Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος johni41 έγραψε:

Απο ποιότητα δηλαδή σε σχέση με την εργοστασιακή είναι πιο πανω κατά τη γνώμη σου;

Νομίζω οτι ναι, δείχνει πιο στιβαρή , πιο παχιά από την μαμά,  νομίζεις οτι η μαμά αλυσίδα είναι από ποδήλατο.

η παλιά

tFnhy23.jpg

η καινούργια μετά από ~12000 χιλιόμετρα. 

ehPZeb0.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 21/2/2018 at 5:06 ΜΜ, το μέλος johni41 έγραψε:

Τι τιμες να περιμένω απο τη Honda και από μια καλη aftermarket?

Έχω την εντύπωση πως τα μαμά είναι στην διπλάσια τιμή από ένα σετ αφτερ. (~240 νομίζω ενώ ένα καλό σετ αφτερ βγαίνει περίπου 120...και μάλλον είναι κ καλύτερης ποιότητας).

Πάντως αν θέλεις ξαναπλάκωσε το στο wd και άστο να ποτίσει καλα κανα 10λεπτο. Μετά με το χέρι το επαναφέρεις. Τις περισσότερες φορές φτιάχνει. Αν όχι πάμε για άλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα. Πήγα σε ένα συνεργείο HONDA σήμερα για να κοιτάξουν το θόρυβο που σας έλεγα. Τελικά μου είπαν ότι είναι από τα κάγκελα. Γιαυτό το λόγο όταν σταματάει όταν ζεσταθεί ο κινητήρας. Πιθανότατα έχουν λασκάρει λιγάκι οι βίδες ,γιαυτό δεν το έκανε από την αρχή. Μου είπαν να τις σφίξω   μόνος μου όταν θα είναι κρύο το μοτέρ , όχι με ζεστό. Θα το δοκιμάσω και θα δω. 

Με το θέμα της ζελατίνας , την ανέβασα στην πάνω θέση ,απλά δεν έχω βγει κάπου έξω να ανοίξω να δω αν παρέχει καλύτερη προστασία. Σε ταχύτητες εδώ πόλης 2 πράγματα διαπίστωσα. Πρώτον ο αέρας με χτυπάει ακριβώς στα μάτια πλέον και είναι αρκετά ενοχλητικό όταν έχεις ανοιχτή τη ζελατίνα του κράνους (λογικά πριν στη χαμηλή θέση θα χτυπούσε ποιο κάτω και γιαυτό το λόγο υπήρχαν αναταράξεις στο κεφάλι). Δεύτερον μετά τα 90 (δεν είναι συντονισμός λόγο στροφών γιατί αν πάω με τις ίδιες ή περισσότερες στροφές με μικρότερη σχέση στο κιβώτιο=μικρότερη ταχύτητα , δεν το κάνει) έχω ένα σφύριγμα από τον αέρα που περνάει κάτω από τη ζελατίνα (μιας και έχει σηκωθεί). Αν βάλω το χέρι μου πάνω από το κοντέρ και κόψω τη ροή αέρα σταματάει. Εσείς το έχετε αυτό? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Έχω την εντύπωση πως τα μαμά είναι στην διπλάσια τιμή από ένα σετ αφτερ. (~240 νομίζω ενώ ένα καλό σετ αφτερ βγαίνει περίπου 120...και μάλλον είναι κ καλύτερης ποιότητας).

Πάντως αν θέλεις ξαναπλάκωσε το στο wd και άστο να ποτίσει καλα κανα 10λεπτο. Μετά με το χέρι το επαναφέρεις. Τις περισσότερες φορές φτιάχνει. Αν όχι πάμε για άλλα.

Έφαγα 4-5 ώρες και δεν κατάφερα να τα ξεκολλησω όλα. Οπότε πήγα στο συνεργείο. Οπου κ εκεί δεν έλεγαν να κουνηθουν... 

Ακούστε τιμες να παθετε εγκεφαλικό. Σετ αλυσίδα και γρανάζια 270€!(αλυσίδα 200και γρανάζια 70). Και εννοείται οτι δεν τα έχουν εδώ αλλά τα παραγγελνουν  απο εξω και περιμένεις 10-15 μέρες στάνταρ. Οποτε και να ήθελα δεν έπαιζε να περιμένω. 

Ο μηχανικός απο τη μια λογικό να υποστηρίζει τη Honda και τα γνήσια ανταλλακτικά. Βέβαια μου πρότεινε να πάρω τώρα μια CZ αλυσίδα που τη θεωρεί καλη και είναι στα 80€ και αργότερα βάζω σετ όλα μαζί της Honda. (Δυσκολο το βλεπω) . Τελικά επειδή αυτή που είπε δεν είχε για το δικό μας έτοιμοοαραδοτο πήρα μια afam super x-ring αν δεν κάνω λάθος στα 100€ . εκτός του x-ring είναι και λίγο πιο παχιά απο το πιο φθηνό μοντέλο στα 70 ευρώ. Επίσης Ρώτησα για γρανάζια και μου ειπαν 45€ δηλαδή σύνολο 145€ εαν αλλαζα όλα μαζί. Ο μηχανικός απο τη μεριά του θεωρεί οτι με τα γνήσια γρανάζια δεν πρόκειται να προκληθεί ζημιά στον πηρο και στο εξάρτημα που πιάνει το μπροστά γρανάζι ενω με τα aftermarket  δεν μπορεί να μου εγγυηθεί και λογικό το βρίσκω να μην θέλει να πάρει ευθύνη και είναι ακόμα και μέσα στην εγγύηση η μηχανή. 

Πάντως μια χαρά αλυσίδα μου φαίνεται εμένα. Και το σκέφτομαι να πάρω και γρανάζια εκτός Honda όταν χρειαστεί. 

Τι λέτε εσεις γι αυτό; Πρωτη φορά που ασχολήθηκα με αλυσίδα και γρανάζια και δεν έχω άποψη για τις μάρκες. 

πριν 3 ώρες, το μέλος katharma76 έγραψε:

Καλησπέρα. Πήγα σε ένα συνεργείο HONDA σήμερα για να κοιτάξουν το θόρυβο που σας έλεγα. Τελικά μου είπαν ότι είναι από τα κάγκελα. Γιαυτό το λόγο όταν σταματάει όταν ζεσταθεί ο κινητήρας. Πιθανότατα έχουν λασκάρει λιγάκι οι βίδες ,γιαυτό δεν το έκανε από την αρχή. Μου είπαν να τις σφίξω   μόνος μου όταν θα είναι κρύο το μοτέρ , όχι με ζεστό. Θα το δοκιμάσω και θα δω. 

Με το θέμα της ζελατίνας , την ανέβασα στην πάνω θέση ,απλά δεν έχω βγει κάπου έξω να ανοίξω να δω αν παρέχει καλύτερη προστασία. Σε ταχύτητες εδώ πόλης 2 πράγματα διαπίστωσα. Πρώτον ο αέρας με χτυπάει ακριβώς στα μάτια πλέον και είναι αρκετά ενοχλητικό όταν έχεις ανοιχτή τη ζελατίνα του κράνους (λογικά πριν στη χαμηλή θέση θα χτυπούσε ποιο κάτω και γιαυτό το λόγο υπήρχαν αναταράξεις στο κεφάλι). Δεύτερον μετά τα 90 (δεν είναι συντονισμός λόγο στροφών γιατί αν πάω με τις ίδιες ή περισσότερες στροφές με μικρότερη σχέση στο κιβώτιο=μικρότερη ταχύτητα , δεν το κάνει) έχω ένα σφύριγμα από τον αέρα που περνάει κάτω από τη ζελατίνα (μιας και έχει σηκωθεί). Αν βάλω το χέρι μου πάνω από το κοντέρ και κόψω τη ροή αέρα σταματάει. Εσείς το έχετε αυτό? 

Το σφύριγμα νομιζω οτι υπήρχε στο test ride που του είχα κανει και στο δικο μου μάλλον αλλά πρέπει να το έχω συνηθίσει γιατί δεν το παρατηρώ εδώ και καιρό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη εμπειρία μου η αλυσίδα θέλει να μην μένει ποτέ από λάδι. Αν βαριέσαι να την καθαρίσεις δεν χάθηκε ο κόσμος αλλά λίγο λάδι βάλτεις και την καθαρίζεις την επόμενη φορά. Όσοι την αμελούν ή δεν έχουν τον χρόνο ή βαριούνται το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι στα μέσα της κυριακάτικης βόλτας όταν είναι και ζεστή να την λαδώνουν με ένα καλό σπρέυ. Εγώ έχω βάλει το λαδοτήρι tutoro και έχω ακόμα την μαμά αλυσίδα στα 40Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου το έχουν πει κι άλλοι για το tutoro... Απο θέμα κραδασμών απο τις άπειρες λακούβες ή σε περίπτωση διέλευσης χώματος κλπ παίζει να έχει θέμα; 

Πιο μοντέλο εχεις εσύ; Γενικά λιπαινει όσο χρειάζεται ή μπορεί να τα κανεξ μαντάρα;

Γενικά πάντως  την καθαρίζω την αλυσίδα αλλά δυστυχώς με το νέο έτος δεν τα κατάφερα. 

Πλεον επαθα και έμαθα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από κραδασμούς δεν έχεις κανένα πρόβλημα εαν βεβαίως το στηρίξεις σωστά, ούτε το χώμα το επηρεάζει. Εγώ επέλεξα το ''2. TUTORO AUTO - Kit 2 - Deluxe''. Δεν είναι ηλεκτρονικό, είναι με φυσική ροή, τοποθετήτε σχετικά εύκολα και το έχω ρυθμίσει λίγο πάνω από το ελάχιστο. Πετάει στη ζάντα αλλά λίγο και μόνο στις υψηλές ταχύτητες. Το καλό είναι ότι η αλυσίδα έχει πάντα έστω και λίγο λαδάκι δεν στεγνώνει. από κεί και πέρα όποτε έχεις χρόνο της κάνεις ένα επιπλέον λάδωμα με σπρέυ ή καθάρισμα-λάδωμα. Αρνητικό είναι το ότι δεν ασφαλίζει και μπορούν να στο κλέψουν εύκολα. Επίσης πρέπει να αγοράσεις δύο μπουκάλια λάδι, το ένα είναι πράσινο για το χειμώνα και το άλλο είναι κόκκινο για το καλοκαίρι. Στο ελάχιστο που το έχω ρυθμίσει να φανταστείς ότι τα μπουκάλια δεν έχουν τελειώσει ακόμη εδώ και δύο χρόνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θελει δηλαδη συγκεκριμενο λαδι απο αυτους? δεν υπαρχει στο εμποριο?

για τι κοστος μιλαμε ολα μαζι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπολόγισε κανά 130-140 την πρώτη φορά για να τα έχεις στην πόρτα σου. https://www.tutorochainoiler.com/.  Καλό σπρέυ αλυσίδας που το έχω δοκιμάσει είναι της Wurth.  Είναι σε μικρό μπουκάλι και για όσους ξεχνάνε την τακτική λίπανση ή δεν προλαβαίνουν μπορούν να το έχουν μαζί τους στη βόλτα, είναι ταμάμ για αυτή την περίπτωση. 

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τύπος δέχεται μαζικές παραγγελίες , και κάνει εκπτώσεις. μαζευτείτε εδώ μέσα άτομα , και παραγγείλετε.   Εγώ ήμουν στην μαζική του Advrider και ήρθε 60 ευρώ στο άτομο . Έκανε έκπτωση, και μοιραστήκαμε τα έξοδα αποστολής.

OhryqJi.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/23/2018 at 3:04 ΜΜ, το μέλος katharma76 έγραψε:

δηλαδη έχεις έξτρα τα κάγκελα. γιατι εμενα το κανει χωρις κάγκελα καξ εχω σφίξει σχεδον ολες τις βιδες δεν εχει και πολλές επιλογές. για πες μας νεα... 

ρε εισται φοβεροί τη ειναι αυτες οι αυτες οι καγκουριες με τα σωληνακια  και δεματικα σε λιγο βαλτε και εξτρα δοχειο βενζινης για να μην μενεται και απο ρεζερβα... :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν αναβοσβήνει η ένδειξη καύσιμου  στο CB , σημαίνει οτι υπάρχει κάπου πρόβλημα*.  Αλλά στο απλό εγχειρίδιο που μας δίνουν, δεν το λέει αναλυτικά.  Εδώ εξηγεί :

9LGp0Pz.png

Δηλαδή αν για παράδειγμα κάνει έτσι:

Τότε είναι ανοιχτό το κύκλωμα και πιθανόν κάποιο καλώδιο ξεκόλλησε. Αν είναι ανάποδη η ροή, τοτε σημαίνει βραχυκύκλωμα.

Πιθανόν να ισχύει και για άλλα Honda :D

*λέμε τώρα , σιγά μην έχει ποτέ πρόβλημα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/3/2018 at 6:56 ΜΜ, το μέλος sotoskon έγραψε:

Για μένα , σε τέτοιας δύναμης και τέτοιου βάρους μηχανές , είναι αμαρτία να βάζει κανείς τουριστικό λάστιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Για μένα , σε τέτοιας δύναμης και τέτοιου βάρους μηχανές , είναι αμαρτία να βάζει κανείς τουριστικό λάστιχο.

Post:  "Η Honda τοτε γιατι το δινει με τουριστικα;" σε 3, 2, 1....

Τροποποιήθηκε από τον Χ
ουρθουγραφικου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Post:  "Η Honda τοτε γιατι το δινει με τουριστικα;" σε 3, 2, 1....

Φακ μι σάιντγουέις έτσι και διαβάσω κάτι τέτοιο :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Honda τοτε γιατι το δινει με τουριστικα; :yeahright:

Συγνωμη Gouky7 αλλα δεν ξερω πως γινεται το "Φακ μι σαιντγουεις" :_unsure:  

:tooth:   :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάγκες μου σήμερα έκανα την προσπάθεια μου στο cb μου μοντέλο 2015 να αλλάξω την ψείρα μπροστά με led αλλά έβγαλα το μαύρο καπάκι και μετά δεν ήξερα πως βγαίνει η φίσα. Μάλλον θέλει κάποιο τρόπο. Δοκίμασα όσο μπορούσα(βάσει χώρου) μπας και αλλά δε το κατάφερα. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος dimitriss_13 έγραψε:

Μάγκες μου σήμερα έκανα την προσπάθεια μου στο cb μου μοντέλο 2015 να αλλάξω την ψείρα μπροστά με led αλλά έβγαλα το μαύρο καπάκι και μετά δεν ήξερα πως βγαίνει η φίσα. Μάλλον θέλει κάποιο τρόπο. Δοκίμασα όσο μπορούσα(βάσει χώρου) μπας και αλλά δε το κατάφερα. Έχει κανείς καμία ιδέα;

κουμπωτη ειναι με λαστιχο ραν την τραβήξει με ενα μυτοτσιμπιδο βγαινει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα...εχει να μου προτεινει καποιος κανενα tank bag που χρησιμοποιει και να τον βολεψε;

δεν θελω κατι μεγαλο,μονο να βαζω τα απαραιτητα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Landholder έγραψε:

Καλημερα...εχει να μου προτεινει καποιος κανενα tank bag που χρησιμοποιει και να τον βολεψε;

δεν θελω κατι μεγαλο,μονο να βαζω τα απαραιτητα..

Εγω εζω το Kappa lh200. 

-γυρω στα 55 ευρω..

-Με μαγνητες και ιμαντες κ εχςι λουπα για να δενει στο τιμονι .

-Με λουρακια για μα το παιρνεις στην πλατη.. νταξει οχι για πολυ αλλα οταν κουβαλας πραγματα πχ σε ταξιδι, βολευει.

Δεν το βαζω καθε μερα, σε καμια βολτα η ταξιδι μονο. Το χω κανα χρονο, δεν ειχα κανενα προβλημα με μαγνητες κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 30 λεπτά, το μέλος Spat έγραψε:

Εγω εζω το Kappa lh200. 

-γυρω στα 55 ευρω..

-Με λουρακια για μα το παιρνεις στην πλατη.. νταξει οχι για πολυ αλλα οταν κουβαλας πραγματα πχ σε ταξιδι, βολευει.

Δεν το βαζω καθε μερα, σε καμια βολτα η ταξιδι μονο. Το χω κανα χρονο, δεν ειχα κανενα προβλημα με μαγνητες κλπ.

Σε ευχαριστω φιλε,θα παω το απογευμα να την δω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 58 λεπτά, το μέλος Spat έγραψε:

Εγω εζω το Kappa lh200. 

-γυρω στα 55 ευρω..

Θα συμφωνήσω για το Kappa, το έχω τρία χρόνια χωρίς κανένα θέμα. Για την τιμή του θεωρώ είναι πολύ καλή επιλογή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα