Jump to content
cris_cb

Μανιτάρια ναι ή οχι;;

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα για πείτε λίγο να βάλω μανιτάρια στο hornet; Και αν ναι ποια;

Έχω δει αυτά : http://www.motoraid.eu/crash-pads-pro-guard-honda-hornet-600

http://www.motoraid.eu/mymoto/honda/crash-pads-lsl-honda-cbf-600&filter=ATTRIBU=CBF+600SPER

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σε γενικες γραμμες εγω προτεινω να βαλεις , για τυχων γρατζουνιες σε περιπτωση στατικης πτωσης την μοτοσυκλετας . Ειναι κριμα να γρατζουνιστει κατι επειδη δεν εβαλες καλα το σταντ κτλ .

Εγω ειχα βαλει στο τα μανιταρια τις Puig στο gsr και παρολο που ειναι αψογα σε ενα ταξιδι χαλαρωσε η εσωτερικη βιδα του μανιταριου και μου εφυγε ( εχει δυο βιδες , μια για την βαση και μια για ολο το μανιταρι). Μετα ξενερωσα και δεν εχω καθολου τον τελευταιο χρονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ αυτό λέω κρίμα να γρατζουνιστεί απλά έχω ακούσει πολλά( αν πέσει κινδυνεύεις το μανιτάρι να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά κτλπ……..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν σκεφτομαι ετσι γενικα . Πρωτα προσεχω να μην πεσω , αν πεσω μακρια απο ολους, ας ειμαι καλα εγω και αν παθει κατι η μηχανη τα βρησκουμε. Αλλοστε δεν νομιζω να εχει παθει καμια μηχανη ζημια απο χαλαρη πτωση λογο μανιταριου.

Αν βρεις καγκελακι ειναι ακομα καλυτερα , γιατι ειναι πιο διακριτικο και μοιραζεται η δυναμη σε περισσοτερα σημεια .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εννοείται πρώτα προσέχεις να μην πέσεις και μετά όλα τα άλλα!! Θεωρώ όμως δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα πέσει είτε από βλακεία ή από βλάκα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλε μανιτάρια. Θα αποδειχθούν σωτήρια σε πτώσεις από στάση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οκ! πλαισίου η κινητηρα? φοράει κανείς εδω να ανεβάσει καμια φωτογραφία?

Τροποποιήθηκε από τον cris_cb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε που θα αποδειχτούν σωτήρια σε πτώση της μηχανής υπερβολικέ.

Εμένα χωρίς μανιτάρια, μια χαρά σταμάτησε στο καπάκι του σασμάν :ranting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε που θα αποδειχτούν σωτήρια σε πτώση της μηχανής υπερβολικέ.

Εμένα χωρίς μανιτάρια, μια χαρά σταμάτησε στο καπάκι του σασμάν :ranting:

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να βαλεις....το ρισκο να παθεις καποια ζημια απο τα μανιταρια ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με απλες, μικρες, στατικες η με λιγα χιλιομετρα χαζοπτωσεις που βαση πιθανοτητων συμβαινουν πιο συχνα.

Η ζημια που μπορει να προκληθει απο τα μανιταρια ειναι αν συρθει με αρκετα χιλιομετρα το μηχανακι μετα απο πτωση( μακρια απο μας) και βρει σε καποιο στατικο σημειο....οποτε ολη αυτη η κινητικη ενεργεια και η ορμη που θα εχει αναγκαστικα θα περασει μεσα απο τα μανιταρια στο πλαισιο.Σε τετοια πτωση προεχουν αλλα πραγματα οπως η σωματικη σου ακεραιοτητα και ασφαλεια.....και οχι το πλαισιο της μηχανης σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έβαλα τα LSL, κοντά στα 90ευρώ http://www.motoraid.eu/crash-pads-lsl--honda-cb-600-f-hornet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έβαλα τα LSL, κοντά στα 90ευρώ http://www.motoraid....cb-600-f-hornet

χαλάει τη εμφάνηση;Ανέβασε καμια φωτο!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απ'όσο ξέρω τα μανιτάρια είναι σχεδιασμένα και πρέπει να μπαίνουν ώστε να σπάσουν σε σοβαρή πτώση, ακριβώς για να μην στραβώσουν το πλαίσιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε για δες αυτά, είναι σαν τα δικά μου http://www.car.gr/parts/view/3548151/...40 ευρώ....δεν σε χαλάνε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε πτωσεις απο σταση ΝΑΙ.Αλλα απο αλλες πτωσεις;

Προσωπικα για την CBF μου η μαμα HONDA δεν συνιστα μανιταρια για τον κινδυνο χτυπηματος στο μοτερ οπερ σημαινει ΑΧΡΗΣΤΟ.Και προκειμενου να πληρωνω τις δοσεις χωρις να κινω τη μηχανη πληρωνοντας τσαμπα την EUROBANK δεν το ρισκαρω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μερικές φωτογραφίες από το δικό μου, κατέβασε τες να τις δεις καλύτερα...

dsc0209qq.th.jpg

dsc0207i.th.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Photographos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε πτωσεις απο σταση ΝΑΙ.Αλλα απο αλλες πτωσεις;

Προσωπικα για την CBF μου η μαμα HONDA δεν συνιστα μανιταρια για τον κινδυνο χτυπηματος στο μοτερ οπερ σημαινει ΑΧΡΗΣΤΟ.Και προκειμενου να πληρωνω τις δοσεις χωρις να κινω τη μηχανη πληρωνοντας τσαμπα την EUROBANK δεν το ρισκαρω!

Εγώ πάντως στο cbf είχα κάγκελα. Όχι σαν των ον οφφ. Πιο διακριτικά βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως στο cbf είχα κάγκελα. Όχι σαν των ον οφφ. Πιο διακριτικά βέβαια.

Κι αυτα σκεφτηκα φιλε αλλα δεν ξερω αν και τα καγκελα πιανουν πλαισιο οποτε ειναι το ιδιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να βαλεις....το ρισκο να παθεις καποια ζημια απο τα μανιταρια ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με απλες, μικρες, στατικες η με λιγα χιλιομετρα χαζοπτωσεις που βαση πιθανοτητων συμβαινουν πιο συχνα.

Η ζημια που μπορει να προκληθει απο τα μανιταρια ειναι αν συρθει με αρκετα χιλιομετρα το μηχανακι μετα απο πτωση( μακρια απο μας) και βρει σε καποιο στατικο σημειο....οποτε ολη αυτη η κινητικη ενεργεια και η ορμη που θα εχει αναγκαστικα θα περασει μεσα απο τα μανιταρια στο πλαισιο.Σε τετοια πτωση προεχουν αλλα πραγματα οπως η σωματικη σου ακεραιοτητα και ασφαλεια.....και οχι το πλαισιο της μηχανης σου.

Όπως τα λέει ο φίλος είναι! Έπρεπε ήδη να τα φοράς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειδα κ γω το:μανιταρια ναι ή οχι και πηγα να γραψω ΟΧΙ μακρια απ τα ναρκωτικα αδερφε :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μερικές φωτογραφίες από το δικό μου, κατέβασε τες να τις δεις καλύτερα...

dsc0209qq.th.jpg

dsc0207i.th.jpg

Σε ευχαριστώ! Κούκλα!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ, εάν θες δες και τα καγκελάκια σίγουρα προστατεύουν παραπάνω....εάν δεις την 2η φωτογραφία το καπάκι το μαύρο κάτω στον συμπλέκτη μου έχει γρατζουνηθεί λίγο καιρό πριν βάλω τα μανιτάρια από πτώση, καθώς δεν την είχα καιρό και δεν είχα μάθει τον συμπλέκτη της. Επίσης μία μικρή ακόμα παρατήρηση, πριν κανένα μήνα μου έπεσε άλλη μια φορά από δυνατό αέρα, έχω μικρό ανάστημα και δεν μπορούσα να την κρατήσω, βγήκα από στοπ, είχε μικρή κλίση και ο δρόμος, και καθώς έλεγχα για διερχόμενο όχημα, μια πολύ δυνατή ριπή ανέμου με έκανε να την αφήσω αφού δεν μπορούσα να την κρατήσω...ναι χαζή πτώση...αλλά παρατήρησα ότι αυτό το χαμηλό σημείο και με το μανιτάρι ακόμα δεν μπορείς να το αποφύγεις εύκολα να το γδάρεις, αλλά να σημειωθεί ότι ο δρόμος είχε μικρή κλίση οπότε παίζει να φταίει και αυτό...οι μπάρες σίγουρα θα το γλύτωναν το γδάρσιμο...έχω βρει όμως και τα παρακάτω προστατευτικά της R&G...είναι σαν καπάκια, τα βάζουν αρκετές φορές σε αγωνιστικές μηχανές για να τις προστατέψουν παραπάνω...παρακάτω σου βάζω τα link.....

http://www.rg-racing.../ECC0059BK.aspx

http://www.rg-racing.../ECC0060BK.aspx

επίσης υπάρχει και το παρακάτω προστατευτικό της ίδιας εταιρείας....

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/103470

Τροποποιήθηκε από τον Photographos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ έχω γρατσουνισμένο το αριστερό καπάκι (απο τον προηγούμενο ιδιόκτητη).Τα κάγκελα δεν μου αρέσουν νομίζω οτι με μεγάλα μανιτάρια είναι οκ καλή φάση τα καλύμματα για τα καπάκια!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα