Jump to content
wolfering

Η μεθανόλη, οι φθηνές βενζίνες και οι αποδείξεις

Recommended Posts

Το θέμα της πρόσμιξης των υγρών καυσίμων και κυρίως της βενζίνης με μεθανόλη φέρνει στο προσκήνιο το κείμενο που παραθέτω από κάτω.

Ούτε λίγο, ούτε πολύ αποδεικνύει(ικανοποιητικά για εμένα) ότι τώρα που σιγά σιγά οι αντλίες σφραγίζονται και περιορίζεται το "κλέψιμο" στους μετρητές, έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της η μεθανόλη. Μπαίνει στη βενζίνη από τον ασυνείδητο βενζινά, διογκώνει το καύσιμο, "κλέβει" περίπου 15% από τον δύσμοιρο καταναλωτή, δεν προκαλεί άμεσες βλάβες, αλλά μεγάλο πρόβλημα μετά από πολλά χλμ και μπορεί να το τσεκάρει κανείς μετρώντας κάθε φορά τα χλμ που βγάζει ένα τεπόζιτο ή με χημικούς ελέγχους.

Δείτε το και ας πάρει ο καθένας τα μέτρα του

http://thepaper.gr/οι-κομπίνες-με-τα-βενζινάδικα/#.UZ42OWoXf5Q.facebook

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να πιστοποιησουμε ενα βενζιναδικο αν εχει καλη βενζινη η οχι. μονο να παρεις δειγμα με ενα μπετονι αλλα που να πας να το τσεκαρεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως παιδιά πρέπει να προσέχουμε και ότι μπορούμε να κάνουμε.

Η ενημέρωση για τα νέα... κόλπα είναι η αρχή.

Κρίμα είναι να μας πίνουν το αίμα και οι βενζινάδες και να προκαλούν βλάβες στα μοτόρια που τα προσέχουμε σαν τα μάτια μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτήσω? Υπάρχει μια εταιρία (ΕΤΕΚΑ νομίζω?) που ισχυρίζεται πως βρίσκεται σε συνεργασία με το ΕΜΠ και τα καύσιμα τους περνάνε ποιοτικό έλεγχο.

1. Ισχύει?

2. Είναι αξιόπιστο ή μετράνε μια φορά την δεκαετία και αυτοανακυρήσονται "λάδι" για τα επόμενα 10 χρόνια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω εάν ισχύει αλλά εγώ δεν την εμπιστεύομαι. Νομίζω δεν έχω βάλει ποτέ βενζίνη από ΕΤΕΚΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια ΕΤΕΚΑ με λετε ρε παιδια και συνεργασια με το ΕΜΠ !

Υποτιθεται και η Ελιν λεει μια τετοια παπαρια και οτι περναει κατι μαλακισμενους ελεγχους .

Το θεμα ειναι οτι μας κλεβουν απο παντου,Σκ@τα στα μουτρα μας παιδες. Δεν πιστευω κανεναν μα κανεναν υποτιθεμενο ελεγχο κτλπ. Οταν το τεποζιτο μου φουλαρισμενο απο ελληνικο κωλοπρατηριο βγαζει με το ζορι 300 χιλιομετρα και οταν γεμιζω απο Ιταλια-Αυστρια κτλπ βγαζει ανετα πανω απο 350 χιλιομετρα !Πως να αντιδρασω εγω αν παθει ζημια το μηχανακι της δουλειας μου απο τον μ@λακα τον Βενζινα? Η η μοτοσυκλετα μου που εχω σκορπισει εναν λευκο πυργο λεφτα για να την παρω και την προσεχω σαν το πο*λι μου και παθει ζημια απο τις κολοβενζινες? Να αρχισω να σκοτωνω τους βενζιναδες?

Ημαστε για κλαματα σαν λαος, πολιτισμος μηδεν, Καθαρη βενζινη εχουν ακομα και στην Βουλγαρια ,τι παραπανω εχουν αυτοι απο εμας ? Γαμω το κερατο :mellow:

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια ΕΤΕΚΑ με λετε ρε παιδια και συνεργασια με το ΕΜΠ !

Υποτιθεται και η Ελιν λεει μια τετοια παπαρια και οτι περναει κατι μαλακισμενους ελεγχους .

Σωστά, η ΕΛΙΝ. Ξέρεις τίποτα για του ελέγχους αυτούς?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστά, η ΕΛΙΝ. Ξέρεις τίποτα για του ελέγχους αυτούς?

Το μονο που ξερω φιλε ειναι τα ταμπελακια που εχουν παντου στα πρατηρια τους αμα το προσεξεις για να τονισουν οτι εχουν καθαρη βενζινη -ποιοτητα κτλπ . Ε και τι εγινε? Δεν εχω νιωσει καθαρη βενζινη απο κανενα πρατηριο της ΕΛΙΝ , Η διαφορα της ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ για εμενα τα λεει ολα.

Οποιος εχει κανει χιλιομετρα ΕΞΩ απο το ελλαδισταν μπορει να καταλαβει για πιο πραγμα μιλαω :(

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έβαζα από συγκεκριμένο βενζινάδικο…

Μετά από κάποιο γέμισμα , κάτι δεν μου πήγαινε καλά στα χιλιόμετρα που άναψε η ρεζέρβα… πολύ λιγότερα απ ότι συνήθως …

Ξαναβάζω από το ίδιο βενζινάδικο και αυτή την φορά παρακολούθησα σχολαστικά τα χιλιόμετρα…

Πάλι η ρεζέρβα άναψε σε λιγότερα χλμ απ ότι συνήθως (η ρεζέρβα κανονικά ανάβει γύρω στα 300 και ανάψε λίγο πάνω από τα 200)

Πήγα σε άλλο βενζινάδικο της ίδιας εταιρίας , γέμισα και ,ω θαύμα, η ρεζέρβα άναψε πάλι γύρω στα 300…

Δεν ξέρω τι σκ@τ@ βάζουν , πάντως κλέβουν ξεδιάντροπα…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντιγράφω από το άλλο θέμα για να ενεργοποιήσω τον κατάλογο που φτιάξαμε με βάση τις εμπειρίες του καθενός εδώ μέσα.

Βέβαια είναι άτυπος και δεν σημαίνει πολλά πράγματα αλλά είναι ένας οδηγός αν όχι να φυλαγόμαστε, να τσεκάρουμε κάθε φορά που φουλάρουμε.

Μπορούμε λοιπόν να τον συμπληρώσουμε ανάλογα

ΑΤΤΙΚΗ

Αγ.Ανάργυροι (Τρεις γέφυρες)

• Revoil ( Δύσκολο σημείο. Κατεβαίνοντας προς Αθήνα από Αγ. Αναργύρους, στο δεξί μας χέρι δίπλα στον Κηφισό και κάτω από την γέφυρα.) 10% λιγότερα καύσιμα από αυτά που δείχνει η αντλία. ρεζερβουάρ. Τιμή λίτρου φθηνή.

Αργυρούπολη

• AVIN πρατήριο επί της Λ.Κυπρου (οπως κατεβαίνεις δεξιά λίγο πριν το IKA) (κλέβουν οι αντλίες του)

Γέρακας

• ΕΚΟ στην αρχή της Κλεισθένους(φθηνή τιμή) (κλέβουν πολύ οι αντλίες του)

Καλλιθέα

• ΕΚΟ στην αρχή της Θησέως στο ρεύμα για Αθήνα (υποψία νοθευμένης βενζίνης)

Κερατσίνι

• ΕΤΕΚΑ στη Λ.Σαλαμινος (στο ρευμα προς Περαμα) (φθηνή τιμή) (κλέβουν οι αντλίες του)

Kολωνός

• ΒP πρατήριο επί του Κηφισού δίπλα στα ΚΤΕΛ (κλέβουν πολύ οι αντλίες)
  • BP πρατήριο στην διασταύρωση Λένορμαν και Δράμας πριν το Καπνεργοστάσιο πηγαίνοντας προς Περιστέρι. (τιμή ακριβή) (εδώ και λίγο καιρό άρχισαν να κλέβουν οι αντλίες του)

Ν.Ιωνία

• ΑΤΡΩΝ πρατήριο στην Βυζαντίου 90 (φθηνή τιμή) (κλέβουν πολύ οι αντλίες) ΚΛΟΠΗ 100%
  • AVIN (καινούριο πρατήριο) επί της οδού Κύμης 60 (Καλογρέζα, λίγο πριν την διασταύρωση με Σπ.Λούη) Τιμή στο μέσο όρο. Κλέβουν οι αντλίες του. Το πρατήριο είναι υποκατάστημα της εταιρίας Μακραίων ΑΕ.

Νέος Κόσμος

• ΑVIN στην διασταύρωση Φραντζή και Ηλία Ηλιού. (φθηνή τιμή) (υποψία νοθευμένων καυσίμων - κλέβουν οι αντλίες)

Ν.Φιλαδέλφεια

• ΑVIN πρατήριο στην Αναγεννήσεως. (φθηνή τιμή) (Κλέβουν οι αντλίες)
  • Shell πρατήριο στη διασταύρωση Λεωφ Δεκελείας και Ιφιγενείας (φθηνή τιμή) (κλέβουν πολύ οι αντλίες)

Πατήσια

• ΕΤΕΚΑ πρατήριο (πρώην Α.Π.) στην Αγίας Λαύρας (κλέβουν οι αντλίες του)

Σεπόλια

• ΕΤΕΚΑ πρατήριο επί της Δράμας και Αθανάτων (κλέβουν οι αντλίες του. Πιθανότατα και νοθευμένα καύσιμα) Τιμή λίτρου πάνω από το μέσο όρο.

Ταύρος

• Cyclon πάνω στην Πειραιώς ακριβώς πριν φανάρι που πας δεξιά για λαχαναγορά στον ταύρο (υποψία νοθευμένων καυσίμων)

Χαλάνδρι

• ΕΚΟ στην οδο Εθνικης Αντιστάσεως,ακριβως διπλα απο τα mcdonalds (κλέβουν πολύ οι αντλίες)
  • SHELL πρατήριο στην Παπανικολή (στην άνοδο προς Χαλάνδρι) (κλέβουν οι αντλίες του)

Πρατήρια με καλά καύσιμα που δεν κλέβουν οι αντλίες τους.

ΑΤΤΙΚΗ

ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

• ΕΚΟ στην Λ. Μεσογείων στην ΕΡΤ.

Βύρωνας

• Shell στη Χειμάρας (τιμή λίγο πάνω από το μέσο όρο)

Καλλιθέα

• Shell που βρίσκεται ακριβώς κάτω από την γέφυρα Θησέως/Καλλιρόης/Λαγουμιτζή! (τιμή στο μέσο όρο)

Κολωνός

Νέος Κόσμος

Σεπόλια

Ταύρος

• Shell επί της Πειραιώς (στο φανάρι του Ταύρου αμέσως πριν τη διασταύρωση για λαχαναγορά όπως κατηφορίζεις για Πειραιά)

Χολαργός

• ΕΚΟ επί της Λ. Μεσογείων (απέναντι από το Νοσ. Σωτηρία)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

• Shell στην Νέα Κρήνη (απέναντι απο τον Μασούτη) (καλή τιμή)
  • Shell στον δρόμο για τα jumbo (καλή τιμή)
  • EKO λίγο πριν την στροφή για Πλαγιάρι (καλή τιμή)

Τροποποιήθηκε από τον wolfering

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες αυτό το θέμα... B)

Ωραίος, ευχαριστώ!

Αν και το συμπέρασμα είναι πως κανείς κερατάς δεν βάζει ΕΛΙΝ! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η βασική διαφορά μεταξύ των βενζινάδικων είναι το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Υπάρχουν βενζινάδικα τα οποία είναι ιδιόκτητα και απλώς προμηθεύονται βενζίνη από την εκάστοτε εταιρεία της οποίας χρησιμοποιούν το λογότυπο.

Υπάρχουν επίσης και πολύ λιγότερα αναλογικά βενζινάδικα τα οποία ανήκουν στις ίδιες εταιρείες πετρελαιοειδών και λειτουργούνται από υπαλλήλους.

Στα εταιρικά βενζινάδικα οι έλεγχοι είναι αυστηρότεροι και επειδή οι υπάλληλοι είναι μισθωτοί έτσι κι αλλιώς, οι πιθανότητες να σε κλέψουν με τον ένα ή άλλο τρόπο είναι λιγότερες.

Προσπαθήστε λοιπόν α βρείτε ποια βενζινάδικα στην περιοχή σας είναι εταιρικά και προτιμήστε τα, χωρίς βέβαια να είναι σίγουρο το οτιδήποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια εγω ειμαι απο αργυρουπολη και ξερω οτι ολα τα πρατηρια στην λεωφορο κυπρου ειναι αναρτημενα στην ιστοσελιδα του υπουργειου για προστιμα που εχουν φάει...τωρα για καλα πρατηρια στην αργυρουπολη δυστυχως δεν ξερω και βαζω οπου ναναι ... :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φεραμε απο το εξωτερικο κινητηρα (αγορα μεσο ebay) και καποια αλλη στιγμη και μια αντλια βενζινης και τα 2 προελευση αγγλιας.Ο μεν κινητηρας που τον λυσαμε μεσα του ηταν πεντακαθαρος και ας ειχε αν θυμαμε καλα 30000χιλιομετρα,δεν ειχε ιχνος καυσης κτλ,ενω η αντλια μοσχοβολουσε καθαροτατη βενζινη και οχι η παπαρια που ταχαμ μας βαζουν εδω στο ελλαντα.Δεν ξερω ρε παιδια αλλα απο αυτα τα 2 περιστατικα καταλαβα ποσο χαλια ειναι η δικη μας βενζινη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σχετικά με τους ελεγχους του εργαστηριου καυσιμων και λιπαντικών του ΕΜΠ

η ελιν και η ρεβόιλ έχουν συμβαση αυτη τη στιγμή για τους ελέγχους.

Το εργαστήριο στέλνει ελεγκτες σε τυχαία πρατηρια, τα οποία είναι υποχρεωμένα μόλις δουν τα χαρτιά του ελεγκτη να δώσουν δειγματα απο όλα τα καύσιμα εκείνη τη στιγμη.

Οι έλεγχοι των δειγμάτων γινονται κανονικά, τώρα ομως απο κει και πέρα το τί γινεται στην περίπτωση που δεν ειναι εντός ορίων, δε ξέρω και κανεις δε μπορεί να ξέρει, και ΑΝ υπάρχουν παρατυπίες, αυτοί που τις γνωρίζουν σιγά μη τις πουνε.

Οι έλεγχοι γίνονται, πέρα απο μια καποια αισθηση ασφάλειας δεν μπορεις να είσαι 100% σιγουρος ποτε.

Εγώ τώρα τελευταία βάζω απο την Silk Oil στην μιχαλακοπούλου στο γουδη, λίγο πριν η μιχαλακοπουλου συναντήσει τη μεσογειων. Απο λίτρα με γεμισμα απο ρεζερβα πάντα, εχει δείξει λιγότερο απο όλους τους άλλους που εχω δοκιμασει στην περιοχή (αν και παλι παραπανω απο όσο γραφει το μανιουαλ ????), και απο χιλιόμετρα έχω βγάλει με διαφορά περισσότερα σε συνθηκες καθαρής πόλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προχτές είχα σοβαρό πρόβλημα με βενζίνη που γέμισα από άσχετο βενζινάδικο στον Πειραιαά λόγο ανάγκης.

Αποτέλεσμα το μηχανάκι σταματούσε τελείως και αναγκάστηκα να αδειάζω το ντεπόζιτο και να γεμίσω από το βενζινάδικο που βάζω πάντα.

Αν επιτρέπετε να το αναφέρω, με μεγάλη μου χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η η μοτοσυκλετα μου που εχω σκορπισει εναν λευκο πυργο λεφτα για να την παρω και την προσεχω σαν το πο*λι μου και παθει ζημια απο τις κολοβενζινες?

καλα μεταξυ μας... οι περισσοτεροι απο εδω το μοτο το προσεχουμε περισσοτερο απο το πο*λι μας. :grin:

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.......

Ημαστε για κλαματα σαν λαος, πολιτισμος μηδεν, Καθαρη βενζινη εχουν ακομα και στην Βουλγαρια ,τι παραπανω εχουν αυτοι απο εμας ? Γαμω το κερατο :mellow:

Τσίπα & φιλότιμο από ότι φαίνεται τελικά .....

:lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και η ΕΚΟ έχει κάτι ανάλογο : http://www.sport-fm.gr/article/658930

Και εδώ τα πρατήρια που είναι συμβεβλημένα (βασικά τα δικά της είναι στην πλειοψηφία και όχι του franchise) http://www.eko.gr/eggyhsh/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εβαλα στην αναζητηση την περιοχη μου κ μου εβγαλε 3 ποιοτικα!!! Την επομενη φορα θα δοκιμασω το τριτο...γιατι θελω να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προχτές είχα σοβαρό πρόβλημα με βενζίνη που γέμισα από άσχετο βενζινάδικο στον Πειραιαά λόγο ανάγκης.

Αποτέλεσμα το μηχανάκι σταματούσε τελείως και αναγκάστηκα να αδειάζω το ντεπόζιτο και να γεμίσω από το βενζινάδικο που βάζω πάντα.

Αν επιτρέπετε να το αναφέρω, με μεγάλη μου χαρά.

Εννοειται πως μπορεις να το αναφερεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και η ΕΚΟ έχει κάτι ανάλογο : http://www.sport-fm.gr/article/658930

Και εδώ τα πρατήρια που είναι συμβεβλημένα (βασικά τα δικά της είναι στην πλειοψηφία και όχι του franchise) http://www.eko.gr/eggyhsh/

Μεγάλη μούφα η ΕΚΟ, σε όσα πρατήρια και καλά συμβεβλημένα έχω βάλει βενζίνη το ντεπόζιτο μου έβγαζε πολύ λιγότερα χιλιόμετρα απότι συνήθως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ΕΚΟ πάντως που τώρα μόλις κοίταξα, έχει σαν ποιοτικό πρατήριο ένα πρατήριο στη Χαμοστέρνας που στη σελίδα του υπουργείου είναι χτυπημένο.

Πριν κάτι μήνες σε αυτοκίνητο φουλαρισμένο (δεν ξέρω από ποιο βενζινάδικο) ο κινητήρας έσβηνε ενώ το αυτοκίνητο ήταν σε κίνηση και ανέβαζε τρελές στροφές από το πουθενά. Εκείνη την περίοδο μάλιστα κόντεψε να με φαει στη βουλιαγμένης, όπου με 80 χλμ σβήνει ξαφνικά η μηχανή ενώ ήμουν σε κίνηση! Πιάνω όπως όπως δεξιά σταματάω, σβήνω μηχανή, ανάβω και το αμάξι με νεκρά ανέβαζε τρελές στροφές μόνο του! και όχι δεν είχε κολλήσει το πόδι μου στο γκάζι από τη near death experience! Μετά από 2 λεπτά που περίμενα, ξανανάβω τη μηχανή και τσούλησε κανονικά. Την ίδια συμπεριφορά έκανε όλη την περίοδο που ήταν γεμάτο. Αδειάσαμε ντεπόζιτο, βάλαμε άλλη βενζίνη και αρκετούς μήνες τώρα δεν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο...

Προσοχή λοιπόν δεν είναι μόνο κλεψιά στο πορτοφόλι. Εμένα κόντεψαν να μου κλέψουν τη ζωή οι αλήτες

Τροποποιήθηκε από τον tribit

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα