Jump to content
wolfering

"Εξαφανίζονται" οι μοτοσυκλέτες από την ελληνική αγορά

Recommended Posts

ενα θεμα το οποιο ουσιαστικα μας λεει τι πωλησεις εγιναν και σε ποιες κατηγοριες. σωστα??

και ερχεται αυτο το σχολιο..

Καλύτερα να ξεμπερδέψουμε με τους ευκαιριακούς καταναλωτές και να μείνουμε μόνο οι πραγματικοί Δικυκλιστές

Δηλαδη ποιοι? αυτοι που εχουν τα πολλα κυβικα σωστα?

Με λιγα λογια εσυ εισαι πραγματικος δικυκλιστης που εχεις το 1250, ενω εγω που πουλησα την μηχανη την μεγαλη και αγορασα καινουριο παπι ή σκουτερ ειμαι χειοτερος δικυκλιστης απο εσενα

Μαϊστα.

Μια νυχτα μου, ή ζωη σου ολη.. και ας εισαι μεγαλυτερος απο εμενα

Αντε μπραβο, μου την ειδατε ολοι μοτοσυκλετιστες μη χεσω...

Δικυκλιστης πραγματικος και μοτοσυκλετιστης πραγματικος ειναι αυτος που δεν το λεει σε καθε του ποστ..

Υπαρχουν τυποι και τυποι εδω μεσα αλλα και εξω σε αλλα φορα, που τα πραγματα που εχουν κανει, εσεις δεν τα εχετε καν φανταστει.

Αλλα αυτοι δεν λενε σαπουναδες

Ο νοων νοειτω

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι καλά να λέτε που υπάρχουν φθηνά και πρακτικά παπιοσκουτεροειδή να αγοράζει ο κόσμος να βολεύεται, να δουλεύει και λίγο η αγορά, να επιβιώνουν και οι μοτοκατασκευαστές.

Αυτή η κουβέντα σχετικά με το ποιος έχει το δικαίωμα να ονομάζεται μοτοσυκλετιστής μου έχει βγει πια από την μύτη, είναι ανώφελη και το μόνο στο οποίο καταλήγει συνήθως είναι ρατσιστικές υπεραπλουστεύσεις.

ΥΓ. Χαχαχα, Ηλία μαζί ποστάραμε!

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή η κουβέντα σχετικά με το ποιος έχει το δικαίωμα να ονομάζεται μοτοσυκλετιστής μου έχει βγει πια από την μύτη, είναι ανώφελη και το μόνο στο οποίο καταλήγει συνήθως είναι ρατσιστικές υπεραπλουστεύσεις.

Παλι καλα που υπαρχετε και εσεις να τα λετε λιγο πιο κομψα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικός μοτοσυκλετιστής είναι ο συνειδητοποιημένος χρήστης δικύκλου,άσχετα απ'το αν είναι 50 κυβικά ή 1300,αν έχει 200 ίππους η 9,αν έχει κλασσικό κιβώτιο ταχυτήτων ή CVT και κατανομή βάρους 40-60 εμπρος πίσω.Ειναι ο χρήστης εκείνος που νοιάζεται για την καλή κατάσταση του οχήματός του και του εξοπλισμού του,έχει συναίσθηση των κινδύνων του να καβαλάς ενα δίκυκλο και ξέρει τις υποχρεώσεις του ως αναβάτης που μοιράζεται το δρόμο με άλλους.Αν πλήρει τις παραπάνω προυποθέσεις,δεν καταλαβαίνω τι μας νοιάζει αν καβαλά Beverly,Innova,RD ή K1600

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοροιδευαμε το Καλοκαιρι τους μοτοσυκλετιστες που ερχοταν απο την Ευρωπη με κατι μοτοσυκλετες ΚΑΛΟΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΕΣ 20 ετιας και βαλε και λεγαμε που παει με τον δεινοσαυρο!Ελα που γυρισε ο τροχος και τωρα τα παλια μοτο πηραν αξια και τα εκτιμαμε ποιο πολυ.....

Οχι αδερφε. ΔΕΝ τους κοροιδευαμε ολοι.Καποιοι τους χαιρομασταν,και θα τους χαιρομαστε.

Αυτοι που τους κοροιδευανε,ηταν στις καφετεριες ανακατευοντας το freddo,και καμαρωνοντας το παρκαρισμενο gixxer τους με τα τετραγωνα λαστιχα,και την φουλ ''Γιοσομουρα''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγχαρητηρια αξιζουν σε ολους και μονο που ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ να ειναι πανω στους 2 τροχους. Ειτε πανε για καφε στην καφετερια κατω απο το σπιτι τους ειτε στην Σουηδια ειτε στο περιπτερο της γειτονιας τους για τσιγαρα.

Απο κει και περα το θεμα των πωλησεων αναλυθηκε αρκετα..

P.S Εαν μιλησουμε ωστοσο για μοτοσυκλετικο πνευμα πιστευω (και ειμαι καθετος σε αυτο) πως οτι κανεις οπως το κανεις οποτε το κανεις πρεπει να φορας κρανος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μηχανη παιρνουν οι μοτοσυκλετιστες.παπια παιρνουν αυτοι που θελουν φθηνη μετακινηση εντος πολης,το ιδιο και αυτοι που παιρνουν σκουτερ 50-150 cc.παραπανω κυβικα σκουτερ παιρνουν αυτοι που φοβουνται το συμπλεκτη,αυτοι που βαριουνται το συμπλεκτη και οι θειοι που θυμηθηκαν να το παιξουν τζοβενα.τελος η μετρηση αφορα τις αγορες καινουριων δικυκλων,πειτε μου ποσα θεματα για αγορα μηχανης ανοιγονται και λενε για αγορα καινουριας,ενα στα δεκα?αντε δυο.οι πιο πολλοι κοιτανε μεταχειρισμενα.και εγω δεν πιστευω πως με 2500 πχ χιλιαρικα παιρνεις μονο σαπιο μοτορι,με 2500 παιρνεις χτχ τρανσαλπ και αλλα πολλα στη πενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγχαρητηρια αξιζουν σε ολους και μονο που ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ να ειναι πανω στους 2 τροχους. Ειτε πανε για καφε στην καφετερια κατω απο το σπιτι τους ειτε στην Σουηδια ειτε στο περιπτερο της γειτονιας τους για τσιγαρα.

Απο κει και περα το θεμα των πωλησεων αναλυθηκε αρκετα..

P.S Εαν μιλησουμε ωστοσο για μοτοσυκλετικο πνευμα πιστευω (και ειμαι καθετος σε αυτο) πως οτι κανεις οπως το κανεις οποτε το κανεις πρεπει να φορας κρανος.

ΣΩΣΤΟΣ

Οχι αδερφε. ΔΕΝ τους κοροιδευαμε ολοι.Καποιοι τους χαιρομασταν,και θα τους χαιρομαστε.

Αυτοι που τους κοροιδευανε,ηταν στις καφετεριες ανακατευοντας το freddo,και καμαρωνοντας το παρκαρισμενο gixxer τους με τα τετραγωνα λαστιχα,και την φουλ ''Γιοσομουρα''.

Πραγματικός μοτοσυκλετιστής είναι ο συνειδητοποιημένος χρήστης δικύκλου,άσχετα απ'το αν είναι 50 κυβικά ή 1300,αν έχει 200 ίππους η 9,αν έχει κλασσικό κιβώτιο ταχυτήτων ή CVT και κατανομή βάρους 40-60 εμπρος πίσω.Ειναι ο χρήστης εκείνος που νοιάζεται για την καλή κατάσταση του οχήματός του και του εξοπλισμού του,έχει συναίσθηση των κινδύνων του να καβαλάς ενα δίκυκλο και ξέρει τις υποχρεώσεις του ως αναβάτης που μοιράζεται το δρόμο με άλλους.Αν πλήρει τις παραπάνω προυποθέσεις,δεν καταλαβαίνω τι μας νοιάζει αν καβαλά Beverly,Innova,RD ή K1600

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας αφησουμε τους τσακωμους για το ποιος ειναι και ποιος δεν ειναι μοτοσυκλετιστης και ας βγουμε για καμια βολτουλα και κανα ταξιδακι τωρα που καλοκαιριαζει.

Οταν θα φτασουμε στο εθνικο δικτυο να αντιπροσωπευουμε πανω απο το 2,5 στα χιλια (μετρημενο πολλες φορες απο μενα σε διαφορα διοδια)τοτε θα δικαιουμαστε να ομιλουμε για μοτοσυκλετισμο.Αλλιως μοιραια περιοριζομαστε στα αυστηρα ορια των αστικων μετακινησεων οποτε μιλαμε κυριως για σκουτερακια και μικρα μηχανακια-παπια και αφηνουμε το εξω και το ταξιδι για τους κουτακηδες (που δεν αποκλειεται να ειμαστε οσοι εχουμε και αυτοκινητο και στα δυσκολα επειδη βαριομαστε χρησιμοποιουμε το αυτοκινητο αλλα στα διαφορα φορουμ υπεραμυνομαστε τις μοτο).

Ας αφησουμε λοιπον τις γκρινιες και τους ορισμους-χαρακτηρισμους και ας κανει κανεις οτι αγαπαει.Αρκει να το κανει με ασφαλεια για τον ιδιο και για τους γυρω του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μηχανη παιρνουν οι μοτοσυκλετιστες.παπια παιρνουν αυτοι που θελουν φθηνη μετακινηση εντος πολης,το ιδιο και αυτοι που παιρνουν σκουτερ 50-150 cc.παραπανω κυβικα σκουτερ παιρνουν αυτοι που φοβουνται το συμπλεκτη,αυτοι που βαριουνται το συμπλεκτη και οι θειοι που θυμηθηκαν να το παιξουν τζοβενα.τελος η μετρηση αφορα τις αγορες καινουριων δικυκλων,πειτε μου ποσα θεματα για αγορα μηχανης ανοιγονται και λενε για αγορα καινουριας,ενα στα δεκα?αντε δυο.οι πιο πολλοι κοιτανε μεταχειρισμενα.και εγω δεν πιστευω πως με 2500 πχ χιλιαρικα παιρνεις μονο σαπιο μοτορι,με 2500 παιρνεις χτχ τρανσαλπ και αλλα πολλα στη πενα

ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ SCOOTER KAI ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΗΧΑΝΗ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ SCOOTER KAI ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΗΧΑΝΗ

με τον ορο μοτοσυκλετιστης ενοουσα αυτον που αγαπαει την κλασικη οδηγηση της μηχανης με συμπλεκτη.οχι οτι οποιος εχει σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλετιστης.δεν ηθελα να προσβαλω ουτε εσενα ουτε οποιον οδηγαει σκουτερ γενικα.απλα δεν το διατυπωσα σωστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο για το "να λεω οτι εχω μηχανη" που ειπες.εγω ηθελα να παρω μηχανη και πηρα,κοιταγα διαφορες μηχανες και ειπα οτι αν δε μπορεσω να παρω μηχανη θα μεινω με το παπι,δεν ηθελα σκουτερ,εσενα σου αρεσουν,εμενα οχι.και ναι θεωρω το ΧΤ μου μηχανη και οχι μεγαλο παπι,οπως μηχανες θεωρω και τα 250αρια όλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο για το "να λεω οτι εχω μηχανη" που ειπες.εγω ηθελα να παρω μηχανη και πηρα,κοιταγα διαφορες μηχανες και ειπα οτι αν δε μπορεσω να παρω μηχανη θα μεινω με το παπι,δεν ηθελα σκουτερ,εσενα σου αρεσουν,εμενα οχι.και ναι θεωρω το ΧΤ μου μηχανη και οχι μεγαλο παπι,οπως μηχανες θεωρω και τα 250αρια όλα

εγω ηθελα να παρω μηχανη αλλα δεν ειχα τα λεφτα.δεν ηθελα μεταχειρισμενο και κανεις δεν μπορει να με κατηγορισει γι'αυτο.και στην τελικη το pcx μπροστα ειναι σχεδον αντιγραφη απο vfr.το xt 600 μου αρεσει γενικα αλλα με χαλαει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το ταχυμετρο του και δεν ξερω αν μπορω να βαλω ψηφιακο.επιπλεον και εδω μεσα εχει ειπωθει οτι στο 80% των xt600 εχουν γυρισει τα χλμ.xt660 δεν μπορω να οδηγησω με το διπλωμα που εχω και δεν δεχομαι να παω να τους τα σκασω γιατι θεωρω οτι σε ατομα σαν εμενα μας κανανε πουστια.δωσαμε με το παλιο συστημα και επρεπε να ισχυουν οι παλιες προυποθεσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατά καιρούς όλοι[ή έστω πολλοί] έχουμε κάνει το λάθος να υποτιμήσουμε κάτι.

κλασσικά τα σκούτερ το 2000 ότι είναι ας πούμε για γκόμενες.

μέχρι τότε άλλαξαν πολλά , τα σκούτερ καθιερώθηκαν , βγήκαν πολλά μοντέλα και με μεγάλες ρόδες, σύγχρονα, εύχρηστα

[όχι δεν έχω οδηγήσει, αλλά τόσοι που τα προτιμούν κάτι θα ξέρουν]

γιατί να προτιμήσει κάποιος σκούτερ; γιατί έτσι γουστάρει.

γιατί δε θέλει να βρέχονται τα πόδια του από τα λασπόνερα, γιατί θέλει να οδηγάει πιο αραχτός.

για γυναίκα δε χρειάζεται καν εξήγηση.

θέλει να φορέσει τακούνι να πάει μια έξοδο. με τη μηχανή δε βολεύει.

θέλει κάποιος να είναι στη δουλειά του κυριλέ και καλοντυμένος, το σκούτερ θα τον βολέψει καλύτερα.

θέλει σκούτερ γιατί είναι παππούς και θέλει κάτι εύκολο.

οδηγάει κάποιος συχνά σε κίνηση και δε θέλει να πιάνεται το χέρι του , πάλι σκούτερ θα προτιμήσει[ή παπί]

το καθένα κάνει κάτι καλά.

αν αρχίσουμε να κρίνουμε...

το ον/οφ είναι μπασταρδοεντούρο.

το μοτάρντ είναι ένα μπασταρδο ον/οφ με στρητ που δεν κάνει τίποτα από αυτά καλά.

το χτ είναι ένα ξενέρωτο μοτάρντ σαν παπί. κλπ.

ας πάρει ο καθένας ότι γουστάρει , αρκεί να μη γίνεται ενοχλητικός κι επικίνδυνος για τους γύρω του.

οι εταιρίες ευτυχώς πλέον καλύπτουν όλες τις κατηγορίες.

και 250 στρητ βγαίνουν και θα βγουν κι άλλα μοτο στα μικρά κυβικά.

ή έχουν ήδη βγει απλά δεν τηρούν προδιαγραφές euro ακόμα.

πάρτε ότι σας βολεύει καλύτερα ή ότι σας εξιτάρει κι αφήστε τον καθένα να κάνει το ίδιο.

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω ηθελα να παρω μηχανη αλλα δεν ειχα τα λεφτα.δεν ηθελα μεταχειρισμενο και κανεις δεν μπορει να με κατηγορισει γι'αυτο.και στην τελικη το pcx μπροστα ειναι σχεδον αντιγραφη απο vfr.το xt 600 μου αρεσει γενικα αλλα με χαλαει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το ταχυμετρο του και δεν ξερω αν μπορω να βαλω ψηφιακο.επιπλεον και εδω μεσα εχει ειπωθει οτι στο 80% των xt600 εχουν γυρισει τα χλμ.xt660 δεν μπορω να οδηγησω με το διπλωμα που εχω και δεν δεχομαι να παω να τους τα σκασω γιατι θεωρω οτι σε ατομα σαν εμενα μας κανανε πουστια.δωσαμε με το παλιο συστημα και επρεπε να ισχυουν οι παλιες προυποθεσεις.

δεν σε κατηγορησα που εχεις σκουτερ,οτι που δεν ηθελες μεταχειρισμενο,απλα εγω δεν θα επαιρνα σκουτερ.τωρα για τα γυρισμενα χιλιομετρα δε με νοιαζει εφοσον η μηχανη ειναι σωστη.εγω τη πηρα 1500 και σε 3μισι μηνεσ που την εχω αλλαξα μονο λαδια,λαστιχα,μπουζι,εχει 75000 χλμ,και?κιχ δεν εχει κανει,αλλα αυτο ειναι off topic,ας μην επεκταθουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν δεν δω ΣΑΒΒΑΣ να γραφει η τηλεθέαση ειναι -70%... :beee:

μην ξεχνιομαστε παλιοσκουτερα γεροπαληκαρο

:mB_kalo_e::crazy::mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η προσωπικη μου αποψη για το οτι εξαφανιζονται οι μηχανες μεγαλου κυβισμου απο τους δρομους ειναι η οικονομικη κριση, θα σας εξηγησω το γιατι... στην Ελλαδα πλειοψηφία ηταν οι πολιτες μέσης τάξης, επειδη εχουν ζορίσει τα πραγματα ολοι κοιτανε να κοψουν τις δαπάνες τους, ετσι λοιπον αρκετοι που ισως τις χρώσταγαν στις τραπεζες τις πούλησαν, η καταναλωση δεν νομιζω να παιζει μεγαλο ρολο (εκτος απο τα Supersport που ναι,εκει πλεον θες πισω σου βενζιναδικο για βολτες).

Παντως τωρα τελευταια βλεπω στους δρομους και μηχανες 20ετίας, ισως καποιοι πουλησαν και το αυτοκινητο και ξαναγυρισαν στην μοτοσυκλετα που ειχαν στο υπογειο τους, νομιζω οτι η κριση εχει κανει και λιγο "καλό" στον Ελληνα, επαψε πλεον να ζει απο τα δάνεια και τις κάρτες, και κοιταζει να εχει μια μοτοσυκλετα για να κανει την δουλεια του,και οχι να πηγαινει στην καφετέρεια το Σαβ/κο για να φανεί.

Οσο για τα scooter,δε μπορω να καταλαβω πως λενε οι κατοχοι τους οτι δεν καινε βενζινη,οταν ολοι τους στον δρόμο (ειδικα μολις ξεκινησει το φανάρι πανε "τάπα"...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω παντως απο φιλο μου που ειχε 150αρι σκουτερ εχω να πω πως εκαιγε 5 ευρω ανα 80 με 90 χιλιομετρα και τη τιμη της βενζινης στο 1,60 την ωρα που ενα παπι 125 εκαιγε 5 ευρω και εβγαζε 140 χιλιομετρα χωρις να υστερει σε επιδοσεις οποτε δεν καταλαβαινω πως τα σκουτερ χαρακτηριζονται οικονομικα.ανεκαθεν ξεραμε οτι ο αυτοματος κινητηρας στα ιδια κυβικα με ενα κανονικο κινητηρα χανει σε επιταχυνση και καιει περισοτερο.ακομα και στα αυτοκινητα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1000,τα ειπες ολα..................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα σκουτερ δεν ειναι πιο οικονομικα απο τα παπια.ειναι σιγουρα πιο οικονομικα απο μηχανες ομως και ειδικα μεσα σε πολη.

πολλοι πλεον λογο λεφτων πανε σε πιο ευκολοσυντηρητα πραγματα απο αποψη οικονομιας.οταν θες στην μηχανη 300 ευρω λαστιχα + 120 ασφαλεια 6μηνο + 120 αλυσιδογραναζα τουλαχιστον + σερβις κλπ μαζευονται πολλα.σε ενα 150αρι σκουτερ μονο με τα 300 ευρω αλλαζεις ποσες φορες λαστιχα. ξερω πολους που εχουν μεγαλες μηχανες και τις εχουν κλεισμενες και γυριζουν με παπια και οι μηχανες καθε κυριακη.ετσι ειναι αυτα.οπως και εγω κλειδωσα το αμαξι να γλιτωσω χλμ γιατι τα λαστιχα του κανουν 650 ευρω + σερβις κλπ φτανω χιλιαρικο οποτε γυριζω με τη μηχανη.τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι μηπως δωσω τη μηχανη και παω σε κατι πιο οικονομικο οχι σε σκουτερ(ειχα).πλεον απο οπου μπορεις κοβεις.το να κρατησει κατι ο αλλος και να μην μπορει να το κυκλοφορει δεν εχει νοημα.

επισης περαν απο πολεις εχω παρατηρησει οτι και σε επαρχια που μενω εγω πιο πολυ σκουτερ περνουν.παπια πλεον μονο οι αγροτες και επισης ακομα και τα νεα παιδια που επερναν παπια και τα κολοφτιαχναν πλεον παιρνουν σκουτερ και τους κοτσαρους και ακραποβιτσ πανω.(εχω δει)μπορει να ειναι και μοδα κακα ομως τα ψεματα ειναι τα πιο βολικα και απο χωρους και απο θεμα κουρασης κατα την οδηγηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καταλήγει συνήθως είναι ρατσιστικές υπεραπλουστεύσεις.

Ρατσισμος ειναι Ελληνας VS Αλβανος.

Ολυμπιακος VSΠαναθηναικος,δεν ειναι ρατσισμος αφου δεν προκειτε για φυλές,αλλα για οπαδους σωματειων.

Μοτοσυκλετιστης VSκουτακιας δεν ειναι ρατσισμος.....................τοσο απλα. :hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατά καιρούς όλοι[ή έστω πολλοί] έχουμε κάνει το λάθος να υποτιμήσουμε κάτι.

κλασσικά τα σκούτερ το 2000 ότι είναι ας πούμε για γκόμενες.

μέχρι τότε άλλαξαν πολλά , τα σκούτερ καθιερώθηκαν , βγήκαν πολλά μοντέλα και με μεγάλες ρόδες, σύγχρονα, εύχρηστα

[όχι δεν έχω οδηγήσει, αλλά τόσοι που τα προτιμούν κάτι θα ξέρουν]

γιατί να προτιμήσει κάποιος σκούτερ; γιατί έτσι γουστάρει.

γιατί δε θέλει να βρέχονται τα πόδια του από τα λασπόνερα, γιατί θέλει να οδηγάει πιο αραχτός.

για γυναίκα δε χρειάζεται καν εξήγηση.

θέλει να φορέσει τακούνι να πάει μια έξοδο. με τη μηχανή δε βολεύει.

θέλει κάποιος να είναι στη δουλειά του κυριλέ και καλοντυμένος, το σκούτερ θα τον βολέψει καλύτερα.

θέλει σκούτερ γιατί είναι παππούς και θέλει κάτι εύκολο.

οδηγάει κάποιος συχνά σε κίνηση και δε θέλει να πιάνεται το χέρι του , πάλι σκούτερ θα προτιμήσει[ή παπί]

το καθένα κάνει κάτι καλά.

αν αρχίσουμε να κρίνουμε...

το ον/οφ είναι μπασταρδοεντούρο.

το μοτάρντ είναι ένα μπασταρδο ον/οφ με στρητ που δεν κάνει τίποτα από αυτά καλά.

το χτ είναι ένα ξενέρωτο μοτάρντ σαν παπί. κλπ.

ας πάρει ο καθένας ότι γουστάρει , αρκεί να μη γίνεται ενοχλητικός κι επικίνδυνος για τους γύρω του.

οι εταιρίες ευτυχώς πλέον καλύπτουν όλες τις κατηγορίες.

και 250 στρητ βγαίνουν και θα βγουν κι άλλα μοτο στα μικρά κυβικά.

ή έχουν ήδη βγει απλά δεν τηρούν προδιαγραφές euro ακόμα.

πάρτε ότι σας βολεύει καλύτερα ή ότι σας εξιτάρει κι αφήστε τον καθένα να κάνει το ίδιο.

+1000

Υπάρχουν μηχανές σε αυτά τα χρήματα (πχ fazer) που δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα όσο και αν τα έχουν σκίσει... Κοιτάς κάποια βασικά πράγματα πάνω στην μηχανή και είναι αρκετά ασφαλής η αγορά τους.

re μαγκες μαρεσουν αυτες οι υπεραπλουστευσεις που τις υποστηριζεται και με ακραιες φρασεις του στυλ ''ΟΣΟ και αν τις εχει σκισει ''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο μεταξυ οι ελληνες παντα ηταν τσετουλες σε μεγαλο ποσοστο ιδιοκτητων , οσον αφορα την συντηρηση ... τωρα λοιπον και με προφαση την στενοτητα τα σερβις θα γινονται καθε πασχα , σε καμια αυλη απο τον τυπο που θα μας ψηνει το αρνι , με ολιγει απο την βοηθεια μας ... κοινως θα δουμε τερατα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θεμα εγινε πλεον "σκουτερ εναντιον μοτοσυκλετας"

αντε παλι τα ιδια

εγω θα πω το εξης

οσοι καβαλανε μοτο ανεξαρτητως κατηγοριας ολοι μα ολοι ειναι "δικοι μας"

με εξαιρεση καποιους εποχιακους και περαστικους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα