Jump to content
DIAMAPA

Γλυτώνοντας την Φυλακή!!

Recommended Posts

φίλε επέτρεψε μου να σου απαντήσω απο μια οπτική γωνία που μέχρι τώρα δεν σου απάντησε κανείς. όπως μας έγραψες ήσουν στο μαγαζί (σου προφανώς) όταν κάποιος αποφάσισε να κάνει μαλακία. Απο την στιγμή που έχεις μαγαζί όμως ΔΕΝ θα έπρεπε να αντιδράσεις τόσο έντονα, το να δημιουργείς έχθρες στην γειτονιά ή το να σε βλέπει η γειτονιά να κάνεις φασαρίες πίστεψε με μόνο αρνητικό αντίκτυπο μπορεί να έχει στην δουλειά σου ακόμα και αν έχεις τα χίλια δίκια!

ο κόσμος δεν ξέρει τι και πώς μένει μόνο στο ότι κάνεις φασαρία και γενικά καταγράφει συμπεριφορές και δεν πατάει ξανά σε ένα μαγαζί ακόμα και αν ξέρει τα μισά απο όσα έγιναν.

Δεν λένε τυχαία ότι για κάθε έναν πελάτη που κερδίζεις κερδίζεις άλλον έναν, για κάθε έναν που χάνεις χάνεις άλλους 10.

Στην τελική αν το δείς λίγο πιο ψύχραιμα όυτε ζημιά σου έκανε στην μηχανή ούτε τίποτα πέρα απο τον θιγμένο εγωισμό ότι σου έβαλε χέρι στην μότο. το να έχει αυτός κανα 2 συγγενείς που να μήν ξαναπατήσουν στο μαγαζί σου τί κόστος θα είχε?

Προς θεού δεν λέω να κάτσεις να σε μπιπ κιόλας ο καθένας απλά θέλει πολύ πιο λεπτούς χειρισμούς όταν έχεις δικιά σου δουλειά.

20 χρόνια έχουν οι δικοί μου μαγαζί στο χωριό εκεί μέσα μεγάλωσα και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου και πόσες φορές κατάπια πράγματα και δεν μίλησα αλλά τι να κάνεις μετά πάνε στους καφέδες και λένε το μακρύ και το κοντό τους.

7 χρόνια σερβιτόρος τα καλοκαίρια μια μέρα ενας παππούς εκεί που μάζευα τα πιάτα απο το τραπέζι τους μου λέει "πάρε το χέρι σου απο δω ρε αμόρφωτε!" και χαχχαχαχαχαχα όλη η παρέα να γελάει στο τραπέζι την ώρα που δούλευα. Υπο κανονικές συνθήκες θα του έσπαγα ένα ένα τα πιάτα στο κεφάλι για να δώ το γέλιο των υπολοίπων να κόβεται και στο καπάκι θα έσπαγα και τα μούτρα όσων γέλασαν. Αντί αυτού όμως σταμάτησα να μαζεύω έφυγα ευγενικά και ζήτησα απο έναν άλλο συνάδελφο να εξυπηρετεί αυτό το τραπέζι μέχρι να φύγούν.

μέσα μου έβραζα αλλά πρώτον δεν έκανα κακό στο μαγαζί που δούλευα και δεύτερον κράτησα την δουλειά αυτή που μου έδωσε ψωμί για πολλά χρόνια.

αντίστοιχα άλλη μέρα στην ίδια δουλειά κάποιος μου πέταξε ειρωνεία για τον πατέρα μου, πάλι έφυγα χωρίς να μιλήσω ένα θα έπρεπε να σπάσω ένα ποτήρι και να του το καρφώσω στο λαρύγγι να μήν μπορεί να ξανα ειρωνευτεί.

Χίλιες φορές που λέει ο λόγος να έπαιρνες την μηχανή και να άφηνες τον μαλάκα να παρκάρει παρά να μαλώσεις και να σου την στήσει στα ύπουλα ούτε καν με μήνυση. με ένα ΣΔΟΕ μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά στην δουλειά σου η να σε ταράξει στις καταγγελίες. Και όσοι έχουμε μαγαζιά ξέρουμε ότι και 101% νόμιμος να είσαι αν έρθουν τα καλόπαιδα μέσα στο μαγαζί όλο και κάτι θα σου βρούν για να σου την φέρουν.

γιαυτό άστα καλύτερα μήν μπλέκεις στην γειτονιά για βλακίες.

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι παράνομο να παρακρατείς μια θέση παρκινγκ παρκάρωντας άλλο όχημα;

Οχι. βεβαια.

Πολλοί/ες όμως ξερεις τι κανουν ?

Βάζουν καρέκλες, κομοδίνα, <ahttp://www.mybike.gr/uploads/emoticons/shock.gif' alt=':shock:'> .........καλόγερους, Π μεταλλικά, τραπεζάκια, οτι σκ@τα βρουν για να καβατζωσουν μια θεση.

(Φυσικά αν πας να παρκαρεις ΠΡΕΠΕΙ να κατεβεις + να πλακωθείς. Και να'χεις και το ''άγχος'' να στο πασπατεψουν το αμαξι/μηχανή)

Στο κάτω κάτω δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να ξέρει αν έχεις παρκάρει απλά η παρακρατείς τη θέση!

Σύμφωνα με το νόμο όπως ειπώθηκε και παραπάνω τα οχήματα πρέπει να παρκάρονται παράλληλα!

Είναι σωστό; Όχι

Ναι. Και ετσι κανω. Καταλαμβάνω ΟΛΟ τον χώρο + εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Μ%()κία είναι το κάνουμε όμως για τη διευκόλυνση όλων, φαντάζεσαι όλα τα μηχανάκια να πάρκαραν παράλληλα όπως προβλέπεται απο τον ΚΟΚ;

Εμ, εκει ειναι το θεμα. Εμεις διευκολύνουμε, αλλά το ΖΩΟΝ που θα ξεπαρκαρει μας ξαπλώνει κάτω τη μοτό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1)αυτο με που σου ειπαν οτι α μεινεις μεσα σκ ισχυει.οχι ομως γιατι δεν δουλευει ο εισαγγελεας (ο εισαγγελεας δουλευει 24 ωρες το 24ωρο καθε μερα γι αυτο παιρνει και κανα 5000 ευρω το μηνα) αλλα γιατι δεν δουλευουν τα δικαστηρια (γραμματεις κλπ) αρα το σκ θα το ετρωγες μεσα.

2) τι μαλακιες ειναι αυτες για τον τροπο παρκαρισματος?οντως και εγω εχω σπαστει μερικες φορες που καποιοι παρκαρουν μηχανες λες και εχουν νταλικες και πιανουν 2 θεσεις αλλα δεν υπαρχει νομος η προστιμο η κατι αναλογο..οποτε τι βαζεις οπως θες το θεμα ειναι ομως οτι καποιος ταλαιπωρος θα ψαχνει μια ωρα να βρει να παρκαρει και εσυ(οχι προσωπικα γενικα μιλαω) θα εχεις πιασει 5 μετρα χωρο με μια μηχανη.

απο την αλλη επρεπε να κατανοησει ο τυπος τον λογο που την εβαλες ετσι.και εγω μερικες φορες βαζω τελαρα στο δρομο για να καταφερω να κανω δουλεια μου.αυτο ειναι παρανομο το ξερω και ειναι 400 ευρω προστιμο για καταληψη δημοσιας εκτασης αλλα οταν εξηγω το λογο καταλαβαινουν δεν μου εχουν δημιουργησει προβλημα ποτε.ασε που μερικοι μου λενε κιολας <<να το βαλω μεχρι να ερθει το φορτηγο σου?>>.σιγουρα οποιος θελει κλοτσαει τα τελαρα και δεν του λες και τιποτα γιατι δικιο εχει το θεμα ειναι να συννενοουμαστε και οχι να πρατουμε σα ζωα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά το μηχανάκι δεν το ακουμπάει κανένας ανεξάρτητα τη φάση εκτός φίλων/γνωστών δίνοντας το ελεύθερο, δεν έχει σημασία τι μηχανάκι είναι ούτε το παρκάρισμα. Το ότι ο κύριος δικηγορίνα θεωρεί τα μηχανάκια αναλώσιμα και μπορεί να πιάνει τιμόνια και να τα ξε/παρκάρει είναι λάθος μεγάλο από πλευράς του εξ'αρχής και το βρισίδι είναι δίκαιο.

Στην αστυνομία θα έλεγα ότι ο κύριος προσπάθησε να κλέψει το μηχανάκι χωρίς να αναφέρω το θέμα πάρκινγκ "στο τσακ το γλύτωσα το μηχανάκι μου" + μήνυση να περάσετε παρέα το τριήμερο.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα εννοειται οτι αν σου κανει μηνυση του κανει και εσυ μετα για ψευδη καταμηνυση και του την φορας.καθεστε μαζι μεσα οποτε παιρνει τα 3 μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να θέλω να προσβάλω, είναι θέμα ηθικής και κουλτούρας. Εγώ ποτέ δεν έχω λειτουργήσει με τρόπο ας το πω "ελληναράδικο" σε στυλ κατακρατώ μια θέση για να διευκολίνω κάποιον δικό μου και οι υπόλοιποι να πάνε να μπιπ.

Ζούμε στο άστυ και χρειάζεται ψυχραιμία και συνενόηση όχι νταηλίκια και φασαρίες, αυτό καταλήγει κανιβαλισμός. Εγώ αντίστοιχα έχω κάνει φασαρία με έναν κλασικό αφεντικάνο που έβγαζε τραπεζάκια μπροστά σε χώρο πάρκινγκ για μοτοσυκλέτες (το έκλεινε δηλαδή) δίπλα απο τον ΟΑΕΔ που γίνετε της πόπης. Παρ' όλα αυτά εγώ το έλειξα μετανιωμένος

Επειδή όλα γυρνάνε και μας έρχοντια μπούμερανγκ πρέπει λίγο να προσέχουμε γιατί κάποια στιγμή μπορεί και εσυ να έχεις π.χ. μια ανάλογη ανάγκη (έστω εξυπηρέτηση) και αντί ο άλλος να σταθεί αλληλέγγυος να σου ρίξει και ένα χέρι απο πάνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πραγματικα μαθαινεις πολλα εδω μεσα!θαυμαζω παντως την ψυχραιμια σας ειδικα τον τελευταιο καιρο που ολοι ειμαστε στην τσιτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεκτα ολα αυτα που λες αλλα δες το κι απο την αλλη. εκεινη την στιγμη ελειπε ο πατερας μου που σημαινει οτι εκεινη την στιγμη ημουν εγω το αφεντικο εκει. φαντασου πως θα φαινεται στον κοσμο οτι επειδη απλα ειμαι 22 χρονων δεν μπορω να υπερασπιστω τον εαυτο μου και την περιουσια μου (μηχανη, μαγαζι). μετα ο καθενας θα κανει του κεφαλιου του κι θα εχω προβληματα. ετσι το σκεφτηκα εκεινη την στιγμη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε δέν έχουμε καμια διαφορά ηλικίας και εγώ 26 είμαι και κρατάω το μαγαζί των γονιών μου απο τα 10 μου. ο κόσμος δεν θα πεί α το παιδάκι κρίμα δεν μπορεί ούτε το μαγαζί του να προστατεύσει. ο κόσμος θα πεί στου τάδε το μαγαζί είχε αστυνομία φασαρία η κουφή κουτσομπόλα γειτόνισα θα πεί α ο γιος του τάδε έβριζε εναν κύριο που πήγε να παρκάρει απαπα ο αλήτης έχουν και μαγαζί...

τέσπα ο καθένας καταγράφει τις απόψεις του και τις εμπειρίες του, δική μου άποψη και συμβουλή είναι να είσαι ήπιος κ να μήν δίνεις δικαιώματα στην γειτονιά γιατί παίζει πολύ συντηρητισμός καλώς ή κακώς. και με την μηχανή να προσπαθείς να μήν κάνεις φασαρία και τέτοια και στις καφετέριες εκεί που συχνάζεις να είσαι κούλ γιατι στην γειτονιά που ζείς είσαι ο γιός του τάδε που έχει μαγαζί. αν ήσουν δημόσιος υπάλληλος θα ήταν αλλιώς. εδώ παίρνεις με πολύ δουλειά και ιδρώτα κάτι καινούργιο και αμέσως βγαίνουν και λένε ααα ο τάδε με τα λεφτά μας τα οικονόμησε δες αμάξι που πήρε στον γιό του...

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον αγαπημενοι συμφορουμητες θα σας διηγηθω ενα περιστατικο που μου συνεβει σημερα το μεσημερι. Ειμαι στο μαγαζι που λετε, κι ο πατερας μου εχει παει με το αυτοκινητο για συντομα ψωνια για το μαγαζι και εγω εβαλα το μηχανακι οριζοντια για να πιασω την θεση, για να μην ψαχνωμαστε αργοτερα και για να γινει ευκολα το ξεφορτωμα. Εν ωρα εργασιας μου ερχεται ενας κυριος και με ρωταει αν μπορω να κουνησω το μηχανακι για να παρκαρει αυτος και του εξηγω πολυ ομορφα κι ωραια οτι δεν μπορω για τον παραπανω λογο. Τοτε ο εν λογω κυριος αποφασισε να με γραψει κανονικα και παει ο ιδιος να κουνησει το μηχανακι. Υποψιν οτι το μηχανακι δεν ειχε ουτε μια ωρα που το ειχα παραλαβει απ το συνεργειο και μολις μου ειχαν φυγει 200 ευρουλακια. Με το που πεφτει στην αντιληψη μου οτι κουναει το μηχανακι, τρελαινομαι, κι αρχιζω να φωναζω και να τον βριζω. Θα σας πω ακριβως τι του ειπα κι αν το θεωρουν οι συντονιστες ως μην πρεπον ας κοψουν αυτην την φραση. Του ειπα λοιπον επακριβως, μακακα ασε το μηχανακι στην θεση του γιατι θα σε μαμησω κι αν συνεχισεις θα σου σπασω τα χερια. Τοτε προσβληθηκε ο εν λογω κυριος και μου λεει θα καλεσω την αστυνομια και θα σου κανω μηνυση για εξυβριση κι οτι εισαι παρκαρισμενος παρανομα. Μου ειπε επισης οτι εχει γυναικα δικηγορο στο επαγγελμα κι οτι θα με σκισει στα δικαστηρια. Κι εγω του απαντησα αναλογως στα @@ μου φωνα οποιον θες. Αφου κανει λοιπον το τηλεφωνο καθομαι εκει και περιμενω κι εγω, ερχονται 2 μηχανακια της ΔΙΑΣ μετα απο 5 λεπτακια, ο κυριος συνεχιζει να με κατηγορει και με τα πολλα μας ζητουν να τους ακολουθησουμε στο τμημα. Αφου παμε στο τμημα δινουμε τα στοιχεια μας κλπ, 2 αστυνομικοι μου ειπαν να μην του πω τιποτα αλλο γιατι μονο χειροτερα θα εκανε τα πραγματα. Ετσι κι επραξα, οχι επειδη φοβηθηκα, απλα για να μην του δωσω περισσοτερο πατημα απ οτι ειχε. Να τονισω οτι αρκεστηκα μονο σε λεκτικη επιθεση κι οχι σε σωματικη. Μετα απο ενα 10λεπτο ερχεται κι ο πατερας μου που τον ειδοποιησε η αδερφη μου, γινεται και μια ψιλοφασαρια μεσα στο τμημα και τελικα αποδεικνυεται οτι ηταν παλιος γνωστος του πατερα μου. Τοτε αποφασιζει να σταματησει την οποια διαδικασια για μηνυση κλπ και στο τελος δωσαμε τα χερια, παραδεχτηκαμε ο καθενας το λαθος του και φυγαμε. Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι αν μου εκανε μηνυση θα περνουσα το σ/κ στο κρατητηριο λογω της αυτοφωρης διαδικασιας κι επειδη τα σ/κ δεν δουλευει ο εισαγγελεας. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή αν μου το ειπαν μονο και μονο για να με φοβισουν. Επισης ρωτησα τα οργανα συμφωνα με ποιον νομο απαγορευται η σταθμευση της μοτοσυκλετας κατ αυτον τον τροπο κι η απαντηση που πηρα ηταν δεν υπαρχει νομος, παει συμφωνα με την λογικη. Κι επειδη ολοι ξερουμε οτι αλλο πραμα η λογικη κι αλλο η θεσμοθετιμενη νομοθεσια, σημαινει οτι τεχνικα δεν ημουν παρανομος. Αργοτερα μου ειπαν οι αστυνομικοι οτι ειχα καθε δικιο αλλα το εχασα επειδη τον εβρισα. Για πειτε ρε παιδια που ειμαι σωστος και που λαθος , γιατι εγω απλα εδρασα εν βρασμω βλεποντας καποιον με το ετσι θελω να ακουμπαει χερι στην περιουσια μου. Επισης αφου αργοτερα ρωτησα κανα 2 ανθρωπους για το ποιον του, εμαθα οτι ολοι τον θεωρουν μεγαλο μαλακα γιατι εχει μηνυσει ολον τον κοσμο, ακομα και την ιδια την αστυνομια επειδη ενα βραδυ ανοιξαν την σειρηνα εξω απο το σπιτι του και ξυπνησαν κι εκλεγαν τα μωρα του.... Συγνωμη για το σεντονι αλλα ηθελα να ειμαι οσο πιο αναλυτικος γινεται για να αξιολογησεται την κατασταση. Ευχαριστω για την κατανοηση!!

ΔΕΝ υπαρχει παρανομη σταθμευση, ακομα και στη μεση του δρομου να το εχεις, δεν εχει δικαιωμα κανενας να το πειραξει, παρα μονο να καλεσει την τροχαια να πραξει τα δρωμενα, αυτο για εναν απλο λογο, οποιοδηποτε οχημα μπορει να ειναι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ λογω μηχανικης βλαβης -ας πουμε-.

Να το ξερεις και σε περιπτωση που δεν το αφησες καλα και στο πηρε σβαρνα ο οποιοσδηποτε.

Επρεπε να του πεις οτι κ εσυ θα του εκανες μηνυση για φθορα ξενης περιουσιας και θα εστρωνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και φυσικα, εχεις δικαιωμα να παρκαρεις το μηχανακι ΜΟΝΟ οριζοντια γιατι ετσι οριζει ο νομος, Η ιστορια για εξυβριση ειναι τουλαχιστον αστεια, το παραβολο για την μηνυση νομιζω σημερα ειναι 150 ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο αλλου ξεκιναει το λαθος..

Απο την ελληνικη νοοτροπια οτι ο αυτοκινητιστης απλα μπορει να << διευκολυνθει >> μετακινωντας σου την μηχανη για να παρκαρει ενω δεν εννοειται να μπορει να << διευκολυνθει >> ο μοτοσυκλετιστης μετακινωντας του το αυτοκινητο . Ποσοι απο εμας δεν εχουν δει εξυπνακηδες να σερνουν κλειδωμενα μηχανακια για να δημιουργησουν χωρο να παρκαρουν το κουτι τους

Τροποποιήθηκε από τον ΩΡΙΩΝ
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα πηγαινες στην φυλακη (και δεν πας τοσο ευκολα), δεν ειχε κανενα μάρτυρα οτι τον εβρισες, εαν σου εκανε μηνυση για εξυβριση θα του εκανες και εσυ για τον ιδιο λογο, θα γινοταν το δικαστηριο σε 3-4 χρονια, θα πηγαινατε,και θα αποσυρατε τις μηνυσεις λιγο πριν μπειτε στο δικαστηριο για να μην σας "τιμωρουσε" ο δικαστης και τους δυο...

Εαν δεν εχει μάρτυρα δεν μπορει να αποδειξει την εξυβριση ο "εξυπνακιας",αφου επιασε και την μηχανη σου μπορει να του εκανες μηνυση και εσυ για κλοπή και να ετρεχε και να μην εφτανε,εσυ ειχες και τα αποτυπωματα πανω στην μηχανη οτι την αγγιζε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

διαβασα τον τιτλο και λεω τι εγινε....

αν πηγαινε ο κοσμος φυλακη με κατι τετοιο,δε θα κυκλοφορουσε κανενας εξω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α. Σαφώς και δεν είναι παράνομο να παρκάρεις έτσι την μοτοσυκλέτα και μήνυση μπορούσε να γίνει μόνο για εξύβριση και προσβολή προσωπικότητας

Β. Μήνυση μπορούσες να κάνεις και εσύ για φθορά ξένης περιουσίας, απόπειρα κλοπής κλπ. Αν ήξερες τα δικαιώματα σου και τα ανέφερες, δεν θα καλούσε την αστυνομία. Αν είχε πρόβλημα με το παρκάρισμα σου ώφειλε να καλέσει την αστυνομία και όχι να επιχειρήσει να μετακινήσει ξένο όχημα.

Πέρα των αποπάνω είσαι ξεκάθαρα ελληνάρας. Άδεια φορτοεκφόρτωσης δεν έχεις. Να παρκάρεις έτσι δεν είναι παράνομο αλλά ο δρόμος είναι δημόσιος, δεν είναι τσιφλίκι κανενός, οπότε να βάζεις έτσι σκόπιμα την μοτοσυκλέτα, με σκοπιμότητα την κράτηση της θέσης είναι παραβατικό, αυθαίρετο και ανήθικο.

Παλαιότερα που έμενα σε κεντρικό εμπορικό δρόμο, είχα τσακωθεί άσχημα με μαγαζάτορες γιατί θεωρούσαν τσιφλίκι τους τον δρόμο και δεν με άφηναν να παρκάρω ούτε την μηχανή. Σίγουρα αν βεβαιωθεί ότι βάζεις συχνά την μηχανή εκεί και με αυτόν τον τρόπο και καταχράζεσαι έτσι τον δημόσιο αυτό χώρο, θα μπορούν να γίνουν νομικές ενέργειες εναντίων σου. Να σταματάει ο πατέρας σου με αλάρμ και να ξεφορτώνει ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν και είναι η φύση της επιχείρησης τέτοια, να πάει να εκδόσει άδεια φορτοεκφόρτωσης. Αν δεν εκδίδεται άδεια μάλλον δεν ενδείκνεται το συγκεκριμένο σημείο για αυτήν την μορφή επιχείρησης.

Ο δρόμος είναι δημόσιος.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χωρίς να είμαι γνώστης των νομικών θεμάτων , δε νομίζω να μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον του επειδή παρκάρει την μοτοσυκλέτα συνέχεια μπροστά από το μαγαζί. πληρώνει τέλη κυκλοφορίας και αυτός και μπορεί να παρκάρει όπου θέλει αρκεί να επιτρέπεται. ο άλλος μπορεί να σπάζεται όταν βλέπει την μοτοσυκλέτα συνέχεια εκεί αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή αν μαζευτούν 5 γείτονες και αναφέρουν τι γίνεται θεωρείς ότι δεν υπάρχει νομική δικλείδα που να εξασφαλίζει το πασιφανές?

Πέραν του νομικού, υπάρχει και η ηθική ή είμαστε όλοι Βουλγαράκηδες?

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

. Επισης αφου αργοτερα ρωτησα κανα 2 ανθρωπους για το ποιον του, εμαθα οτι ολοι τον θεωρουν μεγαλο μαλακα γιατι εχει μηνυσει ολον τον κοσμο, ακομα και την ιδια την αστυνομια επειδη ενα βραδυ ανοιξαν την σειρηνα εξω απο το σπιτι του και ξυπνησαν κι εκλεγαν τα μωρα του....

Στην γειτονιά έχουμε έναν τέτοιο υπερβολικά 'νομιμόφρονα'.Έχει φέρει την αστυνομία 2-3 φορές στον κάθε ένα μας για ψύλλου πήδημα, για σκυλάκια που τον ενοχλούσαν,για παιδάκια που έπαιζαν (σε ανθρώπινες ώρες-όχι μεσημέρι),μέχρι και σε μια γιαγιά που έβγαλε στο μπαλκόνι της μια μικρή ψησταριά με κάρβουνα για να ψήσει 2 μπριζόλες!

Το αποκορύφωμα ήταν τις προάλλες που έφερε την Τροχαία γιατί είχε παρκάρει αντικανονικά το αμάξι ο ίδιος ...ο νοικάρης της γκαρσονιέρας του! Έφριξε ο ανθρωπάκος δεν το πίστευε αυτό που του συνέβη.

Το ζήτημα διευθετήθηκε μετά από λίγο καιρό με ένα τσιμεντόλιθο στον ουρανό και άλλο ένα στο παρ-μπριζ του νομοταγή.

Άγνωστο ποιος...

• Like 4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή αν μαζευτούν 5 γείτονες και αναφέρουν τι γίνεται θεωρείς ότι δεν υπάρχει νομική δικλείδα που να εξασφαλίζει το πασιφανές?

Πέραν του νομικού, υπάρχει και η ηθική ή είμαστε όλοι Βουλγαράκηδες?

το ξαναλέω.ηθικά είναι λάθος αλλά νομικά δεν νομίζω να μπορούν να του κάνουν κάτι όσοι γείτονες και να σπάζονται γιατί πολύ απλά δεν κάνει κάτι παράνομο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα τον άφηνα να την μετακινήσει. Και όταν έφευγε θα είχε μια χαρακιά νααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα στο αμάξι του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά έκανες, Αλλά σκέψου:

Άντρα 33 ετών με 4,5μ αυτοκίνητο, μέσα γκαστρωμένη 6 μηνών και ένα 9 μηνών κοριτσάκι να κλαίει που είναι να πάει στον Γιατρό και ψάχνει για πάρκινγκ στις 11 το πρωί στο κέντρο του Πειραιά (και Καβάλα μου κάνει) και όπου έχει πάρκινγκ, ένα μηχανάκι παλιό ή καινούργιο παρκάρει αρχοντικά.

Δεν θες να ζήσεις την αντίδραση... Ο τελευταίος κλαίει ένα μαρσπιέ και πλαστικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε DIAMARA είναι από τις περιπτώσεις που ενώ έχεις κάθε δίκιο, το βρίσιμο (και ακόμα χειρότερα η πιθανή χειροδικία) τα γυρίζει όλα ανάποδα και βρίσκεσαι αυτό που λέμε "και κεράτας και δαρμένος". Καλά σου είπαν οι αστυνομικοί.

Αυτό που λέει ο νόμος είναι αφού ακουμπάει την περιουσία σου να καλέσεις αστυνομία. Επειδή οι περισσότεροι δεν μπαίνουμε σε τέτοια διαδικασία αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του τα χώσεις χωρίς όμως να τον βρίζεις και ακόμα χειρότερα να τον απειλείς με βία που σε πιθανό δικαστήριο μπορεί να σου προκαλέσουν σοβαρό θέμα (οι απειλές).

Όλα αυτά φυσικά προϋποθέτουν ένα πράγμα : Να μην χάνουμε την ψυχραιμία μας. Δεν είναι πάντα εύκολο αλλά μόνο έτσι γίνεται.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kακά τα ψέματα. Οταν έχεις να κάνεις με τέτοιους θρασύτατους τύπους, είναι δύσκολο να κρατήσεις την ψυχραιμία σου! Αυτοί έτσι έχουν μάθει. Να κάνουν ό,τι γουστάρουν και να μη δίνουν λογαριασμό για τίποτα και σε κανέναν!

Αυτό που θα του άξιζε κανονικά θα ήταν να τον κοπανήσει ο φίλος μέχρι να φυτρώσει 2ο κεφάλι από τα καρούμπαλα και καπάκι να φωνάξει την αστυνομία και να τον καταγγείλει για απόπειρα κλοπής/βανδαλισμού!

Με ποιο δικαίωμα κύριε πας και μετακινείς τη μηχανή του άλλου?

Πάντως εκπλήσομαι με τη θέση που έχουν αρκετοί από δω μέσα! Δεν καταλαβαίνω γιατί την πέσατε έτσι στο παλικάρι. Δηλαδή εσείς ποτέ δεν το έχετε κάνει αυτό?

'Η αν χρειζόταν ποτέ δεν θα το κάνατε έτσι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε επέτρεψε μου να σου απαντήσω απο μια οπτική γωνία που μέχρι τώρα δεν σου απάντησε κανείς. όπως μας έγραψες ήσουν στο μαγαζί (σου προφανώς) όταν κάποιος αποφάσισε να κάνει μαλακία. Απο την στιγμή που έχεις μαγαζί όμως ΔΕΝ θα έπρεπε να αντιδράσεις τόσο έντονα, το να δημιουργείς έχθρες στην γειτονιά ή το να σε βλέπει η γειτονιά να κάνεις φασαρίες πίστεψε με μόνο αρνητικό αντίκτυπο μπορεί να έχει στην δουλειά σου ακόμα και αν έχεις τα χίλια δίκια!

ο κόσμος δεν ξέρει τι και πώς μένει μόνο στο ότι κάνεις φασαρία και γενικά καταγράφει συμπεριφορές και δεν πατάει ξανά σε ένα μαγαζί ακόμα και αν ξέρει τα μισά απο όσα έγιναν.

Δεν λένε τυχαία ότι για κάθε έναν πελάτη που κερδίζεις κερδίζεις άλλον έναν, για κάθε έναν που χάνεις χάνεις άλλους 10.

Στην τελική αν το δείς λίγο πιο ψύχραιμα όυτε ζημιά σου έκανε στην μηχανή ούτε τίποτα πέρα απο τον θιγμένο εγωισμό ότι σου έβαλε χέρι στην μότο. το να έχει αυτός κανα 2 συγγενείς που να μήν ξαναπατήσουν στο μαγαζί σου τί κόστος θα είχε?

Προς θεού δεν λέω να κάτσεις να σε μπιπ κιόλας ο καθένας απλά θέλει πολύ πιο λεπτούς χειρισμούς όταν έχεις δικιά σου δουλειά.

20 χρόνια έχουν οι δικοί μου μαγαζί στο χωριό εκεί μέσα μεγάλωσα και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου και πόσες φορές κατάπια πράγματα και δεν μίλησα αλλά τι να κάνεις μετά πάνε στους καφέδες και λένε το μακρύ και το κοντό τους.

7 χρόνια σερβιτόρος τα καλοκαίρια μια μέρα ενας παππούς εκεί που μάζευα τα πιάτα απο το τραπέζι τους μου λέει "πάρε το χέρι σου απο δω ρε αμόρφωτε!" και χαχχαχαχαχαχα όλη η παρέα να γελάει στο τραπέζι την ώρα που δούλευα. Υπο κανονικές συνθήκες θα του έσπαγα ένα ένα τα πιάτα στο κεφάλι για να δώ το γέλιο των υπολοίπων να κόβεται και στο καπάκι θα έσπαγα και τα μούτρα όσων γέλασαν. Αντί αυτού όμως σταμάτησα να μαζεύω έφυγα ευγενικά και ζήτησα απο έναν άλλο συνάδελφο να εξυπηρετεί αυτό το τραπέζι μέχρι να φύγούν.

μέσα μου έβραζα αλλά πρώτον δεν έκανα κακό στο μαγαζί που δούλευα και δεύτερον κράτησα την δουλειά αυτή που μου έδωσε ψωμί για πολλά χρόνια.

αντίστοιχα άλλη μέρα στην ίδια δουλειά κάποιος μου πέταξε ειρωνεία για τον πατέρα μου, πάλι έφυγα χωρίς να μιλήσω ένα θα έπρεπε να σπάσω ένα ποτήρι και να του το καρφώσω στο λαρύγγι να μήν μπορεί να ξανα ειρωνευτεί.

Χίλιες φορές που λέει ο λόγος να έπαιρνες την μηχανή και να άφηνες τον μαλάκα να παρκάρει παρά να μαλώσεις και να σου την στήσει στα ύπουλα ούτε καν με μήνυση. με ένα ΣΔΟΕ μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά στην δουλειά σου η να σε ταράξει στις καταγγελίες. Και όσοι έχουμε μαγαζιά ξέρουμε ότι και 101% νόμιμος να είσαι αν έρθουν τα καλόπαιδα μέσα στο μαγαζί όλο και κάτι θα σου βρούν για να σου την φέρουν.

γιαυτό άστα καλύτερα μήν μπλέκεις στην γειτονιά για βλακίες.

τι να λεμε τωρα ρε παιδια ο ανθρωπος τα ειπε ολα εδω διαβαστε το και ξανα διαβαστε το...η γειτονια ειναι η πιο περιεργη πελατισσα ετσι και την χασεις τοτε εαν περιμενεις μονο απο περαστικους την πατησες...Σκεψου οτι εαν εχεις καλη φημη και συμπαθουν το μαγαζι μπορεις να παρεις 10 μηχανακια ενω αν σε ξεγραψουν χανεις και αυτο που εχεις...σιγουρα ειναι δυσκολο να κρατηθεις, ο καθενας μας πονεσε για να παρει το μηχανακι του, αλλα την επομενη φορα θα εισαι πιο ετοιμος να το παρεις πιο ψυχραιμα το θεμα και πιστεψε με θα κερδισεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αληθεια ειναι οτι βασικα τετοιοι τυποι ειναι οντως για σφαλιαρες :bash: και ολα τα προηγουμενα που αναφερθηκαν :P

Ωστοσο η πιο σωστη αντιμετωπιση σε τετοια ζητηματα ειναι αρχικα ηρεμια,να μην δωσεις αναφορα και στο τελος με καποιο τροπο να βγεις και απο πανω μαγκας!

Αλλα εκεινη την κρισιμη στιγμη ειναι το θεμα ποιος μπορει να συγκρατηθει ???? Νομιζω πολυ λιγοι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...