Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Καλημέρα σύντροχοι

Πλησιάζοντας το πρώτο σερβις θέλω να σας ρωτησω

Εχουμε καταλήξει τι λάδια προσφέρουν το καλύτερο για την μοτο μας ή ειναι θέμα καθαρά του εξουσιοδοτημενου ή δικό μας το τι θα βάλουμε ?

Με την προυπόθεση του θα αλαχτούν "ζεστό" μηνα και θα διανυσουν μεχρι τον Οκτωβρη "ζεστά" καλοκαιρινά χλμτρα τι βαζω

10/30 ή 10/40 άσχετως τι λέει το μανιουαλ.

Ημισυνθετικο,συνθετικό

Μοτορεξ,Μπελ ρέυ, μοτουλ,καστρολ

Υποθέτω με γνώμονα την σωστη λίπανση κι όχι τοσο την οικονομία καυσίμου εκτός κι αν εχετε καταλήξει σε καποιο που τα κανει όλα και συμφέρει :biggrin:

Ευχαριστω για τον χρόνο σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα ανοίγεις ολόκληρο θέμα :laugh:

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει , MOtul 5100 και χοντολαδο. Και τα δυο 10w30.

Το μοτουλ γυρω στα 3000 χιλιόμετρα, άρχισε να κοπανάει το σασμάν. Λίγο πριν τα 6000 , τσίμπησε και λίγο, δηλαδή απο το μαξ  ο δείκτης κατέβηκε 2 χιλιοστά. Δεν ξέρω αν φταίει το λάδι ή που σε μια επιστροφή απο μοτοβολτα, πήγαινα για κανα μισάωρο με  170 χλμ/ω

Το χοντολαδο, άρχισε να κοπανάει το σασμάν στα 5000 χιλιόμετρα, και δεν έχει καθόλου κατανάλωση.

Τώρα θα κάνω αλλαγή και θα βάλω Amsoil να δούμε τι λέει και αυτό. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν 10w30 ή 10w40. Μάλλον το δεύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Τώρα ανοίγεις ολόκληρο θέμα :laugh:

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει , MOtul 5100 και χοντολαδο. Και τα δυο 10w30.

Το μοτουλ γυρω στα 3000 χιλιόμετρα, άρχισε να κοπανάει το σασμάν. Λίγο πριν τα 6000 , τσίμπησε και λίγο, δηλαδή απο το μαξ  ο δείκτης κατέβηκε 2 χιλιοστά. Δεν ξέρω αν φταίει το λάδι ή που σε μια επιστροφή απο μοτοβολτα, πήγαινα για κανα μισάωρο με  170 χλμ/ω

Το χοντολαδο, άρχισε να κοπανάει το σασμάν στα 5000 χιλιόμετρα, και δεν έχει καθόλου κατανάλωση.

Τώρα θα κάνω αλλαγή και θα βάλω Amsoil να δούμε τι λέει και αυτό. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν 10w30 ή 10w40. Μάλλον το δεύτερο.

10w40μου φαίνεται σωστότερη επιλογή. Νομίζω πως τα Amsoil δεν θα τα αλλάξεις ποτέ ξανά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Εγώ δεν μιλάω........... :lipssealed: :_innocent:

Τι ρε; Ξερεις κατι; Τα 10w40 τα amsoil τα δουλευει καιρο τωρα ενας ψυχαναγκαστικος κολλητος απο εδω μεσα και ειναι σουπερ ευχαριστημενος χεινωνα-καλοκαιρι και με χιλιομετρα ετσι,οχι @@

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί βρε σύντροχε Χ πες μια γνωμη Ειληκρινά απο τα τοσα που έχω διαβασει δεν βρηκα μια τεκμηριωμένη πρόταση εκτός απο αυτη του φίλου psi....που σε οτι χρησιμοποιησε

το τεκμηριωνει

Να πάω κότα στο εξουσιοδοτημενο να μου φορέσουν ότι βολευει κι ότι ειναι πιο επικερδες γι αυτους ασχετα αν ειναι το καλυτερο?

Εσεις εχετε κανει χιλιόμετρα και στη πράξη ξερετε τι και τι δεν.........δουλευει "γλυκά" για το γκομενάκι μας

Να κανω μια καλη αρχη θελω κι όχι πειράματα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους σας. Aπό τον 12/2017 είμαι κάτοχος ενός CB500x και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου.  Από την στιγμή που πήρα τη μηχανή το πίσω μέρος "κούναγε". Το μηχανάκι φοράει μπράτσα - μπαγκαζιέρα - κάγκελα - χούφτες Givi. αφού αφαιρέθηκε η μπαγκαζιέρα και συνέχισε το κούνημα, τελικά διαπιστώθηκε μια ασυμμετρία στο πίσω λάστιχο(αρκετά μεγάλο βαθούλωμα). Μετά από επικοινωνία με τον Σαρακάκη κανονίστηκε ραντεβού με τεχνικό της Dunlop, o οποίος αρνήθηκε(!!!) την υπαιτιότητα της εταιρίας του για το ελάττωμα στο λάστιχο και το απέδωσε σε κακές συνθήκες μεταφοράς ή αποθήκευσης της μοτοσυκλέτας!!! οκ.

Η αντιπροσωπεία προς τιμή της ανέλαβε το κόστος αντικατάστασης των ελαστικών και τελικά στη μηχανή μπήκαν τα καινούρια Michelin Road 5. Αλλά τα προβλήματα συνεχίστηκαν. αυτή τη φορά η μοτοσυκλέτα παρουσιάζει ενα "κοσκίνισμα" στο μπροστινό σε ένα εύρος ταχύτητας από 90 - 70 km/h αν αφήσεις τα χέρια από το τιμόνι, το οποία μοιάζει σαν να συντονίζεται κατι. αφού περάστηκε διαφορετικά ξανά το μπροστινό λάστιχο και δεν σταμάτησε, τελικά αλλάξαμε ξανά το μπροστά λάστιχο υποθέτοντας οτι είναι ελαττωματικό και αυτό. φυσικά καθε αλλαγή είχε και ξανά ζυγοστάθμιση. το πρόβλημα δεν άλλαξε όμως!!! το πήγα και σε άλλη ζυγοστάθμιση, αλλά τίποτα.

Πριν λιγες μέρες το πήγα και στον Πετσα. Το συμπέρασμα του τεχνικού εκεί είναι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι είναι ένα φαινόμενο που συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες και έχει να κάνει με τη γεωμετρία του μπροστινου (caster - ιχνος). 

Σας ρωτάω λοιπόν όλους σας: στις δικές σας μοτο παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο; Υπενθυμίζω οτι μιλάω για μια περιστροφική δόνηση (κοσκινισμα) του τιμονιού που εμφανίζεται για σε ένα μικρό εύρος ταχυτήτων περίπου αν από τα 90 αφήσεις το τιμόνι και το μηχανάκι χάνει ομαλά ταχύτητα μέχρι τα 70 περίπου. Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Τι ρε; Ξερεις κατι; Τα 10w40 τα amsoil τα δουλευει καιρο τωρα ενας ψυχαναγκαστικος κολλητος απο εδω μεσα και ειναι σουπερ ευχαριστημενος χεινωνα-καλοκαιρι και με χιλιομετρα ετσι,οχι @@

Όποιος έχει την μύγα να την φέρει πίσω.......

Για το ιξώδες λέω αν θυμάσαι το θέμα που είχα ανοίξει...κατευθείαν εσύ...

Μήτσο αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά εδώ. Με αφορμή το μεγάλο σέρβις ακολουθεί κουβέντα για τα λάδια και τι τελικά αποφάσισα.

Link

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παναγιώτη αν δεν αφήσεις το τιμόνι νοιωθεις κατι ιδιαιτερο?

Και σορυ αλλά γιατι με 90 χλμ να αφησεις το τιμονι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην αφήνετε τα χέρια από το τιμόνι. Θα πέσετε.

Είχα το ίδιο θέμα στο NC σε πιο χαμήλες ταχύτητες, αλλά με το που έβγαλα την πίσω μπαγαζιέρα, τις χούφτες mouratech που είχα βάλει και άλλαξα λάστιχα από τα μαμα, δεν κουνάει καθόλου.

Συνήθως τα αξεσουάρ είναι υπεύθυνα για αυτό το φαινόμενο και όχι η μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καρντάση διαβασα το λινκ που μου παρεθεσες και λίγο πριν τα φτύσω αν δεν κανω λαθος ενα 10/40 με καλυπτει για το προσεχες 5μηνο κι εχει ανοχες αν με πιασει

το φθινόπωρο κανω λαθος?

Ελπίζω να μαλακωσει γενικώς και το "ΚΡΑΠ" που ακουγεται μερικες φορές σε καποιες προς τα πανω αλλαγές (αν δεν φταιω εγώ ή αν χρειαζεται στο πρωτο σερβις καποια ρυθμισουλα ο συμπλέκτης)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

χρειαζεται να ηρεμισεις λιγο...

Παρεξηγείται ο γραπτός λόγος μάλλον...δεν είπα τίποτα επιθετικά. Το αντίθετο.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Παρεξηγείται ο γραπτός λόγος μάλλον...δεν είπα τίποτα επιθετικά. Το αντίθετο.

:cheers:

Σιγουρα παρεξηγειται...Πλακα κανω ρε μλκ, εισαι σοβαρος τωρα; :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σιγουρα παρεξηγειται...Πλακα κανω ρε μλκ, εισαι σοβαρος τωρα; :laugh:

Εγώ ή η (σκατα στην) γιαμαχα...;

:laugh::laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το φίλο Παναγιώτη είναι η απάντηση

Στο varadero που είχα αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο θέμα που περιγράφεις
τρέμουλο στο τιμόνι(χωρίς χέρια) μεταξύ 60-80 χλμ.
Έβαλα άλλη μάρκα ελαστικών και το πρόβλημα εξαφανίστηκε
Οφείλεται δηλαδή καθαρά και μόνο στην κορώνα του ελαστικού ,χωρίς όμως να θεωρείται πρόβλημα (σε στροφές, επιταχύνσεις,τελικές, όλα οκ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Παναγιώτης Σ. πιθανολογω πως για να μην το βρισκει καποιος μαστορας και να στο εμφανιζει εσενα σε αυτα τα χιλιομετρα,το λαθος ισως να προερχεται απο εσενα κατα την επιταχυνση. Δοκιμασε να ριξεις λιγο τις πιεσεις αν τα δουλευεις στο μαξ και ανοιξε μεχρι τα 90χλμ ομαλα και με το ενα χερι στο τιμονι κρατωντας το οσο πιο απαλα μπορεις. Αν δεν στο κανει το κουνημα τοτε επανελαβε με πιο γοργο ρυθμο και δες τι συμβαινει. Ισως το δημιουργεις εσυ το προβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παναγιώτη κατα τ' άλλα πως τα βλέπεις τα μισελέν γιατι τα ξερολουκουμιαζω για τον Νοεμβρη

Κι εμενα τα μαμησια με τις πιεσεις της μαμας αντε γεια ηταν

Μολις εβαλα αυτες που μου ειπατε 32/36 στρωσανε ικανοποιητικά

Τροποποιήθηκε από τον mitsos59

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Παναγιώτη κατα τ' άλλα πως τα βλέπεις τα μισελέν γιατι τα ξερολουκουμιαζω για τον Νοεμβρη

Αν μου επιτρέπεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε τουριστικό ελαστικό στο CB500X εκτός πια κι αν πρόκειται να γράψεις 30Κ+ χλμ σε δύο χρόνια που και πάλι βέβαια θα είναι τέτοια η πτώση της απόδοσής τους που και τόσα χιλιόμετρα να κάνεις δεν θα τα χαρείς από άποψη ελαστικού. Θα βαρεθώ να το λέω, βάλτε BT16 στην τσαμπίλα αν δεν θέλετε να πάτε σε ακριβότερες λύσεις πιο σπορ ελαστικών που παραμένουν ασύγκριτα καλύτερα από τα τουριστικά κούτσουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σημερα στις 7 θα μαζευτουμε Φιλοι με τα CB στο μελι μελο στην νεα παραλια..οποιος θελει ερχεται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

18.000 με τα bridgestone s20 και εχουν ακομα. Θα κλεισει η διετια και το λαστιχο δεν θα 'χει τελειωσει.  Τα επομενα οπως εχω ξαναπει θα ειναι bt016 ή κατι αντιστοιχο...τα βρισκεις ~180€ Σχεδον ιδια με τα s20.

Μην βαζετε τουριστικα. Το cb δεν προλαβαινει να τα ζεστανει σε μικρες διαδρομες και γυαλι ασφαλτο. Τσαμπα θα κοκκαλωσουν με τον καιρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Γκουκι7 από ανασφαλεια (για τον μικρό) κι επειδη δεν διαβασα και οτι καλυτερο για τα μαμα θελω καλο βροχολαστιχο και να ζεσταινεται οσο το δυνατον

γρηγοροτερα (αν ειναι εφικτό) γιατι στην καθημερινοτητα του 10-15 θα πηγαινει κι αλλα τοσα θαρχεται σε δρομους με κινηση Τα υπολοιπα θα τα κανει χαζα τριγυρω στη γειτονια

φιλους καφε κλπ

Αυτά λες εσυ?   https://www.tyreshop.gr/Product/2977/Page/461/el/

Μολις ειδα κι το ποστ απο το καρντάση Οκευ κατάλαβα

Τροποποιήθηκε από τον mitsos59

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα