σαλαμινα.Τρωω και 2-3 παγωτάκια,και γυρνάω σπίτι,την κοιμίζω :P και υστερα την πέφτω και γω για υπνο παρέα με μια πεθαμενη κατσαρίδα μιας και το χειμώνα κανεις δεν ειχε πάει.
Ξυπνάω το πρωί σαββάτου,πάω αθήνα,βόλτες σε φίλους,φίλες ανιψιες,αδερφες κτλπ να τους δω ολους,αποφασίζω να μείνω στη θεια μου στο πειραιά γτ εχει απεναντι της ενα βενζινάδικο με 24h parking.Οποτε και κυριακη βράδυ την αφησα εκει και σήμερα δευτερα πρωί αναχωρώ για θεσσαλονικη.Οι δικοί μου μου λέγαν πήγαινε Εθνικη και μονο γιατί οτιδηποτε και αν συμβει δε θα εισαι μόνος (απτο να παθει κατι η μηχανη και να μεινει μεχρι δε ξερω γω και τι αλλο).
Επειδη ομως ειχα ταξιδεψει λιγο εθνικη απο αργος για μέγαρα,μου φάνηκε βαρετό άχαρο και αδιαφορο, οποτε τι κάνω,βάζω gps αποφυγη διοδίων.Mε πάει απο καποια μέρη ουτε καν τα ηξερα.Τα πρωτα 150 κμ ηταν κάπως περιεργα θα το ελεγα.Πετυχα πολλες νταλίκες σε σημεια που δε μπουρουσαν να γινουν προσπεράσεις αλλα αυτο που με περιμενε μετά ηταν το κάτι αλλο.
Εκει κάπου προς τη λαμία ξεκίνησαν τα φανταστικά τοπία, οι στροφες που τις παιρνεις με 100-120 και πλαγιάζεις αρκετα,ο τέλειος καιρός και κάπου εκει ειναι που κανεις στάσεις για φωτο.Προσωπικα σταματησα σε μια καφετερια-βενζιναδικο για κανα μισαωρο.Απολαυσα τη θεα και βουνα και λαγκαδια,τσιμπησα κατι και το ταξιδι συνεχιζεται!

IMG_20180528_130656.jpg

Yστερα αποκει,συνεχισε πολύ καλα και ομορφα το ταξιδι.Πεταλο του μαλιακού και οχι μονο ηταν απο τα πολυ ευχαριστα σημεία του ταξιδιου.
Τέλος καλό,όλα καλά.Εφτασα σπίτι.Ευχαριστημενος απο τη μηχανή,απτα λάστιχα δε οχι τόσο,ένιωθα οτι απλα δε στριβαν για καποιο λογο.Κατανάλωση πολυ καλή,κάλυψη αέρα χωρίς να γνωρίζω απλά μου φάνηκε οκ.Θα πρέπει να δοκιμάσω και με αλλο fairing για να εχω πιο γεμάτη αποψη.Σελα οκ.Αλλαζα λίγο θεση πάνω της και ήμουν κομπλε.
2 στάσεις εκανα σύνολο και το θεωρω οτι ήταν ξεκούραστο το ολο το ταξιδι!
Αυτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο βρε θηρίο!

Καλορίζικο και καλοτάξιδοι κι οι 2 σας

Εχεις και μέντορα καλό οπότε όλα καλά θα πάνε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοταξιδο! Το μαυρο ειναι το καλυτερο:tongue: . Στοργη και προδερμ μονο στο ρεζερβουαρ αν βγαλεις το μπαγκστερ

Χθες εκανα επιτελους την πρωτη μεγαλη βολτα με τη μηχανη. Αρχικα ξεκινησα για Θισβη-Κυριακι αλλα ειχα στο μυαλο μου και τον προορισμο που εχω βαλει στο ματι απο το φθινοπωρο, το γεφυρι της Αρτοτιβας στην ορεινη Ναυπακτια. Και μαυτα και μαυτα φτανω και Ιτεα και Γαλαξιδι και Ναυπακτο και ανεβαινω. Σε σημεια που νομιζα οτι ηταν δρομος τελικα τον ειχαν ξηλωσει οποτε μπηκα στο χωμα πιο νωρις αποτι περιμενα, τελικα μια χαρα παει και στο χωμα, αφου ξεκοτεψα το διασκεδασα κιολας. Στο τελος τη λυπηθηκα και εκανα τα τελευταια 2-3χμ με τα ποδια. 600χλμ σε μια μερα, στο γυρισμο οταν καθομουν η σηκωνομουν φωναζα και λιγο:biggrin:

Και μετα απο ολα αυτα σκεφτομαι να βαλω τα bw501:biggrin:

Φωτο με τη μηχανη λυπημενη καθως φευγω και την αφηνω πισω

41504405765_5c794f904e_b.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Kotsos.b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

17200 χιλιόμετρα, κρατάει ακόμα, αλλά πρέπει να αλλαχθεί

Θοδωρη που τα βρίσκεις γιατι στον γκουγκλη δυσκολα και οχι σιγουρα στις σωστες διαστασεις

Πω πω σας ζηλέυω ρε θηρια αλλά κατι πρεπει να κανω με την σελα μου γιατι με τον κ@λο μου ειναι αργά πλεον να αλλάξω κάτι:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα. Το cb έβγαλε 390χλμ με 12,7 λίτρα καυσίμου. Φακ μάι λάιφ δηλαδή. Ακόμα και λάδι περισσότερο καίω :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα. Το cb έβγαλε 390χλμ με 12,7 λίτρα καυσίμου. Φακ μάι λάιφ δηλαδή. Ακόμα και λάδι περισσότερο καίω :laugh:

3,2/100 μπράβο ελαφροχέρης!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος sotoskon έγραψε:

Τρομερο μερος.Τα φιδακια δεν ειναι φοβερος οικισμος;

Δεν πήγαμε μέσα, γιατί ήμασταν βιαστικοί, αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραίο, όλο πέτρινα σπιτάκια.

πριν 1 ώρα, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Θοδωρη που τα βρίσκεις γιατι στον γκουγκλη δυσκολα και οχι σιγουρα στις σωστες διαστασεις

Πω πω σας ζηλέυω ρε θηρια αλλά κατι πρεπει να κανω με την σελα μου γιατι με τον κ@λο μου ειναι αργά πλεον να αλλάξω κάτι:baby:

Εγώ θα πάω στο επόμενο μοντέλο που αντικαθιστά αυτά, τώρα θα σε γελάσω πως τα λένε A41;

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Τα πολλά κιλά μου χαλάνε την κατανάλωση :laugh:

OhEbOb6.jpg

Αλλά για να τα λέμε όλα εθνική, καρφωμένο 150, +2 λίτρα κατανάλωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα πάω στο επόμενο μοντέλο που αντικαθιστά αυτά, τώρα θα σε γελάσω πως τα λένε A41

Ναι τελικά αυτά ειναι

το Α40 αντικατεστησε τα 501/502 και το Α41 το Α40

https://prnt.sc/jnz3t0

Πολύ καλές κριτικές και το σημαντικοτερο τέλειο για "τρικάβαλες βολτες και ταξίδια"

https://www.brm.co.nz/bridgestone-adventure-a41-review/

Τα δειχνει ο Ψυχογιος 210 + τοποθετηση

ΚωτσοςΒ μάλλον κι εσενα ενδιαφερουν γιατι Battle wing δυσκολα να βρεις κι οπου τα ειδα συνολο 300

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στα σχεδον 3300χλμ του ταξιδιου, η μεση καταναλωση για ολα τα γεμισματα ειναι 3,55λιτρα/100χλμ!  για την εθνικη με ταχυτητες μεχρι 120χλ/ωρα ειναι 4,2λιτρα/100χλμ και με ταχυτητες 130-140χλμ/ωρα ειναι 4,5λιτρα/100χλμ.

το καλυτερο πεδιο για την μηχανη ειναι ο επαρχιακος με ταχυτητες 80-110. εκει δεν καιει τιποτα και σε συνδυασμο με τις καλες βενζινες του εξωτερικου βγαινουν ευκολα 40οχλμ χωρις να αναψει καν λαμπακι, βασικα ειχε αλλα 5 λιτρα μεσα οποτε τα 500 θα τα εβγαζε με τον ιδιο ρυθμο σιγουρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ειδα και γω για τα bw502, ξεχωριστα μονο και βγαινει πολυ. Τα Α41 δεν ηξερα οτι ηταν οι αντικαταστατες τους, αν εχουν μονο 210 θα τα χτυπησω μαλλον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα