Jump to content
GuRu

Ρύσιο αρχές επόμενης εβδομάδας?

Recommended Posts

πριν 20 λεπτά, το μέλος gkourv έγραψε:

Δε σου φτάνει ρε αχόρταγε;;;

22 άλογα στροφαλο αδερφέ. Πού να τα ξεδιπλώσω;

Μη βλέπεις εσύ με το παπί σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυριο απογευματακι θα βαλω το καινουριο κτηνος στο Ρυσιο. ΜΕ την μπαγκαζιερα...

Θερμοκρασια <27 οποτε ιδανικος καιρος για Ιουλιο. Οσοι πιστοι προσελθετε (εστω για καφε).

@koukou @gkourv @kpapageo @Krosfala @snow @devil's animal @Canardo @xampos @theophilos13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 13/7/2020 at 5:49 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

Εχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο του θηρίου, ή θα έχουμε απώλεια απόδοσης και μακροζωίας;

Κουρτινα τρια. Οδηγηση με ροη, χωρις πλακωματα στα φρενα, χωρις αποτομη επιταχυνση και οδηγηση μια ταχυτητα πανω παντου. Επειδη μπηκα πιστα δε σημαινει οτι κυνηγαω να σπασω κανενα ρεκορ. Να πατηθει ολο το λαστιχο ηθελα βασικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο ρε Πέτρο, που το χαίρεσαι σε όλο του το φάσμα το μηχανάκι.
Εμ πίστα, εμ κομιούτερ...

Κρίμα που δεν πρόλαβα να "δραπετεύσω" εγκαίρως... την επόμενη φόρα δεν πρόκειται να σηκώσω τηλ στη δουλεία από τις 15:00 και μετά...😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μανίσια IRC που φόραγε μια φορά πριν τα αλλάξω τα είχα πιέσει σε μερικές στροφές και θυμάμαι να κάνουν ένα σφύριγμα όταν πιάσουν για τα καλά θερμοκρασία και σχεδόν "ανάψουν", το κάνουν ακόμη?

Γιατί με τα metzeler δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Τα μανίσια IRC που φόραγε μια φορά πριν τα αλλάξω τα είχα πιέσει σε μερικές στροφές και θυμάμαι να κάνουν ένα σφύριγμα όταν πιάσουν για τα καλά θερμοκρασία και σχεδόν "ανάψουν", το κάνουν ακόμη?

Γιατί με τα metzeler δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο, όχι. Οδηγώ φορώντας ωτοασπίδες βέβαια, οπότε αν είναι κάτι ανεπαίσθητο ίσως να μου διέφυγε κιόλας.

Γενικά τα IRC είναι ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα. Χθες η μηχανή έφτασε στα όρια κλίσης της (βρήκε πρώτα μαρσπιέ και μετά εξάτμιση) και η συμπεριφορά τους ήταν απροβλημάτιστη. Στοκ το μηχανάκι τερματίζει όλο το μπροστά  λάστιχο και στο πίσω μένουν 1-2 χιλιοστά απάτητο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Εγώ επειδή αφήνω μόνιμα ένα κλικ τουλάχιστον για extra κλίση μήπως στραβώσει τίποτα πχ. χαζογλιστριματάκι από γρασόλαδα της αλυσίδας κλπ κλπ...θυμάμαι ότι τα irc ήταν στα ίδια επίπεδα μπρος - πίσω.

Με τα metzeler όμως έχω πάει από 110/80/17  σε 110/70/17 στο  μπροστινό και βλέπω ότι το πίσω τερματίζει πιο εύκολα.

Δεν έχω βρει πατήθρα ( λογικό πάντα σε δρόμο ) .

+Ότι τα IRC που τα άλλαξα με 12.500χλμ μου φάνηκε πως φαγώθηκαν γρήγορα ( ζεστένονταν πιο γρήγορα το κέντρο όμως ), να είχαν 5-6χλμ ακόμη μαξ. Ενώ τώρα έχω κάτι πάνω από 17.000χλμ και έχουν ακόμη άνετα άλλα 6-7χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 15/7/2020 at 3:31 ΜΜ, το μέλος pitapola έγραψε:

Δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο, όχι. Οδηγώ φορώντας ωτοασπίδες βέβαια, οπότε αν είναι κάτι ανεπαίσθητο ίσως να μου διέφυγε κιόλας.

Γενικά τα IRC είναι ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα. Χθες η μηχανή έφτασε στα όρια κλίσης της (βρήκε πρώτα μαρσπιέ και μετά εξάτμιση) και η συμπεριφορά τους ήταν απροβλημάτιστη. Στοκ το μηχανάκι τερματίζει όλο το μπροστά  λάστιχο και στο πίσω μένουν 1-2 χιλιοστά απάτητο.

τι διαστασεις ειναι το μπροστινο? φενεται μεγαλο το προφιλ. 

απο 110/70-17 μπροστινο και 140/70-17 πισω πηγα σε ιδιο μπροστινο και 150/60-17 πισω.

την κατασταση τη βλεπετε στις φωτο. τα λαστιχα εχουν πολυ ακομα, αλλα τα εμποδιζουν οι μαρςπιεδες. 

στις στοκ διαστασεις με pirelli angel ct το μπροστινο ειναι λιγοτερο απατητο και το 140 πισω τερματιζε ολο, χωρις να βρουν οι μαρπιεδες...🤔

μπροστινο

πισω

αριστερο μαρςπιε

υγ. το ξερω πως πιεζω αρκετα χωρις λογο σε δημοσιο δρομο. δε το κανω οπου να ναι, το μηχανακι δεν εχει περιεργες αντιδρασεις οποτε ειμαι οκ...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

τι διαστασεις ειναι το μπροστινο? φενεται μεγαλο το προφιλ. 

110/80-17

Τα προβλήματα νομίζω αρχίζουν όταν ξεμένεις από μπροστινό σε κλίση που μπορεί να πάρει η μηχανή. Το να πατιέται όλο το λάστιχο πάντως δε σημαίνει απαραίτητα πως έχεις ξεμείνει κιόλας. Το πίσω δεν είναι τόσο θέμα, γιατί όταν το χρειαστείς (επιτάχυνση) η μηχανή έχει ήδη σηκωθεί απ' τη μέγιστη κλίση. Ειδικά στα ψοφίμια μας τι να το κάνεις...

Προς το παρόν δε βλέπω λόγο να αλλάξω κάτι. Όταν αυξηθεί η δυνατότητα κλίσης με αλλαγή εξάτμισης και μαρσπιέ το ξαναβλέπω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο είχα τα irc στις μανίσιες διαστάσεις ( 110/80/17 και 140/70/17 ) τα λάστιχα πάταγαν ίδια μπρος πίσω και ένα τσικ περισσότερο πατημένο το μπροστινό.

Από όταν άλλαξα στα metzeler ( 110/70/17 και 140/70/17 ) ενώ έχουν πολύ καλύτερο πάτημα στο δρόμο σε όλες τις καταστάσεις πατάει περισσότερο το πίσω απότι το μπροστινό.

Μπροστά αριστερά

raKb5QV.jpg

Μπροστά δεξιά 

xc4CKXX.jpg

Πίσω αριστερά

QZAMbsE.jpg

Πίσω δεξιά

rRaSCmo.jpg

Από την δεξιά πλευρά στρίβω καλύτερα ανέκαθεν έστω και αυτό το λίγο. Λέτε να επηρεάζει τόσο αυτή η διαφορά στο ύψος του ελαστικού ?

Τροποποιήθηκε από τον BlackDiamond
.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@BlackDiamond

Μου φαίνεται πιο σωστό αυτό που βλέπω στο δικό σου απ' ό,τι είδα στο δικό μου. Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται περίεργο να τελειώνει το μπροστά πριν το πίσω. Μάλλον αυτό θα κάνω κι εγώ όταν αλλάξω. Λογικά σε αυτή τη διάσταση μπροστινού θα υπάρχουν και περισσότερες επιλογές ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@pitapola

Σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές αλλά και πάλι μικρός ο αριθμός.

Από την στιγμή που άλλαξα τα μανίσια όμως νιώθω πιο βαρύ το μπροστινό. Ειδικά σε πέταλα! Εκεί μπαίνει και το τιμόνι του κλιπ ον.... άσε.

Στις εργοστασιακές διαστάσεις μου έκανε κλικ ένα λάστιχο από την metzeler αλλά έχω ακούσει πως είναι για πιο βαριά και πιο δυνατά μηχανάκια, ο λόγος για το roadtec 01 ( παίζει και σχεδόν στα ίδια λεφτά με το sportec που έχω +20€ αν θυμάμαι καλά ).

Εφόσον δεν πατάω καθόλου νερό δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, ένα λάστιχο που κάνει ακριβώς αυτά που θες αλλά δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις ή ένα λάστιχο που είναι στις εργοστασιακές διαστάσεις με διαφορετικό προσανατολισμό από αυτό που θες ? 

Με τα ήδη υπάρχων λάστιχα δύο αρνητικά έχω συναντήσει, πρώτο είναι η διαφορά στο ύψος του μπροστινού ελαστικού και δεύτερον ότι λόγο σκληρής γόμας στο κέντρο και έχοντας ελάχιστα άλογα αργεί να ζεσταθεί. Κατά τα άλλα απλά τέλειο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/7/2020 at 10:03 ΠΜ, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

@pitapola

Σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές αλλά και πάλι μικρός ο αριθμός.

Από την στιγμή που άλλαξα τα μανίσια όμως νιώθω πιο βαρύ το μπροστινό. Ειδικά σε πέταλα! Εκεί μπαίνει και το τιμόνι του κλιπ ον.... άσε.

Στις εργοστασιακές διαστάσεις μου έκανε κλικ ένα λάστιχο από την metzeler αλλά έχω ακούσει πως είναι για πιο βαριά και πιο δυνατά μηχανάκια, ο λόγος για το roadtec 01 ( παίζει και σχεδόν στα ίδια λεφτά με το sportec που έχω +20€ αν θυμάμαι καλά ).

Εφόσον δεν πατάω καθόλου νερό δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, ένα λάστιχο που κάνει ακριβώς αυτά που θες αλλά δεν βγαίνει στις εργοστασιακές διαστάσεις ή ένα λάστιχο που είναι στις εργοστασιακές διαστάσεις με διαφορετικό προσανατολισμό από αυτό που θες ? 

Με τα ήδη υπάρχων λάστιχα δύο αρνητικά έχω συναντήσει, πρώτο είναι η διαφορά στο ύψος του μπροστινού ελαστικού και δεύτερον ότι λόγο σκληρής γόμας στο κέντρο και έχοντας ελάχιστα άλογα αργεί να ζεσταθεί. Κατά τα άλλα απλά τέλειο!

εβαλες μικροτερο προφιλ αλλα ιδιο πλατος, θεωρητικα θα επρεπε να νιωθεις το τιμονι ελαφρυτερο και πιο αμεσο. 🤔

για το αργο ζεσταμα βαλε 2psi λιγοτερα σε καθε ελαστικο. 😉

ποσο $$ τα metzeler σε 110/70 και 140/70?

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 23/7/2020 at 4:35 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

εβαλες μικροτερο προφιλ αλλα ιδιο πλατος, θεωρητικα θα επρεπε να νιωθεις το τιμονι ελαφρυτερο και πιο αμεσο. 🤔

για το αργο ζεσταμα βαλε 2psi λιγοτερα σε καθε ελαστικο. 😉

ποσο $$ τα metzeler σε 110/70 και 140/70?

Το χειμώνα αυτό κάνω 😆

Αν θυμάμαι καλά 190 κομπλέ σε γνωστό λαστιχάδικο της πάτρας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν κάνετε αλλαγη διάστασης θα πρότεινα να πατε σε 120/70/17 

Εχει περοσσοτερα hypersport ελαστικα και κυριως δεν αλλαζεις δραματικά το  πατημα του τροχου και το βημα του.

Το 110/70 μειώνει αρκετα το προφιλ του ελαστικού και δε συναδει με το μαλακο σεταπ ανάρτησης. Ενω το 120ρι ερχεται αρκετα κοντα στο μαμα προφίλ 

Το συγκριτικό παρακατω 

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=110-80r17-120-70r17

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Αν κάνετε αλλαγη διάστασης θα πρότεινα να πατε σε 120/70/17 

Εχει περοσσοτερα hypersport ελαστικα και κυριως δεν αλλαζεις δραματικά το  πατημα του τροχου και το βημα του.

Το 110/70 μειώνει αρκετα το προφιλ του ελαστικού και δε συναδει με το μαλακο σεταπ ανάρτησης. Ενω το 120ρι ερχεται αρκετα κοντα στο μαμα προφίλ 

Το συγκριτικό παρακατω 

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=110-80r17-120-70r17

Νομιζω πως η αλλαγη σε 120 θα ειχε περισσοτερο νοημα για καποιον που ψαχνει σε touring / sport touring λαστιχο. Μεγαλυτερο πελμα θα φερει σταθεροτητα στο ταξιδι αλλα πιο αργη γεωμετρια στις στροφες. Καποιος που κοιταει για hypersport λαστιχα λογικα δε θελει να κανει πιο αργο το μηχανακι του στον τροπο που πεφτει.

Καλο το site παντως, δεν το ειχα υποψιν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα