Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Θοδωρή για πες μου βρε φίλε

Το έβαλα να δουλεψει στο διπλό περιπου 15 λεπτά και λιγο και με πρωτη μεσα

Εσβησα και μετα απο αρκετη ωρα περιπου 3 τεταρτα κοιταω το ματακι και βλέπω τη σταθμη λαδιου στη μέση κι ελαχιστα πιο κατω

Στο ιδιο σκηνικο στα κουτα κρυο εφταναν την πάνω γραμμη

Κραταει τοσο λαδι σκορπιο μεσα του με τα Amsoil ?

Εχουν περισεψει 120 ml να τα ριξω κι αυτά ?

αν απο τα τρια λιτρα σου περρισεψαν 120ml κατι εχεις κανει λαθος.

300 επρεπε να εχεις.

και οχι μην τα ριξεις γιατι θα εχεις 3 λιτρα μεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 3 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Τόση ώρα ρελαντί το βιάζεις λίγο το μηχανάκι... 3-4 λεπτα και μετά από 2-3 τσεκαρεις το ματάκι...το λέει κ το μανιουαλ...

Επίσης αφού είσαι μέσα στα όρια πιο το θέμα; 2,7 παιρνει μαζί με αλλαγή φίλτρου (πάλι το λέει το μανιουαλ). Αν έβαλες τόσα είσαι οκ.

Δεν έχουν τίποτα το τόσο διαφορετικό μεταξύ τους τα λάδια για να "κρατάει μέσα του σκόρπια τα amsoil"... Και που σκόρπια δηλαδή;; Δεν καταλαβαινω πως μπορεί να γίνεται αυτό...

Ελα βρε καρντάση που εισαι εσυ σε χάσαμε

Το αφησα λιγο παραπανω γιατι ειπα επειδη ειναι ελαφρως πιο "χοντρουτσικα" αυτά Οκευ θα το αφηνω λιγοτερο

Οκευ και για τα όρια

Η διαφορά που ρωτάω ειναι στη συγκριση με τα κουτα που ειχε

Και φυσικα εβαλε 2700 και γι αυτο εμειναν 120 μλ

Τα Αμσοηλ 10/40 ως χοντρυτερα ή ως "κατασκευή" αναρωτήθηκα μηπως "καθοντε" στα διαφορα "εντόσθια" λιγο περισσοτερη ποσοτητα με την καλη εννοια παντα

πριν 6 λεπτά, το μέλος sam46 έγραψε:

αν απο τα τρια λιτρα σου περρισεψαν 120ml κατι εχεις κανει λαθος.

300 επρεπε να εχεις.

και οχι μην τα ριξεις γιατι θα εχεις 3 λιτρα μεσα.

Φιλε μου το περιεχομενο τους ειναι 946ml Χ3=2838-2700=138

ε εμεινε και στα 2 πλαστικά μια χαζοποσοτητα στα τοιχωματα κι αυτο που εχω περισεμα ειναι 120μλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Εσυ φίλε Χ αυτα φοράς ?

http://prntscr.com/jk8cw8

Αυτά αλλά 15w-50

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Αυτά αλλά 15w-50

Συγνώμη χωρίς να θέλω να θίξω κατι αλλά γιατι το "χόντρυνες" τόσο ?

πάντα με την έννοια της πληροφόρησης

εγω εβαλα τα 10/40 μπας και γλυκανω το κουμπωμα των ταχυτητων (κι απομενει να το ανακαλυψω) +εν όψη καλοκαιρινων εκδρομών

αλλά 15/50 και βόρεια Ελλάδα γιατι ετσι φίλε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος t_h_a_n_o_s έγραψε:

Υπάρχει η δυνατότητα να μαλακώσει ο συμπλέκτης; Κοιτάω το αριστερό μου χέρι και βλέπω ρόζους από το πάτημα. Γάντια έχω και συνήθως τα φοράω αλλά όσο καλοκαιριάζει ιδρώνει το χέρι και τα αποφεύγω. 

Στην έκθεση μοτοσυκλέτας είχα δοκιμάσει το συμπλέκτη του V-strom και του (GS) και μου φάνηκαν πέρα για πέρα άνετοι χωρίς να είναι υδραυλικοί. 

Ο συμπλέκτης είναι μιά χαρά. Βελούδινος, προοδευτικός και ανθεκτικός. Παραδοσιακός Honda δηλαδή. Σηκώνει και καμιά ψιλοσουζίτσα χωρίς πρόβλημα. Το συρματόσχοινο του είναι το πρόβλημα.

-- Πάρε ένα WD40 με μακρύ σωληνάκι. Εφαρμοσέ το στην πάνω άκρη του συρματόσχοινου (κοιτώντας προς το άνοιγμα του καλωδίου του) αφού τραβήξεις την μανέτα. Ψέκασε γιά 1 sec. Άφησε απότομα την μανέτα. Επανέλαβε 15 - 20 φορές μέχρι να δακρύσει το λιπαντικό από την κάτω άκρη του συρματόσχοινου. Αυτή που πιάνει στην ντίζα του συμπλέκτη. Συνέχισε μέχρι να βγαίνει καθαρό. Είσαι έτοιμος.

Γιά το συρματόσχοινο του συμπλέκτη έχουν αναφερθεί πολλές αστοχίες. Και πως να μην συμβεί αυτό, όταν η ποιότητα του είναι παραπλήσια με ιταλικού μοτοποδηλάτου του 70! Αν έχεις την δυνατότητα, δες ένα από μία "made in Japan" μηχανή 30 και 40 χρονών παλιά και κάνε σύγκριση. Θα μελαγχολήσεις. Πλήρως πλαστικοποιημένο από άκρη σε άκρη, με αλληλοκαλυπτόμενες τσιμούχες τόσο επάνω, όσο και κάτω (!), δεν άφηνε σκόνες και νερά να έλθουν ποτέ σε επαφή μαζί του. Δεν λίπαινες ποτέ και πρόβλημα μηδέν.

Κατά τ' άλλα, μου αρέσει που μας πλασάρουν το μηχανάκι μας και σαν adventure..

Τροποποιήθηκε από τον BOLDOR 900 F1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Συγνώμη χωρίς να θέλω να θίξω κατι αλλά γιατι το "χόντρυνες" τόσο ?

πάντα με την έννοια της πληροφόρησης

εγω εβαλα τα 10/40 μπας και γλυκανω το κουμπωμα των ταχυτητων (κι απομενει να το ανακαλυψω) +εν όψη καλοκαιρινων εκδρομών

αλλά 15/50 και βόρεια Ελλάδα γιατι ετσι φίλε?

Σου ειχα βαλει το λινκ με την λαδοσυζητηση στο θεμα για το μεγαλο σερβις που ειχα ανοιξει, αλλα τα 'χες φτυσει ειπες και κατεληξες πως τα 10-40 μαλλον σε καλυπτουν...τι να σε κανω εγω τωρα... :biggrin:

Περα απο την πλακα, ακρη με τα λαδια δεν βγαινει και αληθεια δεν εχω κουραγιο να ξαναμανακανω την ιδια συζητηση που εκανα σε εκεινο το θεμα.... Προσωπικα κατεληξα εκει γιατι πιστευω πως καλυπτουν αποτελεσματικοτερα τις θερμοκρασιες της ελλαδας ειδικα νταλα μεσα σε πολη. Πινακακια, σκατουλακια, αρθρα διαβασμα κτλ εχω ριξει κι εγω μπολικο αν ειχες δει στο θεμα, οποτε μετα κι απο συζητηση με τον μαστορα κατεληξα εκει.

Υποκειμενικο ειναι, λαδια ειναι καθεις πραττει οπως θεωρει καλυτερα. Κατι σαν τα λαστιχα ενα πραγμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Σου ειχα βαλει το λινκ με την λαδοσυζητηση στο θεμα για το μεγαλο σερβις που ειχα ανοιξει, αλλα τα 'χες φτυσει ειπες και κατεληξες πως τα 10-40 μαλλον σε καλυπτουν...τι να σε κανω εγω τωρα... :biggrin:

Περα απο την πλακα, ακρη με τα λαδια δεν βγαινει και αληθεια δεν εχω κουραγιο να ξαναμανακανω την ιδια συζητηση που εκανα σε εκεινο το θεμα.... Προσωπικα κατεληξα εκει γιατι πιστευω πως καλυπτουν αποτελεσματικοτερα τις θερμοκρασιες της ελλαδας ειδικα νταλα μεσα σε πολη. Πινακακια, σκατουλακια, αρθρα διαβασμα κτλ εχω ριξει κι εγω μπολικο αν ειχες δει στο θεμα, οποτε μετα κι απο συζητηση με τον μαστορα κατεληξα εκει.

Οχι δεν θελω να ξανακανουμε την συζητηση αυτη γενικώς αλοίμονο:blush:

Νασαι σιγουρος πως διαβασα ότι μου ειχες στειλει όπως επίσης κι αλλα πολλά εντος κι εκτός πατριδας

Απλά δεν θυμαμαι να διαβασα κατι για 15/50 (και καπως μου φάνηκε) ενω θυμαμαι για τα μπελ ρεη γι αυτο και σε ρωτησα

Ειναι λαβύρινθος αυτό το θεμα τελικά και μίτο δεν θα βρούμε

Σημερα παλι διαβαζα ενα ξενογλωσσο άρθρο πως στις συγχρονες υδροψυκτες μοτο δεν χρειαζεται να ανεβαζουμε τις "ρευστότητες" γιατι

επεμβαινει το βεντιλατερ και τις κρατα παντα σε ενα ευρος 100-110 βαθμων κι αντιθετως κουραζουμε τις τρομπες λαδιων κανοντας το.

Κι οτι ενα 10/40 "αργει" μόνο 10 δευτερολεπτα σε σχεση με ενα 10/30 να πιασει την "ρευστοτητα" στους 100 βαθμούς επειτα απο τεστ που έγιναν

Τεσπα θα μεινω με τα 10/40 να κανω καμμια σοβαρη χρηση να τα δω οσο αφορά "το βελουδινο σασμαν" τωρα το καλοκαίρι κι απο Οκτωβρη ειδωμεν

Thanks anyway

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 16 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Το έβαλα να δουλεψει στο διπλό περιπου 15 λεπτά και λιγο και με πρωτη μεσα

Εσβησα και μετα απο αρκετη ωρα περιπου 3 τεταρτα κοιταω το ματακι και βλέπω τη σταθμη λαδιου στη μέση κι ελαχιστα πιο κατω

Στο ιδιο σκηνικο στα κουτα κρυο εφταναν την πάνω γραμμη

Κραταει τοσο λαδι σκορπιο μεσα του με τα Amsoil ?

Εχουν περισεψει 120 ml να τα ριξω κι αυτά ?

Κανε ένα κόπο και ξαναμέτρα με το μηχανάκι στηριγμένο στις ροδες (οπως λεει το manual) και οχι στο  stand.

Ανάλογα πως αλλάζεις τα λάδια, πόση ώρα σουρώνει κλπ, αν αλλάξεις φίλτρο μπορεί να πάρει και μέχρι 2,9 λτ μετρημένα με μεζούρα για να δείξει full στο τζαμάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Εκει που το τσεκάρεις, είναι αλφαδιά το πάτωμα; :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι λαθος να κοιταμε τα λαδια με το μηχανακι στο κεντρικο σταντ. Σηκωνει αρκετα το πισω μερος με αποτελεσμα να γερνει μπροστα ολη η μηχανη αρα και τα λαδια να μαζευονται μπροστα στο καρτερ.

Σε επιπεδο εδαφος σηκωνουμε απο το πλαινο και κοιταμε το ματακι. Ακομα καλυτερα με ενα φιλο να την κρατα ισια τσεκαρουμε και τον δεικτη στην ταπα.

Τροποποιήθηκε από τον PaNick
ορθογραφικο edit

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Εκει που το τσεκάρεις, είναι αλφαδιά το πάτωμα; :laugh:

πριν 30 λεπτά, το μέλος PaNick έγραψε:

Ειναι λαθος νε κοιταμε τα λαδια με το μηχανακι στο κεντρικο σταντ. Σηκωνει αρκετα το πισω μερος με αποτελεσμα να γερνει μπροστα ολη η μηχανη αρα και τα λαδια να μαζευονται μπροστα στο καρτερ.

Σε επιπεδο εδαφος σηκωνουμε απο το πλαινο και κοιταμε το ματακι. Ακομα καλυτερα με ενα φιλο να την κρατα ισια τσεκαρουμε και τον δεικτη στην ταπα.

πριν 3 ώρες, το μέλος Mcpap έγραψε:

Κανε ένα κόπο και ξαναμέτρα με το μηχανάκι στηριγμένο στις ροδες (οπως λεει το manual) και οχι στο  stand.

Ανάλογα πως αλλάζεις τα λάδια, πόση ώρα σουρώνει κλπ, αν αλλάξεις φίλτρο μπορεί να πάρει και μέχρι 2,9 λτ μετρημένα με μεζούρα για να δείξει full στο τζαμάκι.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Χρονια πολλά στους Κωστάδες και τις Ελενίτσες

Γηράσκω αεί διδασκόμενος :mB_kalo_e:

Μέχρι κι ο παππούς (πατέρας μου) μου την είπε:καλά ρε γιέ δεν βλέπεις οτι στο διπλό γέρνει μπροστά!!!:blush:

Αλφάδιασα!!! ενα σημειο στο χωρο που την αράζω και την κρατησαμε ισια στις ροδες της

Ανέβηκε η σταθμη αμεσως σημαντικά και σταθηκε 3 χιλιοστά κατω απο την ΠΑΝΩ γραμμή

Με τα "κούτα" λάδια ηταν ακριβώς στην πάνω γραμμή

Διευκρίνηση

Δεν έχω την πρόθεση να σας τα κανω τσουρέκια

Αρχικά σκεφτικα πως τα Amsoil 10/40 με τα πρόσθετα που καυχιόντε ότι περιέχουν καθοντε σε περισσοτερη ποσοτητα μεσα και πάνω

στα εσωτερικά μερη του μοτερ κι ας ειναι κρυο το μοτερ.

Με την "παράθεση" του Mcpap θυμήθηκα ότι το "σουρώσαμε" πολύ καλά στην 1η αλλαγή λαδιών κι ενδεχομένως να θέλει και τα 120 κατι

που περισεψαν για να φτάσει στην πάνω γραμμη παρ όλο που και τωρα ειναι μεσα στις προδιαγραφές τους Ξ

Φίλε PaNick η τάπα δεν έχει δείκτη απλά κλεινει τη "τρύπα" που βάζουμε λάδια αν εννοεις αυτη.

Επίσης προσωπικά δεν θεωρώ το μάνιουαλ "ευαγγέλιο" γιατι απλά γράφτηκε το ιδιο ειτε για εμάς ειτε για τον Ρώσσο ειτε για τον Σουηδό

Θεωρώ τις προσωπικές σας εμπειριες κι αυτο το φόρουμ σημαντικότερα και το μάνιουλ ενα γενικό "μπούσουλα"

Σας ευχαριστω πολύ και πάλι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μήτσο τα 'χεις μπλέξει...πολύ... Θα στα πω ίσως αργότερα αν έχω χρόνο.

Για αρχή όμως πες μου λίγο σε παρακαλώ, γιατί φαγωθηκες να είναι στο upper τα λάδια;;;;;;; Είναι το ανώτατο όριο. Γιατί να ρισκαρεις να βάλεις παραπάνω απ' όσο χρειάζεται; Τι σχέση έχει η ποσότητα λαδιού που παίρνει με τον Ρώσο και τον Σουηδό;;; Στάνταρ είναι η ποσότητα κ το ιξώδες δεν παίζει ρόλο. Το κλίμα παίζει ρόλο στο ιξώδες, οκ. Όχι στην ποσότητα...

Και βασικά το μανιουαλ τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να είναι υποκειμενικό μόνο στα λαδια και στην πιεση αέρα στα λάστιχα. Πουθενά αλλού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Μήτσο τα 'χεις μπλέξει...πολύ... Θα στα πω ίσως αργότερα αν έχω χρόνο.

Για αρχή όμως πες μου λίγο σε παρακαλώ, γιατί φαγωθηκες να είναι στο upper τα λάδια;;;;;;; Είναι το ανώτατο όριο. Γιατί να ρισκαρεις να βάλεις παραπάνω απ' όσο χρειάζεται; Τι σχέση έχει η ποσότητα λαδιού που παίρνει με τον Ρώσο και τον Σουηδό;;; Στάνταρ είναι η ποσότητα κ το ιξώδες δεν παίζει ρόλο. Το κλίμα παίζει ρόλο στο ιξώδες, οκ. Όχι στην ποσότητα...

Και βασικά το μανιουαλ τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να είναι υποκειμενικό μόνο στα λαδια και στην πιεση αέρα στα λάστιχα. Πουθενά αλλού.

Καλέ μου φίλε

ηρθε στα χερια μου με την "ενδειξη" στο upper Κι ενω ναι μεν ειμαι μεσα στα ορια αφου έμειναν αυτα τα 120μλ σκεφτηκα οτι ισως τα ριξω και ξαναειναι στο upper

Ομως όπως βλέπεις πριν κανω του κεφαλιου μου ζητάω την γνωμη σας

Εκανα 960χλμ θεωρω καλά και σωστά χωρις πρόβλημα(τα άλαξα λιγο νωριτερα εν όψη 3ημερου για ενδεχομενη εκδρομή αν βοηθησει ο καιρός)

Δεν ξέρω τι είχαν βάλει "κουτα" λάδια

Με το σκεπτικο οτι

1)όπου ναναι θα παρει στα χερια του ο πιτσιρικάς το Α2 (απο γρηγοράδα τα υπουργεια χελώνες 2 μηνες πέρασαν)και θα το χρησιμοποιεί

καθημερινώς κι ακόμα μαθαίνει

2)Κάποια κραπα-κρούπα στις αλλαγες ταχυτητων (και συζητωντας με μηχανικούς με μπριζοσαν οτι με αμσόηλ ή μπελρεη=βελουδινο σασμάν)

3)το καλυτερο για το μηχανάκι χωρις να με απασχολούν τα 5-10 ευρω παραπάνω για αγορά λαδιών ή το 1 ευρώ (6%)λιγότερη κατανάλωση ανα ρεζερβουάρ

4)Εντάξει μπορει να ειμαι αργόσολος κι εσεις έχετε και τις δουλειες σας αλλά γουσταρω που το συζητάμε

5)οι μηχανικοί μας έχουν βαρεθεί και δεν "συζητάνε"

6)μάλλον "παραμορφώθηκα" με όσα διαβασα στο διαδυκτιο

Στον Ρωσσο,τον Σουηδό,τον Αφρικανό,Αυστραλό κλπ αναφερθηκα οχι για την ποσοτητα αλλά την ρευστότητα λογω παντελώς διαφορετικών κλιμάτων-θερμοκρασιων

Ειληκρινά όμως αν σας κούρασα ας το κλείσουμε καπου εδω το συγκεκριμένο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μη σας απασχολεί αν η ένδειξη είναι στο upper ή λίγο πάνω/λίγο κάτω τη στιγμή που έχετε βάλει την πρέπουσα ποσότητα.

Στο δικό μου η διαφορά μεταξύ ΜΙΝ και ΜΑΧ (σχεδόν ολόκληρο τζαμάκι δηλαδή)  είναι μισό λίτρο,οπότε φανταστείτε οι γραμμούλες είναι αμελητέες ποσότητες ml.Και μιλάμε για 4 λίτρα λάδι έτσι?  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/20/2018 at 11:13 ΠΜ, το μέλος Bill str έγραψε:

Πραγματικά σας ευχαριστώ. Έχετε βοηθήσει πολύ κόσμο να πάρει μια απόφαση. 

Την μηχανή την έχω βρει σε άσπρο χρώμα και μου βάζει μόνο τον συναγερμό δώρο. Meta κάτι νομίζω. 

Οτι με το καλό πάρω θα ποσταρω φώτο. 

Ελα να μαζευομαστε...Μας πηραν φαλαγγι οι αλλοι...:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Καλέ μου φίλε

ηρθε στα χερια μου με την "ενδειξη" στο upper Κι ενω ναι μεν ειμαι μεσα στα ορια αφου έμειναν αυτα τα 120μλ σκεφτηκα οτι ισως τα ριξω και ξαναειναι στο upper

Ωραια. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος για αυτο.

Ομως όπως βλέπεις πριν κανω του κεφαλιου μου ζητάω την γνωμη σας

Εκανα 960χλμ θεωρω καλά και σωστά χωρις πρόβλημα(τα άλαξα λιγο νωριτερα εν όψη 3ημερου για ενδεχομενη εκδρομή αν βοηθησει ο καιρός)

Δεν ξέρω τι είχαν βάλει "κουτα" λάδια

Με το σκεπτικο οτι

1)όπου ναναι θα παρει στα χερια του ο πιτσιρικάς το Α2 (απο γρηγοράδα τα υπουργεια χελώνες 2 μηνες πέρασαν)και θα το χρησιμοποιεί

καθημερινώς κι ακόμα μαθαίνει

Δηλαδη τοσον καιρο οδηγαει χωρις διπλωμα... και δεν ξερει καν τι κανει το kill switch... δεν ξερω...πολυ χαλαρο σε βρισκω. Σαν παλιος μοτοσυκλετιστης θα επρεπε να του ειχες ριξει εντατικα πιστευω και μετα να καβαλησει 500αρι κουτα...αλλα οκ εσεις ξερετε. Μαντεψε ποιος θα τρεχει αν θεος φυλαξοι εμπλακει σε ατυχημα χωρις διπλωμα...(αρα και χωρις ασφαλεια πρακτικα)

2)Κάποια κραπα-κρούπα στις αλλαγες ταχυτητων (και συζητωντας με μηχανικούς με μπριζοσαν οτι με αμσόηλ ή μπελρεη=βελουδινο σασμάν)

Καποια κραπα κρουπα τα ακουω κι εγω ακομα με τα 50αρια...αναποφευκτα ειναι ειδικα με κρυα μηχανη και κουμπωμα 2ας σε χαμηλες στροφες... Κατα τα αλλα ειναι οντως βελουδινο το σασμαν. Επισης και με τα 30αρια και με τα 50αρια μετα τα 7-8 χιλιαδες χιλ υπαρχει πτωση στην αποδοση.

3)το καλυτερο για το μηχανάκι χωρις να με απασχολούν τα 5-10 ευρω παραπάνω για αγορά λαδιών ή το 1 ευρώ (6%)λιγότερη κατανάλωση ανα ρεζερβουάρ

4)Εντάξει μπορει να ειμαι αργόσολος κι εσεις έχετε και τις δουλειες σας αλλά γουσταρω που το συζητάμε

5)οι μηχανικοί μας έχουν βαρεθεί και δεν "συζητάνε"

Αν βαριεται να συζητησει απλως για τα λαδια φαντασου τι θα κανει οταν ερθει η ωρα για βαλβιδες...αλλαξε μηχανικο και βρες καποιον που θελει να εξυπηρετησει χωρις κολληματα και "τα χοντα τα καινε αυτα να ξες..."

6)μάλλον "παραμορφώθηκα" με όσα διαβασα στο διαδυκτιο

Στον Ρωσσο,τον Σουηδό,τον Αφρικανό,Αυστραλό κλπ αναφερθηκα οχι για την ποσοτητα αλλά την ρευστότητα λογω παντελώς διαφορετικών κλιμάτων-θερμοκρασιων

Ειληκρινά όμως αν σας κούρασα ας το κλείσουμε καπου εδω το συγκεκριμένο

Οποιος κουραζεται δεν απανταει. Τοσο απλο. Αν εσυ εχεις κατι να πεις θα το πεις . Παρολαυτα στην σελ 130 του παροντος σε προετρεψα σε λινκ που εξηγουσε γιατι βαζω 15-50 και μου απαντησες "Καρντάση διαβασα το λινκ που μου παρεθεσες και λίγο πριν τα φτύσω αν δεν κανω λαθος ενα 10/40 με καλυπτει" Αλλα ρε συ Μητσαρα, μην μου λες τα διαβασα ολα οσα μου εστειλες και δεν θυμαμαι κατι για 15-50...4 σελιδες εχει εκεινο το θεμα και οι 3 ειναι μαχη για αυτο... Ε μετα με ξαναρωτησες... 

Κοντολογις και εντελως μπακαλιστικα παραθετω τα εξης

Στα 10w - 40 το w σημαινει winter. Οσο πιο μικρο ειναι το νουμερο τοσο πιο λεπτορευστο ειναι το λαδι στα κρυα και τοσο πιο καλα λιπαινει τον κινητηρα στην πρωτη εκκινηση (που προκαλει και τις πιο πολλες φθορες) Για τον ελληνικο χειμωνα ΘΕΩΡΩ πως το 15αρι ειναι μια χαρα...και το 10αρι μια χαρα ειναι.

Το 40 αντιστοιχει στο ποσο λεπτορευστο ειναι το λαδι στους 100 βαθμους κελσιου. Οσο μικροτερο και παλι τοσο πιο λεπτο. Για τα ελληνικα καλοκαιρια μια ΘΕΩΡΩ πως ειναι μια χαρα, ειδικα οταν θες 7000 στροφες για αυτοκινητοδρομο με κοκκινα στις 8500 (παραδειγμα) ή μπλοκαρεις με 1η - 2α στο κεντρο...

Επισης

πριν 23 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Σημερα παλι διαβαζα ενα ξενογλωσσο άρθρο πως στις συγχρονες υδροψυκτες μοτο δεν χρειαζεται να ανεβαζουμε τις "ρευστότητες" γιατι

επεμβαινει το βεντιλατερ και τις κρατα παντα σε ενα ευρος 100-110 βαθμων κι αντιθετως κουραζουμε τις τρομπες λαδιων κανοντας το.

Κι οτι ενα 10/40 "αργει" μόνο 10 δευτερολεπτα σε σχεση με ενα 10/30 να πιασει την "ρευστοτητα" στους 100 βαθμούς επειτα απο τεστ που έγιναν

Σορυ ρε παιδια...ισως εγω λεω βλακειες...ισως κατι δεν πιανω...αλλα...

Ο κινητηρας πιανει μια χ θερμοκρασια...Η υδροψυξη την ριχνει...επεμβαινει και το βεντιλατερ οπου χρειαζεται και την διατηρει πανω κατω σε καποια επιπεδα.

Τα λαδια σε αυτην την θερμοκρασια αν εχουν διαφορετικα ιξωδη δεν εχουν την ιδια ρευστοτητα φυσικα! Αυτο ακριβως ειναι και το διαφορετικο νουμερο οπως ειπα πιο πριν... Στην ιδια ανωτατη θερμοκρασια το 50αρι ειναι πιο παχυ απο το 40αρι... Δεν πιανουν καποια ΙΔΙΑ ρευστοτητα...απλως το πιο παχυ λιγο αργοτερα... Το θεμα ειναι ποσο καλη λιπανση προσφερεται σε μεγαλες θερμοκρασιες.

Στειλε λιγο το λινκ αν μπορεις...εχει ενδιαφερον...

Ξαναλεω...τα λεω μπακαλιστικα...αν κανω λαθος διορθωστε...

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλε μας φίλε Χ

Ευχαριστώ πολύ κατ αρχήν για το χρόνο που αφιερώνεις

Ελπίζω να εκτιμάς πως ειμαι ειληκρινής και δεν "ντρέπομαι" να γράφω ακομα και τις γκαφες μου εδω μέσα γιατι κι αυτες καποιος θα τις διαβασει μαζι

με τις παραθεσεις σας και καλό θα του κάνει.

Για τον πιτσιρικά μου

Σημερα ημουν υπουργειο και με μια μικροφασαριοπίεση αυριο παιρνει το "πλαστικό"

Στο μεταξυ είχα πάρει χαρτί δικο τους οτι ειχε πετύχει και ηταν σε αναμονη τυπώματος με αριθμό πρωτοκόλου κι αριθμό διπλώματος σφραγιδες κλπ

με την δικαιολογία ότι ειχε προσληφθεί να εργαστει και του ηταν απαραιτητο όπως ακριβώς εχω παρει κι εγω πολλάκις καθε 5ετία λογω ανανέωσης επαγγελματικου

Τον ασφάλισα κανονικά http://prntscr.com/jku5u4

ενημερώνοντας λεπτομερώς την ασφαλιστική

Σχεδόν καθημερινά τον βγαζω βολτα οδηγώντας εγω και μετά αυτός προσπαθώντας να του μαθω όσα μπορώ Τα 960-250χωριο καπως ετσι εγιναν.

Τον σταματησαν νυχτα Ομονοια για έλεγχο και ακλοοτεστ κι ολα καλά Το kill switch το πατησε καταλάθος μαζι με τα αλαρμ που εβγαλε για να σταματησει

να βαλει το gps στο κινητο του γιατι δεν ξερει τους δρομους στο κεντρο και δεν το πηρε χαμπαρι Ειναι τοσο τυπικος και ηρεμος οδηγος που σου εμπνεει

εμπιστοσυνη Με "μάλωνε" αυτός ως συνεπιβάτης πριν καν βγαλει διπλωμα Α1 για "παρατυπίες μου.

Παρ ολα αυτα και μετα την αυστηροποιηση του ΚΟΚ σταματησε να το παιρνει και κυκλοφορει με το Nmax Από αυριο.............

Με τα Amsoil 10/40 ακομα και σημερα ενοιωθα το σασμαν σκληροτερο σε συγκριση με τα κουτα και τις ταχυτητες να κουμπώνουν πιο "ξερά" και πιο ηχηρά

Βόλτα Πειραιά-κεντρο σπιτι Ισως επειδη ειναι καινουργιο ακομα δεν ξερω τι να υποθεσω

Πηγα σε δευτερο εξουσιοδοτημενο γυριζοντας σπίτι σε αυτον που μου ειχε πει για τα μπελ ρεη και χωρις να του πω οτι τα εχω αλλάξει του ζητησα να το βγαλει μια βολτα

Κι αυτος διαπιστωσε αυτα που λεω και μου ειπε πως μετα το πρωτο σερβις θα στρωσει με τα μπελ ρεη

Σιγουρα του λεω η παλι θα κοπαναει Απαντηση αμεσως χωρις ζορι Ε βαλε τα χοντα Ποια του λεω και μου δειχνει ενα αδειο μπουκαλι

Μα αυτα ειναι JASO MB (ουτε καν JASO MA)του λεω και σκουτερόλαδα και για τα καταλυτικά μηχανακια ειναι ακατάλληλα Με κοιταζε σαν εξωγήινο

Ειληκρινά δεν θυμομουν το 15/50 γι αυτο ξαναρωτησα μην με παρεξηγεις σε 2 μηνες 60ρίζω.

για ιξωδες και ρευστοτητες προσωπικά τα εχω εμπεδωσει και ειναι οπως τα λες Θα βαλω μπελ ρεη και ειδωμεν

το λινκ που ζητησες Αν θελει καποιος πολύ ευχαριστως να το μεταφρασω

https://axleadvisor.com/10w30-vs-10w40/

Ευχαριστω πολύ κι όλα ειναι εκτιμητέα Θεού θελοντος και καιρου επιτρέποντος αν ανεβω στο φιλο μου τον Πετρο στη κατω Τούμπα κερνάω

Υ.Γ

Επισης μου ειπε ο "σημερινός" μηχανικος πως τα φουλ συνθετικά ειναι παντελώς ακαταλληλα για το μοτο μας και πως θα ρημαξει

το μοτερ αν τα επιλεξω (μεταφερω αυτολεξεί)

Τροποποιήθηκε από τον mitsos59

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σας κάνω μερικές ερωτήσεις επειδή ρε παληκάρια το γλυκοκοιτάω το 500, και ειλικρινά διάβασα το πρωϊ τις πρώτες 30 σελίδες και δεν νομίζω να φτάσω ως την 140 πρίν κλείσω τα 40 :P

1) Το θέλω για καθημερινή χρήση , εργάσιμες 50% κέντρο και 50% πιο ανοιχτοί δρόμοι.

2) Είμαι 1,75 και το τρώω το φαϊ μου (όχι όμως και του διπλανού), θα με βολέψει ?

3) Η έλλειψη ένδειξης ταχύτητας είναι πρόβλημα ? Μέχρι τώρα καβαλάω 20 χρόνια πάπια και δεν μου έλειψε ποτέ, αλλά σχεδόν πάντα το είχα.

4) Ψιλοταξιδάκια, του στύλ 350-400 χιλιόμετρα τα "βγάζει" ή να δώ για κάτι μεγαλύτερο ?

5) Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να δώ για μοντέλο '17-18 ή και τα πιο παλιά είναι εντάξει ? Εννοώ υπάρχει καμμιά τραγική διαφορά στα + του καιούργιου ?

Σόρυ για το πρήξιμο, είμαι σίγουρος ότι έχουν συζητηθεί 500 φορές αυτά που ρωτάω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μητσο αληθεια δεν χρειαζονται ολα αυτα... Κι εγω ειλικρινης ειμαι και κουβεντα κανουμε...

:cheers:

πριν 6 λεπτά, το μέλος gerokost έγραψε:

Να σας κάνω μερικές ερωτήσεις επειδή ρε παληκάρια το γλυκοκοιτάω το 500, και ειλικρινά διάβασα το πρωϊ τις πρώτες 30 σελίδες και δεν νομίζω να φτάσω ως την 140 πρίν κλείσω τα 40 :P

1) Το θέλω για καθημερινή χρήση , εργάσιμες 50% κέντρο και 50% πιο ανοιχτοί δρόμοι. Οκ μια χαρα.

2) Είμαι 1,75 και το τρώω το φαϊ μου (όχι όμως και του διπλανού), θα με βολέψει ? Στανταρ.

3) Η έλλειψη ένδειξης ταχύτητας είναι πρόβλημα ? Μέχρι τώρα καβαλάω 20 χρόνια πάπια και δεν μου έλειψε ποτέ, αλλά σχεδόν πάντα το είχα. Οχι. Οχι μεγαλο τουλαχιστον. 

4) Ψιλοταξιδάκια, του στύλ 350-400 χιλιόμετρα τα "βγάζει" ή να δώ για κάτι μεγαλύτερο ? Ανετα. Και πολυ μεγαλυτερα. Αν θες να ταξιδευεις εθνικη με 160 κοιτα αλλου.

5) Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να δώ για μοντέλο '17-18 ή και τα πιο παλιά είναι εντάξει ? Εννοώ υπάρχει καμμιά τραγική διαφορά στα + του καιούργιου ? Οχι καμια απολυτως τραγικη. Εχει αλλη εξατμιση και ΔΕΝ εχει καρινα. Παρε το παλιο σε καλη τιμη.

Σόρυ για το πρήξιμο, είμαι σίγουρος ότι έχουν συζητηθεί 500 φορές αυτά που ρωτάω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος gerokost έγραψε:

1) Το θέλω για καθημερινή χρήση , εργάσιμες 50% κέντρο και 50% πιο ανοιχτοί δρόμοι.

2) Είμαι 1,75 και το τρώω το φαϊ μου (όχι όμως και του διπλανού), θα με βολέψει ?

3) Η έλλειψη ένδειξης ταχύτητας είναι πρόβλημα ? Μέχρι τώρα καβαλάω 20 χρόνια πάπια και δεν μου έλειψε ποτέ, αλλά σχεδόν πάντα το είχα.

4) Ψιλοταξιδάκια, του στύλ 350-400 χιλιόμετρα τα "βγάζει" ή να δώ για κάτι μεγαλύτερο ?

5) Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να δώ για μοντέλο '17-18 ή και τα πιο παλιά είναι εντάξει ? Εννοώ υπάρχει καμμιά τραγική διαφορά στα + του καιούργιου ?

Διαφορές

1)μοντελο '16 εξατμιση euro 3 του '17 euro 4 λογω αυστηροποιησης των κανονισμών ρυπων απο Ε.Ε

2)χρωματα

Αν ειναι να γλυτώσεις αρκετά χρηματα οπως ο φίλος Bill str

διαβασε σελίδα 139 γιατι όχι ?

Κατά τ' 'αλλα οπως στα λένε οι παλιότεροι συντροχοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορείς μόνο με μια διαφορετική εξάτμιση να αλλάξεις τις προδιαγραφές ρύπων. Θα υπάρχει διαφορά στην απόδοση.

Σίγουρα υπάρχει διαφορετική ρύθμιση στον ψεκασμό. Εκτός αν κάλυπτε τις προδιαγραφές από πριν και η αλλαγή στην εξάτμιση είναι μόνο για decor.

Μπορεί να διασταυρωθεί, ρωτώντας στα ανταλλακτικά αν υπάρχει διαφορετικό part number για την ECU στα παλιά και νέα μοντέλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγάλωσε ο καταλύτης (γι' αυτό και έφυγε η καρίνα). Δεν νομίζω ότι πειραχτηκε κάτι άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα