Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Coyote Z750s έγραψε:

Στους εμβολοφόρους κινητήρες των αεροσκαφών  όταν είναι καινούργιοι ή μετά από αλλαγή κυλίνδρων χρησιμοποιούν πιο ψιλό λάδι που το ονομάζουν mineral (ορυκτό) που είναι πιο φθηνό εφόσον θα αλλαχτεί γρήγορα και θα έχει μαζέψει τα "πολλά" τα οποία δεν θα τα ονόμαζα γρέζια γι αυτό και το έβαλα σε εισαγωγικά,ρινίσματα,στην ουσία το ίδιο λέμε γιατί είναι πολύ ψιλά και δεν μπορείς να τα διακρίνεις με το μάτι μιλάμε για μόρια μετάλλου. Επίσης είναι ψιλότερο σε ρευστότητα οχι ίδιο ιξώδες είναι,απλώς με λιγότερη επεξεργασία στην παραγωγή από τα συνθετικά για να λιπάνει καλύτερα τα μέρη του κινητήρα που είναι ακόμα σφιχτά. 

Δεν αποκλείω οι εταιρίες  να εφαρμόζουν τον ίδιο σύστημα στα μηχανάκια, λογικό μου φαίνεται και γιαυτό γράφουν αλλαγή στα πρώτα 1000χιλ. Ναι

Και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε αυτό το λάδι φτηνιάρικο ή κακό, είναι αυτό που πρέπει να έχει για την συγκεκριμένη στιγμή των πρώτων χιλιομέτρων του κινητήρα. Με λίγα λόγια είναι ανούσιο να χρησιμοποιήσεις ψιλό συνθετικό ή ημισυνθετικό λάδι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 15 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Καλημέρα Νίκο. (το είδα στην υπογραφή σου) :bye:

Από ότι βλέπεις δεν μίλησα για τους κινητήρες στα μηχανάκια αλλά για αεροπορικούς κινητήρες μιας και είναι η δουλειά μου και στο τέλος τους παραλλήλισα με τους κινητήρες στις μηχανές.

Βασικά έχω δουλέψει τον Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp  που είναι αστεροειδής 18 κυλίνδρων χαμηλού turbo και τον φοράνε τα Canadair CL-215.  Αυτός να φανταστείς το ιξώδες λαδιού που παίρνει είναι sae 80 (σχεδόν βαλβολίνη) και όταν του αλλάζουμε πάνω από  5 κυλίνδρους πάει για στρώσιμο 300 ωρών. Σε αυτές 300 ώρες του βάζουμε mineral sae 40.  Για αυτό μίλησα για πιο ψιλό λάδι, δεν βρίσκω λόγο να έχει διαφορά η διαδικασία.  

Η δικιά σου πηγή ποια είναι;  με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς, και μου αρέσει να μαθαίνω συνέχεια, η τεχνολογία προχωράει σε όλα τα επίπεδα.  Πλέον δεν είμαι σε αυτό το κομμάτι αλλά έχω περάσει στους τζετ κινητήρες αλλά μου αρέσει να μαθαίνω για εμβολοφόρους κινητήρες γιατί το χόμπυ μου είναι οι μηχανές. 

Τάσος. 

Τροποποιήθηκε από τον Coyote Z750s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα Τάσο.

Τα δεύτερα κόκκινα σχόλια τα βρήκα εδώ http://www.vfrh.net/t2267-topic

τα τρίτα σχόλια (περί αλλαγής στα 1000 χλμ) είναι κανόνας στα πλείστα μηχανάκια.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Καλημέρα Τάσο.

Τα δεύτερα κόκκινα σχόλια τα βρήκα εδώ http://www.vfrh.net/t2267-topic

τα τρίτα σχόλια (περί αλλαγής στα 1000 χλμ) είναι κανόνας στα πλείστα μηχανάκια.

Πολύ ωραίο το ποστ  του AGGEVI'   μετάφρασε όλη το άρθρο του  John Rowland, για να μεταφέρει τις γνώσεις σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν Αγγλικά του αξίζουν συγχαρητήρια! Βέβαια δεν βρήκα πουθενά κάτι να γράφεται για το επίμαχο σημείο του πρώτου λαδιού του κινητήρα, παρόλα αυτά η εταιρία που βάζει το πρώτο λάδι στον κινητήρα ξέρει καλύτερα από όλους μας και αυτό το λάδι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να το αλλάζουμε πριν τα χιλιόμετρα που προτείνει. Επίσης η κάθε εταιρία προτείνει διαφορετικά χιλιόμετρα ανάλογα με τον κινητήρα τα 1000χιλ δεν είναι πάντα το στάνταρ. 

Ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου. . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλαγή το εμπρός τακάκι στα 20700 χιλιόμετρα, με PREMIER , 35 ευρώ και 5 η τοποθέτηση σύνολο 40. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Ρώτησα για το μπροστινό , μου είπε 75 , και έφυγα .

75? 68 ειχανε πει σε μενα περυσι για το γνησιο εμπρος. απαραδεκτες οι τιμες της honda σε 500αρι μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Αλλαγή το εμπρός τακάκι στα 20700 χιλιόμετρα, με PREMIER , 35 ευρώ και 5 η τοποθέτηση σύνολο 40. 

ξερεις καθολου απο χιλιομετρικη αποδοση τι λενε? κρατανε λιγοτερο ή περισσοτερο? εγω στα 14500 ειμαι ετοιμος για αλλαγη μπροστα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω παιδιά, θα δοκιμάσουμε, αν κρατήσει τα μισά , δηλαδή 10κ, τότε την πατήσαμε και πάμε για αυθεντικό μετά.  Πάνω απο 15κ είμαστε οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχετε να μου προτείνετε  λάστιχα (που να τα χετε βάλει ή οδηγήσει) για το CB ?

//Έψαξα κάποιες σελίδες πιο πίσω, αλλά δεν βρήκα ... Ίσως να ενημερώσουμε τα πόστ της πρώτης σελίδας με αντίστοιχα sticky θέματα  ?

Ευχαριστώ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπερβολική τιμή για ένα ζευγάρι τακάκια, νομίζω ότι η χόνδα έχει πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ. Παίρνει κεφάλια που λέμε... :giljotiini:

Στο βαρανδέρο τόσο έχουν και για τις δύο δισκόπλακες μπροστά της nissin τα 4 δηλαδή γνήσια, βγάζουν πολύ περισσότερο από 20.0000Κ. και φρενάρουν 260 κιλά μηχανή άδεια. Εννοείται ότι βρίσκω τακάκια στην μισή τιμή από την χόνδα πολύ καλά και εφάμιλλα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Spat έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχετε να μου προτείνετε  λάστιχα (που να τα χετε βάλει ή οδηγήσει) για το CB ?

//Έψαξα κάποιες σελίδες πιο πίσω, αλλά δεν βρήκα ... Ίσως να ενημερώσουμε τα πόστ της πρώτης σελίδας με αντίστοιχα sticky θέματα  ?

Ευχαριστώ !

Έβαλα τα Bridgestone Battle Wing BW501, και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Υπόψιν οτι ως μέτρο σύγκρισης έχω τα μαμά Dunlop , που από οτι κατάλαβα και απο άλλους, είναι ψιλό φόλα. 

Κάτι ψιλογλιστριματα και ασάφειες , σε βρεγμένο ή παλιό δρόμο, εξαφανίστηκαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα  Battle Wing BW501-502 Είναι πολύ καλά λάστιχα, όσοι τα βάζουν και δεν είναι ικανοποιημένοι έχουν κάνει λάθος επιλογή στον δείκτη ταχύτητας H,V.  Σε ελαφριά μηχανή που δεν φορτώνεται δεν βάζουμε τον δείκτη V γιατί αργούν να ζεσταθούν και έχεις χαζογλυστρήματα μέσα στην πόλη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά δεν τα λέγανε death wing?

αυτό με τον δείκτη ταχύτητας και το βάρος θεωρώ ότι δεν ισχύει. βάζεις πάντα ότι δείκτη ταχύτητας λέει το μάνιουαλ σου. δηλαδή αν ενα μεκανάκι ειναι 150 κιλά αλλά 300αρίζει θα βάλει χαμηλό δείκτη για να το ζεστάνει??

με τις συνθέσεις στις γόμες και στα υλικά δεν εχει να κάνει η αντοχή στην μέγιστη ταχύτητα (βλέπε δείκτης ταχύτητας) με το γρήγορο ζέσταμα και το κράτημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιτ είναι μεγάλο το θέμα με τον δείκτη ταχύτητας. Εμένα στην μηχανή μου το μανουαλ λέει να βάζω δείκτη H και πολλοί βάζουν δείκτη V. Με αποτέλεσμα να μην είναι ευχαριστημένοι και να ψάχνουν συνέχεια λάστιχα. Φυσικά και θα βάλεις αυτό που σου προτείνει η εταιρία. 

Αλλά τι να πεις σε αυτόν που του πρότεινε ο λαστιχάς πχ τα Dalop που δεν τα βγάζει σε δείκτη Η;  Η διαφορά ανάμεσα στους δείκτες είναι η σκληρότητα του ελαστικού, ένα μαλακό λάστιχο ζεσταίνεται πιο εύκολα αλλά βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα... Επίσης σε μεγάλες ταχύτητες έχει μεγαλύτερη φθορά και αν το φορτώνεις πάλι έχεις μεγαλύτερη φθορά γιατί είναι μαλακό.  Τα καινούργια Α40 που υποτίθεται ότι αντικαθιστούν τα 501-502 δεν βγαίνουν σε δείκτη Η, τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρεί ακόμα... Είναι σωστό να τα βάλω εφόσον είναι για 240χιλ και εμένα δεν πάει πάνω από 200; 

Όσοι λοιπόν τα έβαλαν και τσουλάνε την μηχανη ξεφόρτωτη έχουν θέμα με τα κρατήματα.   Είναι σωστό να τα βάλω;  όχι φυσικά, ούτε που μου περνάει από το μυαλό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτές οι έννοιες εχουν απαντηθεί πολλές φορές εδω μεσα και αν θυμάμαι καλά σε καποια φάση ο ΠαναγιώτηςΚ πρεπει να ειχε γράψει σχετικά με τα λάστιχα.

το πόσο "σκληρό" η "μαλακό" ειναι ενα λάστιχο δεν εχει να κάνει με το πόσο γρήγορα θα ζεσταθεί! αλλά απο τα υλικά απο τα οποία αποτελείται. πολλά λάστιχα εχουν 2-3 διαφορετικές ζώνες στην γόμα τους με διαφορετική αναλογία υλικών!

επίσης παίζει ρόλο και ο σκελετός του ελαστικού.

θυμάσαι τι έγινε με την πόρσε του Τζάμπογιου με τα χειμερινά λάστιχα και τον χαμηλό δείκτη ταχύτητας. ενω το όχημα μπορούσε να παει με 250+ τα λάστιχα δεν αντεχαν πανω απο π.χ 130 και έσκασαν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήταν και 10 χρονών τα λάστιχα...

Συμφωνώ εν μέρη με αυτά που λες, σε ον οφφ να βάλεις δίγομο δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... γιατί πήρες ον οφ, για να το χώνεις στις στροφές και να βρίσκουν κάτω τα αυτιά σου; 

Η κάθε μηχανή έχει την χρήση της και τα όρια της, δεν μπορείς από ένα χαγιαμπούσα να του ζητάς να πάει χώμα ούτε από ένα βαραντέρο να στρίβει σαν μοτάρντ ούτε να κάνεις μοτοκρός. 

Με λίγα λόγια ένα λάστιχο δεν μπορεί να αλλάξει την χρήση της μηχανής. Το μόνο που μπορεί να πετύχεις σε ένα ον οφ (γιατί για αυτά συζητάμε εδώ) είναι να βάλεις λάστιχο δίγομο που δεν θα σου επιτρέπει την χρήση σε χώμα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δυστυχώς. Οι διαφορές που έχουν στους σκελετούς είναι πολύ μικρές για να τις καταλάβει ένας απλός αναβάτης. Οι διαφορές στις γόμες είναι σκληρή στο κέντρο μεσαία στο πλάι και μαλακιά στα άκρα... Αν ένα τέτοιο λάστιχο ή δίγομο  το πας χώμα το κατέστρεψες... πιστεύω να καταλαβαίνεις τον πνεύμα που μιλάω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπόψη ότι τα BW 501-502 είναι για χρήση σε  80% άσφαλτο - 20% χώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν διαφωνώ, με 17άρη τροχό που έχει το CBX και 19άρι το δικό μου με ζάντες αλουμινίου και μισό τόνο βάρος μόνο βατό χωματόδρομο πάνε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος Coyote Z750s έγραψε:

Δεν διαφωνώ, με 17άρη τροχό που έχει το CBX και 19άρι το δικό μου με ζάντες αλουμινίου μόνο βατό χωματόδρομο πάνε. 

Τα κατεταξες στα on-off ομως... οχι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω απο ενα σημείο και μετα καπου το έχασα γιαυτό δεν απάντησα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα