Jump to content
fazerelec

Μεταβιβαση στο Υπουργειο..σε 120 λεπτα

Recommended Posts

Πηγα σημερα στο Υπουργειο στον Αγ.Δημητριο μιας και στα ΚΕΠ δεν γινεται πλεον μεταβιβαση...

1.Εφτασα γυρω στις 11:15 δυο γκισε εξυπηρετησης για μεταβιβαση και το γκισε υποδοχης ΚΛΕΙΣΤΟ.Δεν υπηρχε δηλαδη κανενας τροπος να ρωτησεις πληροφοριες.Τελος παντων καθομαι στην ουρα ωσπου εμφανιζεται μια κυρια και μας λεει "παραβολα εχετε?" - οποιος δεν ειχε καλη ωρα εγω επρεπε να φυγει απο την ουρα(να χασει τη θεση του δηλαδη) να παει διπλα στη Eurobank να πληρωσει το παραβολο και να ξανακατσει στην ουρα απο την αρχη.Παω πληρωνω - επιστρεφω..Ουρα ξανα.Κοιταζω δεξια σε μια κολωνα εχουν αναρτησει τα δικαιολογητικα - δεν ειχα μαζι φωτοτυπια ταυτοτητας και φωτοτυπια αδειας συμπληρωμενη.Ξαναχανω τη σειρα μου και παω απεναντι στο κλασικο φωτοτυπαδικο(Φ-Ω-Τ-Ι-Α-Ο-Ι-Τ-Ι-Μ-Ε-Σ) για φωτοτυπιες και επιστρεφω.Τριτη φορα στηνομαι στην ουρα και λεω αραγε τα εχω ολα...Εχει περασει περιπου μιαμιση ωρα και ακομα δουλεια δεν εχω κανει.Να σημειωσω οτι ειμαι απο νησι και πρεπει να ερθω Πειραια για να κανω μεταβιβαση-δηλαδη επιπλεον εξοδα-αναθεμα το Κρατος που ζουμε.

Τελος παντων φτανω στο γκισε οπου ο αντικειμενικα ευγενικος και επαγγελματιας υπαλληλος με εξυπηρετησε ταχυτατα και σε 20΄λεπτα ειχα την αδεια στα χερια μου αφου εξηγησα οτι πρεπει να ξαναπερασω θαλασσα για να την παρω.

Τελικος απολογισμος 2 ωριτσες - 2 εισητηρια πηγαινε-ελα στο νησι - 2 φωτοτυπιες σε τιμη ΣΟΚ -

Αρα για να μην περασετε οτι εγω...

1.Πηγαινετε με παρεα - για να μενει καποιος στην ουρα αν χρειαστει να φυγετε

2.Βγαλτε ολα τα εγγραφα φωτοτυπια - δεν ξερεις ποτε τι θα χρειαστει

3.Να εχετε μαζι στυλο-δεν σας δανειζει κανεις

4.Οταν ερθει η σειρα σας - σχεδον καθαρισατε

:afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το εχω γραψει και αλλου.

Κανεις ενα τηλεφωνο πρωτα να μαθεις ολα τα δικαιολγητικα και τα παραβολα.

Πας τραπεζα πληρωνεις τα παραβολα (προσεχεις πολυ τον αριθμο λογαριασμου γιατι αν γινει λαθος βραστα)

Πας στη δνση μεταφορων με ολα τα δικαιολογητικα (και) σε φωτοτυπιες και αν εισαι κομπλε τοτε τελειωνεις ταχιστα και φευγεις με τη νεα αδεια κυκλοφοριας στο χερι.

Τουλαχιστον οσες μεταβιβασεις εκανα στην Κατερινη (και εχω κανει ουκ ολιγες) ετσι γινανε.

Ταχυτατα και αποτελεσματικα!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για πες μας γτ εγώ σήμερα θα κάνω την μεταβίβαση. Το μηχανολογικό στην θέρμη κάνει; Μου έκανε ο άλλος εξουσιοδότηση και έχω επικυρωμένη ταυτότητα μόνο, σήμερα θα πάρω κ το παράβολο. Θέλει και η άδεια επικύρωση; Θέλει και δικιά μου φώτο από ταυτότητα επικυρωμένη; Θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικές αρχές για εμπλοκή με το δημόσιο:

Ενημερωθείτε για τα απαιτούμενα. Ιδιαίτερα στις μέρες μας με το ιντερνετ είναι πιο εύκολο

Βγάλτε τα πάντα φωτοτυπίες. Καλύτερα να πάνε χαμένα 10 λεπτά του ευρώ σε μια άχρηστη φωτοτυπία, παρά να τρέχεις και να μη φτάνεις

Πάρτε στυλό μαζί οπωσδήποτες...α) όντως δε δανείζει κανένας και β)αν δανείσει ποτέ δε ξέρεις που το είχε... :tooth:

Φυσικά πρωτότυπα εγγραφα (ταυτότητες κλπ κλπ κλπ) μαζί μας εννούνται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξέρει κανένας να μου πει αν για την μεταβίβαση χρειάζεται κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί το ΑΦΜ αγοραστή και πωλητή ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξέρει κανένας να μου πει αν για την μεταβίβαση χρειάζεται κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί το ΑΦΜ αγοραστή και πωλητή ;

Πάρε ένα εκκαθαριστικό για καλό και για κακό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε ένα εκκαθαριστικό για καλό και για κακό

ok...

θα το έχω υπόψη μου....ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από τον kostas_s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα