Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Landholder έγραψε:

Καλημερα...εχει να μου προτεινει καποιος κανενα tank bag που χρησιμοποιει και να τον βολεψε;

δεν θελω κατι μεγαλο,μονο να βαζω τα απαραιτητα..

Eχω το Givi XS319.

Μιας και ειναι στα tanklock ξενοιαζεις απο τυχον γρατζουνιες στο ντεποζιτο. Μπαινει-βγαινει πανευκολα, χωραει τα απαραιτητα, ερχεται με αδιαβροχο καλυμμα και ιμαντα για τον ωμο.

02110025_01_copy.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 25/2/2018 at 2:52 ΜΜ, το μέλος stadek έγραψε:

δηλαδη έχεις έξτρα τα κάγκελα. γιατι εμενα το κανει χωρις κάγκελα καξ εχω σφίξει σχεδον ολες τις βιδες δεν εχει και πολλές επιλογές. για πες μας νεα... 

Άργησα να απαντήσω γιατί δεν έβρισκα κλειδί για να σφύξω τις βίδες από τα κάγκελα (αυτές που είναι εσωτερικά στο σωληνωτό-μακρύ σημείο στο μπροστά μέρος του κινητήρα)  Τελικά βρήκα και τις έσφιξα. Ήταν αρκετά λασκαρισμένες. Τελικά ο θόρυβος ήταν από εκεί. Σταμάτησε πλέον και δεν ακούγετε το παραμικρό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 16/3/2018 at 2:43 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Eχω το Givi XS319.

Μιας και ειναι στα tanklock ξενοιαζεις απο τυχον γρατζουνιες στο ντεποζιτο. Μπαινει-βγαινει πανευκολα, χωραει τα απαραιτητα, ερχεται με αδιαβροχο καλυμμα και ιμαντα για τον ωμο.

02110025_01_copy.jpg

Σε ευχαριστω φιλαρακι..θα κοιταξω και αυτην...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει κανείς αντιμετωπίσει πρόβλημα με το διακόπτη παύσης κινητήρα; Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές με σβηστή την μηχανή, είτε είναι στην θέση off είτε στην θέση on, γυρνώντας το κλειδί για να βάλω μπροστά, δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος της αντλίας και τα φώτα σβήνουν όταν πάω να βάλω μπροστά χωρίς καν να γυρίζει η μίζα. Με "παίξιμο" στο διακόπτη στο on-off αρκετές φορές, ακούγεται τελικά ο ήχος στη θέση on και παίρνει μπροστά. 

Για να καθαρίσω τις επαφές του διακόπτη έχει διαδικασία απότι είδα και πρέπει να βγει από το γκριπ, σωστά;

Το έχει κάνει κάποιος;

Τροποποιήθηκε από τον t_h_a_n_o_s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα περισσότερα Honda, με μόνιμα αναμένα φώτα, τα φώτα λογικό είναι να σβήνουν . αν αυτό συμβαίνει όταν πατάς το κουμπί της μίζας. Είναι διπλός διακόπτης, ένα κλείνει κύκλωμα για να δώσει στο ρελέ της μίζας, δυο ανοίγει κύκλωμα να σβήσουν τα φώτα όσο το κρατάς πατημένο, για να μην έχει το φορτίο των φώτων όσο μιζάρει.

Και κανονικά, όταν εκινείς, πάλι πρέπει να σου σβήνουν τα φώτα την στιγμή που πατάς το κουμπί.

Καθάρισμα με σπρέι επαφών (ή έστω WD40) , μάλλον έχει εισχωρήσει βρωμιά και δεν κάνει καλή επαφή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκεφτομαι να βαλω συναγερμο σε λιγο καιρο και συγκεκριμενα τον scorpio με τηλεειδοποιηση, ξερει καποιος αξιοπιστο συνεργειο για τοποθετηση? Σκεφτομαι και για αλυσιδα σε καποια φαση, θα αναγκαστω σε λιγο καιρο να αφηνω τη μηχανη στο δρομο καποια βραδια και ψαχνω λυση να εχω καπως το κεφαλι μου ησυχο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Σκεφτομαι να βαλω συναγερμο σε λιγο καιρο και συγκεκριμενα τον scorpio με τηλεειδοποιηση, ξερει καποιος αξιοπιστο συνεργειο για τοποθετηση? Σκεφτομαι και για αλυσιδα σε καποια φαση, θα αναγκαστω σε λιγο καιρο να αφηνω τη μηχανη στο δρομο καποια βραδια και ψαχνω λυση να εχω καπως το κεφαλι μου ησυχο

Προσωπικη μου γνωμη, αν την αφηνεις συχνα εξω, να παρεις τα εξης μετρα :

1) κουκουλα. Αν δεν το βλεπουν , δεν θα το βαλουν στο ματι το ιδιο ευκολα. Κ στο κραταει καθαρο απο βρωμιες, γατες λασποβροχες κλπ. Κ δεν ειναι πολυ ακρηβο.

2)Αλυσιδα (οχι κουλουρα - συρματισχοινο ). Με την οποια να την δενεις (καλυτερα με την πισω ροδα η καποιο σημειο του σκελετου) σ ενα σταθερο σημειο. Μπορεις να την αφηνεις στο σημειο που την παρκαρεις κ να μην την κουβαλας. Παρε 1,4 -2 μετρα (οχι πιο μικρη) κ απο κει και περα  η μαρκα κ η ποιοτητα ειναι θεμα της τσεπης σου. Για φτηνη υπαρχει κ μια oxford αλυσιδα και κλειδαρια δισκοφρενου 2 σε 1.

Τα δυο απο πανω ειναι καλο να τα χεις αν παρκαρεις εξω συχνα. Απο κει και περα και για τις πιο καθημερινες μετακινησεις θα προτεινα τουλαχιστον μια καλη κλειδαρια δισκοφρενου που κουβαλιεται κ στη συνεχεια αναλογα κ με τα χρηματα σου, ενα συναγερμο (καλα μετα υπαρχουν και gps tracker :p).

Εγω δηλαδη κλειδαρια δισκοφρενου και συναγερμο θα χα ετσι κι αλλιως (σε καθε δικυκλο που δεν ειναι του πεταματου) κ αν το βαζα εξω συχνα, τοτε και αλυσιδα και κουκουλα.

Επισης αυτο που εμαθα με τον καιρο ειναι πως σε αντιθεση με πχ το κρανος που καθε 4-7 μαξ χρονια το αλλαζεις, τις κλειδαριες κ τις αλυσιδες μπορεις να τις παρεις 1 φορα και μα τις κρατησεις πολλα χρονια, οποτε αξιζει να δωσεις πιο πολλα λεφτα, μια φορα ομως.

Τροποποιήθηκε από τον Spat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, εχω ηδη κουκουλα και ενα καλο abus με συναγερμο για μπροστα και ενα xena φθηνοτερο για τον πισω. Αλυσιδα σκεφτομαι να παρω απο ναυτιλιακα ηδη μια 18mm και ενα καλο λουκετο. Οσοι εχουν βαλει συναγερμο και ειδικα scoprio εχετε καποιο μαγαζι να προτεινετε Αθηνα για αγορα και εγκατασταση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και από μένα, έχω κάποιες ερωτήσεις και θα ήθελα να με βοηθήσετε οι πιο έμπειροι.
Οδηγάω μηχανή 2 χρόνια τωρα αλλά μόνο enduro (Ktm Exc 125) και μόλις έβγαλα το Α2 μιας και ήρθε και ο καιρός για δρόμου.
Η γνώμη μου είναι οτι θέλω κάτι για καθημερινή χρήση πήναινε έλα δουλειά και για κάποια ταξιδάκια. Για να πάω κάθε μέρα δουλειά κάνω 52 χιλιόμετρα (πήγαινε έλα) επαρχιακό και πόλη (Θεσσαλονίκη). Εδώ και χρόνια λατρέυω το V-Strom 650 αλλά ο αδερφός μου μου λέει πως για πρώτη μηχανή καλύτερα να πάω σε κάτι πιο μικρό,(και ίσως να έχει δίκιο μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία). Έχω δει το CB 500X στο δρόμο και πραγματικά δείχνει πανέμορφο. 
Η ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:
1. Το V Strom το θεωρείτε μεγάλο για καθημερινή χρήση πόλης (υπολογίστε και το ότι είμαι πρωτάρης)
2. Το CB μιας και δεν είμαι άνθρωπός που τρέχει πολύ (120-140) μου φαίνεται άνετο αλλά πως πάει σε δικάβαλο.
3.Αν πάω σε Vstrom θα είναι μεταχειρισμένο μιας και για καινούργια ακόμα πολύ δύσκολο, αλλά στο CB ίσως το παλέψω για καινούργιο με δόσεις.
4.Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μηχανή για τέτοιου είδους αξιόπιστη? 
Τα λεφτά που θα διαθέσω θα ειναι απο 5.000 με 6.500 ( ξερω οτι είναι μεγάλη διαφορα το 5 με το 6.5 αλλά ανάλογα τι αποφασίσω να πάρω, τόσα χρήματα θα προσπαθήσω να διαθέσω είτε μετρητά είτε δόσεις)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος origon έγραψε:

και μόλις έβγαλα το Α2 

To vstrom εχει 49kW... δεν οδηγειται με Α2...

Καλοριζικο το CB

Σε καλυπτει σε ολα οσα αναφερεις και θα ειναι και κουτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε καλύπτει μια χαρά και κινεισαι κ δικαβαλο με τις ταχυτητες που ανεφερες σχετικα ανετα. Σαν ανεση στην οδήγηση και δικαβαλο σίγουρα  υπερτερεί το vstrom και η σελα του πιο άνετη αλλά για μεσα στην πόλη το cb είναι καλύτερο. Για πρώτη "μεγαλη" μηχανη είναι ότι πρέπει, θα το μάθεις πολύ γρήγορα,εγω πήγα απο cbf125 και μετα απο 4 μήνες νιώθω ότι την οδηγαω χρόνια 

Τροποποιήθηκε από τον Kotsos.b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά στο Facebook υπενθυμίζω υπάρχει ένα ωραίο club για το CB500. Τα μέλη είναι μόνο από Ελλάδα και όσοι έχουν όρεξη για βόλτες και μοτοσυναντήσεις ας το τσεκάρουν   Honda CB500 X/F/R Hellas Club Αξίζει τον κόπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 24/3/2018 at 10:39 ΜΜ, το μέλος origon έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα, έχω κάποιες ερωτήσεις και θα ήθελα να με βοηθήσετε οι πιο έμπειροι.
Οδηγάω μηχανή 2 χρόνια τωρα αλλά μόνο enduro (Ktm Exc 125) και μόλις έβγαλα το Α2 μιας και ήρθε και ο καιρός για δρόμου.
Η γνώμη μου είναι οτι θέλω κάτι για καθημερινή χρήση πήναινε έλα δουλειά και για κάποια ταξιδάκια. Για να πάω κάθε μέρα δουλειά κάνω 52 χιλιόμετρα (πήγαινε έλα) επαρχιακό και πόλη (Θεσσαλονίκη). Εδώ και χρόνια λατρέυω το V-Strom 650 αλλά ο αδερφός μου μου λέει πως για πρώτη μηχανή καλύτερα να πάω σε κάτι πιο μικρό,(και ίσως να έχει δίκιο μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία). Έχω δει το CB 500X στο δρόμο και πραγματικά δείχνει πανέμορφο. 
Η ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:
1. Το V Strom το θεωρείτε μεγάλο για καθημερινή χρήση πόλης (υπολογίστε και το ότι είμαι πρωτάρης)
2. Το CB μιας και δεν είμαι άνθρωπός που τρέχει πολύ (120-140) μου φαίνεται άνετο αλλά πως πάει σε δικάβαλο.
3.Αν πάω σε Vstrom θα είναι μεταχειρισμένο μιας και για καινούργια ακόμα πολύ δύσκολο, αλλά στο CB ίσως το παλέψω για καινούργιο με δόσεις.
4.Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μηχανή για τέτοιου είδους αξιόπιστη? 
Τα λεφτά που θα διαθέσω θα ειναι απο 5.000 με 6.500 ( ξερω οτι είναι μεγάλη διαφορα το 5 με το 6.5 αλλά ανάλογα τι αποφασίσω να πάρω, τόσα χρήματα θα προσπαθήσω να διαθέσω είτε μετρητά είτε δόσεις)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπερα φιλε,γνωμη μου το CB ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για διπλωμα Α2 και οχι μονο..

1.Ειναι οικονομικο σε καυσιμο και σερβις

2.παει παντου εντος και εκτος πολης.

3.για τις ταχυτητες που λες εισαι μια χαρα(δεν χρειαζεσαι και παραπανω σε βολτες κλπ ολοι μεχρι 120-130 πανε ανεξαρτητα τη μηχανη οδηγουν για πολλους λογους)

4.Ειναι HONDA.!!(δεν σπαει δεν χαλαει ειναι honda και ............)

Εγω μερα παρα μερα κανω Θες/νικη Χαλκιδικη και ειναι μια χαρα...

προλαβαινεις να το παρεις  να το στρωσεις και να ερθεις την κυριακη βολτα με τα παιδια το γυρω του δευτερου ποδιου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σύντροχοι.

Μετά από 25 χρόνια που έδωσα το GPZ 600 R κι έκτοτε βολευόμουν με παπιοσκουτερόπουλα εντός πόλεως μεγάλωσε κι ο μικρός κι έβγαλε Α2 από 

την Παρασκευή 30/3 είμαι κι εγω κάτοχος του CB αυτό με το κίτρινο διακοσμητικό (επιλογή του πιτσιρικά) (εγώ στα 58 πλέον)

Τρεις μερες τώρα κατεβαίνοντας απο το πολυθρονάτο beverly κι ανεβαινοντας στη μοτό δεν θα σας κρύψω ότι έχω "πιαστεί" ολόκληρος αλλά που θα πάει λογικά

θα "επανέλθω".

Κλείνοντας 42 χρόνια δικυκλιστής και κατοχος αρκετών μοντέλων μοτό στο παρελθόν μπορώ να πω πως αυτές τις τρεις μερες νοιώθω ευχαριστημένος οδηγικά

απο το μοτό ο δε μικρός κοντευει να κατουρηθεί απ την χαρά του.

Σας διαβασα εξονυχιστικά ειλικρινά όχι τοσο για μένα αλλά για να μάθω εμπειριες σας και να τις μεταφερω στον πιτσιρικά αλλά και στη μοτό μιας κι αυτός

θαναι ο κύριος οδηγός εγω θα βολευομαι με το Νμαξ που ειχε λογω Α1 κι ίσως και καμμια εκδρομή με την κυρά κανενα σ/κ αντε περί τα 300 χλμ πήγαινε έλα.

Συμφωνα με αυτά που διάβασα λοιπόν καταλήγω και διορθώστε με αν κανω λάθος ή εχετε καλύτερη πρόταση.

Σιδερα και πιάτο Μ5 monokey στο Νμαξ

Σίδερα και πιάτο Μ5 monokey στο cb500x

2 βαλίτσες monokey Givi μια 40 λιτρα για την πόλη+Νμαξ και μια 47 λ για μακρινές βόλτες Το cb δλδ θάχει 2 επιλογές. (και λιγο κόλα στς τάπες περιφεριακα γιατι διαβασα ότι

"φευγουν")

Κάγκελα Givi (και να κάνω το σταυρό μου να μην μου βγάλουν προβλήματα)

Ζελατινα Puig+φρυδι (ύψος πιτσιρικά 1,75 κράνος Caberg Droid iron) Αυτή μπαινει στις υπάρχουσες βάσεις ? Οπότε το οριζόντιο μπαράκι που κι αυτο βιδώνει στις βάσεις

δεν επιρεάζεται ?

Φτερό πίσω μαζί με καλυμα αλυσιδας δεν εχω καταλήξει ακομα σιγουρα όχι όμως αυτο το ροσοκρομο γιατι διαβασα τα χειροτερα

Προεκταση μπρος φτερου Το έχει βαλει κανεις σας χωρίς βίδες ? Τι κόλλα βάλατε ? Με το πιεστικο πλυσιματος αραγε αντεχει μόνο με κολητική 3m ή θα πάει για βρούβες?

Προβολάκια

Οικονομικά κινεζικα απο το Wish η Ali expres ή το χερι βαθεια στη τσέπη ? Καποιος αυτα τα κινεζικα τα πήρε αν θυμαμαι απο κορυδαλο μεριά αλλά απο που δεν έλεγε

Αν πήρατε κινεζικα ποια ακριβώς τα U3 U5 U7 ? Ειχαν καλωδιωση στο πακετο ή γιοκ ?

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Με εκτίμηση

Δημήτρης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημητρη καλωσηρθες, καλοταξιδο και καλοριζικο και στους 2 σας! Τωρα για το χρωμα τι να πω...φαινεται ο ανθρωπος με γουστο.

πριν 20 λεπτά, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Κάγκελα Givi (και να κάνω το σταυρό μου να μην μου βγάλουν προβλήματα) Οπως ειδες εγω τα givi δεν... Να προσθεσω πως μετα το σπασιμο τα κολλησα, και η κατασταση εγινε ακομα χειροτερη απο δονησεις... Δες και αλλες εταιρειες, διαφορα τρελη δεν υπαρχει στα χρηματα. Προσωπικα στο μελλον...μανιταρια...ιδια προστασια με τα καγκελα και αν παρεις ποιοτικα με 2-3 σημεια στηριξης δεν εχεις ιδιαιτερο ζητημα να στραβωσει πλαισιο κτλ. ΕΚΤΟΣ και αν πας για πανω και κατω καγκελα της hepco που καλυπτουν τα παντα. Τα givi οπως και τα περισσοτερα μονο τα πλαστικα καλυπτουν . Μανετες, λεβιεδες, αντιβαρα κτλ με τιποτα.

Ζελατινα Puig+φρυδι (ύψος πιτσιρικά 1,75 κράνος Caberg Droid iron) Αυτή μπαινει στις υπάρχουσες βάσεις ? Οπότε το οριζόντιο μπαράκι που κι αυτο βιδώνει στις βάσεις

δεν επιρεάζεται ? Ακριβως αυτο το σετ εχω. Δεν επιρεαζεται καθολου. Μπαινει στις υπαρχουσες βασεις, ειναι τερμα ποιοτικη ερχεται με δικατης βιδακια αποστατες κτλ. Φρυδακι δεν χρειαζεται και θα φαινεται ισως και ασχημο. Η ζελατινα ειναι ηδη παρα πολυ ψηλη και αν την βαλεις και στην ψηλη θεση υπερκαλυπτει. (εκτος κι αν θελετε ενδοξες στιγμες τυπου BMW C1 :tooth:

Φτερό πίσω μαζί με καλυμα αλυσιδας δεν εχω καταλήξει ακομα σιγουρα όχι όμως αυτο το ροσοκρομο γιατι διαβασα τα χειροτερα Barracuda αν σε παιρνει. Κουκλι

Προεκταση μπρος φτερου Το έχει βαλει κανεις σας χωρίς βίδες ? Τι κόλλα βάλατε ? Με το πιεστικο πλυσιματος αραγε αντεχει μόνο με κολητική 3m ή θα πάει για βρούβες? Κολλα 2 συστατικων τραγουδωντας ταυτοχρονα το "για παντα μαζι" ή το "παντρεμενοι κι οι δυο"

Προβολάκια Εδω δεν ξερω να σου πω, αλλα ο @johni41 που εβαλε κινεζικα τα πεταξε...

Οικονομικά κινεζικα απο το Wish η Ali expres ή το χερι βαθεια στη τσέπη ? Καποιος αυτα τα κινεζικα τα πήρε αν θυμαμαι απο κορυδαλο μεριά αλλά απο που δεν έλεγε

Αν πήρατε κινεζικα ποια ακριβώς τα U3 U5 U7 ? Ειχαν καλωδιωση στο πακετο ή γιοκ ?

Με εκτίμηση

Δημήτρης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθες 1η συναντηση μεσω του fb club. Γυρος δευτερου ποδαριου με @Landholder και Κωτσο... Ολοι μαζι ειχαμε τα αλογα του super adventure :kill: Καψαμε ομως 3,4 οποτε μετανοειτε οι αλλοθρησκοι και σκατα στη γιαμαχα και τα ευρωπαικα... (Αφησαμε να ερθει και ο @nikos_pc μαζι, ετσι μπας και χαλασει τιποτα και σπασει η μονοτονια... )

04010002_edited.jpg

04010006_edited.jpg

04010009_edited.jpg

PANO_20180401_131738_edited.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Καλησπέρα σύντροχοι.

Μετά από 25 χρόνια που έδωσα το GPZ 600 R κι έκτοτε βολευόμουν με παπιοσκουτερόπουλα εντός πόλεως μεγάλωσε κι ο μικρός κι έβγαλε Α2 από 

την Παρασκευή 30/3 είμαι κι εγω κάτοχος του CB αυτό με το κίτρινο διακοσμητικό (επιλογή του πιτσιρικά) (εγώ στα 58 πλέον)

Τρεις μερες τώρα κατεβαίνοντας απο το πολυθρονάτο beverly κι ανεβαινοντας στη μοτό δεν θα σας κρύψω ότι έχω "πιαστεί" ολόκληρος αλλά που θα πάει λογικά

θα "επανέλθω".

Κλείνοντας 42 χρόνια δικυκλιστής και κατοχος αρκετών μοντέλων μοτό στο παρελθόν μπορώ να πω πως αυτές τις τρεις μερες νοιώθω ευχαριστημένος οδηγικά

απο το μοτό ο δε μικρός κοντευει να κατουρηθεί απ την χαρά του.

Σας διαβασα εξονυχιστικά ειλικρινά όχι τοσο για μένα αλλά για να μάθω εμπειριες σας και να τις μεταφερω στον πιτσιρικά αλλά και στη μοτό μιας κι αυτός

θαναι ο κύριος οδηγός εγω θα βολευομαι με το Νμαξ που ειχε λογω Α1 κι ίσως και καμμια εκδρομή με την κυρά κανενα σ/κ αντε περί τα 300 χλμ πήγαινε έλα.

Συμφωνα με αυτά που διάβασα λοιπόν καταλήγω και διορθώστε με αν κανω λάθος ή εχετε καλύτερη πρόταση.

Σιδερα και πιάτο Μ5 monokey στο Νμαξ

Σίδερα και πιάτο Μ5 monokey στο cb500x

2 βαλίτσες monokey Givi μια 40 λιτρα για την πόλη+Νμαξ και μια 47 λ για μακρινές βόλτες Το cb δλδ θάχει 2 επιλογές. (και λιγο κόλα στς τάπες περιφεριακα γιατι διαβασα ότι

"φευγουν")

Κάγκελα Givi (και να κάνω το σταυρό μου να μην μου βγάλουν προβλήματα)

δεν επιρεάζεται ?

Φτερό πίσω μαζί με καλυμα αλυσιδας δεν εχω καταλήξει ακομα σιγουρα όχι όμως αυτο το ροσοκρομο γιατι διαβασα τα χειροτερα

Προεκταση μπρος φτερου Το έχει βαλει κανεις σας χωρίς βίδες ? Τι κόλλα βάλατε ? Με το πιεστικο πλυσιματος αραγε αντεχει μόνο με κολητική 3m ή θα πάει για βρούβες?

Προβολάκια

Με εκτίμηση

Δημήτρης

Καλοτάξιδη και πάντα όρθιοι και πολύ καλή επιλογή!

Εγώ έβαλα τα προβολάκια στον Κορυδαλλό στη Γρηγορίου Λαμπράκη 215 είναι ένα μαγαζί που πρόσφατ είδα τα έχει κατεβάσει 11 ευρώ. Άσε την Κίνα και τρέχα να τα πάρεις. Αν γραψεις στο google Γρ.Λαμπρακη 215 θα σου βγει πρωτο πρωτο το μαγαζι electroinica

Οι ταπες οι λαστιχενιες βγαινουν ναι, στα πλαινα για βαλιτσες. Δεν ειναι τιποτα, 15cents εχει η μια, παρε να εχεις ρεζερβες

Ροσοκρομο μακρια, κακό μίγμα υλικού και αδικα λεφτα. Δεν παθαίνει τίποτα η αναρτηση, εγω την εχω τους χειμωνες με κάλτσα από το motoraid 9ευρω. Μονο που μπαινει δυσκολα εκει χωμενη που ειναι η αναρτηση. Αλλου θελει λεφτα το CB κατα τη γνωμη μου, στη ζελατινα. Θελει ψαξιμο εκει το πραμα να βρεις τη θεση σου. Από ξενα φορουμ που εχω δει, οι καλυτερες ειναι οι national cycle σε τρεις διαστασεις μαλιστα. Η εταιρία αναλύει και την τεχνολογία τους, διαφορετικη απο givi, puig, ermax κλπ κλπ   Άλλη κλαση η αμερικανικη.

εγω εχω βαλει το εξαρτημα της palmer (ψαξε palmer products) και την ermax. Εχω να παίξω με 9 θεσεις, καπου θα τη βρω... Ακόμα είμαι στην τριτη. Εχουν παψει παντως οι στροβιλισμοί, λόγω της απόστασης της ζελατινας από τη βάση. Οι πλευρικοι ανεμοι πλεον , ειναι μακράν λιγότερο ενοχλητικοί.

Και κατι για όλους, εχουν αρχισει και κυκλοφορούν φτερα σε κινεζικα λινκς για πίσω τροχό όπως ειοναι ο καινουριες μηχνες σε στυλ 1200gs. Μου εχουν πει ότι καποος που εβαλε εσπασε και πανω στην κινηση γυρισε και εκανε μεγαλη ζημια. Τα μεταλλα που βαζουν τα φτηνα κινεζικα δεν ειναι για να τα εμπιστευεσαι, λιωνουν ότι βρουν μπροστα τους...

Τροποποιήθηκε από τον cordonn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες αλλά και περιεκτικότατες ανταποκρίσεις σας

Το μόνο σίγουρο πλέον είναι πως μετά απ όσα διάβασα στις 126 σελίδες και τις σαφείς απαντήσεις του Χ και cordonn

η απόφαση του τι αξεσουαρ είναι ένας συνδιασμός χρημάτων και υπομονής

Η επιλογή της ζελατίνας απ ότι ειδα τιμές για τις 2 επιλογές που μου προτεινετε ειναι πανω κατω στα ίδια

Φίλε Χ το φρυδάκι (μεταξυ μας μην με μαρτυρησετε) το θέλει ο πιτσιρικας μάλλον για μόστρα παρά ισως για το όφελος του

Οποτε αν.....παει ενα πακετο 140 εβρόπουλα Καπου εκει φτάνει και η προταση του cordonn (palmer+ermax)

Υπομονή να κανει το 1000 να το ανοιξουμε εκει στα 120-130 να δειξει τι και πως

Τα καγκελα της GIVI τα βλέπω όπου στριψω το κεφαλι μου αλλά απ την άλλη και το χουνερι του Χ με φοβίζει μην πεταξω τα λεφτά.

Τα καγκελα της Χέπκο τα κοζάρω κι εγώ αλλά διπλάσια τιμή οπότε πάλι υπομονή 

Εδώ αν αυτη ειναι η επιλογή τι γνώμη έχετε να βάλω πρώτα τα πάνω ή τα κατω?

Παντα το κριτηριο σας ναναι ο φόβος μου μη τυχον σαν νεος οδηγός ο μικρός φάει σαβούρδα παρ όλο που γενικά οδηγάει σαν κότα.

Μανιτάρια προσανατολίζομαι για το κομματι απ την μεση και πισω σε καποιο σημείο

Τα καγκελα θα χρησιμεψουν και για προβολακια γιατι σε ηδη σημεια μαμίσια που τα έβαλε φίλος έβρισκαν στα πλαστικά.

Τα προβολάκια θεωρώ ότι επειδη ο φοιτητοπιτσιρικάς μου κυκλοφορεί νυχτα με αλλους φοιτητοπιτσιρικαδες θα κανουν μπαμ για να ειναι

"εμφανής"

Φίλε Χ έχουμε το ιδιο χρώμα αλλά εγω λόγω "μείωσης ρύπων & euro 4" δεν έχω καρίνα και την γουσταρα να πω την αλήθεια

Το φτερακι της μπαρακουντα το συζηταγα σημερα εκει στην αχαρνων όντως κουκλί αλλά μια σκεψη με κόλησε επειδη ειναι αλουμινενιο μηπως εχω σκουριες

στο μέλλον ενω τα ABS (πλαστικά) δεν ιδρώνουν

Φίλε cordonn απ οσο διαβασα η πάλμεροβαση θα βιδωσει στη μαμισια βάση επάνω? Οπότε οι εδώ κυκλοφορούσες μπαρες θα κουμπωσουν ή θέλω και τη μπαρα

που πουλανε Γιατι παιδιά "συσκευή" στη μπαρα του τιμονιού δεν βαζω για να μη χρειαζεται να σκυβει για να δει "οτιδηποτε" ο μικρός

Πραγματικά υπόχρεος για τις φιλοτιμες απαντησεις-προτάσεις σας

Δημήτρης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Φίλε Χ το φρυδάκι (μεταξυ μας μην με μαρτυρησετε) το θέλει ο πιτσιρικας μάλλον για μόστρα παρά ισως για το όφελος του Με την ζελατινα στην ψηλη θεση φαινεται ηδη υπερβολικο στα ορια του ασχημου. Με φρυδακι θα παραγινει... (προσωπικο γουστο θα μου πεις οκ, αλλα εφοσον μιλαμε για "μουρη"... νομιζω ειναι καλυτερα χωρις...και τσαμπα και 40 € εξτρα...) Εσεις βεβαια αποφασιζετε...

cupula-honda-cb500x-2016-en-adelante-pui

Τα καγκελα της GIVI τα βλέπω όπου στριψω το κεφαλι μου αλλά απ την άλλη και το χουνερι του Χ με φοβίζει μην πεταξω τα λεφτά.

Τα καγκελα της Χέπκο τα κοζάρω κι εγώ αλλά διπλάσια τιμή οπότε πάλι υπομονή 

Εδώ αν αυτη ειναι η επιλογή τι γνώμη έχετε να βάλω πρώτα τα πάνω ή τα κατω?

Παντα το κριτηριο σας ναναι ο φόβος μου μη τυχον σαν νεος οδηγός ο μικρός φάει σαβούρδα παρ όλο που γενικά οδηγάει σαν κότα. Κατα πασα πιθανοτητα η οποια πτωση θα ειναι στην αρχη στατικη σε καμια μανουβρα ή με πολυ λιγα χιλιομετρα. Ειχα μια τετοια προσφατα χωρις να φοραω τα καγκελα. Η ζημια εγινε σε μανετα, αντιβαρο λεβιε ταχυτητων και καθρεφτη. ΑΛΛΑ πηρε μεγαλο μερος η μπαγκαζιερ που σε συνδυασμο με το τιμονι εσωσαν τα πλαστικα.... Οποτε εγω θα πηγαινα πρωτα για τα κατω καγκελα μιας και τα πανω προστατευουν μονο τα πλαστικα. Με την προυποθεση βεβαια πως η μπαγκαζιερα θα ειναι επανω... Λεω εγω τωρα...απο ο,τι ειδα...μη σε παρω και στον λαιμο μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μμμμ ναι δεν έχεις άδικο το βλέπω κι εγώ Για πες φίλε βλέπω εκει στον ίδιο που τις πουλάει και μια που την λέει touring Αν έχεις άποψη τι διαφορές παιζουν εκτός απ το ντηζάην

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Μμμμ ναι δεν έχεις άδικο το βλέπω κι εγώ Για πες φίλε βλέπω εκει στον ίδιο που τις πουλάει και μια που την λέει touring Αν έχεις άποψη τι διαφορές παιζουν εκτός απ το ντηζάην

Μια ειναι η ζελατινα και στο site της puig σαν touring. Δεν υπαρχει αλλη. Απλα με φρυδακι ή χωρις.

Opera_2018_04_02_212057_puig_tv.png

https://puig.tv/en/bybike/honda-cb500x_2016

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου εκεί το καρντάση στα μέρη σου τις εχει στο σάητ του γι αυτο ρωτησα

ριξε μια ματιά

https://prnt.sc/izve84

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Φίλε μου εκεί το καρντάση στα μέρη σου τις εχει στο σάητ του γι αυτο ρωτησα

ριξε μια ματιά

https://prnt.sc/izve84

ναι Δημητρη... Το ενα ειναι το μοντελο του 13 και το αλλο το δικο μας... δεν ειναι η ιδια ζελατινα και δεν ταιριαζει κιολας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλιστα Θενκς φίλε Πάω να συλογιστώ πόσες συντάξεις θα μου φάνε τα εξτρά Πάντα όρθιοι γεροί και καλοταξιδοι ναστε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε @mitsos59 , καταρχήν καλορίζικο το εργαλείο!

Σχετικά με τα κάγκελα Givi, και εμενα εσπασε στο ιδιο σημειο με τον , αλλά μετά απο την επισκευή , έχουν μειωθεί λίγο οι δονήσεις . Την δεύτερη φορά που μου το έριξαν (το μηχανάκι έχει πέσει 2 φορές, και καμία φορά δεν ήμουν πάνω... ) άντεξε και σε συνδυασμό με την μπαγκαζιερα δεν έπαθε ζημία πουθενά.  Το πόρισμα δηλαδή , κατά την γνώμη μου, Givi κάγκελα, τι να κάνουμε, δουλεύουν όμως.

πήγαμε και εμείς βόλτα όμως :

DxTMg03.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα